17 Donderdag paiiuari 5924-1 OIIE BURiEftSiilSJES HSSeawe aas&evlng; m Japais 0® ®§M©¥!8yg§®É§ig der weggevoerden §p fa spoorweg i@t offensief fggsn dm frank van ügr fan lurteifear feinslf©®re@rp®u ©ilweeiaé Ie Si Psüsrsfesïf: XXX» JAARGANG NUMMER 14 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33^C3-3SI_.^.H> i0 CENTIEF.1EN WEKELIJKS C.SC Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H< Anteuius Zon op 7,40 Zon af 4,211 Volle maan den 21 publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. E ene der grootste plagen, welke hedendaags de maatschappij teis teren is voorzeker het verminderen van het familieleven. Dit treurig feit vereischt niet eens verder be wijs: ieder van ons behoeft slechts in zijn engen kring van kennissen rond te zien, men kan vaststellen dat in 't familieleven het huiselijk 'genot weinig of niet meer gekend en gewaardeerd is. En toch is het huisgezin de levencel van het vol- kerenbestaan, - Waar het huisgezin kwijnt, kwijnt dan ook de maatschappij. Kan iemand van hen, die om maat schappelijke belangen bekommerd is, onverschillig blijven aan datge ne wat redding brengen moet aan dezen wantoestand. En is niet ééne der beste geneesmiddelen de huise lijke opleiding van het jonge meis je? Het oude spreekwoord zegt het klaar «De vrouW bouwt het huis of breekt het tot gruis.» Waar de - Vrouw, benevens eeue uitgebreide kennis van huishoudster, ook de verheven deugden bezit en beoe fent die van haar de kristene eclit- genoote en moeder bij uitmun tendheid maken, daar. moet vrede, daar moet voorspoed, daar moet geluk heersdien, Maar vinden wij bij onze tegen woordige dochters niet juist tegen overgestelde begrippen? Waar 'geeft men ze nog de huiselijke op leiding welke door onze grootou ders zoo hoog geschat werd? He laas het woord zelf heeft alle be- teekenis verloren: huisvrouw Vrouw die haar huis kent, bemint, Waardeert, die haar leven in huis slijt.... Wel Iaat het grootste getal on zer hedendaagsche jongelingen zich juist door de uiterlijke gaven bekoren, maar die bekorende macht verdwijnt wel spoedig in de alledaagsche werkelijkheid van het huwelijksleven, en als de man dan niet in zijne vrouw de verstan dige, trouwe en begaafde huismoe der ontdekt, dan is het huiselijk geluk verloren en gij zelf ouders, zijt de schuld van de verlatenheid uwer dochters. Ouders, stelt dus belang, het grootste belang in het huishoud kundig onderricht uwer jonge meisjes. De huidige levensomstan digheden noodzaken u wel is waar maar al te dikwijls voor uwe meis jes een plaats te zoeken als win keldochter, bureelbediende, enz het is nuttig heden, bijna noodza kelijk, voor niet rijk bemiddelde burgers,hunne dochters eenen stiel aan te leeren; maar veronacht zaamt de kennissen niet welke van hen bekwame huishoudsters moe ten maken. Waar het mogelijk is zendt uwe dochters eenige maanden naar die scholen waar bijzondere leerkrach ten zich wijden aan de edele taak der toekomstige echtgenooten en Moeders, de meest ontwikkelde be grippen in te prenten, welke de vrouw in haren huiselijken kring moet bezitten. I Kleeft niet aan verouderde be grippen: Het huishouden doen, leeren ze van zelf, ze zullen dat later lee ren door ondervinding gelijk wij. Naarmate eene zaak belangrijker is, besteedt men er meer zorg aan en kunt ge wel ooit zorg genoeg be steden om 't geluk uwer kinderen op sterke grondvesten op te bou wen? In Holland zijn er weinige meisjes, zelfs in de hoogste krin gen, die niet eenige maanden de lessen eener huishoudschool bijwo nen en zich stipt moeten oefenen in de verschillende huiselijke be zigheden, te beginnen met de een voudigste. Hier in België moet het huishou delijk onderricht nog ver uitge breid worden; in 't algemeen stoot men tegen de groote moeilijkheid dat de ouders, en de jonge meisjes, het nut,, ja, de noodzakelijkheid van dit onderwijs niet erkennen! Dat alwie om volkswelvaart be kommerd is, alle middelen inspan- ne om, het huishoudkundig onder wijs te doen erkennen, jvaardee- ren en voorgaan. EEN TREIN IN DB BANJOEGAWA- R1VJER. GESTOKT. ZES TREINEN OMVERGERUtKT. Volksvertegenwoordiger Van Schuy- lenbergh had or don bevoegden minis ter op gewezen, dat sommige wegge voerden den vijandzoodanig den voet dwars gezet 'hebben, dat ze op zeker oogenblik uit de kampen vluchtten en zich verdere verscholen hielden. Som mige rechtbanken nu vonnissen in de zen zin, dat de maanden volgende op de ^ontvluchting vergoed worden. Vele weggevoerden echter hebben op dat stuk niets bekomen. Ware 't niet nuttig in deze zaak eeni ge ophelderingen te geven? M. Van Elewijk, voorzitter der Brus- selsche Handelskamer, heeft, voor en kele dagen, een redevoering uitgespro ken, waar weinig gewag werd van ge maakt en die niettemin, in verband met het ontwerp van den spoorweg, de aandacht wel waard is. M. Van Elewijk, die lid is van de raadplegende commissie voor den spoorweg, meent dat zoowel in de uit bating van den spoorweg als in andere ondernemingen, de balans moet gehou den worden tusschen inkomsten en uit gaven. Talrijke faktoren, verklaart hij, waarmede men geen rekening houdt in private ondernemingen, hebben invloed op de uitgaven van den spoorweg. Zij liggen in de onverzadigbaarheid der socialistische volksvertegenwoordigers ook nog in de dweeperij van zoogezegde philantropen en de kiespolitiek. Het beheer heeft geen grooter vijanden dan de leden van het Parlement». In do begrootingen komen talrijke uitgaven voor die. niet tot het welzijn van de reizigers bijdragen. Zoo, onder andere, do kostprijs van het vervoer der reizigers in 3de klas, beloopt 6,2 cen tiemen per kilometer, maar de werklie den betalen maar 1,-5 centiem. De werk lieden-abonnementen kosten aan het beheer va®' spoorwegen 100 millioen 600.000 frank in 't jaar. Evenwel denkt M. Van Elewijk er niet aan het princiep der prijsvermin dering te 'bestrijden, waar hij meent dat zij overdreven is. Er zijn maar twee manieren om het tekort in to vullen: De tarieven verhoo- gen (onze tarieven staan reeds merke lijk noo-ger dan op de treinen in Noord- Frankrijk), ofwel belastingen invoeren. Indien het verlies van het beheer voort komt uit de diensten bewezen aan de reizigers, ware liet logisch dat deze laateten hun deeL ervan droegen. Maar daar dit verlies voortkomt uit prijsver minderingen verleend, zoogezegd in 't algemeen belang, moet hot gedekt worden door de gemeenzaamheid, na melijk door een belasting. Die belas- ring zou eventueel maar diegenen tref fen die oene prijsvermindering genie ten: het ministerie van arbeid zou zich verstaan met de werklieden die bij na voor niets reizen; het ministerie van landsverdediging met de soldaten en officieren en het ministerie van kun sten en wetenschappen met de scholie ren. M. Van Elewijk is ook van meening dat de 8-uren arbeid een groeten in vloed gehad heeft op de verhooging der vervoerprijizen <en dat de arbeiders or aan den Staat niet voor erkentelijk zijn «zooals blijkt uit de sehoone politiek van sabotage op ditv oogenblik gevoerd op den spoorweg en dat volledige ont reddering gebracht) heoffc in den ijzer- wegdienst.» De voorzitter der Handelsk&mer ver klaart ten andere, steunend op oen be slissing van het verbrekingshof, dat gezien de Slaat geen n ijverh eidsoader- neming is, de wet op den achturenar- beid op het- Staateporsonecl niot toepas selijk is. Londen, 15 Jan. Naar uiit geseind wordt is zoowel de telegrafische als de telefonische verbinding tusadicn Osaka en Tolrio verbroken door een krachtige aardbeving, die morgens om kwart voor zes had gewoed. In Tokio zijn de tramdienst en de watervoorziening gestaakt. Het spoorwegverkeer tusschen Tokio en Joko-hamia slaaife ©til. Men vefwacfht dat do verbroken ver bindingen spoedig zullen worden her steld. De keizerlijke familie is in veilig heid. In iSoogamo, een voorstad van Tokio, brak brand ui. (Er 'is oen trein in de Banjoogawa-ri- ■vier gevallen, terwijl tusschen Gitamba en Tokio zes treinen werden omverge worpen. MAATREGELEN VAN VERWEER BERAAMD. Uit Pari je wordt geseind dat M. Poincaré 'besprekingen gevoerd heeft met de ministers van geldwezen, bin- nenlanidscho zaken en rechtswezen, over de te nemen regeeringsmaatregelen te gen de depreciatie van den frank. De Porijzer dagbladen bevatten. Dins dag. morgen lange commentaren op de koersdaling- van den frank en op de maatregelen die bij 'hoogdringendheid moeten genomen worden om do crisis, ito keer te gaan. Volgens de Echo do Paris heeft M. Poincaré besloten de verdediging van don frank op te nemen en een reeks maatregelen te treffen die in do prak tijk zijn wil om den frank te verdedi gen te kennen zal geven geen uitga ven meer waarvan do tegenpartij in ontvangsten niet zou verzekerd zijn een samengeperste begrooting en indien liet noodig is, voor een zekeren tijd en in zekero mate overdracht van do be groeting der invorderbare uitgaven in de gewon© begrooting geen inflatie onder geen enkel voorwendsel toevoe ging van verschillende dedemen aan zekere categoriën van belastingen on- middelijke inning van al de nog niet betaalde belastingen. Men spreekt insgelijks over oen nieuwe verhoeging van den 'disconto-in terest, maar Maandavavon-d waa juog niets bepaaldelijk vastgesteld. Do Echo do Paris schrijft ten sloilifce dat M. Poincaré ongetwijfeld voor het einde der week dc verdedigingsmid delen die .hij zoekt aan te wenden om den Frahsehe frank doelmatig tegen elk offensief te- verdedigen, in een plechti ge verklaring uiteenzetten zal. Volgens den. Peti-t Parisien zou den M. Poincaré on do minister van fi nanciën Dinsdag voormiddag den ka binetsraad op do hoogte brengen van al do .miiddelen van aard om aan Frank rijk een begrooting te-verzekeren, wier oprechtheid door degenen onzer geal lieerden, die de- op het oocenblik aan gewende methodes beknibbelen, niet zou kunnen in twijfel getrokken wor den. - Do heer de Lasteyrie zal verschillen de voorstellen aan de goedkeuring zij- ner_ oollegas onderwerpen, waaronder do inkrimping der openbare uitgaven en de regeling dor belastingen. Met het bedrag der begrooting te verminderen en de fiscale inkomsten te vermeerderen, hoopt do minister van financien den fi nancieel© n toestand en terzelfdortijd ot i&taatskrediet te kunnen versterken. Door het Journal geinterviewd, verklaarde- do heer Klote, gewezen mi nister van financien, dat nieste in den huidigen toestand der Fransche finan ciën de brutale inzinking van Maandag wettigt. Frankrijk is slachtoffer van eene in ternationale omsingölingsbeweging waartegen wij door alle middelen moe ten inwerken. Het Journal laat 'uitschijnen dat de geweldige beweging die zich Maan dag voormiddag ontwikkeld 'heeft, te wijten is aan het feit dat twee Ameri- kaansehe banken, eensgezind nianeeu- vreerend tegen Frankrijk, per draad- lopze telefonie aan een Zwifeerseh agent-, schap eene valsche koereno toering van den frank te Now-Yórk pvergesoind hebben. De Matin schrijft dat elke Franscliman gehouden is do buiten- landsche drukking het hoofd te bieden met geen artikels meer to koop-en, inge voerd uit een land met hoogen wissel- stand. De overdrevenheid zelve der da ling, aldus do Gaulois toont duide lijk aan dat wij ons bevinden in de te genwoordigheid van een offensief togen onsen frank gericht. Wij zullen den speelbal niet Avor- den onzer tegenstrevers, mot ons aan de paniek over te leveren I GEEN KWOTEERING TER HANDELSBEURS. M. Dior, Fransch minister van han del, heeft Maandag avond een afvaardi ging ontvangen van de voorzitters der syndicale kamers van de Handelsbeurs. Leden der afvaardiging hebben den minister op do hoogte gebracht van don terugslag van den huidigen vrisseltoe- s'fca-nd op de markten, inzonderheid op de graanmarkten. Dientengevolge hebben zij den mi nister verklaard dat zij in het algemeen belang het initiatief genomen hadden geen Iran delskwoteering voor alle arti kels- vast te stellen. 'M. Dior beloofde den ministerraad hiervan op do hoogte te brengen. DE FRANSCHE MINISTERRAAD. Parijs, 15 Januari De ministers vergaderden lieden morgen in het. Ely- soum onder voorzitterechap van M. Mil- lerand.* Do regeering. besloot Donderdag voor de Earners een reeks ontwerpen neer te leggen ter verdediging van don finan- eieelen toestand, tot herstel van het ovenwicht der 'begroeting van invorder bare uitgaven en tot bestrijding van de wisselcrisis 1. Maatregelen ter beteugeling van fiscale bedrog Bezuiniging in de openbare diens ten 3. Verdaging van alle ontwerp dat nieuwe lasten ten gevolge zou hebben 4. Toevoeging van twee deciomen op het geheel der belastingen. De regeering zal de spoedige stem ming dezer ontwerpen vragen en zal de kwestie van vertrouwen, stellen. DE MANOEUVER. Men seint uit New-York dat de per sonen die zich met wisselzaken inlaten donken dat Fransche frank verkocht werden om Italiaansohe lireii te koo- pen. De frank die tot 4.17 gezakt was steeg 'terug tot 4.40. Het pond ster fing verbeterde evenals de Belgische frank, dje tot 4 gezakt Avas. Meer dan 3 miljoen Fransche franks werden te Berlijn op de beurs gewor pen. De Fransche frank ging achter uit; van. 220 tot 190 miljarden. DE UIT FRANKRIJK GEBANNEN BANKIERS NAAR BELGIE Parijs, 15 Jan. De uit Frankrijk gedreven zoogenaamde bankiers, welke zouden bijgedragen hebben tot den val van don frank, zijn naar Brussel, ver trokken. Hdt Journal deelt daaromtrent do volgende bijzonderheden mede Zeven dezer bankiers zijn den 14en dezer, 's avonds, uit Parijs ver trekken. Het waren Victor Boutchab, foaitiLbetiiAiudie-i*, wonende Ibis, irue du Bois-cle-Boulcgne, geboren te Dresden den'23en April 1883; Eugeen Veteja- rin, géboren Ite Libaia (Ruplari/d) in 1884 Georges Carably, geboren te Pe- trograd in 1890Maximiliaan Philo- mentho, geboren te Potrograd in 1885; Daniël Beek, geboren te Petrograd in 1884. Allen vertrokken naar Brus sel «iet den trein van 16 u. 45. Een Grieksch' onderdaan, Kcsnstan- tijn Liambey, geboren te Athene in 1890, vertrok eveneens naar Brussel terwijl Michel Steinberg, in 1884 getex ren. te Staro-Konstantinoff (Rusland) verkoos naar Berlijn te gaan. Geen enkel -incident deed zich, bij deze uitwijzingen, in het station voor. werpen oen schilderij van Rosmaritina, jgetiteld- «Markt in een provinciestad», gestolen, waarvan <|a waarde gesteld. I mag- worden op 40,000 gouden roebel. De dief heeft liet doek uit de lijst gesneden. Voorts zijn uit de particuliere verza meling Oliva 600 kunstvoorwerpen ge stolen, waaronder zeer kostbare. Deze diefstallen zijn geploegd door den beheerder van het museum, wien (tit te gemakkelijker viel, waar in drie jaren .geen herziening van den inventa ris heeft plaats gehad. DE BEHEERDER VAN EEN MU SEUM AANGEHOUDEN. Moskou, 13 Jan. To St-Poterebiixg hebben, den laat- sfcen tijd, verschillende dief:lallen van kostbare kunstvoorwerpen plaats gehad. Zoo is uit een der vertrekken van het bureel voor realisatie van kunstvoor- OVERLEDEN IN CHINA. Een der bijzonderste figuren der Congregatie van Scheut .is verdwenen. Mgr Van Aertselaer, oud-algemeen o\rcij ste der Paters van Schout, sedert 25 jaar 'bisschop in iMidden-Mougolie, is Zaterdag laatst 12 Januari na eene korte ziekte verleden in zijne bisschog? pelijko residentie to Si-Aran-t-ze. Die dappere missionark die aldus op zijn post sterft na vijftig jaren van een zeer hard maar ook zeer vruchtbaar leven, was sinds November in zijn 79ste jaar getreden. Te Hoogstraetm in 1845 -geboren, deed Hioronymus Van Aertselaoi' zijne 'hnraaniora apn 'het Seminarie dezer stad, waarna hij de -wijsbegeerte aan ving- te Meehelen, en teen zijne kerke lijke studies te Rome voltrok aan tiet College dei- Propaganda. Te Rome \Arerd hij in Juni 1870 priester gewijd, hij keerde naar Belgie terug en trad 't no- AÜciaat van Scheut binnen in do daifr- opvolgende Julimaand. Begin 1873 vertrok pater Van Aertsolaer naai* Chi na, verblijft er te Si-wan-tee, daarna te Poro Balgason aan de uiterste grens van het land der Or tos, vvoont vervol gens in de Blauwe Stad, waarna weerom te Si-Avan-tze hij lioudt zich voorname lijk bezig met de vorming der Chinee sdie priesters in het seminarie. Na een twaalfjarig verblijf in Chi na, wordt hij naai* Sellout teruggeroe- pen in hoedanigheid van Assistent (1885), maar* twee jaar later vinden wij hem weer lin China om er aan het Al gemeen Kapittel deel te nemen (1887). Op dit Kapittel werd hij tot algemeen öA'erste benoemd. Hij komt dus in 1888 naai- Scheut terug, en hetzelfde jaar stemt hij er, op aanvraag de3 Konings, in toe de missiën in Congo te beginnen. Onmiddelijk zendt hij vier missionaris sen derwaarts om er den eersten missie post te stichten hij zelf vertrekt naar Congo in 1892 in gezelschap van Pater De Deken, richt er het missiewerk in en neemt een werkzaam deel aan de stichting van Lulua'bung in Opper-Ka- sai. In Congo zoowel als in China was Mgr Van Aerteelaer een ondernemend en durfkrachtig man, bezield met den geest van geloof, zooals er volstrekt noodig waren in het heldhaftig tijdperk van 't begin. In 1S98 werd hij tot Apostolisch Vicaris van Midden- Mongolië be noemd. Te Anderlacht werd hij door Z. Em. Cardinaal Gooesens bisschop van Zraia gewijd, waarna liij onmiddelijk naar zij no vroegere missie van Mongo lië terug vertrok, Avaar hij thans na een episcopaat van 25 jaren overleden is zonder nog ooit Belgie te hebben weer gorten. Verschrikkelijke beproevingen had hij te verduren in 1900 doodden de Bokners vijf missionarissen van zijn Vicariaat (de paters Mallet, Heirman, Abbeloos, Dobbo en Zylmans) van zijne 17.000 Christenen werden er meer dan 1500 ter dood gebracht. Hij liet nochtans den moed niet zinken, en bij het einde van zijn loven tolde hij in zijn Vicariaat 50.000 igedoopten en 15.000 goloofsLeorliiigcn. Zeer. hplder van Areretand en sterk van lichaam gebleven tot hot einde, was Mgr Van Acrtselaer eeu heilige kleos- terlmg en iovorig missionaris die diep betreurd, zal worden door allen dió hom kenden in Congo, China en Bol- gie. Een. broeder A'an Mgr Van Aertselaer was weleer bestuurder van het St. I.c-de- wijks-College ton deken van Brua-ol een ander is Provinciaal geweest der PP. Redemptoristen, een ander stierf als pastoor te Elewijt; een rierdo was geneesheer te Merxem een vijfde pro- fo-sor aan het Atheneum te Antwer pen do zuster van don overleden bis schop is do eenige overlevende dezer schooao cd^fetelijko familie het is Mevr. Stalpoort, de moeder van den eerw. h, pastoor van Góeden-Bijstand, te Bfuseel.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1