50 Wetsvoorstel tot bevordering van het bouwen van nieuwe woningen door tijdelijke kwijtschelding van de grondbelasting Woensdag Juli 1924 VERSLAG namens de MicSslenafdeeling uitgebracht doer den heer BLAVIER Ministerie Landsverdediging De conferentie te Londen Magister in Godgeleerdheid Genootschap van St. Vineentius a Fado De zaak Coppés Een nieuw schrijven van Z. Em< Kardinaal Mercier XXX'JAARGANG NUMMER 175 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST S Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream'e Buildings, 6, Lon dres E. C, 4, H. Serapbinus Zon op 4,24 Zon af 7,31 Nieuwe Maan don 31 Het wetsvoorstel van den hee-r Tib- tëaut 'heeft, in al de afdelingen, een •gunstig onthaal genoten. Hij stelt voor, gedurende tien jaar, de grond belasting van 10 t. h. op het kada straal inkomen kwijt tc schelden, wan neer de woning göbouwd is voor 1 Ja nuari 1928 en wanneer haar kada: straal inkomen, dat niet met den hu'inptrija mootj verward fa'Orden,, 2,500 frank niet overschrijdt. De fiscale kwijtschelding kan wor den aangezien als een tweede stap van den naoorlogsöhcn strijd tegen de wo ning-crisis. De eerste stap werd gezet d'oor de Nationale Maatschappij voor het ibömwen van goedkoope woningen: wégens de beperkte middelen van den Staat, zal deze er meer en ineer toe gebracht worden om de zeer aanzien lijke solmmteii als bedrijfskapitaal aan te wenden of, om een gekende for mule te bezigen om haar huizen te verkoopen ten einde te houwen en om te 'bouwen ten einde te Verkoopen. De tweede ttap was de regeling der Tk'emijën toegekend aan 'de particulie ren voor het bouwen van woningen. Doze regeling, door den heer Mover- soen ingesteld, werd aanzienlijk uit gebreid door de Koninklijke besluiten yan 12, 13 en 14 Februari 1924. •De derde stap, bestaande in het Voorstel van den lieer fTilhbaut, strookt (met de vestiging van een on- redhtctreeksdhe premie, niet meer al leen voor die koopt of die houwt voor eigen gébruik, maar ook voor die houwt om te verhuren. Zooala wij het verder '^11 en aan toon en, sluit geen dier handelingen een dei* twee andere •uit: zij kunnen heel wel snmenigaan. ■VROEGERE TOEPASSING VAN DE FISCAEE VRIJSTELLING. Het beginsel is niet nieuw en de steller van het voorstel had er reecfe op gewezen toen, na don oorlog, de wo- ninigorisia voor de eerste maal in de Kamer werd behandeld, bij gelegen heid van de instelling 'der Nationale Maatschappij voor goedkoope wonin- gen. Onder hot beheer der vroégeire fisca le wetten, werden gelijkaardige kwijt scheldingen van belasting toegestaan om de ontginning van hraakgronden en den bouw van huizen te bevorde ren: wetten van 3 frimaire jaar VII/ van 28 Maart 1923, van 5 Juli 1871. De wet van 25 Maart 1S47, tot bevor dering van de ontginning van braak- grond, stelde zelfs den termijn van vrijstelling op vijftien jaar voor de ge bouwen nieuw opgericht op de onbe bouwde en ledige gemeentegronden. Wij vinden hetzelfde beginsel terug in de stelsels waarmede de Itaiiaansdhe Refgeering aanmocdingen verleent en he.t werd op nog grondiger en min der beperkende wij'ze toegepast, dan in het voorstel Titbaut, door de Fran- sche wret op de huishuur van 31 Maart 1922. DE FISCALE KWIJTSCHELDING EN HET PREMIEENSTELSEL In de Toelichting, brengt 'de steller van het voordel zekere voordeden naar voren welke die aanmoediging voor het bouWen aanbiedt tégenover het huidige stelsel der rechtstrceksche proimcn. Daar het toegepast wordt door de bepaling alleen van het kaida- straal inkomen, stelt liet de aanzoc- kers a-rij vo.ii de formaliteiten ver- eischt tot het (bekomen van de recht- streeksche premie: ondanks de ver dienste van deze regeling, ondanks al hetgeen isgepoogd gewórden door dë jongste Koninklijke besluiten om de bestnursimiaatreigelen en do reda'ctie der stukken te vereenvoudigen, ontsfjem- men dezo vaak het meest belangwek kend piulbliok dat de maatregel wil be reiken, de massa der arbeiders en der geringe landbouwers. öm uit dien warboel van formalitei ten los te geraken, moet op medewer kingen worden gedaan, waarvoor so-m- mïgenzieh vaak dik doen betalen; om aan die (bezwaren en onkosten te ont snappen, verkiezen zij van een voor deel af te zien, dat zij zelfs niet zeker zijn te bekomen. Wij moeten ons niet inbeelden elfct de meest vaderlijke •onderrichtingen van den Minister er toe zullen kun nen' geraken om het formalisme van zekere, secretarissen van beschermings- comiteiten in te krimpen. Een lid der Commissie vroeg of de voorgestelde aanmoediging niet voor doél heeft de bestaande premiën af te schaffen. Deze hébben, als aanmoedi ging Voor den igeringeu eigendom, voorzeker uit hun eigen een grooter sociale waarde; het gaat niet op dezel ve af te schaffen. Volgens den indiener van het voor stel, zou de voorgestelde onreoht- stxeeksche premie kunnen samen ge slagen (worden mét de vaste premie, waarvan zij zou kunnen afgetrokken worden met ze» te kapitaliseeren. De belanghebbenden, verzekerd zijnde als minimum-aanmoediging de tijde lijke kwijtschelding van de belasting te bekomen, zouden meer geneigd zijn om onverwijld hun bouwplannen uit te voeren. Eigenlijk, zou deze vermindering nooit kunnen toegepast worden. De huidige premie en de kwijtschelding der 'belasting, die slechts worden toege kend dan op het oogenblik waartop (het huis is gebouwd en bewoond, wordt de definitieve toepassing van een of an deren (maatregel door liet-feit zelf uit- 'gémiaalkt. Uwe Middenafdeeling stelt duts voor de tweede alinea van het eenüg artikel te doen wegvallen, als zijnde zonder strekking. Zij heeft insgelijks den cenpiarigen wensch geuit, dat er geen sprake zou kunnen van zijn, de ftekale kwijtschel ding samen te genieten met de Staate- premie, noch die te verleencn aan de huizen, die beheerd worden door toe gelaten bouwmaatschappijen aldus zou men de Staatslasten onnoodig ver zwaren. Moeten inslgélijfks uitgesloten worden van het voordeel dor wet, zekere cate gorieën^ zooals de lusthuizen of Ibuiten- verioflijven, de onrborendo goederen die met de toelagen der oorlogsschade op gebouwd zijn géworden. Deze 'beschouwingen billijken het tweede amendement dat men voorstelt bij de tweede alinea van liet eenig ar tikel van 'gezegd wetsvoorstel. Gepastheid van den maatregel Nieuwe lasten aan 'den Staat en aan de gemeenten opgelegd. In uwe Middenaf deeling werd het voorstel grondig onderzocht te zamen met de heeren afgevaardigden van het Departement van Financiën. Het hoofdbezwaar was hoofdzake lijk het volgende Is het gepast, op het oagenblik dat de Staat zich ver plicht ziet voor 170 miljoen nieuwe be lastingen te vragen en dat de gemeen ten in een -benarden financieelcn toe stand <zijn vrijstellingen te verleenen we'lke niet alleen zullén schaden aan dén Staat, maar ook aan do provinciën en aan de gömcenten. In de 10 t.h., bij^ wijze vau (grondbelasting geheven, heeft de Staat, inderdaad, slechts de helft van 5 t.h. der inkomsten, terwijl de provincie een tiende bokamt of 1 t. h., en de gemeente vier tienden of 4 t. h. der belastbare inkomsten. Het éffer dat de Staal moet dragen door af te zien van de belasting, "zal gewis lichter ie dragen zijn dan de aan zienlijke financieele bijdrage die hij moet storten in de van de Nationale Maatschappij Deze belegt op dit oogen blik meer dan 520miljoen door de Thesaurie geleverd, zonder te gewa gen van do 300 miljoen door 'de Spaar kas voorgeschoten. De Staatslast zal des te licihter zijn, als hij wordt overgebracht op de late re jiaren, wanneer men kan hopen dat de huidige economische crisis," zooniet geheel opgelost, toch minder scherp zal zijn, en wanneer de Staat zijne be- grooting beter dan thans kunnen in evenwicht brengen. De Staat zal deze onrechtstreeksche premie met gesloten beurs betalen hij ziet vcorlcopig af van de eedulairo 'belasting op een inkomen dat, zonder deze aanmoediging, niet zou bestaan de (kwijtschelding betreft noch de op centiemen van de provinciën en de ge meenten, noch de supertaxe en zij komt niet in aanmerking voor de On rechtstreeksche {voordeeien toegekend aan de schalpliehtigen die laag zijn aangeslagen. Dit igeldt eveneens voor de provin ciën en de gemeenten om hun tus- schenkomend deel ir. de aandeelen van de toegelaten maatschappijen te betalen, alsmede de bijkomende toela gen aan de houders van de premiën, worden de gemeenten verplicht tot uitgaven welke veel zwaarder te dragen zijn dan de berooving van hun aandeel in de belastingen welke, zonder den (voorgestelden maatregel onzeker 'blij ven. Overigens raakt het voorstel niet aan hun vermogen van taxatie onder vorm van opcentiemen het is van belang hier te doen opmerken, dat do Fran- serhe wet de tijdelijke vrijstelling van de grondbelasting gedurende vijftien jaar op de belasting voor deuren en vensters, alsmede op de bijzondere be lastingen geheven ten bate van de De partementen en de gemeenten uit breidt. De leden der Middenufdoeling vroe gen rich af, of het voorzichtige voorbe houd door den heer Tibbaut gemaakt niet al te zeer de doelmatigheid der aanmoediging zal verminderen. Zullen de provinciën en vooral de gemeenten zich niet beijveren van gebruik te ma ken van het recht hun gewaarborgd door den voorgestelden tekst en op centiemen in voldoende getal te vesti gen om zioli inkomsten ie verzekeren die, zoo niet -gelijk, dan toch hooger zijn dan die welke zij zouden verliezen door de op de hoofdsom toegestaane kwijtschelding Uwe Middenafdee ling. die overigens vorlangt zoo min mogelijk te raken aan de financieele zelfstandigheid der gemeenten, is van oordeel dat dezo beter zullen kunnen oordeelen dian de wetgever om te uit te maken of het gebrek aan woongele: genheden in de gemeente zelf van zul- ken aard is dat de Staat de waarde vau zijne aanmoediging zal moeten verlioo- gen met bijvoeging van de kwijtschel ding der gemeenteheffingen. De toestand tegenover <le crisis is, in derdaad, zeer verschillend in der onder scheidene streken van liet land. In sommige .gemeenten der verwoeste ge westen was de terugkeer der bevolking niet zoo snel en zoo volledig als de her opbouw van de woningen, en in de streök van clen Ijzer zijn er schoone nieuwe huizen die onbewoond zijnte Brussel volgt de opbouw reeds de ver meerdering -\an het aantal gezinnen dit geldt eveneens voor andore (groote steedsdhe of industrieels contra, waar de Nationale Maatschappij voor goed koope - woningen inzonderheid hare werking 'heeft overgebracht. Doch dit is niet de toestand voor andere gewes ten izooals Limburg, waar de wondere vlucht van de nijverheid slechte wlordt tegengehouden door het gebrek aan werkmanswoningen. De crisis ihecrsdht insgelijks, hoewel op ecne latende wijze, in de meeste plat- télandscLe gemeenten. Wegens het ge brek aan werkmanswoningen. De crisis keerscht insgelijks, hoewél op ecne latende wij-zc, in de meeste plat- (elandsdhe gemeenten. Wegens het ge- brok van woongelegenhedcn op den buiten, worden de nieuwe gezinnen door de groote centra aangetrokken, waar zij zich meestal moeten tevreden stéllen met een schuilplaats, 'waarover zij zich in de geboorteplaats zou'den schamc-n. Onnöodig aan te dringen ojp de verderfelijke gevolgen van die plat- tclandbdhe uitwijking naar de groots stcedsche centra, niet alleen in zedelijk en sociaal opzicht, maar vooral betref fende de landbouw voor tbr engst. Im mers doet het gobrek aan arbeiders zich meer en moer voor den'landbouw gevoelen. Het voorstel van den heer Tibbaut^, biedt niet alleen hét voordeel dat het zich insgelijks richt tot <jle plattelan'd- sche gelmeenten waar de invloed van de Nationale Maatsöhappij nog niet kan binnendringen; doch door het ini tiatief dat de (gemeenten mogen aan wenden, bezit hot een zekere lenigheid welke aan al de gemeenten toelaat de aanmoediging te berekenen volgens den graad dor woningcrisis in de streek. Alzoo ontsnapt het aan de opwerpim* dat de crisis, in zekere gewesten, niet meer izoo groot is dat zij .nog uitzon derlijke maatregelen noodzakelijk maakt. (Morgen vervolg cn slot.) DIEINSTBESTEIMMING VAN BE MILICIENS DER KLASSE 1924. Het Ministerie -van Laudsvcrdiging laat weten dat er nog niet kan geant? vloord worden op de vragen van de mi liciens der klasse 1924, die wensch en hun dienstbestenüming te kennen. De indeeling der lichting zal slechts geëindigd zijn irond 15 September en op dezen datum zullen de belangheb benden door de oversten der wervings- burec'len verwittigd worden. EEN BELANGRIJKE BAG. Londen, 28 Juli. De "bijzondere briefwisselaar van het Hayas-agent schap -meldt f! Deze dag -meldt zïcli aan als een der belangrijkste van de conferentie. 7 Heden morgen, te 10 uur,'vergader den de vijf hoofden der afvaardiging in de Downing street, waar zij een kort onderhoud hadden. Geen enkel besluit werd genomen voor wat betreft de uit- noodiging der Duitsche afgevaardig den; de datum hunner komst te Lon den zal bepaald worden door de eerste ministers wanneer overeenstemming zal getroffen rijn in den schoot der conferentie. Het comiteit n. 1 (tekortkomingen en sancties) zetelde te 11 uur. Kolonel Logan, de Amerikaansche waarnemer ter herstelcommissie, dien de er een nieuw voorstel in dat in de volgende hoofdlijnen omvat kan wor den Bij de. regeung door het comiteit n. 1 voorbereid zal men de volgende schikkingen bijvoegen de Duitsche regeering en de herstelconamisi3 zou den vertegenwoordigers aanstellen die in onderhandeling zullen treden met de bankiers ten einde in onderlinge overeenkomst de voorwaarde# der Ree- ning vast te stellen. Dit voorstel is gelijkvormig het ver drag: de herstelcommissie heeft het recht hare maéht a.f te vaardigen en voorrechten toe te kennen. De FranSehe deskundigen hebben in princiep dit voorstel aangenomen. M. Snowden was er echter tegen ge kant. De bespreking zal heden namid dag voortgezet worden. De voltallige zitting zal té 16 uur be ginnen, zal de overeenstemming regis- treeren zoo zij bereikt werd in de eerste commissie of in tegenovergesteld geval zal zij vaststellen dat de kwestie der bijgevoegde waarborgen geen vooruit gang bereikte. MM. De Blicck, baroa do Beciker- Remy en baron d' IIuart, kwrslors van don Senaat, hebben aan hunnen kolle- ga EeTw. Pater Rutten, die benoemd geworden ia tot Magister in Godgeleerd heid der Orde van de Dominikanen, het juweel zijner nieuwe waardigheid aangebeden, nanidlijk een gouden"ring met, op den knop, het Wapen der Orde en de kenspreuk ervan Vetera no- vis augere ,Ecn zeker getal senators woonden deae gemoedelijke plechtig heid bij welke in het Kabinet der Kwestois plaats had. De Conferentiën van St. Vineentius a Paulo van Belgie zullen in buiten, getvone vergaderingen bijeenkomen op 6 en '7 September a.a. te Hallo. Het Congres zal twee dagen innemen een studiedag op Zaterdag 6 September en cene feestzitting 's anderdaags deze laatste valt te zaam met dg luisterrijke feesten, die de stad Hallo inricht ter eere van O. L'. Vr. en die Z. Elm. Kar dinaal Mercier 'met zijne aanwezigheid' zal opluisteren. Do 'eerste dag zal besteed woelden aan de studie van middelen die voor doel hebben de (bedrijvigheid van het Genootschap uit to breiden in aanpas sing met de huidige noodwendighe den; er zal nader onderzocht worden op welke wijze do zending van een Vincentiaan zich het voordeeligst kan uitstrekken in verhouding mot de be staande sociale en godsdienstige wet ten. Het Oongres zal verdeeld zijn in eene Vlaamsche en ceno Waalscho af- deOling. ï>o Vincentianen worden beleefd verzocht, onverwijld hunne verslagen en mededeolingea op. tezonden naar den 'lieer Voorzitter, omio du Conseil»,' 4, tc Brussel. 7 Het programma van Zondag 7 Sep tember'luidt als volgt Te 8 1/2 uur Mis en algemeene Communie in de kerk van O.L.Vr. te 10 u. Hoogmis in open lucht met pontificale assistentie te 11 3/4 u. Algemeene vergadering; te 3 u. Pro cessie, opgeluisterd door do aanwezig heid van Z. Eta. Kardinaal Mercier. o()o: Zijne Eminentie heeft nu naar een weekblad een aanvulling van een schrijven gestuurd, doer Z. Em. den Kardinaal aan een der advocaten in de zaak Ooppée gericht, waaruit wij nu het volgende overnemen i; Een mijner zinnen kan verkeerd opigevat worden, en vooral om de be- teekenis van dien rin in het iicht te* stellen neem ik vandaag het woord. Aan het einde van mijn brief hebv ik (geschreven 't Is goed, 't is schoon den heldenmoed te bewondoreu# maar. niemand heeft het recht, hem tot wet te stellen. Worden die regels losgerukt uit lmij verlband met 't overige van den tekst, dan zou ik erdoor verdienen, te worden opgehangen. Brengen wij ze terug in hun kaJder, en hun beteekenis zal (dui delijk worden. 'Er zijn heroïsche en toch strengbin- dende plichten, zooals de plicht is uit zijn natuur. 't Is voor den christen een plicht, den marteldood te lijden, liever dan zijn geloof te verzaken. 't Is voor den soldaat een plicht, derf dood te trotseerenj liever dan yan zijn süij'dpost weg te loopen. De christen, die de folteringen trot seert, de soldaat, die zijn leven waagt, zijn heldeyi. Ik meen, van mij-zeiven ie mogeij getuijgen, dat niet één Balg met meer geestdrift dan ik dien heldenmoed van onze soldaten heeft verheerlijkt. Waar Le Peuple bovenaan met groo- lettere durft schrijven, dat volgens gjr (Mercier de klokken heiliger waren dan het leven van onze soldatendaai zégt Le Peuple iete onzinnig en maakt ziéh aan een eerloosheid schuldig. Iets onzinnigs l Het onbezonnen blad. l'étourdiimJaakt geen onder scheid tusschcn een klok en het brons waaruit zij gegoten is, tussohen een lap stof en een vlag. De Mokken en de vlaggen zijn zin nebeelden 2 de ecrete zijn symbolen; van de godsdienstigo gedachte de tweede yan het Vaderland, de eer, het leger. Veronderstelt, dat een bende oommite nisten- zich op een socialistLsoiien. stoe| werpt en aan de handen van den vaan- deldrager de roode vodde ontrukt, die voor haar volgelingen de socialistische idee symboliseert. iZouden de «kajnera'- den», die den aanvallers niet in den weg treden, geen 'lafaards zijn En wil dit zeggen, dat de ro>de vodde méér waard is dan het leven der weiklieden, die ze redden 'i Do plicht kan dus i.n zekere oirf- rtandhjheden heldenmoed eischen, hel- denmoeid tot den marteldood 2 zeer goed en waar. Maar in die gevallen Is do plicht duidelijk het geldt dan rechtselredkil eene zaak van allerhoogst gewicht het geldt dan 't Geloof, het bestaan yan 't Vaderland. In den slotzin van mijn brief heb ik willen zeggen, Idat, in zeer vele geval len, in het gewone leren, de plicht of niet duidelijk as, niet onbetwistbaar^ zooals de plicht van den soldaat tegen over den vijand, of die van den chris ten tegenover den vervolger ofwel het voorwerp van den plicht heeft niet den ernst van de uren des oorlogs of der vervolging r; en dan bestaan <\r, tot schier in het oneindige, graden in de objectieve waarde van do zedelijk» daad en in het subjectieve begrip van haar moraliteit. Et zijn plichten, én Gij zijn raadgé» vingen. Er zijn duizend verzwarende of ver« lichtende omstandigheden van de plidhtigheid. Kortom or zijn voorze ker min of méér ingewikkelde gewe tensgevallen, waarin de raensch zede lijk kan zijn tot in het lieldennioediiga komende, niettemin datgego vervult, wat men kan beschouwen als zijndfl

De Volksstem | 1924 | | pagina 1