w Dinsdag Juli 1924 HET F1NANG1EEL HERSTEL VAN ONS LAND geleerde Kisgstaüster Meetbaar borduurwerk Kaffisiileks Hasgesehssl van Leuven Hei H. Sssrasrisaisssstgres ie Asfisierdifüi 1IWLSOT12 XXX» JAARGANG NUMMER 174 Kerkstraat, 9 en 21, Am.sï. Tel. 114 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.63 Uitgever: J. Van Kuffel-De Gsnst Publiciteit buiten het Arr. AAL.ST 'i Agentschap Havaa, Adolf Maxiaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream'e Buildings, 6, Lon dres E, C. 4, II. Martha |Zon op 4,25 Zon af 7,301 Nieuwe Maau den 31 Het gekende finaneie-weékblad Tr The Statist deelt in zijn num mer van 12 Juli eene studie mee. over den financieelen toestand van Belgie en na lezing van dit arti kel kan men de vraag stellen of men in liet buitenland soms niet beter dezen toestand-begrijpt, dan v/ij. bet gewoonlijk doen. In die studie wordt inderdaad gezegd De jongste wissel-débacle was eene les voor Belgie, zoowel als voer Frankrijk, aangezien zij het land overtuigde van de noodzake lijkheid, een einde te stellen aan de slechte gewoonte die er in be stend, leeningen te sluiten om de intresten van vroegere leeningen te betalen, onder voorwendsel dat het Duitschland is, hetwelk beta len zal. Er werd thans besloten dat de nieuwe uitgaven voor herop bouw niet meer zullen gedaan wor den dan indien, en voer zoover. :!e Duitsche herstelbeiastingcu het zullen toelaten i wat meer is. de helft van de jasten der schuld van heropbouw is reeds op de gewone begrooting gebracht en de andere helft zal er toekomend, jaar even eens op gebracht worden. 't Is daarom dat M. Theunis terecht kan beweren dat de totale uitgaven van den Staat dit jaar zullen gedekt zijn door het totaal bedrag der inkomsten want, bui ten het feit, dat de opbrengst der belastingen de ramingen zullen overtreffen, heeft uien de verze kering dat de betalingen in specien t-n in nat ura door Duitschland, voldoende zullen zijn om de lee- ningsiasten te dekken die inge schreven blijven op de begrooting van invorderbare uitgaven. Het Britsche financieel orgaan herinnert dan de volslagen vernie ling van ons land door de Duit sche legerbenden, de economische vernietiging van Belgie, den her opbouw van de verwoeste gewes ten, de schulden door de Duit- sehers gejr.aakt en die de Staat ten zijnen laste moe .VI nemen, en zegt vervolgens De uitwisseling der marken in Belgisch geld, a rato van 1,25 fr. per mark operatie die ter loops gezegd tot menig bedrog aanleiding gaf komt in de open bare schuld voor met 7 miljard 760.000.000 fr. en is grootendeels verantwoordelijk voor de muntin- flatie, die sedert den oorlog plaats had. Het overnemen der Duitsche oorlogsschulden, aan gemeenten en particulieren opgelegd - gedu rende de bezetting, vertegenwoor; digt eene kapitale obligatie van 2.280.000.000 fr. Terwijl deze laatste schuld krachtens het Verdrag van Ver sailles een recht tegenover Duitschland uitmaakt, lieten de geallieerden aan Belgie de zorg over een afzonderlijk akkoord met Duitschland te treffen, wat betreft de terugbetaling der marken. Geen akkoord is feitelijk bereikt en de massa der uit den omloop getrokken marken berust nog al tijd improductief en waardeloos te Brussel. Men moet aannemen dat Bel gie in 1919 een ontzagelïjken last op zijne schouders torschte. Ge- lukkiglijk besefte het de ontzag lijkheid ervan niet. Dat het ver blind was door illusies heeft het, zooals M. Theunis zegde, voor wanhoop gered. De_ voornaamste illusie is ge weest, zegt de Statist dat de Duitseher het al betalen zou. Zoo werd er maar verteerd, en daar men niet méér lasten betaalde dan Voor den oorlog, kwam het groot ste deel van het verteer van lee ningen voort, De tekorten van 1919 en 1920 bedroegen respectie velijk 5 miljard en 5 miljard 800 miljoen. 't Is ëerst het volgend jaar, toen men maar altijd niets uit Duitschland zag komen,«lat men is gaan hegrijpen dat de natie in zware opofferingen zou moeter^ be rusten in 1921-22 was het tekort der begrooting verminderd tot 3 miljard 150 miljoen in 1922-23 tot 2 miljard 360 miljoen; en wanneer binnen vier maanden de rekeningen zullen afgesloten wor den, schat men dat het tekort voor 1923-24 nog slechts 1 miljard 400 miljoen zal bedragen. De «Statist» ontleedt mi uit voerig de Belgische Staatsbegroo- ting en komt tot het volgend aan moedigend besluit Het voor het oogenblik be langrijkste punt is dat de beta ling der drie vierden van de be voorrechte schuld door Duitsch land gedaan is op liet oogenblik dat Belgie er de grootste behoefte aan had, 't is te zeggen voor dat het belastingstelsel was herzien en voor dat vele nieuwe taksen, er in begrepen die op het inkomen en op het zakencijfer, begonnen op te brengen. Dank aan deze zal men van heden af al de lasten der leeningen, die Belgie aanging om zijn werk van heropbouw te financeeren (er in begrepen de verplichting van terugbetaling der leeningen bin nen 50 jaren) op eigen schouders kunnen laden. Belgie hoeft zieh zijne oor- logssehulden niet aan te trekken, want deze zijn door het verdrag aan Duitschland opgelegd; en, of Duitschland betaalt of niet, Be ge allieerden kunnen moeilijk de be taling ervan aan Belgie zelf komen vragen. De cenige reden van onrust is gelegen in het feit dat, buiten zij ne vlottende schuld, bestaande in Sehatkistbons op 3 en 6 maanden, bedragend 4. 1/2 miljard franks,en in voorschotten der Nationale Bank wier uitkeering niet drin gend is, er eene heele reeks leenin gen op kort termijn, zoowel bin nen- als buitenlandsche binnen een tijdsbestek van twaalf maanden vervallen. De Schatkist is niet in staat die ieeningen uit te betalen en moet dus middel vinden om ze te hernieuwen. Wat de hoop op nieu we Duitsche betalingen aangaat is het goed zich te herinneren dat, eens de bevoorrechte schuld uitbe taald, het Belgisch deel slechts 8 t.h. der betalingen van Duitsch land bedraagt en dat krachtens een artikel van het verdrag van Spa, de geallieerden, die geduren de den oorlog geld aan Belgie hebben geleend het recht hebben het deel van Belgie op te eischen tot dat hunne schuldvordering ver effend is. Dit bewijst wel dat Belgie in de eerste tijden vooral met eigen hulpmiddelen zieh zal moeten uit den slag trekken. Indien het nieu we leeningen voor heropbouw ach terwege laat, indien liet er in ge lukt 'zijne schuld op kort termijn te vernieuwen, indien het zich ont houdt van groote kapitaaluitga ven voor spoorwegen, sociale her vormingen of weeldeverteer in dien het ietswat gunstige handels gelegenheid ontmoet, dan blijkt het wel daartoe in staat te zijn.» In het nummer van 19 Juni zet de Statist de studie voort én ontleedt verder de moeilijkheden die Belgie ontmoet op den onbarm hartig moeilijken weg naar een meer gezonden financieelen toe stand en naar het evenwicht der begrooting. De schrijver geeft toe dat het eene allermoeilijkste taak is met een Staatsschuld die van 5.866 miljoen voor den oorlog, nu ge klommen is tot 4(1.759 miljoen waarvan maar 43 p.c, geconsoli deerd, terwijl er voor den oorlog 89 p.c, geconsolideerd was met eene gedeprecieerde munt die niet van aard is ons crediet te verhoo- gen. Maar besluit de schrijver ieder een die nagaat feat Belgie reeds gedaan heeft, moet betrouwen hebben in de financieele toekomst van Belgie; en hij bewijst het als, volgt' Vergeet niet dat dé handels balans in Belgie bijna gelijk is aan de vooroorlogsche en dat in de productie van ruwe en verwerkte artikelen, het reeds hier tfn daar de records van voor den oorlog heeft overschreden, Vergeet niet dat het volk er werkt en dat indien het hooger loon en kortere werkuren geniet, het nog in staat is goedkoop voort te brengen, vermoedelijk goedkoo- per dan eenige andere industrieele natie, Duitschland uitgezonderd. Vergeet niet ten slotte, dat den Staat geen bedreiging van oorlogsschuld boven het hoofd hangt en dat door het in evenwicht brengen van uitgaven en inkoms ten, het den eersten en allerbelang-, rijksten stap heeft genomen naar financieele stabiliteit. De Statist staat buiten en boven onze politieke vooruitgeno men!] eden. lichtzinnige beoordee lingen velt het blad niet om zijne wereldfaam recht te houden. Het oordeel is er dus te merkwaardiger om en wel waard om uitvoerig te worden overgenomen. De eorw. zuster Miriam, der Zusters van de Heilige namen Jesus en Maria, komt voor don jury der rechtskundige iakuiiteit tec boogecohool van Washing ton, met do grootste onderscheiding, haar eindexanm af te leggen als dokte- res in de rechten en in do maatschaD- peiijke wetenschappen. De thesis, wél ke de geleorde zuster daarbij voorlag, is zoo merkwaardig dat het ministerie "van nijverheid en arbeid besioten heeft het weit te doen drukken cn in 't licht te De onlangs gevrijde kathedraal van Liverpool hooft een bord uurwerk ten geschenke gekregen van onschatbare, waarde en waarvan de kenners de on vergelijkbare schoonheid roemen. Twintig dames hebben er sedert 1902, dus gedurende 22 jaar, aan ge welkt. De zittijd van de ttoelatingsexanlens zal geopend worden Op Vrijdag 1 Augustus, ten 9 ure, voor de bijzonde re scholen van mijnen, burgerlijke ge nie, kunsten en manufakturen, bouw kunde en elektriciteit. Inschrijvingen den vooravond, -van 1.5 tot 17 ure, en de dag van 'het examen, van 8 tot 9 ure, in het lokaal der bijzondere scholen, St. Mieliielstraat, 10. Op Vrijdag 1 Augustus, ten 9 ure, voor de hoolgere handelschool (handels-, financieele. konsulaire en koloniale we tenschappen). Inschrijvingen denzielf- den dag, van 8 tot 9 uro, m het lokaal der school. Dekenstraat, 2. Op Vrijdag 1 Augustus, ten 9 ure, voor het landbouwgesticht. Inschrij vingen denzelfden dag van 8 tot 9 u., in het lokaal der sohool, Minderbroe derstraat, 21, Op Zaterdag 2 Augustus, ten 9 ure, voor het voorbereidend gesticht tot de speciale scholen en het landbouwge sticht. Insclirijvingen 'dezelfden dag, van 8 tot 9 ure. in de speciale scholen St. MichielstraaJ, 10, SLOT VER'GADER I N& 'Duizenden en nog duizenden had den Zaterdag avond de plaateen in het Stadion 'bezet. Juist in het midden troonde de kar dinaal legaat omringd door zijn gevolg van hoogwaardigheidsbekleders en de eerwacht van Maltihezcr ridders; op de andere tronen, links en rechts van den zijnen, waren de andere kardinalen der H. Roo'msohe 'Keik gezeten, die het congres hebben bijgewoond, en d^ avondzon, die uit fantastische wolkfor maties aan den in feilen gloed staan- den westelijken hemel zijn gouden ^stralenbundels schoot, vlamde in het rood en het purper van de luisterrijke gewaden der kerkvorsten. In het Oos ten hing een somber dreigende inkt zwarte lucht,een breede regenboog togen dien luisteren achtergrond hieid daar manent comiteit, Mgr Heylen. Op gereserveerde tribune waren we derom bisschoppen uit alle werelddee- len; gekleed in hun paarsehe en violet te statiegewaden, verzameld, om de le den van het Ned. Episcopaat. Alleen de bisschop van Haarlem, dus van het ontvangend diocees, zat in de buurt yan den kardinaal-legaat in het pavil joen, evenals de voorzitter van het per- mament comiteit, Mgr Heyien. Een storm van toejuichingen brak los toen kardinaal Van liossiün en de andere 'kardinalen binnenkwamen. Daarna hieven alle aanwezigen aan Adoremus in cternum sancti&imum saeramentum (laat ons in eeuwigheid liet Allerheiligste Sacrament aanbid den). Toen klonk plotseling, heel sub tiel, ontroerend schoon, als engelen- zang, het Veni sancte spiritus van een klein knapenkoor, in liet schoone, gervtbmeerde oud-Gregoriaanseli. Ook een Sacris Sole muis voor gemengd koor maakte diepen indru1- De voorzitter van het permanent co miteit Mgr Heylen, deelde mede, dat van de koningin was ontvangen een te legram van dank voor de telegrafisch door hot congres gezonden heilwen- schen. Voorts waren telegrammen irw gekoimen van de kardinalen Renucci de Bianchi en Laurenti, van het cathe- clraal kapittel en Toledo en van vele bisschoppen cn andere kerkelijke hoog- w aarclighe ictebekleed^rs ovoq de jheele wereld. Mgr Heylen biecht daarna dank aan de verschillende secties voor den iever, waarmede zij haar arbeid verricht. Het resultaat, zoo zegde hij, is zoo'n groot aantal resoluties, dat het onmogelijk is gebleken, ze ter vergaderiug af te kon digen. Ze zullen alle gepubliceerd war den. Vervolgens was het woord aan afge vaardigden van verschilleido landen, die geen sprekers op het congres heb ben gehad. In de eerste plaats aan Mgr I'apadopoulos, den voornaamste vertel genwoprdiger der Oostersoho kerken, aan wien het congres daarom nog eene bijzondere ibeteokenis ontleent. Daarna, spraken nog vertegenwoordi ger? van Duitschland, Ilougarie, Polen,' Tsecho-Slowakije en Argentinië.- Vervolgens heeft Mgr Heylen een rede uitgesproken, welke hij begon met de^ woordenTe Deum laudaraus Hij bracht dank aan God' voor den ze gen, die op het congres gerust heeft, en aan den kardinaal-legaat, die er zooveel luister aan heeft bijgezet. Daarna sprak kardinaal Van Pos sum de sluitingsrede uit. Ten slote heeft de kardinaal-legaat plechtig den Pauselijken zegen goge- Yc-n. W EUCHARISTISCHE DAG. Amsterdam, 27 Juli. Zondag 27 Juli is het H. Sacramentecongree te Amsterdam in de geheclc wereld mee gevierd door eene generale H. Commu nie in al de kerken en aanbidding tot 12 uur 's middags. To Amsterdam zelf te half tien pon tificale H. Mis door Zijne Eminentie den kardinaal-legaat, in liet Stadion. Allo kardinalen, aartsbisschoppenbis schoppen, abten, en andere kerkelijke hoogwaardighekybekleedera, die het congres bijwoonden, waren togen)wjboi> dig. Uitgevoerd werd de Missa de An- gelis door een koior van 3000 knapen. Eene ontelbare menigte, uit alle oor den dor wereld, «woonde do indrukwek kende plechtigheid bij. Voor de aanvang dor Mis, bij do aankomst yan den kardinaal-legaat werd aangeheven het Ecce Sacerdos Magnus Do wisselende gezangen werden uit gevoerd door de eerw. studenten d6r Groot-Seminaria van Utrecht, Haar lem en 's Hertogcnbosch cn eerw. 'broe ders van Amsterdam, Amersfoort en Bussum. De vaste gezangen werden gezongen door een knapenkoor, samengesteld uit de leerlingen der hoogste tklassen der Amsterdamse!ie scholen. Het geheel fond onder leiding van den zeer eerw. 'In pater D. v. d. Geest, O.-P., uit Nijme- jgem. ünüer de H. Consecratie bazuin geschal (van St. Picter te Rome). Na de 1 Pontificale H.Mis werd door allen liet oongreslied gezongen. Het was oen nooit gezien schouwspel, waarvan de,'indruk alleen onder deed voor de STADION, PROCESSIE van den namiddag. Te 3 uur begon, in het Stadion, hek Pontificaal Lof, in tegenwoordigheid weer van al de kardinaLn, bisschoppen, prelaten en waardigheidsbeklceders. Onder het lof speelde de fanfare Pontificia-Grieanti en tenvijl de geza menlijke Amsterdamsche kerkkoren (ongeveer 800 man en 000 knapen) de gezangen uitvoerden. Het programma voor het lof was 1. Ecce Pa nis (4 st. mannenkoor), Phi lip Loots; 2. Panis Angélieus (4 st. ge mengd koor), W. .P. H. Jansen 3. Magnificat (0 st. gemengd koor), Via- dana; 4. Ave Maria (4 st mannenkoor, J. A. S. van Scihaik; 5." Te Deum C* st. mannenkoor), Huoert Ouijpers; Tantum Ergo, Gregoriaansch. Vervolgens had ue solemneole pre cessie plaats. Onmogelijk is het naar werkelijk heid de ibesaiirijving van die processie te geven. Er was .geen enkel Roomschkatho lieke yereeniging uit Holland, op v elk gelbied ook, die niet voltallig m de processie aanwezig was. Eerste groep vereenigingen jvoccr tijdelijke belangen, yereemgiiigen van Hiiilitairen aarü, vereeaigiugeii yan on derwijs en wetenschap, vereenigingen van liefdacligen aard, godsdienstige ver cenigingen, H. Sacramentsvereéniginj gen, uit alle deelen van Holland, af- ;ewisseld inet muziekkorpsencn zang- Koren. De leden er van waren te tellen bij; duizenden, doch net juiste getal zou enkel :bij benadering op te geven zijn. .Vermelden wij dan enkel de laateto groepen A'i Jcio katholieke gemeenteraadslö- den «van het land, de katholieke leden yan de Tweodo Kamer, van de Eerste Kamer, yan den Hoogen Raad en yan den Raad. van State; De minister-voorzitter in Nederland, jonkheer Ruys do Berenbrouck en «de 'katholieke leden 'der regeering. Eer.v. broeders, S. Joannes de Deo, O. L. Vr. «van Ömarten, O.L. Vr. Onb. Out., Broeders van Oudenbosch, Era tors Aran Tilburg, Fraters van O.L.Vr. LL Hart, Oongr. yan O. L. Vr. v. Lour- dee, Chr. Br. van Barmhartigheid, Ar me Broeders van den II. kkanciscus, Broeders van Liefde, Penitenten van den H. Ikancisous, Broeders der Chr. Scholen. Reguliere geestelijkheid Kruis met kandelaars, Missionarissen van Mill- Ilill, Missionarissen van de li. Fami lie, Gezelschap van het Goddelijk \V|oord, Priesters van het H. Hart yan Jievius, Witte Patera van Afrika, Salc- sianen, Montfortanen, Assumptionis- tcn, Missionarissen van het Hart van Jezus, Pators van het H. Sacrament, Congregatie van 'het Onbcvl. Hart vaii Maria, Missionarissen van (Lvon, Ma- risteri, Paters ider HH. Harten, Pas- sSonisiten, Redeoiiptoiristen, ILazaristen, Camillianen; Jezuieten, Onges'j'bo&ido Gaimeliefon, Conventueelen, Minder-.' broedlara, Dominicanen, Cistercienger^, Benedictijnen. Seculiere geestelijkheid, groep I. As sistenten, Kapelaans, Rectoren, Leq- raars Klein Seminarie Roermond, Bre da, Den Bosch, Haarlem, Utrecht groep II. Professoren Groot-Seminarie, a'ls 'boven groep III. Pastoors buiten Amsterdam, .Am^tordamsche Pastoors, Dekens; groep IV, Kanunniken van Roermond, Breda, Den Bosdh, Haar lem, Utrecht: .groep V. Eere-Kamer- heeren van Z. H. den Paus, Buitenge woon Goheim-Kamerheercn van Z. H. den Paus, Huisprelaten van Z. "H. den Paus groep VI, Apostolische Protono- tariscn. Gemijterde Hoogwaardiglieidsbeklee- dera Abten, Bisschoppen, Aartsbis- scliioppen. Primaten^

De Volksstem | 1924 | | pagina 1