m Zaterdag Januari 1924 m EUCHARISTISCHE BISSCHOP Uit lief Vatikaan OORG lliliferi® ¥iü 8p„ P„ T. T. ®ss Z. EagJsüiÉJS! dis Verdwijnen Het ministerie Has ianald lataaüe erkentelijkheid Be Spretade! te Oostende Brief van H. Pies X3 KSSTEM XXX* JAARGANG NUMMER22 ET /K TT> |Q CEKTIEIHEN WEKELIJKS C.SO Uitgever: J. Van Nupfkl-De Gen'dt Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 3D^lx.C5-3 Publiciteit buiten het Arr. AALST l: Agentschap Havaa,. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, S, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Mariua Zon op 7,31 Zon af 4,35 gLaatst® Kwartier don 28 Amsterdam zal dus dit 'jaar liet geluk hebben de geestelijken en de wereldlijken het H. Sacrament zoo toegenegen, in zijn midden te ontvangen ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres, Een der aanzienlijkste Vóor- niannen op die bijeenkomsten, het H. Sacrament ter eere, is wel hij uitstek Z.D.H. Mgr. Dr. Thomas Ludovicus Heylen, bisschop van Namen, voorzitter vantliet besten dig comiteit der wederlandsche 'Eucharistische Congressen. Z.D. Hoogweerdigheid werd geboren den 5 Februari 1856 te Casterlee bij Turnhout uit diepgeloovige en eerlijke ouders. Reeds op de gewone lagere school muntte hij uit door schranderheid van geest en werd hij de trots van zijn mees ter. Bij «Lowieke», zoo spreekt Pastoor Jansen in de levensbe schrijving van den alombeminden Bisschop van Namen, gingen godsvrucht en wetenschap hand aan hand en hielden gelijken tred naar liooger. Op 16 jarige leeftijd werd Louis leerling der Aposto lische school te Turnhout. Voor zijne volledige liumaniteiten uit te deen, bezigde hij slechts drie jaar ca was nog immer de eerste. Zijn zeer gelukkig geheugen en zijn methodisch werken waren de groo- te krachten van dien vooruitgang. Den 28e Oogst 1875 werd hij be kleed met de witte pij van St- Norbertuszonen, legde zijn belof ten af den 28 Oogst 1877 en pries ter gewijd te Mechelen den 11e Juni 1881. Zijn leven als jonge priester was eene aaneenschake ling van studie en gebed, zijn vrije oogenblikken besteedde hij aan het maken van Vlaamsehe en La- tijnsche verzen. Pater Heylen studeerde de wijsbegeerte aan de Gregoriaanse!) e Universiteit te Rome en behaalde er den docters- titel den 27e Juli 1883. Dit ge schiedde met buitengewoon bijval in de Clementijnsche zaal van het Vatikaan waar zich bevond alles wat te Rome in de wetenschappe lijke wereld naam had. Niemand minder dan wijlen Paus Leo XIII, omgeven door zijn hof en door een schitterende groep Kar dinalen, waaronder Hunne Emi nenties Randi, Serafini, Cliigi, Mertel, Pitra, Franzelin, Zigliara, Pecci, Ledochonsky, Parodhi, be nevens bisschoppen, abten, over sten van geestelijke orden, pries ters en leeken, behoorden tot de aanhoorders van den jongen Vlaamsclien monnik, die in het wetenschappelijk steekspel met zijn opwerpers op meesterlijke wijze zijn doctorstitel behaalde. Voor dat schitterend publiek ver dedigde Pater Heylen, onder liet voorzitterschap van zijn beroem den leeraar pater Camillo Mazella meer dan 250 proposities over de redeneerkunde, de algemeene en bijzondere bovennatuurkunde, de wereldleer, de zielkunde en de leer der godsgerechtigheid, de moraal- pfnlosophie, het persoonlijk en sociaal recht, de experimenteele physica, de mathematische plhysi- ca en de sterrenkunde. De wijze, waarop P. Heylen de ingewikkelde en de meest' onver wachte opwerpingen weerlegde, dwong aller bewondering af. Be gonnen om 10 ure eindigde deze zitting om 1 ure. Paus Leo XIII sprak zelf de slotrede uit, loofde de geleerdheid van den jongen docter en gaf hem als persoonlijke Jiermnernig een kostbare gouden medalie. Van dezen dag af dagtee- kent dc bijzondere genegenheid welke Paus Leo XIII steeds voor 4 ater Heylan heeft betoond. Dat was echter nog lang niet de laatste sport, welke Heylen op de wetenschappelijke ladder zou be treden, Hij zette zijn studies voort en behaalde nog de titels van docter in de godgeleerdheid en van baccalaureus in het Kerkelijk recht. Ondermijnd door de in spanning voor deze studiën, moest de priester-student naar België terugkeeren, waar hij een tijdje als aalmoezenier in eene bij zonde de kapel dienst deed, tot hij op le Juli 1887 als opvolger van Pater De Swert werd aangesteld tot Abt van Tongerloo's abdij. De geheele levensrichting van Mgr, Heylen ligt in de kenspreuk van zijn wa pen: Pridenler er simpliciter, wel ke vorm door twee slangen en twee duiven wordt verzinnebeeld. Op 20 November 1889 tot vicaris-ge neraal der Norbertijnerorde aan gesteld, wist abt Heylen de ver- eeniging te bewerken van de pri mitieve Premonstatenser jinridh- tingen van Frankrijk met de ande re. Ook op missiegebied was hij met bijval en'uitkomst werkzaam. In 1889 stichtte hij te Manchester een nieuwen post; hetzelfde deed liij in 1897 te Welle (Belg. Congo) op verzoek van den Paus en van Koning Leopold II, De in 1890 tot stand gebrachte aartsbroeder schap van de ITerstelmis voor het H. Sacrament is eveneens zijn werk. Tongerloo zou niet lang meer over de werkkracht van abt Heylen beschikken, want op 5 September 1899 kwam, door het overlijden van Mgr. Decrolière de bisschoppelijke zetel van Namen ledig en benoemde Leo XIII zijn beschermeling tot 26e bisschop van dat uitgestrekte bisdom. Mgr. Heylen weigerde, doch de Paus bleef bij zijn besluit en op 30 Nov. 1899 werd in de Kathedraal van Namen Thomas Ludovicus Hey len door Kardinaal Goossens, bij gestaan door Mgr. Doutreloux van Luik en Mgr. Stillemans van Gent, tot bisschop gewijd. Na den dood van Mgr. Doutreloux werd Mgr. Heylen bestendige voorzit ter der internationale Eucharis tische Congressen- en men weet met welk groot gezag Z.D.H. dit ambt sedert meer dan 20 jaren steeds heeft waargenomen. Mgr. Heylen spreekt volmaaktelijk en uitmuntend verscheidene talen wat Hem als voorzitter der Con gressen zeer te stade komt- De we reldoorlog bracht voor den Bis schop van Namen zware beproe vingen mede. Hoe diep en geestdriftig de Eu- charistie-devotie van Mgr Hey len is blijkt zoo welsprekend uit de viering van de talrijke .weder landsche Eucharistische Congres sen onder zijn voorzitterschap; uit de redevoeringen op die wereld- vergaderingen uitgesproken; uit de machtige en ie vervole euchari stische actie in zijn bisdom; uit zoo menige trek uit zijn bijzonder leven: zoo is zijn huiskapel een klem museum van kostbaarheden en rijkdommen «omdat voor On zen Lieven Heer niets te schoon De goedheid, ijver, godsvrucht van den sympatbieken of mede voelenden Eucharistisdien Bis schop van Namen zijn overbe kend; ja meer nog; zijp eenvoud en beminnelijkheid hebben alle harten gewonnen. X. De diocèSane rechtbank te Ritme ge. sticht voor het onderzoek der zaak van de zaligverklaring van Pius X ie met het, getuigenverhoor- begonnen. Mevrouwen Maria en Anna Saito, zusters van Pius X, te Rome verblijven de, werden eerst gehoord. Kardinalen zullen in hunna wonïn. Igen gehoord wordca^ Gisteren nïorgen is de Belgische stoomboot Anversville op het aan gekondigde uur i(n de haven van Ant werpen aangekomen, doch moest op de reede van Au^fcruweel het anker uitwer pen, daar de aangeduide plaats aan de kaai niet vrij was. Dit .geschiedde eerst ten 1 uur, nadat de Engelsche stoom, boot Theseus zijne lading had vol- ledigd en dan plaats maakte. Het schaip bracht ons 97 passagiers toe, waarvan 39 van eerste klas, 53 van tweede klas en 5 tusschendek. Do lading bestond uit 2256 ton al lerhande koloniale waren, waarvan 250 ton van Casablanca, do eerste maal dat van uit deze plaats zulke belangrijke hoeveelheid met de Congo'boot werd verzonden. Verders was tusschen de la ding 18 ton ivoor, 397 kilos 500 gram goud, 30 kilos gouderts bestemd voor onderzoek en verzamelingen en een be langrijk lot diamanten. Ter gelegenheid der 50e terugreis van het schip, stond op de kaai de vaandel drager met banier, van de Anvers- viUle Club om de bemanning te be groeten. Het is nu vastgesteld dat M. Hutten, gouverneur der kolonie, vergezeld van Mevr. Hutten, bij de aanstaande reis, naar Congo zal vertrekken. Het nieuws dat de passagiers ons meebrengen is van weinig 'belang. In do omstreken van Tbysville, gaat de bouw van een heel net spoorlijnen van enge breedte, flink vooruit. In het mijnengebied heerscht tegen woordig eene groote bedrijvigheid. De voortbrengst van diamanten is miinder <fan het_ aou kunnen zijp, /tengevolge der crisis. Daarentegen vermeerdert voortdurend de opbrengst van koper, goud^ en tin. Ook worden door de For- minière groote werken ontworpen. Met zekere, ongerustheid volgt men de 'belangrijke vermindering van in landers, die den handenarbeid moeten verzekeren. De oorzaken daarvan zou den ziekte en landverhuizing zijn. Er wordt zelfs gevreesd dat het een belem mering zou kunnen veroorzaken in de groote te verwachten werken. Ten slotte 'klaagt de blanke bevol king over do schaarsheid van genees- heeren in onze kolonie. Zoo zijn te Bo- ma, slechts twee- Italiaansche genoesshee- ren, die geholpen door kloosterzusters en zwarten, over do gezondheid van blanken en inlanders moeten waken, en meer dan do handen vol hebben. DE PENSIOENEN DER WEDUWEN EN WEEZEN VAN SP. Z. P. EN T. De weduwen en weezen die genieten van een pensioen ten laste der Kas van Weduwen en Weezen van het Departe ment van Spoorwegen, Zeewezen, Pos terijen en Telegrafen, moeten zieh, evenals voorheen, aanbieden, hij .de agenten der schatkist of do ontvangers der Belastingen, ten einde do driomaan- delijksehe bedragen van hun ponsiioe- nen te trekken. De rekenplichtigen der spoorwegsta tion of der post- en telegrnafontvange- rijen komen alleen tussohen voor de betaling van de pensioenen der gewezen agenten van het Departement. Do Brusselsche briefwisselaar van de Courrier de 1' 'Escaut voorziet het verdwijnen of samensmelten van eeni- go Brusselsche dagbladen, tengevolge van^ de stijging van den prijs van 't papier, alsook van de loonen. De crisis die feoovole nijverheden aantast, spaart de dagbladen evenmin, schrijft bij, en zoo de toestand niet spoedig verandert, zullen kortelings zeer lang bestaande en zeer aanzienlijke organen verplicht zijn met andore sa men te smelten of te verdwijnen. In de Parijzer pers is do toestand al niet rooskleuriger. Op 15 December laatst had aldaar eono vergadering plaats tusschcn de be stuurders der vijf voornaamste bladen der Fransche hoofdstad, dio onder hen misschien wel 3 miljoen exemplaren' daags trekken. Er was toen spraak den prijs van het nummer van 15 op 20 centiemen to brengen, tengevolge van den zeer hoogen prijs van papier cn andere benoodighoden en het stijgen der loonen. Besloten werd toen de zaken nog eeni- gen tijd na te zien, alvorens tot den prijsopslag over le gaan, doch Dinsdag laatst werd nu aan al de regionale bla den vanwege die Parijzor groep een be richt gezonden om vanaf 1 Februari; a.s. de verhooging van 15 pp 20 centieiw»! jtoe te passen, 'Londen, 24 Jan. Dc «Engelsche pers is in 't algemeen min of meer ge rustgesteld door de samenstelling van het ministerie. Maar juist dio geruststelling van de burgerpers maakt de socialisten, onge rust en velen schijnen de zaak 'heole- maal nilet te vertrouwen dat kabinet ruikt volgens hen naar rechts. In het eigenlijke kabinet rijn er wel leden uit do arbeiderskringen, maar niet talrijk leiders der vakvereenigin- gen ritten er in, maar zij zijn in de minderheid. De linkervleugel van. de partij is in het kabinet alleen door Wheatley verte genwoordigd. En dan al die lords, waaronder de conservatieve lord Chelmsford I Dit al les wekt het wantrouwen 'bij de Labour- man n en. - 't Is best mogelijk dat Mae Donald meer last krijigt met zijn eigen men. schen, dan mot liberalen. Dat ib reeds aan 't licht gekomen in de vergadering der parlementaire arbei derspartij. Smillie maakte opmerkingen op de hooge miniistersalarisjon, maar Mac Do nald weigerde er iets af te doen. Belangrijk was ook de eisch dat de ro- goering voortdurend met de partij in voeling zou blijven. Kortom, de regee- ritag zou zoo wat do commissie uit de partij moeten zijn en VQor elke ge wichtige daad eerst de partij moeten raadplegen. Alles zal afhangen van de kracht waarmee Mac Donald zijne persoon lijkheid doet gelden. In de ministerlijst meent men een aanwijzing te vinden, dat hij rijn eigen vasten weg wil volgen. Die lijst immers beantwoordt zeker niet aan de ver wachtingen van menig voornaam lid van de arbeiderspartij. Dit ziet men zoowel in de keus van mannen in en buiten de partij, als ook in de verdee ling der portefeuilles. Het Staatsblad van 24 Januari kon digt dc koninklijke besluiten af waar bij het kruis van Ridder in de Orde van Leopold II, met lint met gulden streep, en het Eerekruis der gedeporteerden na hunnen dood, aan eene lange lijst per sonen toegekend worden, die wegge voerd werden om den arbeid geweigerd te hebben, en overleden zijn aan de gevolgen der ontberingen en folterin gen welke zij tijdens de wegvoering on dergaan hebben. Hetzelfde Staatsblad kondigt even eens de toekenning van het Eerekruis der 'Gedeporteerden af, aan een over groot aantal personen welke tijdens den oorlog 1914-1918, wegens werkwedge- ring in massa naar vijandelijk grond gebied werden weggevoerd of werden opgeeisoht door den bezetter en ertoe ge dwongen om buiten hunne haardsteden te gaan weaken. De bladen hebben dit jaar, sinds en kele weken, een bijzonder rubriek ge wijd aan dón sprothand el te Oostende. En waarlijk is de verkoop van deze kleine lekkere visch dit jaar merkwaar dig geweest. Waar de prijs, in de maan den November en December verleden jaar, schommelde tusschen 10 eri 15 frank is hij, na een gegeven oogonblik tot 5 frank gedaald te zijn, dan weer voor goed de hoogte in gegaan en geste gen zelfs tot 120 frank de 100 kiüo, met een gemiddelde prijs van 30 tot 50 frank. Dit verschijnsel is te wijten, gelijk wij reeds meldden, aan den inkoop m 't "groot in onze haven door Noorweog- sefhe sloepen. De visch wordt opgekocht voor vischconser ven fabrieken, meestal in Gtavenger i!n Noorwegen en enkele in Cuxhaven, Bremen, en Hamburg. Daar wordt hij tot anj oviis vervaardigd." Die Noorwecgsche istoomsloepon rijn voor liet grootste deel gehuurde schepen uit 'Zaoniburg en Cuxhaven. Zij hebben een bemanning van 12 tot 15 kop, varen op ballast, met ledige kisten, en vullen deze dan te Oostende met ijs en niet sprot. Deze aanknopen gebeuren niet alleen in België, maar ook in Holland en Denemarken en zoo wat overal waar sprot te vinden is. Deze is nu sinds weken, door stormen die heerschen in zee, voortdurend naar onze kusten afgezakt in dichte bonden. Zij rijn opgevolgd geworden door dui zenden meeuwen, die uit het Noorden en zelfs uit de zeeën van de kusten van Spanje naar hiter rijn ko.m,en oyergo- ^wermda En het was dan ook een niet onaan dig schouwspel het wit gewemel van ditchto meeuwenbenden aan onze kust gado te slaan, zij deden zich al bui te-, lend en krassend te goed aan den rijken sprotoogst. Maai* voornamelijk onze visechersbe- volking kreeg rijn aandeel. Sornraigo jsloepon brengen bijna dagelijks 2 tot i 300 ldlo van den kleinen visch binnen, wat hun tegen 30 cent. het kilo zoowat 600 tot 900 frank opbrengt. Enkele vis- schers hebben nu reeds sinds Novem ber een fortuintje vergaderd. •Gewoonlijk zijn de sprolbootjes dooi twee man bevaren, bijv. een vader met zijn zoon is de helper een volwasscil visscher, dan krijgt deze het derde dei opbrengst. Zulke booten hebben zoowat oor. waarde van 8.000 frank dat kapitaal, gelijk men kan uitrekenen, brengt dan. op het oogenblik een mooien interest op. Nu is het sprotvisschen ook wel niet een spelevaren de vis&hers varen uit bijna bij alle tij en weer en bij het gure weer dor laatste dagen hebben zo het nog al hard te verduren gehad. Hoe lang zal die wonderbare visch, vangst nog duren Alles laat voorzien dat zij bijna aan haar einde gekomen is/ •het huidige kalme weer houdt, de ben den nog bij de kust, maai' het eerste briesje zal voldoende zijn om ze weg to vagen. Nu begint ook weer de haring vangst reeds zijn de eerste haringen, evenwol nog kleine, binnengebracht. De Standaart. ;Zijno H. Pius XI heeft aan de aarts bisschoppen en b'itescboppen van Frank rijk een Brief gestuurd, waarin Hij, na de historiek gemaakt te hebben van db vereenigingen voor de uitoefening van den Katholieken 'godsdienst in Frank rijk, namelijk het volgende zegt: «De statuten van de bisdommelijko vereenigingen, niet zonder do goed, keurilng der /Fransche (regeeringsnoof- den, door bevoegde, personen ontwor, pen, werden door den Nuntius voor Frankrijk aan den apostolisch en Stoel gezonden en vervolgens aan u medege deeld alsook aan onze eerbiedwaardige broeders, do Kardinalen van do H. Kerk van Rom'e, welke behooren tot de kongregailies der buitengewone 'kerke lijke zaken, «wier meening meermaals werd gevraagd, en eindelijk aan ons onderzoek onderworpen. Het viel ons voorzeker zeer moeilijk over deze kwes tie een oordeel te vellen.» Pius XI bevestigt vervolgons dat de bigdommelijke vereenigingen niet de, zelfde zullen zijn, welke vroeger door Pius X verdedigd weiden, en dat de voorgestelde waarborgen, alhoewel ver- idhillend van de eersten, zullen kunnen aangenomen worden «pro bono pacib», «Diensvolgens, na bevolen te heb, ben, veel te bidden, na zelf onze smeek bede tot God te hebben gericht, na lang durig de zaak ih het aanschijn van God te hebben beschouwd, die afkeuring- bevestigende voor de onrechtvaardige scheidingswet, hebben Wij, tereelfder- tijd geoordeeld, dat met de neiyin.gen der openbare meening, de omstandig, heden en de betrekkingen tusschen den Heiligen. Apostohschen Stoel en de Fransche republiek grondig veranderd waren. Op het einde van het jaar 1922 ver klaarden Wij, dat hot ons niet lastig zou vallen, ten titel van proefneming, do bisdommelijke vereenigingen onder zekere voorwaarden toe te laten.» De Heilige Vader besluit: «Wat er ook gebeure, dat niemand afdwale langs een pad dat zeer verre aflicht van Onze gedachte, van Onze huidige verklaring, alsof Wij de ver-i oordeéling zouden willen intrekken wel ke uitgesproken werd door Onzen voor-, ganger, Pilus X, zaliger gedachtenis, of wel Ons zouden willen verzoenen met de wetten, die men leekewetten noemt; want hetgeen Pius X veroordeelde, ver, oordoelen Wij insgelijks, en telkens men door wereldlijkheid (laïciteit) een gevoelen of een inzifeht beduidt, welke tegenstrijdig met of vreemd zijn aan God of aan den godsdienst, keuren Wij volkomen deze laïciteit af en verklaren Wij openlijk dat rij moet- afgekeurd woi'den.» De Paus maant de aartsbisschoppen, do bisschoppen en de priesters aan steeds met waakzame bozoigheid de kudde te hoeden, welke God huntoe vertrouwde, en Ilij verzoekt de gcloo, vitgen niet op te houden het Huis dos Ileeren te eeren en de tijdelijke mid delen te verschaffen aan dozen, die over hen.de geestelijke 'goederen heb-, bon rondgestrooid. Dit zullen de geloo- virion bereiken door onderdanigheid, op, gmeorzaamhei d»

De Volksstem | 1924 | | pagina 1