Zoadag 13 Januari Maandag 14 Januari 1924 ©itzt Belgische Zendelingen ©pgïtbare bedieningen Versmelting Banqae dravers Gredit Miifer ds Belgique Uit het Vaiikaan SM prtass der SaigistÉ® mggemBdm ie Eenzejvigl»Mskaart iesie Mifsaan Seed ¥an ®®r Jenrstaflsi Beter vm Pesterijen Vtnizeles Stabineisvornier !ü@i Belgisch aswserd tan Diiitschland KA!? ER Em EsjpSssri® iiiilp! vergaais XXX" JAARGANG NUMMER li Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 13 j^C3-S3Lj^.13 80 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Var Npffel-Db Gendt Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Veronica Zon op 7.42 onder 4,16 H. Hilarius Zon op 7,42 onder 4 Eerste Kwartier den 0§: Bij 't begin van 't jaar én bij de herdenking van de H.H. Drijko- hingen, die als eerst- bekeerden on der de heidenen aanzien en aan roepen worden, zal het billijk zijn ons gedacht eens te stellen op de- zen die thans de wereld aan 't be- keeren zijn en die we met gebed, aalmoes en allerhande ondersten- ping moeten helpen, De grootste zendeling onder de géloofsverspreiders sinds Sint Paulus was wel St. Franciscus Xaverius, de gekende Spaansche jezait. Deze heilige .{missionaris had ondervinden dat de beste zen delingen van de wereld de Bel gische geestelijken waren en daar om schreef hij aan zijn overste Sint Ignatius van Loyola: Da vii- hi Belgas, stuur me Belgen Bij zulke smeeking voegde hij verster ving, want hij schreef die vraag geknield, om zeker van den hemel en van zijn Overste te bekomen wat hij zoo vurig verlangde om zijn werk voort te zetten en uit te breiden. De grootste zendelingen der XIX eeuw zijn immers drie Bel gen, ja drij Vlamingen en de bis dommen Meehelen, Brugge en Gent mogen fier zijn op Pater Damiaan, een Picpus op Pater levens en op Pater De Smet, heide van het gezelschap Jesü. [We kennen niet genoeg de apostel der melaatsehen van Molokai, wiens heldenmoed en heldendood allen en alles overtreft en onze ver- jvijfde en zingenietende wereld be schaamd maakt. We weten niet genoeg wat de Voorzienigheid te wege bracht door Pater Lievens, een der ylaamsche koppen van Hugo Ver liest, die den ploeg in 't herte van Vlaanderen liet steken om gansche Indische volkeren te bekeeren en op 36 jarigen ouderdom stierf, uit geput door zijn zieleniever en reuzenarbeid na 27.000 afgoden dienaars met zijn eigen liand ge doopt te hebben en niet den naam van koning der priestersdoor de Hindoes bestempeld te zijn ge weest, We herinneren ons te weinig1 dat over 45 jaren onze Belgische zendelingen in het hertje van het zwarte Land binnendrongen om te planten het Kruis in de gouwen die thans den naarg dragen yan Belgisch Congo. Sedert dien hebben ze daar hard gezwoegd. Velen in den be ginne bezweken er onder den last. De ontberingen, vermoeiennissen, de koortsen, de verschrikkelijke slaapziekte maaiden er talrijken >veg. Doch de ijver der zielen, en dPgenaden des Heeren, de Sacrificies onzer zendelingen zoo wel broeders en zusters, als pries ters overtroffen alle moeilijkhe den. De vruchten van dien arbeid schitteren thans uit en brachten geestelijk en stoffelijk voordeel aan ons eigen vaderland. In Belgisch Congo tellen we thans acht bisschoppen en 9 apos- toheke prefecten 509 priesters, 250 kloosterbroeders en 300 zus ters missionarissen. Hunne geeste lijke kudde bestaat uit 400,000 om doopte negers en uit 300.000 S-e- loofsleerlingen. De apostelgeest bezielt, meer en meer dan gelijk welk ander volk onze Belgische Katholieken. Ook onze zendelingen staan bekend als mannen cn vrouwen van vurig ge loof, van heilige koppigheid eu van ongemeene lijdzaamheid. Overal m gansch de wereld wer ken, strijden, en lijden zij om liet geloof te verspreiden. In de ver schillende zendingen over den aardbol verspreid, telt België: 20 bisschoppen, 1200 priesters 350 broeders en 1200 zusters. En wij Willen en zullen wij die medebroeders en medezusters van onzen godsdienst en van ons volk waardig zijn? Is het genoeg ze te bewonderen en hunne wer ken hoog te roemen? Neen, onze edelmoedig'heid moet onze bewon dering verre overtreffen en onze gelden, onze H.H, Communieën, ons deugdenoefenen, ons plichten- kwijten, ons milde aalmoezen zul len meehelpen om hun en ons werk ginder verre te verwezenlij ken en ons deelachtig te maken aan de verdiensten dier koene baanbrekers, Onze voorvaderen ondernamen de Kruistochten om het Graf des Heeren te verlossen en te .redden; wij hunne weerdige afstammelin gen zullen meedoen aan den liuidi- gen kruistocht der zendingen. Vooruit dus want God wil het Meer dan een milliard heidenen zijn nog te bekeeren! Naar Pauzes Pius XI woord, gedenken wij on ze verantwoordelijkheidAls ook slechts één enkele ziel door ons aarzelen, (om de missie te steunen) en door ons gebrek aan edelmoe digheid zou verloren gaan; als ook slechts één enkele missionaris zijn ijver zou moeten bedwingen, wijl het hem ontbrak aan de noodige middelen welke wij hem, onthiel den; dan zou dit een groote ver antwoordelijkheid zijn, waaraan wij in den loop van ons leven wel licht niet genoeg gedacht hebben». JOANNES, Dinsdag namiddag' aanstaande zal de Senaatscommissie van binnenlandsche zaken en van volksgezondheid vergade ren om, een ontwerp te 'bespreken, dat de wet wijzigt of volledigt waarbij ge mobiliseerde Belgen verzekerd zijn hun openbare bedieningen terug te beklee- den en waarbij het den verminkten en strijders vergemakkelijkt wordt voor die bedieningen aangenomen worden, Brussel, 10 Jan. Men leest in do Agenco Econoinjque «De geruchten der fusie (dezer twee banken, die sedert eenigen tijd liepen en die feitelijk bevestigd werd door de rijzing hunner wederzijdsclie aandee- len, kunnen nu als werkelijk be schouwd worden. Wij mieenen te weten dat "de kwestie in beginsel werd opgelost en dat 'de opslurping van den Crédit Mobif Hor de Belgique door de Banque d'An- vers eerstdaags een voltrokken feit zal zijn. De operateratio zal gebeuren dooi de inwisseling van 3 aandeelen Crédit Mobilier tegen 2 Banque d'Anvers. Het (kapitaal dezer laatste zal ge bracht worden -op 80 miljoen, met 80 miljoen reserve. z. H. de Paus ontving Donderdag ze ven duizend kinderen van -het werk" der H. Kindsheid. Z. Em. Kardinaal Vannutelli deken van het Heilig Kollege hield een toe spraak, waarop de Heilige Vader ant- woordds met woorden van dank aan de leiders ran dit weA, voor de weldadi ge actio, ten gunste der kinderen, die zij lenden op den goeden weg, en opvoe- Dq Heilige Vader, zegende hun work den in den Katholiekeen godsdienst, van naastenliefde, dat vooTaf in deze tijd, nu de mensehhoid met zoo talrijke nooden en moeilijkheden te tampen oeft, van groot nut is. Z. H. de Paus sprak er Zijn vreugde over uit, zoo talrijke kleinen in het huis vim den Vader dor christenheid aanwe zig -te zien, en schonk ton slotte aan al len, kinderen en leiders der vcreeniging en aan al degenen, die waar ter wereld den De zitting werd ingenomen door pleidooien van Meestere Gevaert en Sar- tini, van Brussel en Lenhard namens de Duitsche regeering. Elke dezer sprekers deed zijn oordeel kennen omtrent artikel 8 van het ver drag van Versailles. De voorzitter, vooraleer de ^zitting ie sluiten, haalde een geval aan, voor een Bulgaarsche-Belgische rechtbank ge- bracht-, en waarbij de vertegenwoordiger van Bulgaria zijn leedwezen uitdrukte omtrent hot gebeurde. Hier had zulks niet plaats. De uitspraak zal legen het einde de zer maand- of ia den loop der volgen de geschieden. Wij zijn allen verplicht onze identi teitskaart Ibij ons te hebben. Niet ieder een is evenwél overtuigd, dat eene der gelijke verplichting kan worden opge legd. Zoo heeft de boetstraffelijke recht bank te Bergen, die als beroepshof ze telde^ in_ een vonnis verklaard, dat de verplichting aan den burger opgelegd, om drager te zijn van zijn identiteits kaart, een misbruik is, in strijd met de persoonlijke vrijheden der grond wet Maar er bestaat ook een uitspraak van het 'hof van verbreking, d.d. 20 No vember 1922, en die de wettelijkheid van die verplichting vast legt, door een vonnis te. breken van de Mechelsclie rechtbank, dat van denzelfden aard was als het vonnis der rechtbank te Bergen, hiAvboven bedoeld. In de jongste vergadering van den Brugsche gemeenteraad werd een plan tot het bouwen van een 1 lichtbaan, met wagentjes van 2 ton, tusschen Kjortrijk en Brugge-Zeebrugge, over Isegem en Roesselaero, uitvoerig besproken. De kosten van deze onderneming zou den 16 miljoen frank (bedragen, ter wijl het aanleggen van een kanaal tus schen Brugge en Roesselare, dat dezelf de steden zou verhinden, circa 80 mil joen frank zou vergen. De Brugsche gemeenteraad verklaar de in grondbegin aceoord te gaan met dit plan en keurde dan ook een eerste voorstel goed tot het veiieenen van oen toelage van 5000 fr. voor de vooraf gaande technische studie van het ont werp'. ook, aan dit werk hulp verleenen, Apostolischen zegen. De kinderen voerden daarop eonigc zangen uit, waarna de Heilige Vader zioh in zijn appartementen terugtrok. M. Jules Moulinasso, medewoikor aan de Lïbre Begique waarin liij artike len schreef over de buitenlandsohe po litiek onder -don deknaam Innomanaio is plots overleden in .den ouderdom van Alile ^poststukken door de particulie ren gericht aan de Overheden (den Ko ning, de Koninklijke Familie en het Hof niet inbegrepen) ambtenaars en bedienden van de openbare diensten over het algemeen, alsmede aan de rni- nisterioele Departementen, -openbare be sturen en wettige Lichamen, moeten, sinds 1 Jafi-uari 1924, al naar den aard ervan, volgens -het gewoon tarief ge frankeerd worden. Deze.maatregel is niet- van toepassing op stukken, gezonden aan den ^Dienst dor postchecke, en op die waarvoor, in gevolge eene wet of een van kracht zijn- do internationale overeenkomst, port vrijdom is toegekend. In deze laatste zijn begrepen do post stukken, welke de particulieren -moch ten te zenden hebben aan de voorzitters van Hoven en Rechtbanken voor Oor logsschade, de Staateoommïssariseen, do Opzieners en adjunct-opzieners van de wederbeleggin-g bij -de rechtbanken voor oorlogsschade, don voorzitter van den gemengden Beheerraad van het Bdlg%oh-Luxomibu|igsch (Economisch Verbond, den voorzitter van don hooge- ron Raad van het Bolgisch-Luxcm- btiTgsch Economisch Verbond, de krijgsgevangenen of in het buitenland gevestigde inlichtmgskanforen voor krijgsgevangen. De niet -of ontoereikend gefrankeerde poststukken worden, voor inrogelstcJ- ling aan do afzenders terugbezorgd, in dien deze -gekend zijn. In het tegenover gestelde geval of zoo do belanghebben den weigeren te frankeeréri, wordt op de stukken strafport toegepast, voor hét dubbele van de ontbrekende postzegels en worden zij, desgevallend, als onbe stelbaar behandeld. Athene, 11 Jan. M. Venizelos heeft besloten zelf het kabinet te vor men. De nieuwe ministers zullen, heden nog den eed afleggen. M. Jaspar heeft Vrijdag* namiddag om 5 uur M. Roediger, Duitsch zaakge lastigde te Brussel, het Belgisch ant woord op het Duitsche memorandum van 24 December 1923 overhandigd. Dit antwoord 'behelst o.a. de volgen de gegevens Men weet dat de Belgische regeering in overlég met do Fransohe regeering, na het staken van het lijdelijk verzet in de Ruhr, zich "bereid hadden ver klaard den druk van de bezetting te le nigen cn het herstel van het economisch leven in de bezette gebieden te beoor deel en. De politiek van de Duitsche re geering had den econ omisch en toestand in de war gestuurd. Met het doel om de economische be drijvigheid te doen herleven, werden dan ook spontaan enkele maatregelen getroffen, w. o. afschaffing van do de kreten tot uitzetting, terugin dienstne ming van de ambtenaars, terugtrekking der troepen uit de mijnen en do fabrie ken, teragin dienstneming van de spoor arbeiders, enz. Do Belgische regeering as bereid om op dien weg voort te gaan en het is ook in 'dien geest dat het Duitselie me morandum werd onderzochte - Het is evenwel wel verstaan dat de be sprekingen over een modus vivondi in de bezette gebieden enkel betrekking mogen hebben op do modaliteiten van het stelsel der productieve panden en zullen de princiepen zelf van de be zetting en het waart oigstelsel onge schonden moeten blijven. Trouwens, deze onderhandelingen zullen vruchte- T Dinsdag aanstaande herneemt de Ka mer hare werkzaamheden met eeno on dervraging door MM. Bovesse, S&nzot en Meyumans, tot den minister van Fi nancies en tot den minister van Jut'i- eie over den ellendigen en on-mogolij-: ken toestand waarin de Belgische ma gistratuur zich bevindt, en ovor d<* maatregelen die dienen getroffen te worden om daaraan onverwijld een ein de te stellen, oos zijn indien Duitechland niet op loya le wijze het Vrcdesverdraig van Versail les naleeft. Het. antwoord op liet memorandum van Duitsohland, is hoofdzakelijk van tech nisehen aard. De Belgische regee- ri-ng verklaart o.a. dat wat het reizi gersverkeer betreft, het 'bezit van eene eenzelvigbeidskaart met foto voor de in woners van hot onbezette gebied volstaat om naar liet bezette -gebied te mogen reizejn, iSomimige iuiitzon deringsmaaltre- golen kunnen steeds door den bevel- Hebber en bezettingstroepen worden ge troffen. Aangaande de gangbaarheid in de bezette gebieden van de «rentenmunt» en het notgeld stelt de Belgische re storing deze afhankelijk na een wijzi ging in de houding van de Duitsche re- georing tegenover de Rijnlandsclie Westfaalsche Bank. Immers de Duitsche regeering heeft onaanneembare voor waarden gestold 'tot het opriehtou van deze 'bank, wier stichting evenwel is voorzien mot de .hulp van de Duitschers en welke doeltreffend kan bijdragen tot liet financieel herstel van de bezette ge bieden. Over de scheepvaart op de Rijn, zegt de nota dat tot nu toe dio scheepvaart enkel beperkt werd waar zulks noodig was voor de veiligheid. Overigens, en kele beperkingsmaatregelen werden reeds ingetrokken. Nu reeds bestaat er vrije doorvoer door de bezette gebieden stroomafwaarts de Rijn. De Belgische regeerinoj is bereid dien doorvoer toe te staan ome stroomopwaarts. Indien het spoorwegvervoer tof nu toe niet kon hervat worden met de ge- wensóhte bedrijvigheid, dan is zulks hoofdzakelijk te wijten aan do Duitsche regeering, daar deze enkel gedeeltelijk de overeenkomsten uitvoert welke door haar onlangs worden geteckcn^ Do tolgordel op de oostelijke grenzon van do bezette gebieden blijft behou den. Doch de strengheid ervan blijft getemperd door een stelsel van afwij kingen en vergunningen, dat nu reeds in voege is. Verder behandelt do nota de vraag van de veiligheid der Duitsche burgers. De Belgische overlieden, zoo heet liet, hebben zich nooit verzet tegen oen ver sterking van de yoliciemacht waar zij noodig werd geacht. Door do Belgische nota wordt ten slotte gewaarborgd dat geen afbreuk zal worden gedaan aan de burgerlijke rechten van de Duitsche burgeis, in zoover deze laatsten ten op zichte van de bezettende overheid de plichten vervullen welke hun dcor de internationale wetten worden -opgelegd. Deze nota werd door M. Jaspar cn M. Roediger schriftelijk overhandigd. Mondelinge uitleg -werd er evepwol bij gevoegd. "Nadere bijzonderheden De zee was nog min of méér woelig. Bij het uitvaren liep de kruiser «Ra- mi'llie» reeds avarij op, door op eert dam te botsen, en mioest terugkcoren. Wat la-ter kwamen twee onderzeeboo ten «K.2» en «K.12» in botsing en bei de schepen werden, beschadigd. Men dacht dat de «K.2» zinken zou. Niettegenstaande deze ongevallen word de ontworpen manmuver focll voortgezet. Op den middag kwam de '«L.24» niet meer boven. De bevélhebber van de Resolution bracht verslag uit dat hij iets had aangevaren. Men stelde ongeveer de plaats der ramp vast en draadloos werden Ply mouth, Portland en Portsmouth. het oebeurde iilgtllicllt Weldra waren de bijzondere 'booteh voor hot opzoeken der onderzeeërs en voorzien van -hydroplionen ter plaats. 'Eerst te 23 uren vond men do juiste plaats waar de onderzeeboot op 55 me ters diepte lag. Het feit dat men geen olie aan de oppervlakte^ vond scliijnt aan te wijzen dat het sohip niet in twee gespleten werd. Trouwens de woelige zeebaren zouden die spoedig verspreid hebben. Het feit dat heijj schip op den zeebo dem ligt schijnt aan te duiden,dat de af idiiitkaniers niet konden dicht gemaakt worden. Trouwens de hydrophonen hebben niets geenregistreerd. Bij het dagkrieken 'begonnen de red dingswerken. Maar men denkt dat hot slechte weder de werkzaamheden zal be moeilijken. Dit is de derde onderzeeboot door En geland sinds het eindigen van den oor log verloren. In Januari 1921 zonk de «K.5», waarbij 56 man omkwamen. Nooit ken de men de oorzaak dier ramp. 23 Maart 1922 zonk de «H.42» in de Straat van Gibraltar na een botsing. De bemanning werd gedeeltelijk gered» 26 leden der 'bemanning vonden ej even wel den dood. J. IS ER NOG HOOP Over de duikboot welke op de reedé van Portland door het slagschip Re solution word geramd werd nog ine* degedeeld, dat er 6 officieren en 37 minderen aan boord waren. Do boot ligt op een .diepte van 30 va dem. Hoewel de ramp 's morgens plaats vond werd zij eerst om 1 uur 's mid dags opgemerkt, daar de duikboot niet naar boven kwam. Onmiddelijk werd het ongeluk draad loos naar den wal geseind, zoodat ter stond de duikböotlichter kon uitvaren, later gevolgd door nog andere lichtere met duikere. Er wordt geen moeite gespaard omi zoo mogelijk de duikboot te lichten. Men heeft hoop, dat de bemannning nog kans heeft gezien, tijdig de water dichte schotten te sluiten. Als dat in derdaad gebeurd is, bestaat er nog de mogelijkheid, dat de bemanning gered kan worden. Het lot. der bemanning hangt duS groot end eels af van .den -toestand waar in do -duikboot zich bevindt. Is hij zwaar beschadigd, dan is er weinig of geen hoop meer. Zijn de beschadigin gen echter maar licht, dan kan de be manning nog in leven zijn, daar er vol doende voorraad lucht cn stikstof aan boord is, om 4 .dagen onder water te ver toeven. MOEILIJKE REDDINGSWERKEN: Volgens de laatste berichten worden de reddingswerken zeer bemoeilijkt door het slecht woder. De duikers deden bo- venmenschelijke pogingen om in zea af te -dalen doch vruchteloos. De admiraliteit heeft besloten on middelijk eene vloot booten, bij zo» dor ingericht voor liet opzoeken van mijnen ter plaats to zenden om te trachten do gezonken duikboot naar eene ondieper -plaats te slepen.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1