Sept. 1924 Sept. 1924 Ie fisaneieeie iiestand van ens land Een oüdergrsiid-sposrweg ie Brussel üsg söldafsn van Leaps'd I De eeiiferentie van lesiève Tessiand van den iandbssiw De staking in de Borinage 1. Vandervalde voerspel! het cartel Esa ü$3derigs held De Koning terug fêaar de eenheid der kerken DE VOLKSSTEM XXX' JAARGANG NUMMER 209 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 *K~> A f^-TF^T A TT» O CENTIEHEN WEKELIJKS O.SO Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten bet Arr. AAltST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's B'iildings, 6, Lon dres E. C, 4. H. Adrianus Zon op 5,51-Zon af 6,16 Voile Maan den 15 H. Adrian as :§0§- NAAK HET EVENWICHT DEK BEGKOOTING. Naar luid van eene mededeelinj; van liet ministerie van financiën zijn de fiscale inkomsten over de eerste vier maanden van het jaar- tot fr. 1.1.50 miljoen gestegen. In hetzelfde tijdperk van de vorige jaren bedroegen zij 1920 fr. 272 miljoen; 1921 fr. 440 mil joen; 1922 fr. 645 miljoen en 1923: fr. 874 miljoen. De vooruitgang is vooral op merkenswaardig wat betreft de rechtstreeksehe belastingen. Deze zijn aangegroeid op de volgende wijze :- 1920 fr. 59 miljoen; 1922 194 miljoen en 1924 fr. 444 mil joen. Op 'het oogenblik zou lipt over schot van de inkomsten op de bud- getaire verwachtingen ongeveer tot 600 miljoen beloopen. Op de ze cijfers beeft de eerstie minister Theunis onlangs de aandacht ge vestigd bij de discussie over die begrooting van de Staatsschuld. Hij heeft verklaard dat, indien de Ueweging aldus voortgaat, er dit jaar 681 miljoen meer zou ont vangen worden dan voor-zien was. Het zou echter van niet deel door zicht blijk geven, als men onvoor waardelijk op zulke hooge som ivou rekenen. Gedurende de eerste tien weken van het jaar was de wisselkoers zeer lioog, en dit liad als gevolg dat alle prijzen omhoog liepen en hijgevolg de opbrtengst steeg van alle belastingen, gegrond op dc waarde van de voorwerpen. Daa renboven zijn onder de inkomsten van de eerste vier maanden van het jaar ook begrepen reehtstrleek- sclie belastingen die loopen over meer dan één dienstjaar: men int nog de belastingen op het inkomen van de jaren 1922 en zejfs 1921. Tenslotte zijn Ier belastingen die alleen betaald worden in 't begin van 't jaar, zooals de belasting op auto's. Zelfs wanneer wij de vermeerde ring schatten op 550 miljoen, dari zal de opbrengst van de belastin gen 3.350 miljoen berteiken, waar- hij men nog de gewone staatsin komsten voegen moet, tot |een to taal van 530 miljoen.' Hieruit blijkt dat de normale gewone inkomsten voor 1924 stij gen tot ongeveer 3900 miljoen. En verondersteld dat de gewone uit gaven, tegenwoordig 3.380 mil joen, 3.500 miljoen bereikt en ten gevolge van de genomen maatre gelen tot het verbeteren van de be zoldiging van de ambtenaren, dan zou het overschot nog tot 400 miljoen stijgen. Ongelukkig is er niet alleen het gewone budget. Een ander ddel van de Staatsbegrooting wekt meter bezorgdheid. Het is het deel dat als een erfenis van den oorlo, de blijvende en onvermijdelijke uitgaven, die men eens hoopt te dekken met de Duitsche vergoe dingen Het zijn de pensioenen uitbetaald aan de burgerlijke en militaire slachtoffers van den oor log. Het zijn ook de lasten van de leeningen, aangegaan tot wederop bouw in de verwoeste gewesten, lasten, die meent men, om bun speciale bestemming, mogen bijge schreven worden op dat deel van bet budget, dat hier de loopende rekening wordt genoemd van Duitschland. Dienaangaande is er een be langrijke kwestie op te lossen. Moet men deze uitgaven gevolg van den oorlog plaatsen op het gewoon budget Er zouden zeker goede redenen aan te halen zijn om ze te behouden op liet budget van schadevergoeding, maar bet gouvernement is van meenfng dat het voortaan bet beste is, ze te dek ken door de gewone inkomsten van het land. Men ziet er de nood zakelijkheid van in, in deze perio de van scherpe zenuwachtigheid bet budget te vrijwaren tegen al le kritiek, zelfs tegen de meest kwaadwillige. Wat is bet bedrag van deze blij vende oorlogslasten Voor 1924 is het 700 miljoen frank. Voor 1925 zal liet slechts 600 miljoen frank nog zijn, dank zij de inrichting van de nationale kas van de oorj Jogspensioenen. Men kent het doel en de groote lijnen van deze be werking. Men wil een last van 150 miljoen, die met den tijd vermin deren zal, vervangen door een re gelmatig stijgenden last aanvan gende met 50 miljoen en langzaam oploopend om, op het oogenblik dat de schatkist zal mogen ophou den te leenen, een maximum te bereiken, dat vast zal blijven tot bet einde van de voorziene periode, zonder ooit te geraken tot het hui dige cijfer 150 miljoen, Deze combinatie is zeer interes sant op zich zelve. Ze is het nog meer als men bedenkt, d.sf zij als gevolg zal hebben, dat de belas tingschuldigen van beden, die reeds zoo zwaar getroffen worden, eenigszins zullen worden ontlast. Men kon verder als volgt redenee ren Belgie beeft 600 miljoen las ten te dekken. Het gewone budget geeft een overschot van 400 a 450 miljoen. Blijven 150 a 200 miljoen te vinden. Die zal men vinden in nieuwe belastingen. Dank zij deze nieuwe belastingen zal Belgie tot den volgenden uitslag komen. Als de nieuwe belastingen zullen zijn aangenomen, zal het gewone bud get een overschot geven van 600 miljoen. De betaling van Duitsch land kan men dan geheel besteden aan de nog uit te voeren herstellin gen en aan bet amortiseeren van de bestaande schuld. Blijft dan hef buitengewone budget. Voor dit budget alleen kan bet misschien noodig worden, tot leeningen over te gaan, omdat dit logisch is, financieel voordeelig en trouwens in de lijn der Belgische traditie. Maar dit buitengewoon budget zal verminderd worden tot verhoudingen, die gunstig zullen afsteken tegen die van voor den oorlog, Elr wordt gemeld dat M. Max, bur gemeester van Brussel, !het gedacht heeft opgevat de reeds uitgevoerde wer ken voor de verbinding tusschen de Noord- en iZuidsfcaties aan te wenden voor een ondeitgrond-spooi'weglijn Iiij heeft aan M. Neujean een ont werp voorgelegd om, ibij een en onder- grondapoorweg tusfcWhen de Noord- cfk Zuid-staties, cene vertaidking te voegen naar de Luxembiirgstatie. Die vertakking zou aanvang nemen onder de centraabfcatie die wordt voor zien midden in de stad. De drie groote Staties van Brussel zonden dus onderling verbonden zijn. Soldaten van Z. M. Leopold I, maar wel bijzonderlijk mannen, van voor Lelgie's verlossing van 1830 ziin er voorzeker weinig. kan deze kaatsten, beeft Haeltert or een namelijk Theodoor De Meyer Hij is-geboren den 2 Maart 1827: dien de met eer onzen ear&tcn Konin» van 1847 tot 1850 Onder veel feilen Ihij vertelt schoon een dat bi j met fierheid aan- haalt Eens dat 'hij op post was, in hot Koninklijk park van Laeken sprak H. M. Koningin LoWise-Marie, op wande ling zijnde tot hem; vroeg hem of bij kontent was in Shet leger,' ktontent van eten, enz.; zegde hem woorden van lof over zijne uitMekende houding en tyensehte hom lang en gelukkig "te le ven. Doris is een gezonde, sclioone ouder ling, nog altijd 'begunstigd met goed gehoor en zicht; stapt op even flink en vrank als zijn 78 jarige broeder Petrus. Geheel de bevolking van Haeltert wonscht Doris' jubilé van 100 jaar te ■mogen feesten Ken ander Leopold! I soldaat Ver blijft ook nog te Haeltert Gusfadf Van dor Stock, ook een fel en brave ouderling van 90; tliij is geboren den 26 Mei 1834. VEILIGHEID EN ONTWAPENING. Genève, 6 Sept. De Vergadering van Genève heeft dezen avond met al- gemeenc stemmen een resolutie aan genomen, opgesteld bij gemeenschap pelijk ovcrlqg met de Eerste Ministers van Frankrijk en Groot-Brittanjc, ai besluit van de verhandelingen over veiligheid en ontwapening. De resolutie luidt als volgt De Vergadering, nota nemende van de verklaringen der 'hier vertegenwoor digde gouvernementen, «iet daarin de voldoening den grondslag eener over eenkomst, 'strekkende tot het vestigen van den dcfinitieven vrede, en besluit, teneinde de nog bestaande meeningts- vorsdhillen. uit den weg te ruimen, en dat streven eenmaal den gewensdhten uitslag hebbende opgeleverd, binnen den kortst moge!ijken tijd door bemid deling jvan den Volkenbond een inter nationale ontwapeningsconferentie bij een te roepen. 1° De derde Kommissie ïs belast met de kaak, de documenten te Onder zoeken. die betrekting hebben op de veiligheid en op de 'besnoeiing ran de bewapening, bij "name de opmerkingen; door de gouvernementen gemaakt op het ontwerp voor een verdrag van ou derlingen bijstand, voorbereid krach ten^ resolutie 14 der derde Vergadering, cn de andere plannen, ontworpen -en aan het Secretariaat toegezonden sinds de openbaarmaking van het ontwerp verdrag; voorts zal die Kommissie een onderzoek hebben te wijden aan 1de ver plichtingen, opgenomen in het Pact van den Volkenbond, in betrekking tof de veiligheidswaarborgen, welke een beroep op sciheidLkxxhterlijike tusèlchen- komst of een besnoeiing van de bewa peningen noodig kunnen maiken; 2° Aan de eerste Kommissie Iwordt de taak toevertrouwd, met 'fc oog op gebeurlijk aan te brengen wijzigingen, ie artikelen van het Pact, die betrek king 'hebben op de rdgeling van die ge schillen, te besfudeeren, en te onderzoe ken, in hoeverre li lde bewoordingen van art. 36, paragraaf 2, van den status van het Internationaal Gerechtshof in een duidelijker vorm zouden üdunnen Wor den weergegeventeneinde 'de aanne ming van die bepaling te vergemakke lijken, met 't doel, de solidariteit en de veiligheid van de natiën der wereld te versterken door minnelijke regeling de geschillen oplbfctecnde. die onder de Staten zouden kunnen rijzen. HERRIOT EN MAG DONALD VERTROKKEN. Genève, 6 (Sept. Herriot en Mac Donald zijn dezen avond om 9 u. 30 naar Parij's vortibkken. Perctti della Rtoca en Bcirgerv keeren met den Eersten Minister naar de Franse,he hoofdstad terug. Herriot werd tot zijn walgon verge zeld dotor de leden der Fransohe af- vaard'iging, 'door den eenden gedele geerde van Spanje, Quinonez de Leon; dobr de eerste afgevaardigden van Tsjecho-S1 owa'kijePolen en Roeme nie; door het Fransfth hoog personeel van don Volkenbond 'door Alizé, Fransch gezant te Bern, en door een grbot aantal journalisten. Er was veel publiek in den omtrek van de ötatie samengestroomd. Herriot nam plaaW in een salon rij tuig, en Mac Donald volgde -hem spoedig. Toen do trein zich in bewelging zette, waren de twee Eerste Ministens 'het voorwerp van een lange en warme ovatie. Te Parijs aangekomen, namen de beide eerste ministers plaats in den au to van M. Herriot, die zijn kollega naar de Ncordstatie voerdezij bleven er nog ecnigo minuten in druk (getrprek, tot op het oogenblik dat de sneltrein met M. Mjac Donald naar Boulogne lyerferok:* GEDURENDE AUGUSTUS 1924 Volgens de verslagen der Rijksland bouwkundigen. Weergesteldheid. Het regenachtig weer is uiterst ongunstig geweest aan I den landbouw. Hier en daar, braken onweders los, soms waren ze zeer hevig cn op eenige plaatsen viel er veel hagel, die aan de oogsten merkelijke schade berokkende. liet slecht wêer dreigt eene -ramp te worden, want het schaadt ten zeereite. den landbouw en de boeren veikëeren in groeten angst. Stand der Culturen. Het moogs- ten geschiedt in ellendige voorwaarden, tjusschen de regenbuien in. Gerst en ro- ge zijn in goede voorwaarden binnen "gebracht, doch ganach anjderg is het wat de tarwe en haver betreft. De reeds ingeoogste tarwe, is gewoonlijk te vochtig binnengehaald, terwijl deze in struiken te velde, awart wlordt en kiemt. De late haver is zelfs nog niet overal gepikt. Tengevolge der aanhou dende nattigheid, ontwikkelde de rotót zich hevig, op tarwe. De opbrengsten der tarwe 'beantwoorden niet aan dc verwachtingen en de kwaliteit van het graan laat dikwijls te wensöhen over. De eerste dorschingen (hebben do vol gende opbrengsten gegeven gerst 2500-2800 kgr. tarwe 2500-2700 kgr. (Haypegfouw) Paaidenboonen beloven wel. Het vlas is bijna overal binnenge bracht het zaad is overvloedig (tot 1000 ikigr.) doch zeer plat. De suiker- beet staat schoon, doch dringt weinig in den grond op 't einde der maand was de suikergehalte gemiddeld 12 0/0. In de vroege zaaiingen treft «men nog al opgeschoten beetplanten aan. De oogst der aardappelen is fwel gelukt doch 'de knollen rotten steeds meer en meer. De weiden leveren veel gras, maar van mindere hoedanigheid tenge volge van de nattigheid. Wegen&i het slecht -weder moet 'liet maaien van den toemaat uitgesteld worden, die weinig koopers vindt op de veilingen. Jonge klaver- en luze-movelden staan schoon. De navrudhten (rapen, koolrapen, wor telen, spurrie) groeien gloed. Lupienèn en serradella zrullen eene volle op brengst groenbemestinjg leveren. Al de provinciën hebben veldpriiekampen in gericht. Vele laudlboaiWrereenigiingen lelg-gen zich er op toe, het gebruik van verbeterd zandgoed meer algemeen te maken. 'Eenige vereenigingen hebben plantaardappelen aangekooht in Hol land en in Polen. Er zijn er andere die scheikundige meststoffen en veevpeder aangekocht hebben. Veeuitbating. De veeuifcbatinig blijft ongunstig. Sedert een maand groeit het vee weinig aan, in de weiden Mond- en klauwzeer schaadt immer, op menige plaatsen, den veekweek. Mager vee van goede kwaliteit, alfrook goede melkkoeien worden aan 'hooge prijzen verkocht, maar de prijzen van het vee blijven nagenoeg onveranderd, en de markt is gewooniijik Stil. De vette zwijnen zijn in opslag. Goede paarden bereiken zeer hooge prijzen. HULP AAN DE STAKERS Het mijnwerkeraverbond van het bekken van Charleroi vergaderde Zon- clagmorgend. 'Onderziodht werd hoe hulp .kon igieibdden worden aan de stakets in de Borinaige, namelijk 'door de uitwij king van d'e mij nweitófchinderen naar andere m ij nlbekkens. Aangenomen werd dat een frank per dag en pier aangeslo tene zou afgehouden worden ten voor- deele der stakers. M. Va ndervelde heeft de primèöï zijner wenschen voorbehouden aan een blad van Bucharest, de Aderend cn volgens dit blad gezelgd a De parlemcntake mandaten loo pen af in de aanstaande lente. Als de rogeering niet eerder valt, zullen wij dan kiesingen hebben, waaruit de so cialistische partij, zoöniet 'met de vol strekte meerderheid: zal komen, 'dan toch met eene zoo (machtige minder heid, dat men zonder ons niet «al kun nen regccren. Wij zullen 'dan de meerderheid vormen met de democratische elemen ten der liberale partij en een sterk -gou vernement volgens onze princiepen vormen, een democratisch^ociglistitch^ gouvernement PATER EENE BAERTS. De tijding der dood van Pator Renó Baei'te maakte te Sint Truiden den pijnlijksten indruk op al degenen, die als bloedverwant, vriend of kennisliet edel hart en de-zeldzame hoedanighe den mocht waardeeren van dezen g-ioo- ten missionaris. 'E/P. B-acrtS) was sinds 1G jaren werk zaam in de Missiën van den Congo zijn geest van initiatief, zijn diep doorzicht in de Afrikaansohc toestan den en zijn vlammende iever voor de zielen werden er op ho-ogen prijs ge steld. )Y!anncer hij over drie jaren, voor een eersten keer in zijne geboortestad terugkeeide om zijne geschokte gezond heid te hei"stellen bleek hij voor allen te rijn gebleven dc dappere en opge ruimde Sint-Tniienaar, die in dc jaren zijner jeugd hier zoo algemeen geacht cn (bemind werd. Na zijnen terugkeer in Afrika 'her nam hij zijne zware taak: hij stidhlto zijn derden Missiepost cn mocht zicili verheugen reeds in den zpgen die nu gelijk Vroeger zijne onderneming kwam bekronen met heerlijke vruch ten. Daar, op het veld van eer, te mid den zijnor dierbare Zwarten, voor wier zieleheil hij alles veil (had, is hij geval len in den 'boei zijner jaren. De achtbare familie Baerts verliest in hem haar schoonste telg, het Missie huis van Scheut een (zijner beste zen delingen cn jde stad Sint-Truiden een harer roemrijke zonen. Zaterdag is de Koning te Brussel te rug-gekeerd. Maandag zou hij M. Van de Vyvere, minister van economische zalken, ontvangen twee dagen later zal deze laatste aan het Staatshoofd 'zijn -opvolger, M. Moyersoem voortellen. M. Moyersoen zal.daarna onmidde- lijk, zijn nieuwe functie aan vatton. DE HOUDING I)ER AMERIKAAN. 6CHE PROTIBTANTEN. Dé Osscrvalore Romano van 3 September bevat, onder den titel Do Angli'kanen nit Amerika richten zirti naar Rome een artikel, dat men in aansluiting bren.gen ban .met do oplhef- maJkende conferenties te Medlielen tus- oeben katnolieke tihoologanten en voor name Engelsdhe protestanten onder voorzittereebap van caPdinaal Meroiar Ziehier de vertaling van het artikel van den Osservafaxre Onlangs werd te Philadelphia een' congres gehouden van pnfitestanüjrtie geestelijken van den Kp'.v'.ijvia Elien Ritus uit de Oostelijke Btaten.Veiadhei- dene ibisschoppen en meer dan 700 do minees namen er deel aan. Do voornaamste redenaar rector Bar ry, van New-York, stelde aan het Con gres den volgenden wensoli voor dio bij toejuiching werd' laangeniamen. Wij kunnen als (basis van onderhan delingen met Rome aanvaarden 1. De primauteit van St. Pieler en der bisschoppen van Rome en dit uit goddelijk recht; i 2. De jurisdictie, toelbahiobrond- hit' goddelijk recht aan den bissohop van Rome, _zclfs ïn hare uitlbreidihg vei-an.- dard zijnde Volgens! den tijd; 3. Rene onfaalbaarlieid 'die 'de uit drukking wezc van de gedachte der. Kerk, uitgedrukt door den Pa'uo, 't- is te zeggen eene onfaallbaarhoid die haar gezag verkrijgt dooif de erkenning van wege heel de Kerk. In (rijn Slotwoord zog'de de rodooaar: Wij moeten ons losmaken van onza vooroordeelen en wij Imoeten onze vijandige houding tegonover Rome la ten varen. Wij hebben niete goeds ta verwachten van onze traditionneele vooroordeelen. WSj moeten integendeel een oplossing zoeken van de vraagstuk ken die ons scheiden. Daaruit moet toen (besluiten dat da Anglicanen van Amerika nader bij IRh me slaan dan 'hun geiooftfeenöoten in Engeland. Men (kan zich licht een ge-' daöht vormen van den indruk 'door het congres te Philadelphia te weeg go. braoht. t Die indruk is des te grooteir daar do verklaring van Philadelphia niet da eerste uiting ia waardoor de epifldopalo kerk van de Vereenjgjdo-Staten zich in spant om Home tc benaderen.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1