8 Dinsdag panuari 1924 Cns ïsSslsSsel en de xoog©- naassids kallnslsÊrlsis i. -Jaspar g@3n3ervi@ywd De koninklijke familie in het sneeuwland De verkoop van h©ï kasieel «de® toereis» Nieuwjaarsgiften ¥®or ien Pass Prssss Ssppe §®ed liüüws vosr tie gemeenfsn Van een die meer dan twee miiileesi naiaaf.. i@ne ontdekking Eem@ plechfigfiesd DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXX» JAARGANG NUMMER 6 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Gudula Zon op 7,45 Zon af 4,09 Eerste Kwartier don 13 Publiciteit" buiten bet Arr. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. Zooals. men weet, is de tarieven- fewestie van ons tolstelsel slechts Voorloopig opgelost door een tij delijke machtiging, aan de regee ring verleend, om de ingevoerde producten yolgenshoogere coefi cienten te .belasten. De tolwet ii echter nog nietgestemd. Er zal in de maand Januari in de Kamer een verslag .hierover ingebracht worden door M.Mechelinck. In Februari, wordt zij besproken en 'eerst in Maart zou dan sprake ko men van onze tolovereenkomst met Frankrijk, - - - Indien' dit -vooruitzicht bewaar heid wordt,'dan* kunnen de storm loop tegen het kabinet Theunis en de in troebel-water-visschers van socialistische zijde nog wat wachten,' alvorens hun lijnen uit 'te werpen. Het i5- inderdaad logisch, dat men eerst moet Verstaan op een eigen tarieven-stelsel in het eigen land, alvorens naar contracten uit te zien met naburige landen. Wat er ook van zij, wij loopen. dat onze honorabelen het lijvige wetsvoorstel op de toltariven met zorg zullen nazien. Wij mogen niet vergeten het kan niet ge noeg herhaald dat wij, met het oog op Antwerpen, vooral, niet aan overdreven protectionisme mogen gaan doen. .Wij mogen vooral dit maal Frankrijk niet na-apen dat in heel andere omstandigheden ver keert. Toch zijn wij niet tegen gema tigde invoerrechten bij wijze van tijdelijke bescherming, In Neder land, waar men het vrijhandels- princiep steeds als een dogma beeft aanzien, beginnen 'stemimen op ,te gaan om protectie te vragen. Zwitserland, dat een (transit-land is bij uitnemendheid, en zich we gens de lage valuta der omliggen de landen,'in groote moeilijkhe den bevond, heèft om herstel en evenwicht gezocht in protectionis tische maatregelen' tegen die valu- ta-concufre'ntie. Ook zou er beweeglijkheid moe ten voorzien worden in de toepas sing der tarieven, volgens de om standigheden. Brussel, 5 Jan. In oen in'tervieuw met de «Daily Telegraph heeft mi nister Jaspar vooral aangedrongen op hot karakter van onafhankelijkheid der Belgische politiek en op de noodzake lijkheid voor Belgie, de overeenkomst tussohen Frankrijk en Engeland in stand te houden en te versterken. II ij protesteert tegen het misver stand volgens hetwelk zijne belangen hem nu naar Frankrijk, dan naar En geland zouden doen overhellen en Be'l- gia*ïHi aan de eene, dan aan -de an den re mogendheid zou gehoorzamen. Do Belgische politiek is nooit veran derd. zij is steeds onafhankelijk en va derlandslievend geweest en zal het al tijd blijven. De minister haalt desaangaande voor beelden aan uit verachillige omstandig heden en voegt erbij dat de houding van Belgie niet ingegeven is door liaat of geest van weerwraak, al heeft het huid ook meer van den oorlog geleden dan welk ander in Europa. Al wat het land vraagt is de beta ling van de rechtvaardige schuld, wel ke onmisbaar is om de begroeting in evenwicht te houden. De Ruhr zal weldra ophouden een twistpunt te zijn, omdat de Duitschers, door het staken van het lijdelijk ver zet, zelve rich beievoren om hunne nij verheidstak-kon herop to beuren. M. Jaspar besloot met den wensch uit te drukken dat do Duitscliers zich niet zouden laten beïnvloeden door de hoop dat de bondgenooten van politiek zouden veranderen, en dat zij zouden volharden in het inzicht dat zij schij nen te hebben van ten slotte tot' eorie redelijke overeenkomst te geraken. Men weet dat de Koning en de Konin gin met prins Leopold en prinses Mar ria-José voor eenige dagen vacantiie zijn gaan houden in do bergen van Op- per-Savoye. Zij konden geen belangwekkender oogenblik uitkiezen om deze reis te doen, daar de overvloed van sneeuw nooit zoo groot is geweest. Zij verblijven te Mégève, op de hel lingen van den Mont-Blanc. De laatste dagmarsch van hunne reis die -per sle de werd afgelegd-, was niet zonder moeilijkheid.De wegen zijn op sommi ge plaatsen, waar het sedert Kerstmis dagelijks sneeuwt,* twee meters dik on der gesneeuwd; op sommige plaatsen is ook de gemeenschap .onderbroken door afsebui vingen. Alpenjagers en geniesoldaten mloeten onafhoudeïijk werken om het verkeer mogelijk te maken. Plumet, bij Mégève, is 'geheel afge sloten door den sneeuw. Voor de liefhebbers van wintersport is het een hemel. Het prachtig, verblijf des Amie- rods» door den 'graaf van Vlaanderen aangekocht, is nu,volgens een confra ter meldt/ aangekocht door een groot- nij veraar uit - het Naamlsche. Het omvat, buiten het in 1875 door 'Sainteney herbouwde kasteel,580 hecta ren park en bosch, gelegen in een onzer schilderachtigste streken van Luxem burg, langshënen de baan van Bouillon naar Florenville. Bij den dood van de gravin van Vlaanderen was het domein in onver deeldheid gebleven iussohen hare drie kinderen-erfgenamenKoning Albert, prinses Henriette, hertogin van Ven- domo, en prinses Joséphine, prinses van Hohenzollern. Men weet dat de Koning beschikt ovei' het .paleis van BruSfeel, het kasteel van Laeken, het chalet van Oostende, het domein van Oeirgnon en de villa te Luzern. Dè hertogin van Vendom® beiyoont ieder jaar een hotel !tei Neuilly, eene villa te Cannes, het kasteel van Bel- mJont, bij Londen en een kasteel te Montelberg, in Tyrol. De prinses1 van Hohenzollern, ten slotte, heeft eene residentie te Berlijn en twee groote domeinen in P,uitsch- land. In die voorwaarden moet het niet verwonderen dat liet. kasteel des Arno* rois den meesten tijd leeg stond en dat het verkocht werd. Niettemin zijn aan dit weelderige buitenverblijf voor de koninklijke fa- millie vele herinneringen verbonden. Het is daar dat de eerste jeugd der prinsen en prinsessen van België door gebracht werd; daar bracht de betreur de prins Boudewijn bij voorkeur de schoonste maanden van het jaar door; het is daar dat de toenmalige prins Albert., te paard uitrijdende, bijna ver dronk in de Semois, bij Herbeumlont. Het domein heeft ook zijne geschie denis. In 1849 verkocht'de stad Bouil lon een doel van het bosch des Amerois aan graaf du Masn.il d'Audiffref die er, twee jaren nadien, een kasteel oprichtte. De graaf behield het niet lang en verkocht het aan den markies d'Assehe, die er eenige veranderingen aan bracht en het in 1869 verkocht aan Z. K. H. den graaf van Vlaanderen. En pas was het volgens de inzichten van zijn nieuwen eigenaar veranderd, of het brandde neer op "24 Augustus 1874. Maar daar moest de tegenspoed geen einde mee nemen, Hei*opgeb'onwd vol gens een veel -ruimer en meer monu- menteel plan was het kasteel bijna vol tooid toen in November 1875 de voor gevel instortte. Eindelijk was het ge heel voltooid in 1877. De familie van den graaf van Vlaan deren verbleef er gewoonlijk in de zomermaanden en vele liooge bezoekers hebben er verblijf gehouden. De kapel stond buiten het kasteel; men vindt er een tapijt dat tijdens een verblijf op des Amerois, door Konink lijke en aristocratische handen gebor duurd werd. Nu de onverdeeldheid een einde genomen heeft, heeft M. Greyèon, die iniendent der lijst van wijlen' Mev. de gravin van Vlaanderen vos 'gebleven, zijn ontslag kunnen nemen. De akte is gepasseerd", Zaterdag, 5 Jan., te 11 uur 'a morgens, voor Mr Taymans, notaris des Konings, en Mr Vormer, notaris te Bouillon. De kooper is M. Robert ödlette, nij veraars te Luik. Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgie, onder de hooge bescherming van 't Episcopaat. TWEEDE LIJST Overgebracht, eerfete lijst frs 8346 «Vem l'Akenir)) 200 «Le XXe Siècle)) 500 M. de senateur en Mad. L'iesem 200 M. en Mad. Houtart, Brussel 100 M. en Mad; G.Vercruysse, Kortrijk 100 Mad. J. Gossez, Schaarbeek 100 Graaf Hippolyte d'Ursel 200 Baron en barones E. Van Oaloen, Brugge 200 Instituut eerw. paters Josephieten, Geeraardsibergen 150 Mej. Eléon. Liefmans, Au'denaardo 100 Mej. Clara Liefmans, id. 100 M. en Mad. J. Cosyns van Londer- zele, Meerbeke 200 T. L.Mariemburg 100 Een Ronsenaar 500 Mad. Bosteels-De Smeth, Aalst 100 MM. Ch. en J. Baus, Brugge 100 Douarière d'Udekem, Wanfercée 100 M. Regibo, bestuurd. Beveren-W. 100 Graaf Ed'. de Meeus, Kerckom, St. Truiden 100 Baron della Faille d'Huysse 100 M. Ch. Michaux-Dupont, Lincent 500 Baron en barones Ruzette' 100 M. de Behault de Dor non, cam. sec. de S.S. 100 Etabliss. Casterman, pontific. uit gevers 250 M. L. Halleux, Gent 200 M. J. Mussche, Brussèl 50 M. Leon Rosseeuw, Thieneiï 100 M. Veys-Goethals, Vlanierfinglie 100 M. en Mad. Vercruysse-Bonnike, Koririjk 100 Mej. Bovyn, Eekloo 100 M. en Mad. Verwïlghen-Vanderi- 'broeck, 'St. Niklaas-W. 100 M. en Mad. van Lafigefihovê, Me- clieten 100 Mad. Moyersoen, Aalst 100 M. Weerts Minerie, Thim:iister 20 M.A. Amautj-de Ba ets, knesselaere 10 J. Denïanet 2 Totaal fr. 13,628 ff Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van ons blad, alsook op postchecrekening n. 38.279 van M. Mallié, secretaris van den Bond. EEN NIEUWE VERDAGING De proceduur voor het- Verbrekings hof heeft zoo'n groote uilbreiding geno men, dat, naar het b'lijkt, geen uit spraak mtoet verwacht worden over de wraking van het Assisenhof voor 14 Januari; datum waarop de debatten zouden aanvangen. Hoogstwaarschijnlijk wordt de zaak Coppce tot in de tnaand April verdaagd. DE ONTHULLINGEN. Onderzoeksrechter Van Dj^ck zet on verdroten zijn onderzoek voort over de manier waarop de dokumentcn in het bezit van 'baron Coppée kwamen. Ook een getuige, wonende te Parijs werd daarover ondervraagd. Een goed nieuws, hetwelk voor ge volg zal hebben de financieete moei lijkheden van de gemeenten iets wat te verlichten. 't Is heb resultaat der stappen yan etteüijke schepenen van financien, die met voldoening zuilen vaststellen dat hunne pogingen niet zonder gevolg zijn gebleven. Ziehier inderdaad de tekst van het telegram dat de minister van binnon- landscho zaken door 'bemiddeling van haren gouverneur der provinciën aan al de gemeenten gezonden lieeft. r« Bij omzendbrief van 24 Aug. 11. heb ik u verzocht sommige verminde ringen te doen op te sommen door de gemeenten opgegeven met het oog op de overname door den Staat van de uit gave voor voeding en onderstand in 1919-1920. Het onderzoek der nageziene op gaven heeft bewezen dat de gemeente lijke tussohenkomst in hulp en onder stand voor werkeloosheid, crisis- cn werkloosheiidsfonds, voediiugfonclte, enz. het grootste deel uitmaken van de ab normale uitgaven'der gemeenten. Bijgevolg heeft de heer voorzitter van den Ministerraad, inaanmerking nemend den financieelen toestand der gemeenten, er wel in willen toestem men dat, in de uitgaven voor dewelke d& Staat reeds is tusschengekomenhet aandeeldat aan de gemeenten is toege vallen, aan de gemeenten zal worden uitbetaald: Dit zeer gewensehte besluit zal door al de gemeenten -met vreugde vernomen worden. AAN ONTBERINGEN OMGEKOMEN Men meldt uit New-Yoik In het gasthuis to Belle-Viie over leed een zekere In nes, een landlooper. die door de ontberingen zijn dood had vervroegd. In zijn schamele klejadercn yo^id men alleen 12 dollai's en 10 cents en een nikkelen uurwerk. De beheerder van.'het gasthuis ver nam echter dat de landlooper in het Millsgcstieht voor weikloozen een reis- taseh had nagelaten. Daarin vond mefn chëkboekjes en ontvangbewijzen, waaruit kon opgemaakt worden, dat de gierigaard 450.000 fr. en een kof fertje met vooj> twee miljoen frank waarden, in een bank bewaarde. De broeder en de zuster van Innes. wonende te Greenek in Schotland, er ven deze aanzienlijke som. EEN KOPTISCH MANUSCRIPT Y.AN HET iEVANGELIE VAN DEN H. JOHANNES. Verleden jaar hebben eenige leden der Bribsohe Archacdlogische Schooi in Egypte, onder leiding van Guy Brun- ton, opgravingen gedaan op eene oud christelijke begraafplaats, ongeveer 100 mijl 'ten noorden van Loeksor gele gen. Behalve eenig aardewerk, anndetten en ivoren figuurtjes zonder veel oud heidkundige- of kunstwaarde, werd in een vaas een in linnen gewikkeld bun deltje gevonden ter grootte van een flinke mannevujist. Er kwam een pa pyrus-boekje te voorschijn, dat nu, een jaar later, door den directeur der school Sir Flinders Petrie, is ontcijferd als een 43 bladzijden tellend kerkboekje, dat van den Griekschen tekst van het Johannes Evangelie een vertaling in het oud-Koptisch graf. Door vergelijking met reeds bekende handschriftcjn, voornamelijk den Co dex Vatican us B. uit de Vatioaansehe bibliotheek en den Codex Alexandii- ntis uit het Britscli Museum is Petrie tot de conclusie gekomen, dat het ge schriftje dateert uit het jaar 400 of daaromtrent, waaruit zou volgen, dat het tot de oudst bekende volledige exemplaren van een der Evangeliën zou behoofen; het boekje wordt nu in 'het Engelseh vertaald en zal door een be kenden deskundige op het gebied der Koptiscbe taal, sir Herbert Thompson, worden uitgegeven: en >geföüografeerd. Van wetenschappelijk zoowel als van theologisch standpunt verwacht men geen-bijzondere afwijkingen van. andere reeds bekende handschriften in het Sahidisch dialect der Koptische taal, mlaar men hoopt zekerheid te krijgen omtrent de vraag welke Griek- sehe tekst door de oude christelijke ge nieenten in Egypte als de oorspronke lijke tekst van het Evangelie van Jo hannes beschouwd werd. In ëen later bericht 'in de Tim-és vonden wij de mededeeling, dat liet boekje te Londen is aangekomen en in de zalen van de Bible House Library in Queen Victoria Street tentoongesteld is Eenige goede Egyptologen hebben echter al als hun meening uitgesproken- dat de vondst, ofschoon op zich zelve welkom, ïn belangrijkheid niet kan vergeleken 'worden bij den Codex Orientatis ri° 7594 die het Britsehe Mu seum reeds bezit. De grootste Engelsche autoriteit op dit gebied, rev. G. Hor ner heeft- echter den papyrus nog niet onderzocht. Ofschoon de vinder, de heer Brunton' in Engeland vertrouwen schijnt te ge nieten, vraagt toch al een der critici waar de aarden pot gebleven is, waar in het boekje bewaard zou zijn ge weest 'Zelfs indien 's hoeren Brun- ton's lezing, dat hij den pot heeft moeten stukslaan juist is, behoeven de scherven toch niet weggeraakt, te zijn. Gisteren hadden ^wij (het geluk eene aandoenlijke plechtighe'ijd te kunnen bijwonen. Do kleine gemeente JVestkapelle," nabij Knoikke-aan-Zee, was in feestge- 'V waad immers de jongste zoon der fa- m milie Messiaen-Stevens zon zijne plech tige Eeromis doen, en volgens voor\*a-: derlijk gebruik, helaas in de steden gansch vergeten en nog s'leohts op dc buitengemjeenten in eer gehouden nam heel de bevolking deel aan deze pechtigh<$d. De pleohtige Eeremjs werd opgedra gen in het lieve dorpskerkje van den gelukkigen jongen priester. Aan het Altaar was de 'Eerwaarde Pater Ay- rnandus, capucien de nieuwgevrijde, bijgestaan door -zijne beide bioedere de EE. PP. Di- Bertliold en Emiel, be stuurder Jder (Sfêrapfh^nschcf School te Brugge, (tijdens den oorlog to Aalst gevestigd) Het kerkje 'was veel te klein, om de talrijke vrienden en kenni^en van •den jongen leviet en zijne achtbare fa milie te bevatten, daar heel de bevol king van Westkapelle eraan gehouden had de Eeromis van pater Armandus bij te wonen. In hot Koor bemerkten wij de eer biedwaardige moeder, zusteis en fami lieleden van den jongen priester, de E. P. Franciscus, d.d. provinciaal van Belgie, de EE. PP. Bienvenutus en Rochus, gai-ddanen der capucienen kloosters te Brugge, enz. enz. Na het jEvangelie beklom {E. P. Emiel den Stoel der "Waarheid, om, het gelegenheidssermoen te doen. De inleiding was eene uiteenzetting der plechtigheid een vierde priester uit één zelfde huis staat aan. den voet van het PI. Altaar, gereed omi te slachtofferen liet Lam zonder vlek, dat wegneemt de 'zonden der wereld. Daarna sprak de eerw. Pater over het geluk der gemeente, waaruit God zijne hartevrienden kiest, die in boete en eenvoud, werk en gebed, de macht en de grootheid Gods over de wereld moeten verkonden. Zoo kwam het tot de uiteenzetting van het ambt dat de Priester vervullen moet onder het volk God leeren kennen, Zijne Macht doen zegevieren en Zijn Rijk uitbreiden toit de verste grenspalen der wereld, wat niets anders is als de voort zetting van het werk van O. H. Jezus- Christus zelf onder de zielen. Daarom zal de priester met goddelijke maoht worden omkleed en als een andere Christus onder het volk verschijnen, doch naar Jesns'voorbeeld zijn levens wandel moeten richten. Als Jezus, zal de priester een man wezen van gebed voor het christen volk. De misleide en onwetende scharen zal hij moeten on derwijzen, zalving en zegeningen doen tnederdauwen tever gekwetste zondige mfenschenharten. De welbespraakte predikant, weidde vooral uit over het eerste punt en maakte eene vergelijking tusschen Je zus en den Priester. Jezus was in alle omstandigheden van zijn sterfelijk le ven een man van gebed voor het volk. Zelfs zijn laatste woord, toen hij ster vend hing aan het Kruis was nog een gebed ;,om genade en (vergiffenis voor het volk, gebed dat als een .triomf en zege klonk 'boven het woest ge huil der beulen, dat zijn lijden vloekt. r« Vader vergeef hét hun, want Ze weten niet wat ze doen. Dit vooï- beeld zal de priester ten allen tij do in zijn leven navolgen. Het einde van het sermoen, was eend vraag gesteld tot den nieuw ge wijden priester, om het goddelijk bloed, dat weldra warm' vloeien zal oVcr den koe len altaarsteen te doen nederdalen niet zooals_ bij de Joden, ten teeken van ver vloeking maar als zalving en Zegen. Geen der toehoorders kon zijne tra nen weerhouden, wanneer E. P. Emiel dank zegde aan zijne moeder voor hot' nieuwe offer dat zij don Heer bracht. Het sermoen maakte diepen indruis op de aanwezigen. Na de plechtigheden in de kerk werd den held van het feestje in de; ouderlijke woning eene serenade ge» bracht door de dorpsfanfa ren. De Volksstem wenscht aan den jon gen priester een rijken zielonoogst op God's akker, on biedt tevens liare har telijkste gclukwensehen aan moedeij Messiaen, cn de achtbare familie.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1