25 m m ®iSE Woensdag iJanuari 1924 inbreuken op ligt Volkenrecht Hst XXVIie Internationaal Eii- claiisfefÉ feügras :§0§=— Nieuwjaarsgiften veer den Pans iinislerïeeSe krisis in Engeland Lasibiuwblaiges! Ministerraad te; teStecS XXX' JAARGANG NUMMER 19 Kerkstraat, 9 en 21, Aaest. Tel. 114 E>^C3-3BS_i^33 0 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60— Uitgever: J. Van Ncffel-Df, Gendt II. Raymond us Zon op 7,34 Zon af 4,30 iLaatste Kwartier don 28 Publiciteit buiten liet Arr. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Vervolg, 'k Stak mijn hoofd eventjes bin nen in den tempel Gods en 'k be merkte wel dat de oudheden er niet ontbraken. Daarmee wil ik niet zeggen dat er kostbaarheden en schatten te vinden zijn. Wat ik niet bespeurde dat waren pilaren om de goede reden dat niet één en kel de gewelven der kerk moet on dersteunen, aangezien ze slechts bestaat uit één beuk, lang doch da nig nauw. De saeristij is achter het altaar en maakt ook nog deel van de kerk, zooals het voorkomt in vele buitenkerken dezer streek. Talrijke fransche kerken in de dorpen en in de steden zijn niet opgetrokken en versierd met pij lers, alhoewel men echte juweel ken s en juweelen van bouwtrant tegenkomt. Nog iets wat bewijst dat deze gouwen vroeger zeer Christelijk waren. De vaderlands liefde wordt hier zelfs iu de hei ligdommen zeer aanbevolen en in eere gehouden, want overal hangt aan de gewelven het fransche drie; kleur of staat in het Koor, zeer dikwerf nevens het hoogaltaar, een nationale standaard. Gemeenlijk prijkt daarop de beeltenis va!i het ÏI. Hert van Jesus met de ken spreuk en aanroeping: «17. Hert van J ems bescherm en red Frank rijk,'t Was te zien binst den oor log dat de fransche geestelijken tevens ieverigfe priesters en vurige vaderlanders zijn! En toch binnen den tempel Gods uiten zij hunne liefde tot hun vadergrond en natio nale instellingen, niet alleen met bijzondere ken teek nis en zinne beelden uit te stellen, maar ook met van op den Kansel zeer dik wijls de vaderlandsliefde aan te bevelen en op te hemelen, zij noch- tans die vervolgd werden in hun eigen land en door hun eigen volk. Na dit kerkbezoek, van. binnen en van buiten, stapte ik in gezel schap van den eerw-pastoor mee naar zijn pastorij of 'k zal lievej. zeggen naar zijn kortwoonst of allergeringste woning, wat beter dan een schuur of stal, zonder ver dieping, doch met een groenselhof achter en voren. En de man praat te westvlaamschizoo gemoedelijk en deed zijn beklag over het onver schillig zoogezegd christen volk en over al die tegenkampers en tegen- strijders die nooit geen voet in de kerk zetten. «Doch ik mag niet klagen van de Vlamingen,want ze passen goed op en ze zijn onzen troost», voegde hij erbij. «Ik zou geern, zeer geern naar België te- rugkeeren, om aldaar te pasteren, vertelde hij nog, maar a ja, 't zijn Kier veel te weinig priesters, want ge moet weten dat ik ook drie pa rochies onder mijn gebied en be stier heb, te weten, hier LaVacque- ric, Beandéduit en Le Mesnil wat verder en als het slecht en vuil jveder is, is 't lastig en moeilijk...» D# bemeubeleering van zijn armtierig pastoreel huis heeft geen groote weerde en de weelde is er voorzeker niet gehuisvest. Treffe lijke stoelen en tafels staan er niet en zijn boeken zitten in eene kas, welke hij met eigen handen heeft méén gestoken. Nochtans indien de armoede aldaar niet huist, zijn de wanorde en de slordigheid daar buitengesloten. De brave man Wilde mij het noenmaal doen op- disschen doch ik weigerde want ik moest verder nog op bezoek bij enkele fransche en bij talrijke vlaamsche boeren. De zichtkaarten van het dorp wilde ik bezitten en We schaften ze ons aan om eene herinnering van zoo een reistochtje m de Oise tc blijven bewaren. Doorbrave mensehen van Corte- marck ontvingen ons met open ar men en wilden ons schenken al wat den hemel geven kan, doch we had den niet lang meer te vertoeven en we zetten onzen moteur in gang en weg waren we de route op naar G-randvilliers, dieper in de Oise. We rolden dwars door Beandé- duit, een proper dorpje en we stoefden van daar naar Somme- reuxwaar een huwelijk juist plaats had. Om te beschrijven de versiering van groen, licht papier, uitgeblazen schelpen van eieren op draadjes en koordekens gestoken, oude versleten tapijten en op schriften goed komt liet uit, is ra- dikaal onmogelijk. En de suisse liep op zijn uiterste beste en kwam ons tegeen juist toen er eene katte over den weg sprong en onder ons wielen morsdood geraakte, Grandvilliers is een klein stadje met dicht bij een gebouwen huizen en straten doeh met bitter weinig bewoners. Vandaar reden we we derom 't Noorden in, vielen in het Soimnedeparteknent langs Equen- nes, waar we menschen van langs de kanten van Thourout bezochten en bereikten l'oix langs de natio nale baan van Parijs op Kales, die verkeert in zeer slechten staat, THEOPHIEL. De Commissie van Onderzoek in zake inbreuken op hefc Volkenrechfc heeft een nieuw deel laten verschijnen van de Rapports et documents d'enquête». In dit deel worden twee zaken be handeld die tijdens dén oorlog voor zeer velen onzer landgenocten vanhet grootste belang zijn geweest: de weg voering van de zoogenaamde weikloo- zen en de behandeling van de krijgsge vangenen en de burgerlijke gevange nen. Uit het verslag blijkt vooreerst wel ke bedoelingen de Duitechcrs met de zen uitzondrelijken maatregel hadden; dan wordt uitvoerig medegedeeld, door welke drogredenen en zelfs leugen achtige voorstellingen de Duiteehers hunne afschuwelijke daad trachten te verklaren; daarna komen de stukken waarin het krachtige verzet van autori teiten en bevolking tot uiting komt; ten slotte worden vele Duitsche docu menten bekend gemaakt waaruit onbe twistbaar 'blijkt dat het doel door de Duitschers 'beoogd wel degelijk was: rechtstreeks of onrechtstreeks een doel treffende hulp te verleenen aan het Duitsche leger. In het verslag wordt verder tot in de minste 'bijzonderheden uiteengezet op welke wijze de wegvoeringen plaats hadden en het lijden 'geschilderd van de weggevoerden, wanneer zij bijeenge bracht werden in België, alsook wan neer zij ter bestemming in Duitsehland of in de nabijheid van het gevechts- front waren aangekomen. Ieder Belg zou de fiere houding en den lijdensweg moeten kennen van die groepen landgenooten, die niettegen staande de ergste dwangmaatregelen zich ontembaar getoond hebben in hunne weigering Wörk te aanvaarden, dat zij in strijd achtten m(et de (belangen van hun vaderland. I>it (zeer gedocumenteerd verslag, waarvan de historische waarde aan zienlijk is, verdient op dit oogenblik vooral de aandacht, nu het proces door de Federatie der weggevoerden inge spannen tegen het Duitsche Rijk voor het Belgisch-Duitsche scheidsgerecht aan den gang is. Do door de Commission d'enquête overgelegde statistieken zijn opgemaakt geworden naar de in iedere gemeente an het Rijk door do gemeenteoverhe- den samengestelde lijsten. Volgens die statistieken bedraagt het getal burgers, die onder voorwendsel van werkloosheid weggevoerd werden, 120.055. Het sterfcijfer beliep tot 2.17 t.h. tijdens de wegvoering zelf. Dit is zeer aanzienlijk wanneer men bedenkt dat de wegvoering naar het buitenland slechts korten tijd (eenigo maanden) hoofd geduurd. Bij dit getal dienen ge voegd de duizenden ongelukkigen, die gestorven zijn ten gevolge van de on- derstane ellende of die volslagen ge brekkig geworden zijn na Iran terug keer. Eene ontleding van den gezond- heidstogstand van de weggevoerden aan het einde van het verslag, geeft aan gaande dit punt alle rrfogelijke bijzon derheden. Het verslag over de behandeling van do krijgsgevangenen gaat zooveel mo egelijk kamp na kamp na,welke betrek kingen bestaan hebben tussehen de Duitsche overheden en de onder haar toezicht staande mannen, soms vrou wen en kinderen, Hoe overtuigd ieder redelijk mensch ook moge wezen van de noodzakelijkheid om een ijzeren tucht te handhaven in zeer bevolkte concentratiekampen waar menschen van allerlei ras, verschillend door op voeding en mentaliteit, ondereen leef den, toch zijn er tuchtmaatregelen door 'de Duitschers toegepast die het geweten van beschaafde menschen doen in op stand komen. In liet boekdeel, dat door cte Commissie uitgegeven wordt komt eene omstandige uiteenzetting Voor van al die behandelingen zooals deze door 'duizenden slachtoffers en getuigen be schreven werd, De 'honger was een der pijnlijkste kwellingen doior onze landgenooten on dervonden tijdens hunne so'ms lange gevangenschap en zulks niettegenstaan de de door de Belgische regeering en de private liefdadige instellingen toe gestuurde hulp. De keus van Amsterdam wordt ge wettigd, zoowel d'oor do katholieke her leving waarvan Nederland thans blij ken geeft-, als door groote herinnerin gen. De groote Nederlandsche stad was in 1345 getuige van een H Sacra- mentsmirakel, dat- diep in liet geheugen bewaard gebleven is. Langen tijd heeft men, door eene groote processie, die de straten van Amsterdam doorkruiste, deze gebeurtenis Opdacht, totdat do protestantsche beraming olie gods dienstige optochten, afschafte. Binds, elk jaar, op den verjaardag, komen honderd duizend katholieken 's nachts bijeen, om in stilte, zonder luidop te bidden, zonder zang, zonder de minste uiterlijke plechtigheid, den omgang van de oude processie af te leggen. Dat wordt daar de «Stille Ommegang» ge noemd. Het Episcopaat en de katholieken van Nederland sparen zich geene moei te om aan het aanstaande Kon gres den luister van de vorige Kongressen to verzekeren. Aan een der beste kunste naars van het land, Jan Toorop, is de zorg overgelaten van de plakkaart te teekenen, die het Kon gres aankondigen zal; hij heeft voor de propaganda eene oude graivuur, dagteekenend van 1568, en liet II. Sacraments-mirakel van Am sterdam afbeeldend, tot onderwerp ge nomen. Wat liet programma der vergaderin gen betreft, dat zal uiterst belangrijk zijn, zooals ik het omstandig heb kun nen vernemen uit den mond zelf van Mgr. Heylen, toen hij mij in de Procu re ider Prenïonstreit, te Rome, ontvan gen heeft. Den Dinsdag, 22 Juli, ('savonds), zal de plechtige ontvangst van den Kardi naal-Legaat geschieden. De openings zitting zal den Woensdag, 23 J-uli, plaats hebben, en, op 24 en 25, gevolgd worden door algemeene vergaderingen en bijeenkomsten van de af deelingen. Den Zaterdag, 26 Juli, zal eene Mis, met algemeene kommimie voor de kin deren, gecelebreerd worden, en den Zondag zal de Kardinaal-Legaat eene pontifikale hoogmiis zingen, in tegen woordigheid van Kardinalen, Aartsbis schoppen, en andere Prelaten. Deze twee laatste plechtigheden zul len geschieden op liet uitgestrekt ste delijk stadium, aan de stadspoorten ge legen, en dat, door liet inrichtingsko- miteit, voor de twee dagen, gehuurd (ge worden is voor de schoone som van 30.000 gulden. De algemeene vergade ringen zullen plaats hebben in de \Sint- WiÜebrordskerk eii. in de groote stedelij ke Konzortzaal, daar men zulk een toe loop van kongressisten voorziet, dat eene vergaderplaats te klein zal zijn. Volgens liet reglement der vorige Kongressen, zal de officieele taal der vergaderingen de landstaal zijn, in dit geval dus de Nederlandsrihe taal. Er zullen evenwel redevoeringen in andere talen gehouden worden, en namelijk in liet Franscli. Van nu af kunnen wij zoo-gen dat een Belg liet woord in liet Vlaamsch zal voeren, en een andere in het Franscli. Een der afdeélingen zal aan de priesters voorbehouden zijn, en daar zal men uitsluitend Latijn spre ken. Inschrijving geopenddoor den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van Belgieonder de hooge bescherming van 't Episcopaat. ZEVENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 33,764 Het Handelsblad, 100; Weduwe C.D.P., 100 Pausa sed bona, 200; Ka nunnik Leo Van Gen echten, 50 Der- de-Ordeling, Leuven, 25 M. en Mevr. Halflants-Sidonis, Lubbeek, 50 E.H. A. Lanoye, aalmoezenier, Ruhrort, 50; M. Fr. Liboftte, Carnière, 100; De Gees telijkheid van Thielt, 95; Mevr. Schot- tey Vandermeersch, Oostende, 10Ö Mevr. VariderjReersch-van Coil ie, id., 100; Mej. van Braibandt, Leupegem, 100 Familie Boeteéls, Ninove, 50 Damen van de Christelijke Scholen, Flonéj 50; H. Vader, zegen ons,T.N.D., 50 M. en Mevr. Nerincx, Leuven, 100 Abdij van den Cesarsberg, id., 100 Mevr. Oh. 't Serstevens,100M. en Mcv. Claes, Brussel, 100 M. en Mevr. Rol- lier van Malleghem, 50 M. het be stendig raadslid en Mevr. Vanderlinden, Goeffordingen, 100M. Dohet-Delrue, Namen, 50 E. II. J.J. Warzée, Ciney, 100; Naamloos, Hoogstaede, 30 Gode- laine Antonie, Teseenderloo, 50 M. de la Vallée Poussin, Leuven, 50M.N. Kirsch, A'thus, 25 M. Emiel Btin, lamjber, 100; Leerlingen en oud-leer lingen van dom Bosoo, Doornik, 100; Mevr. van der Elsit, Brussel. 100; M. en E. van Malleghem, Nukerkc, 100 Graaf' de Lintburg Stirum, Wemmei, 30; Kanunnik de Brouwer, Maredsous. 100 M. 'Renaajt Frayes, Brugge, 100 Mej. Delespaul, Kortrijk, 100; M. A. Franchimont, Barvaux S. O., 25 M. en Mevr. A. Belpaire, 200; Derde Ordo van den II. Franciscus, Doornik, 25 Leeraars en leerlingen van het Seminar rie, Luik, 260 Naamloos, Oostende, 150 M. en Mevr. Godin 't Serstevens, Stavelat, 100; Onbekenden 25 Mejuf- fer J. Huyghe, 200 Opdat het God be'hage, Waereghem, 25; Th. A.M. Thourout, 50 Ter gedachtenis onzer dierbare moeder, Wetiteren, 50 Mevr. Duplat-Huyg'he, 100 Van Autrijve, Jette, 100 Albert en Lodewijk Denijs, Poperinghe, 100 Naamloos, Kortrijk, 100. M.J. Denieuse, onderwijzer, Leaves, 10 Familie B. Chaudfon'taine, 10 J.R. de B., 5; een katholiek huisgezin, Sb. Andries, 2 M. E. Dubuisson, Elou- ges, 5; jVL And ré Thurion, Luilsj, 5; Mme Jageneau-Robben, Hasselt, 10; M. J. Leclercq, Schaarbeek, 20 een parochiaan van Contich, 20; M. Van Gipsy, Mcchelen, 5 M. E. Lim'bort, Beyne, 10 M. A. Lampe, Brussel,. 10 Naamloos, 1; Kollege Edinghem, '10 M. de Clock, Arlon, 10 eene onderlin ge klooster. Heulo, 5 Onbekend, 5; M. Victor De Maertelaer, Chicago, 15; naamloos uit L... 20 L. Van den Esnt, °ke, 10; G. Hcct-Anne, Roesblaere, 20 Mme Vancutrive, Acren, 5 ter eere van liet klein Thereesken, Aalst, 20; tot bekeering van een zondaar, Et terbeek, 5 een Bmgsch huisgezin, 5; C.A.,5; voor oen goed huwelijk, Tienen, 5 ter eere van het II. Hak, 2 dat Jesus hecrsche, Huysse-Lozer, 20 H. Vader zegen ons huisgezin, Watermael, iter eere van het H. Hart van Maria, een soldaat uit Crefeld, 5 Juff. J. Ramaeekers, Jette, 10; E.H. L. Coune, pastoor, Hendrieken-Voordt, 12.50. Totaal fr. 38.410.50. Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van ons bind, alsook op postehecrekening n. 38.279 van M. Mallié, secretaris van den Bond. HUT ENGELSCH GOOTERJSfEMEKT G'E'KLOPT. Maandag avond werd in de Kamfer dor gemeenten de bespreking 'over de Troonrede voortgezet. Zooals te voc»zien werd, is het gouvernement geklopt ge worden doo^ de Liberalen en de La- bourpartij, die samen 328 stemmen ver- eenigden tegen 256 voor het gouveme- ment. M. Baldwin, eerste minister, werd in deze zitting nog verscheiden^ malen he vig aangevallen, onder meer door sir John Simjon, gewezen liberale minister. M. Austen Chamberlain verklaarde dan, dat de uitslag der laatste kiezin gen niet beantwoordt aan de verwach-, tingen van het land. Immers was er nierajand die een socialistisch ministe rie aan 't bewind wildé roepen, hetgeen, nu echter zal geschieden. In de- volgen de kiczing, zal hot 'land uitspraak doen. tussehen de Labourpartij en de :bö- houdsgezinden. Voor dezen die het ver trouwen van het land teleurstelden, wordt er in de toekomst niet meer ge stemd. M. Baldwin antwoordende aan zijns tegenstrevers, verklaarde, dat liet gou vernement meer gedaan heeft dan zijne voorgangers. Wij hebben, zegde hij, de schuld jegens Amerika geregeld, dé Entente bewaard, een verbond mei Turkeye gesloten en om' zoo te zoggen de kwestie van Tanger opgelost. Toon wij aan het bewind kwamen hebben wij groote moeilijkheden als erfdeel gekre gen. Indien wij thans verslagen worden zullen wij aan onze opvolgers geene moeilijkheden laten, behalve de kwes tie van herstel. De kwestie met Frank rijk is wel nog niet vereffend', doch er is thans meer hoop dan vroeger. £k ben, zoo besloot M. Baldwin, alleen ver antwoordelijk voor de politiek wélke do verkledingen heefjt uitgelokt. De be- houdsgezinden zien de toekomst mot vertrouwen tc gemoot. Nadat de zitting voor eenige minuten geschorst geweest was, vroeg" M. Ram say Mac Donald de sluiting der debat ten. Het amendement doofde Labour partij neergelegd als antwoord op de troonrede werd ter stemming gelegd en aangenomen mjet 328 stemmen tegen 256. Enkel 9 liberalen stemden voor M. Baldwin. De uitslag dezer stemming werd lang durig toegejuicht door liberalen en so cialisten. M. Baldwin zou zich Dinsdag rnor- gend naar het paleis van Buckingham begeven, om er den/Koning het ont slag van het ministerie aan te bieden. HERSTELLING DER WINTER GRAANGEWASSEN. Hot najaarsweder was uiterst onguns tig voor de' herfstbezaaiingen. Mei Nieuwjaar waren nog zoo vele tarwevel den niet opgekomen; zoovele zaaigra nen lagen nog in de mielk en ook de. kraaien richten veel schade aan onder de late bezaaiingen. iZegt hét spreekwoord een zaaier is een graaier een persoon die er naar raadt), toch is het onbetwistbaar dat hoe vroeger men kan zaaien, rogge voor 10 en tarwe voor 25 October, lioe moer kans men heeft oenen zwaren oogst te bekomien. Hoe later men zaait, hoe flau wer in den regel den stand zal wezen. Richtten de kraaien schade aan, toe'h deden zij onzes inziens ook nog goed zij corrigeeren de te dichte bezaaiingen. Geene landbouwers om zoo te zeggen, die niet 50 tot 75 kgr. .zaaigraan per hectare te veel uitwerpen. Met", bijgevolg een deel korrels weg te Inden, verzeke ren zij 'het overblijvende meer plaats, lucht, licht en voedsel, zoodat zij Sterker kan uitetruiken, straffer stroo geven, beveiligen zij het aldus tegen legeren, waardoor ook de böögere opbrengst be gunstigd is. Dit jaar werd tamelijk veel supra, in mindere maat fosfaat Bernard toege past'; de landbouwers .beginnen langs om meer het belang vooral dezer eerste meststof in te zien. Toch verwaarloosden nog vele landbouwers de fosfaat bemes ting. Dezen, welke in gebrekhleven ra den wij aan ten spoedigste 400 tot 500 kgr. supra per hectare uit te strooien, en daar 300 kgr. sylviniet van Elzas bij te voegen. Zij kunnen beide meststof feu met elkander mengen en ze 'boven op uitstrdoien. In do lente, wordt er geegd. overschoten en gerold. Wiie Itot dergelijke bemesting zij nen toevlucht niet neemt, loopt gevaar zijnen öogst bedreigd te zien, dit jaarA meer dan andere jaren. F. Osfo. BintMmdsehe politiële. 'Avtonomii der spoorwegen. Proceduw vooi onteigeningen. Voor de Stoatsgeé pensionneerden. Tentoonstelling nan decoratieve Kunst. De ministerraad vergaderde Maandag namiddag in Jief. ministerie van finan ciën onder voorzitterschap van M. Theu- nis. De minister van bnltenlandsche za ken stelde zijne cdüegas op de hoogte van den internationalen toestand, na melijk van de werkzaamheden der com missie van expeiibon Do ministerraad hernam het onder zoek van het ontwerp van autonomie der spoorwegen. In beginsel wsjrd de kenjre van den nsfcnwen algom;eanc)n- 'bestuurder der Spoorwegen goedgekeurd en men waclït nu op hdt definitieve ant woord van den (betrokken ambtenaar. De raad onderzocht het1 wetsontwerp tot vereenvoudiging der proceduur iiii zako onteigeningen wegens openhaalt liut. Men wil die proceduur sneller imfe;

De Volksstem | 1924 | | pagina 1