Misdaad der Onschuldige De mijnramp in Schotland alle hoop verzwonden. Erge autobotsing te Schaarbeek let moorddadig r^liêgsïssht te Antwerpen Doodaüjks W ie V®rs! Een krach te Amsterdam Instorting to Bergerheut Een die ¥&i3 geluk mag Vreeseiijk werkengetok te Herstal Bandieieitsirssk te Santbergen Slachtoffers van den drank Inbreker geschoten BEURS VAK BRUSSEL m m WISSELKOERS fn1 waar (leze sectie gevestigd is. Het tweede jaar zullen zij tot 4e1» is van sergeant, het derde jaar tot :ii van adjudant en van het vicrue laar af tot dien van onderluitenant Ifcunneu bevorderd worden. Zij zullen de soldij en de onderscheidene voordee- Jen aan deze graden verbonden, geme- ^Inlichtingen betreffende de voor waarden te vervullen door de kandi daten documenten welke zij bii in schrijving moeten overleggen, vakken ,voor de examens en over net algemeen allee wat het vergelijkend examen be treft-, kunnen bekomen worden bij de ;igen eesheeren-bestuur dere der hopger- Vermelde krijgsgasthuizen. [VERTREK VAN KOLONEL RLBSZ De lieer kolonel Riesz, hoofd van den staf der 2de legerinschnjvmg, werd aangeduid door de herinrichting oen het ambt van toezichter waar to ne men in de pupillenscholen, m vervan ging van heer kolonel De Kempeneer. Men is er thans na twee weken on onderbroken arbeid in gelukt, in de al- 'deeling n. 2 der mijnen, van Redding (Falkirk) te dringen, 't Is in deze af- (deeling dat- men laatst eene soort -ge klop gehoord had, welk deed vermoe den, dat er daar nog ingesloten mijn werkers levend waren. Dank aan krachtig pompen, was men er toe gekomen, het peil van het water zoo verre te doen zakken, dat i>ij -middel van een vlot, de redders in de gaanderij konden dringen. Na ongehoorde inspanningen bereik ten zij eene gaanderij, welke hen naai' de af deeling n. 2 voerde. Weldra be merkten zij' voetsporen en deze volgend vonden zij de lijken van twee mijnwer kers, oom en neef, die samen Tang-za- merhand verstikt waren. Tntusscheu verdrong zich eene aan zienlijke menigte rond de mijn, in de hoop, dat de redders er zouden in ge lukken een bloedverwant, een vriend op wonderbare wijze aan den dood V.' ontrukken. Helaas, deze hoop moest prijs gegeven worden. De tweede afdeeling was de eeingp waarin de mijnwerker», die niet onmid- .delijk door het water waren medege- rukt, zicli zonden kunnen terugtrek ken hebben. Al de andere deelen dei- mijn, welke tot hiertoe nog niet kon den doorzocht werden, staan over stroomd. Het bestuur der mijn heeft evenwel besloten 'hot werk zoo mogelijk met nog meet krachtdadigheid voort te zetten, «m het water uit- pompen en zoo spoe dig als 't zijn kan, de lijken uit de mijn? op te halen, Woensdag avond had er een hevige botsing plaats op den hoek van de Ró- gierlaan en de Heuvelstraat te Schaar beek, tusschen den auto van M. Char- de, nijveraar te Dendermonde en een auto bestuurd door den chauffeur Vanden Broeck, in dienst van M. Philips, wonende Zes Koningstraat. De chauffeur Van den Broeck wilde cle botsing voorkomen en liep door het schielijk remmen tegen den gevel van een huis. M. en Mevr. Philips die in de auto zaten, werden er uit gesliri- ferd: beiden zijn ernstig gewond, Mvr. 'hilips aan het hoofd, haar echtgenoot aan armen en boenen. Zij werden op hun verzoek per taxi naar huis gevoerd. De chauffeur kwam er zonder letsel, van af. HET ONDERZOEK. Het parket bestaande uit MM.. Ant- honis, onderzoeksrechter, Henning, :effier, Van Eeekhou-te, substituut en _e Coster, deskundige is ter plaatse ge weest, waar de matroos Oudbill, dood ten gronde werd gevonden. Daarna be^ 'gaf het parket zich aan boord van den stoomboot «Port Elliot», en onverhoor de de bemanning. Deze verklaarde dat ze samen waren uitgegaan, en dat rond middernacht, ze door de politie buiten eene' herberg der Oude Manstraat werden gezet en dat op straat, een banner door de poli- cio zoodanig werd afgeslagen, dat hij #>leef liggen. Dit was een heel andere verklaring dan eene vechtpartij. Daarchn ook werd het onderzoek met den grootsten iever voortgezet. De poli tieagenten die van dienst waren, heb ben een uitgebreid schriftelijk verslag mioeten opmaken van wat er voorgeval len was. >Ook werden door den onder zoeksrechter versdheidene lieden uit de buurt onderhoord. Uit deze- getuigenissen -is het wel ge bleken dat er eene vechtpartij heeft plaats gehad, die tot driemaal toe werd nernomen. De eerste maal is de poli- cie tusschen gekomen, doch nauwelijks was de politie weg of ze herbegonnen. Allen waren onder den invloed van den drank. Toen ze voor de derde maal hadden gevochten, bleven er twee slachtoffers liggen. Door eene vrouw uit de 'buurt werd aan een dezer een glas water toe gediend) waarop deze verder sukkelde. De andere bleef echter dood liggen. Volgens de wetsdokters MM. Van 'Deuren en Leclef, is de man tengevol ge eener hersenschudding, het gevolg Van eenen geweldigen val of slag, over leden. De consul van Engeland is met de zaak gemoeid en de ondervragingen •der bemanning hebben in zijne tegen woordigheid plaats. Woensdag naaniddiig heeft in een gebouw van de ^apenrustinglei te Vorst, een pijnlijk ongeluk plaats ge had. De genaamde Van uC£ R— jaar oud, in dienst bij de eciït-^noo- tcn B.., was op de tweede verdieping de vensterruiten aan 't reinigen. Op zeker oogcnblik, ten gevolge van eene ver keerde beweging verloor de meid het evenwicht en viel van eene hoogte van 10 meters in de ruimte. De ongelukki ge kwam op de plaveien van den koer terecht, en werd bij den val den sche del en het onderlijf gebroken. Men bracht het slachtoffer dadelijk naar het gasthuisjwaar het ondanks de beste zor gen eenige oogenblikken nadien bezwe ten is. X- DRIE GEKWETSTEN In een gebouw der Van Leentstraat, te Borgerhout, waren Donderdag na.- middag drie werklieden bezig de vor men, waarin betonnen vloeren der eer ste en tweede verdiepingen aangelegd waren, weg te nemen, toen eensklaps heel het gevaarte instortte, de drie werklieden bedelvende. Spoedig werden de reddingswerken aangevangen en de drie werklieden uit hunne gevaarlijke positie verlost. Twee hunner, Jan Driessen van Wil rijk en Lodewij-k Moetewil, van Zwijn- drecht, moesten mét verwondingen aan hoofd en beenen naar het gasthuis over gebracht worden. De derde, Edward Agneessens van Berchem, kon na ver zorging huiswaarts keer en. Een onderzoek is geopend. Zijn bed stond in brand en zijne scha mele meubeltjes begonnen reeds te vlammen Men heeft den man, die half verstikt was en nogal erg verbrand, naar 't gasthuis gevoerd. Daar werd be vonden dat hij niet goed meer bij zijn versland is. Een die van geluk mag spreken is wel de löjarige ïxniift Van den Bergh, leerling uiekanick werker, wonende Groote Nieuwen dij kstraat te Mechelen. Donderdag, juist op den middag, kwam hij per rijwiel de Zandpoort-vest af en wilde de W&tcrmolenbrug over j hij reed nevens de tramlijn en hield een pak in de hand. Op dat oogcnblik kwam juist de stoomtram de brug op gereden door men weet niet welk toe val, haperde er iets aan het stuur van den velo en Van den Bergh viel. l\i kon echter een haak der lokomotief vatte en werd alzoo een lOOlal (meters ver medegesleurd vooraleer de stoom tram kón stoppen. Met angstige span ning werd dit ongeval door honderden staatswerklieden (het jyerk in het arse naal was juist geëindigd) gezien. Wanneer de tram gansvh stilstond kwam mén toegesneld tot iedere ge noegen werd vastgesteld dat de jongerj door een wonder, slechts enkele en lich te kwetsuren heeft bekomen. DE BESTUURDERS DER BRUS- SELSCHE BANK OP DE VLUCHT EEN TE KORT VAN VERSCHEI DENE MILJOENEN. Sinds eenige maanden was te Am sterdam een bankhuis geopend onder de benaming Brusselsche Bank Deze bank had niets gemeens met dè Brusselse-hé bank te Brussel.' De bestuurders der nieuwe bank té Amsterdam, hadden dank' aan eene go.ede bedachte publiciteit en eenige goéde beursoperatien, liet- vertrouwen wéten te winnen van tal van rijke land bouwers' uit de provinciën 'Noord-Bra bant en Zeeland. Deze vertrouwden hen groote geldsommen toe voor den 'aankoop van titels en aandeelen, welke echter niet de minste waaide hadden. In de laatste dagen echter kwam het den klienten verdacht voor, dat zij op hun schrijven aan de bestuurders der «Brusselsche Bank», geen antwoord be kwamen. Eene klacht werd neergelegd en het gerecht deed een onderzoek ïq de bu- reelen der bank. Heel de boekhouding en de briefwisseling werd aangeslagen. Het personeel werd ondervraagd, doch van de twee bestuurders was niets meer te hooren. Naai' het schijnt hadden zij zich reeds sinds een paar dagen niet meer laten zien. Het juiste bedrag der verduisterde som,uien is nog niet gekend, doch mep verzekert dat het verscheidene miljoe nen beloopt. Woensdag avond werd er een wraak roepende bandielenstreek gepleegd te Santbergen. De 20jarige Anna D kwam van Geeraerdsbergen langs den steenweg naar buit teen twee kerels die haar opvolgden opeens toesprongen en haar ten gronde wierpen. De schel men ontrukten haar handzakje met een 40 tal franken en eenige gouden juwee- len, blinddoekten haar en deden haar de afschuwelijkste mishandelingen on dergaan, waarna zij dé vlucht namen. Een uur later werd het slachtoffer bewusteloos gevonden en naar hare wo ning gebracht, waar het de noodige ge neeskundige zorgen ontving. De ellen delingen worden iéverig opgezocht. Donderdag mórgend, rond 11 ure, heeft men uit de vaart van Charlero^ nabij de sluis van de Ylaamsche Poort, Barthelemylaan le Brussel, het lijk op- ge vischt van Jozef Calliber, borstelma ker, ongehuwd, 47 jaar oud, wonende bij zijn broeder, Hérkolierestraat, te Koek él berg. Zondag was hij dronken en moest, na een twist niet een politie agent, in den amigo van Koekei bei opgesloten worden. Maandag m-orgend nauwelijks terug op vrije voeten, her begon hij te drinken, en men zag hem niet meer terug in zijne woning. Het parket van Brussel heeft, Donderdag namiddag, een onderzoek geopend. In het doodenhuis der St. Andriesstraat werden de gebruikelijke wettelijke be- statigingen gedaan. Donderdag morgend, rond 2 ure, kwam de genaamde .Robert F..., huur koetsier, dronken op zijne zolderkamer, St. Pieterstraat 14, te Brussel, en gin;; te bed. Wat later hoorde men den man om hulp roepen. Men kwam toegesneld. DE door Pierre DECOURCELLE 98e VERVOLG. Met bonzend harte naderde hij den •ellendeling, die aanstalten maakte om eene tigarcl te ontsteken aan de gas vlam onder 't caoutchouc buisje van ;t tabaksbureel. Als gij gereed zijt zegde kij koel tjes en zijn stern veranderend. Badiche ontstak zijn cigaret en reik te Robert daarop het glazen handvat van het toestel over met de woorden Ziedaar, mijnheer. Deze raakte met de eene hand even zijn hoed aan en nam met de andere 't hem aangeboden toestel. Na ceu oogslag op Robert tc hebben geworpen, ging Badiche langzaam heen. Deze herkende hem niet. 't Uur van 't vertrek naderde. Robert begaf zich naar de kaai en klom in een wagen, die gelukkig door geen enkelen reiziger was bezet. Na verloop van eenige oogenblik- iken snelde de trein vooruit, terwijl Desroches nog ganseh ontroerd, zat. Ie mijmeren over zijne ontmoeting van zoooven Ilij beschouwde die als een slecht Yoortceken en sidderde hij de gedachte dat hij te zwak zou blijken voor de /p zich genomen zware en moeilijke taa£. Waarom dien onmogelijken strijd met het noodlot aangebonden 1.... Woensdag gebeurde een schrikkelijk ongeluk in de Nationale Wapenfabriek van Herstal. Een werkman, bezig- met een maehien in te vetten, werd door oen drijfriem gevat en tusschen 'liet ra derwerk meegesleurd. De ongelukkige werd letterlijk in stukken gerukt. Wan neer men het maehien stil legde, vond men nog slechts een verhakkeld en vormloos lijk. Men moest de stukken in een laken verzamelen, om ze te kun nen wegdragen. Het slachtoffer is een genaamde Jozef D.., 25 jaar oud, wo nende te Glons, gehuwd en vader van twee kinderen. Men heeft met groote omzichtigheid de arme familie verwit tigd. Het parket van Luik is ter plaats gekomen. Het personeel der Nationale Wapen fabriek heeft, uit leeken van rouw, een dag verlet. Verleden nacht, rond 12 ure, werd landbouwer Wybo wonende Molen straat cte St. Andries,, eensklaps gewekjj door het geklingel der, elékt.ri.eke -bel op zijlij slaapkamer gepaatst en die .in. ge meenschap is niet de stallingen. Ver moedende dat kwaaddoeners op het hof waren sprong hij haastig naar beneden gewapend met zijn revolver. Voor de stalling gekomen, vond hij de deur open hij plaatste zich ter zijde, doch hij moest niet lang wachten, want hij zag na eenige oogenblikken een per soon buitenspringen. W|ybo schoot zijn wapen op hem af en de kerel nam ker mend en om vergiffenis smeekend de vlucht. Hij liep de herberg binnen van Pattyn, die nog open was en zette zich daar neder klagend van pijn. Hij was getroffen geweest in den hals en in den rechterarm. Een bijgeroepen genees heer bestatigde dat de wonder erg zijn en na eene eerste verzorging werd het slachtoffer zekere Legaert, wonende te St. Andries, naar de kliniek St. Maria, tc Brugge overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Medcdeelingen door de Bhiique Centrale de la Dendre 8 van 19 Oct. BERICHT. l)e beursnoteeringen zijn deze, genomen om 2 ure, en kunnen met deD ofïicieelen sluitboers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkislboss aan 5 jaar 10 9 Binnenlaodsche met premie Interproviacie Kasboas Nationale Herstelling. Belgische Rente 3 0/0 Mei-r* Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 0/0 1921 5 0/0 1922 5 1923 Conselidatieleening 6 0/0 Groet Hertogdea Lnxembarg 6 0j Scciété Générale, Kapitaal m Reserve Outremer Brnxellois, dividende. Buénoa-Ayres, dividende. Eeenomiques Rails El eer., dividende Anglemr 2 Cockerill Esperanee Longdoz - Ougree-Marihaye Sambre-Meselle, geweue Boisd'Avrej Beeringen Levanl-Fléna Monceau-Fonteine. - Asturienne Cerphalie Vieille Montagne Glacé» Charleroi Nationale Verreriea Mariemoat» 3 Val St. Lambert Vesdre Sté Gle Produils Chimiqaes. Kasaï P. B. Katanga, Geweue Unien Mmière, kapitaal Filat. Teintar. d'Aloat Filature du Canal Charbon. Liégoise en Campine. :oOo i 91,35 91,60 437,5 81 b. S8 L 189 241 491 2 90,5 0 4 1015 6008 1400 1017,5 83,75 892,5 1787.5 1625 1312,5 I860 1599 28C0 Z6\) w 2023 2075 7600 9000 1350 900 1990 [21000 O 16600 3300 1912,5 3451 624,5 865 217 8360 2300 TERMIJN. Barcelona Mexico Tanganika. Kaiping. Petrofiua 352 lot 35G 570,5 tot 572,5 123 tot 125.5 298101 301,75 938 tot 9-10 Waarom beproefde hij, de ontvluch te galeiboef dien de gerechtigheid der menschen niet alleen, doch Madeleine zelve veroordeelde, de dwaze onderne ming haar te heroveren, voor wie h> een voorwerp was van afschuw en ichrik?... Wlaaiom bestond hij het den mach tigen en triomfeerenden Corvol te over winnen? Z011 het niet beter zijn maar dadelijk le sterven, wat hij zoo dikwijls gepoogd had? Afgemat reeds voor dat de strijd be gonnen was, gevoelde hij de kracht niet meer om aan te vallen, zoo zekér scheen hem de nederlaag.... Hij sloot de oogen. Nu verscheen hem 't zachte enernsli- ge gelaat van mevrouw Gervais. Vergeet gij dan, riep de edele vrouw hem toe, dat gij dokter Gervais, uw weldoener, en mevrouw de Kermó- dec, uwe tweede moeder moet wreken? Vergeet gij dan, dat ge Madeleine moet ontrukken van eene dood?...Doe wat de plicht u gebiedt zou uw meester 11 zeggen, die stierf bij de vervulling van den zijne. Deze herinnering gaf Robert zijn verloren moed terug. Hij was tot alles bereid. Bij het aanbreken van den dag liep de trein de static te Vannes binnen. Overeenkomstig de juiste inlichtin gen welke hij in overleg met Goeland en Florimond tc Noumea genomen had, begaf Robert zich rechtstreeks, met zijn valies aan de hand, naai; 't. kwartier Calmont, waar de smalle en Parïjt Londen (pond steil.) Now-York (check) New-York (kabel) Keulen - Amsterdam (gulden) Geaère Madrid Italië Stockholm, Ghristiania 1 Copenhagen Montreal Prague donkere straten, als in den tijd der lier togen van Bretanje, nog gothische hou ten huizen hebben met van luiken voorziene vensters, bestaande uit kléi ne, in lood gevatte glasruiten, met lei en daken en spits toeloopende boven- gevels, die, onbekommerd lucht 'en ïieht te benemen, huiine punten fier .vooruitsteken. Hij klopte op de deur van een der bouwvalligste dezer huizen, waarboven de geel geworden en" verflenste tak van een pijnappelboom aanduidde, dat het een herberg was. Eene herberg of matrozen k roeg, zoo als het half verweerd uithangbord aan duidde, dat door den Oostenwind be wogen, op zijne hengels knarste, er waarop te lezen stond: «In den over gang van de lijn.» Op zijn kloppen verscheen een oude vrouw, die, ondanks het vroege mor genuur, de deur voor hem opende. Ik kcjm van wege den heer Goe land, zeide hij op hangen toon. Nite zoodra had hij den naam van den ouden zeeman uitgesproken, of do vrouw haastte zich hem binnen te la ten, en zonder naar yerdei'e uitleggin- gen te vragen, geleidde ze hem in een bescheiden maar doelmatig gestoffeer de kamer. De heer Goeland, zei ze, heeft me de komst bericht van iemand, van iomand, dien hij verwachtte; de kamer •is dus voor 11 gereed. Is Goeland dan hier? Officieel. 115,375 tot 115,875 87,35 tot 87,85 19,30 tot 19,40 19.2875 tot 19,3875 2 fr. het milliard 753,25 tot 763,25 313,5 tot 347,5 257,5 tot 261,5 86,275 tot 88,275 508 tot 512 297,5 tot 301,5 336,5 tot 340,5 18,975 tot 19,175 55 5f8 tot 59 5/8 "t Is waar! riep Robert. De lange duur van mijne reis zal oorzaak wezen dat bij voor mij aankwam. O, waar is hij?... Waar is hij?... Hij logeerde hier, mijnheer. Ik ken hem al zoo lang. Iiij was de beste ka meraad van mijn armen man zaliger God moge zijne ziel genadig wezen die in den slag van Bazeiles aan de zijde van luitenant de Kermadec sneu velde. Dc heer Goeland ving zijn laatsten zucht op en bracht mij zijn kruis en oud zilveren uurwerk. Zulke dingen vergeet men niet. Gij kunt hem dus onmiddelijk zeggen dat. ik hier ben... Neen, mijnheer, want hij is van 'morgen vertrokken. Vertrokken. En weet ge waar naar toe? Ja mijnheer... Al behoeft hij dat niet te doen 0111 te kunnen leven, niet waar? Vermits hij zijn pensioen heeft, toch wilde de heer Goeland niet ledig blijven. Hij zocht en vond weer plaats in 't huis waar hij vroeger diende. Op''t kasteel van Charmerette Juist. Is hij op 't kasteel? Heel waarschijnlijk. Ik geloof toch dat hij er vandaag wezen zai. De familiedoktcr, de heer Bonardel beloof de 't hem... 't schijnt dat hij hem nog dezen morgen daar zal binnenbrengen na de plechtigheid die juffrouw de Kermadec of liever mevrouw Corvol.... yy.at zegt gij? viel Robert haar ik zei dat de heer Goeland waar schijnlijk door mevrouw Corvol zal worden aangenomen.., Mevrouw? Ja, want vandaag, dezen anorgen trouwt juffrouw de Kermadec met den heer Corvol. Vandaag... dezen morgen,,, De jongeling briesclite van woede. Neen, neen!... Dat is niet moge- ijk!... Dat zal niet waar zijn!... Ja miinheer, weet ge dat niet?.. - --o- Een dag of acht geleden, keerde hij van met een kreet van diep gevoelde smaii lijk! En Robert liet. de oude vrouw stom van verbazing staan en snelde dc straat op. 't Whs volop dag geworden. Reeds krioelde het in de straten van erkvolk, dat zich'naar den arbeid be gaf; de winkels werden geopend. Als een uitzinnige zette R-obert het op een. loopen, en stoorde zich niet aan dö menschen die naar hem omzagen. Schier buiten adem, rood en bedekt met° stof dat opvloog onder zijn stor mende draf, rende hij de poorten der. Stad- /uÜt. Eensklaps hoorde hij achter zich het rollen van een rijtuig, van een tweede, van een derde. Ze joegen hem snel voorbij, en hij ontwaardde in feestdos gehulde Reden, die verwonderde en nieuwsgierige blik ken op hem wierpen. Was het niet te laat om iets anders Hij vermoedde het. "t 'Waren brnilofstgasten Ze zouden tegenwoordig zijn bij do heiügschennende 'ecntvereeiyging van den bandiet met het slachtoffer. zijne reis terug.. in de rede. Wat zegt gij l (Vervolg.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2