M Zaterdag JVovem. 1925 mil BESR00TIM6EH COÏ G0 Ophefmakende zaak in Heiland Os Spaastssfès Werst®!? te Ranse Het eenheidsfront tegon Diiiisehland's cnwil De Rechterzijde fieigie mee schuldig aaa den oorlog XXIX» JAARGANG NUMMER 271 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De GendT Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Tel. 114 Publiciteit, buiten het Arr. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, G, Londres E. C. 4. Ba H. Flora Laatste Kvartier den 30 Zon op 7,13 Zon af 4,01 De totale uitgaven van den Staat bedragen voor 1924 de som van 8 "milliard, 332,471.485 fr. en de totale inkomsten worden ge raamd op 6 milliard, 687,031,833 fr. Er is dus een tekort van één milliard, 645.439.652 frank, En hoe paradoxaal het ook mo ge klinken, toch is deze toestand nog zoo 'slécht niet... in vergelij king met" dè vorige begrootingsj a- ren sedert den oorlog. Hoeft een doove zich niet als gelukkiger te achten afs een doofstomme, en is een lamme niet beter te pas als een kreupele Zoo is het met ons ook. Men oórdeele In 192,0 bedroegen onze totale uitgaven 11 milliard jen vandaag slechts 8.3 milliard het ongedekte bedrag, was. toen 7 milliard, Ver leden jaar liep de begrooting van uitgaven,zoo ongeveer gelijk dit jaar, op 8 milliard 337,021.149 fr, maar de inkomsten bedroegen slechts.5.942.079,740 fr., zoodat er verleden jaar een tekort was van 2 milliard, 394.941.409 fr en dit jaar slechts een van 1 milliard, 645 mülryn, Er is dus vooruit gang. Wij kunnen dus niets anders dan den heer Theunis gelijk ge ven, wanneer hij wijst op de ver betering, die zich afteekent in on zen financiëelen toestand. Met is onloochenbaar, dat onze begrootin gen hoe langer hoe meer het nor male naderen. Men mag niet licht zinnig "naar het tekort wijzen, om het proces te maken van de finan- ciëele politiek der regeering. Men dient eerlij kheidshalve te onder zoeken uit welke elementen dat te kort bestaat, - - - Wat ons financieel' het leven moeilijker maakt, is de verbazende Staatsschuld, die steeds toeneemt en op het oogenblik 40 milliard frank bereikt. Hiervan is voor 16 milliard 512 millioen geconsoli deerde en voor 23 milliard, 395 millioen vlottende schuld, dus een totaal van 39 milliard 907 mil lioen. Dit komt uit op eene schuld van 5251 fr, per inwoner, Natuur lijk zijn er landen met meer schuld per inwoner, maar hier dient in aanmerking genomen de draagkracht van het land, en in dat opzicht mogen wij niet zeggen dat onze draagkracht door den oorlog verbeterd werd-. Integen deel, de stilstand van zaken gedu rende de bezetting, de vernietiging van onze fabrieken en productie middelen, de verminderde werk kracht bij den arbeider, de levens duurte, zijn allemaal oorzaken, met nog andere, die het weer standsvermogen van den belas- tingsschuldige verminderen. En toch wordt veel meer van hem ge vraagd dan vroeger. Dc dienst van de interesten de zer schuld boekt eene uitgave van een milliard 383 millioen voor 1924. Dat is ongeveer de helft van onze gewone inkomsten en even veel als de bestuurkosten van den Staat. Die jaarlijksche interesten vormen een te zware last voor ons land. De heer Theunis, anders nog al optimist, zegt zelf in zijn voor stel van begrooting, dat het is un danger réel et grave maar bij voegt er dan weer bemoedi gend bij qu'il ne faut ni ignorer, ni exagérer». Dat doen wij ook niet, maar wij vragen ons af, of er genoeg ge daan werd, om dien schuldenlast te verminderen, ja zelfs stop te zetten. Aan onze spaarders en be- leggers werd achtereenvolgens ge vraagd hun geld aan den Staat te leenen. Dit gebeurde in 1919-20 voor een bedrag van 5 1/2 milli ard, in 1920-21 voor 6 milliard, in 1921-22 voor 2 1/2 milliard eiï in 1923 voor 1 milliard. De groot moedigheid en het vertrouwen van het publiek zijn prijzenswaardig en verdienen alle achtings Men merke hier in deze cijfers op hoe langzamerhand minder ge leend werd, Die vermindering se dert een paar jaren is zelfs aan merkelijk en wijst, zooals wij bo ven aantoonden, op een terugheer naar 't normale. Anderzijds kan men niet ernstig volhouden, dat de Regeering aan inflatie doet. Een ander verblijdend ver schijnsel is de poging van de Ke geering om onze schuld te consoli- deeren. Zoo is zij er sedert 1922 in geslaagd voor een milliard, 749 millioen frank te consolideeren en de vlottende schuld met 778 mil lioen te verminderen. Nochtans hebben wij nog voor 23 milliard 395 millioen vlottende schuld tegen 16 milliard 512 mil lioen geconsolideerd. Het verdere consolideeren zal dus eene besten dige zorg der Regeering moeten blijven, Onnoodig te herinneren aan de oorzaak dezer groote staatsschuld: Vooreerst het feit dat Duitsehland, nic" meer betaalt en dat wij dus voor dat land bankier moeten spelen, willen wij onze verwoeste gewesten heropbouwen. Op die wijze hebben wij, rekening gehou den van hetgeen Duijsahhind vroeger wel betaalde, tot nu voor-' geschoten acht milliard frank, welke som, gevoegd bij de 7 1/2 milliard frank van de markenuit wisseling, samen 15 1/2 milliard vormen, die zwaar wegen op onzen schuldenpost, Hier moet ieder onbevooroor deeld beoordeelaar bekennen, dat wij aan die «tegenvallen» geen schuld hebben, en dat Duitsehland feitelijk de streep is, die door on ze rekening gaat, eene onbetaalde rekening, waar de Belgische be lastingschuldige nu op moet "voor schieten, TERUGKEER DER ANVERSVILLE De Congoboot Anversvillo die haar 49e terugreis deed, onder bevel van kapitein Mommens, is wegens den mist met een paar uren vertraging te Antwerpen kort na den middag aange komen. Talrijke personaliteiten van de socia listische partij waren de boot tegemoet gevaren om' den oud minister Whuters te ontmloeten. Het schip had 108 passagiers nun boord, -waarvan 58 van le, 48 van 2e en 2 van 3e klas; 31 passagiers waren in tusschen gelegen havens afgestapt. Aan den wal stonden bij de aan komst. om oud-minister te begroeten, MjM. Halewyck, bestuurder van het mi nisterie van kölonieën Van Kessel, secretaris van den minister en Pèrier, ambtenaar. Bij de socialistische groep aan den wal de heeren schepenen Huysmans en Somers, die met hunne vrienden aan boord gingen. De oud-minister weigerde eenige me- dedeeling te doen over rijn reis, en be paalde er rich hij te zeggen dat hij over zijne reis uiterst tevreden was. De lading van de Anversville be stond uit 2573 ton allerhande koopwa ren, -waarbij 1682 ton palmnoten, 359 ton copra, 153 ton tin, 19 ton caout chouc, 48 too ivoor, 51 ton katoen, 100 ton tabak, 364 kil. goud. De passagiers doelden nïeê dat er thans ieverige .pogingen tot industria lisatie van Congo in hot werk worden gesteld. Dr wordt druk gewerkt aan 3e ont wikkeling (Ier spoorwegen,- -het leggen van banen in Katanga, het uitrusten der havens, en-z. Er is onder dé negers van Katanga benige roering merkbaar, vermoedelijk het -work van vreemjde opstokers. De overheid volgt, de bewoging van dichte l>ij- Voor de rest is de toestand over heel de kolonie uitstekend. Aan iboord bemerkten wij nog Mevr. de barones Dhanis en M. Didderich, een onzer oudste kolonialen. :o()o:-» EEN BELG VOOR SPIONNAGE AANGEHOUDEN TE 'S HERTO- GENROSOH. DRIE HOLLAND- SGHE MILITAIREN TE MAAS TRICHT IN HECHTENIS GENO- MEN AVEGENS LANDVERRAAD. E otterdam, 22 Nov. In een café te 's Hertogenbosch heeft de opsporings- brigade gisteren een Belg aangehouden, öp het oogen'blik, dat hij van een mili tair een papier aannam en daarvoor geld gaf. Het blijkt, dat deze Belg met eenige militairen in verschillende plaatsen in ons land in verbindi ng stond en door hun hulp in het bezit kwam van pa pieren, -welke op de verdediging van het land betrekking hebben. Hij ont kent evenwel. Vandaag is hij door de •gendarmen naar Maastricht overge bracht. In eenige plaatsen zouden in verband met deze zaak reeds aanhoudingen zijn Van andere -zijde wordt gemeld, dat de brigade-commandant der maréchaus- sée te Maastricht een complot van land verraad heeft ontdekt, moet zijn en ginpunt te Maastricht moet zijn en waarvan de hoofdzetel te Botterdam zou zijn gevestigd. Te Maastricht rijn drie onderoffi cieren in arrest gesteld, bij wie uitge breide huiszoekingen hebben plaats ge had. De justicie en de recherche hebben in een huis op het Stationplein, te Rot terdam, eene huiszoeking gedaan. Aan houdingen hebben hierter stede niet plaats gehad. 0o(): PRIMO DE RIVERA EN MUSSOLINI. jM. Mussolini heeft "Woensdag mid dag in het Paleis van Venetic, tc Rome, een ontbijt gegeven ter eerc van gene raal Primo de Rivera, welk bijgewoond werd door al de ministers en onder- Staatssekretarissen, de gezanten, MM. Reynose en Calboti en de hooge fascis tische persoonlijkheden. Bij het nagerecht sprak generaal de Rivera de volgende redo uit Mijnheer de Eerste Minister, Toen ik aan boord van het pantser- schip Jaime 'het radiotelegram ont ving waarin Uwe Excellentie mij de oer aandeed deze uitnoodiging te stu ren, mij, -weinig gewoon aan de diplo matieke .gébruiken en aan de gedach ten in uw schoone boodschap uitge drukt, voelde mijn hart van soldaat en van hoofd eener met Italië thans en al tijd bevriende regeering, ter gelegen heid dozer reis, Excellentie, dat uw fi guur voortaan niet alleen Italië maar heel de wereld behoort. Gij rijt de apostel van den veldtocht tegen de anarchie welke in Europa ontstond. Gij hebt -weten te spreken, tot het hart van het volk, welk men koelbloedig naar het kwaad sleepte en, door uwe Wondere welsprekendheid, heb gij -het spoedig gewonnen voor de zaak van orde, arbeid en gerechtigheid. Daarin bestaat uw meesterwerk, daarin ligt uw ware sterkte.. Uw naam wordt door .ganseh de 'be wuste wereld uitgesproken met een die pen eerbied en van het mussolinism heeft men een Credo gemaakt, eene leering van opbeuring die onmiddefijk in ganseh de wereld bewonderaars en navolgers gevonden heeft. Ee£ groot deel van het. Spaansclie volk en leger, heden bijna in hun ge heel, liehben begrepen dat rij met het voorbeeld te volgen van het broeder volk, hetzelfde heilzame werk konden voltrekken. Dit is de voorbereiding ge- woest voor Spanje op den weg naar die hersamenstelling, den (vooruitgang jen de orde. Ik héb liet genoegen zulks he den te mogen uitroepen in dit gescheid- kundig paleis, voor het 'hoofd der Ita liaan sclie regeering, die ook de leider is van het fascism. Waj ook, Excellentie, -wij hebben in een rijk gewest van ons vaderland, een eeuwenoude instelling van bescha ving en orde, die zich heden over ganseh het land uitstrekt. Laat mij toe als hoofd van hét Direktorium, namens het Spaansclie volk, u te groeten. Als hoofd -der Somaten, verheerlijk ik do Fascisten en hun naam,. DE GEALLIEERDE NOTA'S AAN DUITSCHLAND Parijs, 22 Nov. De gezantenraad vergaderde dezen namiddag van 5 1/2 tot 7 uur. Men heeft -met instemming van den raad den tekst vastgesteld der twee no- tas welke aan Duitsehland in den loop van den avond zullen verzonden wor den. HET MILITAIR TOEZICHT Parijs, 22 Nov. In naam van den gezantenraad waarvan hij voorzitter is, hoeft M. Poincaró heden avond een brief aan den Duiteohen zaakgelastigde te Parijs gericht, welke aldus luidt M. de Zaakgelastigde, In naam der geallieerde regeeringen in de Herstelcomlmissie vertegenwoor digd, bid 'ik u, aan de Duiteéhe regee7 ring volgende nota te willen overdrar De geallieerde regeeringen nemen akte van de verklaring door de Duite sohe regeering afgelegd, dat deze geens zins de bedoeling heeft, de verplichtin gen haar door het Verdrag van Versail les opgelegd te betwisten. Zij moeten niettemin vaststellen dat deze regeering zich op zakelijke rede nen steunt om voort te gaan zich aan het toepassen van het krijgstoezicht te Onttrekken. "Weliswaar wijst de Duitsche regee ring ditmaal niet op de deelneming van Franschc en Belgische officieren aan de toezichtactie o-m aan deze te ontko men, maar zij houdt staande dat de herneming der toezichts verri ch ti ngon van natuur zou rijn om hare binnen- landsche moeilijkheden te verergeren en dat zij onvermijdelijk incidenten veroorzaken zouden. De gezantenraad moet eenst doen op merken dat deze toezich te verrichtingen sedert lange maanden onderbroken rijn, hij acht het niet noodig aan te drin gen op den ernst van dezen toestand; hij kan dos te minder de voortzetting hiervan toelaten,doordat hij zich wel lx> recht kan afvragen of deze hinderpa len tot het volbrengen der taak van de krijgsoommteöie, niet de ontwikkeling en uitbreiding begunstigd hebben van do onlusteleraenten, en bij gevolg, bij gedragen hebben tot de vermeerdering den moeilijkheden, waarover de Duit sche regeering klaagt. De geallieerde regeeringen kunnen overigens niet aannemen dat het herno men van de toezichtsverrichtingen uit zichzelf een 'bron van nieuwe mjoeilijk- 1 leden of een oorzaak van 'incidenten rijn zou, niet alleen wordt het meeren- ideel dezer verrichtingen uitgevoerd in voorwaarden die geen voorwendsels tot incidenten kunnen leveren, maar de toezichtscomaniseie de Duiteohe re-" geering weet het wel heeft steeds hare werkzaamheden verricht in het be lang zelf van hel volbrengen harer 'taak» en ook om de taak der Duitsche overheden te vergemakkelijken. In deze voorwaarden zijn de geal lieerde regeeringen verplicht, het recht van de militaire toezichtscommissie en van het comjiteit voor luchlvaartwaar- borg te -behouden. De toezich roommissie en het waar- 'borgeomateit. behouden overigens hun ne bevoegdheid om te oordeelen welke de verrichtingen rijn waarvan de uit voering hen thans verwezenlijkbaar en noodzakelijk schijnt. De geallieerde rogeeringen herinne ren aan de Duitsche regeering dat tel kens de vermelde commissien van toe zicht haar bekend gemaakt hebben volgens de regelen tusschen hen en de Duitsche overheden reeds overeengeko men dat zij tot een bezoek zullen overgaan, de Duitsche regeering, de ab solute verplichting heeft, gelijkvormig artikel 206 van het Verdrag van Ver sailles, aan de intcrgeallieerde toezacht- commissie en hare leden al de noodige miacht te vorleenen, welke voor het vol-' brengen hunner taak noodig is. Dientengevolge hebben de geallieer de regeeringen besloten dat de verrich tingen der kr ij gsi oezic hts com missie en van hetluchtvmrt-wmrborgencomiteit zonder uitstel hernomen moeten worden onder voorwaarden welke aan de Duit- sch regeering door den voorzitter der toezichtscontinigrie en van het comiteit tot luchtvaart-waarborg bekend zullen gemaakt- worden. In geval de operaties tegenstand zou den ontmoeten vanwege de Duitsche overheden of van Duitsche onderdanen, zullen de geallieerde rogeeringen de maatregelen treffen die zij geschikt achten om de nakoming van het ver drag te venzekeren. Aanvaard, enz. (Get.}. POINCARE. DE TERUGKEER VAN DEN ;1 EX-KROONPRINS Een tweede brief aan den Duitsche zaakgelastigde M. de Hoesch, bevait een nota waardoor de geallieerde regeerin gen akte nemen van de meêdeelingen welke door den Duitsche zaakgelastigde betreffende den kroonprins overhan digd werden. Volgens deze verklaringen wordt er door de Duitsche regeering krachtens een acte op 1 Decemfber 1918 aan herinnerd, dat de ex-kroonprins, igeteekend zonder eenig voorbehoud, van alle rechten op den DuitecheiT troon heeft afgezien, zoowel wat Prui sen als wat 'het Duitsche Rijk betreft. Ook wordt er op gewezen dat de Duit sche regeering den terugkeer van den ex-keizer niet zou toestaaan. De geallieerde regeeringen stellen echter vast dat de Duitsche regeering gewillig den terugkeer van den ex- kroonprins aangenomen heeft, alhoe wel zij weet dat zijne tegenwoordigheid op 's rijksgrondgöbied, van dien aard is om voor Duitsehland ernstige ver wikkelingen te veroorzaken, evenzeer onder oogpunt van den binnenland- schen als van den buitenlandschen toe stand. Onder deze voorwaarden zien de ge- alljjeerfde (mogendheden jzjich genood zaakt aan de Duitsche regeering te ver klaren dat zij haar ganseh verantwoor delijk stellen voor de gevolgen die uit het verblijf van den ex-kroonprins in Duitecliland 'kunnen voortvloeien. Zij meenen al de aandacht der Duit sche regeering geroepen te hebben op het gevaar van dezen toestand, welk gevaar desgevallend de geallieerde mo gendheden zou kunnen noodzaken te beraadslagen over maatregelen van ver weer. (Get.) PiOINCARE< Donderdag, in begin van den namid dag, hield de Rechterzijde der Kamer eene vergadering. Met algemoene stem men werd goedgekeurd dat oen wete-: voorsrtel, waarbij het Vro-uwenstemrecht voor de provincie ingevoerd wordt, zal neergelegd worden. Aangaande de verbetering van den stoffelijken toestand van het spoorweg- peisoneel word, door de demokratisehe groep der Rechterzijde betreurd, dat M. Ncujean, minister van spoorwegen, wat al te lang wacht om, zijne beloften (4 houden. Ziedaar wat Woensdag avond doop een Front-afgevaardigdeVan Swereri bij name, in de Belgische Kamer werd verkondigd. Ziehier dat ellendig incident M. VAN SEVEREN. Interpelleé- is nutteloos zoolang 3e interpellanton 3e grondslagen dor bestaande regeerings politiek aannemen. Deze politiek is het gevolg van oorzaken, door de interpel- 1 anten zelf aangenomen ik bedoel het verdrag van Versailles, waarin de onrechtvaardige gedachte werd vastge steld Duitscliland, is alleen de schuld van-den oorlog Kan men dit bewijzen, Ja, dan zoii Duitschand alleen moeten betalen, dan heeft Poincaré gelijk. Het werd echter nooit bewezen. GANSCH EUROPA IS SOLIDAIR SCHULDIG 'AAN DEN OORLOG M. FIELTHJEN. Bolgie dus ook? M. VAN SEVEREN. Belgie 'ft minst van allen. M. FIEULLIEN. Het fe een schande dat er in de Kamer gezegd wordt dat Belgie eenige schuld heefjj aan den oorlog. M. VAN HOEYLANDT. Dat werd niet gezegd. M. JASPAR, minister van buiten- landsche zaken. Het ie een schande dat zulke dingen in de Kamer gezegd worden. M. DEMBLON. -Heel het kapiia/ lisme ie plichtig I M. VAN SEVEREN. Buiten da* erkennen, VAN IEDER LAND A EUROPA'S SCHULDis er goen her stel mogelijk. En zeggen dat de partij, 'die zulkt taal toejuicht, beweert te spreken in naam van het Vlaairische rechtsgevoel. Het bloed der Vlaamschc gesneuvel den t der Vlaamschc gefusiljeerden en der Vlaamsche doodgemartelden in de Duitsche folterlcampen schreeuwt om wraak tegen zulke, ongehoorde bcwerin-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1