Gratis inkasseeren var? Wissels OE POLOENAAR mmmm$ Misdaad der Onschuldige Banque Centrale de !a Dendre Tel verzachting der wsningerisis Ontdekking van gêsfslsn fourruren Ets Heüandsshe smckksifeool is Uslag genomen Een akelige fist Ontsporing B'ssdïgs verkiezsEgstriJd In Griekenland Tragisch sngeiuk in de statie van Aken AïilsRisbieirassf} De Panorama van den Yzer Saanst. öspers ia veilen dag te Besielberggsi Wanhopig® daal Erg ongeval te Landegsm Het opBieaw beleggen van bessktkbaar geld Sltslslsjk ongsluh ts Anteeïpa BEURS VAK IBUSSIL HIT LAATSTE op rneor dan 250 plaatsen van Bolgië. 4613 Tarief wordt op aanvraag bereidwillig toegezonden. De maatschappijen voor goedkoope woningen werden ui+genoodigd om het aantal der door hen gebouwde huizen en het program der door hen ontwor pen gebouwen voor 1024 op te gever?. Dezelfde maatschappijen zouden ge machtigd worden, woningen te bou wen voor verscheidene particulieren te gelijk, ten einde deze toe te laten, de rogeeringspremicn op het bouwen te genieten. Een oproep zal tevens worden ge daan tot de gemeentebesturen opdat zij liet bouwen per reeksen zouden inrich ten voor particulieren die verlangen van de bouwpremien te genieten. De bestuurder van een magazijn van pelsen, gelegen Antwerpsche steenweg te St. Amandsberg, stelde sedert eeni- gen tijd vast, dat regelmatig fourruren uit zijn magazijn verdwenen. De rechterlijke policie stelde een on derzoek in en bij eene vrouwelijke be diende. wonende te Ledeberg, die de diefstallen pleegde, werden bij een huis zoeking, eenige fourruren ontdekt, als ook zijdestoffen, dienende om pelsen te voeren. Hot gestolene bedraagt ongeveer 10.000 fr. 7500 KISTEN W.1SKY AAN BOORD Te Beilijn ontving men een tele gram uit New-York meldende dat de llollandschèn schoener «Zeehond» door do Amierikaansche overheden in^de ter ritoriale waters aangehouden ,en" opge- Jxracht werd. Dc boot was geladen met 7500 kis ten wisky die men beproefde in de Ver. Staten te smokkelen. Door Eduard Sailstad uit Wjigusin verd-een akelige list verzonnen om zij ne vrouw té kunnen veilaten en met een kroegzangeres, miss Anderson, te vluchten. Hij ontgroef een lijk op de begraaf plaats zijner stad. Sailstad deed het lijk zijn eigen kleeren aan en stak dan het vuur aan 'het paviljocntje, waar men dacht dat hij den nacht doorgebracht had. Gedurende meer dan drie jaar was do ganschp stad overtuigd dat Sailstad in den brand omgekomen was. Door een toevai' geraakte de politie op het spoor der verliefden en kwam do geheele geschiedenis aan 'het lieht. Maandag voormiddag om 10 1/2 ure, is dc reizigerstrein 2833, komende van Nederbrakel cn in bestemming voor Zoticgem, te Michelbeke uit de riggcsls gel o open. Er zijn gcono persoonlijke ongeluk ken, er is alleenlijk stoffelijke schade. Hot verkeer op de lijn is onderbro ken goweost tob o ure 's avonds. 8 DOODEN, 29 GEKWETSTEN. Athene, 10 Dec. Een officieele me- bedoeling meldt dat- in den loop van bloedige botsingen, welke tijdens een meeting plaats grepen, 8 personen ge dood en 29 gekwetst werden. De bladen van de oppositie toekenen heftig verzet aan en de overheden ver werpen do verantwoordelijkheid der on lusten op do betoogers. XDJ3 door Pierre DECOURCELLE 139® VERVOLG. De verschrikte boeren wilden vluch ten. Eenige vrouwen werden onpasse lijk. Niemand verwijdere zich!... klonk ceno onbekende stem in de zaal. De waarheid komft eindelijk aan Jt licht!... 't Grootste gedeelte der vluchtenden bleef, door ejone ibovenmejnschelijke macht op hunne plaats gekluisterd, en vol verlangen om te zien en te weten. Corvol brulde op het toonoel en be woog zicli schuimbekkend in een zin- fccloozen clans zonder verpozing, zonder einde... Men moet dien man in verzeker de bewaring nemen en hem buiten de gelogenhcid stellen de hand aan zich zelf te slaan. Ja, antwoordde de onbekende, die reeds gesproken had. De guillotine mag hare prooi niet verliezen... Met loshangende haren, zweetend en ademloos, vervolgde do krankzinnige zijn dans... Van Madeleine liep hij naar 't voet licht, plaatste zich voor het publiek, viel daar wederom op de knieën en riep Welnu, ja! Ik heb haar gedood! 't Ts waar. Ik beken het!... Ik heb haar gedood, maar één enkelen keer!... Geen tweemaal!... Gij hebt het recht niet mij haar tweemaal te laten vermoorden!... Een tragisch ongeluk vond plaats in de statie van Aken-West. Een dame van Franschcn oorsprong, Mevr. Win dus, 24 jaar oud, werd ge- pletterd tusschen een buffer en een par tij manoeuvreerende waggons, op het oogenblik dat zij met haar 4-jarig dochtertje aan de hand de tolbeambten naar het inschrijvingsbureel vergezelde. Twee der tolbeambten ontsnapten slechts per mirakel aan den dood. De derde poogde de arme vrouw te redden, doch het was te Iaat. Zijne rechterhand werd verpletterd tusschen den stootiblok en de borst van Mevr. Windus. Ondanks de verschrikkelijke pijn had hij nog den moed om het kind met een snelle beweging op het gaanpad te duwen en het van een wissen dood te redden. Deze tolbeambte, dè genaamde Jans, een Belg, werd door zijne oversten ten zeerste geluk gewensch over zijn man haftig' gedrag. v/V% DERTIEN DOODEN, BIJ DE 40 GEKWETSTEN. New-York, 10 Deo. Twee auto's T|iotr spelers van 4e bekende sportclub Twentieth Century hebben gist,eren ibij Buffalo eeii ontzettend ongeluk gehad, waarbij 13 leden, o.a. de bekemdo base bal l-$p el er Bil Donavan, zijn gedood, terwijl er naar schatting' 40 gewonden zijn. Het gezelschap was op weg in 2 auto mobielen, waarvan er een bij het dorp Forsyfc een ongeluk kreeg, waarna de tweede automobiel op deze liep. Wdj achten dat wij eene goede vin gerwijzing kunnen geven aan de af vaardigingen van vaderlanders die ei ken dag, te Brussel hulde aan het graf van den Onbekenden Soldaat komen brengen wanneer zij naar de bcno- nectensiad terugkeeren, is er dan een bezoek dat beter aan hunno bedoelin gen beantwoordt, dan dat van de prach tige panorama van den Yzcrslag, die zoo zeer alle offers van den op de Con gresplaats verheerlijkten held voor den geest roept, en zoo wonderbaar door Bastien gepenseeld werd - Dokter, zei de procureur der Re publiek tot Bonardel, welken hij uit do menigte geroepen had, waar hij met den. prefect en de andere voornaamste genoodigden het ijselijk tooneel gade sloeg, is er reden om de aandacht te vestigen op de woorden van dien onge lukkige?... Die ongelukkige of die ellende ling, zooals ge hem noemen wilt, mijn heer, is ter prooi aan een aanval van waanzin, ontstaan door de voorstelling van een drama, waarin hij gewis eene rol speelde... Eene rol!... Ja. En elk die deze veisohrikke- hjke ziekte kent, zal met mij instom- nten dat wroeging hem in dien toe stand bracht en hem die bekentenissen ontlokt. De magistraat zweeg. Doch diepe ontroering werd op zijn gelaat zicht baar. Mijn God, fluisterde hij, zoo de justieie eens in dwaling had verkeerd Ik herinner me in deze noodlottige zaak een eisdh tegen den beschuldigde te hebben ingesteld. En ik vrceg'de doodstraf!... Dit ontzettend tafereel liep af in roin- dor tijd dan er noodig is cm het te le zen. Madeleine stond daar koud en onge voelig op het tooneel en zag met onver schilligen blik naar de woedsto stuip trekkingen van hom wiens naam zij droeg. Om eterk to blijven dacht ze aan Robert, aan hare moeder, en de herin- Maandag, omstreeks 9 ure voormid dag, begaf zich de landbouwer Viktoor Mattens van Heusden, Laarne steen weg, langs den Scbeldedij'k naar St- Amandsberg. ■Gekomen tusschen de herberg van Joïiefc (Heusden) en het Eenbeekeinde, achter het park van den heer Cardon de Lichtbuer te Destelbergen ontmoette hij drie j'onge kerels die per velo waren. Hal boerke, riep hem een hun ger tee, ge gaat zeker ook naar de ven- ditie van Bastiaens? (veehandelaar te St- Amandsberg, Dendermondsche steenweg.) Voorzeker, antwoordde Mattens en wilde bun voorbij. Maar op dien oogenblik sprongen it hem alle drie op het lijf en rukten zijn kleeren open. Terwijl twee hem de - armen vast- kneldcn, 'bemeesterde de derde, eene som van ruim 300 fr., welke Mattens in een binnenzak zijner ondervest ver borgen had. Dan zegden zijGe zijt gelukkig dat had, anders hadden wij u in de elde gesmeten. Daarop dienden zij Mattens een pak slagen toe, totdat hij buiten kennis viel en dan hebben zij zich uit de voeten ge maakt. Na eenigen tijd kwam Mattens weer tot het ibewusteijn en kon naar zijn huis terug keeren. Hij kan enkel een onvolledige beschrijving der baanstroo- pers geven. Gelukkig had Mattens zijn geld in twee verdeeld en de tweede helft zat in den anderen binnenzak van zijne vest. De schelmen hébben daar niet gezocht. Mattens was van zin eene kar in de venditie van Bastiaens te koopen. De misdadigere moeten geweten heb ben dat er venditie bij B.'istiaens was, en er op gerekend hebben wel een landbouwer op den Scheldedijk te ont moeten die naar die venditie ging en dus van geld voorzien was. Do plaats waar de aanranding plaats had is zeer eenzaam; langs den eenen kant de Schelde, en langs den anderen half overstroomde meerschen of verzo pen land; waarop men geen en weg kan. Toch is zulke aanranding in vollen dag buitengewoon stoutmoedig en moet zij door roekelooze schelmen gepleegd zijn. Men denkt dat ze van St-Amands- berg zijn. EEN 19 JARIG MEISJE SPRINGT VAN BEN DAK. Maandag morgeh rond half elf, werd de volrijke buurt der Meistraat te Anti werpen in opschudding gebracht, door do wanhopige daad van een 19-jarig meisje B. V. Deze had sind3 een drie^ tal jaren kennis niet eenen jongen uit dezelfde straat, zoodanig zelfs dat ze eenen tijd bij do ouders van den jon gen heel't ingewoond. Er was echter oneenigheid gekomen, en het meisje was door haren vriend op eene masardé- kamer geplaats. Om welke redenen nu ook de jon gen plots genoeg had van het meisje, weet men niet, doch Maandag morgen was hij ten harent geweest, en had brie ven en foïos medegenomen. Heb meisje zich gansch verlaten ge voelend, was aan de hevigste wanhoop ten prooi. Er eeti eindo aan willende stellen, klom zij door het dakvenster on wipte zich van de kroonlijst, drie verdiepingen hoog, op de straat. nering aan het lijden van den eenen en aan den wreeden dood der andere schonk haar de noodige kracht. In haar wit gewaad geleek ze op den engel der wroeging. De waanzinnige liep van zijne vrouw naar zijn slachtoffer, van Madeleine naar mevrouw de Konnadec, of liever mlevroiiw Gervais, die als oen lijk lao- uitgestrekt op dc plaats, waar hij haar den doodsteek gaf. Beweegloos hoorde zij 't gegil van den ellendeling, jzijn krijgschcnden schaterlach, afgewisseld door kreten van angst, zijne snikken en tartende volzinnen. 't Is mevrouw Gervais... Zij wreekt haren zoon... Om Beine Aubry! De dokter sterft cr van!... Ba!.. Wat scheelt het mijMen kan mij daar voor niet vcroordeelen L De andere. Ah, ja... De vermoorde in haar graf, onder den vloor der kerk!... Er is niets in dat graf!... Ik heb het doorzocht,*.' De doode staarde mij aan om me bang te maken... Maar ik ben nieh bang... Niets spreekt tegen mij! De justieie kan niets... Volstrekt niets!... Den brief die de notaris medebracht, heb ik ver brand... Mijno schuldbekentenis van do tweemaal honderd duizend frank, die ik mijn patroon ontsteel.... Ik moest dio vrouw wel dooden, omdat zij ze mij niet geven wilde... Er bestaan duo geen o bewijzen... Toon ze! Ik daag u uit... Mevrouw Gervais, gij beweert er te hebben... Dat is niet waar, gij liegtI... Ha, ha, ha!... Ik ben u te slim af, weet ge, to slim, te slim L* Vreesclijk gekwetst werd het meisje een uur later naar Sti Elisabothgast- huis overgebracht waar zij rond half een overleed. Een onderzoek is ingesteld door den adjunckt M. De Wolf. "'VVV Terwijl de landbouwer Livinus Van den Berghe aan het dorsen en was, ge raakte lnj met zijn rechterbeen in heb maehien. De geneesheer was spoedig ter plaats en met behulp van don heer Dr Tyt- gafc van gent moest liet been afgezet worden. De toestand van Van den Berghe is erg. In voordeelige en winstgevende voorwaarden wordt verzekerd door het aankoopen van SCHAT KISTBONS 5 t.h. GEDISCON TEERD OP ZES MAANDEN. De inteekenaar ontvangt onmid- delijk, vooruitbetaald, den intrest vrij van belasting van zijn kapi taal. Zijne fondsen worden hem na zes maanden weer ter hand ge steld, of zelfs, indien hij zulks ver langt na drie maanden, mits terug gave met eene geringe vermeerde ring, van de tot den vervaldag te verloopen intresten. De aanzienlijke opbrengst en de gemakkelijke verhandeling der SCHATKISTBONS 5 t.h. GE DISCONTEEKD OP ZES MAANDEN, doen deze bons vér- kiezen door den financier, door den nijveraar, den handelaar en den kapitalist als de beste plaatsing op kort termijn. VBOUW TUSSCHEN WAGONS GE- PLETTEBD. Maandag voormiddag heeft op num mer 33 der dokken een doodelijk onge luk plaats gehad, waarvan geen menséh getuige is geweest. Er werd daar in een grooten plas bloed eeno vrouw ten gron de gevonden, die geen teek en van leven meer gaf. Zij werd dadelijk naar het verband- huis overgebracht, waai' dokter Do Neef enkel den dood kon vaststellen. Het lijk, waarop geen eemzelvigheidshewijs werd gevonden, werd naar het dooden- huis overgebracht. Later vernam men dat de vrouw de genaamde Maria Van Soen is, 66 jaar oud, woonachtig Via- duc-Dam, 108. Op een der wagons werd een zakje gevonden, dat gedeeltelijk gevuld was met gruiskolèn, en vermoedelijk is de ongelukkige vrouw, die regelmatig ko len ging rapen, met tusschen wagons te kruipen, er door ven-ast en doodgeplet- terd. De politie heeft daarover een onder zoek ingesteld. Vraagi overal het extra fijne Elixir Ge zo 11 d he ids Uk ear 550 En hij barstte in een schaterlach uit, die eindelijk wegstierf. Ér volgde nu eene sombere stilte, on der die met verbazing en schrik gesla gen menigte, -te midden van al liet k]a- fcergoud, van al de versieringen cn 't geschilderde doek op, dat d-oor 't voet licht sflccht flauw beschenen tooneel. Bleef CorVol eenige oogenblikken zwijgen, des te verschrik keiijker daa rentegen woelde hij. Onafgebroken beefde hij van hoofd tot dc voeten. Hij verwrong zijn vuurrood gezicht in duizend afzichtelij ke vormen. Soms werd zijn lichaam in eene stuiptrekking opgelicht; Flori- mond en Goeland moesten dan al hun ne krachten inspannen om hem op de rustbank te houden, waarop ze hem hadden neergelegd. Heer dokter, vroeg plots de pro- kureur der Bepubliek op emstrgen en bewogen toon, kan die man worden voord? Bonardel sloeg een blik op den ellen deling, die verschrikkelijk scheen te üjden. Daarvan neem ik de verantwoor delijkheid niet op ndj, antwoordde hij. Dien aanval van «delirium tremens» gaat vergezeld van eene hersenontste king, welke den lijder in eenige secon den kan wegslepen. Dan moet ge de zaal ontruimen, hervatte dc magistraat, zich tob de twee gendarmen en den veldwachter wendend, die 'bij liet tooneel tegen woordig waren. Dat fccvel werd bedaard en stil .uit- Medcdedingtn door de Banque Centrale de la Dendre van 11 Dec.-. BERICHT. De beursnoteeringen zijn ■deze, genomen om 2 ure, en kunnen mét den ofïicieelen sluitkoers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkistbons aan 5 jaar l 2 96,95 - 10 90,90 Binnenlandsche met premie 419,5 Interprovincie Kasbons Nationale Herstelling78,75 Belgische Rente 3 0y0 Mei-Novemb. Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 0,0 1921 170 5 0/0 1922 5 °/0 1923 467,5 Gonsolidatieleening 6 0/0 93 Groet Hertogdom Luxemburg 6 0,0 'Sociélé Générale, Kapitaal Reserve €390 öutremei'1160 Bruxellois, dividende4292.5 Buénos-Ayres, dividende. 97,25 Eeonomiques1610 Rails Elect'., dividende 3550 Auglcur976 Cockerill 1360 Esprrar.ee Longdoz2200 Ougree-Marihaye 4700 Sambre-Moselle, gewone 3725 Boisd'Avroy Beeringen 2100 Hasard 2§00 Levant-Flénu7300 Monceau-Fohtaiue. 8150 Asturienne2£50 Cerphalie Vicille Monlagne Glacei Charleroi23900 Nationale 17750 Verreries Mariemont. D- 3250 Val St. Lambert 2100 Vesdre3800 Tubize, privilegiée 722,5 S(é Gle Produits Chimiques. 1075 Kasai P. B. 282,5 Katanga, Gewene8825 Union Miniêre, kapitaal2425 Filature du Canal i Filat. Teintur. d'Alost Charbon, Liégoise en Gampine. TERMIJN. Baroelena 378 (el 383 Mexioo 600 tot 610 Tanganika137 tot 139 Kaiping. 320 lo» 323 l'etroliua 1305 tot 1330 Officieel. Parijs115,60 tot 116,10 Lenden (pend sterl.) 94,225 tot 94,725 New-Yerk (check) 21,6525 tot 21,7525 New-York (kabel) 21,6525 tot 21,7526 Kealen Amsterdam (gulden) 821,5 tot 831,5 Genève - 377,5 tot 381,5 Madrid 281,5 tot 286,5 Italië 93,5 tot 95,5 Stockholm. 569,5 tot 573,5 Ghristiaaia 325 tot 329 Copenhagen 385 tot 389 Montreal 21,005 tot 21,205 Prague 62 tot 66 gevoerd. Een oogenblik later bleef er van de toeschouwers, welke dttelijke mfenuten t-o voren de tent nog vulde, niemand over dan de prokureur, de voorzitter van 't gerecht, de prefect, dokter Bo nardel en Meester Hardouin. Aller voorkomen verried diepen ernst en zij schonen doordrongen van 't gewicht der taalt die op hen rustte. Do prokureur beklom, het eerst de enkele houten treden, waardoor het tooneel van de zaal gescheiden wae. Hij scheen de zelfde man niet meer van voor eenige stonden, a De bevallige en woordenrijke kouter, had plaat» gemaakt voor Jen strengen vertegenwoordiger der wet, vol ijver en eerbied voor de hooge zending, waaraan lnj zijn leven wijdde. Ondanks zijn buiten-kosbuum en hoed scheen hij eensklaps even indruk wekkend geworden als in zijn roode to ga in de gereébtszaal, op den zetel, van waar liij namens de samenleving de verdien-cie straf tegen de misdadigere eisohte. De zonderlinge plaats waar hij zicli bevond, eene rondtrekkende schouw burgtent, weerhield hem niet. Hij naderde Madeleine. Het toeval, Mevrouw, zegde hij, brengt ons in eene der moeilijkste o.m- ^.ancTigheden, onze plicht vordert dat wij dio gewetensvol onderzoeken. '*t Is geen toeval, mijnheer ant woordde Madeleine op vasten toon. 't Is do onverbiddelijke noodzakelijkheid der straf voor den plichti^o en van eei;* herstel voor den onschuldige...

De Volksstem | 1923 | | pagina 2