16 Woensdag Januari 1924 De lullooze bestrijding der leveasdmrte Lsüjgikëiwfssfsnge!! ist fesk-Svraagsfik ifeiaferrasdi IHddenstandslniigra te lasset Grieksch MaMe Merüi te Venetië XXX* JAARGANG NUMMER 13 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 i 0 CENTIEMEN WEKELIJKS 6.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Ilavas, Adolf Maxlagn, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C. -1. H. Marcellua Zon op 7,40 Zon af 4,20 Volle maan den 21 De maandelijksche mededeeling der steeds stijgende indexcijfers schijnt haar beteekenis gekanton- neerd te hebben in den weddetoe- slag, welken het staatspersoneel dientengevolge hoopt te bekomen, en in een uitzicht op nieuwe loons- bewegingen in de nijverheid. Wel doet dit cijfer met zijn vredes- basis-honderd nog eens denken aan den goeden ouden tijd, maar wie durft nu nog naar een bestrijding van de levensduurte opkijken? Voor een paar jaren waren de bemoeiingen in die richting in de mode, en thans heeft die mode uit gediend, en schijnt wel iedere hoop op verbetering uitgesloten. De wa pens werden neergelegd, omdat toch al die pogingen, de officieele niet het minst maar de private ook, gedeeld hebben in dezelfde mis lukking. De hoogere indexcijfer troont Voort, en men mag zich vergenoe gen met, of liever zich gedwee neerleggen bij een evenredige klimming van den loonstandaard, duurder voortbrengst, grooter winsten van enkelen en weer eens toeneming der levensduurte. Dat is de gewone plooi van 't leven. Gaat dat ellendig spelletje zoo maar ongestoord voortduren? Hoeft dan alle vertrouwen voor de toekomst opgegeven, en zou de be strijding geen vat meer hebben op de harde werkelijkheid van het kostelijk levensonderhoud? Met wijst het staatsbeleid met den vmger aan, omdat de aanhou^ d end e levensduurte deel uitmaakt van de algemeene economische ma laise die op ons land drukt, en nu had toch onze regeering ons ge paaid met het vooruitzicht op ver betering door een stelselmatige in werking voor herstel onzer bedrij vigheid. en gezondmaking onzer financiën. Helaas ook dat paaiën is bedrogen uitgekomen, en bracht het al weinig verder dan woorden praal: wij zitten met een vervaar lijke muntinflatie, waardoor wij alle uitheemsehe producten peper duur te betalen hebben. Men zal aanvoeren dat ook lan den met hoogen wisselkoers groote moeilijkheden beleven, dat nijver heid en handel er harde dagen doormaken, dat de werkloosheid zich uitbreidt; bevordert dit mis schien onze bedrijvigheid, het neemt niet weg dat we zooveel heb ben in te schieten, wanneer we onze arme frankskens nnoeten aftellen nevens de aristocratische guldens, ponden of dollars, voor al wat we uit het buitenland moeten trekken. En is het wel merkelijk beter gesteld met de prijzen die aan in- landsche producten moeten be taald worden? De regeering had meermaals haar woord gegeven, te zorgen dat eerst aan de binnenlandsehe be hoeften zou voldaan worden, alvo rens de wereldmarkt te openen; zij zon weten te verhoeden dat een tekort aan voorraad de prijzen zou omhoog jagen. En om de bestrij ding tegen de levensduurte in te zetten, kwam uitvoerverbod op dit en dat; er hoefden ministerieele vergunningen tot buitenlandsche verzendingen; we beleefden aldus een reeks voorschriften afwisse lend -opgesteld, weer ingetrokken om nogmaals toegepast en veran derd te worden: een boeltje van een vergunningstelsel dat er al v/csnig, zoo bitter weinig pluis uit ziet, en dat per slot van rekening zoo bitter weinig heeft uitgehaald. Er steken beentjes ia dien hut sepot, en 't en is voorwaar niet al bestrijding der levensduurte, 't en is niet al verdediging van het alge meen belang, dat er den hoofd- smaak aan geeft. Niemand zal het loochenen: een doorgevoerde bestrijding der le vensduurte hebben we nog niet te begroeten gehad, noch van wege 's lands bestuur, nog vanwege het publiek ook. Want we moeten niet steeds den steen naar de regeering rich ten; er is zooveel, het meeste zelfs, te verrichten in de rangen van het volk... Maar ons volk leent zoo mloeilijk het oor aan lessen tot be sparingen, aan vermaningen tot inkrimping van luxe-uitgaven, vooral wanneer deze uit het bui tenland moeten ingevoerd worden. En de roode pers mag dagelijks haar beschuldigingen en gal uit spuwen op de burgerij, 't is juist bij den eenvoudigen middenstand, bij de keure onzer burgerij, dat het geldverteer het meest onbe kend is: zijn inkomen wordt niet op gelijken tred gezet met een ver- hoogend indexcijfer,en hij is nood zakelijk verplicht bij iedere uitga ve eens tweemaal na te denken. Het schijnt mij haast overbodig deze beschouwingen met wel af gelijnde besluiten te eindigen. Hoe dikwijls werd de les niet ge speld, en nu nog moeten we ons te vredenstellen met de bedenking dat er misschien wel iets werd ver kregen, dat de toestand, hoe nij pend ook, nog erger had kunnen zijn, Een magere troost, en de prij zen voor buitenlandsche en in- heemsche producten blijven in de hoogte hangen, En wijst morgen het indexcij fer naar een nieuwe klimming, dan zullen de loonen zich haasten hun achterstand in te halen... en dan mag de kleine burger zijn spaar centen wat dieper opzoeken. Sinds jaren vraagt hij zich af, waar- het eens eindigen zal; nog even mag hij zich herinneren aan zoovele ontwerpen tot bestrijding der le vensduurte, en bedenken hoe nut loos die is uitgemeten, Za.l 1924 onze economische kim me eindelijk wat opklaren? WENKEN OVER TABAKTEELT. Hot is algemeen 'bekend dat veel "ta baksoorten, in Beilgie gekweekt, niet al te fjn van arome zijn en daarbij moei lijk branden. De tabak van Appelterre en omstreken kan als de be^te aanzien worden. Die welke groeien langs do boorden van. de Semois, en in de streek van Obourg zijn ook goed de tabak voortkomende van Waasten. Wervik en omëtreken is zwaar en brandt niet goed, zoodat bij .meest tot pruimtabak wordt verwerkt. Er bestaat nochtans een middel om tabakken geteeld, niet alleen in geken de streken, maar geheel Belgie door, fij ner van reuk te maken en een beter brandvermogen te geven, zonder even wel iets aan de gewichtsopbrengst te 3chaden, en daib middel ie de doelmatige bemesting, reeds van voor den winter toegepast. Landbouwors én tabakkweekers zul len dus zoo gauw mogelijk per hectare 20.000 itot 25.000 kgr. stalmest aan wenden. Daarenboven 300 tot 400 kgr. zwavelzuur ammoniak, 500 tot 600 lcgr. superfosfaat en 300 tolt 400 kgr. zwavel zure potasoh. Al deze meststoffen worden zorgvul dig dooroengemengd en regelmatig uit gestrooid op den omgeploegden grond daarna worden zij ingeegd. Verstandige landbouwers zaaien op dien grond snij- rogge, die in de lente een goede op brengst groen voeder geeft,wat zeer wel op dat oogenblik van pas komt, en den grond op behoorlijken tijd vrij laat voor het planten van tabak. Deze zal ge makkelijk in groei komen en krachtig doorschieten, aangezien de bodem wel voorzien is van oplosbare voedende be- sfcan.&deefl.en die onmiddelijk door de plant kunnen benuttigd worden. De landbouwers die onzen raad vol gen zullen zich in oen goede opbrengst mogen verheugen. DIXI. DE EERSTE -ZITTING DER DES KUNDIGE OOMMISSIE. Parijs, 14 Jan. Nadat do eeiste zitting van- 't deakundigen-camiteit ge ëindigd was te 11.45 uur, verlieten de leden der Heïsteloommissie die de zit ting bijgewoond hadden, de zaal maar de deskundigen hielden nog een verga dering die te 12.45 uur eindigde. I-Iet oomütcit. hoeft dan zijno work- wijze geregeld 'en het voorstel van ge neraal Dawes t vingen om en, de süabili- seoring der Duitscho munt eerst te be- studeeren hiermedo zal men reeds be- ginnon in de namiddagvergadering van heden, In den loop der Morgenatting word insgeflijks besloten dat alleen in uitzon derlijke gevallen mededeelingen aan do pers veratrekt zonden worden. De deskundigen hebben de verbinte nis aangegaan geen enkele mededeeling over de beraadslagingen ten persoonlij ke titel te geven. Parijs, 14 Jan. Do Amerikanen zijn optimistisch gestemd met betrek king tot den tijd, die noodig is om het onderzoek te voltooien on aan de com missie van herstel verslag uit te bren gen. Naar men zegt, gelooven zij dat een maand voldoende zal zijn. In andore kringen is men van oor- doel dat de werkzaamheden zich -ovcr maanden zullen uitstrekken. De tweede commissie wier taak het is een onderzoek in te stellen naar het in het buitenland belegde Duilsche ka pitaal komt de volgende week voor hot oerst bijeen, B LANDS FINANCIEELE TOE STAND, EN DE SPOORWEG- ELLENDE. De Ministers kwamen in -vergadering bijeen Maandag namiddag om 2 u. 80, onder voorzitterschap van M. Theimie. DE SPOORWEGELLENDE De Raad stelde eerst een onderzoek in over de parlementaire dagorde. De Regeering zal niet weigeren de interpel latie Van Cauwelaeri over de spoorweg- ellende bij hoogdringendheid te laten In afwachting werd door de Regee- rinjg reed6 erkend dat het spoorwogbe- heer niet op de hoogte zijner taak is. Immers kèt voorstel werd gedaan om een algemeenen bestuurder van spoor wegen aan te stellen, die al de vervoer en verkeeradiensten zou centrailiseeren. De nieuwe •direefceur-generaal zou dus de verbinding tot stand brengen éue- seken den 'bevoegden minister en de betrokkene diensten. Verschillende na men werden reeds vooruitgezet, doch eene beslissing werd nog niet .getrof fen De hervorming staat in verband mot de algeheole hervorming van de administratie der spoorwegen, waarover de Raad verder van gedachten gewis seld heeft. In antwoord op de interpdllaitie Van Gauwelaert zal de minister verdere in lichtingen verschaffen over de wijzi gingen welke het spoorwegbokeer nog zal ondergaan, dat tot nu tee beneden zijne taak is gebleven. Intusschen zal ook eene aanbesteding voor het leveren van spoorwegwagons plaats hebben, namelijk op 13 Februari e.k. De aanbesteding is onderverdeeld in 40 loten, waarvan de twaalf eerste ieder eene levering voorzien van 15 platte wa gons van 18 m. 50 lengte. He volgende acht-en-twintig loten voorzien ook ieder eene zelfde hoeveel heid platte wagons, hunne lengte 12 m. 50. Dns in 't geheel 40 maal 15 is 600 wagons, welke binnen het tijdperk van 7 maanden moeten geleverd worden. Dat zal natuurlijk de spoorwegellen de niet dadelijk doen ophouden EEN ÖOOPERATIEF VAN GETEIS TERDE NIJVER AARS Wij hadden reeds eene oooperatief van geteiisfcerden, welke do drie leenin gen der Verwoeste Gewesten heeft uit geschreven. Hot ontwerp word thans door den nrinistersraad goedgekeurd houdende de oprichting van eeno ooope ratief van geteisterde nij veraars, op donzelfden grondslag als de oooperatief van goteisterden. i Do geteisterde nijverheden kunnen thans wel gold ontvangen van do Natio nale Maatschappij $ot orediet verleeuiiig aan de nijverheid, d.i. zij kunnen hun wissels op zes maanden discontoeren. Dat is niet voldoende. Bij toepassing van het nieuwe wetsontwerp krijgt de Oooperatief van .geteisterde nijverheden mach tiging van leeningen uit te schrij ven. v INVOER VAN CONGOPRODUCTEN Do Regeering hoeft besloten de Gon- goproducten van alle invoerrechten vrij te stellen. DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN EN HET AUTOBUS VERVOER. Het wetsontwerp waarbij aan de Na tionale Maatschappij van Buurtspoor- wegen machtiging wordt verleend om een autobus-vervoer uit te baten, werd eveneens goedgekeurd. Aan de Nationale Maatschappij wordt namelijk de voorkeur geschonken voor •het inrichten van een autobusdienst op de geoonoedoerde lijnen, alsook tot verbinding van twee lijnen. HET VERNIETIGEN VAN OOR- LOGS AMMUNITIE Men herinnert zich dat reeds veel on gevallen zich hebben voorgedaan in de verwoeste gewesten ton gevolge van het ontploffen van oorloga ammunitie. Thans werd door den ministerraad een wetsontwerp goedgekeurd, waaibij hot vernietigen van die gevaarlijke stof in de herstelde gewesten, geregeld wordt. Door dit wetsontwerp worden insge lijks de modaliteiten geregeld van de uitbetaling eener vergoeding aan do partikuiicron op wiens eigendom de vernielingsvelden werden opgericht. DE DERTIENDE MAAND AAN DE STAATSGEPENSIONNEERDEN. De Raad heeft de bespreking voort gezet van de modaliteiten van tc sing van het princiep, waarbij de staats- gepenskmneerdon eene tijdelijke ver goeding. wordt, toegekend. De kwestie is heel ingewikkeld. De verdeeling van de gepenakaineerden in verschillende kategonën van rechtheb benden en niet rechthebbenden, vergt veel itójds. Degenen voor wie het pen sioen het uitsluitend middel van be staan is, dat dan nog ontoereikend is, zullen een toeslag ontvangen. De zaak is evenwel nog niet volledig opgelost. 'S LANDS FINANCIEELE TOESTAND. M. Thetmis heeft zijn collega's be kend gemaakt met het antwoord dat hij heden geven zal op de interpellatie over den wisselkoers in den Senaat. M. Tbeunis zal bevestigen dat de eco nomische toestand van het land geene daling van den Belgischen frank wet tigt, welke eerder het -gevolg is van de speculatie en de onopgeloste herstel- kwestie. Een vraagske echter. Onder de vreemde beursspeculanten welke Parijs uitgedreven heeft, hebben er enkelen een reiskaartje genomen voor Brussel. Bevinden zich die lieden te Brpssel of werden zij verder naai' hun land van herkomst vervoerd Eu 'de maatregelen welke M. Theu- nis getroffen heeft om de ongeoorloofde speculatie te beletten Wat haalden ze uit Tot nu toe werden, naar men zegt., twee processen verbaal opgesteld, welke dan nog uitliepen op een bevel tot niet vervolging. DE WEDDEN DER ATHENEA- LEERAARS. De Raad heeft zicli met dit ontwerp niet kunnen bezighouden, naar men zegt. Onze Romeinsche correspondent meldt-onS Te Venetië werd eindelijk een Grieksch-Katholieke kerk gesticht, ten behoeve van de talrijke GriokscH- Katholieke geloovigen, voornamelijk uit den Levant, 'Roemenië en 'Croatië, jen niet het minst, uit Zuid-Italïë waar nog steeds Grieksehe nederzettingen be staan met eigen .priesters en eigen ©ere dienst. Verscheidene vroegere pogingen wa ren vruchteloos gebleven, en noch-de wenschon van 't Eucharistisch Congres in 1897,noch de werking der patriarken Ramazzotti en Sarto, later Pius N, slaagden erin te Venetië een Oostersche kerk op ifce richten. Thans zijn die verlangens verwezen lijkt. Kardinaal La Fontaine, do huidi ge patriark, heeft de kerk van Sint Mauritius aangeduid voor den Oos- tersch-Katholieken ©eredienst. Door bouwstijl en afmetingen is deze kerk zeer geschikt voor de liturgie van den H. Chrwostomus en den IT. Athana- 'Zondag werd te Brussel in de lokalen der Brasserie Flamande een Kon gres gehouden van het Nationaal Ver bond van den Middenstand. Het Kongres was in twee afdeelingen verdeeld, eene Fransche en eeno Vlaain- sche deze laatste voorgezeten door Van Diest van Antwepen. De dagorde in 'beide afdeelingen was dezelfde. Het eerste puilt gold het Beroep bij de .Rechtbanken in zake van reeht- strcoksohe feolastingen. M. BERCKMANS, verslaggever, ver klaarde zich volkomen aan te sluiten bij het wetsvoorstel van MM. Van Die voet en consoorten, dat een doelpiatig beroep verzekert aan de belastingschul digen zonder de belangen van 'hek-be stuur te schaden. ITet legde 'ten slotte den volgenden wenseh neer Het Kongres vraagt aan de Ka mers zoohaast mogelijk liet wetsvoorstel Van Dievoet goed te keuren en te stom men. Het vraagt aan do regeering alle boe te in zake belastingen niet te innen dan wanneer vrees beetaat dat de belasting schuldige zich op bedrieglijke wijze zou onttrekken willen aan de betaling, Beide .punten worden door de verga dering eensgezind aangenomen. M. Berckmans .gaf verder verslag over do kwestie van het handelsregister en de handelsrechtbanken en verklaar" de zich volledig 't akkoord, met de in voering van het handelsregister en de velschillende redenen die in de toelich ting van het ontwerp Masson worden aangehaald. Er zijn er nochtans belang rijke vergeten. Het handelsregister moet 'geen groot boek zijn alleen van N. M., kooplieden, fabriekanten, neen, het moet een alge meen handelsbook rijn waar zoowel Idein- als groot-handelaars in opgeno men zijn. zulk boek is een leiddraad voor den fiskus en zoo zullen duizenden personen gekend worden die rich met in en verkoop bezighouden en nu geen lasten betalen, geen zegel plakken en eene oneerlijke medediging doen aan de eerlijke en deftige handelaars. Voor de kieringen der Handelsrecht- bank zegt spreker, rijn wij voor het kiesrecht van mannen en vrouwen en .partijgangers der inrichting van han delsrechtbanken in al do bestuurlijke arrondissementen. De voorstellen van M. Berckmans worden aangenomen. M. DE ROY leost het verslag over den A chturen-atrbeid. i De spreker stelt enkele misbruiken aan de kaak die voortspruiten uit het feit dat talrijke werMioden buiten Inin- ne werkuren handel drijven en zoo schade veroorzaken aan den midden stand, zonder te spreken van de ver mindering van de voortbrengst. De spreker meent dat een 'referen dum zou dienen ingericht te worden om don werkman too te laten langer te weiken en zoo meer te verdienen. Hij stelt ook voor een verzoeksclirift to richten naar het parlement om volledi ge vnjheid te bekomen, zoo voor de ba zen als voor de werklieden. Na eene kortbondige bespreking, keurt de vergadering op voorstel van den voorzitter liet princiep van den achturen-arbeid goed, maar vraagt ook eenparig dat aan de werklieden volledi ge vrijheid zou gelaten worden. Het princiep der teruginwinning der verlo ren uren wordt ook goedgekeurd. M. VAN DIEST, voorzitter brengt verslag uit over den fiskalen toestand. De spreker doet uitschijnen dat de toestand onzer geldwaarde den toestand weerspiegeit van de begrooting en de openbare schuld, en voorkomt uit de zwakheid der regeoringspolitiek tegen over de spekulutiea van financiers zon der .geweten of van vreemde bankiers; dat de inzinking van provincie- en Staatsfondsen voor .gevolg heeft het vertrouwen der spaarders to verminde» ren. De redding, zegt spreker ligt in het' inkrimpen der overtollige uitgaven en het doen van hesparingen, het opzoe ken van nieuwe inkomsten, het toepas sen der Koninklijke besluiten op de speculcerinjT en op de geldwaarden het beteugelen van den uitvoer van on-» misbare artikels en van het invoeren van weelde-artikelen, 'het leggen cencr belasting op do beurevorhandelingen en hot mvooron van het werkmansboekje tot Staving van het loon cn van de taka der werklieden. Spreker logt het volgende beslua| neer

De Volksstem | 1924 | | pagina 1