4 Vrijdag iJanuari 1924 01 LEERPLICHT Nieuwjaar aan hei H@f Landbouwbelangen Menaai wsrlk Een Belgische Missienaris vermoord in Ghisia der Ooriagswaezen Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. Publiciteit' buiten het Arr. AALST [5 XXX* JAARGANG NUMMER 3 Tel. 114 DAGBUjA-D IO CEP1T1EKIEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Npffel-Db Gek» Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Bruseel. Place de la Boïir^. S, Parijs, Broam'a Buildings, 6, Londres E. O. 4. H. Gregorios Zon op 7,46 Zon af 4,05 Nieewe Maan den 6 Vroeger hebben wij gesproken %ver de gevaren voor de kinderen binst de vakantie, te weten de straat, de slechte kameraden en de slechte lezing. En wij drukken het de ouders op het hart, dat hunne grootste plicht tegenover die ge varen was, gene liefdevolle waak zaamheid. Vandaag willen wij' even een .woordje zeggen over de leerplicht, de leerplicht lót 14 jaar. In onze dorpen en steden, bp de openbare gebouwen en muren ziet men weerom de plakbrieven han gen, die als opschrift "dragen; ('De Leerplicht.» Zij wérden er ge plakt om de ouders te wijzen op den grooten plicht, dien zij heb ben, hunne kinderen, geboren binst de tijdruimte 1910 tot 1917, regelmatig naar de school te stu ren. De wet legt dus op dat de kin dereu moetenschoolgaan tot hun ne volle 14 jaar en zoo deze dien ouderdom bereiken binst het loo pende schooljaar, dan nog mogen Ze alleen de school verlaten met de groote vakantie. De ouders moeten begrijpen dat het voor liet welzijn hunner kin deren, voor liun persoonlijk wel zijn dus en voor het algemeen wel zijn is, dat hunne kleintjes wat langer naar school gaan. Immers de kinderen moeten steeds nïeer 'en meer kennissen hebben en inge licht worden voor den harden Strijd des levens, den strijd voor bet brood. Zij mogen ook niet te .vroeg met vader mee naar het werk, daar hunne ongevormde lichamen er te zeer zouden door lijden. En hoe meen geleerdheid teen kind in zijn kop draagt, hoe fatsoenlijker en eerlijker het zal kunnen aan zijn kost geraken. Ouders, die verstandig wilt zijn, vergeet dat niet en komt er niet tegen dat uwe kinderen tot 14 jaar moeten naar school gaan, Denkt dat het voor hun grootste welzijn is, en dat gij ïiiaar gelukkig kunt zijn naarmate 'uw kind het later bok weze. Doet trouw üw' plicht en zendt uwe kinderen regelmatig alle da gen naar de school. Op Maandag 3.1 December 1923, ter gelegenheid van de vernieuwing van het jaar, hebben Hunne Majesteiten op- voligentlijk de ministers in functie en hét te Brussel geaccrediteerd Diploma tisch Korps ontvangen. ONTVANGST DER KAMER. REDEVOERING VAN M. BRUNET, VOORZITTER. Op 1 Januari ontvingen Hunne Ma jesteiten de afvaardiging- der Kamer. In zijne redevoering zegde M. Bru nei Sire, Mevrouw, De huilde die de openbare overheden aan 'het Staatshoofd brengen bij gele genheid van de hernieuwing des jaars is eene tastbare betooging der eenheid van ons nationaal leven, van de kracht onzer politieke organisatie en van onze onwankelbare gehechtheid aan onze vrijheden. Het-is gebruikelijk in dien dag de hoop te formuJieeren dat de gebeurtenis sen der komende maanden vruchtbaar mogen wezen in voor het land geluk kige resultaten. iZou het niet AANPASSING DER POTASCH- ZOUTEN OP DE SOORTEN VAN GRONDEN. De sylviniét van Elizas is dé ganseh aangeduide potaschrneetstof voor de lichte en half-zware gronden. In de zeer zware gronden, geeft men de voorkeur aan de gezuiverde zouten, omdat deze minder de verkorstiug der bovenste laag ,van den grond veroorzaken. Ia iprinciep, passen de gezuiverde zou ten ook beter op de gronden die arm zijn aan kalk. Nochtans zal men wel doen hieraan geen te groot bellang toe te kennen, gezien het toch niet heel moeilijk is de gronden,die aan kalk arm zijn, van dit bestanddeel te voorzien. Vicdl wordt beweerd dat in kalkarmé gronden de zwavelzure-ipotasch boven do chloorpotasoh te verkiezen is, onder voorwendsel dat d'e zwavelzure kalk (plaaster) die door verbinding van hot zwavelzuur der zwavelzure potasch met de kalk van den grond gevormd wordt, minder oploébaar is dan de chloorkalk die gevormd wordt wanneer men öhiooifpotasoh aanwendt. Dit alles is slechts betrekkelijk. Vo'or- eerst verwijzen wij er naar, dat men den grond voldoende moet voorzien |van kalk. Zeker, zoude de ontkalking onder den invloed van potasclisulfaat geringer zijn dan onder den invloed der chloorkalk, doch men vergete niet 'dat de onoplosbaarheid ook slechte be- Ifcrekkelijik is, en dat in ecnen nomua- Ien grond wdl verlies kan ontstaan. De gToote zaak is, de Silviniofc van Efzas oordeelkundig woton te gebrui ken. Wie zulks kan, geeft zooveel moge lijk altijd en overal de voorkeur aan dit zout; het is 'het bestkooipste, en, oordeel kundig gebruikt, kan liet bijna altijd, en dit mot hot beste gevolg, de gezui verde «oude vervangen, K, ALIa onvoorzichtig wezen eene hoop te koesteren die ijdel, of ten minste overdreven zou kunnen blij ken Watt er ook van zij, het ware on gerechtigd ons tot ontmoediging of tot pessimisme te laten verleiden. Hét zijn woorden van betrouwen die men moet laten hooren, ondanks al de moeilijkhe den die, nauwelijks overwonnen, op nieuw onjtjzettend en verontrustend op rijzen. Wij moeten daarom alle droombeel den laten varen en ons alleen met reali teiten bezig lauden. •Sedert de bekrachtiging van het Ver drag van Versailles heefb de schok der nationale belangen zich voorgedaan, de ondernemingen begunstigd door dewel ke onze schuldenaar trachtte zich te onttrekken aan de naleving zijner ver bintenissen. Vandaag mag «mén hopen* 'dat Duitschland eindelijk zal erkennen dal de betaling van wat het schuldig fa niet in de mate bepaald door de val- sehelijk verwekte sohijnvoorstefllingete, maar wel volgens zijn werkelijke en toekomstige hulpbronnen het alleen zal toelaten aan den ondergang te ont snappen lik vlei mij met de overtuiging dat de 'Kamer nooit iets gedaan heeft dat van aard was om! do pogingen te ver ijdelen van lien op wie de zware en on dankbare taak van het beheer der foui- tentandsche zaken rustte. Oneenigiheid kan in onze ring gelieerscht hebben over sommige punten van buitenlandsohe politiek'*; maar ik durf onderlijnen dat zij enkel liepen over de te volgen methode, aan gezien dé Kamer het eens was te willen dat Duitschland zou betalen. Het isi noodig dat Duitschland beta- le, tuil ons volk niet verpletterd warden onderde lasten die er op drukken. Duitschland moot betalen, omdat an ders do dag van morgen er een zal wor den van ellende voor onze nijverheid en voor onze werkersbevolking, indien Duitschland, wiens uitrusting onge- ANTWiOORD DES KONINGS, Mijnheeren, ïk dank de Kamer van Volksverte genwoordigers voor do wcnschen mij toegestuurd bij monde van haar voor zitter. Dezen eersten dag van het jaar is het mij aangenaam de vertegenwordigem der Natie te ontvangen en met hen een blik te werpen op het verleden en jde toekomst. Hoewel de financieels toestand ons >ig niet toelaat alle vrees te verbannen, is het budget toch gezond gemaakt en ineengednikt, lefbare pogingen werden gedaan om meer en meer noodzakelijke bezuinigingen in te voeren. De Belgen begrijpen hun fiscalen plicht. Het vertrouwen in de stevigheid van het nationaal crodiet, de weerstand aan de 'tendemz-beriohten en aan de pogin gen om de Belgische waarden te doen dalen, eindelijk en vooral de vlijtige ar beid in alle rangen der samenleving, 't zijn al zooveel middelen om onzen wissel te bewerken en onze financiee- le positie te verstevigen, Zooials uw voorzitter het zoo welspre kend zegde, mioét Duitschland eerst en vooral betalen. De regeling van het herstel is onont beerlijk voor het herstel vim ons econo misch evenwicht. De wettelijkheid van het herstel is door Duitschland zelf en door de gansobe wereld erkend gewor den. In den loop van den Taatsten zittijd werden door hét parlement belangrijke maatregelen getroffen om ons de troe pen te verzekeren, beantwoordende aan de eisohen van onze veiligheid en onze internationale verbintenissen. Onder de groote vraagstukken welke nog wachten, zijn er twee van natio naal belang de industralisatie van do ijzdpnwcgen en de herinrichting onzer administraties. De Koning, in zijn antwoord wijst op het groot belang van onze kolonie, nu de tolmuren verscheidene van onze grootste uiitvoermarkten altijd minder genaakbaar maken. De landbouw 'gaat dan' do Koning voort, heeft een voorspoedig' jaar ge kend, toch dient de verhooging der landbouw voortbrengselen een van de eerst bekommernissen der Kamer; |te rijn. De nijverheid beleeft zeker een tijd stip van groote bedrijvigheid, doch ha re productie en haar uitvoer, in goud uitgedrukt, blijven nog ver beneden de cijfers van voor dén oorlog. Regeering en parlement mogen niets verwaarloo- zen om 'dien toestand te verbéteren. Wij leven, eindigde do Voist, in een troebelen tijd, een tijd van diepe wij zigingen en snelle evolutie. 'Onze Grondwet is een van de vrij heidsgezindste die bestaan. Nergens be schikt de openbare moening over zoo veel vrijheid om zich te uiten. Daarbij mag men echter nooit vergeten wat de essente en 't leven zelf van het vader land uitmaakt, is te zeggen de vei ligheid van zijn onafhankelijkheid!, zijn eenheid, zijn zedelijk en stoffelijk patrimonium. Deze moeten behouden blijven door een gemeenschappelijk ac~ na in evenwicht én zal het waarschijn lijk in 1925 doen. De voorzitter van den Senaat ver heugt zich over het herstel van eensge zindheid onder de bondgenooten in de Herstelcommissie, voor de benoeming der deskundigen die het bétaalvermo- gen van Duitschland moeten onderzoe ken. Hij verheugt zich ook over het jeit dat de Rukrbezetting vruchten begint af te werpen. De groote meerderheid der Belgen, zegt hij, keurt de politiek van Belgie tegenover Duitschland goed, eene waar lijk nationale politiek, die tracht de verstandhouding met Engeland en Frankrijk te bewaren, doch die boven alles 's lands belangen beoogt. Deze po litiek is de beste om 's lands veiligheid en onafhankelijkheid en het maximum van herstel te verzekeren. Ten slotte richtte de voorzitter van den Senaat zich ook tot Hare Majesteit de 'Koningin als beschermster van kuli éten en letteren, als engel van goedheid en liefdadigheid, aan wier voeten ons volk de huldo zijner bewondering en erkentelijkheid neerlegt En hij begroette in Z.K.Il. prins .Leopold, hertog van. Brabant, den waar- digen ergenaam. van de edelste familie- overleveringen. ANTWOORD DES KONINGS. IZ. M. de Koning antwoordde in den zelfden geest als in zijne rede aan M. Brunet. Tr Wij wenschen met u, zegde de Ko ning, dat in den loop van het jaar dat aanvangt, rechtvaardige en practiserie oplossingen een einde mogen brengen aan de 'geduchte conflicten wélke de oorlog nagelaten heeft. De Regeering zal liaar 'best doen, om alle politiek strekkende tot dit doel, cn Belgie s rechten niet in gevaar brengende, te be- bocht van den Gelen Stroom, twee <kw gen benoorden de stad Pao-Teou, vier dagen ten Noordwesten van de stad Kweihwaclieng. TIo-Kiao werd steeds aanzien als een post, die groo'telijks door roevers en plunderaars was bedreigd. Dank zij het ingrijpen der missionarissen, dio hun. bedreigde Christenen maar niet verla ten wilden, word de ganscho bevolking,, heidenen zoowel als christenen, dik wijls tegen plunderende bandietenben:» de -beschut. - De toewijding der missionarissen had de gemoederen zoo geraakt, dat al do inwoners van deze streek liet onderwijs verlangden in de waarheden van het Christen 'geloof. De omstandigheden waarin de E. P, Soenen hier gedood is Deze zijn nog onbekend. Einde Januari zal meer nieuws omltrenfc de omstandigheden ontvangen worden. Het lozen echter van de artikels door onze missionarissen over den toestand in China geschreven,maakt vele wanda den begrijpelijk roovers worden sol daten en soldaten worden roovens, en Rusland roept ondertussehen naai Moskow talrijke Chinoesche studenten om ze op te leiden in het ibolchevisme. De E. P. Achiel Soenen werd gebo ren 'te Poclcapolle (West VI.) op 5 April 1886. Hij studeerde aan 't Klein Semi narie te Roesselaere, werd te Scheut priester 'gewijd in 1914 en, na korten tijd als aalmoezenier dor Belgische vluchtelingen in Engeland gediond te hebben, vertrok hij naar China in 1915. Do E. P. Achiel Soenen onderscheid de zich overal waai' hij werkzaam was door zijn brandenden zielenijver en on verschrokken en onvermoeibare toewij- ding* ©konden is gebleven in staat ware ons word, onder alle goede burger», boven concurrentie aan te doen, zonder ten minste dezelfde lasten te dragen als die welke een wreeden oorlog heeft opge legd aan het onzijdige en loyale Belgie. Duitschland moet betalen, omdat het groote gedacht van rechtvaardigheid dat uit het Verdrag van Versailles voort vloeit geen bespotting en geen leugen worde. Het land heeft zich dapper aan het welk gezet mot een vast- betrouwen in de hulp, plechtig beloofd door de lan den met dewelke liet verbonden was in den strijd tegen don geest van aanran ding en overhcerseliing van D,uitsch- land. Ondanks dé moeilijkheden van het tegenwoordig uur nemen onze nijver heid, onze handel, onze landbouw liwn- ne vlucht de opbrengst der lasten over treft vooruitzichten 'die men als over- 'dreven afschilderde. Dit is nog geen bewijs van stabiele en zekere voorspoed maar men, mag er zonder ©enigen twijfel het bewijs in zien van onze werkkracht en van onzen wil, ons vast voornemen om terug ei boven op te komen. Hot werk dat wij te verrichten héb ben is een werk van geduld, van volhar ding, van aanhoudendheid in de pogin gen. Daaraan werkt de Kamer in vader- landsdhe eonsitemmigkheid mee. Ten slotte riolitto M. Brunet zich tot Hare Majesteit do Koningin en ver heerlijkte haar als het toonbeeld van liefdadigheid, van goedheid, van toe wijding aan allo vrerkcu. yaft opeisbaar wélzijn. en buiten de toevalligheden der politie ke partijen. ONTVANGST VAN DEN SENAAT. Graaf 't Kint de Roodenbeke bood de wenschen aan den Senaat en zegde o.a. Onder de leiding van een verlichten vorst, staat Belgie langzamerhand op van de vreesélijke crisis die het door \den wereldoorlog onderging. Reeds zijn •de Verwoeste Gewesten niet langer ver woest, de .landbouw geniet van hét her stel van de paardenfokkerij en van den veestapel. Onze voornaamste nijverheden, al hébben die ook tegen de grootste moei lijkheden te kampen, hernemen hunne vlucht; zelfs de metaalnijverheid dio zoo wordt tegengewerkt door de wissel schommelingen, eindigt het jaar* in goede vooruitzichten. Ondanks hinderpalen allerwege toont de handelsbeweging in 1923 merkelijke vooruitgang op de twee vorige jaren en het tot waarde brengen van ons Afrikaansdi Rijk, zet zijne vorderin gen voort, zoodat onze schoone kolonie bdlooft eens de rijkste hulpbronnen van onze economische yerdedigings- miacht te worden. Het Parlement heeft deze gelukkige verschijnselen van Belgio's heropleving mét vreugde begroet en het heeft niet geaarzeld de fiscale lasten te stemmen^ zonder dewelke wij nooit de moeilijkhe den zouden te boven gekomen rijn. On ze financieele toestand is dm verbeterd; de gewone begroeting van 1924 sluit bij- Onze houding wordt ons voorgeschre ven door onzen politiekon en aardrijks kundigen toestand en strekt er toe de vriendschappen en de steunen te beko men welke onontbeerlijk rijn voor Bel gie als vastelands-, maritieme en colo nial© actie-. Belgie zal zijne verbintenissen kun nen houden en rijn zedelijk prestige redden, het zal de gevaren welke het nog op rijn weg kan ontmoeten, over winnen, zoo het vereenigd blijft. Wij hebben talrijke redenen om vertrouwen te hebben in de toekomst. In minder dan vijf jaren zijn de her stellingswerken in de verwoeste gewes ten bijna voltooid. Dat is een krachtin spanning, waaraan wij in alle recht vaardigheid hulde brengen.Onze kolen- opbrengst groeit aan, dank aan den merkwaar.digen vooruitgang van die uit bating in 'de Kempen. Wij hébben beroep moeten doen aan buitenlandsche arbeidskrachten, wat ons wijst op de noodzakelijkheid ons beroepsonderwijs stevig in te riehten en zoo de noodige keurwerklieden te vin den. •Op ander gebied, als op dat der mij nen, dringt rich de verspreiding op van het technisch onderwijs en zijn toe- pasting op de vereischten van een drukker opbrengst. Het onderwijs gepaard gaande mét de onophoudelijke verbetering van de uitrusting én organisatie der bedrijven, zal maken dat de werkman, indivi dueel, in een grooter bekwaamheid de bron zal vinden van een hooger loon en de collectiviteit zelve haar voordeel zal vinden in een vermeerderde opbrengst en in gunstiger prijzen. Door een. telegram uit Shanghai (cL <3. 1 Januari) wordt bericht gebonden aan het Missiehuis te Scheut Pater Soenen gedood door uLteenloopende soldaten residentie geplunderd' Pa ter Leemans veilig. De E. P. Soenen en de E; P. Lee mans verhieven op de residentie te Ho- Kïao in het Apostolisch Vicariaat Swi- ytian (Mgr. Van Dyclc). De E. P. Soe nen was daar te Ho-Kiao reeds sedert vijf jaar. Hij verbjeef er beurtelings met EE. PP. Van do Velde, Crabbe Dieltens en Van Hauwormeiren. De E. P. Leemans, eerst in 1922 vertrokken, was de gezel van denE, P. Soenen sinds October laatstleden. Do 'be^chten oi^angs nog uit China ontvangen van woge de 186 missionaris sen van Scheut, die daar werkzaam zijn in eene streek twee maal zoo groot als Frankrijk, waren gunstig. Dit laat ons vermoeden dat de onlusten tc ïIo- Kiao plaatselijk zijn. Ho-Kiao ligt ten Koorden van den Van het Nationaal Werk voor Oor- logswéezen ie zoo juist het verslag verJ schenen over den arbeid van het werk gedurende het jaar 1922, ingediend op de algemeene vergadering van 18 No vember 1923. (Zetel van het werk; 87, Gulden-Vlieslaan, Brussel.) In 1922 werden door den dienst van toezicht 622 plaatselijke komiteiten be zocht; het werk verleende in 1922 steun aan 122 officiersweezen, met het oog op hun beroepsopleiding; 16 offi ciersweezen kregen toelagen van samen 10.000 fr. voor versterkend, voedsel eq. geneeskundige zorgen. Op 31 December 1922 zorgde hel werk voor 636 kinderen, die bij pleeg ouders en 571 die in kostscholen onder dak waren gebracht; teen 'bedroeg het aantal oorlogsweezen 17,696. Daaren boven werden 871 kinderen tijdelijk in kostscholen gepkötet voor beroepsop leiding. De thuis opgevoede kinderen ont vangen een maondeli jksch© toelage van 10 fr. Op 31 December 1922 verleende het work hulp aan 9510 kinderen van sol daten en 8459 kinderen van burgers; samen 17,969 kinderen, behoorende tot 10.395 gezinnen. Verder heeft het werk tal van inlioh-» tingen aan geteisterden verschaft eu hen geholpen om recht te bekomen. Het bedrag der toelagen, verleend door den dienst der beroepsrichting, in 1922, beliep 1,059,324 fr. De uitslagen zijn zeer bevredigend. Met behulp van kapitalen verschaft door den verkoop van hot Woesbloemp- je, is een dienst van leeningen op oere-i woord ingericht, ten voerdeele van oor logsweezen wier beroepsonderwijs ge-: ëindigd is. Het verslag handelt verder over de kleeding, de geneeskundige hulp, de ingerichte feesten en geeft een reeks statistieken, alsmede een uiteenzetting van den geldelijken toestand van het werk. In 1922 verkreeg het werk eeiï Staatstoelage van 7,190,000 fr. Einde 1922 was liet aantal leden 32,159; do ito tale opbrengst van hun bijdragen was 180,667 fr. tegen 212,000 frank in 1921. De giften bedroegen in 1922 slechts 114,872 fr., d.i. 1,050,000 fr. minded- dan in 1921. Het totale !bedrag van de toelagen verleend aan de oorlogsweezcn was, ein de 1922 een som van 5,383,310,67 fr,- waaronder 3 millioen 649,781,14 fr. toelagen van voorschotten op pensioen met inbegrip van de toelagen voor be roepsopleiding81,768,13 fr. toelagen aan officiersweezen33,983,03 fr. voor geneeskundige hulp; 1,617,778,(40 fi\ voor klcederen. Ovor 1922 bedroegen de pntvangsteq"

De Volksstem | 1924 | | pagina 1