gZondacj 16 DsC3BilJor paandag 17 Decemb. 1923 VOOR BE STAATSAGENTEN Be ckonemlsehe zaken Het HersfeSmagsisik Bedrieglijk bankroet te Antwerpen Os vervolgingen tegen de Sel ders van het Mat. Sp&eaa! Een avoataiiriijke tesfit Het Braf van Teet-ank-Amen Een drsen) Eone pec'a vangst te Elsene XXIX* JAARGANTf NUMMER 290 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 3D A.C3-J3Hi.A.I> S 0 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.B0 Uitgever: J. Van Kcffel-De Gen-dt H. Evrardus |Zon op 7.40 onder 3,53 H. Lazarius |Zonop7,41 onder 3,53 Volle Maan den 22 Publiciteit buiten het Arr. AALST ii Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. 1 «Recht en Vrijheid:)) van 9 Decent her 1923 bevat een artikel gericht tot de staatswerklieden welke overgenomen is uit «De Volksstem» socialistisch weekblad voor Ledeberg waarin de Heer F(rans) T(och) een der leiders van het Nationaal eyndikaat zijne wekelijksdhe proza nederpent. Dit artikel is voor wat het Christen syndikaat aangaat een gewilde leugen. Om de waariieid to dienen zijn wij aan de staatsagenten wat uitleg verschul digd. Het ligt nog zeer vcrscli in het ge heugen, dat ik tijdens de slaking een artikel schreef waarin ik bewees dat de staking van ons bestuur geene loonsbeweging was, maar een politieke anaceuver die moest dienen om de socialisten troef in de handen te spelen. In dat zelfde artikel, schreef ik dat de minister Heer Neujean ons drie be loften had gedaan namelijk Verdubbeling van kindertoeslag. Verbetering van duurtetoeelag. Instelling eener loonkommissie. Deze belofte werd door de heer Neu- jean in de Kamer van volksvertegen woordigers herhaald op 8 Mei en door don heer Theunis bevestigd op 17 Mei Iedereen, een eerlijk man ton eerste, gelooft in het gegeven woord en dat is zoowaar, dat veertien socialistische volksvertegenwoordigers niet tegen het dagorde Heyman stemden omdat zegde dc 'heer Vander Velde, de regeering stellige beloften had gedaan en zij, de Veertieu dus, den moed niet hadden te gen de regeering te stemmen. Op het dagorde Carton de Wiart ont hield de geheele socialistisch groep zich, ook na eene verklaring, waarin men zegde, dat de regeering formeel© belof ten lmd gedaan. De eerste belofte, verdubbeling van kindertoeslag kwam in voege op 1 Juni 1923 de twee andere beloften werden ■verschoven, doch het christen syndi kaat waakte en wat gebeurde er Daar de gedane beloften te lang ach terwege bleven, besloot het christen syndikaat een afvaardigingte sturen aan de Katholieke demokratische 'groep. Deze samenkomst had plaats op lo November, besluiten werden geno men en reeds in de vergadering van de Katholieke demokratische groep van Kamer en Senaat, op 21 November, worden die besluiten besproken en een parig goedgekeurd en het is niet zooals U peh reef Recht en Vrijheid, vier volksvertegenwoordigers maar twee se natoren en twee volksvertegenwoordi ger welke aangeduid werden tot bo- aproking met de Heer Neujean en de ïicor Theunis. Deze afvaardiging is niet ontvangen 'door den Heer Neujean maai' wel door de heer Theunis en zoodus Recht en Vrijheid slaat gij den bal leelijk mis. Op 22 November had eene vergade ring plaats van al de Katholieke geko zenen en de toestand van de staatsagen ten werd er besproken. De rechterzijde besloot mfet eenparigheid, dat de belofte, tegenover het christen syndikaat ge daan moest gestand blijven en verwe zenlijkt worden en liier wil ik bijzon der do aandacht trekken van onze staatsagenten op het volgende feit: Op 22 November werd in do afdee- iingen der Kamer ons budjet bespro ken. In de zesde afdeeling, zetelt de heer Van Isacker Katholiek domokraat uit Mechelen, welke aan de heer Neu jean ook lid onzor afdeeling, do vraag stelde wanneer hij zinnens was zijne belofte gestand te houden. Het is in do zesde afdeeling, Recht en Vrijheid, dat minister Neujean de verklaring aflegde welke gij aanhaalt Dat or voorloopig niet kon ami ge- 'dacht -worden den loonraad terug in te stellen, gezien hij over de noodige kre dieten niet beschiktom aan de werk lieden en bedienden van zijn departe ment voldoening te geven en hij voeg de er aan toe, Recht en Vrijheid, dat zoo gernu hij over de geldmiddelen zou 'beschikken, dc loonraad zou ingesteld worden. Beste vrienden herlees die verkla ring nog eens zeer goed en volgt dan mot aandacht mijn schrijven cn bewijs voering. Op 26 November komt de minister- rand bijeen en bespreekt eene onmidde- lijkc in te voeren verbetering voor bot staatsperaoneeï, besluit zelfs, dat al de algemeen© sekretariasen zich aan het werk moesten zetten om eene oplossing te vinden. Op 3 December komt de minister raad opnieuw bijeen en do hoeren mi nisters kunnen zelfs niet meer wachten achter het werk hunner eekretarissen en de lotsverbetering werd besproken en aangenomen. Op Dijnsdag 4 December doet do h. Theunis zijne verklaring in de Kamer aangaande die verbetering. Ik stel nu de vraag aan aHe welden kende staatsagenten. Wat is de oorzaak van die plotselinge verandering Iedereen zal met mij 't aceoord zijn om te zeggen, «juist zooals Le Peuple van 30 November schreefdat het dank ia aan de christen© syndikaten en in het bijzonder aan onze organisatie dat deze verbetering te danken is. Wij mogen fier zijn op ona werk daar wij door ons optreden 167 miljoen franken in d' handen speelden der staatsagenten. a Nooit of nooit is er langs parlemen tairen weg zoo eene snelle overwinning geboekt geworden ten voordeele der staatsagenten, als wel deze, en die ver betering- kwam zoo snel dat ze al onze tegenstrevende organisation met ver wondering sloeg en hen verraste. Nu ze van hunne verwondering be komen 'zijn, willen ze zich meester ma ken van ons werk; noch nationaal syn dikaat, dat steeds schreef dat er niets zou terechte gekomen zijn van lotsver betering noch bond van ambtenaren en bedienden, noch posrbond, spande zich in om deze yerbeteringen te beko men. Het 'Christen syndikaat, zeer fcterk gesteund door de Katholieke demokra tische groep, steun waarvoor wij hen dankbaar zijn, behaalde de zege. Wij verwachten tegenspraak op onze bewijsvoering en zullen dan in andere artikelen uitvoeriger bewijzen levefcen onzer gezegd ens. Wij verhopen dat Recht en Vrijheid ook het artikel uit De Volksstem van 9 December zal overnemen, hetgeen ons dan andere gelegenheden zal aan bieden. In een tweede artikel behandelen wij de verklaring van den Heer Theunis, De Bonds-Voorzitter, Lod Desmedt. Het ministerie van ekonomische za ken wordt afgeschaft en rijn diensten, die behouden blijven, zullen ingelijfd Worden bij andere departementen. Minister Van do Vyvere heeft het zelf verklaard. Mijn ministerie/ u de hij, zal binnen twee of drie maand verdwenen zijn. Hot meerendeel der groote zaken is geregeld. Voortaan zul len de vrederechtere en de beroepsho ven uitspraak moeten doen over de nog hangende betwiste aangelegenheden. Daarover heb ik sedeit eeiügen tijd met mijn kollega vah justioie besprekin gen gevoerd. WELKE REDENEN DU1TSCHLAND TOT HET HERNEMEN VAN ON DERHANDELINGEN AANZETTEN Het besluit door het rijk getroffen om met Frankrijk te onderhandelen geschiedt volgens de Times omdat Duitschland zekerheid wil hebben om trent het statuut van de Rhijn- en Ruhrgebieden. Vooraleer hot haar fi nancieel nationaal bilan wil opmaken wil 'fc rijk weten of het een toezicht uit oefenen kan over de Ruhrfinancien. Volgens de Parijzer Matin zal de Duitsche zaakgelastigde zonder uit stel een onderhoud aan M. Poincaré vragen. Dit blad schrijft de nieuwe Duitsche houding toe aan de drie vol gende redenen 1. De bezetting van het Ruhrgebied door Frankrijk 2. De Amerikaansche bijtreding bij het deskundigen-comiteit 3. De mogelijkheid van een travail- listisch ministerie in Engeland Duitschland zou door zulk ministerie willen gesteund worden en neemt daar om een vredelievende houding aan. Brengt de Duitsche zaakgelastigde enkelevoorstellen uit dan dienen zij onderzocht te worden. Een eenvoudige afwijzing ervan ie niet meer mogelijk daar het lijdelijk verzet ten einde is. Maar buiten de kwestie der bezette ge bieden moet ook dit der ontwapening en dit van hot krijgstoezicht nagegaan worden. Men moet weten of M. Marx wel degelijk namens heel het land spreekt. Buitendien moeten al do geal lieerden aan de besprekingen deelne men, zoo zij zulks van belang oordee- len. DE DUITSCHE ZAAKGELASTIGDE BIJ M. JASPAR. De Duitsche zaakgelastigde hóeft Vrijdag avond gevraagd Zaterdag mor gen door don minister van buiten land- sohe zaken ontvangen te worden. M.Jaspar zal hem te 11 u, ontvangen. aan gevolg te geven, onder voorwend sel, dat het eene Belgische maatschap pij was. Dat al of niet recht hebben, tot aan- -I7Ü-VT nvm7WDm \t atvt qaa a uaa I slaan der boeken, wordt nu in het ver- EEN TEKORT VAN 300 A 400 brekingshof Parija afgehandeld. MILLIOEN IR. - AANHOUDING VAN EEN ANTWERPSCKE REEDER Nadere bijzonderheden. DE MAATSCHAPPIJ DIE BANK ROET GING, En nu de bijzonderheden tot volledi ging van de inlichtingen, dewelke in ons vorig nummer werden medege deeld Het is niet alleen het parket van Pa rijs dat zich met deze ophefmakende zaak bezig houdt, doch ook het parket van Antwerpen, wat niet te verwonde ren is. De beheerraad der onderneming die bankroet ging, is v.rel te Parijs ge vestigd, doch de maatschappij zelf heeft haren zetel in Antwerpen. Ziehier hoe de zaken zich hebben toegedragen Het gaat hier eigenlijk over de zee vaartmaatschappij Société Trans océanique, de Transports waarvan zooals we gisteren segden/ de bureelen in de Prinsesstraat gevestigd zijn. Deze maatschappij heeft zich nog in een paar andere scheepvaartmaatschappijen ge- interresseerd, die in dezelfde bureelen zijn* De Société Transocéanique de Trans ports (naamlooze vennootschap, waar van de zetel oorspro Q'kolij'k was te Veur- ne) werd gesticht op 23 December 1918. Volgens de notarieel e acte van sa menstelling compareerden 1. M. René Nagelmaedkers, nijve- raar, wonende te Parijs, 42, Avenue du Bois de Boulogne 2. Raymond Van Hemelryck, reeder, wonende te Parijs, 92, Boulevard Hauss- mann 3. M. Nestor Baillot, nijveraar, wo nende te Nizza, niet aanwezig, maar vertegenwoordigd bij volmacht door ge zegde M. Raymond Van Hemelryck 4. M. Jean-Bapti te Van Hemelryck, reexler te Nantes, ook vertegenwoordigd bij volmacht dcor voornoemde 5. M. Novalis ïlimschoot, reken- plichtige, wonende €o Parijer 208, rue de Grenelle, niet aanwezig vertegen woordigd bij volmacht door voornoem de 6. M. Tubuïce Morissot, nfjveraar, wonende te Parijs, rue Raffet, niet aan wezig, vertegenwoordigd als hierboven 7. M. Eugène Croissand Raillard, reeder, wonende te Parijs, 9, me Théo- dule Ribot, niet aanwezig, vertegen woordigd als hierboven 8. M. Robert Rivière, expert-reken- plichtige wonende te Saint-Denis (Sei ne). "Welke comparanten de naamlooze maatschappij hebben ge?tieht onder be- hceT der Belgisch^ wetten. De aandeelen waren volgens de akte van samenstelling ingeschreven en af betaald in specien als volgt 1. M. Rene Nagelmaeckers, voor hem en een groep voor dewelke-hij instond, 2000 aandeelen, 1 miljoen fr. 2. M. Eugène Crossand-Raallard, 200 aandeelen, 100.000 fr. 3. M. Raymond Van Hemelryck, voor hem en eene groep voor dewelke hij instond, 17.000 aandeelen, 8.500.000 fr. 4 Nestor Baillot, 150 aandeelen. .75.000 fr. 5 M. J.-B. Van Hemelryck, 150 aan deelen, 75.000 fr. M. N. Himftchoot, 150 aandeelen. 75.000 fr. 7. M. Tib. Morissot. 100.000 fr. 8. M. R. Rivière, 75.000 fr. In 't geheel 120,000 aandeelen, 10 miljoen frank. Op elke van die aandeelen van 5Q0 fr. werd gestort in handen van Ray mond lin Hemelryck 250 fr., 't zij in 't geheel 5 miljoen frank. Werden tot beheerders benoemd MM. Raymond Van Hemelryck, René Na- gelmaeckers en Tiburce Morissot. HOE DE BOM BARSTTE. De zaken der Transocéanique de Transports gingen niet opperbest', wat aan de dekken algemeen geweten was, zoodanig dat een zuiver failliet niemand zou verwonderd hebben, wat dan ook niet is uitgebleven. Het is reeds eeni- gen lijd geleden, dat te Parijs de maat schappij eenvoudig in failliet werd ver klaard, doch er werd toch een en ander onklaar gezien in hare onderhandelin gen zoodanig, dat door de Parijsche jus- ticie eene volmacht naar het Belgische gerecht werd gestuurd, vragende de boeken der maatschappij aan te slaan. Het Belgische gerecht weigerde daar- iHet is een onderzoek dm dat reeds langen tijd aan den gang is. i Na het faillietverklarcn te Parijs kwam de maatschappelijke toestand der scheepvaartmaatöohappij voor den vre derechter, cn op het verslag der cura tors werd hier ook het failliet uitge sproken. Het verslag der curators word aan het gerecht medegedeeld, dat alzoo in kennis kwam van eenen ongelooflijken toestand. Inderdaad, de maatschappij gaf een actief op van 150.000 fr. cn een passief van meer dan 300 millioen fr. Zoo iets is niet natuurlijk en het ge recht heeft dan ook niet geaarzeld een aanhoudingsmandaat uit te vaardigen ten laste van het hoofd der maatschap pij, de gekende rceder Raymond Van Hemelryck. Toen deze van Parijs aan kwam, werd hij bij de aankomst van den trein aangehouden, alsook zijne vriendin. Nadien werd deze vriendin, die hij overal voor zijne wettelijke vrouw deed doorgaan, en die te Brussel veel ver toeft, weer op vrije voeten gesteld. Van Hemelryck zit in het geheim opgesloten. Het is do onderzoeksrechter M. An- thonis, die zich met het onderzoek bezig houdt. •,/200 aandeelen, aandeelen, 150 ness M. Lyfchgoc, kurator van hertje Egyptisch departement van het Metro politan Museum, cn Mrs Lytligoc ten;' slotte dokter Gardiner, dc welgekende taalgeleerde, en professor en Mrs New berry. I RENTER ONDERVRAAGD, j Donderdag namiddag werd senator Renier, leider van het Nat. Syndicaat deer onderzoeksrechter Van Stratum ondervraagd over do feiten hem ten las te gelegd in de vraag tót opheffing vartv de parlementirire onscheD dbaarheid Do voornaamste dier feiten zijn in menging in openbare diensten en si-rem ming van het treinverkeer. Renier hield staan dat hij niets on wettigs deed door gebruik te maken van zijn recht tot staken. Over deze thesis heeft hij tot 7 uren s avonds met den onderzoeksrechter gesproken die hom allo vrijheid gaf zich te verdedigen. De heer Van Stratum begaf zich Vrij dag voormiddag naar Luik om zijn on derzoek voort te zetten. Hij zou er ver schillende kabicnwachters en andere spoorwegbedienden onderhooren. 1 Hoogstwaarschijnlijk zal hot onder zoek toekomende week gesloten worden nadat Fraituro, mede-leider van het •Syndicaat eveneens ondervraagd zal zijn. Londen, 14 Dec. Kapitein Cecil Foster, gezagvoerder van het- stoom schip Trevessa die een gedenkwaar dige tocht van achttienhonderd mijlen in een open 'boot heeft afgelegd nadat zijn schip op 4 Juni 1.1. in den Indi- sehen Oceaan schipbreuk had geleden, zal Maandag door den Koning op Buc kingham Palace persoonlijk worden ge luk gewenscht. Hij zal worden verge zeld door den eerefce officier, die het be vel voerde over een andere boot en met de rest van de bemanning na een reis van .25 dagen Mauritius heeft bereikt. Kapitein Fosteris reis met zeventien le den van de bemanning duurde 22 da gen. Het dagelijksch rantsoen bestond uit een beschuit en twee deksels van ci- garettedoosjes vol gecondenseerde melk. Woensdag Weef het graf van Tutank hamen gesloten. De dag werd geheel in beslag genomen door laboratoriumwerk en wae een welkome gelegenheid om in het overvolle laboratorium wat orde te brengen. Het graf van Seti II, 'bekend als n. 15, dat als laboratorium is ingericht, is wel niet geheel een ideaal, doch vol doet van alle het beste aan de behoeften. Zeker is het graf uitstekend gelegen, daar het volkomen voor het publiek is afgesloten. Het graf zelf is een onafge maakte tombe der 19e dynastie, of schoon het werd gebouwd en gebruikt voor Seti H. Het 'bestaat uit ©en reeks kamera, welke diep in een rots loopen. Het geheel heeft een lengte van onge veer 300 voet en een breedte van 12 voet. Het frontgedeelfe wordt gebruikt voor heretelwerk en scheikundig onder zoek, terwijl de overgroots nissen dienst doen als magazijnen voor de voorwer pen welke op behandeling wachten. Aan den eenen kant van den gan; staan lange tafels, waarop de voor werpen worden behandeld, en onder zocht, hereteld en geboekt. De rest van de gang wordt vrijgehouden, om ruim te hebben voor het vervoer der voorwer pen. Belangrijke arbeid bietr is ook het riften van het opveegsel. Dat daarbij dikwijls waardevolle en belangrijke stukken worden ontdekt, is het vorige seizoen gebleken, toon con stukje van een der vier brilslangen van den ko ninklijken troon werd teruggevonden. De arbeid in het laboratorium duurt van 'b morgends 8 tot 1 uur en van 2 tut 4 ure. Het eenige geluid, dat de stilte verbreekt., is het zagen der tim merlieden, die lasten of stellin-gplanken in gereedheid brengen. M. Pierre Lacau, de akemoene be stuurder van de oudheden-afdecling, heeft Woensdag de vallei bezocht en al het werk dat in het laboratorium daan was nagezien. De bezoekers 'beginnen nu in grooto ge talie te komon do wokelijksche toe risten-boot was geheel bezet. Onder de laatst- aangekomenen zijn M. E. S. ge- «BiaillBB Ik las Zondag namiddag in het on- zijdig gazetje Burgerbelangen als ook m het Katholiek dagblad De Volksstem de artikels Aan de mid denstanders van Aalst als ik beide artikels gelezen bad viel ik in slaap.... en droomde Ik zag een Brigadier met groot laioijt en klein verstand die een sabel droeg en een decoratie voor daden van patrio ttisme. Hoog aangeschreven bij zich zei ven verzette hij hemel en aarde om de geméentefinaniwn te helpen herstellen; daarom begon hij dezen aan te vallen die wilden bezuinigingen doen en noem de dii personen -Mumclini's. En Briga dier wist niet dat die Mussolini's de weddeverbetering der gemeenteambte naars en politiemannen stemden, en bedoelden er geen nuttelooze bij te ne men, iets dat elk verstandig mensch moet goedkeuren. En nu ging het in des Brigadiers bo venkas aan 't werk: hoe hij door neutrar liteit zijn stemmental zou vermeer deren en derwijze de snullen beet nemen, Hij zeide bij zich zei ven het antirklerikalisme is wel den grondslag onzer partij, onze mannén hebben wel tegen de Katholieke school van Mijlbeek gestemd, maar dat doet niets ter zake. Onze onpartijdigheid staat boven alle verdenking Dan las hij den Monitewr van 18 November, maar geraakte er niet wijs vjt, want Mussolini was er niet vernoemd. Hij sprak ook van plaatskensjagers en mos- ten klimmers, maar daarna voelde hij zich op een slibberig pad, want, zijne oogen gingen gestadig naar het Stach huis en de Handelsrechtbank I Daarom bedacht hij nog een ander middel De kunst Dat zou hem met zijn zitvlak fuisschien in eene zetel helpen. Daarom bouwde hij feestpaleizen en kasteelcn in de lucht, dat Katholieken zouden er naartoe loopen, en met hunne centen, onze strijdpenning vergrooten 1 Kunst is toch neutraal... en ik zag hem lachen om die dwaasheid en om de neutrale, hcrniathostieten die hij het publiek op? solfert. Ik zegde hem., Brigadier, laat de men- schen metvrede, doet geene persoonlij' ke verwijtingen, men zal u ook met vre* de en rust laten.... maakt rond uw naam wat minder groot lawijt en be houdt uw klein verstand... j Ik schoot wakker... en schreef zoo ge trouw mogelijk mijn droom voor hef, Zondagnnmmer der Volksstem in do hoop er de Lezers aangenaam medij te zijn. De gerechfcerlijke policie heeft Don derdag in een logisthuis der Keyenveld- straat -oen Franschman aangehoudeij, Eugeen Lacombe, die er verbleef zonder inschrijving in de gemeente registers.; Lacombe werd door het Frsnsch gerecht opgezocht, daar hij onlangs 'bij verstek:' veroordeeld werd tot vijf jaar gevang wegens eene heel© recks aftruggelarijen.1 Lacombe werd in het gevang te Vorst, opgestoten, in afwachting dat hij Harkness, timstee van het Metropolitan I het Fransch gerecht zal overgeleveodj Museum te New-York, en Mrs Hark*] worden.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1