I 26' Met vroywtóssre&M tos? jt'ebruari 1924 Hst ba! WafÉtaa Begroeiingen igr iesrseiiaert Bisschop van Oklahoma overleden Qnze Lieve Vrouw Sen Bosch ¥ew 7 pïiisfe itid ingevorderd Sneevwstormen in Fraalrp Vlieger In used, Terygopliiikeiide geruchten st Braf van Toel-aiifi-ftmsn §¥gr Is ïozsÉS&g mn dsn ieJgistiseit estftea Ffaiisebea! frist in ïMgëviïê Seis generaaLprbsier MiamjaarsgSftai ¥®@r dsn Faas ------- 1060 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. xxx« jaargang nummer 48 1!-! DAGBIjAD IS CENTIEMEN —.WEKELIJKS O.EO Uitgever; J- Van Nüffel-De Genet Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agenteohap IIaY.ua, Adolf Maxlaaa, 13, te Biwel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. Nestoriua J Zon op 0,41 Zon af 5,26 jLaataie Kwartier den 27 aBBBEKBOBWi Door de heeren' XAonel Pusse- mier. H. Carton de Wiart, P. Poullet, Xö'vier De Bue, K. Co- laert en S. Heyman, leden van rechterzijde, is liet volgende wets voorstel betreffende de kiesbe voegdheid voor de provincie neer gelegd: e Zijn kiesgerechtigd voor de Provincie, al de Belgen, van bei derlei geslacht, die voldoen aan de vereisehten, door de wet" van 15 April 1920 gesteld om op de lijst der gemeentekiezers te worden ingeschreven.» In de memorie van toelichting van den heer Pussemier wordt be toogd, dat het kiesrecht voor de provincie niet langer meer aan de vrouwen kan ontzegd worden. In herinnering worden gebracht de verklaringen tijdens de bespre king, die de goedkeuring der wet van 18 October 1921 voorafging. De heer Vandervelde, Minister van Justitie, drukte zich uit als volgt in den Senaat op 11 October 1925: Ik vraag aan den Senaat van 'te zoggen dat, wat er ook gebeure en welke ook zijne beslissingen we zen, de vrouwen samen zullen stemmen met de mannen bij de Verkiezingen van 1925. In de redevoering, op 12 Octo ber, uitgesproken in de Kamer, door den 'lieer Vandervelde, kwa men de volgende uitlatingen voor: Mijne heeren, ik meen wel te handelen met de verklaringen te bevestigen, welke ik gisteren, na mens ir.ijne vrienden, in den Se naat heb afgelegd. Tijdens eene vergadering van de groep der socialistische Sena toren en Kamerleden, hebben tal rijken onder ons verklaard, dat zij vastberaden waren het kiesrecht voor beiderlei geslachten goed te keuren voor de ver nieuwing der leden van de provin ciale raden in 1825. Met deze verklaring stemden in: de heeren Vandervelde, An- seele, Destrée, Wautcrs, Fischer, üytroever, De Schutter, Vinelf, Hoen, Van Hseylandt, Verlin- den, Max Halïet, Cmidde, Sou dan, Bouchery, De Bruyne, Van Vlaenderen, C. Huysmans, Lam- pens, Coppieters, Vandermeule- feroeeke, Pirard, Eekeiers, Col- leanx, Wittcmans, Célestin Dem- blon, Van Landeghem, De Brou wer, Michels.» Op 13 October meende de heer Mechelynck te moeten verklaren dat de tekst, overgemaakt, op on dubbelzinnige wijze aan de nieuwe Kamers de zorg overliet het kies recht voor de provincie te regelen. Deze zienswijze werd uitdruk kelijk tegengesproken door den heer Woeste zaliger, die dit voor behoud onaanneemlijk heette, aan gezien toch stellige verklaringen waren gedaan dat het vrouwen stem recht zou worden ingevoerd «voor liet eind van deze vier jai ren dus voor 1925. En de heer Vandervelde, terug het woord nemend, zegde: Ik dacht niet dat het noodig was het woord te nemen om eene verklaring te herhalen die ik de eer had gisteren in den Senaat af te leggen. Wanneer wij ons woord geven, dan blijft het gegeven, Wij vinden het volstrekt onnoodig dit nogmaals te doen... Vermits men aandringt beves tig ik hier op elk punt hetgeen de heer Woeste komt te zeggen. Ne- •?'Tt m twintig socialisten, hebben hun besluit doen hen nen de uitbreiding van het kies recht' tot beide geslachten goed te voor de, verkiezingen die. zullen plaats hebben voor de her nieuwing der. provincieraden in 1925.» Na deze verklaring heeft de Kamer toen met eene sterke meer derheid van 109 tegen 11 stemmen en 11 onthoudingen, de voorwaar den van het provinciaal kiesrecht voor 1921 vastgesteld. De leden van het Parlement, die deze plechtige verklaring van 1921 hebben toegejuicht, zetelen nog bijna allen in de Kamers, Het voorstel vandaag neerge legd door de heeren Pussemier en eonsoorten stemt ongetwijfeld, overeen met de hooger aangehaal de verbintenissen. Het is overigens een stap vooruit op den weg van het werkelijk algemeen stemrecht, waarvan zij, die de verbintenis aangingen, beweren aanhangers te zijn en te blijven, keurt FORMF.ELE LOGENSTRAFFING OVER HET HERAAN-KNOOPEN VAN BETREKKINGEN TUSSCHEN HET VATIKAAN EN SOVJET- RUSLAND, Men meldt uit Rome Buifcenlandsehe bladen melden voort durend dat de H. Steel zou bereid zijn het Sovjet-gouvernement to erkennen en betrekkingen met Rusland heraan ite knoopen. In liet Vatiikaan verklaart men deze berichten van allen grond ontbloot. Ei» verzetten zich njiet alleen bezwaren van doctrmalen aard tegen die erken- niing der sovjets, maar zelfs feitelijke moeilijkheden beletten den H. Stoel er voor het oogenblik aan te denken. De Katholieke Kerk ajs, inderdaad, in Rusland het voorwerp van even ha- tlelijke als onrechtvaardige plagerijen. Mgr Cieplack zit nog steeds geker kerd; voor liet vermoorden van Mgr. BudÊsewiez toont het sovjet gouverne ment geen het minste leedwezen 60 geestelijken, zoo mannen als vrouwen, zitten nog in de sovjeigevangenajseen. Hunne eenigste misdaad is dat zJig hunne plicht en hun geloof willen trouw blijven. De Hulpzending, die naar Rusland was gegaan, voor een uitsluitend Lief dewerk, ten voordeele van de ongeluk kigste onderdanen der regeering van Moskou, werd voortdurend vijandelijk behandeld en gedwarsboomd. In die voorwaarden is er van geen toenadering of erkenning sprake. En het Vatiikaan maakt zich geen de min ste illusie over de mogelijkheid van een radii/calen ommekeer in de gezindheid der Russische regeering. Overigens, de rogeeringen, dnje er menschlievende gevoelens op na (hou den, zouden het als plicht moeten be schouwen geen betrekkingen met Rus land aan te knoopen zoolang het er zul ke manieren op na houdt. Wiij ontvangen de amendementen der regeering bij veisohüjllige' der be grootingen. De begrooting van het korps gen darmerie ondergaat eerde verhooging van 1,608,000 fr., voorspruitend uit het volgend nieuwe artikel Pensioenen voor dienstjaren en na tionale orde's naar aanleiding van den oorlog (met inbegrip der eerste pen soen termijnen met ingang in 1924 of voor 1 Januari van het zelfde jaar) De begrooting van landsverdediging ondergaat eene verminderinq van 41,366,288 fr. Deze uitsparing wordt gedaan door hot inkrimpen der uhgaven, afschaf fing van personeel en diensten, Ziehier overigens do volledige lijst der verminderingen op db verschillen de ibegrootingen Gewone Openbare schuld 150,000 fr. justicie, 964,000 binnenl. Za ken en openbare gezondheid, 2400 nijverheid en arbeid 4.419,839 kolo niën 6,084 landsverdediging 41 mil joen 366,288 financiën, 10,569,628. Buitengewone Openbare werken, 57,500,000 landverdodiging 94 mil joen 890",000 financien 600,500. Verhaalbare uitgaven Openbare schuld, 15 miiljoenlandbouw 240,000 openbare werken, 21,333,500 econo mische zaken 729,543,800. Regieën Posterijen, telegraaf en te lefoon, 57 miljoen. :q0o: Uit Oklahoma City, Staat Oklahoma, Vereenigde Staten van Amerika, komt het 'bericht toe van het overlijden van Mgr Th. Meerschaert, eerste bisschop van Oklahoma. Mgr Meerschaert was te Antwerpen een wel bekend, figuur waai" hij, telken maal Kj naar Europa kwam, eenigem tijd kwam doorbrengen. De afgestorven 'bisschop (zag het le venslicht te R'Ozeiïaken, .bij Ronse, den 24n Augustus 1847. Priester gewijd den 23n December 1871, vertrok hij voor de eerste maal naar Amerika in Sep tember van het volgende jaar en be gon daar zijn missiewerk ain de woeste en verlaten streken van den Far West, onder de Roodhuiden. Den 8n September 1891 weid. hij te Natchez bisschop gewijd van het Apoe- tioliek Vicariaat van het Indianenge- bied. In 1905 werd hot Apostolisch Vica riaat van het Indian engobied veranderd in bisdom van Oklahoma met Mgr Meerschaert als eersten bisschop. Ter zelfdertijd werd de zetel van het 'bis dom van Guthrie naar Oklahoma CSjty overgebracht. Met de oprichting van den nieuwen Staat Oklahoma ontving het nieuw bis dom eene nieuwe ontwikkeling door het steeds talrijker toestroomen van nieuwe inwijkelingen. In 1916 werd met buiten gewonen luister zijn zilveren jubelfeest als bis schop gevierd, naar aanleiding waarvan Zijne Heiligheid de Paus hem den ti tel gaf van Assistent van den Pause lijken Troon en hem verhief an den Romeinschen adel met den titel van graaf. In 1922 kwam Ii-ij voor do laatste maal naar Rome voor rijn ad lim'ina, en scheepte zich terug in te Antwerpen, ditmaal om nooit meer weer te koeren. Hare Majesteit de Koningin 'heeft hare hooge bescherming toegezegd aan I waart van Mes -ana na de aardbeving, de feestelijkheden die te Brussel zullen rv,w* w om, en ook hij herinnert gij u lonel, toen 'u riep uit: 'Generaal, Ik was luitenant-ko- kol onel-comman danilt Op dit oogenblaik Is in Belgie een som van 7 miljoen te verdeden onder de houders der obligaties van de Belgi sche leenijng 5 t. h. met premies, die vergaten de lijst na te zien van do trek kingen Ader titels die Uitkwamen in 1921, 1922 en 1923. Meer dan 9000 van die titels, terug betaalbaar met 750 fr wat overeenkom! met een premie van 350 fr. op de hui dige beursnoteerigg, werden nieiti inge vorderd. IN PROVENCE. Avignon, 24 Febr. Een geweldige misftralstorm heeft in Provence gewoed,' -vele hoornen en telefoonpalen om waaiend. De schade is aanzienlijk. De tele foonverbindingen zijn uiterst moeilijk. In den morgen viel de sneeuw in over vloed, vooral Ün de Ventouxbergstre- ken. De koude is er bijzonder scherp. TE MARSEILLE. Sinds 9 ure valt de sneeuw in over vloed boven Marseille. Dit gebeurde niet sinds vele jaren. IN DE VAR. Ook in de streek van Toulon valt sneeuw met dichte vlokken. DE LUCHTVAARTDIENST. PARIJS-LONDEN ONDERBROKEN De sneeuwstorm woedt in 'het Som- medepartement. De luchtvaartdienst Parijs-Londen moest stilgelegd worden. 'VW 'Luitenant Schoonbroodt, van de vliiegschool van Schaffen, heeft het er Zaterdag namiddag op het nijpertje af gebracht. Hij was te Evere/mc! eer; Nieuwpoort opgegaan, om zich naar 'Schaffen te be geven, toen liiij daar boven verrast werd door geweldige sneeuwbuien, die hem dwongen van den rechten weg af te wijken. Hij word gedreven naar Mechelep, waar hiij een moitorpanne kreeg, j Gedwongen van te dalen, heeft hij getracht het oefeningsplein van den Aritwerpsche steenweg to bereiken, waar zijn vliegtuig vrij onzacht in oene haag teroeht kwam. De vlieger is ongedeerd, maar hot ^lipg'tuig Sis yer;brijzekl. j k plaats hebben van 29 Mei tot 9 Juni, ter gelegenheid der kroning van het beeld van Onze Lieve Vrouw tien Bosch. Deze feestelijkheden zullen plaats grij pen onder voorzitterschap van Z. Em. kardinaal Mercier. Onder de leden van het eereoomiteit telt men MM. baron Ruzette, minis ter van landbouw Beoo, gouverneur van Brabant baron de Kerchove d'Exaerde, eero-gouverneur van Oost- Vlaanderen, die in zijn kasteel te Bel- lem een Lieve Vrouw-beeldje bezit, ge kapt uit den eik van Onze Lieve Vrouw ten Bosch en Max, burgemeester van» Brussel, als opvolger der Brusselseho magistraten diio immer veel bezorgdheid over hadden voor het heiligdom van Onze Lieve Vrouw ten Bosch. (Onder voorbehoud deelt "een Brus- selsch 'blad een bericht uit Rome mee, waarin men opnieuw den kroonprins van Italië verlooft mot prinses Marie José van Belgie en prins Leopold van Belgiie met prinses Giovanna, de jong ste dochter van hot Italiaansche ko ningspaar. Een kruishuwelijk, bijgevolg, M. Howard Carter heeft de Egypti sche regeering een proces aangedaan. Hij maakt aanspraak op 5(3 per hon derd van do schatten die in de graf tombe van koning Toeti-ank-Amen zul len gevonden worden. De zaak zal be den Zaterdag voor de rechtbank van Cairo in 'behandeling- komen. De Irinancial News deed een on derzoek bij do bankiers der city omtrent de ineeTizakking van den Franschen en den Belgischen frank. Ziehier welke do meening dier ban kiers is De Fransche frank zakt tengevolge der nieuwe belastingen die het kapitaal buiten 'het land jagen. Talrijke perso nen verknopen hun staatsfondsen en plaatsen hun kapitalen in den vreemde om aan de belasting te ontsnappen. De Belgische wissel volgt uit gene genheid den Franschen toestandmaar men is veel minder pessimistisch ge stemd voor wat zijn toekomst betreft. De Financial News merkt op dat de aankoopen van Fransche fran/cs op drie maanden ami \e\en disconto van 250 fr. onderworpen zijn, terwijl men zich slechts Belgische franksen dit weken op voorhand, aan pari kan am- schaffen. De meeste personen aanzien dien hul digen toestand enkel als tijdelijk. De annalen van het heiligdom van Maria Pompei bevatten het volgende verhaal over een ontmoeting te Pom pei tijdens het bezoek van het Spaan- scho koningspaar aldaar. Onder de groep Prelaten en geeste lijken, die het Sp&ansch koningspaar bij den ingang der basiliek Stonden af to wachten, bevond zich een oude priester, met langen grijzen baard en eerbiedwaardige grijze haardos. Allen zagen hem aan voor eet^, oud-missiiona- ris, teruggekeerd van verre landen en vergrijsd in het missie-werk. De talrij ke aanwezigen en het opdringen der menigte verhinderde aan dezen pries ter met de andere geestelijkheid plaats te nemen in ,'het) priesterkoor, zoodat liij bij den ingang van het priester koor gemengd werd tusschen de talrij ke generaals en hoflieden, die het koningspaar en den hertog van Aostta, neef van den koning van Italië, ver gezelden. Niet verre van 'hem bevon den zich het liid der koninklijke hof houding, Graaf di Cel'lere en gene raal Primo di Rivera, de Spaanscho hofleden en militaire persoonlijkheden den. Voor dat Mgr. Celli zijn redevoe ring begon, zag de graaf di Cëllere dezen grijsaard als priester gekleed, en erkende hem als izijn kapitein toen hij zelf nog eavalorie-luitenant was. Aangenaam verrast -zeit hij: Ge neraal Fusoo, u hier? Bij het hooren van den naam Generaal Fusoo, draai de ook generaal Cagliano het hoofd Maar Graaf di Cel'lere had aan stonds de ontmoeting medegedeeld aan generaal Primo diii Rivera en hem gezegd, dat deze oude priester met' dion (grijzen baard, njjemand anders is dan Angelo Fusoo, generaal van den Italiaanschon Grooten Staf, dip gedurende den oorlog dienst- deed in het derde -legerkorps onder 'bevel van den hertog van Aosta. De Spaanse-ho dictator zag voor zich het ideaal van een generaal, die na het vaderland gediend te hebben, het legerkorps van den Koning der koningen is ingetreden om zijne broe ders dm Christus de H.H. Sacramenten toe te dienen. .Zonder een wooid te zog gen, sloeg de dictator zijne beide ar men om den hals van den generaal- priiester. Toen de plechtigheid in de kerk geëindigd was en de persoonlijkhe den zich in de sacri^tiij begaven, trad Primo dit Rivera opf den hertog van Aosta toe en zei hom1: Hoogheid, hiér; as een nwer ohderhooiigen, een gene raal van het derde legerkorps, gene raal Fusco, tegenwoordig priester en biechtvader in diit heiligdom. En ook de hertog van Aosta kwam naar den grijsaard, die tendertueschen Eijn plaats onder de geestelijken hernomen had en drukte hem herhaaldelijk do hand, ©ich met hom onderhoudend;. Maar de oude generaal, gedachtig aan de woorden van Thomas a Kempis «zoekt onbekend te leven en rnjeti door anderen geëerd te worden» was spoe dig uit de hooge vergadering verdwe nen. Toen de oorlog bevochten was, trok generaal Fusco ziich onmiddelijk uit heti leger terug en was eindelijk vrij om zijn lang en godvruchtig leven als leek te veranderen in een heilig en zich voor anderen opofferende pries terleven. Hij studeerde theologie bij de Dominikanen van het Collegio An- gelioo te Rome en begaf zich naar Lourdës' en elders in Frankrijk, om; daar de H.H. Orden en priesterwij ding te ontvangen. Paus Benedi'ctus XV bood hem een aats aan in een der basilieken van Rome, maar hij verontechuldgde rich bij den Paus zeggende onbekend te willen leven i(n een, heiligdom d'er Madona. NEGENTIENDE LIJST. Bedrag der vorige lijsten f. 135.798.52 25 40 100 52 100 100 200 50 Pension. St. Berthuin, Malonne, Onbekend St. Jozefsgestieht, Iseghem, MM. Alph. en L. van Merris, M. Is Lippens, Vosselaere, Clergé du Canfon de Templeuve', F.F.M., Bastogne, Parochianen van Ruysselede, Pour mes chers défunts, St. Père, bénissez ma familie,J.C., 100 Douii'rière R. van de "Wierve, 100 Parochianen van Zeebrugge, 55 II. Vader, zegen mij, Eecloo, 25 College St. Joseph, Mouscron, 250 Anonyme, Trimjté, Braxelles, 50 J.V.H., 100. Maiie-L., Ch.yTournai, 50 M.J. Montens d'Oosterwjrck, 50 Saint Père, fcénissez-nous, 1000' Mme Laha3re-Rcnsonnet, Venders, 30 M. et Mme E. de Podter d'Indoye, 100 Docteur Simon, Bruxelles, 100' M. Ernest d'Hoop, 100 M. Beaufaux, Bruxelles, 100 En kleinere giften. Tot.fr. 140.157,77; Men kan do inschrijvingen zenden! naar het bureel van ons blad, alsook opi postchecrekening n. 38.279 van M. Mallié, secretaris van den Bond, Bek iiardstraat 150, Brussel. BEDEVAART DER KATHOLIEKE DRUKPERS. De beevaart die, als naar gewoonte' de afvaardiging der katholieke dag bladschrijvers, die gelaslt is hot -bedrag der inschrijving aan den II. Vader te overhandigen, vergezelt, zal dit jaatf plaats hebben van 29 April tot 16 Mei. Zij omvat een verblijf van viervolle dagen te Rome en oponilbouden in de voornaamste steden Milaan, Genua, Napels, Floreneic, Venotie, Pallanza. Men kan volledige inlichtingen be komen in de bureel en der Alliance Catliolique en 45, Adolf Maxlaanr Bnissel (Voyages Francois) dio ala naar gewoonte gelast is met de inrfcli-v, ting van de ïeis.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1