Nieuwe phase in de Herstelkwestie 18 Wönt!ert»«g Oclob. 1925 De &lgéms§ï58 togrsgatie der (Jesnief©n :oO°:— Opening im Katholieks Hso- gessfissi wam Lemn §e Yzersllshüng Bestudaering van 't Belgisch plan BELANGSTELLING VAN BERLIJN Siigis ®n sS@n Volkenbond len staking ophanden In en om het Parlemsnt DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER 240 Kerkstraat, 9 en £1, Aalst. Tel. lid IP^Ca-EilLiA.I3 80 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, C, Londrcs E. C, 4. II. Lucas Zon op 6,17 ouder 4,56 Voile Maan den 24 Dezer dagen tverd te Rome de algemeene kongregatie van het Gezelschap Jesu geopend. Deze vergadering, samengesteld uit Je- suieten, afgevaardigd door de ver schillende landen, waar kloosters van liet Gezelschap Jesu geves tigd zijn, komt gewoonlijk slechts bijeen voor de kiezing van den al- gemeenen overste. Zij word zonde^dijk bijeengeroepen, wan neer er bijzonder gewichtige be slissingen voor het leven der orde moeten genomen - worden. Dit is liet geval voor deze konferencie, de XXVIIe in- de geschiedenis van het Gezelschap Jesu. Deze1 vergadering moet de wij zigingen van bijkomend belang aan de standregelen van liet Ge zelschap Onderzoeken, ten dinde deze volledig in overeenstemming te brengen met de schikkingen van het nieuw Codex! Van Kerkelijk Recht betreffende de kloosters. De algemeene kongregatie houdt liarë zittingen in het kloos ter van de via san Nicola de Tolen- tio. Zij is voorgezeten door B.P. Ledochowski uit Nppels aangeko men om de leiding der werkzaam heden te nemen. De vergadering telt een honderdtal leden, 't zij 92 afgevaardigden en enkele Je- suiten, pie den algemeen-overste bijstaan in het bestuur van het ge zeischap, Jesu. Elkeen kent de kracht en de werkzaamheid dezer madhtige in stelling. Het is niet van belang ontbloot aan te mérken" dat zij thans 18,000 kloosterlingen telt, die zich toewijden aan het onder wijs en aan liét apostolaat onder hunne verscheidene vormen. Van deze kloosterlingen zijn er 1900 missionarissen. Het Gezelsdhap Jesu is onderverdeeld in groepe- menten of provincies. Het is de provincie van België die het grootst getal leden telt, meer dan 1300 kloosterlingen. De Jesuiten, verblijvende in de verschillende huizen welke hun or de te Rome telt; nemen een ieve rig deel aan de wekzaamheden der verscBiiJlende kongregafies, Jivelke den H. Vader behulpzaam zijn in het bestuur der H.' Kerk. Zij tel len op dit oogenblik twee kardina len: Z. Em. kardinaal Billot, de geleerden Fransche theologant, wiens leering Z. H. Pius X wilde bevestigenen Z. Em. kardinaal Ehrle, de zeer beroemde Duitsclie geschiedkundige, die langen tijd bestuurder van de Vatikaansche bibliotheek is geweest en destijds den E. H. Ratti, thans Z. H. Paus Pius XI, als medewerker naar Rome riep. Het is de huidige Paus die zijn gewezen meester der Vati- kaansche bibliotheek tot de waar- digheid van kardinaal verhief. De belangrijkste zending der Jesuiten te Rome is deze welke zij sedert eeuwen vervullen aan het 'hoofd der Gregoriaansclie Ihooge- Sp 0°1> w»ar professors, gekozen onder de geleerdste Jesuiten van alle landen, de wijsbegeerte, de godgeleerdheid, het kerkelijk recht- en de andere kerkelijke we tenschappen onderwijzen aan stu denten, die zelf beliooren tot het puik der wereldlijke geestelijk heid en der kloostérorden van de verschillende werelddeelen. Vijftien honderd jonge geeste lijken komen eiken dag de leer gangen dezer hoogeschool volgen Z. H. de Paus Pius XI is destijds Run leerling geweest. Als blijk van erkentelijkheid heeft de H. V ader zijne gewezen professors zijn portret aangeboden, eene groote en prachtige scjhilderlij, welke thans het groot auditorium der hoogeschool versiert. Deze is nog niet heropend. De leergangen nemen aanvang rond Allerheili gen. Deze hoogeschool schenkt Rome een der schilderachtigste beelden, want de studenten der verschillende lauden dragen sou tanen, of ten minste mantels en gordels in schreeuwende kleuren; volgens de kleur is het land van herkomst der studenten te herken nen. Wanneer zij in rang lupine verblijfkollegies verlaten om zich ter hoogeschool te begeven, vor men zij in de reeds zoo schilder achtige menigte, kleurengroepen van den treffendste» aanblik. DE BELGISCHE JESUI TEN TE ROME Het is van belang hier op te merken dat de Pater Minister, ge last met liet beheer der Gregori- aansehe hoogeschool, een Belg is, E- P; Fraeys, die zich van zijne zoo gewichtige als kieselie taak weet te kwijten met eenen iever en eene bevoegdheid, welke ons land tot eer strekken. Verscheidene an dere Belgische Jesuiten werden te Rome belangrijke ambten toe gewezen, wat bewijst dat onze landgenooten hier zeer hoog ge waardeerd worden: E. P. Ver- meerseh is professor ter Gregori- aansehe hoogeschool; E. P. Mar tens is algemeen-archivaris van het Gezelschap Jesu; E. P. Arendi is een der ieverigste wer kers van de H. Penetentiarie. Op dit oogenblik hebben de werkzaamheden van de algenieene kongregatie te Rome drie andere Belgische J esuiten toegevoerd. E- P- Willaert, provinciaal; E. P. Thiebaut, gewezen provinciaal, en E. P. de Villers, studieprefekt an liet Scolasfcicaaï te Leuven al- de drie ten verschillenden titel heel goed gekend door de Belgische ka tholieken. scheidingen "behaald in de wedstrjdcn onder de gediplomeerden van de Belgi sche Hoogeseholen. In den wedstrijd van 1922, op 12 \studiebeurzen,werden-er 7 veroverd door Leuven 1 In den wedstrijd voor scheikundi gen toegelaten tot de Staatslaboratoria: 3 voor Leuven op de 4. 8 studenten van Leuven veroverden voor het studiejaar 1923-24 de beurzen om in Amerika liunne studiën voort te zetten. Spreker bracht vervolgens 5n lidt 'geheugen de stichting der Vereeni- ging van apothekers uit de hoogeschool van Leuven gekomen do stichting van den prijs Bruylants den jongsten SOsten verjaardag van de Vereeniging van oud-studenten der bijzondere scho len (1023 in getal). Hij wees op de uitgave van een drié- maandelijksch tijdschrift van godsge leerdheid cn de instelling van tairijKe nieuwe leerstoelen, o.a. een voor het on derricht der toekomstige archivisten en bibliothecarissen. Deze leergang is in gericht met de rijke verzameling ar chieven van de familie Schollaert, ge schonken door .Staatsminister Helle putte. Vijf nieuwe leergangen in Vlmrn sche taal zijn dit jaar ingericht. ïen slotte las hij de lijst af der nieu we hooglceraren DE REDEVOERING VAN MGR LADEUZE. Ziehier uitvoeriger dc rede van den rector, Mgr Ladeuze, bij do opening der Hoogeschool (in ons vorig nutamer .beknopt vermeld) Mgr vvenscht allen, professoren en studenten, van harte welkom. Het nieuwe academische jaar gaat begin nen de oudere studenten zullen "het zich tot plicht rekenen, met ijver hun ne studiën voort te zetten do jonge ren, waarbij we veel nieuwe studenten mogen begroeten, zullen trachten ern stig liet nieuwe leven in te zetten. Mgr wil ditmaal voornamelijk wij zen op den bloei van do katholieke wetenschap; Waar wij zoo pas het eeuw feest vierden van die twee groote man nen der wetenschap, Pasteur en Pascal, die over geheel do wereld erkend en eerbiedigd zijn, mogen wij wel opre ken van den triomf der wetenschap in de KathKerk, en durven wij voortaan de katholieke gedachte openlijk voor staan. Dat deze hare uiting vindt aan de Katholieke Universiteit 13 vanzelf spre kend vandaal' de noodzakelijkheid voor ware katholieken die Universiteit te bezoeken welke alleen in slaat is do principieels gedachten te kweeken. we tenschap in het licht der katholieke waarheid verwerven. De invloed van liet studentenmid den is ontzaglijk groot, wij moeten de waarde ervan beseffen ten volle. In vloed van den godsdienst op de studie eveneens invloed van den intellec- tueelen arbeid op het karakter le vensernst en overtuiging moet de stu dent tijdons zijn studiejaren opdoen opdat hij in 't latere leven trouw blij- ve aan zijn beginselen. Na nog gewezen te hebben op de il lusie *der neutrale middens, als zouden deze geen werkelijk gevaar opleveren voor den jongen man, dringt dé eerw. spreker er nogmaals op aan voor alles Katholiek student te zijn. Zij dio het zoo begrijpen hebben niet- ontbroken onder de o226 studenten van het dienstjaar 1922-23. En spreker somt met trots do lijst op der onder- De Zieltjesmaand staat voor de deur. Geschikte tijd oim zijn geweten te on derzoeken nopens de vervulling van den dankbaarheidsplicht ten opzichte onzer 65.000 (1) oorlogsslachtoffers. Vi j f ja ren moniimentenonthull i n g met bi jbehoo rende redevoeringen schij nen de menigte nog niet te vervelen, wij hebben daar niets tegen in te bren gen, enkel een woord jen toe te voegen, Al die inietf.-godsdiensftige erkente lijkheid is bate voor de levenden eer der dan voor de doodenen wie zich de weelde van tien miljoenen kan veroor loven voor lijken, mag ook wel iets of feren voor de zielen, draagsters, zij, van de persoonlijkheid der gesneuvelden. Oppervlakkige Jieden beweren, dat de oorlog al vergeten is en elkeen er (genoeg van heeft. God gave- 't Maar 'het tegenovergestelde schijnt eer der waar. Onze tegensprekers zou den evenwel moeten gedenken, dat zoo men het kwaam en zijn gevolgen mag vergeten, men de weldaad cn haar of fors moet indachtig blijven. Kleinzielige menschjes beweren nog dat de Yzerstiohting te laat komt. - Wij herhalen wat we reeds schreven dat de Yzerstichting begonnen is on der den oorlog en dus wel voor veel an dere werken. Dat zij niet sneller vooruitgaat en opbrengsten inhaalt zooals sommige inlandsclie gala's voor buitenlandsche doeleinde, móeten die lui eerder wijten aan zekere lamlen digheid van ons volk, aan de ondiepte zijner godsdienstige gevoelens of aan hun eigen laakbare onverschilligheid. Maar laat ons niemand den steen werpen en nu allen ons beste doen om het edel Kristelijk werk der Yzerstich ting flink vooruit te helpen. Sedert 17 September is de woeklijk- sclie mis begonnen, om niet meer op te houden. Zoo is het eerste punt van het programma verwezenlijkt. Aalst heeft reeds een gestichten jaar- dienst. Antwerpen komt aldra aan de beurt.Andere steden en door den oorlog beroemde plaatsen zullen volgen. Dat is voor liet tweede punt. Dn zoo zal eens heel het programma werkelijkheid worden. De ondervinding heeft bewezen dat ons volk gemakkelijker te winnen is dan men vermoedt voor dat Kristen liefdewerk. Maar Onbekend, onbe mind blijft een eeuwige waarheid. Dat de plaatselijke leiclers en invloed rijke werkers zich eens de zaak aan» trekken en een voordracht daarover be leggen en zij zullen zelf verrast opkij ken naar den toonenden uitslag. Moge dus November, de "zieltjes maand, vruchtbaarheid verwekken voor dc gevallene Jongens en Burgers uit den grooten oorlog met terugwer- kenden zegen voor de" levenden en het Land. R.-V. M. (1) Officicele benadering. P. S. Bijdragen kunnen gestort ten worden op de verscheidene sekreturia- Aalst, Klapstraat, 20. Antwerpen, De Domstraat, 11. Kortrijk, Mr Advokaat Strubbe. Leuven, Naamschestraat, 87. Voor nadere inlichtingen schrijven naar P. Mortier, 72, rug dc Montignies, Charleroi. HET BELGISCHE PLAN EN DUITSCHLAND. De Belgische regeering heeft dus de Fransche, de Engelsche en de Italiaan sche regeeringen, die trouwens de Bel gische voorstellen hebben aanvaard, verwittigd dat zij bereid is de commis sie van herstel het technische onder zoek toe te vertrouwen. Zij heeft, zooals wij gemeld hebben, M. Delacroix haar gedelegeerde te Parijs, opgedragen daarvan onverwijld kennis te geven aan de eomhiissie. De Duitsche regeering heeft de tech nische nota van Belgie getoest en 'be vonden dat zij als grondslag van een definitief plan kan strekken. 'Over dit laatste bericht wordt nog gemeld Men kan zeggen, dat door dit ac eoord de herstelkwestie in een meer ac tief stadium is getreden, temeer, daar dc Duitsche regeering, die door het Grijsboek kennis heeft gekregen van doze Belgische- (onderzoekingen, den Belgischen geztmt te Berlijn heeft me degedeeld, dat zij ze van gewicht acht en dat zij zelfs met ccnige conclusies daarvan accoord gaat. Dit is de eerste maal, dat de schulde naar een onderzoek van een der scliuhj- eischers goedkeurt. De commissie van herstel zal onmid- delijk de Belgische technische voorstel len onderzoeken, in verband met de Duitsche middelen om aan de schade vergoedingen te voldoen. HET BELGISCH PLAN EX ENGELAND. In zake het Belgische plan tot rege ling der schadeloosstellingskwestie, kan nog worden geadeld Het plan beoogt het aanwijzen van sommige bronnen van inkomsten van Duitschland- en de opbrengsten van ze kere in Duitschland in het leven te roe pen monopolies, ten behoeve van de schadeloosstellingsbetalingen, alsmede het vestigen van een hypotheek ter hoogte van een nader te bepalen be drag op dc Duitsche industrie. Dc Daily Telegraph wijst ér op, dat het plan op sommige belangrijke punten overeenstemt met hot jongste aanbod van de regeering-Cuno van Ju ni 1.1., dat door de Engelsche regeering in overweging werd genomen als basis voor de onderhandelingen met Berlijn. Het blad ze<t, dat het een schrede in de goede richting is, dat de commissie van herstel thans -gemachtigd is, liet praktische plan te onderzoeken, dat vier (maanden geleden' te Brussel werd opgesteld. Hetonderzoek van het plan zat ?,1 dan- niet resultaten kunnen opleveren. In elk geval wordt het niet beschouwd als een regeling der schadeloosstellings kwestie, daar het geen betrekking heeft op zulke belangrijke 'kwestie als die van de stabiliseering van liet Duitsche geld of van het moratorium, maar uitslui tend de methodes aangeeft, waarop geld verkregen kan worden. Dat is echter het vitale element van 'het probleem en wij zullen, zegt- de Daily Telegraph aanzienlijk dich ter bij oen oplossing van liet herstel- Vraagstuk komen, indien omtrent dit punt overeenstemming tusschen de ge allieerden kan worden bereikt, MINISTER J ASP AP LICHT HET BELGISCH PLAN TOE. Omtrent het besluit van dc Britsche, Fransche cn Italiaansche regeeringen om 'het Belgische technische schadevcr- goedingsplan aan de commissie van herstel ter onderzoek voor te leggen, verklaarde M. Jaspar, de Belgische (mi nister van buitenlandsche zaken, nog het volgende De Ruhrbezetting had slechts ten doel, Duitschland te bewegen zijn ver plichtingen (in zake ide schadevergoe dingen na te komen. De bezetting had geen enkel ander doel cn heeft thans aan haar doel beantwoord, doordien Duitschland liet lijdelijk verzet heeft opgeheven en zich heeft onderworpen. De Britsche regeering had aanvanke lijk voorgesteld de Duitsche betaliugs- capaciteit door een internationale com missie van onderzoek te doen vaststel len, doch Frankrijk en Belgie hadden dit voorstel onaannemelijk geacht. Daarom bestudeerden Belgische ex perts de Duitsche betalingseapaciteit. De Britsche regecring stelde voor, het Belgische plan door een internatio nale commissie te doen onderzoeken. De Fransche regeering was evenwel van oordeel, dat de commissie van her stel voor een. dergelijk onderzoek aan gewezen was. Thans is door dc Britsche, I ransche en Italiaansche rogeeringeii besloten, dat dc commissie van herstel kan overgaan tot het bestudceren van de Belgische voorstellen. Onze politiek van verzoening, zoé vervolgde M. Jaspar, heeft derhalve tot een resultaat geleid, waarmede wij ons zei ven geluk kunnen wenschen. Er is een belangrijke stap voorwaarts ge daan. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het Belgisch plan sedert de eerste aan bieding ervan in verschillende opzich ten As gewijzigd. Het totaal bedrag van de Duitsche schulden wordt gesteld op oO miljard goudmark, het maximum genoemd in de voorstellen, welke Bo- nar Law in Januari 1.1 te Parijs deed. Op een basis van 6 0/0 rente en stor- tingen in liet amortisatie-fonds ter del ging van de Duitsche schuld, zullen jaarlijks 3 miljard goudmark ivorden vereisclit. Ook zegt. de «Times» dat door do Belgische commissie was voorgesteld een inventaris op te maken van de Duitsche rijkdommen, zoowel betref- feilde de eigendommen alsook de bron- nen van inkomsten. DE DUITSCHE MUNT. Het Duitsche rijkskabinet heeft be sloten een muntbank op te richten" Het pupieren geld blijft wettelijk, be taalmiddel, doch de uitgifte van nieuw papieren geld zal worden gestaakt. Aan het lioofd v5n de nieuwe bank zal eeu raad van beheer Van 20 lcdert worden geplaatst. EBERT DOET AFSTAND VAN EEN DEEL VAN ZIJN REPRE SENTATIEKOSTEN. President Ebert heeft in een brief aan Stresemann medegedeeld, dat bij met het oog op den benarden financiee- len toestand en de omsfandigheden in bot algemeen, slechts zal Beschikken over 3c helft der representatiekosten bij de ataatsbegrooting ten zijnen be hoeve uitgetrokken. De Engelsche, Fransche on Japan- sche rcgecringen hadden rechtskundi gen aangeduid, om te zetelen in liet kom heit gelast met de toelichting van zekere artikels van het verdrag des Vol- kenbonds. Belgie komt nu op zijne beurt een rechtsgeleerde-raadgever te Geneve aan te duiden. De keus is geval; len op M. Karei De Visscher, leeraar ter Gentschc Hoogeschool, die het ambt aanvaard heeft. De paritaire commissie van de ijzer- nijverheid heeft tot nog toe geen be sluit getroffen nopens de vraag der ar beiders om de loonen in verhouding te brengen tot de levensduurte. De afgevaardigden van de metaal- fabrieken hebben thans een vergade ring belegd te Charleroi, waarop op nieuw de oiseh tot loonsverhooging ge steld werd. Tevens ^erd de jtoestaikd aangeklaagd in enkele metaal fabrieken van öossel^es, Oliatelet en Marchicn- ne, waar de vorige beslissingen van de paritaire commissie tot nog toe niet werden toegepast. En als" maatregel hiertegen werd de staking in 'l vooruit zicht gesteld. EEN HERVORMING VAN ONS KIESSTELSEL Naar wij vernemen zou bij Je hero pening der Kamer.? van socialistische zijde een voorstel neergelegd worden oih het huidige kiesstelsel der koppeling van de lijsten af le schaffen. Olm aan de minderheden den p.y, niet af te snijden zouden dc kiesom schrijvingen vergroot worden (zoo zou b. v. JLiinburg één omschrijving vor men Luxemburg insgelijks id. Den, dermondc-St. Niklaas id. Aakt-Oudc. naerde, enz.) Hndcr voorbehoud.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1