Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33^C3-B1L.^3Z& 10 - CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nltfel-De GeddT 19 Zaterdag laimari 1924 KGL6HIJUJE POLITIEK Dg verddlgiBg van des frank Bijna ©®n mm drassia der lueistvaart Be Spaanss!® SehaHengravsr Hst vergaiis van ds «iagiiy» i® te'? in I® §®li®®p¥aarlw@reftS Be Koislisg 'm den tram™ m Isat Vaftar Ergs iraffli t@ Bcsrght Sssislag op sen trein XXX' JAARGANG NUMMER IB H. -üsmai'us Zon op 7,38 Zon af 4,24 Volle maan dea 21 Publiciteit buiten het Arr.'AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. IDE BETREKKINGEN TUS SCHEN HET BURGER LIJK BESTUUR IN CONGO EN DE MISSIËN. De heer gouverneur-generaal M. Rotten heeft onlangs een rond schrijven gestuurd aan al de be stuurlijke overheden, naar aanlei ding van de redelijke levendige geschillen die in den laatsten tijd zijn ontstaan tusschen de mission- uarissen en de burgerlijke be stuurders in Congo, In dit rondschrijven haalt de gouverneur- generaal de oplos sing aan, gegeven aan de punten, dewelke tot meeningsverschil aan leiding gaven, en hij verzoekt de overheden zich door die oplossing te laten bezielen, in de voorschrif ten en onderrichtingen dewelke zij aan hun personeel zullen geven. Deze onderrichtingen van den achtbaren gouverneur-generaal, sluiten gelukkig aan bij de wen- schen die uitgebracht werden op de vergadering in September-Oc tober 1923, gehouden te Sint Ga briel, bij Stanleyville, door ver schillende geestelijke overheden der Katholieke Missiën en op de welke de algemeene belangen hun ner werken, samen met de kwestie der inlandsche politiek besproken werden. Zooals men weet werden de mis siën over een paar jaren x^ijnlijk verrast door de even harde als plotselinge invoering eener nieuwe politiek die, onder den dekmantel van den eerbied voor de gebruiken der inlandsche collectiviteiten, het grootste nadeel aan de missiewer ken berokkende, In de Evenaar-provincie, name lijk heeft de nieuwe politiek bru taal zes katholieke kapellen en 20 christene gehuchten doen vernie len; zij deed een groot aantal catechisten en christenen, mannen en vrouwen, mishandelen en op sluiten: zij Verstrooide Christene groepeeringen die nochtans met toelating der overheid bestonden; kortom zij brak in enkele maanden het werk van lange jaren inspan ning af. Tot hiertoe werden de schade loosstellingen, beloofd door de re- geering aan de slachtoffers dezer brutaliteiten nog niet betaald; öde verantwoordelijke daders werden nog niet gestraft; het rondschrij yen van den heer gouverneur- ge neraal Rutten is de eerste stap tot den terugkeer tot een juister in zicht van de yjye behoeften van de kolonie, -<A- In het December-nummer van «Congo», het gekende alge meen tijdschrift van de Belgische Kolonie, is een studie verschenen, van Mgr. Stan. De Vos, aposto ïisch prefekt van Kwango, secre taris van het Comiteit der Over sten van de Katholieke missiën in Congo. Aan de vergaderingen te Sint Gabriel namen deel Mgr. Roelens, apostolisch vicaris van Boven- Congo; Mgr. Van Ronslé, id. van Leopoldville; Mgr. Grison, id. van StanleyfallsMgr. De Clercq, id van Boven-Kasaï; Mgr. De Boeek, id. van Nieuw-Antwerpen Mgr Carnonckel, id. van Ubang- hi; Mgr. Callewaert, waarnemend id. van Noord-Katanga; Mgr. De Vos, id. van Kwango; Mgr. Heintz, id. van Matadi; Mgr. Stappers, id. van Midden-Katan- ga; Mgr. Lempereur, apostolisch prefekt en een zestal provincialen. Gansch liet raissiewezen van Belgisch Congo was dus vertegen woordigd en het standpunt, door de conferentie tegen de nieuwe po litiefe ingenomen vertolkt bijge volg de meening van de algeheel heid der Katholieke Missies. Wij stellen met voldoening vast dat er, na den omzendbrief van den gouverneur- generaal, over de algemeene richtsnoeren der inlandsche politiek niet langer nog een kloof bestaat tusschen de gedachten, die door Mgr. De Vos werden uiteengezet en de politiek van het gouvernement der kolonie. Onder dit opzicht hebben wij volkomen vertrouwen, en hebben de Missiën ook volkomen vertrou wen, in de wijsheid van den heer minister Franck, wiens beslissin gen vertolkt worden in het rond schrijven van den gouverneur-ge neraal. De gevoelens van den minister worden 'het best vertolkt in het slot van voormeld rondschrijven, waar M. Rutten zegt: «Ik kan niet genoeg bij al de ambtenaren aandringen op de noodzakelijkheid om, in de mate van het mogelijke, ieder geschil met de Missiën te vermijden en er bijzonder zorg voor te dragen, dat steeds de volledigste eensgezind heid bestatusschen de missionna- rissen en staatsagenten «Reiden werken zij, langs ver schillende wegen, aan den vooruit gang der beschaving in Afrika. Strijd tusschen hen beiden kan en kel nadeelig zijn aan het welslagen van hun werk en het gezag vermin deren dat zij op de zwarten moe ten uitoefenen om snelle en duur zame uitslagen te bereiken.» De Gouverneur-generaal ver oorlooft zich aan de staatsagenten in herinnering te -brengen, dat de Missionnarissen er over 't alge meen meer van weten dan zij en hij schrijft woordelijk: Het kan overbodig schijnen te herinneren dat de Missionnaris sen, door hun lang verblijf in de kolonie en door hunnen gestadigen omgang met de inboorlingen, eene diepere kennis van de zeden en ge woonten der inboorlingen.bezitten, dan de meeste onzer ambtenaren ze kunnen hebben, Die staat van minderheid on zer agenten is zeker en vast betreu renswaardig, maar dat is juist een reden voor onze ambtenaren en territoriale agenten om goede be trekkingen met de missionnarissen te onderhouden, opdat zij van hen zouden leeren wat zij weten moe ten, om hun aijjht goed te kunnen verrichten.» Ziedaar; dat is heel andere pe per dan die waarmee M. Lippens te koop liep. Zooals de nieuwe Gouverneur-generaal nog zegt: wederzijdsche achting .en betrou wen zijn best geschikt om misver stand te voorkomen, maar derge lijke gevoelens kunnen moeilijk ontstaan en ziclj, ontwikkelen" bij mensclien die malkander nooit ont moeten. Daarom feet hij al de ambtena ren aan, samen te werken met de missionnarissen; kwesties die tot geschil kunnen aanleiding geven, niet schriftelijk maar mondelings uit den weg te helpen. Om al die raadgevingen in ëéne forffluul te gieten besluit de hooge ambtenaar met de volgende wijze woorden, die mén in groote lette ren zou moeten aanplakken boven de ingangdeur van Congo, opdat ieder die er binnentreedt er lezing zou van nemen: In eene atmosfeer van twee dracht wordt fataal een deel der werkzaamheid afgeleid van de doeleinden die, langs evenwijdig loopende banen, het Bestuur en de Missiën willen bei-eiken. Maar het is zeker integendeel dat, door samenvoeging hunner krachten, ambtenaren en missiona rissen meer kunnen opbrengen en, bijgevolg, doelmatiger bijdragen tot den voorspoed van het onder nomen werk.» Is dat niet veel wijzer dan aan vuren tot verdeeldheid en tot twist? DE MAATREGELEN IN FRANKRIJK} -Een saelberidht in -dato 17 Januari luidt De island Tan den frank is steeds Eet gefevprek van den -dag. Heden zal M. P'oincaré 'Herover -een verklaring in de Kamer afleggen. Hij lieeft zich daartoe onder andere in overleg met" de 'bestuur ders der voornaamste banken voorbe reid. 'Gelooft men de officieuse pers, dan hadden zij hem geen nieatws te vertellen. Inderdaad as M. Poincaré minister van financien geweest. Ook nu schijnt hij de deskundigen door de helderheid van zijn inzichten verrast, te hebben. Links is men zeer verbolgen over de aangekondigde nieuwe wetsontwerpoi). Wegens haar onderlinge verdeeldheid is de oppositie niet zeer gevaarlijk al weet men nooit in hoe verre andere ontevre denheid zich daaromheen kristalliseert. Tegen onderdeeleh der voorgestelde hervormingen zijn ook andere groepen gekant, gelijk tegen de klakkelooze be- lastingverhooging mot 20 procent, die het leven nog duurder moeten maken, terwijl men zou rnpeten beginnen met de 'bestaande belastingen te heiwormen in dier voege, dat ze werkelijk binnen komen. Van inquisitoriale maatregelen dienaangaande wil men niets weten. - Belasting op het ^kapitaal heet uit den booze. Daartegenover betoogeu de socialisten dat de Pulirbezetting de schuld van alles as en M. Poincaré ten spoedigste moet heengaan.v 'Verscheidene voorstellen worden aan de hand gedaan om: het gevaar te bezwe ren. Zoo wil -men bijvoorbeeld hen, die zich op de beurs met de wisselkoersen bezig houden, een waarborgsom van 1 miljoen laten betalen en buitenlanders het dubbele. Het publiek zelf kan mieohelpen door niets te koopen uit landen met koogen koers. Ook is -er sprake van een coupon-be lasting. Tegen de vijfde penning de be lasting verhooging met 20 t.h. wordt aangevoerd, dat de Lasfceyrie ze oen jaar geleden ingetrokken heeft, na ze voorgesteld te hebben, ofschoon de al gemeene toestand nu beter heet. Hoofdzaak is wat de Tegeoring met de begrooting der verhaalbare uitga ven dus met den steun voor de geteis terde!^ behalve voor woningbouw denkt te beginnen. In tusschen laten de gevolgen der spanning zich in de ibinnenlandsohe prijzen gwoelen. Eenige zaken kondi gen daartegenover aan, dat zij hun prij zen niet verhooigen. HET LUCHTSCHIP SHENAN DOAH RUKT ZICH VAN ZIJN KABELS LOS. MET BEMANNING AAN BOOPD DOOR DEN WIND MEEGEVOERD. De bestuurbare ballon Shenan-< doah» werd Woensdag avond terwijl hij te Lakehurst proefnemingen nam met het oog op de hem opgedragen tocht naar de Noordpool, tijdens een geweldig tempeest van zijn kabels losgerukt en door den wind meegevoerd, zoodat hij spoedig uit het zicht verdwenen' was. De bemanning die zich aan boord van het luchtschip bevindt bestaat uit dertig personen. De ballon werd zonder twijfel be schadigd want korten tijd na net onge luk werden fragmenten van het lucht schip op den grond gevonden. De wind ontwikkelde een buitenge wone kracht. NAAR CANADA Volgens de laatste berichten, werd de Amerikaan,sche ballon gesignaleerd op het oogenblik dat hij door een snel len wind en in een regenbui in de richting van Canada voortgedreven werd. DE RICHTING MEESTER. De bemanning van den bestuurbaren ballon Shenandoah poogt het lucht schip tegen wind in te draaien maar schijnt weinig succes te hebben. Anderzijds luidt een Reuter-telegram uit New-York als volgt De bestuurbare ballon «Shenandoah heeft een draadloos bericht gezonden, meldende dat hij meester is over zijn richting, dat hij New-Brunswick over vliegt en door zijn eigen middelen vaart. TERUG GELAND, T De Shenandoah iö veilig jge- land in het. aerodroom van Lakehurst. Do bsruohte Spaansehe schatten- graver Leeft weer een inwoner van Duinkcrko (Fransch-Noorden) tot zijn slachtoffer gemaakt. Do'man had zich op wog naar Madrid begeven e.n was het hotel Buenos Ayres afgestapt. Hij stortte de gevraagde 25.000 f. voor het heffen van den sekwester en werd ver volgens naar Nimea gezonden, om er de sleutels van den vermaarden reiskoffer te ontvangen. Daar werd den Duinker kenaar een spoedbericht besteld, waarin hem geraden werd maar terug naar huis te keeren. GERED IN EXTREMIS Cherbourg, 15 Jan. De Zwccdscho stoomer «Borren» heeft dezen morgen te Cherbourg kapitein Chesnoau en de twintig zeelieden die* de 'bemanning uit maakten van den driemaster «Daguy», en die door de «Borren» in den Atlan- tischen Occeaan bij een schipbreuk werden gered, aan wal gezet. Zij waren vertrokken uit Santa Fé (Argentinië) met een lading hout voor Antwerpen. Reeds waren do zeilen gescheurd, het ruim vol water en hot dek met den zee spiegel gelijk, toen de schipbreiikelin; gen door do Borren werden be merkt. De Maguy verdween met haar lading in de golven.- Nadat Dinsdag nog R. Van Hemel- rijck door onderzoeksrechter Anthonis was ondervraagd geweest, aangaande verschillende twijfelaehtge posten, •wel ke in de boeken door do exporten wer den opgemerkt, had de magistraat no£ tot 's avonds heel laat een onderhoud met de experten, betreffende het ant woord dat «de aangehoudene 'e namid dags had gegeven. Woensdag voormiddag werd R. Van Hemelrijek, die zooals met weet, beroep aanteekende tegen de beslissing der Raadskamer, welke zijn aanhoudings mandaat bekrachtigde, naar Brussel overgebracht, in hot" vooruitzicht zijner verschijning voor de kamer van in'be- scliuldigings telling. Deze geschiedenis, welke door schier al de BïuSscfeche konfraters medege deeld wordt, zou heel lief zijn, ...in dien zij een woord wadrlieid bevatte. Zoo wordt er verhaald cc Donderdagmorgen kwam de aulo van den Koning van Laeken en hield stil op het Liodtsplcin. Na enkele minuten bemerkte de vorst, dat er een defect aan do auto was, en dat deze niet verder kon komen. De Koning stapte uit, en nam plants op het platform van de eerde tram die voorbij kwam.. Hef wekte heel wat verbazing, toen de Koning aan den tmnbediende 25 centiem aanbood, en de schildwachten koken vreemd op, als zij aan den in gang van het Paleis den Koning uit de tram zagen stappen. Heel Hof inderdaad... Doch... de Koning lieeft Donderdag nïorgend het Kasteel van Laken niet verlaten en is naai- Brussel niet geweest. ■Ziehier wat er eigenlijk gebeurd Donderdag morgend kwam een au to van het Hof van de garage der Troonplaats naar het kasteel van Laken gereden. De straten waren met eene ijs laag bedekt. Op de Liedteplaats schoof de Koninklijko auto schielijk weg en vloog tegen oen lantaarnpaal. Auto en paal werden beschadigd en een der ban don van den auto sprong. Dc chauffeur, een knecht cn oen be diende van het Hof, die daar toevallig voorbijkwam zeilen zicli aan 't werk om den band te vervangen cn de noodigo herstellingen te doen. Eenige voorbij gangers schoolden samen on na de her stelling werd do tocht naar Laken voort gezet. Hetgeen toch niet belet, dat het -go- schiedatnisje van Koning Albert op den tram de ronde der wereld, zal doen.j APOSTOLISCH-VIKARIS. Z. H. de Paus heeft benoemd, tol Apostolisch Vikaris van Batavia, als opvolger van wijlen Mgr E. S. Luypen., den Zeer Eerw. Pater A. Van Velsen, S.J!, pastoor te Buitenzorg. Mgr Van Velsen werd geboren te Haarlem den 8 Februari Ï865. Hij studeerde aan heb Kollege der Paters. Jesuieten te Silt-ard, trad op 26 Septem ber 1885 in do Jesuieten-Orde en werd op 8 September 1895 te Maastricht priester gewijd. Spoedig na zijne priesterwijding ging Pater Van Velsen naar de Indische Mis sie, waar hij den 1-November 1897 aan kwam. Slechts korten tijd bleef hij te Batavia daar hij spoedig werd overge plaatst naar Tomohon op Celebes, waar hij bestuurder werd van de kostschool. Bij den overgang voor enkele jaren van de Missie van Celebes aan de Missiona rissen van het II. Iïart te Tilburg, werd Pater V"an Velsen overgeplaatst, naar B'uiienzorg, waar hij pastoor werd cn bestuurder van het Jongens-Ge^fciriht van het Hulpfonds van den H. Vin- centius aldaar. EEN MAGAZIJN IN DE CEMENT FABRIEK IN BRAND ONTPLOFFINGEN. Gisteren avond, rond 7 ure, werd do jemeente Buight in opschudding ge bracht door verschillende geweldige knalion, die op elkaar volgden en die het gevolg waren van ontploffingen. Het bleek weldra dat er wat aan de hand was in de cimentfabriek, 'fis le zeggen de uitgestrekte fabrickgcbouwon der Cannon Brand Artificial Portland Cement Works Co Ltd., tegen do Schei- do op een half uur van het dorp gele gen. Door eene onbekende oorzaak was brand uitgebroken aan het magazijn waar al do licht ontvlambare stoffen geborgen werden, die door de fabriek gebedgd worden, voor allerlei doelein den,namelijk vaten olie voor de machio- ncn, vaten petrool, trommels met acy- teleae, tuben met zuurstof enz. Het ia te begrijpen dat deze licht ontvlambare sloffen het magazijn, dat zonder ver diep was, in zeer korten tijd geheel van vlammen onu ingd was. De pompiers der gemeente Burght, alsook het werkvolk der fabriek kwa men dadelijk toegesneld en dedon al mogelijke om het vuur te bestrij den, doch mot al de bovengenoemde stoffen was er niet veel aan te doen, dan het omïiggonde van het vuur te bevrij den. Terwijl de brand in vollo hevigheid woedde, hadden verschillende geweldi ge ontploffingen plaats, zoo geweldig, dat stukken muur werden weggeslagen on stukken vaten zeer verre werden weggeslingerd. Het moeten de trommels acytelene geweest zijn en de tuben met zuurstof dio sprongen. Gelukkig werd niemand door de weggeslagen stukken getroffen en had den geen persoonlijke ongevallen plaats. De werklieden van hot nabijgelegen werkhuis hadden het werk reeds ton 6 ure verlaten. Geheel het magazijn is do prooi der vlammen geworden. De schado is nog al aanzienlijk want het magazijn waz goed gevuld. BEN POSTWAGEN GEPLUNDERD. Molz, 17 Jan. Gisteravond om- strceksch half acht is een aanslag go- pleeg op den sneltrein Moyeuvre-Metz, die te Melz aankomt om 19 uur 50. De sneltrein had- hot station te Mé- zière verlaten, toen de brievenbesteller Morel, die zich alleen in den postwagen bevond, twee gemaskerdo bandieten op zich toespringen zag. Zij losten ver scheidene revolverschoten, doch zonder Morel te treffen, dien zij evenwel het volgende oogenblik neersloegen met gummtetokken. Do ongelukkige word den schedel gebroken. De booswichten maakten een som' van 280.000 fr buit, en toon de trein nabij het station Metz- Noord vertraagde, sprongen zij uit en verdwenen in don nacht. De aanslag werd ongetwijfeld voorbe reid. Do roovers wisten klaarblijkelijk, dat op 16n van elke maand groote som men geld vervoerd worden, bestemd v'oor de betaling van hot loon dn do werkhuizen. Morel, levensgevaarlijk gekwetst, werd naar liet ziekenhuis te Motz over gebracht. Hij kon slechts een vage per soonsbeschrijving van do daders geven.' Do ongelukkige moest een schedelbo ring ondergaan. Zijn toestand is hope loos,

De Volksstem | 1924 | | pagina 1