Kosteloos nazicht van alle Trekkingen Oe ring van den moordenaar Een verdachte zaak Arme man WlelFljfa Writers?! Hef priester-jubilee van cardinaaS Mereier De gezenfeen duikboot Erge Botsing f| Bershem 1 Bksdlge vechtpartij De slachtoffers van hst Ijs Haktatk der zaak De iazières Banqus Centrale de ia Dendre 9Ei|§iiÉ In sesea mkz-mm* VrsessSiffcs vsdtiparüj ie Lanieii Laffe msmëm, te Tervueren Panoristia nn desa Yzer Zoolang de Staat geen strenge en radikale middelen te baat neemt ten voordeel© van do middenstanders en lUerin-hanridLaare, geöteld "voor de feiten mi nie belastingen, bijna geheel gedra gen door hen, noódigcn leiders leden uit 'blok te vormen buiten alle politieke schakeering, met alle willekeur en mis bruiken aan te klagen en deze fabrieken ©n groothandelaars te bevechten die door 'hunne leveringen aan politieke coöperatieven, enz., den kleinhandel en burgerij benadeel en door de zedelijke en oneerlijke kènkurentie. Stellen voor te strijden op allo gebied ten einde kontrool te kunnen uitoefenen op ekonomisdh en finan cieel gebied M. Berckmans geeft ten slotte lezing van het verslag van M, Donnaux over den Handels eigen dom Spreker wijst erop hoe een hande laar bij het eidigen van zijne pacht de voordeelen verliest van jarenlangen arbeid op gebied van klieriteel en ver koop; dat voordeel valt terug op den eigenaar. Xiij vraagt, dat de vergadering zou instemlmen met het volgende besluit, genomen op den socialen dag der pas- teibakkere te Gent op 12 Sopt. 1923 De ïifSgevaiircliigdêri'van al 'de.' be- roöf^handefevereenifeijnigen van TBelgie, vergaderd te Brussel op 13 Jan. 1924; getroffen door de nadeelige gevolgen der huidige wetgeving voor de 'klein handelaars overtuigd dat de volledig ste rust noodig is in Belgie om 'het land ihcrop te bouwen en om de wederzijd- sche belangen te eerbiedigen van eige naars en kleinhandelaars, drukken den .wensöh uit dat de regeering desaan gaan de eenvoorstel neerlegt. Spreken hun vertrouwen uit in de wetgeving die zich stellende op wat in andere landen is (gedaan, in Belgie de wet zal invoeren die den handelseigen- dom zal eerbiedigen met liet oog op de veehten der huurders. ALGEMEENE vergadering. Do algemeeno vergadering van het kongres greep plaats om, 2 ure namid dag. Verschillende 'honderden midden standers waren aanwezig. De hoer voorzitter Donnaux, gemeen teraadslid van Brussel, stelt de stem ming voor van don wensch 's morgends geuit in zake van don ban delseigen dom oh vragende dat de Kamers zoo gauw tnotgclijk desbetreffende eene wet zou den slem|men. Dit vooretel wordt bestreden door M. De Brabander, in naam van het natio naal verbond der eigenaars. De redenaar vraagt dat de bewoordin gen van den wenden nader zouden om schreven worden.'1 Wat verstaat men ;door handdseigendom en welke gevol gen wil men. afleiden van de erkenning van dat grondbegmsel Er mag niet, zegt spreker, geraakt worden aan hot cigondanijspriïioicp, nooh aan het prin ciep der onveranderlijkheid der conver ges. Deze opmerkingen geven aanleiding tot een levendig debat. De meerderheid der vergadering stemt niet in met de zienswijze van M. De Brabander. M. BEROKMANS is van meening dat hier enkel het grondbeginsel van den handclseigendom moet (gestemd worden. Nadere 'bepalingen zullen voortspruiten uit latere onderhandelin gen tu&schen de eigenaars en de andere belanghebbenden. De wensch wordt ten slotte in stom men gelegd en met groote meerderheid aangenomen. Do wensch nopens het wetsontwerp Vaü Dievoet en ktmsooiten (beroep in zake 'belastingen], wordt aangenomen evenals de besluiteelen in de afdeeaiii- igen, 'b voormiddage gestemd, iln zake; van het handelsregister, de verkiezin gen voor de handelsrechtbanken, het, belastingsstelsel (fiskale toestand) en den 8-uren-arbeidsdag. De zitting wordt rond 4 ure 30 ge heven. -VVV De Porijzer Gaulois 'bevat eenen oproep van Mev. de hertogin van Ven- döme, prinses Henriefcte van Belgie, tot al hare vrienden en, in.'t algemeen tot alle Franséhen, om. een Fransch comi- teit te stichten dat sommen verzame len zou om eene gift aan cardinaal Mer- cier te doen 'bij zijn gouden priester- jubilee. EEN DUIICEB VINDT EEN ANDEE WRAK. Daar. het weder Maandag morgend wat kalmer gewórden was, beproefde de sleepboot Raven nogmaals duikers op de plaats te brengen, waar men ver moedde, dat de dudkboort «L. 24» moest gezonken rijn. Rond den middag daalde een duiker in zee af en bleef meer dan een uur in de diepte. Toen bij eindetijk terug aan de o-p- pervlakte verscheen, verklaarde hij dat het wrak, dat daar in de diepte-lag, ge heel met zeeplanten 'bedekt was en dus\ on mogetijk de «L 24» kon rijn. Deze tijding foraèht eene groote verslagen heid onder de bemanning der reddings booten, daar alle maatregelen genomen waren, om' in geval de duiker verklaar de dat er mogdijkhedd was de duikboot- op te Echten, zulks onmiddel'ijk te be proeven. WV Op' den Groot en Steenweg te Be?- che m-bij - A ut \v e rp enhad Maandag avond, rond 7 ure, eene erge botsing plaats. De automobiel van advocaat C., die in de richting van Antwerpen reed, 'botste op een stoet-wagentje rijdende in dezelfde richting, en .welke gevoerd 'werd door 2 personen. De ongelukkigen wérden ten gronde geworpen en erg inwendig gekwetst. Dc slachtoffers zijn Jan Frans Eisen, 55 jaar oud,_ woonachtig De Fourneau- straat 52, Berehcm. Hij werd zoo erg •gekweteib dat ju en hem onmiddelijk naar het St. Mariagasthuiis moest over brengen. Men vreest dat het slachtoffer den naolit niet zal doorkomen. De tweede gekwetste namelijk P. De Goud, schoonzoon van eerstgenoemde in hetzelfde huis verblijvend, onderoffi cier van het leger, werd naar het krijgs- gaethuis overgebracht. Het onderzoek ingesteld om de ver antwoordelijkheid vast te stellen wordt gedaan door den politieofficier Ver- vlóed. i TUiSSCHEN FEANSCHE, BEEGI- SCIIE EN ITALIAA'NBCHE AEBEI- DEES. TWEE ITALIANEN GE-DOOD, EEN 'ZWAAE GEKWETST. In den loop van een twist in een (her berg te Argenteuil ontslaan tueeelien Franscba, Belgische on Italiaansche ar- beidem heeft. een orvbeEend gebleven persoon vier revolverschoten getost-. Twee Italianen werden gedood, een der-do zwaar gekwetst. Twee jongelingen die ten sbcHigeite verklaren onschuldig te zijn, weiden aangehouden. V- NAAR HET. FRANSCIl VAN J. Gojicli-y ©ix jardinet Verechiïïige kinderen waren aan 't spelen op de groote Axelsclie Kreek te M'Oeibekc, niettegenstaande het policie- venbod. Eensklaps brak het ijs. Het kind van handelaar L. GiuisenbeTjghe, .pas 10 jaar oud, verdween in de diepte en verdronk. Donzelfden dag heeft men hot kind dat van Axel is, opgeviseht on bij de oudere gebracht. De droefheid dezer is onbesehrij fetijk Een zesjarig meisje dat opgevoed werd bij de wed. Veiheyden, (Exaerde, wijk Roozen, had de onvoorriclitigheid zich op het ij.s te wagen met een ijsstoél. Het kind is door het ijs geschoten en verdronken. Naar alle waarschijnlijkheid zal de zaak nog een staartje hebben. De terdoodveroordeelde, die nog al tijd in 'het gevang van Gent opgesloten is, zou voor do burgerlijke rechtbank moeten verseheiiien, daar het parket van zin is een geding in te spannen tot de betwisting van de echtheid dei* adel- diomfcitele, welke de veroordeelde droeg. De Marières houdt nog steeds kracht dadig staande dat hij een echte edelman is. In het gevang doodt hij zijnen tijd met het schrijven van brieven, verzoek schriften en het opstellen van allerhan de irotas. Hij blijft ten andore nog al tijd zijne onschuld verklaren en drukt de hoop uit dat men rijn proces vroeg of laat zal herzien. moeten ook nog alvorens De Ma- zières naar Leuven wordt overgebracht^ redhiteriijike pleegvormen worden ver richt voor de afschaffing rijner vader lijke rechten. "Wij hebben gisteren gemeld, dat na bij de statie van Oost-ham op de spoor baan het vermorzeld lijk gevonden werd van een persoon véSö Rillaer. Het parket is ter plaats geweest, daar in deze zaak zekere verdachte omstan digheden voorkomen.V' Op het lijk had men'enkel eene som van 0,90 fr. en eene indentiteitekaart gevonden. Volgens de, verklaringen der vrouw van het slachtoffer, was de man Dinsdag haar Thienen vertrokken om eenen aankoop van boomen te doen. Hij had beloofd van 's Vrijdags weer te keeren zooals hij altijd deed, voor de eerste maal, had hij dat niet gedaan, want andere kwam hij altijd op den aangeduiden dag thuis. Bij zijn vertrek was hij in 'het bezit van ruim 4.000 fr. Daarvan is 'geen spoor meer te vinden. Is het hier eene misdaad of een onge val? Hoe komt die man in Oostiham keeren naar Rillaer? Waar 23e Vervolg. Pamela was niet onkundig van het fot, dat haar wachtte, wanneer zij in het huwelijk trad met een Corsicaan, die zijn ruwe zeden nog niet had afge legd door den omgang met vreemdelin gen. Zij had spoedig bemerkt, dat Luigi op zijn talrijke reizen met heer Sil vio in Frankrijk zich de goede vormen ccncr meer beschaafde maatschappij had eigen gemaakt en dat 'hij zich te genover het zwakke geslacht zeer hof felijk, voorkomend en onberispelijk wist to gedragen. Hoe menigmaal had Pamela in stil te vergelijkingen gemaakt, die haar hart streelden, wanneer zij deelnam aan de publieke vermakelijkheden, en bij deze gelegenheden zag, hoe weinig de meeste jonge mannon zich bekommerden om hun verloofden, terwijl Luigi geen enkele gelegenheid voorbij liet gaan om Pamela rijn gene genheid en opmerkzaamheid te bcloo- nen. Tevergeefs had Moreno, die zich ev on eens beschaafde vormen aange wend had, haar het hof gemaakt, maar om de in alles uitstalen de onoprechtheid van zijn karakter had zij nooit aan dacht aan hom geschonken. En deze verhouding was ten slotte zoo gespan- jion geworden, dat Mo-reno voortaan al- )een bedacht was op wraak. Inmiddels liep do bruiloftemaaltijd ten einde, en nam het dansen een aan vang. Volgens de in zwang' zijnde ge woonte hield Luigi zioh op eenigen af stand achter een boom, .terwijl de bruid ten dans ging met alle jonge mannen, die zich daardoor eenigszins schadeloos stelden voor de weigering, die zij van Pamélu ondervonden hadden.De pas ge huwde bruid, op Corsica, gaat er fier op, met een zoo groot -mogelijk aantal jonge mannen op haar huwelijksdag gedanst te -hebben. Wanneer een dans was geëindigd, gaf de ceremoniemeester een wenk aan een nieuw paar, om naderbij to komen en den dans voort te zetten. Dit- alles ge schiedde met de grootste bedaardheid en orde, en tocli amuseerde men zich. Alles hangt natuurlijk af van de be staande gewoonten en gebruiken. De muziek was niet zoo luidruchtig en afwisselend als in onzen tijd. Men danste op de tonen van de guitaax. In weerwil van de feestelijke opge wondenheid, vooral verhoogd door hof dansen, was Pamela allengs ernstig en neerslachtig geworden. De reden hier van was, dat Moreno, die zich tot nu toe min of meer afzijdig had gehouden, zich nu eveneens voor een dans aan bood. Pamela, dio een geheimen weerzin gevoelde voor Moreno, had gaarne ge weigerd, gehoor te geven aan zijn ver zoek. Maar -daardoor zou zij zijn inge- "gaan tegen een algemeen gevolgd ge bruik. Zij willigde dus zijn verzoek in, al hoewel haar deze toestemming buiten gewoon zwaar viel. Toen zij haar arm liet rusten op dien van 'haai' cavalier, meeiido zij te bemer- Stipte e^Sieinrahofding -- Volkomen zekerheid 5130 In de staalfabrieken van Ougrée wa ren vier werklieden bezig met hei la den van eenen coke-oven. Eensklaps had een geweldige ont ploffing plaate. Het was een houwitser, die tusschen hefe oud ijzer stak. De vier werklieden werden ganseh door vlam men omgeven en drie hunner waren vreeselijk verbrand. De vierde, dio minder erg gewond werd, kon zelfs zijn arbeid voortzetten. is zijn geld en zijne reiskaart gebleven? Wonderlijk is 'het ook dat er langs de spoorlijn geen© bloedvlekken te bespeu ren rijn en dat niemand iets van het ongeluk gehoord of gezien heeft yoor 's Zaterdags ;s morgends. M. Waleunis, schoenmaker, op 't Groot Begijnhof te Leuven, its pktee- ling door vervolgingswaanzin aange tast. geworden. De politie had hem opgesloten, doch de ongelukkige maakte gebruik van oen «ogenblijk van onoplettendheid zijner bewakers, cm door 'het venster van \t ptotitiebureel, op Ji gelijkvloers te springen. ■Zijne vlucht langs de Boekhandelstraat Voortzettend, sprong de zmnelooze in de uitstalling van den boekhandel Uits pruit, en kwetste zieli zoo erg dat mien hem, in onrustwekkenden toestand, naar 't gasthuis moest overbrengen. De smid Haspeslach Jules van Roee- biugge kwam per fiets naar Stavele ge reden toen rijn, rijwiel op de brug Wayenberg uitgleed en do man in de beek stuikte. Hij werd door den stroom meegesleept, en toen ooggetui- gen ^rin slaagden hem te redden, adem de hij nog lichtjes doch weldra bezweek de man, een weduwe met zes kinderen nalatende. Zondagavond, om 7 uur, ontstond in een herberg te Landen twist tussehen de geriryien Broeckman en Odeurs. De jongste der Broeckman's kreeg daarbij een 'hevigen slag op het hoofd. I fy Om 9 u, wandelden vader Frans Broekman, rijn twee zoons en hun neef over de markt. Daar weiden ze door vier gewapende kerels, mannen en vrouwen aangevallen. Vader Broeckman bekwam tweè' mes steken in den arm en den nek. De zoon Etienne werd aan den schouder gewond en rijn neef Fernand werd zoo hevig in don 'buik getroffen, dat hij bewusteloos neerviel en nog steeds in levensgevaar lijken toestand verkeert. Do tweede zoon baalde er de rijks wacht bij. Vier gendarmen konden den hoofdschuldige Georges O. achterhalen, maar deze keerde zich plots om, toen de gendarm Konings hem zijn identiteits kaart vroeg, en vuurde zijn revolver af. De gendarm werd in den buik getrof fen en moest onmiddelijk naar het hos pitaal te Luik overgebracht worden. De dader kon in tussehen op de vlucht slaan en werd nog niet aange houden. Gisteren namiddag ertapte het par ket ter plaatse af en ondervroeg een. groot aantal getuigen. NADERE BIJZONDERHEDEN Het ttlaöhoffer, Driessens, 28 jaar oud, was in dienst bij bet dépot der trams te Woluwe. Zaterdagavond, om half twaalf, van rijn arbeid huiswaarts koe rende, stapte hij af aan de tramhalte in de Van Wesem,beek-straat te Tervuren, waar hij woont. Driessens was nog slechte een jaar gehuwd. Zijne vrouw, Isabella Barbara Do Bolle, is in. 1897 geboren te Beersel. Zij is huisbewaar ster bij een entrain e ut van wedrenpaar- den, wiens woning in de Van Wessem- bcek-straait ligt. Deze straat is buitenge woon nauw, vormt nauwelijks een steegje. Men veronderstelt, dat Dries- sens pl'oteieling werd aangevallen met de bijl; de ongelukkige moot nauwe lijks tijd hebben gehad om de klagen af te weren van rijn hoofd. Verscheidene vingers van rijn rechterhand werden af gekapt. Hij viel bewusteloos ten gronde, en de moordenaar verkeerde in den waan, hem gedood te hebben. Doch na verloop van eenigen tijd kwam de onge lukkige weer bij kennis, en kon zich voortslepen .naar zijne woning. Een bloedstreep volgde hem... Driessens wende bovenmeméhelijke pogingen aan om den belknop te grijpen. De muur en de deur rijn met bloed be smeurd... Vrouw Driessens kwam en riep om hulp. Buren snelden toe, na men Driessens, die was neergezegen op, en legden hem te bed. Dra verscheen nu op zijne beurt, de potitiekomimSssaris, vergezeld van een dokter. Nadat dese een eerste verband had gelegd, werd de gekwetste met een amibulaiieie-auto overgevoerd naar 'hefe ziekenhuis, terwijl do kommissaris het onderzoek Wgon en 't parket van Leu ven verwittigde. De openbare meening beschuldigde onmiddelijk de vrouw van Driessens, alsook haar minnaar, Frans Ernalsteen, 21 jaar oud, die over eenige weken rijn militairen dienstplicht moet vervullen, en wiens vader onder den oorlog door de Duitsehers werd doodgeschoten Alle pogingen om het wapen, waar mee de misdaad werd gepleegd, op te sporen, zijn tot nu toe vruchteloos ge bleven. De onderzoeksrechter beeft niet temin tegen Frans ErnaJsteen en tegen de vrouw van Driessens een aanhou dingsbevel uitgevaardigd, met het oog op de zware vermoedens, die op hen rusten. De toestand van 'het. slachtoffer is hoogst ernstig. Men heeft den ongeluk kige bedde armen moeten afzetten, en men ducht een schedelbreuk. Overbodig te zeggen, dat deze zaak' de geheele bevolking in opschudding heelt gebracht. ken, dat hij sidderde. Moreno, die andere zeer spraakzaam was, wist nu nauwelijks een woord te vinden. Pamela weid onwillekeurig door vrees 'bevangen. Wanneer een jonge man niet weet wat to zeggen tot een meisje, voegt hij haai- gewoonlijk eenige vleiende com plimentjes toe. Daartoe nam ook More no nu zijn toevlucht. - Luigi moet vandaag wel buiten gewoon gelukkig zijn-zeide hij. Op dit oogenblik juist niet zoo ergzeide Pamela, als wildo zij daar door in zekeren rin onwillekeurig het verdriet te kennen geven, dat haar echtgenoot moest ondervinden nu hij haar met Moreno zag. —Is men dan niet altijd gelukkig op zijn huwelijksdag? vroeg Moreno. Pamela keek in de richting van den 'boom, waarachter Luigi zich volgens de 'hcerschendo gewoonte verborgen moest houden, en zij zag het gebladerte bewegen. Zij .gaf hem geen antwoord en daar de dans allengs in een veel sneller tem po overging, was er nagenoeg geen ge legenheid om eenige woorden to spre ken, laat staan dan om een geregeld ge sprek te voeren. Langszamerhand had de naoht rijn donkeren sluier over de aarde uitge spreid. Terwijl de dienaren de fakkels in gereedheid brachten, die het stralen de zonlicht moesten vervangen door hun dansend en spookachtig schijnsel, gaven de meer bejaarde aanwezigen hei tceken voor den laatsten dans. Allo dansers verzamelden rich in een kring. Midden in den kring begon Moreno, die 'hiertoe aangewezen werd, een strijd zang aan te heffen, terwijl de. dansende paren met verbazende snelheid rond vlogen. Eenigen vielen, anderen stonden op, weer anderen werden bij tusschen- poozen belemm-erd in hun gang, zoodat zij niet in de rij konden blijven, maar middelerwijl werd de wilde dans in het minst niet vertraagd. Op hét oogenblik dat verscheidene dansers uitgeput nederzonken en ande ren in hun val medetrekken, weer klonk een plotseling «red wie zich red den kan». Roovers... sti'uikroovers! werd van alle rijden geroepen. En werkelijk, een aantal gemasker de mannen, gekleed in vunrroode wam buizen, had rich midden onder de dan sera geworpen. Maar nauwelijks hadden dezen den tijd gehad om tot verademing te ko men, of de movers waren reeds verdwe nen. Men begon dus reeds te denken dat hier alleen sprake geweest was van ©en verrassing, door den bruidegom uitge dacht om de aanwezigen te ainuseeren. toen Luigi uit zijn schuihoek te voor schijn kwam en aller aandacht inriep voor Paméla. Zij was verdwenen I Maar hoe? Te midden van de algemeeno ver warring had men niets bijzondere be merkt. De noovers... de roovers hebben haar weggevoerd I riep Luigi terwijl hij in de richting snelde waarbeen bandieten verdwenen waren dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezoent door al de genen, die den oorlog niet gezien heb ben. Het was echter reeds te laat. In de verte hoorde men het galbppee- ren, van de paarden, welke de roovers op korton afstand van de hofstede hadden vastgebonden, en die hen nu wegvoer den naar de M aki... Zoodra die aanvoerder der bende, die niemand anders was dan Mateo, op do bestemdo plaats was aangekomen, momr pelde hij onder oen gemelijken glim lach Ziezoo, nu heb ik hét loven van Agostino in mijn hand. De gemaskerde was dus Mateo, de sluwe verrader, die voor niets terug deinsde, voor geen intriges, leugens, lasteringen, zelfs voor geen misdaden, om héb doel te bereiken dat hij zich had voorgesteld, n. 1. zijn twee neven, Silvio della Rocca en Agostino RafaeUi, tegen elkander te wapenenwant hij was hun naaste bloedverwant en de eenige erf genaam van hunne bezittingen. Evenwel, al was hij er in geslaagd' den geest van Silvio voor eenigen tijd te boheersehen, al h.ad bij in hem een bepaalden haat opgewekt tegen Agosti no, dien bij niet ophield te beschuldi gen van Silvio's vader vermoord te heb ben in een twist over den omvang hun ner 'bezittingen, toch wraakte er steeds een besehermende engel om de ver drukte onschuld te verdedigen, deze engel was Maria, de zuster van Silvio zij herinnerde haar broeder voortdu rend aan de deugden en ridderlijke hoedanigheden van Agostino, den vriend harer jeugd, die nu gebukt ging ondor do berooving van rijn vnjheid| in den donkeren kerker van heft kasteel della Rocca. ft Veryplgt,)]

De Volksstem | 1924 | | pagina 2