Zondag 31 Oogst Maandag 1 Sept 1924 Ëe Minisierleele Eeoneraaten De Kerkvervolging herbegin! in Frankrijk Ma de conferentie van Londen ie wedderegeiing der staatsbedienden Rlen vond benu mol-., 3e Ëelglseh-Duiische haadslsbgfrefcklngen 0® eerste prssffeefsf van im SS5p8r-Z@pf3Siiï5 Burgeresrlsg 'm China Weer eens epstasdspsgisig in Psrtisgal CiatzetteiiiSe treinramp In Ëriiseh-indië De staking in de Barinage Een slecht zaakje Erge paniek in een Italiaansche schouwburg Erge aardbeving op IJsland De opveiger van IÜL Frangoïsse DE VOLKSSTEM XXX' JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 3I> AGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Axr. AALST 1Agentschap Havaa, Adolf Maslaan, 13, te Brussel. Place do la Bouree, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C, 4, H. Isabella |Zon op 5.0S onder 6,34 H. Gillis |Zon op 5,09 onder 6,32 Eerste Kwartier den 5 Zij zijn juist als de gemeen tewinkels, een overblijfsel uit don oorlog, maar de eerste zijn al lang verdwenen, terwijl de twee de nog altijd blijven voortbe staan. Waarom? Omdat de ge meentewinkels ten behoeve wa ren opgericht van iedereen en de eeonomaten voordeeld van eene Masse van personen, die evenals de mandarijnen in China, privi legies genieten. Wij bedoelen de ambtenaars, die stilaan bij ons een staat in den staat zijn gaan vormen, en alles ^tegenhouden wat hun persoonlijk kan bena- deelen. Dat is het geval met de eeonomaten. Die eeonomaten zijn niets an ders dan ectonomische parasieten op de huid van den liandeldrij- venden middenstand. De Staat verleent hen, op kosten van dien middenstand, kostelooze lokalen, licht en vuur, kosteloos vervoer, kostelooze bediening, voorschot ten en credieten en nog heel wat andere voordeelen. Er zijn er die onbesdhaatnd hun opschrift ver- toonen langs de straat dat zijn de eerlijkste maar er zijn er ook, die verdoken zijn in de mi nisterieele gebouwen, tussclien de bureelen in en, waar de hooge oomes van de administratie aan een lageren bediende, die als win keljuffrouw dienst doet, orders gaat opgeven voor zijn huishou den In de Ivamer hebben de be- grootingscommissïes herhaalde lijk gevraagd verschillende jaren achtereen de afschaffing van deze voor den vrijen handel zoo hinderlijke eeonomaten. J5n hij de bespreking is (uitgekomen, dat de gedane handelsverriehtin- gen dezer econömaten er zijn er meer dan 60 gebeurden huiten welen der belanghebben de ministers. Wat een toestand! Er worden in zoon eeoncmaat twee soorten van handelsverrieh- tingen gedaan: Voorschotten van credieten in geld. en voorschot ten in waren. Welnu voor de eerste kwamen de ministers tus- schen, zonder echter toezicht te houden op het bestuur van het eennomaati Een Kamerlid had aan wat nog overblijft van het ministerie van bevoorrading ge vraagd. 'welke toezichtinaatrege- len er waren gehouden op het be nuttigen van de toegestane cre dieten, Ei' werd geantwoord dat cr geen toezicht bestond. Uit het voorgaande blijkt dat de Staat nog altijd op zeer on- Voordeelige wijze winkeltje speelt en dat de bureaucraten in tegendeel op zeer voorcteelige) wijze zijne klanten zijn. Vooral in den tijd der socialistische mi nisters werden ten bate van deze eigenwinkels reusachtige credie ten toegestaan en |jeele vrachten koopwaar, en dé ambtenaars kochten maar op, Het is waar bekende Mi- raster ïchoffen in de Kamerzit ting van 16 Juli 11, dat het meerendeel dezer winkeldien sten met verlies hebben gesloten De proefneming is tegengevallen en ik denk dat zij niet verder piag worden voortgezet.» En meent gij, dat er nu veel 'eeonomaten werden afgeschaft sedert? Geen enkel. Wat trekt zich de bureaucratie van het oor deel van den Minister aan, als het in haar belang is anders te doen? En weet gij wat het dcficiet is der 'eeonomaten? Juist 631.000 fr., verschuldigd wegens voor schotten op koojpwaar. Het is geen wonder, dat er overal eeono maten verrezen als paddestoelen, tot in de gevangenissen toe. Er waren er o_p zeker oogenblik 65. En niet alleen de ambtenaren, maar al degenen, die maar eenige verwijderde 'betrekking hadden met zoo'n ambtenaar kon daar koopen, Ziehier hoe de heer Feuillien van Seliaerbeek, die den toestand goed kent, de zaken samenvatte in de Kamer Zoo stelt men vast dat er groote misbruiken waren: perso nen vreemd aan het bestuur kre gen 'het voordeel van de voor schotten van geld en waren. Zoo dra de {heer Masson, minister werd, bracht hij orde in dien toe stand, Het tekort was, zooals ik zei, 631,000 fr. Het komt voort van het groot verlies dat bestond op het oogenblik Bat men besliste tot de vereffening van het ontsta ne verlies en van hetgeen de va- kantiedienst kostte. Deze werd tot stand gebracht om de ambtenaars toe te laten eenige dagen, onder bijzondere (voorwaarden, te ver blijven in De Panne. Het is een misbruik de fondsen van den win'keldienst gebruikt te hebben voor de inrichting van dien va- kantiedienst. De prijzen, die men in de Panne vi'oeg, waren lager dan de kostende prijs. Anderzijds, logeerde men personen vreemd aan lïet bestuur. Ik wil geen namen aanhalen. Het Rekenhof zal den financieelen toestand van den dienst te onder zoeken hebben, te meer daar het werkelijk (verlies niet zou be perkt zijn hij de aangeduide som. Men zal rekenschap 'moeten ge ven, Wat mij betreft, ik wensch de regeering geluk dat zij gedaan maakte met die verrichtingen. Indien men niet tot inkeer ware gekomen, dan zouden er ten slot te eigen winkels bestaan hebben in alle gemeenten van het land, en wie weet waartoe men zou ge komen zijn, Ik keur de inrichting zelf niet af het was nuttig het be stuurpersoneel na den wapenstil stand te helpen, maar men moest het bestuur dier winkels aan be voegde mannen hebben toever trouwd en op tijd er mee opge houden hebben. Maar wat onge looflijk is, en toch waar, ondanks ieders afkeuring in de Kamer bestaan de eeonomaten thans nog. HET UITDRIJVEN DER KLOOSTERORDEN Zooals te verwachten was, stellen de radicalen het niet uit hun onverdraag zaamheid te toonen. De Clarigen van Alenson hefcben officieel aanziegginlg gekregen, dat zij uiteen hebben te gaan of anders uitgezet zullen worden. En toch huichelt Herriot dat hij de vredestichter wil zijn en dat hij {gewe tensvrijheid wil waarborgen. Het heet dat Frankrijk zware Ibeproelvinigen heeft ondergaan. Toch blijkbaar niet genoeg om de 'helden van de verlich ting tot wat meer broederliefde te brengen. JDoor hun tonverdaagzaam}- beid gedreven, doen zij liever fde rao- reele krachten een er natie te niet, dan hun enghartig anti-clerikalisme op te hergen. De kommissie, die Zich onledig houdt met het opmaken van een nieu.- we loonregeling voor de staatsbedien den, zal einde September met haar werkzaamheden klaar komen. De nieuwe regeling zal aan den staat 328 miljoen meer kosten dan tcTe huidige. Boekarest, 29 Oogst. In de delta ran den D.onau, nestelt de Koning der Moerassen zooals hij, Idoor de met schrik geslagen 'bevolking, ge noemd Wordt. Om van de geweldplegingen van den bandiet verlost te geraken, daar hij gcheele dorpen plunderde, treinen tot staan brengt en de wegen onveilig maakt, werd tegen hem een expeditie op touw gezet. De opzoekingen, waar aan het leger en de militaire vliegtui gen deelnamen Heven izonder gevlolg. Naderhand Vernam man, dat de Koning der Moerassen zich te Kon, stantza ophield en dat 'hij en zijn hen- de als gendarmen vermomd aan de expeditie heeft deelgcn'omen. De Roemeensehe regeering denkt nu een tweede klopjacht in te richten en zal daartoe een krediet van 200 miljoen lei aanvragen. 'EEN BELGISCHE DELEGATIE NAAR BERLIJN. NAAR BEN MODUS VIVENDI OP HANDELSGEBIED. Brussel, 29 Aug. Onze parlemen taire berichtgever meldt ons Op 13 September zal een delegatie naar Berlijn vertrekken teneinde een mtodus vivendi te vinden op han delsgebied. Verschillende lamlbtenairera zullen van deze zending deel maken, evenals vier deskundigen Een afgevaardigde van het comité Central Industriel 'Een afgevaardigde van de Federatie der Industrieele en Handekveii-eeini- gingen Een afgevaardigde jvan de Handels kamer van Antwerpen Een vertegenwoordiger 1 fvan ihet Groot Hertogdom Luxemburg. De eerste proeftocht van de nieuwe, voor Amerika, bestemde, Zeppelin "is uitstekend gelukt. De tocht bepeikte zich tot een uitstapje over Friedricha- hafen en de Bodensee. Er was zeer veel belangstelling. Per auto en per vliegtuig waren de belangstellenden, vcfotral Vertegenwoor digers van de pers, uit Berlijn, Zwitser land en Oostenrijk aangekomen. Alle proeven, die tijdens den tocht gemaakt werden, gelukten {eveneens uitstekend. man zijn Amerikaanache en Engel^dhe oor logschepen zijn te Shanghai (China) aangekomen om de vreemdelingen te beschermen, die vreezen dat maar schalk Chi Hsien Yuan, goeverneulr van Kiangsu, de stad gaat aanvallen. De krijgswet is uitgeroepen en öe vijandelijke legers staan tegenover el kaar. Ohi Hsien Yan heeft 50.000 onder de wapens te Soochow en plan is op te rukken naar Shanghai, binst 'hij zijn flank wil behoeden le gen een aanval, tomend van de grens van Töhekiang. De maarschalk is 't ak- koord met üu Dei Fu. do groote oorlogsteer die hem troepen en geld boztorgt. Groote onrust (heeréebt in het land, de zaken liggen stil en de prijzen dor' levensmiddelen stijgen onrustwekkend. ■Lissabon, 29 Aug. De radikalen en de kommünisten hebben de verster king van Sty Gèörges aangevallen en dirie officieren gevangen genomen. De soldaten onthaalden' de aanvallers Op kolfslagen en verdreven ze. iEj werden 19 aanhoudingen 'gedaan, De rust is hersteld. Dank zij de tucht van de soldaten, werd de lorde niet gestoord. Niettegenstaande de ddodabedi'éi'gin-' gen, weigerden de soldaten zich Over te geven en bedwongen de aanvallers. De ministerpresident verklaarde, dat het hier geen revolutionaire beweging geldt, doch een afzonderlijke aanvals- poging. Kalmte heerscht ot-er gansdh het land. DE DUITSCHE RIJKSDAG STEMT HET DAWES-PLAN. DE MEERDERHEID DER 2/3 BEREIKT. Berlijn, 29 Oogst. De Rijksdag heeft bij naamafroeping met 314 stem men tegen 127 het wetsvoorstel op de ijzerwegen aangenomen. De meerder heid der 2/3 is dus bereikt. De mtifr nalisten hebben voor gestemd. Het voorstel op de nieuwe emissie- bank is bepaald aangenomen met 250 stemmen tegen 172 en 2 (onthoudin gen; de nationalisten hebben tegen ge stemd. Het voorstel op de likwidatie op de rentebank is aangenomen met 202 stemmen tegen 172 en eene ontboei- din'g. Eindelijk, "het voorstel op de ïnduB- Irieëlc obligation is aangenomen met 260 stemmen tegen 176. Berlijn, 29 Augustus. De Rijks- dalg beeft in eene enkele, stemming met 270 tegen 163 jstemtnen, de wet op het personeel der spoorwegen en de wet op de nationale munt aangeno men. Aldus zijn ol de wetten der uitvoe ring van het Daw es-plan aanvaard. DE LAATSTE ONDERHANDELINGEN. Berlijn. 29 Augustus. De politie ke toestand deed zich in het begin yan den namiddag voor als volgt De onderhandelingen tussohen pk> plulisten en nationalisten, die deze laat ste dagen ijverig werden doorgezet., zijn tot een goed eind gebiacht. De populisten hebben beloofd hun best te doen om ten spoedigste het boungeois- bloc in het Reich evenals in Pruisen aan het bewind te brengen. Zij zouden die nationalisten vier portefeuilles in het nieuwe kabinet, alsook het Ikanse- lierschap hefciben aangeboden. De nationalisten heibben daarop be loofd de stemming van het Dawes-plan niet langer tegen te werken. Maar zij twijfelen of hun bloc de meerderheid zou kunnen schenken zonder de hulp Van het centrum en de democraten Hun leider, Hergt, 'ging daarop kanse lier Marx verzoeken te beloven bin nen de twee maand af te treden en zijne partij in de bourgeois combina tie te doen treden. De kanselier antwoordde niet en riep tegen den middag den Centnim- gtoep bijeen. Deze zou algemeen die n ati/ona! Liti sche eischen /aebben ver worpen. Zoo duurden de ondeihandelin/gen nog steeds voort, wanneer de Rijks- dagzitting^ reeds lanig befgonnen was. Eenige minuten voor Öe slotstemming kon men niet bepalen wat zou gebeu ren. Eindelijk werd toch eene overeen komst (getroffen. Men mag er zich aan verwachten dat de onderhandelingen om den foe- zettingtetermijn te doen verkorten ge slaagd rijn. HERRIOT EN HET OORDEEL- VAN FOCH. Parijs, 29 Aug. Herriot heeft een antwoord gezonden aan het kamarRd Rene Coty, die gevraagd had, dat maarschalk Fock persoonlijk zijn oor deel zou- laten kennen over de kwestie van ontruiming in verband met de vei ligheid van Frankrijk. Heriot wijst erop, dat Maarschalk Foeh zijn oordeel rechtstreeks, dfoor eetn vertegenwoordiger aan het Parlement hoeft medegedeeld. Herriot wensch zich te hoiuden bij deze verklaringen, die in volle onaf hankelijkheid werden afgelegd. DIE UITVOERING VAN HET PLAN-DAV/ES, New .York, 28 Aug. Generaal Dawes en zijn broeder Rufus hebben zich op de Aquitania ingescheept naar Europa. Zij zullen te Parijs) een onderhoud hebben met Owen Younler, met betrekking tbt de uitvoering yan het plan-Dawes. WX MEIER DAN 80 DOODEN. OVER DE HONDERD GEKWETSTEN Simla, 29 Aug. Tusschen Mui tan en Lahore zijn twee treinen opeen; geloopen. Er zijn meer dan 80 Id'ooden men' heoft reeds 67 lijken van onder de stukgeslagen waggons gehaald. Het aantal gekwetsten bedraagt 102, waarvan 53 ernstig. MINISTERIEEL® BEMOEIING De li. Tsehoffen, minister van Ar beid en Nijverheid bad 'Vrijdag voor middag een onderhoud met- de volks vertegenwoordigers Delattre en Dejar- din. De werkstaking in de Borinage was het voorwerp eener langdurige ge dachten wisseling. Het onder-zoet over de dagloonen dat aangevangen werd door het Mijnbo- jhcer, wordt voortgezet. De Engelsche regeering heeft be sloten dat de tentoonstelling van Wembley toekomend jaar niet zal her opend worden, bmdat deze groptsche onderneming op een financieele ramp uitloopt. Om de twee eindjes aaneen te krtoopen, had men gerekend op 30 miljoen bezoekers. Van den 1 Mei tot heden, werden nog geen T2 miljoen ingangbriefjes aifgelevejrid en binnen 55 dagen is het de sluiting. Het is niet mogelijk dat er gedurende Sep tember en October 18 miljoen bezoe kers zouden komen. Een groote toeloop was verwacht iq Augusti uit hoofde der vakanties, maar men is teleur gesteld' geweest. Gemiddeld varen er minder bezoekers dan in de drie voorgaande maanden. In de twee volgende maanden meent men dat het nog slechter zal 'gaan. Het bijzonder waaxborgkomiteit, ge vormd door de financiers, handelaars en nijveraars, zal er een miljoen pfond sterling (90 miljoen frank) aan toedragen. De Staat (heeft de verant woordelijkheid genomen voor 2 mil joen pond sterling. De bijzondere aan trekkelijkheden sluiten ook met veSr- lies, bijvoorbeeld de «Pageant of the Empire mislukt uit holofde van het weder, heeft een tokoirt yan 60.000, pond sterling. 'Zelfs de waarde yan' öntaatgelijke propaganda waarmee de tentoonstel ling bedeeld werd, veaklaart men aan hoogerhand, kan niet beschouwd wor den als een Voldoende tegenpartij voos die financieele verliezen. VEERTIG GEKWETSTEN. Rome, 28 Aug. In een schouw burg van Savone ia het Hot een onhe- aebrijfetijfc paniek gekomen dbordat een glazen bedekking instortte. Talrijke töesehtouwere wierpen ziidK van uit de logiën op de banken van het parket, waar vele hunner rich de boenen braken. Er rijn bij de 40 gekwetsten. DE HOOFDSTAD REYKJAVIK GEDEELTELIJK VERNIELD Naar uit Berlijn geseind wordt, is IJsland door een geweldige aardbe ving geteisterd. De hoofdstad Reykjavik werd ge deeltelijk Verwoept. Er is nog geene beslissing getroffen betreffende do opvolging yan den dictator der Spojonvegen. En 't ia dan nog de tijd om eene meening naar voren te brengen, welke deze yan al dte hoogore ambtenaars is. Het is niet onontbeerlijk dat 'de nieuwe algemeene bestuurder van Spoorwegen buiten dè ndirdnistratliel zelf verkozen wordt. De proefneming met M. Franfoisse heeft misschien wel het tegenovergestelde bewezen. Indien men aan één dor 'h'oogere amb tenaars van bet Beheer van Spoorwe gen dezelfde bevoegdheid en dezelfde ruimte en onafhankelijkheid in den arbeid wil toekennen, dan is er niecir dan één die met succes de plaats van wijlen M. Erangoisse kan innemen. Wij begrijpen anderzijds Idat velen aarzelen de plaats van M. Franfoissê in te nemen. De periode van druk' verkeer nadert. Indien het spoorwegvervoer (geduren de dit tijdstip normaal is, zal men na- tmrrlijk zeggen, dat de leiddraden van' M. Frangoisse werden gevolgd. In bet tegenovergestelde geval 'zal het vroeg tijdig heengaan Van M. Ftkngoisso worden betreurd. In beide gevallen is de opvolger van M. Fransoina dua (ehandicapeerd.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1