M Donderdag Januari 1924 'RAMSAY ilG BSNALD. MInisisrie van Sp= P. T. T. ga I. Ds Élmvs® felsseiiep van Dsdrnik Keg tmm pspkrs verkssid Dscd wan .Lessing Ileiiwjaarsgïfien vaor des Pass tb üaSderrasd IM ©tier @3iiw.3ü$!ge Mmisterieele ftrisis in Engeland Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXX* JAARGANG NUMMER 20 IT 1~t |0 CENTIEMEN WEKELIJKS O.B0 Uitgever: J. Van Nuffbl-üb Gbndï Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. paBc«^iwnT"j H. Timotheus Zon op 7,33 Zon af 4,32 Laatsle Kwartier den 28' Ramsay Mac Donald is dus de taan van den dag en zijne levens beschrijving zal hem aan onze le zers doen kennen, Geboren over 58 jaren te Los siemouth, eene kleine visschersha- ven in Schotland, kreeg hij voor alle onderwijs de lagere school, maar die zoon van geringe ouders leerde zoo vlijtig, dat zijn school meester hem aantrok en er zijn monitor van maakte. En hij, werk zaam, op studie belust, gemakke lijk sprekend, zag spoedig in dat hij niet in de wieg gelegd was voor den handenarbeid, tot welken hij Voorbestemd scheen, Hij zocht, zooals zoovelen, een uitweg te Londen, werd klerk in een han delsbureel en begon nu in de koste- looze avondscholen te «blokken» in de natuur wetenschappen; hij kwam alzoo in ontwikkelde krin gen terecht, werd van 1888 tot 1892 secretaris van een Parle mentslid en interesseerde zich, als dusdanig, in politiek en parlemen tarisme, Zoo kwam hij' ook in het journa- lisme, bereisde als dusdanig de koloniën: Canada, Zuid-Afrika, Australië en Indië, leerde landen van Europa kennen en werd aan hanger van de socialistische ge dachte rond de jaren 1898. 'Ten dien tijde bestond het socia lisme in Engeland weinig of niet: Keil' Ha'rdie was een der zeld zaamste exemplaren, die vonden dat de groote, machtige en rijke («Trades-Unions» ongelijk had den zioli niet in te laten met de strijdende politiek en droomden van een arbeiderspartij, a l'mstar van die welke reeds zoo roerig be gon te worden op het vasteland. Bij de «Trades Unions» toch was de politieke wipplank alles behalve veerkrachtig; men hield zicli daar uitsluitend bezig met de stoffelijke belangen van den werkman; men bekommerde zich geenszins om de theorieën van Karl Marx of Proudhon of Jules Guesde, als liet loon maar goed ,was; en hij de kiezing stemde men meest voor den liberalen can- didaat, omdat de liberale partij de eerste was geweest om een paar mannen uit de vakbeweging in het Parlement te brengen, Kamsay Donald is de groote bewerker geweest van de organisa tie der Engelsehe arbeiders tot politieke partij, de inrichter van de Labour Party als derde partij, de man die de rustige TradesUni- ons met trommel en fluit heeft overgebracht van de zuivere vak beweging naar dit specifieke En gelsehe socialisme dat de Indepen dent Labour Party in Engeland heeft ingevoerd. De organisator, die even belien- 3ig politieker als welbespraakt re denaar was, kende zijne werklie den te goed om niet te weteii dat het algeheele Marxisme program ma geen de minste kans had om aangenomen te worden door de oude Trades Unions; hij maakte dus een programma op, ontleend aan talrijke punten van het conti- nenteele, klassieke socialisme, maai- rekening houdend van den angewortelden conservatieven geest van den Engeïscbman. En de oude leiders van de «Tra- des Unions» gevleid door de 1)5- langstelling van dezen intellect tueel, die zoo rap ter tong was en zooveel gelezen had, slikten de zoo behendig voorbereide pil. Zijne werken werden gretig verslonden en van lieverlede zette hij de logge Trade Unionistische massa in be- weging; zij werd de partij, dig door de politiek, door hare gekoze nen in het Parlement, de eischen zou stellen die men tot dan toe, en niet zonder succes, buiten het Par lement had doen zegevieren. En zoo zien wij in 1906, Ram say Mac Donald voorzitter van de Independent Labour Party en lid van het Lagerhuis voor de kiesom schrijving Leicester; zijne nog al bittere, maar immer gematigde welsprekendheid en zijn behendig 'optreden verzekerden hem spoedig gezag in het Parlement. De Labour Party, die 9 verte genwoordigers in het Lagerhuis telde in 1900, telde er 42 in 1911 en dat'groepje, hetwelk vandaag tot 191 is gekomen, verkoos Ram say Mac Donald tot voorzitter. Zijn houding gedurende den oorlog is gekend; zij was minder patriotisch dan die van Arthur Henderson en R, Clynes, die het gouvernement en de Entente nooit in den steek lieten, ook niet in de somberste uren, terwijl Ram say Mac Donald te veel interna tionalist was om niet in verzet te komen tegen alles wat de volledige overwinning der geallieerden en de verplettering van Duitschland kon bespoedigen. Ook liet de straf zich niet wach ten: zijne kiezers van Leicester lieten hem hij de eerste kiezingen na den wapenstilstand los en stuurden hem terug naar zijne boeken. In 1922 werd hij terug gekozen; 142 Labourleden kwa men Januari 1923 in het Parle ment en Ramsay Mae Donald lichte Clynes een voetje en werd terug voorzitter en leider van de parlementaire groep. Die vier jaren afwezigheid uit het Parlement hadden hem iets geleerd, en de rijzende macht van de Labour Party leerden hem nog iets meer, namelijk dat zijne par tij op weg was de «tertium gau- dens» te worden, 't is te zeggen de partij die, door de onvoldoende sterkte der twee andere oude par tijen wel eens de bewindspartij zou kunnen wórden- En sindsdien kennen wij een anderen Ramsay «,Mac Donald: iemand die er voor alles zich op toelegt, geen schrik aan te jagen. Wij moeten de massa gerust stellen, sprak hijwij zijn de par tij der rijzende zon en zijn wij te geweldig dan drijven wij ver van ons al de behendige politiekers der oude partijen die door de rijzende zon worden aangetrokken. En of hij gelukt is. Daar zijn er gekomen uit de liberale rangen en daar zijn er gekomen uit de conservatieve, uit de burgerij en uit den adel, van protestantseh ge loof en van Roomsch-katholiek. De incidenten van den laat'sten kiesstrijd, toen de zoon van den Eersten 'Minister Stanley Bal dwin het woord ging voeren op de Labour-meetings, ten voordeele der socialistische eandidaten, staan nog versch voor den geest. Dit alles ware niet mogelijk ge weest zonder de behendigheid van Ramsay Mac Donald, Hij weet zich naar waarde te schatten, want hij heeft eens ge zegd dat hij behoorde tot het «de coratieve soort». Want hij weet wel om aan 't bewind te komen en Zijner Majesteit's eerste minister te worden men, om het volk niet af te schrikken, even decoratief moet wezen als Balfour of Asquith het zouden kunnen zijn. Ramsay Mac Donald, zegt van hem een Engelsch tijdschrift, be zit al de gaven en al de gebreken van den autodidact, den man die bij zich zeiven heeft geleerd, maar hij is aangeboren «gentleman» zoodat hij een toonbeeld van ma nieren en onderscheiding is, in^ïón vergelijking bij de hooger genoem de «mannen van de Clyde» en sommige andere van zijne partij- genooten. Dat heeft hij veel te danken aan zijn rijk huwelijk met de dochter van den vermaarden scheikundige wijlen professor John Hall Glad stone, eene vrouw met edel hart en hoogstaande gevoelens, die Ram say Mac Donald's karakter gefat soeneerd heeft naar hare inborst, maar die hij door den dood verloor in 1911, Zij schonk hem vijf kinderen, twee zonen, waarvan een bouw meester is en de tweede nog stu-_ deert te Oxford, en drie dochters, waarvan de oudste, de 20-jarige Isobel Mac Donald, wellicht bin nen enkele dagen de dame des hui zes zal zijn in de.Downing Street. Aan den invloed zijner vrouw heeft de leider, zelfs bij de hevig ste debatten, dit meesterschap over zichzelven, dit zelfrespect, dien eerbied voor den tegenstrever te danken. In dit huisje te Belzise Park, op de helling van Hampstead, Heath, waar hij leeft met zijne kinderen, spreekt nog alles van die vrouw; die zijn goede geest op de wereld is geweest. Evenals de man, welken hij thans van het bewind heeft doen vallen, evenals Stanley Baldwin, die zijne pijp in zijn zak meenam toen hij door. den Koning naar Buckingham Paleis -werd geroepen om Eerste Minister te worden, evenals Stanley Baldwin heeft hij de passie der pijp; boven zijn werktafel, hangt de pijpenrek van den toekomstigen Premier, Rondom hem in zijne studeer kamer boeken en nog boeken en- portretten van Cromwell! Zou Cromwell, de autocraat, sóms het model zijn dat de leider der La bour Party zich als regeerings- lioofd gekozen heeft? NIEUWE SPOORWEGZEGELS YAN 2 EN 3 FRANK. Na uitverkoop van de zegols van 2 fr. (zwart) en van 3 fr. (bruin) van heit huidige model, worden voorloopige waardon uitgegeven van het type der in omloop zijnde vrachfczegefe (1,10 fr. tot 2,40) met bijgevolg, de aanwijzing van het waardecijfer in de ader hoékon. Deze nieuwe zegels, die eerlang wor den afgegeven, hebben volgende kleur: 2 frank roetbruin en 3 frank rood. MISBRUIK YAN SPOOR WEGZEGEtS. Er wordt vastgesteld, dat dikwijls, door de frankeering van verzendings- bulletijns te veel zegels worden gebruikt wanneer de uitgifte der vraehteegels doorgaans toelaat deze frankeering te beperken itot een of itwee vignetten. Om reden van bezuiniging evenals om tijd te winnen wordt den afzender die zijn bulletijns gefrankeerd aanbie den, aanbevolen zooveel mogelijk enkel lie|t stipt noodigo getal zegels te gebrui ken. AANWERVING VAN TELEGRAMBESTELLERS 30 plaatsen van telegrambesteller zijn te begeven te Brussel en agglomeratie. De jongelieden, ten minste 14 jaar oud, dio wensehen ingeschreven te wor den als eandidaten voor do bediening van telegrambesteller, worden verzocht zich te bevragen allo dagen van 9 tot 17 u. bij het Beheer van Telegrafen', Wfoh-engracht, 2de verdieping-lokaal n. 72. Zij gelieven zich te voorzien van het trouwboek jo hunner oudera en een bewijs dalt zij aan den schoolplicht heb ben voldaan. Op den ouderdom van 18 jaar wor den de telegrambestellers geimrrratricu- locrd, zoo zij aan de verdschte lichame lijke voorwaarden voldo-n. De bestel lers die in de voorgescbrovcn examens slagen, kunnen tot leerling-telegrafist of aangestelde worden benoemd. (Zij kunnen insgelijks orde-klerk en later klerk worden. De anderen bekomen, met vAorkeur op de andere eandidaten, de bedieningen van werkman aan den Spoorweg, in de Post af bij do Telcgra- Eau telegram, ontvangen op de min- ciakiur te Brussel, kondigt de 'benoe ming aan van Mgr Rasneur, vicaris ge neraal van 'hot. bisdom van Doornik, tot opvolger van wijlen Mgr Cray. De nieuwe bisschop is geboren Ito Maiiiliauld bij Ath in 187/,. Zijne oudem waren landbonwors. Hij deed zijne lagere studiën in de gemeen teschool en trad in 1887 in het ooilege van St. Julien 'te Ath. In 1893 kwam hij in het Klein Se minarie van Bonne-Espcrance en twee jaren later in het Groot-Seminarie van Doornik. Dank zij zijne merkwaardige be gaafdheden werd hij naar de hooge- •s'kx>1 van 'Leuven gezonden waar hij vier jaren laltor docter in de godsgeleerd- hoid uitgeroepen werd. In 1902 werd hij benoemd tot aal moezenier dor dames van St. Bemar- dus te Soleil-Mont bij Gilly. In 1906 weid hij leeraar benoemd in kanunn'iek recht en geschiedkunde in het Groot Seminarie van Doornik en daarna leeraar van Heilig recht. In Juli 1911 werd hij pastoor be noemd te Oliateléfc en tien jaar later tot vicaris-generaal te Doornik. In 1920 werd hij eere-kanunnik benoemd. Zeven pompiers die een brand bestre den in een petrcolraffmaderij te Pitts burg, in de Vereenigde Staten, zijn in een vlam menden vergaarbak, 45.000 li ter inhoudend, gevallen. De ongelukki- gen werden verkoold. Londen, 22 Jan. Het Russisch Telegrafisch Agentschap meldt dat Le- nine op 21 Januari te Moskou is ge storven. ROND HET OVERLIJDEN VAN LENINE. Parijs, 22 Jan. Het bulletijn te drie ure 'e morgens gepubliceerd luidt dat de toestand schielijk verergerde. Te vijf ine heeft de zieke het bewust zijn verloren en te zeven ure overleed hij aan een verlamming der ademlia- lingsorganon Kalinino heeft het nieuws op hét pan-Russisch sovjet-congres medege deeld. Het stoffelijk overschot van Lenine word naar^Moskou, gevoerd en geduren de drie dagen mag liét publiek er voor defileeren. Inschrijving geopend dooi' den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België, onder de hooge bescherming van 't Episcopaat. ACHTSTE LIJST. Bedrag der vorige lijsten ff. 38,410.50 Mme De Volder 100 M. et Mme van "Werveke, Eupen 100 M. P. Faisant, Esneux 30 M. et Mme A. Cardon de Luchtbuer, Destelbergen 100 Vte et Vitesse Davignon, Bruxelles 100 En mémoire de Léon Frère, Gilly 50 H. B., Anvers 1,000 Mme Gevers de Kinder, 100 Bn J. Gilles de Pélichy, burgemees ter, 's Gravenwesél. 100 ^.S.C.J., 600 M. D. Stanclaert, Cuemé, 25 Ctesso Gom de Lichtervelde de Cru- quenbourg 200 Bn de Montpellier, député 200 M. et Mme G. Legrand, Namur 100 Oban. Dubois vicaire general, id. 50 Chan. Cawet, vicaire general, id. 50 Mme Ernest Mél-at. 100 M. de Boarierre, cliamb. int. de S.S. 100 Instituit des Sceum de Notre Damo, 500 Institut S. Francois de Sales, Bouges 50 Un Chanoine de Namur, 30 Mile del Marmol 100 M. Edm. Capello, avocat, Durna! 100 Abbé A. Dumoulin La Louvière, 30 Ives PrémonjtTcs- beiges 300 Dre de Thomaz de Boasière, Ottign. 100 M. Cli. Taragola, cirré, Hoorébeke S. Gorneille 25 M. V. Vandendriesadhe, Mons, 10 M. Jos, Champion, Herbeumonij, 5 Miles de Gerlache, St. Nicolae-TV., 10; M. A. Moujot-Rihcmx, Rosée, 20 Ano- nyrne, 5 M. P. "Weghoont, Reétoigne, 20 Anonyme, Oston de, 10. Totaal :Jr. 42,730.50 Men kan de inschrijvingen zenden naar het bureel van ons blad, alsook op postehecrekening n. 38.279 van M. Mallié, secretaris van den B 150, Brussel^ Bond, Bel- Over de zaken in don ministerraad van Maandag 'behandeld wordt nog het volgende gemeld TEGEN D'E MfUNTDEFAITISTEN Na beraadslaging weid door den mi nisterraad een wetsontwerp goedge keurd, waarbij art. 311 van -het Straf wetboek wordt gewijzigd. De nieuwe tekst luidt als volgt De minister kan strafbepalingen treffen tegen degenen die door woord ofv geschrift, cn met het doel om schade te berokkenen, de waarde van den Bel gischen frank trachten te verminderen. Eene geldboete welke fr. 100.000 kan bereiken, zal den overtreders worden opgelegd. Het artikel is vooral gericht tegen de genen die yooral op den 'buiten de Bel gische munt en Staatswaarden gaan verlagen. Het wetsontwerp zal heden worden ingediend. EEN WET OP DE WISSELAGENTEN Tezelfdertijd' zal een wetsontwerp worden ingediend waarbij de bediening van wisselagent aan zekere voorwaar den, zooals het storten van een waar borg, onderworpen, wordt. BEZUINIGING. Do Minister van Financiën heeft aangedrongen op bezuiniging op groote schaal. 'Verschillende begrootingon efuplen met dit dool worden herzien. De Rechterzijde van de Kamér heeft Dinsdag eene vergadering gehouden onder het voorzitterschap van M. De Buo. Verscheidene belangrijke kwesties werden besproken. Vooreerst werd be slist dat de rechterzijde als één man zal stemmen tegen liet wetsvoorstel op de lijkenverbranding. Daarna vestigde M. Marcq de aandacht van de groep op de schoolkwestie en vroeg dat de kommis sie van het onderw'ja zou bijeengeroe pen worden. Vervolgens^ kwam het Fransoh-Bd- gisch ckonomisch verdrag weer to berde. MM. Hellcputifce en Potmêt verdedigden dit verdrag. Het is zeker dat M. Theu- nis op 'dit verdrag de kwestie van ver- strouw-en zal stellen. Plij voegde erbij, ijdens eene onderbreking, wilt gij mij op die kwestie ten val brongen, dan wenseh ik dat bet zoo haast mogelijk gebeuren. M. Jaspar antwoordde op de beknibbelingen tegen zijne algemee- ne politiek en tegen liet Fransch-Bel- gisoh ckonomisch verbond. Do weduwe Henri Rodort, van Na men, do eeuwclinge wier ^honderdste verjaring over drie jaar plechtig ge vierd werd, is Maandag overlodOa. HET NIEUW KABINET. Dinsdag avond rond 5 ure begaf M. Ramteay Mae Donald zicfh bij den Ko ning en legde hom de lijst zijner medo- werkera voor. Deze werd door den Ko ning -goedgekeurd. Het niouw kabinet zal dus Bamtenge- steld zijn als volgt M. Mae Donald, eerste lord do( Soliatlddt cn sekretaris voor Buitonland- sche Zaken M. Clynes, plaatsvervanger van M. Mao Donald in de Kamer tier Gemeen ten; Lord Paranoot, lord-voorzltter Van den Raad Burggraaf Haldane, lerd-katisalieT r; M. Snowden, kanselier van het Schaak bord M. Henderson, sekretaris voor (kolo niën M. Walsh, aekrotaris voor de oorlog'; Sir Sydney Olivier, sekretaris vool Indie Brigadier-generaal Thomson, sokro- taris der luchtvaart Burggraaf Chelmsford, eerste lord dor admiraliteit M. Sidney Webb, sekretaris voor don' handol M. Wheatley, minister der Openbar^ gezondhoid M. Noël Buxton, minister van Land- bouq M. Adanjson, Eekreitaris voor Schote land M. Trevelyan, president voor hof Openbaar Onderwijs M. Thomas Shaw, minister van Ar beid M. Vernon Ilartehord, Algemeens Postmeester Kolonel Wedgwood, kanselier voor hét hertogdom Lancastor {L Jowetti Openbare Werken.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1