Zondag 17 O.gst Maandag 18 Oogst 1924 EEN HELD Priesterlijke benoemingen Ministerie Landsverdediging 1. H. de Paus en de Volkenbond Heudi de wende open l De conferentie te Lenden Onbewaakte spoorweg- barreelen De staking der mijnwerken Doodelijk tramongeluk te Schaarbeek GrauwvuuronSpIoffing is Chalslet Treinbotsing te Haren Ontzettend grama in Hannover Schrikkelijk drama te Aken asa XXX" JAARGANG NUMMER 190 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Eourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, S, Londres E. C, 4, iX2S H. Septimus Zon op 4.48 onthr 7,02 H. Helena Zon op 4,50 onder 7,00 Laatste Kwartier den 21 Onze lezers weten dat over een paar weken te Leuven eene groot1 sche betooging plaats greep, ter nagedachtenis van wijlen Pater Damiaan De Veuster, de Christen Held der Molokaï-eilanden, een der zuiverste voorbeelden van christene naastenliefde en zelfopr offering. Uit Brazilië komt thans het be richt toe dat onze roemrijke land genoot aldaar een navolger gehad heeft in den persoon van den Ka pucijner-Pater, Daniël de Sam.0- sate. Deze jonge kloosterling, op gewekt door het voorbeeld van Pa ter Damiaan, had er altoos naar getracht zich ook te mogen ten dienste stellen der lijdende lidma ten van onzen Goddelijken Ver losser. Hij, kreeg, op zijn her haald verzoek, van zijne oversten toelating om zich te begeven naai den Braziliaanschen Staat Mathir hao, waar er eene leprozerij is, aangezien er daar vele mensehen aangetast zijn door den gmwelij- ken geesel der melaatschheid. De Eerw. Pater de Samosate, van adelijken bloede, begunstigd door de fortuin, had niet geaar zeld alles af te staan om zich toe te wijden aan den dienst des Hee- ren. Hij wilde zich daarbij nog met ziel en lichaam toewijden aan de ongelukkigsten der ongelukki- gen, aan hen wier sterfelijk om hulsel jtóvend afgeweten wordt door den geheimzinnigen kanker, Waartegen de mensehelijke we tenschap nog niefs vermag. Hij begaf zich, het hart vol vreugde, met opgeruimd gemoed tusschen die verworpelingen der maat schappij, tusschen die arme lij ders welke voor den gewonen menscli eén voorwerp van afschuw zijn. De moedige kloosterling leerde de arme lijders de deugd der verduldigheid beoefenen, hij wekte bij hen op de hoop in een beter leven hiernamaals en spoor de hen aan al hunne folteringen zonder morren te dragen uit liefde voor Hem, die voor het mensch- dom zoo zwaar geleden heeft en den kruisdood gestorven is. Dat alles was hem evenwel nog niet genoeg. De kranige Pater, in wiens boezem het hart van een martelaar klopte, offerde zich ge heel en al op aan de., taak welke hij vrijwillig op de schouders ge torst liad. Dag en nacht was hij te midden van zijne geliefde me- laatschen; hij zuiverde hunne wonden, verpleegde hen lijk liet de beste geneesheer niet zou kun nen, altoos het verheven voorbeeld voor oogen houdend van den groo- ten Belg Pater DamiaanDe Venster, wien Lij wilde evenaren. Tien jaar lang hield Pater de Samosate 't uit. Toen werd hij zelf door den onverbiddelijken kanker aangegrepen en toch bleef hij den Heer loven, omdat hij Hem de genade verleend had zieii te mogen slachtofferen voor den naaste. Pas onlangs is dè heldhaf tige martelaar, navolger van Pa ter Damiaan, dezen gaan vervoe gen in den Hemel. En te Matan- hao wordt hij beweend als een va der en vereerd als een Heilige. Kooit zal zijn aandenken èr uitge- wiseht worden, zoomin als de Belg Damiaan De Veuster ooit zal ver geten worden. VVS :oOb: BISDOM GENT, Zijne Hcfcjg. de Bisschop heeft on derpastoor benoemd te Moeienré den E. H. Blomme, leoraar in het Klein Se minarie te St. Niklaas.. 'CQo,: BURGERLIJKE OORLOSGSIN VALIDEN De Heer Minister van. Spoorwegen heeft (besloten de prijsvermindering van 50 0/0, toegestaan aan de burger lijke oorlogsinvalieden met minstens 25 0/0 invaliditeit, eveneens te verke nen aan de gidsen van blinde of ge- brekkelijike invaliden, die ach niet al leen kunnen verplaatsen. •Opdat de belanghebbenden van de ze gunst kunnen genieten, moéten zij de melding Mag zich door een ge leider laten «vergezellen op hunne eenzeivigheidskaart laten schrijven in het ministerie van Landsverdediging (S.A.C.T.A. 4e Bureel). Zij moeten vooraf aan dit departe ment laten weten welke invali ifteits- graad liun toegekend werd en of zij moot de hulp van den derden persoon eene bijzondere vergoeding ontvangen. De burgerlijke invaliden die gepen- sionneerd werden door toedoen van de Rechtbanken van Oorlogsschade moe ien hunne aanvraag zenden naai* het Departement van Economische Zaken. :§0§: De socialisten schreeuwen over Hen wioninigsnood. 't Kost die heeren niets cii 't brengt koren op hun molen, want hoe verbitterder de gemoederen zijn, hoe rijker de socialistische oogst. De socialistische partij beschikt over miljoenen. Zij 'bouwt banken, fabrio- ken en feestlokalen. Waar zijn de werkmianshuizen opgetrokken, door de socialistische partij? Niet alleen verrichten de socialisten niets om in den woningnood te ver helpen; maar zij trachten de krisis ito 'bestendigen. In de Limiburgsche mijnstreek heb ben de directies tuinwijken dioen bou wen met prettige woningen, scholen,, enz. De werkmansbuizen zijn er heel praktisch ingericht. Tegen die daad van de Limburgsche mijndirecties komt gansch «de socialis tische partij in verzet. Hunne woede is te begrijpen Als de werklieden een «tehuis-) heb ben, geen kirot, dan begeven zij zich niet naar do Socialistische' drankloka len en cinemas; maar brengen hunne vrije uren door bij vrouw en kinderen. Haro op de kapitalisten die werk manshuizen doen bouwen I Zij bedrei gen de «partij.» TIET DUITSCHE ANTWOORD. GEEN AANVAARDING NOCH VERWERPING MAAR NIEUWE VOORSTELLEN Londen, 15 Aug. Het antwoord van het Duitsche kabinet is Vrijdag middag te 2 u. 45 te Londen aangeko men. De Duitsche ^gevaardigden lieten er onmiddelijk afschriften van maken, welke (Overhandigd werden aan de Bel gische en Fransche afgevaardigden. Het antwoord telt omstreeks 7000 woorden. Hel blijkt geen uitdrukkelijke aan vaarding of verwerping van het voor stel Herriot te bevatten eri bestaat ver der uit een aantal nieuwe .voorstellen van Berlijn. Feitelijk echter stemt Berlijn toe in de militaire ontruiming van do Rqer tegen Augustus 1925. De Duitsche afgevaardigden hopen hedenavond een definitieve, verklaring te kunnen afleggen. EEN VERKLARING VAN HERRIOT. Londen, 15 Adg. Talrijke Engel- öche persoonlijkheden hebben gepoogd, buiten Mac Donald om, als scheids rechter op te treden, tusschen' de Fran sche en Duitsche afgévaardigden. 'Zoo wordt verteld, dat, in den loop der ochtendzitting, een Engelsch minis ter voorgesteld heeft, dat Frankrijk der^ tijd voor do ontruiming hbg eens zou verminderen, in ruil voor; andere voordeden- Herriot heeft 'daarop onomwonden veridaard. van dergelijke koopjes niet te willen hooren. Hij heeft maar een woord. Zoo Frankrijk, in 't vervolg tot een edelmoedige daad besluit, dan zal dit uit vrijen wil zijn. HET BTANDPUNT VAN ENGELAND. Van bij de stichting van den Vol kenbond 'hebben wij het bittor 'betreurd dat de Mogendheden Z. II. den Paus niet hebben toegelaten als lid van den Volkenbond, evenals wij het betreurd hebben d'at de Paus niet mocht verte genwoordigd zijn op do vredeskbnfe- reneie van Parijs/V'easailles. De Staten hébben aldus het .hoogste en doeltref fendste zedelijk-geaag van de wereld miskend. Het is tevens betreurenswaardig ge weest dat geen enkel katholiek land, 2oo b.v. Bolgie of Spanje, het aarge- durfd heeft in den Volkenbond zelf het voorstel neer te leggfn tot opname an een vertegenwoordiger vau den H. Stoel. In Engeland is er nu eene beweging ontstaan in dien izin. Lord Parmoor, destijds vi'karis-generaal van den An- glikaansdhen aartsbisschop van Canter bury, en thans officieel, mandataris der regeering in de Lordskamer. zou den wqpscih hebben uitgedrukt dat Z.- H. de Paus lid zou woonden van den Vql- kenibonr. En men heeft redenen om te gelooven dat zijn wensch door de re- gearing wordt -gedeeld. De Volkenbond is ingesteld tot het behoud on de ver dediging vam den wereld vrede. Welnu de intrede van den H. Stoel in den .Vob kcnbbnd zou machtig bijdragen om dit doel te bereiken. 'Lord Parmoor is voorzitter van <3e Engels che rogeering^ko m missie voor den Volkenbond. Hij is van oordeel .dat het inderdaad onmogelijk is den H. Stoel als Staat op te nemen, maar dat er in de verschillen Ie raden van den Volkenbond eene plaats -Toor Z. H. den Paus moet voorbehouden worden. Doze stelling kiom.t overeen met het voorstel van de katholieke konferencie van Reading, welke vroeg dat de II. Vader in den Volkenbond zou opgeno men worden, niet- nb Staatshoofd, anaar als Bewaarder van de zedelijke Wet en de stichter van wede. In zedelijk op zicht is er geen hooger gozag dan dit van Z.H. den PauS, dat ziek uitstrekt over alle volkoren en allo landen van de wereld, en gegrond is op de Eeu- vrige-Wet van Rechtvaardigheid, Waar heid en Vrede. Wij wensohen vurig "dat het voorstel van lord ParmOOr wordt doorgedreven, tot meerder heil van den wereldvrede en de verzoening onder de Volkeren. Uit reden van besparing is Sedert den wapenstilstand, do bewaking van sommige spoorwégbarreelen over welke weinig verkeer is, afgeschaft. Het-getal ongevallen is, aan die bar reelen, dan ook vrij groot geworden, t Een Kamerlid heeft de statistiek ge vraagd van het getal ongevallen aan die onbewaakte barreelen sedert de afschaf fing gebeurd. De heer minister heeft twee statistie ken gegeven, eene dor ongevallen ge beurd aan bewaakte barreelen en eene der ongevallen gebeurd aan onbewaak te barreelen. In 1923, aan bewaakte bareelen 34 ongevallen; 9 dooden, 10 ge kwetsten. Zelfde jaar aan onbewaakte barree len 74 ongevallen 20 dooden, 27 Dat is in zekere zin de waarheid maar toch de geheele kwestie niet. De gsroote zaak ia dat liet den spfoor- weg is die het gevaar geschapen heeft. Voor dat de spoorweg gelegd was be stond op die plaatsen geen gevaar wie het gevaar schept, moet er de ver- antwoordelijikheid van dragen. Het is best mogelijk, dat voetgangers of voerlieden bij het kruisen eener barreel verstrooid zijn, of in slaap ge vallen, enz. Dat zulk3 zou gebeuren wist het sppcrwegbestuur, als het den spoorweg aanlegde. Als iemand onvoorzichtig is, blijft het te onderzoeken in hoeverre hij van die onvoorzichtigheid verantwoordelijk moet gesteld worden. Veronderderstel Iemand bezit een huis of gebouw langsheen da straat het waait of stormt eene pan vliegt ervan en kwetst of doodt iemand. Zal men zeggen dat het slachtoffer onvoorzichtig geweest is met bij on stuimig weer uit ie gaan Neen maar de eigenaar van het huis tzal vjeirantwooirdelijk verklaard Worden. Do (bewering dat het slachtoffer on voorzichtig zijn geweest, deugt riet de spoorweg moet zijne barreelen doen bewaken aangezien de barreelwach- ter maar betaald worden, en mbeten worden in verhouding van den dienst welken zij bewijzen, wat iri de laag ste gevallen 1.10 fr. per dag is kon de kwestie van bèsparing niet ingeroe pen worden. Er kan elders gespaard worden, waar het geld met handsvollen .verkwist wordt. EEN MOTIE VOOR DE STAKING. Bergen, 15 Aug. Een lOOtal afge- •aaxdigden van bij de socialistische centrale aangesloten syudikaten, keur; den gisteravond volgende motie goed Gezien de uitslag van het referen dum, beslist dat de staking van heden af werkelijk zou doorgaan in gansch de Borinage. Daar in verscheidene mij nen de opzeggingstermijn nog niet is veistreken en zelfs niet de minste op zegging Werd gegeven, besluit de verga dering dat de arbeiders di9r mijnen, waarvan ihet werk niet in orde is, hun maatregelen moeten nemen om Maan dag, 18 dezer, alle in de gelederen plaats nemen.» Deze motie werd zonder bespreking met aligemeene stemmen aangenomen. Daarna werden de maatregelen over-' vyogen om de staking te leiden. "Woensdagavond heeft in de Voot- uitganigstraat te Schaarbeek een ernstig ongeluk plaats gehad. /Een als werk man gekleed persolon stak «Ie straat over, toen hij werd verrast en omverge worpen door een tram, die in de rich ting van de Noordstatie reed. Hij bleef bewusteloos ten gronde liggen en ver loor veel bloed uit den neus, den iniond en de ooren. Men bracht hem over ra^ 't ziekenhuis van Schaarbeek. De dok ters vreezen een schedelbreuk. De onge lukkige had geen papieren bij zich. Toen hij Donderdagmorgen uit eijn bewusteloosheid ontwaakte, kon men zijn identiteit vaststellen, 't Is een ze kere Jan Prantus, 25 jaar oud, wonen de in de Brabantstraat 192, Schaar beek. Hij is chauffeur, in dienst bij een Brusselsch kolenhandelaar. In 1924 -eerste zes maanden Bewaakte barreelen 16 ongevallen; 1 doode, 14 gekwetsten. Onbewaakte barreelen 29 ongeval len;11 dooden, 2 gekwetsten. t 'Het vergelijken van deze ijwee statis tieken zou kunnen doen '^sluiten dat, betrekkelijk, het aantal (ongelukken aan onbewaakte borrelen zooveel grop- ter niet is dan bij bewaakte. Men zou mis zijn immers het ge tal bewaakte (barreelen is wellicht tien maal zoo grobt als dat der onbewaakte en bijgevolg zöu de statistiek der onge lukken moeten berekend warden in verhouding der onbewaakte tot de be waakte barreellen. Dan zou men inzien 'lat het getal ongelulkken bij onbewaakte barreelen zeer groot is. Bij elk ongeluk a in eene onbewaakte barreel gebeuld, zegt liet bestuur dat het te wijten is aan da onoplettendheid of de onypomehtighedcl der slachtof- fera, Op het grondgebied van Diegem HofstaJdé worden op dit oogenblik groote aardewerken uitgevoerd. De aar de, die langsheen den spoorweg is og- gelhbopt, wordt op wagons geladen en naar Haren vervoerd. De machinist van den trein was, op den dag van het ongeluk, Jozef Van den öroeok, wo nende in de -Tuinwijk te Putte. Op 150 meter afstand van de brug aan den Haachtschen steenweg, kwam men weet niet tengevolge van welke omstandigheid, voornoemde trein in botsing met een anderen, ledigen trein. De machinist en de stoker van den aan gereden trein spron'gen van hun ma chine, doch Van den Broeck werd met geweld te gronde geslingerd en zwaar gewónd aan het 'hioofd. De ongelukki ge werd in het hospitaal te Schaarbeek ter verpleging opgenomen. Dc stoffelijke schade is zeer belang rijk. Een streng onderzoek is ingesteld naar de verantwtoordelij khoi-L oqo: VEERTIEN [MIJNWERKERS BEDOLVEN. Charleroi, 15 Aug. In schacht nb 3 van de kolenmijn Carabinier, gelegen aan de -grens der gemeenten Preeies en Chatelet, heeft zich gisteravond om 6 1/2 uur, een geweldige ontploffing voorgedaan. Veertien arbeiders waren aan këfc weik op de verdiepin'g van 749 meter, aan de kolenader Lohurie, toen, door tot nu toe onbekende oorzaken, de ont ploffing zich voordeed, die zoo gewel dig was, dat ze op de verdieping jan' 900 met^j werd gehoord. EEN ONTSNAPTE. 1 Onmiddelijk spoedde zich een groep -irbeidcra, onder geleide van opzichter Anciaux, ter hulp, maar de gasuitwase- mingen wai-en zoo overvloedig, dat An ciaux verstikt neerviel en zich daarbij ernstig kwetste. T(och zetten de overige redders hun weg voort cn vonden ccn Italiaansdh arbeider Ca mar o, bewuste loos in de mijngang liggen. Op het oogenblik der ontploffing was Gamaro langs een zijgang op de vlucht gesla gen, maar onderweg bewusteloos neer gevallen, toen hij poogde langs een ver bindingsweg de verdieping van 800 meter te bereiken. Oaimaro kon tot het bewustzijn wor den teruggeroepen, maar kon geen an deren uitleg geven over de ontploffing. DE TOEGANG VERSPERD. Om 9~u. 10 poogden nieuwe red dingsploegen de plaats des onheils to bereiken, maar vruchteloos de over vloedige hoeveelheid gas, die in de ga lerijen was opgehoopt, belette allen voortgang. Weldra stelde men vast, dat 'da luohtlkokeTS, die de (geteisterde gaande rijen van vesredhe lucht moesten voor zien, waren verstopt door instortingen. Dadelijk werden de noodige man schappen aan 't werk gezet, om deze luchtgangen vrij te maken, ten eindo toe te laten Idat de gassen konden" onV snappen. Gisteravond was men er nog niet in geslaagd de veertien ingesloten arbei ders te bereiken. Deze zijn Mohamed Ben Kacem, Baïd Megaza, uit Chatelet; Leopold De- bu, 'Leon Simon, Dominique Ronoava, uit Chatelet; Alfredo Berhaggi, uit flhatelineauClement Dupaailoup, uit Chatelet Ersilioa Giargini, Noël Houytou, uit Bouffioulx; Aïssa Djemal} Angelo Cellot en Leopold Jonet, uit Chatelet; Arthur Quitard, uit Bou£ fioulx; Ralbot ben Abbes, uit Chatelet. Vrijdag mlorgend waren reels vier lijken opgehaald. Men wanhoopt nog levende slachtoffers aan te treffen. ZES KNAPEN BIJ HET ROOD HUID,-SPELEN DOODGESCHOTEN iDOOR HANKIE MAKKERS. Scholieren stficelden Roodhuid in een klein stadje van Hannover. Twee der knapen, 10 en 14 jaar oud, waren daarfoij de cowboys en wisten met een lasso een aantal vrienden, tn vangen. De gevangenen zouden Worden te rechtgesteld; en werden aan hoornen ge bonden. Daarop legden de zoogenaamde cow boys aan en, niet wetend dat de revol vers welke (bij het apel te pas kwamen, geladen waren, doodden zij zes hunnes EEN BELGISCH GENDARM BIJ ONGELUK DOODGESCHOTEN. Een Bellga-lbeiriehf uit Aken luidt In de griffie van (het gerechtshof dor 8e voefcvolkafdoeling te Aken heeft een vreeselij'k drama plaats pflaita gehad., j De soldaat-planton, die ccn revolver, j hanteerde, wélke als overtuigingssfaJk mloosit dienen, doeid een schot afgaanT, De koigel doorboorde de borst van dein wadhtmeesteir der gendarmerie! 0. T. Hulbért Van Hocdk. De wanhoop van den 'dader van dit drama is ontzettend. Het lijfc van het slachtoffer werd naar het doodenhuis van -het Belgisch krijgsgasthuis1 te Aken overgebracht. De ferijgrauditor heeft het gebriüi§5 [lijk onderzoek ingesteld.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1