Dinsdag Ivfanuai'i 1924 II DE S1SE Veer i §8.890 Ir. sfieeeiaaf gestolen dieven en verhelers AANGEHOUDEN. Ul! M ¥g!!kian Eene proefnesnmg in 1st üspr So staling ©p i® EagsbsSie speeraegan ia! HarstaEwaagsfak Eai wsrpdia aanslag ep Trotski Ministerie LaadsverMgtstg 8en@ llssinnarlsseis In den ÜCeknialen raad De slag van den Yzer Da ditatnui in Spanja DEVOLKSSTE XXX' JAARGANG NUMMER 18 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGrBLA-D 39 CENTIEMEN WEKELIJKS 9.69 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt H. Anastasius Zon op 7,35 Zon af 4,29 ■Laatst© Kwartier den 28 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Bij onze goede en grooïë Vrien den hadden we vernacht en ze ha len eere en dank van hunne her bergzaamheid. Goede vrienden zijn schatten, inzonderheid als men op reis is of beter gezegd op jacht. 'Ja, op jacht niet op 't wild maar om zielen te oogsten, menschen deugd en plezier te doen en hunne christelijke plichten voor te hou den en te laten vervullen.., De auto stond gereed, de gelei der trippelde ongeduldig, de me dereiziger was reisveerdig... we stapten in het zelf bewegend rij tuig en we reden, verschooning, ik wil zeggen we vlogen de kanton- hoofdplaats uit. 't Bergde, 't lieu- .velde, 't stoof geweldig... we draai den, we wiegden en wij zagen in 't voorbij snoeren menige weelde rige rijke hofstede door Vlamin gen bewoond en beboerd en eens verlaten door eene uitstervende of uitgestorvene fraHsche fajnilie. In Gods zegen immers is alles ge legen! En hier gelijk altijd is de ondervinding de beste leerschool :- G-od borgt, maai" scheldt niet kwijt- We hadden sedert lang Poiv de la Sommie achter den rug en na Contre in 't voorbijvliegen gegroet te hebben, reden we 't aantrekke lijke Conty binnen, 't Is een stad je op zijn fransch weeral met veel vyoningen en weinig inwoners, toch lief bebouwen met eene eigenaar-, dige kerki We draaiden rechts af naar Belleuse toe, 't laatste dorpje Van de Somïne. In al die gewesten zijn er vlaamsche hoeren gehuis vest en reeds van voor den oorlog bewerken ze aldaar het land en va ren er zeer wel 't is immers hier Opperbesten grond en die West- Vlamingen zijn geen luiaards ofte leegloopers. We zouden daar op een voornaam hof door Belgen be zorgd, moeten stilhouden doch ons herte reed op een karreke, want we moesten kost wat kost te Lavac querie in de Oise, een grensdorp der Soumie, voor eene zaakveref- ^ening op tijd aankomen en t spande er, vermits we reeds over tijd waren. Hier begint het platteland met niet al te breede macadamwegen en die gekende onbegrensde tar wevelden van een der rijkste gou wen van Frankrijk. De appelaars zijn er insgelijks goed gelukt te midden van die onmetelijke kou-\ terlanden. De zon goot en schoot bare brandendste stralen neer op de uitgestrekte landouwen en deed Ons zweeten en blazen, 't Duurde niet lang of we hielden stil voor de kerke van Lavacquerie waar we stonden te midden der dorpplaats. Ge en zoudt zeker niet kunnen gissen hebben hoeveel menschen aldaar verbleven want dat raadsel was moeilijk om op te lossen. Er staan hier huizen genoeg om een duizendtal menschen te huisvesten en indien er 250 wonen zal liet veel zijn. 't Was hetgeen mij de Eer- weerde Pastoor van 't dorp, een vlaming van Meulebeke uit 't Brugsche alhier overgekomen in 't Bisdom Beauvais, mij seffens wijsmaakte. Kinderen vindt men er bijna niet meer, ware het niet dat de Vlaamsche boeren er het grootste aandeel bij brengen. Daarbij nog eens gezegd, zonder Belgie gaat het Noorden van Frankrijk naar den dieperik. Hier gelijk elders in 't Fransdie is de school het bijzonderste ge bouw der gemeente (alhoewel het toch niet veel beteekent) en de on derwijzeres, eene goede katholie ke, telt sïedits 25 kinderen in de eenige klas van Lavacquerie. 'k Moet cr bijvoegen dat de kin deren slechts naar school mogen gaan wanneer zij hun zesde jaar bereikt hebben... dus moet het nie mand verwonderen dat de onge- letterden talrijk zijn in deze stre ken. Nooit slaat men een kruisken of prevelt men een gebed op school, nooit wordt de christelijke leering of de heilige geschiedenis er onderwezen. Ge ziet van hier welke burgers en burgerinnekens uit dat onzijdig onderwijs moeten opgroeien. En erger nog is 't als de meester of de meesteres anti godsdienstig of onverschillig zijn! Wat kan zulke opvoeding opleve ren? De kerk van Lavacquerie is proper en netjes opgeschikt, de meubelen zijn zuhiig, weerdig en sporen tot godvruchtigheid aan. Doch het getal geloovigen, die 's Zondags de H. Mis hooren, is zoo gering— en indien de herder zich niet onledig hield met de Vla mingen van uit den omtrek bij te staan, te bepreeken en de H.H. Sacramenten toe te dienen zou hij niet weten wat doen om zijn pries terlijk ambt uit te oefenen. Hier kan men zien en verstaan welke schat ons heilig Geloof is voor de zen die het bezitten! De toren der kerk gelijk ten, andere de kerk zelf, is in witten steen opgetrok ken. Gansch het zwaar sterk vier kantig gebouw van den toren in gothischen trant opgericht en aan wiens ijzeren bovenkruis twe"e armen ontbreken, doch waarhoven op de spil de koperen haan fier' prijkt, weerstond tot hiertoe aan wind en storm, doch het heeft eene flinke reparatie noodig. Nu toren en kerk van Lavacquerie zijn de eenigen niet in Frankrijk, die ziuks broodnoodig hebben, want bijna overal in stad en dorp, in dien het geen echte monumenten zijn, zouden zoo eene verbetering en eene herstelling kunnen ver dragen. "Wat we hier moeten op merken is de dubbele ijzeren deur, die den ingang der kerk afsluit en de ouderwetsche muur rond het kerkhof waar men groote drie me ters hooge gesmede ijzeren krui sen op de graven geplant ziet staan en waar de appelaars, reeds ouderlingen, hunne takken op neerbuigen. THEOPHIEL'. vormden om den patroon op ongenadi ge wijze te 'bestelen. Tot nu toe hadden zij reeds voor 150.000 frank koopwaar verkocht aan De dieven en de verhelera werden ter vier leurders. beecJiifcking van 'het parket opgeslo ten. Brussel, 20 Jan. Twee aigenten ontmoetten in de Huidevetteisstraat oenen man, die een groot pak droeg. Het was 5 ure 's morgens. "Wjaar naartoe mot dat pak vroe gen zij. Met die pakken, wilt ge zeggen hot zijn pakken chocolaat, dio ik moet gaan afleveren aan de leurders van de VToegmarkt. gelastte u mot die '"boodschap ~T ^i.n/baa&'; C„ groothandelaar in koloniale waren, uit do Brognioz- sfcraat. Uwe eonzevigheidkaart De man tastte in al zijne zakken, de kaart was er niet en do agenten, -dio zij ne verlegen houding bemerkten, namén hem) mee naar hot polieieburod en daar 'begon eene nieuwe ondervraging, tot de boodschapper eindelijk zegde Zoo go mij niet gelooft, kunt gé naar mij patroon felefoneeren. De politieofficier belde en de pa troon, M. G. antwoordde. Hij had inder daad zijnon -bediende met de pakken chocolaat uitgezonden voor de leurder®. Maar, vroeg de policieofficior er is goen factuur bij Dat doen wij niet. voor leurders. Men staat ten uwent vroeg op Altijd M. de commissaris I De policieofficior was nog niet ovör- i-migd-. Hij spreng in oon taxi on rood naar het huis van dev> koopman. Deze was nog -te -bed. De persoon, die hom aan do telefoon geantwoord 'had, was memiand andera dan de kachoJsto- DE PAUSELIJKE SCHOOL VOOJl PALAEUQRAPIE" EN ARCHIEF- KUNST. Bij Pauselijk decreet van 15 April 1923 werd verordend, dait voor palaeoT bestaande Pauselijke school voor paloecr grafie een cursus over het archiefwezen zou verbonden worden. Deze cursus^ is sinds het begin van het nieuwe jaar geopend. Aan het door kardinaal Gasquet-, den leider van het Pauselijk archief, opgestelde studieprogram ontleonen wij het volgende De cursus over wetenschappelijke ar- chiefkunde duurt een jaar. Zij omvat lessen over 't practdsche archiefwezen en over de speciale inrichtingen van de Rionieinsche curie, de heilige congrega ties, de tribunalen en de officies. Het ■onderricht beoogt vooral praetisch nut, hetgeen vooral door aanschouwelijk on derwijs in de rijke Pauselijke archieven zal bereikt worden. Tot professoren der nieuwe school werden benoemd pater Bruno Katter- dach O. F. M. en.pater Giustiniani Ge- redi O.S.B. Het onderwijs wordt in het Licei di S. Appollinari gegeven. In aansluiting op den 2jarigen pa- laeografischen cursus met diploma zal de soliool ook een diploma als palaeo- graaf-archiVaris uitreiken. (VLAAMSCHE EN WAALSCHE EENHEDEN. De minister van landsverdediging heeft eene proefneming van verdeeling van het leger in Vlaamsche en "YVjaal- sche groepeeringon bevolen. Indien dé proefneming ware bevolen geweest door een Vlaamsch minister zou hij ongetwijfeld in de Brusselsche pers fel beknibbeld zijn geworden. Mis schien zal men genadiger zijn tegen over M. Forthomme, die toch een vol bloed Waal is. De proefneming is sedert eenige dag gen in het IVe legerkorps aan gang, 't is te zeggen in het le en 2e karabiniex», het le en 2e grenadiers, het 9e linie, het 6e 12e en 18e artillerie (Brussel), hot 13e linie (Namen), het 16e artillerie (Tliienen) en het 2e lanciers (Tervue- ren) Die proefneming is bevolen ingevol ge oene omzendbrief, door den minis ter aan de legeroversten gezonden en waarin liij zegt,dat de bespreking over 't taairegiem in liet leger eerlang voor de Kamer zal komen. Men heeft daarbij enkel argumenten van intellectueelen- of sentimenteelen, en ten hoogste voorbeelden uit andere landen, waar de toestanden dikwijls heel ander zijn dan bij ons. Doch feiten onbreken, en niemand kan met nauwkeurigheid ja of neen antwoorden op de vraag, of eene wijzi ging van het tot nu toe aangenomen re giem aqn -de degelijkheid of de eenheid van het leger zou berokkenen. Daarom 'is eene proefneming genomen on dio proefneming zal best resultaten •geven, wanneer zij over een heel leger korps, dus over alle soorten van troepen uitgebreid wordt. Et bestaat oone taalgrocpeering die, te allen tijde, in het Belgisch leger heeft bestaan die welke gedaan wordt, daags na de inlijving, wanneer men van den eenen kant de reenden schaart die moe ten onderricht word on in het Franscsh. Eens de individu eel e onderrichting der manscllappen afigeloopen worden ze woer samengesmolten en verdwijnt dius, zooveel mogelijk, het taalverschil. Do proefneming van M. Forthomme is nu de volgende In stéé van voor drie maanden mllen de recrutcn in het IVe legerkorps voor heel den duur tijd van hunnen dienst in tiuee taalgroepen verdeeld zijn. Zoo zouden dan in do compagnie, de batterij of het schadron mannen van dezelfde taal de strijdgroepen vormen (seotie der machiengejweron, artii|llerjj|3- stukken, genieploegen)de ware cellen van het strijdende leger. Alle maanden zullen do oversten van het IVe legerkorps do voordeelen of na doelen van de proefneming doen ken- ker dio mot don boodschapper en oenjnen, met de opmerkingen die zij bij de derdon bediende eene vennootschap [bevelvoerende qf fid oren uitlokt Londen, 20 Jan. Na afloop van de besprekingen over de middelen om een picking te voorkomen, verneemt men, dat het öyndikaat dor spoorbeambten van m'oening zou kunnen zijn, dat een eenvoudig uitstel van de toepassing dor nieuwe loon en geen tegenbevel aan gaande do staking rechtvaardigt. Men hecht zeker gewicht aan de om standigheid, dat M. Thomas, die tot-nu- toe tegen do staking was gekant,in over leg met den secretaris van het syndi- kaat der stokers en machinisten do voor stellen, nopens een regeling, aan de be stuurders der maatechappijeu gedaan, zelf op papier heeft gebracht. Hoewel do beslissing aangaande de staking eerst tegen middernacht wordt tegemoet gezien, hebben zekere plaatse lijke vereenigihgen reeds besloten, den arbeid in den steek te laten. Te Derby werden 6.500 treinbeamib- ten opgeroepen om in staking te gaan. Parijs, 20 Jan. De Matin geeft volgend telegram, d.d. 20 Jan. uit Lon den In weerwil van de verschillende po gingen tot verzoening, op de lange oon- ferenlhie van dezen nacht te Ilampstaed, onder presidentio van miss Magaret Bondfiold, gedaan, hebben de gedele geerden van den Bond dor stokers en machinisten om half drie geweigerd, de door den Bond aan zijne loden gege ven bevelen om te staken in te trekken. Heden, te middennacht, zal de staking op de spoorwegen van Groot-Brittan je oen aanvang nemen. DE STAKING BEGONNEN. Uit Londen wordt gemeld, dat de staking dor machinisten en stokers Zondag nacht begonnen is. Hot gouvernement heeft heel het land door maatregelen genomen om de bevoorrading te verzekeren. HET DOEL VAN DEN STRIJD. Op eene vergadering werd door den sekretaris van hot verbond, der machi nisten en stokers verklaard De strijd welke wij komen aan te gaan is niet gericht tegen het publiek of het gouvernement, maar wel tegen de bende kapitalisten 'die zich verrijken met het geld van het publiek. HET ANTWOORD VAN STRiESE- MANN OP POINCABE'S REDE. DE VOORWA ARDE VOOR HERSTEL-BETALINGEN De minister Tan 'buitenlandsohe za ken, dir Strasemann, heeft in een voor de 'bnitonlandsche journalisten gehou den redevoering geantwoord op de laat ste rede, door Poincaré in de Kamer ge houden. Stresemlann zegde, dat Duitsclüand hoopt, dat de commissies van deskundi gen te Parijs mot succes zullen werk zaam zijn. In het bijzonder verheugde de spreker, zich erover, dat do leden der commissies voornomene zijn, naar Ber lijn te gaan. Het is echter, aldus zotte Stresemann uiteen, voor Duitecliland van nog véél grooter helaug, dat -het zijn nationale grenzen herkrijgt. Zeer scherp liet spre ker zich uit over hot Fransehe stand punt ten opzichte van de separatisten in liet Rijnland en in de Palts. Hij zegde, dat de Duitsehe nationaliteitsgroel dien de eerbiedigd, en dat met Duitechland op behoorlijke wijze rekening dient .ge houden te worden. Uit het vervolg van zijn rede bleek, dat -do Dui-tsclio minister van traiton- landscho eakon als tegenprestatie voor gebeurlijke herstelbetalingen, het alige- hoele -herstel van hot Duiteche gezag in het bezette gebied eiseht. Thans zijn ook te Londen 'berichten uit Moskou ontvangen, volgens welke te Moskou eon daig of tien geleden een aanslag op Trotski is gepleegd, -die ech ter mislukte, dank rij de trouw van de wacht. Tegen' middernacht kwam een auto met 2 vrachtwagens vol mannen voor het paleis, waarin Trotski verblijf houdt, dde in naam van de Tejoka toe gang eisehten. De wacht weigendo echter hen t,oe te laten, waarop men do toegangspoort mot dynamiet forceerde. Men stuitte echter op een draadver sperring, waarachter de wacht post vat te en hot vuur op do aanvallers opende, van wie er 2 werden gewond. BERICHT AAN DE DIENSTPLIOH. TIGEN DER KLASSE 1924. Het Staatsblad van 17 Januari 1924, bladzijde 225 tot 227, heeft eene lijst der in de diensten, inrichtingen en een-t heden van het leger aangewende beroem pen afgekondigd en doet de militaire; overhead kennen tot wien de aanvragen moeten gezonden woïden. -De dienstplichtigen van 1924, dig wenschen gedurende hunne aanwezig heid onder de wapens hun beroep voort uit to oefenen, dienen voor 1 Maart aan* staande eene gefrankeerde vraag te stu» ren tot den Bevelhebber der betrokken eenheid naam, voornamen, plaats en datum van gcbooilte, beroep, insohrij- vingsgemeente voor de militie en juist adres vermeldende (gemeente, straat* nummer) Do belanghebbenden kunnen het Staatsblad raadplegen en de noodige inlichtingen bekomen door tussohen- «irnst van de bevelhebber: der wervinga-: bureelen. (VERTREK VAN ZUSTERS MISSIONARISSEN. Na eenige woken in het Moodorhuis te Berlaer doorgebracht te hebben, oie derneemt de eèrw. Zuster Bemadetta, overste van 'het St. Mariahospitaal to Vëjle in Jutland, d<? terugreis naar De nemarken, vergezeld van drie modems tors van Deensehen oorsprong eerw> ouster Erika van Kopenhagen, ©erw.- Zuster Zenaides, van Aarhus (Jutland); en eerw'. 'Zuster Marina van Nyborg (eiland Funcn). De vier Zusters' sche pen heden Maandag in te Antwerpen, aan boord van de Primula Tijdens de zitting van Zaterdagna middag onderzocht de raad de verslagen betreffende de onltwerpen van verorde ningen waarmede men rich in de vori-r •ge zitting had beziggehouden. Daarna worden 'besproken 1) een verordeningsontwerp betref fende bijzondere toelating voor mij nop- sporingen 2) een verordeningsontwerp betref fende een overeenkomst tusschen het Bijzondie IComiteit voor Katanga en de Compagnie Foncière du Katanga 3) een verordeningsontwerp betref fende een overeenkomst tusschen het Bijzonder Komiteit voor Kantaga en de Sooidfcé Beige miniem et indusurielle du Katanga. Met algemeenheid van stemmen wor den deze drie ontwerpen goedgekeurd. Een yeredeningsontwerp 'Ixfixsffonde de politie in de streek dor mijnen van edele metalen en edelgesteenten werd naai' een bijzondere kommissie verzon-, den. die de trots van ons leger was, moe! door eiken Belg gekend zijn, 't is in het Panorama van de Maurice Lemon nier laan te Brussel, aan hetwelk het Mu seum van het leger prachtige oorlogs- tropheecn heeft geleend, dat men in zijn vollen omvang tan aanschouwen. EEN PERSGE8PREK MET KONING ALFONS Parijs, 18 Januari. De bijzondere berichtgever van de «Daily Mail» to Madrid werft ontvangen door koning Alfons XIII, die hem volgende verkla ringen aflegde Ik heb veel ondervinding in mijn vak, daar ik reeds sedert 22 jaar koning ben. Indien ik mij dadelijk ingenomen toonde met het bewind van generaal Primo de Rivera, dan was het omdat het land hem! eensgezind steunde. Ik was niet op de hoogte van het initiatief van generaal de Rivera, doch wel wist ik, dat de nrishruiken van hoe oude parlementaire regiem veel ontstemming verwekten onder de oppero f£ieieren van het leger. Ik vernam te San-Sebastian wat geDourd was; den ganschen nacht bleef ik aan do telefoon en ontving nieuws uit alle deden van Spanje. Het vraagstuk herleidde rich voor mij tot het voorkomen van oen burger oorlog. Alvorens liet besluit te nemen generaal Primo do Rivera to erkennen, wilde ik op de hoogte zijn van de hou ding der meerderheid van liet land. Nauwelijks in de hoofdstad terug-, Icon ik cr mij van vergewissen, dat het nieu we regeeringssrelsel de goedkeuring wegdroeg van gansch het land.»

De Volksstem | 1924 | | pagina 1