5 Zaterdag Juli 1924 is Isternalisnale psiilitk ¥s@r2ishi!ng fel is Kakiiiaie Loopbanen Een leuk avontuur De nieuwe belastingen isteekenis van eens volledi ge Technische school vac? Stad en streek Rond hol lot van oen miljoen Bezuiniging op het spoor Bëlgie en Sovjet-Rusiend Dg zaak Oeppée Uil het Vatikaab Een socialistisch minister spreek tegen d. Klassenstrijd DE VOLKSSTEM XXX» JAARGANG NUMMER 156 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 UA.GrBL.AD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gespt Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Flaca de la Borrne, 8, Parijs, Bream'a Bmldinga, 6, Loadrea E. C. 4, H. Zoë |Zon op 3,56 Zon af 7,54 Eerste Kwartier den 9 :§0§: De laatste mijlpaal op de lange baan, waarop de bestendige Euro- peesclie vrede moet gezocht wor den. werd geslagen door de versla gen der experten, een mijlpaal van belang zoo men die besluitse-- len niet opsloot in de kartons der regeeringen. En sindsdien zijn maanden ver vlogen, maanden van loomheid en stilstand op internationaal gebied, tengevolge vooral van de Fran- sche verkiezingen en de talrijke verwikkelingen die ze na zich mee sleepten. Een nieuwe gezichtein der werd geopend door de exper tenbenoeming, maar hij bleet' in de verte vasthangen, tot nu weer beweging is gekomen, naar aanlei ding van de politieke omreis van den Fransehen premier naar Lon den en Brussel. Het is aan 't roeren, en het wekt de belangstelling op te mogen ver nemen dat er weer sprake is van een hartelijke overeenstemming onder de oude verbondenen, dat men 't akkoord is om de verslagen der deskundigen als grondslag te nemen van nieuwe onderhandelin gen, dat men tegen half Juli een nieuwe conferentie te Londen be reidt, een conferentie met hoofd zakelijk technisch kenmerk in in nige aansluiting bij het werk der experten. De regeling van den Euro peesehen vrede staat nu weer bo venaan op de dagorde der interna tionale politiek; het complex van herstel- en veiligheidskwesties zal technisch toegelicht en langs dien weg naar een oplossing gebracht worden. En zoo we de drukte om een rois van Herriot als voorteeken mogen aanzien, dan gaat do. klim mende aandacht naar de, verwe zenlijking van de besluitselen der experten. Met die eindelij ke herleving gaat een optimisme van breeden omvang gepaard, Het werd hier reeds geschreven, het valt niet te ontkennen dat de besprekingen van Herriot met zijn collegas uit Engeland en Bel gië, vooral met de eindoplossing door een gezamentlijke nota aan Duitschland, dat dit alles een vuortreffclijken indruk gemaakt heeft op de openbare meening. En die gunstige stemming zal nog toenemen na de verklaringen welke de Fransche eerste minister aan zijn parlement verstrekte naar aanleiding van een paar on dervragingen. Heel wat tegen strijdigheden zijn hij dit kort ver slag opgeruimd geworden en het lokte algemeene toejuiching uit vanwege de Kamer, te vernemen dat er eensgezindheid beerscht omtrent het Europeesch vraag stuk. -•» Wij hebben verklaard, aldus Herriot over de toenadering met Engeland, ook door België goed gekeurd; wij hebben verklaard dat, den dag waarop Duitschland zal voldaan hebben aan de ver plichtingen door het verdrag van Versailles opgelegd, het den weg vrij zal hebben om in den volke renbond te treden; wij gaan ak koord om, te zeggen dat een eer- lijk Duitschland niet zal veront rust worden, maar ook dat het, on eerlijk, niet zal gespaard worden. De groote stelregel blijft dus als maatstaf, en men kan bevredi gend afwachten welke oplossing men diensvolgens aan de lienors- de kwestie van lieid zal geven. herstel en veilig- Het uitspreken van die bevredi-i ging over de jongste wending der internationale politiek neemt men ons heuvel op; 't is toch een Her riot die het initiatief nam, de man van het radicaal kartel, waarvoor Eoincaré het afleggen moest, zoo luidt de aantijging. Tegen den voormaligen eersten minister van Frankrijk geraken onze Belgische antipoincaristen niet uitgepraat. Ja, ze hebben alle banbliksems van pati'iotardism'e heen en weer geslingerd tegen el keen die niet de Ruhrexpeditie ver ketterde en diens meer, en 't staat nu ook in die meening vast dat de nieuwe premier alle waarborgen van zijn voorgangers over boord werpt. Tot daar, wij zouden ongelijk hebben het met die uitlatingen op een loopje te zetten. Om het even op wien# initiatief de wind in de goede richting is gaan sturen, wat we beamen, dat is de eensgezindheid onder de re- geeringshoofden der verbondenen; wat tellen moet, dat is de stap die ons nader brengen kan tot de op lossing van het Europeesch vraag stuk. Wat heeft men wel aan blinde oppositie Terwijl de regeeringen zich in spannen om het gebouw van den Europeeschen vrede te herstellen, is 't heel wat gemakkeljiker een massa steenen in wanorde aan te slingeren, dan wel er één aan te brengen behoorlijk gebeiteld om in het geheel te passen. Maar wan neer het gebouw zal voltrokken z;jn, Vindt men meer genoegen in dic-n laatsten, dan in al de keiën die verstrooid liggen aan den voet van den muur. Zoo de bemoeiing van Herriot. zoo de overeens-temmmg onder de verbondenen, zoo de technische conferentie ons dien geslepen steen bracht, dan ware alle oppositie uit den booze. En wij zien niet in, waarom wij de voortreffelijke stemming op internationaal gebied niet mogen onderlijnen. Doze nieuwe richting in de koloniale propaganda, geniet een ongeineenen Di.vvai. Prins Leopold, die de opening ver leden week heeft voorgezeten, "heeft furm twee uur en 'hal: in de tentoon- .stelling vertoefd en voor elke uitstal ling de meeste bólangsteiling getoond Zondag was do toclooo van het volk zeer groot en men schat het aantal 'be zoekers, dat van 2 lot 8 nuir do (prachti ge inrichting bekocht, op 'meer dan 6000 personen. Maan dagnamiddag was de toeloop insgelijks aanzienlijk, zoodat het in richtend komiteit hóeft moeten beslis sen ook het publiek, mits .betaling vau één frank, 's voormid'dags toe te latcn- 's Namiddags blijft do toegang geheel kosteloos. Talrijke groepen van leerlingen, on der geleide hunner leeraars of leem- rössen, schuiven onophoudend en aan dachtig voort van Etand tot stand. 'Kapitein A. Van de Velde, oud kolo niaal officier, hooft zich deze eerst o da ggen beijverd de bezoekers op de meest onderhoudende wijze in te lichten oVcr hot wezenlijke leven en arbeiden van onze landgenooten in de kolonie. Eiken avond," behalve 'a Zondags, van 7 tot 8 uur, voordracht met licht beelden. De eerste voordracht, welke 11. 'Za terdag plaats had, was in het Nbder- iandsóh en word gehouden door den heer Vincent Dierickx. oud-volksverte genwoordiger. De apreker, ;die zijn be vindingen in Kongo op eenv zeer bevat telijke en aantrökikölij ko wijze voor draagt oclgsfetq een groeten en welver dienden bijvak De prins van Wjales beleefde dezer dagen een leuk avontuur. De Engelsohe erfprins bevond zich in do Keizerlijke tentoonstelling vay Wemlbley, toen hij werd verzocht den •vijf miljoensten bijeonderenpostzegel te willen aankoopen. De prins stemde gemoedelijk toe, en de aankoop zou met een zeker ceremoniaal geschieden. De winket-juffer overhandigd e- vriendelijk den postzegel aan deij, ptrins, omringd van gans eh zijn gevolg en van een aantal dienstoversten, doch de doorluchtige kooper had goed in ai zijn zakken te tasten: 15 centiemen om :ien zegel te betalen bezat- hij niet. Lord Derby verhaastte zich aan den prins de toelating te vragen hem te mo gen uit verlegenheid helpen, doch toon hij zijne hours wilde aanbieden .bid 'hij ook igoed zijne zakken om te koeren de lord-miljoenair was zoo «ratte» als de prins! De prins van Wales kreeg niettemin ijn postzegel al was het ook op .«den plak I Brussel, 3 Juli. Do afdeelingen der Kamer onderzochten liet "wetsont werp op de nieuwe fiscale inkomsten. Het werd aangenomen in vier afde,din gen op de zes, namelijk le afdee'ling, aangenomen met 35 stemimen tegen 4 en 1 onthouding 2e af deeling. verworpen met 9 stemmen tégen 8 en 3 onthoudingen 3e afdee- ling, aan'genomcn met 9 togen G 4e afdeeling, verworpen met 11 tegen 10 afdeeling, aangenomen met 13 stemmen tegen 7 en 3. onthouding 6e afdeeling, aangenomen met 19 te gen 6. Er werd over den grond der zaak niet beraadslaagd alleen 'hebben de socia listen gereclameerdmen *>u 'op het kapitaal moeten heffen. De mid den afdeeling- isamengesteld uit MM. Vcrmersöh, Troclet, Van Bel- De Bue, de Gérardon en Van Ach ter. Laat ons zien wat een volledige Hoofd vakschool waard is voor Stad en Streek 1) Dc bestaand.0 nijyerheidsinriclï- iingen vinden met gemak al do Vaklie den cn Vakovereten of Vakiïeider3 voor hunne exploitatie. Daardoor moeten de lokale nijverheden noodzakelijk verbe teren en vooruitkomen. 2) Nieuwe \indhistrie-i nrichtingen worden onvermijdelijk, dank aan de sc.hooil, in ?t loven geroepen, welke dan ook nieuwe en goede winstbronnen zijn voor Stad en omliggende. 3) In de streek der VOLLEDIGIj Technische scholen, kunnen veel meer jongelingen do weldaden genieten van een hooger Technisch ouderwijs dan eldcre, omdat de school gemakkelijk genaakbaar is. .r 4) Al de bedienaars van de voor naamste posten vestigen zich ter plaat se, wat voorzeker zeer voordeelig is voor den lokalen handel. 5) Eeno bloeiende industrie roqpt a.J- ijd andore gelijkaardige in 't leven en geeft ook aanleiding tot het slichten van aanverwante inrichtingen, 6) De Hoogere Technische School is voor Nijvèraars en Patroons een on- 'schatbare hulpbron voor proeven, ver beteringen, studiën,welke and es bijna nooit tot uiting komen't zij bij gemis aan tijd, technische krachten of door ie groote geldelijke opofferingen. 7) Is die vormschool waarlijk volle- o'iig, ze kweekt niet alleen den vakman, HKjar ook den menscfh, den beschaafden mensch. Die beschaving doet zieh over al gevoelen in den huiskring, in den werkkring, in gansoh hun omgeving. 8) Is de streek genoegzaam voorzien van de noodige Vakfcüenaais, de over- Mijvenden kunnen uitzetten en de vreemde 'bevruchten. Daar nog kunnen zij ijveren voor de moederschoot en moedchstreek, niet inlichtingen te ver schaffen 1) nopens openstaande plaat sen; 2) nopens bizonderhoden en merk waardigheden in 'betrek met hun Valk; 3) nopens uitwegen voor onze produc ten; 4) nopens nieuwe exploitation. Geen twijfel dus, eeno goede volledi ge Technische School is voor de Stad en de Streek eene bron van onbegeken- bacp weldaden. DE «GELUKKIGE TAP»! AANGEHOUDEN. Eenige maanden geleden viel de pre mie van een miljoen van de leening der Verwoeste Gewesten, te beurt aan een inwoner der stad Gent. Iedereen vroeg zidh af wie de ge lukzak was het gerucht werd ver spreid dat het een bediende was van een clagblad en ook een uitgever van een dagblad Op de kap van een inwoner van de Vrijdagmarkt 'had men er ook zelfs eentje op gedronken. Ten slotte zegde men dat de winner van het groot lot een werkman was, va der van een talrijk kroost, die het lot tor uitwisseling liad aangqboden bij een wissólagent in de kuip der stad Gent de Winner wilde geheim blijven en wij meldden destijds dat hij eene milde soim aan de oorfogsblinöen had ge schonken. - Die miljoenzaak is nu qcne geheele historie geworden, bij zoover dat de nieuwe miljoennair op dit oogenblik in 't (gevang zit. iZiefhier wat er ons verteld Wordt Eenige maanden den stierf eene Oude vrouw te Gent en al wat zij bezat van geld en waarden, wond onder de familieleden verdeeld. Er was daar ook eene aktie bij van 500 frank van de Doening der Verwoeste Gewesten or werd. zegt men, onder do erfgenamen overeengekomen, als het lot een pre mie won, het geld le verdoelen. De erfgenaam aan wien de aktie bij. de verdeeling to beurt viel, had het ge luk de premie van een miljoen te win nen. De bekoring was natuurlijk te groot om de neven en nichtjes daarme de in kennis to stellen en hij gebaarde van pij kens De winner, zekere Henri D.., smid van 'beroep, wonende wijk Akkergcm, wisselde de aktie bij een wissel agent uiit, die 'hem daar een voorschot op gaf van 400.000 frank. De smid ging nu zijnen gang hij koolit hem een pradhtrijtuig, een huis, verbrastte geld met hoepen en aan eene vrou-w met vvicn hij kennis had gemaakt gaf hij als geschenk eene som van 35.000 frank. De arme familieleden verstonden daar zich niet aan en staken de hoofden bijeen. Zij vernamen ten sl-otte dat hun neef het groot lot gewonnen had imel de ak tie van tante Marie en logden eene klacht neder. 'Een officier der rechterlijke brigade die ook op de wijk Aikkergem woont, word met het onderzoek gelast en wel dra was de zaak kffiaar getrokken. Henri D.. werd aangehouden en liet gevang opgesloten eene som van 250.000 fr. was nóg in zijn bezit ge vonden. De nieuwe imiljoiinair vqrgchec-n Donderdag voor den onderzoeksrechter De Bliek. De familieleden waren ook ontboden en bijgestaan door Mr 'Zenner die zij met de verdediging hunner be langen hebben gelast. De verdedigers van H. D.. yroejgen zijne invrijheidstelling. De minister van spoorwegen heeft oen maatregel van den 'u. Franaoisse goedgekeurd, houdende da afschaffing van 430 treinwadhtera. Dit is mogelijk door voortaan geen treinwachters meer te hebben voor het toezicht in treinen met minder dan ze- zen wagons. Men zal het stelsel toepas sen, dat in zwang is op de FranscSie spoorwegen, namelijk dat der vliegen de kontrole. Een missie van Belgische ingenieurs is dezer dagen van een studiereis naar Sovjet-Kusland te Brussel teruggekeenl- Het rapport der missie, dat ook aan do regeering' overgemaakt is, besluit tot< hevatting van de handelsrelaties tus- schen Belgie en de federatie van Sov jet-republieken. Erkenning der juro van de Sovjets aéliten de leden der mis sie nog niet noodiig. Rusiand w.ensclit uit Belgie te ont vangen leder, vellen, steenkolen, rub ber, kleorstoffen, chemische producten, katoen, wol, schoenen, metaal produc ten, landbouwmachienen, olectrisclie installaties, locomotieven, papier, auto- b'enoódigdheden, (gemaakte klce:aerert, terwijl voor den export naar Belgie in aanmerking zouden komen hout, vlas, hennep, pelswerk, enz. Daar zonder consenten geen transac ties mógelijk zijn, wordt van Russische zijde voorgesteld een Belgisch-Russische coöperatieve (op le richten, welke ouder eontrool van de Sovjets 'le handcLver- ridhtingen tussohen Belgie en Rusland zou centraliseeién. In Je nami-Jdagzitting van Donder dag werd het getuigonverhoor voortge zet. -■ -fr De ingenieur Duffcnc, va-u do imij- nen van Winlerslag, zegt dat het ban ket-, dat Coppce te Genck, aan Duitaalie officieren, die de mijnon bezochten,, zou gegeven hebben, alleen in de ver beelding van lastertongen bestaat. Lezing wordt gegeven van een schrij ven van een werkman uit Winterslag die bereid is to Seamen getuigen dat Coppéo groote hoeveelheden graan uit deelde opdat het niet in 'handen dcir Duilsohcrs zou vallen. M. Brioliaut, algemeen bestuurder dor firma Evcnce Coppée Co. gaf 'ver volgens uitvoerige uitleggingen ow,r de zaken cler firma ondor de bezetting en bevestigt de verkillingen yan. bjaïon Coppée, DE H. STOEL EN ARGENTINA Do kwestie betreffende de benoe ming van den Aartsbisschop van Buc- nos-Ayeres is op gelukkige wijze gore- geld. j Het is bewezen dat het verzet tegen de ze benoeming niet gewettigd was, noch door de onwaardigheid van -den kandi daat. noch door een vijandelijkheid fan wege den H. Stoel jegens do Argcn- tijnsdhé regeering, imaar wel en uiLl ui- tolijlk door eene kwestie van gepastheid', die zich tot het aartsbisdom van Buü- nes-Ayrcs beperkt. Mgr Andrea zou met een tijdelijiko zending in Zuid-Amerika belast wor den, zending die zou doen vaststellen dat deze prelaat hot volle vertrouwen van het 'hoogste gezag der Kerk geniet. Deze 'QplctSïing; voorgesteld door den gezant van Argentina bij den H. .Stoel, tijdens zijn verblijf te Bucnos-Ayres^ zou bijgetreden zijn door de benoeming van Mgr Andrea. Dezes zending zou einze wezen van apoaboliscihen visitor. Wat later roll pr, in clen. gewonen vonm o verge gaan worden tot de benoeoning van 'den Aartsbisschop yan Bucuos-Ay- "CP. M. J. H. Th-omas, de Engekrdhe mi nister van kolonies, eeu socialist, lieeffi Dinsdag te Londen het tiende .kpugrea. geopend yan de handelakamera van hc$ Britsche rijk. Hij sprak te dier gelegen heid eene redevoering uit, waar dft róodijes in Belgie een point kunnen aan auigen. M. Thomas imniqra, beknibbel de (liet roode leerstelsel van den klaasen- slrijd, een der eersto stokpaardjes vanl de socialisten. Ziehier hoe de minister aidh uitdirukte j Er is niets gevaarlijker dan (life - dwaze leerstelsel. Het kapitaal en de ar beid zijn beiden broodnocdig aan da ontwikkeling en aan den bloei der. zaiken. Indien, in stede van elkaar bil ie keel te grijpen, men de opbouw en det politiek der samenwerking aannarp, dan zouden al de pemoanlijikc moeir lijikheden zoowel als die van liet rijk met één slag grootendeels wegvallen. Gave de hemel dat wij den geest van 1914 konden terulgvindcn, wan neer mannen en vrouwen uit al de klassen als kenspreuk hadden gciK)- men Niet wat Ik kan bokomerf, maar wat ik geven kan.» 't Is dezo geest die ons opgoweokt 'heeft uit de oorlógsmoeilijkheden, en 't i= dceelfdo geest die on3 zal redden uit de moei lijkheden van het huidig tijdperk. M. Thomas drukte er ten slotte nog* maals op diat kapitaal en arbeid zouden samen gaan, dat or vaarwel aou gezegd warden aan den (klassenstrijd en dat al de standen zich zouden vereenigen óm de welvaart yan liet Vaderland to be werken.. - Do socialistische minister, 'die zieh zoo verstandig wist uit te drukken en, die tevens de onzinnigheid van de roo de ophitsers aan de kaak stelde, word druk toegejuicht. Lord Doihy, die 'de vergadering be woonde. was do eerste ojn M. Thomas geluk te wenscDien. Dan richtte hij zich tot de vergadering en 9[>rak «Ik heb M. Thomas altoos votor een politiek te genstrever gehouden. Na zijne redevoe ring gehoord te bobben, kym ik he^

De Volksstem | 1924 | | pagina 1