Een Kerstverhaal Dinsdag 25 DscsmB. Woensdag 26 Decern 1923 KERSTLIED, KERSTDAG. Een Dsitsch metüsrësiéiün aan de Fransche Regeering Gudie fissals zegels Beheer van Posterijen IS. Themis Zaak Coppée E@n nieuw bouwmateriaal uitgevonden De toestand in Griekenland T&ichlstraffe&t Augustus bij de Sibylla XXIX" JAARGANG NUMMER 297 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-Es Genot Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 Publiciteit buiten het Arr. AALST t: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dies E. C4. KERSTDAG Zon op 7.45 ondor 3,56 H. Etienmia Zon op 7,45 onder 3,56 Laaiste Kwartier den 30 ifi^oordm van H. Claeys. Muziek van F. A. Gevaat. Wat Hinkt der. Englen harpetoon Jn Sions zaal zoo plechtig schoon l Wat stort dit hemelsch maatgeluid. Op aarde zich zoo lieflijk uit Waarom ontwaakt m 't firmament Die ster den Wijzen onbekend l Roe klimt opeens voor Israels oog Een kleine stad zoo treffend hoog 1 Juich l Aardeuw Heiland is geboren Kniel voor Jezus dankend neer. Stem mede in 't lied der Engelkoren Zing lof en welkom tot den Heer o Ja, dees glanzerijke nacht Heeft one een wonderlicht gebracht, De Goedheid Gods heeft uitgestraald De Hemel is op aard' gedaald. Het menschdomj nog de prooi den' [d-ood, Ontvangt een redder in zijn schoot 'Nu sluit het weer met broederband Aan zijn verloren Vaderland! Ge-groeto Kind van zegening, O schoonste gift die de aarde ontvingf Wij brengen met ons welkom-groet- Een biddend hand, een vol gemoed. Ons offer, God, is liefde en dank, Ons wierook, is een vreugdeklank. Die klank, aan 't Englenlied gepaard, Zingt lof aan God en vrede op aard! door ieder priester geschieden, betteke nen de drijvoudige geboorte van Chris tus. De Mis van den nacht bèteekent ;zijno geboorte als onensch; de min van den morgenstond, do geestelijke geboor te, door welike hij in onze zielen komt of der gratie; het was ook des morgens 'vroeg dat de herders hem gekend en aanbeden hébben; de derde Mis die in worden, Komt,., christen e zielen, blijde triom ij eerend, Komt allen, komt allen naar Bethle- hem Hier is het Kindje, Koning van den [hemel: Komt. knielen wij, aanbiddend voor [Hem! In het 42e jaar van het Rijk van öotavianus Augustus, romeinsclic Kei zer, was -geheel de wer- ld in vrede. 't Wlas dan dat de Koning van vrede ter wereld kwam, immers Jesus Christus, eeuwige God, en Zoon van den eeuwi gen: "vader, wilde -fluor zijrre ^ooiertie- reno Komst, de wereld zalig maken. Hij werd door de werking van den H. Geest in het lichaam der Allerheiligste Maagd Maria ontvangen en nam de menscliheid aan. Na negen maanden van dozo ontvangenis werd Hij van de H. Maria, in Bethlehem, Juda, gebo ren. Daar sn ellen de herders needrig naar [die wiege. Hun Kudde verlatend op de Englen- [stem: Wij ook dan ijlen met verrukte schre iden-, Komt, knjelen wij, aanbiddend, neer voor [Hem! Armen en rijken, ziellooze schepse len zoowel als.de natuur zelf, brengen. Hem hunne hulde, 't ls een God- mensch, 't is de Koning van Hemel en 'aarde, de Schepper van alles wat be staat, Hij ligt in. enkele versleten lin nen lapjes gewonden op een handvol stroo in een harde dierenkribbe, ver warmd door den adem van een os en een ezel en door de liefde van zijne Moeder- Maagd en van zijn Voedstervader of bewaarder. Zijn paleis is een stal, zijn hof ridders zijn de herders... Kroon draagt hij niet, troon bezit hij niet, scepter zwaait, hij niet. Des- eeuwigen Vaders eeuwig glorie- [glanzen, Dit zien toij gedoken in m en-schen- [leest. God als den wichtje liggend in de [doeken, Aanbidden wij den Heer, bij van 'Zeker m'oeSten de Engelen deze blij de komst van den Verlosser aankondi gen en eene wondere ster zal Drie Ko ningen of Wijzen uit het Oosten roe pen, om ons te leeren dat Jesus op de wereld verscheen om allen zalig te ma ken... vrede immers aan de mensclien van goedwilligheid. En nog eens de blikken op het Wicht geworpen en de uitnoodigende stemme der H. Kerk aanhoord: Hij ligt op wat hooi en strooi voor [o7?£ ellendig: Omarmen en 'zoenen wij 't wichtje r\- [fee? Die zoo ons liefheeft, wie zou her [niet minnen: Komt, knielen wij, aanbiddend, blij van geest! 'Deze dag wordt met eene bijzondere tToote plechtigheid gevierd, omdat Geboorte van Christus do oorspronr van ons geluk; want zonder deze boortc konden wij niet zalig worden. Do drie missen, welke op dezen dag de ge- Parijs, 23 Diee. M. von Hoeseh,' zaakgelastigde van Duitschland te Pu- rijs, zal morgen namiddag door M. Poincaré, ministerpresident, ontvangen den dag geschiedt, beduidt zijne god delijke geboorte, door welke hij van in de eeuwigheid, die als een altijdduren de dag is, uit zijn Hemelschen Vader geboren is. Wij zullen drie missen bij wonen en dat Goddelijk Kind in de H. Communie ontvangen, want zulks zal ook veel bijdragen om de deugden dio bijzonder uitschenen in de geboorte Christi te beoefenen. 'Zijn liefde tot ons is de eerste dier deugden. Ze bracht Hem zoo verre, dat hij voor ons een kind wilde zijn, en al het lijden en de ongemakken onder slaan waaraan de kmderen onderwor pen zijn. Wat moeten wij dan niet wil len doen on lijden voor hem? Zijne ootmoedigheid leert ong veel: hij wilde van de mensclien versfcooten wezen en in een armen stal geboren worden, daar hij nochtans geheel de aarde in bezit had. Wat kan er dus voor ons te slecht of te verworpen wezen, voor «ons, die maar arme zondaars zijn? 'Zijne liefde tot de armoede spelt ons ook de les: hij werd in een stal geboren en lag daar in eene kribbe. Iaat ons hieruit leeren, gaarne om zijnentwil eenige armbedo of 'gebrek te lijden; ons tevreden houden niet het noodzakelijke don overvloed, en voorzeker pracht en praal, te derven. De liefde tot het lijden gaf hij ons ook ten voorbeeld© en ten voordeel© hij wilde geboren worden in het koud ste van den winter en in het midden van den nacht. Hoe past dit op ons, dio alle lijden vluchten en gedurig ons ge mak zoeken? Laat ons op deze dagen dikwijls met ons gedachten ter Kribbe van Bethlehem gaan, en onze goede 0b- geerten vernieuwen. JOANNES. VERLENGING TOl' 30 TONI 1924 VAN DEN TERMIJN .VAN GEBRUIK De termijn van ruiling der fiscale ze gels, oude modellen, is bepaald verstre ken sedert 1 December 1923. Niettegenstaande de menigvuldige afgekondigde berichten, zijn een z,eker getal personen niet overgegaan tot deze ruiling en berinden zij zich in bezit van zegels waarvan zij het volledig ge bruik niet zullen hebben voor het einde van het jaar 1923, einde van het over gangstijdperk aanvankelijk vastgesteld voor dit gebruik. Ten einde deze personen in staat te stellen hunnen voorraad oude fiscale zegels te gebruiken, komt een konink lijk besluit heb einde van het overgangs tijdperk op 30. Juni 1924 te brengen. Die termijn is onherroepelijk, hij zal niet meer kunnen verlengd worden. Tqjfs 30 Juni 1924, zal men dus, zoo als vroeger, de oude zegels kunnen ge bruiken voor de krijting van ieder der rechten waartoe deze vignetten bestemd waren kredietbrieven, handels-effec ten, kwijitschriften, weelde- en over dracht-taksen, taksen op de beurs- en bankvenichtingen. Te meer, tot denzelfden datum, mo gen de weelde- en overdrachtstaksen als ook de taksen op de facturen en op de beursverrichtingen onverschillig gekwe ten worden bij middel van' hetzij wel ke oude zegels behelzende do vcrdeeling in twee deel en voor het gebruik, dit wil zeggen, bij middels der zogels «ovor- drachlstaks», «weeldetaks» en ^«beurs verrichtingen». Voor de andere réchten of taksen wier krijting bij middel van plakzegela voorschreven -of gemachtigd is, mag men, tot bij bet verstrijken van hetzelf de tijdperk, alle oude mobiele zegels zonder onderscheid gebruiken. Alzoo, bij voorbeeld, mag men een overdrachts- zegel^ of oen krodiotbriefzegel gebrui ken in de plaats van een kwijt-schriftzo- gel, enz. Mits zich te schikken, wat be treft de onbruikbaarmaking, naar de voorschriften van artikels 14 en 16 van, hot koninklijk besluit van 10 Augustus 1923 (Moniteur van 13 en 14 dito, Nrs. 225-226). De oude zegels mogen gebruikt wor den, hetzij alleen, hetzij met de plak- zegels van huidige type. De bepalingen van liet koninklijk besluit betreffende de wijze van ge bruik en van onbruikbaarmaking der plakzegels zijn samengevat in oen noti tie kosteloos uitgebeeld in de kantoren der registratie. In den loop van dit onderhoud zullen de 'besprekingen worden voortgezet-, wel ke Zaterdag werden aangevangen tus- schen den Duitscb.en zaakgelastigde en den Franschen ministerpresident. Het is te voorzien, dat M. von Hoesch, «die volgens inlichtingen uit Berlijn, nieu we uitvoerige instructies heeft ontvan gen, aan M. Pdincaré daarenboven een memorandum zal overhandigen, als ant woord op de laatste nota van den Fran- 'schon ministerpresident. Alle poststukken, door de particulie ren gericht aan de Overheden (den Ko ning, de koninklijke Familie, en. het Hof inbegrepen), ambtenaars en. be dienden van de openbare diensten over hél algemeen, alsmede aan do minifite- rieele Departementen, openbare Be sturen en wettige Lichamen, moeten, van 1 Januari 1924, af, naar den aard er van, volgens hot gewoon tarief ge frankeerd worden. Deze maatregel is niet van toepassing op stukken, gezonden san den Dienst der postchecks, en op die waarvoor, in gevolge eene wet of een van kracht zijn de internationale overeenkomst, port vrijdom is toegekend. In deze laaMe zijn begrepen de post stukken, welke de particulieren moch ten te zenden hebben aan de Voorzit ters van de Hoven en Rechtbanken voor oorlogsschade, de Staatsoommissa- rissen, de Opzieners en Adjunct-opzie ners van de we derbelegging bij de recht banken voor oorlogsschade, den Voor zitter van den gemengden Beheerraad van het Belgisch Luxomburcpch Econo misch Verbond, den Voorzitter van den Hoogeren Raad van het Belgisch-Lu- xemSburgsch Economisch Verbond, de krijgsgevangenen of de in het Buiten land a n l-io1 »«-i n eska.n.töroii voor krijgsgevaren en De niet ontoereikend gefrankeerde poststukken worden, voor inregelstel- ling, aan de afzenders terugbezorgd, in dien dezen gekend zijn. In het tegen overgesteld geval, of zoo de belangheb benden weigeren te frankeeren, wordt op de stukken strafport toegepast voor hét dubbele van de ontbrekende post zegels en worden zij, desgevallend als onbestelbaar behandeld. De eerste minister woonde eene zit ting !bij van de technische kommissie voor de studie der bestuurdiensten van den Staat, voorgezeten door .M. den raadsheer De Haene. Hij bedankte de fcomiasieledidn voor hun Ibeïanglooze •medewerking en weoscht hun geluk voor de reeds bekomen uitslagen. M. Theunis onderzocht dan met hen, welke «besparingen onmiddelijk en op de meest praktische en nuttige wijze zouden kunnen verwezentlijkjfc worden. Do Soir zegt te kunnen melden uit officieele bron, dat do zaak Coppée voor goed op den rol van het assisen hof ingeschreven is togen 15 Januari. Het blad voegt er bij dat het alge meen parket zich möt kracht tegen el ke eventueel'© poging tot verdaging ver zetten zal. Een nieuw bouwmateriaal werd uit gevonden door den Zweodschen inge nieur G. P. Brehmer de bona-plaai, zoo heet het nieuw materiaal, bezit alle eigenschappen voor muur en dakbedek king, welke door bouwmoestera ge- wenscht kunnen worden. Deze plaat bestaat uit papier-afval en klei, gebonden door middel van sul faat loog. Deze bcstanddeelen kunnen goedkoop worden geleverd, zoodalt de prijs van de nieuwe bouwplaat goedkoo- per is dan alle tot dusver bekende bouw materialen. Do plaat is voorts brandvrij voor zoo ver dat noodig m en kan door onge schoolde arbeiders aangebracht worden- Zij zet niet uit, krimpt niet en scheurt «ook niet. Een fabriek' voor hot vervaardigen van deze platen wordt te Ulviunca bij Stockholm gebouwd. VENIZELOS NAAR GRIEKENLAND ONTBODEN. Athene, 22 Dec. Met goedkeuring van den gisterenavond gehouden Mi nisterraad hoeft het. gouvernement een door kolonel Piastiras geteekend tele gram aan Venizelos gezonden. In dat telegram zegt Plaitiiras 7 Ik -ben overtuigd, te beantwoorden aan 'het verlangen van de groote meer derheid des volks, van de afgevaardig den en van geheel het leger en geheel de vloot, door u te verzoeken, naai- Grie kenland te komen, zoo mogelijk voor de bijeenkomst, van de Nationale Ver gadering. Een ander telegram, geteekend door ongeveer 300 volksvertegenwoordigers en opgesteld in denzelfden geest zal vandaag aan Venizelos worden gezon den. De val der dynastie wordt van stonde af als een feit besclnrnwd. Londen, 23 Dec. Uit Athene wordt aan de Londensclie bladen ge meld, dat kolonel Gonatas zjjn ontslag zou hebben genomen als hoofd van het Grieksch gouvernement. DE GRIEKSCHE VORSTEN IN RUMENIE AANGEKOMEN. De koning en koningin van Grie kenland zijn Zaterdag morgen tc Ccn- sftanza aangekomen. Zij werden ontvangen door den kroonprins" en de kroonprinses van Ru- menie, den prins Paul en prinses Irène van Griekenland. De bevolking ontving de Grieksche vorsten met de meeste sympathie. Een compagnie voetvolk heeft de eer bewezen. De Grieksche vorsten, de prins en prinsessen stapten weldra in den ko ninklijken trein, die hen ten 3 uur 'te Bucarest bracht. Hier werden zij begroet door den ko ning en de koningin van Rumenie, de leden van de regeering, de vertegen woordigers der burgerlijke en militaire overheden en de leden der Grieksche kolonie. Ook hier werd de eer door een koin- pagnio voetvolk bewezen. Een talrijko volksmenigte begroette de vorsten op langdurige toejuichingen. Do Grieksche vorsten zullen in het koninklijk paleis van Cotrooeni y blijven. De Moniteur kondigde den 22 December het koninklijk besluit af, waarvan rij reeds over een paar da gen de verachijning hebben gemeld. Het luidt als volgt De ambtenaren en beambten van don Staat die aan de plichten van hun ambt te kort komen of die aan de waardigheid van 'hun karakter afbreuk doen, kunnen deswege tuchtstraffen be- loopen. De tuchtstraffen zijn de waar schuwing met aanteekening de beris ping de verandering van standplaats; de vertraging in de bevordering voor een vastgeetolden tijd de kortingen op de wedden en percentsgewijze bezoldi gingen de schorsing; de terugzetting of de verandering van post hebbende vermindering der wedde of der percents gewijze bezoldigingen ten gevolge de op non-activiteit stelling met of zonder wachtgeld de afstelling of ontzetting. Voor de toepassing van dit besluit worden do schadeherstellingen jegens den Staat, waarvan noch het Rekenhof, inoch de gewone rechtbanken kennis ne men, met tuchtstraffen gelijkgesteld. Geen straf mag uitgesproken worden zonder dat de belanghebbende vooraf gehoord en ondervraagd zij. Evenwel kan de agent, die met boetstraffelijke of met strafrechterlijke vervolgingen bedreigd.is of die wegens een tekort in geld of in voorworpen aansprakelijk is, zelfs voor eenige verantwoording ten voorloopigc titel, in zijne function ge schorst worden. Bij ioder ministerieel departement worden één of meer tuchtraden inge voeld. Do tuchtraad is gelast aan den Minister voor het toepassen der straf, zijn advies uit te brengen nopens de hem voorgelegde zaken. Fouten die bij de rechtbank aango- klaagd zijn en straffen door het Re kenhof uitgesproken, vallen buiten de bevoegdheid dor tuchtraden. De be klaagde mag zich voor den tuchtraad door oen verdediger doen bijstaan, dien hij kiest tusschen heb werkzaam- of op pensioen gestold personeel van liet de partement waartoe hij behoort, :§0§: Kaar een nüddcneeuwsche legende door Jan Hammenecker. Hij kende zelfs niet bij grove schat ting het getal van zijn onderdanen doch Janus' tempel stond gesloten, wat hot wonder aanduidde dat Rome ner gens oorlog had, en nu was er -geen be let om al het volk waarover Augustus den soepter voerde, eens tot in de ver sten uithoek van zijn Rijk te tellen, man voor man, vrouw voor vrouw, kind voor kind. Hij wilde 't on zou het we ten. Al naar de telling vorderde, wer den den keizer cijfers aangebracht, die te zamen een ongelooflijke somme wer den. Daarmede zwol zijn hoogmoed van dag tot. dag, en kon het niet .uitblijven, of' de keizer zou toegeven aan do ver zoeking om zich als een godheid te laten vereeren. De Romeinsche Senatus, ver worden tot een kudde laffo vleiers, had hom inderdaad meermaals voorgesteld don wierook der aanbidding niet lan ger te weigerenevenwel was hij tot nog toe to verstandig gebleven om zirih een zoo CTOote belachelijkheid te laten wel gevallen dooh nu gansch de wereld voor hem hukte gedweëer en veel een- parï'ger dan voor de godon uit den Olympus zelf, nu do onsterfdijken dechts nog eere van wego de stervetin gen mochten verwachten in mate van 's keizers goedvinden, nu zou geen on der de goden er zich -over vetfbelgen, in dien do Caesar zijii doel van wierook en offeranden vooraf wilde nemen. Niet wetens en willens had Augustus dio gedachte aan zelf-god-zijn in zijn hart op «genomen, dooh ook niet wils krachtig van zich afgestooten tenzij bij poozen, wanneer namelijk zijn bloot etervelingschap hem te klaar voor oogen kwam te liggen 3nj zag dat .geen eerbewijzen van mensclien zijn leven met één dag konden verlengen. Zoo was zijn denken op het laatste van zijn veertiende rogoeringsjaar, één sohorrnm-len tusschen all eri jdolsfcen waan en maathouden do redelijkheid. Het was een f eert nacht voor de star ren. Augustus zag ze talrijker dan ooit den hemd. volrijden. Schoon is een ren- park dat volloopt van schilferende qua- drigen docli geen zoo schoon als het onmetelijke plein der hemelen vol dia manten etarrenwagens. Augustus zou vannacht geen slaap vinden de starren schitterden met dubbele klaarte het was alsof ae 't keizerlijk paleis beleger den en straks zouden innemen met hun glanzende bsnden. Augustus 'huiverde voor het talloos leger van starren, dat met folie fierheid en open klaarheid op hem scheen aan te rukken. Hij riep zijn slaven, en tbeval hun dé starren tc tellen, en te zien of er soms nieuwe waren opgerezen. Do slaven, echte slaven en dan nog wel van een keizer, morgen een god, be zagen den hemel zorgvuldig, doch bui len de gewone starrenbeeiden Beer, Orion, "Wiega en de veel andere, vonden zij niets wel dat het buitengewoon licht was. En naar de nacht voortging, vloot er almeer luister in den hemelkoe pel, en het was den keizer alsof de klaar heid van dezen nacht hem zelf inner lijk doorlichtte. Hij zag nu allerduide-» lijkst dat zijn majesteit niet zonder mis daad en moord verworven hom' eer lang -moest ontglippen, dat hij zijn kei zerschap niet eens zou mogen laten ver erven door eon eigen of een aangein» men zoon. Wie zou meester van de wereld wor den na hem Wie zou na hom de be waarder zijn van dien 'vrede, dien Au-» gustus aan het menschdom had ge schonken De nacht was zoo klaar, dat alle ge heim scheen te ontsluierd worden. Nog nooit had Augustus zulken drang ge voeld om waarzegger of wichelaar te raadplegen over de toekomst van Ro me's wereldheerschappij. Werd hij door een hoogere macht aangedreven Zijn slaven zagen hem; zonder tc kunnen gissen waarom, heft paleis verlaten. Waarom op dit naclito-% lijk uur Waarom uitgedost in keizer-* lijk ornaat Wlas hij misschien ceul slaapwandelaar gewordon Was hij be-, toovord door de wondervreemde klaart^ van deze nacht Zij volgden hem omzichtig cn op eeif afstand van straat in straat,van steeg inf steeg. Ging hij niet naar de woning vau', de «Sibylla, de geduchte bewaarster det^ verholen wetenschap, dc profetesse, voort wie dc toekomst geen geheimen liad Was hij verwacht, dat hij «niet hoofd^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1