I Zalerdag öeeem. 1925 Frankrijk De H. Steel en Vcsr de dulvgisllefhsbbers Het Herstelvraagsliik De overtredingen der alcoholwet Commissies van keloniën De Paiserama van den ïier ËSialsferie van Spaarwegen Een Lafpseft Bloc in warding IKeiïInfsgravta Is i^lss ie S@@s!aüd in Duitschland Om geld fe bemasMigen Issd nieuws voor de Staalsagenfen Een zwevende trein In en om lief Parlement DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 277 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. II. Elysius Zon op 7,24Zon af 3,56 Nieuwe 3Iaan üen 7 :o()o: HET 'AFTREDEN VAN M. JONNART, Wat Frankrijk bereikte 'door liét herstel der diplomatieke betrek kingen met het Vatikaan. Op het oogenblik dat M. Jon nart, senateur van het Pas de Ca lais, 't ambt van ambassadeur van Frankrijk bij den H. Stoel gaat overlaten aan zijn opvolger, M, Doulcet,. is het noodig te herinne ren dat M. Jonnart zelf zijn ambt slechts als eene tijdelijke zending heeft beschouwd. Het is zelfs op aandringen van den president en van M. Poincaré, dat hij langer gebleven is als over een gekomen was tussehen hem en M. Briand bij liet herstellen der ambassade, Hat was rond 15 Maart van dit jaar dat de Paus aan de Fransche regeering zijne instemming be tuigde met het ontwerp der «asso ciations diocésaines dat Hem voorgelegd was door een deel van het Fransche episcopaat; op 10 April verklaarden de rechtsge leerde advisoren der Fransche re- geeririg dit ontwerp niet als tegen strijdig Inet de Seheidingswet; op 15 Mei had de officieele overhan diging van het ontwerp plaats in handen van het hoofd der Fran sche regeering. Het werk dat M. Jonnart te Rome was gaan verrichten en dat, voor het herstel van normale be trekkingen tussehen .den H. Stoel en Frankrijk de, tegenwoordigheid van een invloedrijk politiek man in het Palazzo Borghese vereisehte, bereikte zijné bekroning. De afgebroken diplomatische betrekkingen waren in voorwaar den van volkomen hartelijkheid heraangeknoopt; de bedreigde centra van Franschen invloed in het Nabije en bet Verre Oosten warén door de verstandhouding beveiligdhet werk von godsdienst bevrediging binnen het raam der Fransche wetten -verzekerd. Sommige zaken in Marokko, te Constantinopel en in -de Saar hiel den M. Jonnart nog een tijd lang te Rome, doch ook die zijn nu ge regeld. De zending' van het herstellen van afgebroken diplomatische be trekkingen is altijd een kiesoh werk, vooral wanneer de gezant die daarmee belast is weet, dat de Fransche anti-elericalen hem geen seconde uit het oog verliezen en dat de minste daad, die zij als zwakheid betitelen, wordt aange wend om de regeering te verwij ten dat zij het laïek verleden der republiek verloochent. M. Jonnart heeft die zending vervuld op eene wijze, die noch het Vatikaan heeft ontstemd, noch de anti-elericale schreeuwers gelegen heid heeft gegeven om lawijd te maken. Toen hij. bij de overhandiging zijner geloofsbrieven, in zijne re devoering tot Benedictus XV, zij ne zending omlijnde, was hij zoo duidelijk mogelijk en zooals de overleden Paus, noch Pius XI, hebben hem die duidelijkheid ver weten; en nooit is er sprake ge weest van eenigerlei soort van «koopsluiten», zoo min van wege het Vatikaan, als van wege M. Jonnart, om de regeling der" han gende vraagpunten te bekomen. Al.de Fransche missiën in het Nabije Oosten en in het Verre Oosten, die de Fransche taal en de l' ransche beschaving in die afge legen gewesten verspreiden, met eene toewijding, waaraan zelfs de hevigste anti-clericale hulde brengen, en dewelke verzwakt wa ren geworden door het afwezig zijn van een Fransch ambassadeur in het Vatikaan, zijn vands<ag be vestigd in hunne rechten en voor rechten. Ondanks het herhaald aandrin gen van enkele vreemde regeerin gen, zijn Fransche bisschoppen benoemd in bisdommen, die vroe ger Fransche titularissen bezaten en die men gaarne door andere vervangen had gezien: In Mesopo tamië, in Abyssinië, in China en Japan, De Fransche zone in Marokko werd onthecht van den werkkring der Spaansche missionarissen gesteld onder het bestuur van een Franschen bisschop. Het grondgebied van de Saar afhangend van de bisschoppen van Trier en Spiers, werd gehecht aan de juridictie van den hoof dalmoe- zenier van het Fransche leger, Mgr Rémond, voor wat de Fran sehe troepen, ambtenaren en gods dienstige scholen aangaat. Ziedaar voor Frankrijk de vruchten van het lieraanknoopen van betrekkingen met den H Stoel, en, naast de groote tege moetkomingen van het Vatikaan, heeft men ze vooral te danken aan het hooge persoonlijke gezag van den thans vertrekkenden ambassa deur, De Belgische reisduiven, bestemjd om in Frankrijk te worden losgelaten, wa ren aan een recht van 20 fr. de 100 kilogrammen onderworpen, ofschoon de invoer ervan a-lleon tijdelijk was. Dit recht hoe gering ook heiem merde fel de inrichting en de uitbrei ding der duivenwedstrijden die in Bel- gie zoo volksgezind zijn. Deze hinder paal is uit den weg geruimd, daar wij vollen vrijdom der tolrechten bekomen voor de duiven welke onder bovenge melde omstandigheden worden inge voerd. De ons gedane toegeving in juis te cijfers omzetten kunnen wij niet, doch, naar de verklaring van een Fransch afgevaardigde zou dit cijfer ongeveer 1 miljoen per jaar bedragen Tussehen Parijs en Londen is thans geen gedachtenwisseling over de kwes tie van de terugbetaling der Fransch- Belgische bezettingskosten voor de Ruhr, noch over het door Frankrijk voorgestelde technische onderzoek om trent de Duitsche be taalkracht in 1924, 1925 en 192G gaande. Dit betcekent niet, dat, de diplomaten niet op hun hoede zijn. Beide bezettende mogend heden echter hebben -hun standpunt 'bepaald, dus wachten ze af, welke posi tie Curzon er tegenover zal aanemoii. De Tenïps herinnert aan zijn ver zet op 11 Augustus tegen die bezetting. Aldus stijfde hij den Duitschen tegen stand. "Weliswaar was het spel toen nog onbeslist. Van zijn kant kon hij redè- neeren Duitschland moet onderhan delen, ten einde zooveel mogelijk con cessies van Parijs los te krijgen. Nu heeft Frankrijk gewonnen» De -voor naamste nijveraars in de Ruhr gaan er mee overeenkomsten aan. De arbeid wordt hervat-, wat een verzekering te gen herrie is. Op dit oogenblik kan Cur zon dus niet in zijne oude houding -vol harden. Inderdaad luiden de berichten uit Londen iets gunstiger. Ten slotte be treft het Fransch-Britsche geschil weer de betalingslijst van Mei 1921. De algemeene opvatting is, dat Brad bury in die commissie zal protesteeren tegen de Fransche vertolking van het betrokken artikel van het vredesver drag, die dit land de in conventie van Dusseldorf gewraakte bepaling deed op nemen. Men meent, dat hij aldus zal redeneeren Ik en anderen gaan van stelling uit, dat Duitschland voorloopig niets betalen kan. Nu het blijkt dat het toch een on ander heeft opgebracht. Barthou moet dan opmerken :^dank zij de Ruhrbezetfcing. Bradbury zal voort gaan: Daar wil ik u hebben. Ik be twist daarvan de rechtmatigheid. Toch gelooft men niet, dat Engeland van zijn aandeel in het daardoor bereikte wil afzien. Beide partijen staan des te wantrou wiger tegenover elkaar, daar ze elkaar overeenkomstig verwijten doen,. Op 1 October laatst werd door de sta tistiek, gehouden door het ministerie, opgegeven 1.983 veroordeel ingen ten laste van herbergiers en 2,686 ten laste van verbruikers wegens overtreding van de wet van 29 Augustus 1919 op het alkoholgebruik. Herbergiers Verbruik. Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oa?t-Vlaa ndoren Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen 260 81 335 150 42 124 189 267 485 861 409 586 111 123 41 144 111 350 1,983 2,686 DE OPBRENGST DER BELASTINGEN De alkoholbc-lastingen brachten op Accijnsrechten Inkomrechten 1921 90,162,662 23,437,105 1922 112,337,349 23,819,308 inbegrepen de bijzondere uitvoerbelas- ting, zijnde 5,281,286 frank voor 1921 5,839,095 frank voor 1922. Wij achten dat wij eene goede vin gerwijzing kunnen geven aan do af vaardigingen van vaderlanders die el- ken dag, te Brussel huhje aan het graf van den Onbekenden Soldaat komen brengen wanneer zij naar de bene nedenstad terugkeeren, is er dan een bezoek dat beter aan hunne bedoelin gen beantwoordt, dan -dat- van de prach tige panorama van den Yzcrslag, die zoo zeer alle offers van den op de Con gresplaats verheerlijkten held voor den «eesfc roept, en zoo. wonderbaar door Bastien gepenseeld werd Brussel, 29 Nov. De commissies der koloniën van Kamer en Senaat vergaderden onder voorzitter schap van baron Tibbaut, volksverte genwoordiger en M. Volckaert, sena teur. De minister van koloniën en de gou verneur generaal Ruiten woonden de zitting bij. De commission hoorden een zeer be langrijk vertoog van den gouverneur- generaal, aangaande de verschillende vraagpunten, die de koloniseering aan gaan, 'bijzonder over den toestand der ontwikkeling van de bevolking, de zondheid der inlanders, het aanwerven van arbeiders voor Europeesche onder nemingen, den landbouw en de vee teelt. M. Rutten heeft aangetoond dat, se dert de slaapziekte een inheemSch kar rakter aangenomen heeft, er geen be wijzen meer bestaan, die doen aanne men dat de bevolking achteruit gaat. Onder bpzioht van geboortecijfer blijkt uit de opgaven der geneeskundige zending van Dr Schmetz in Kwango dat dit te lijden heeft van het gebrek aan de daartoe noodfge gezondheids maatregelen. Verder handelde de gouverneur-ge neraal over het aanwerven van arbei ders dat veel verbeterd is. Nadat door de leden verscheidene vragen waren gesteld, werd het vervolg der zitting naar de volgende week ver daagd. BIJ OVEREENKOMST BEPAALDE WISSELKOERS. De bij overeenkomst bepaalde wissel* koers, toe -te passen bij het vaststellen van don prijs (in Fransche franks) dei?, van 1 tot 15 December 1923, af te ge* ven internationale samengestelde reis* biljetten is de volgende 1 gulden of 6,93 Fransche franks. 1 Zwi-tsersche frank of 3,22 Fran, fr.' 1 lire of 0,79 Fransche franks. 1 shelling of 4,00 Fransche franke 7 1 Penning of 0,33 Fransche franks., 1 Deensche Kroon of 3,13 Fransche fi> 1 TjechoHSlowakeche of 0,53 Fran, fr* Parijs, 29 Nov. De correspondent van den Matin te Madrid beweert, uit goede bron te hebben vernomen, dat bij de diplomatische besprekingen, ter gelegenheid van de reis van Alfons XIII naar de kwestie van hot vormen van een Latijnsch bloc werd aange roerd. Een gevolg van die politiek, men begint ze reeds toe te passen, zou kunnen wezen, dat Italië en 8pan- ie, alsook een zeker aantal Zuid-Am-eri* kaansche republieken, zich terugtrok* ken uit den Volkenbond. (Ilavas KOSTBARE VOORWERPEN ONTDEKT. Beyrouth', 29 Nov, 4J)e opgravin gen te Byblos, dio aanvang September hervat werden, hebben geleid tot de ontdekking van oen koninklijke be graafplaats. Twee graven, die geheel ongeschonden waren, werden reeds na gezien. Een graf mobilair van groote waarde werd ontdekt. Atooral het twee de graf. dit van Byblos, 'bevatte heerlij ke geschenken, die de prins ontving van farao O'Amen-ein-Hat, koning van de twaalfde dynastie. Nog andere graven worden geopend DE SEPARATISTEN VERICEEREN IN EEN BEDENKELIJKEN TOESTAND. Dusseldorf, 29 Nov. De separatis ten doormaken een bedenkelijke crisis. Nu is het doel bereikt de politieke toe stand van het Rijnland tegenover Prui sen en het Rijk to wijzigen. Onder de separatisten" blijft omtrent ele punten niettemin verschil van meening bestaan. Het, kwam zoo ver dat tegenstrijdige besluiten getroffen wer den. XL Dorten wou nooit met M. Mat thes te Koblenz komen santen werken. Hij -wou van het besluit van 5 Novem ber niet weten waardoor M. Matthes over lioel het Rijnland uitvoerings- macht (kroeg. De fractie van M. Dorten, besloot dat de macht van M. Matthes zich over Noord Rijnland zou uitstrekken en dat hij te Bonn zou moeten vertoeven. M. Matthes die zich als hoofd der re-. veering aanziet, weigert Koblenz te ver laten. M. Dorten deed hem dan een ul timatum toekomen, hem bevelend zijn post te Bonn te vervoegen. M. Matthes antwoordde met de rpgee- i'ing te ontbinden, besluit dat liii aan V Tirard mededeelde. (Daarna liet lij weten 'dat hij in wer kelijkheid de ontbinding bedoeld had van het Rijn/fegerJ wiens rol gedaan is. Hij deed dit om te voorkomen dat bet Rijnloger een slechten naam zou bijgen ten gevolge der henden die de dorpen plunderen en zich voor Rijn- troepen uitgeven. Op zijn beurt beeft dit legor den hoo- geren raad afgezet verklaard en voerde een krijgsdictatuur dn. M. Matthes drong bij de ministère aan opdat zij zich over die dictatuur zouden uitsproken wat niet gebeurde. Dit ziende vertrok bij naar Duseldorf na de regeering ontbonden to hebben. De minbters evenwel aanzien zioh als zijnde nog steeds in dienst en onder- jijandelenmet de Rijn troepen* EEN BEHENDIG UITGEDACHT BEDROG< L Eenige weken geleden werd eenrg opzien gewekt door het bericht, dat aan den oever van een meer in Wcst-Austi^ lie, olie zou zijn ontdekt. Twee z.g. exploranten toonden klei ne fleschjes ruwe olie, die, naar zij be weerden, uit bronnen bij het meer af komstig was. Een syndicaat voor de exploitatie dezer oliebronnen zou wor den -gevormd, doch de regeering 'van West-A us tralie achtte het -geraden eerst een onderzoek ter plaats in te stellen. Hierbij 'bleek, dat op de plaats van de zoogenaamde oliebronnen een tank met een inhoud van 'bijna 300 H.L. olie be nevens zes vaten met verschillende Oliën in den grond waren verborgen door een pijp verbonden met het boor gat, zoodat de olie uit die ondergrond- sche tank naar boven spoot. Tegen de exploranten, die spoorloos verdwenen zijn, is een bevel tot aan houding uitgvaardigd. HOOP OP AVE IDEtV' ERHOOG ING Wij hebben vroeger gemeld dat eene afvaardiging van de ohristen democra tische groepen een audiëntie bij den minister, M.Neujean, had aangevraagd, ten einde wedde- en loonsverhooging ten voordede van do Staateagenten en bedienden to bepleiten. Wij zelf hebben herhaaldelijk de aandacht van de Regeering gevestigd op de niet-vcmilling van hare belofhm, ter gelegenheid van het jongste geschil aan Sp. P. T. T. gedaan, alsook op den deerniswekkenden toestand der Staate agenten. Verleden Maandag is er over die kwestie beraadslaagd in den schoot van don ministerraad. Wïj mcenen te mfo- gen 'bevestigen dat do algemeene secre tarissen werden belast met oen onder zoek over de kwestie met het oog op de verbetering van den geldelijken toe stand van bedoelde agenten. De Regeering heeft tevens a drongen op grooten spoed en meent dat eene oplossing zou gevonden wor den voor Nieuwjaar. Ir, welke mate de verbetering zal geschieden of op welke wijze deze zal worden doorgevoerd, staa^ voorloopig nog niet vast. Dal do Regeering eindelijk het be sluit getroffen heeft den toestand van hare agenten te verbeteren, is wel een gevolg van het optreden van do katho- ieke democratische volksvertegenwoor digers die do zaak van de Staatsagonten hebben verdedigd. M. Ileyman, voorzitter van do chris ten democratische groep, met. wien wij hierover spraken, zei ons dat inderdaad mag worden verzekerd dat de verhoo ging van loonon en wedden zoo goed als eene afgedane zaak is. Degenen die niet andere doeil 'dan afbreken, zullen wellicht nu nog zeg gen dat het de moeite niet waard is en vragen Wat hebben do katholieke Vlaamsoho derpooraten in do Kamer hereikf Z Binnen kort zal 1:e Londen een luclif- spoorweg aangelegd worden van liet Stonebridge Park Station langs de Mid- land-lijn naar de Briteche rijks tentoon-* stelling. De afstand bedraagt ongeveer een. mijl. De spoorweg bestaat uit een ka:- bel, die den geheelen weg overspant, en waaraan enkele stalen dwarsbalken tot steun zijn aangebracht. De rijtuigen, die reeds voor dit doel zijn vervaardigd, hobben het model van een luchtschip en worden gedreven door twee schroe* von. De lengte der rijtuigen bedraagt on- geveer 25 meter. Plaats wordt geboden aan 50 personen. Men verwacht, dat deze nieuwe voer-» tuigen, waarop reeds met vurige letters: Modern Transport geschilderd staat, gemiddeld 150 mijlen per uur zullen afleggen. "t Zoo 'n zwevende trein bestaat ook iit Duitschland, van Solingen naar Baf* men. De Schwebebahn zooals de luchtepoorweg daar heet, volgt, er den loop van een kleine rivier, de Wuppor^ DE KOMMISSIE VAN JUSTICIE De kommissie van justicie, Donder dag morgend vergaderd, 'heeft M. Vafi' Dievoet aangeduid om verslag uit te brengen over het wetsontwerp betref fend de mede-eigendom. De kommissie zou van zin zijn eeni ge leden in zending af te vaardigen: naai Parijs, Lyon en Grenoble, waar het princiep van den mede-eigendom reeds toegepast wordt. HET PENSIOEN DER MIJNWERKERS De bijzondere kommissie, gelast met het onder-zoek van hot wetsontwerp over de raïjmverkorepensioenen, heeft dit ontwerp Donderdag morgend bij alge meenheid aangenomen. Gezegd ontwerp verleent een bijko-' mfende vergoeding van 30 fr. per maand aan de gepensionneerde mijn werkers. M. Heyman is verslaggever genoemd^ DE FINANCIES. De kommissie van financies heeft Donderdag morgend, onder voorzitter schap van M. Mcchelynek, het hudjOS van wegen en middelen onderzocht. Er werden aanmorkingen gemaakt over de buitengewone uitgaven. Dé wensch werd uitgedrukt, dat de regeo- ring voortaan dadelijk de kosten en den duur zou doen kennen der groote wer ken die moeten ondernomen worden, om' alzoo een evenredige verdeeling der uitgaven op de budjettén te brengen van .de jaren, tijdens welke dc werken uitgevoerd worden. IN DE AFDEELINGEN. j Do afdeeUngcn der Kamer hebben: Donderdag namiddag de wetsontwer pen goedgekeurd op dc wggenispolieie, ae elektiiciteisleiding en de konven tiq tussclien de stad Brugge en dc Zeevaart inrichtingen van Zeebrugge. Hot wetsvoorstel waaj-bij de gods dienstige formtoul in den eed afgeschaft wordt, werd in vier afdeolingea ver were ^en en in tweo aangenomen*.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1