10 Woensdag Sopt 1924 ©VER BEROEPSKEUZE De Daifsshe nota over de schuld aan den oorlog genezrag Laniboasslsefaogen in dsn Vsikenbond In 't Paleis van Brussel Een vuurpijl naar da maan De toestand in China - Een onverwachte mnimg liet Kanaal van Terneuzsn Gedenkteeken K Lybaert te Gent XXX' JAARGANG NUMMER 201 Kerkstraat, 9 en 21, Aalsï. Tel. 114 DAG-BLAD 19 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.69 Uitgever: J. Van Nüffel-Dk Gendt Publiciteit buiten het Arr, AAU3T Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dies E. C. 4, 3 H. Nicolaus JZon op 5,22 Zon af 6,141 Voll# Maan don li De beroepskeuze bij de kinde ren is een zeer belangrijk deel v an het werk der opvoeding. De vraag is, of er in ons land genöeg zorg besteed wordt aan het verstandig oplossen der kindervraag: XX el- ken weg moet ik inslaan Welk zal mijn beroep zijn' Groeide een jongen in de mid deleeuwen meestal van zelf, en heel natuurlijk, op in bet vak van zijn vader, in onzen nieuwen tijd is dit niet bet geval, en kan dit trouwens niet meer liet geval zijn, wegens liet meier gespecialiseerd karakter van leven en bedrijf. Dit brengt van zelf ncjede een meer gespecialiseerd voorkomen van bet huidige wierk der opvoe ding, en, in verband hiermede rijst op alle kruispunten van bet 1 tuien onweerstaanbaar de vraag: XXrelke plaats zal de jongen of het meisje in liet toekomstig maat schappelijk leven gaan innemen? Door deze vraag te stellen komt de heéle hergepsbasestie naar vo ren en deze behverstilt in groote mate liet vraagstuk der opvoe ding. Natuurlijk moet '-eene algemee- iic vorming de basis zijn. bet uit gangspunt vormen, ofschoon wij geen bewonderaars zijn van de in zekere landen vooruitgezette «een- heidsseliool». Maar 'hierover een ander maal. Na dezen noodzake- .1 ij ken ondergrond gevormd te hebben, moet aan bet kind de op leiding gegeven worden in de richting, die bet in zijn toekomstig leven in de maatschappij gaat in nemen. Het Katholieke standpunt moet zijn: Ieder is geschapen om aan God ccn individueelen dienst te bewijzen. En daarom moet met zorg worden nagegaan met welk beroep of ambt de per soon! ij kbejd van het kind het best overeen te brengen is. Inderdaad, eene gewichtige vraag in de opvoeding is de be- roespkeuze! XVerd zij op bet dorp of in kleine middens onder de weinig schoolgaande kinderen van vroeger soms zeer eenvoudig en zeer gelukkig Opgelost door den pastoor of den onderwijzer, d ie goed wisten wat er van den een of den anderen te maken was, thans is dit niet meer mogelijk. De schoolplicht heeft de klassen gevuld, de scholen vermenigvul digd, liet personeel vertiendub- beld en in die menschenmassa klaar te zien en schiften, gaat niet meer, vooral in de groote ste den. Ook zijn hier de ouders vaak aan hun zeiven overgelaten bij de oplossing van bet voor hen zoo be langrijke vraagstuk XVat ga ik van mijne kinderen maken? Om zijn beroep goed te kennen, moet men er iets voor voelen, moet men er in opgaan. Daarom moe ten de ouders ongetwijfeld reke ning houden met de neiging van bet kind. Deze moet echter zorg vuldig nagegaan worden en on derzocht of zij van hlijvendcn aard is, en of zij ook wezenlijk berust op gave en kennis. Hierbij moet in aanmerking genomen pvorden lichamelijke en geestelijke gesteldheid, en zoo Weinig mogelijk financieele over wegingen, want deze kunnen tij delijk zijn, en bieden in geen ge val een voldoenden vorm voör zul ke beslissingen. En toch mag de toekomst van den menseh niet van eene autori- leitsbèslissing der ouders afhan gen. Het is een primordiaal recht van het kind op zekeren leeftijd zijn levensweg te kiezen overeen komstig zijn neiging, zijne, roe ping. zijne lichamelijke en ver standelijke gesteldheid. Het is echter de rol en de plicht van ouders en opvoeders deze keuze te leiden en het licht te doen vallen op de gevaren, die in zekere ge vallen, aan deze of gene keus ver bonden zijn, De Hollandsdie Katholieken hebben aan de kwestie der be roepskeuze de aandacht gesebon- ken, welke zij, wegens haar be lang, verdient. Er bestaan bij hen parochiale comiteiten voor beroepskeuze-voorlichting, eene centralisatie van deze comiteiten tot een algemeen plaatselijk bu reau voer beroepskeuze en aan sluiting van de heele inrichting bij een zielkundig beroepskantoor te Utrecht, dat zooveel als een hof van beroep is. Zouden wij in België daar niets kunnen van overnemen? De Staat heeft zoo iets ingericht als liet l''onds voor de meest begaafden, maar dat is niet wat wij vragen, en de Staat oordeelt bier meest op liet uiterlijke, op punten en bul letins. XVat we zouden wensdien voor onze Katholieke scholen van een bepaalde streek of van eene stad, dat is een bureel van wetenschap pelijke psychologen en ondeneijs- practici, waar de ouders zich kun nen toe wenden bij bet oplossen der vraag, wat zij met hunne kin deren gaan doen, Dit eomiteit zou rekening houden met de levende werkelijkheid, met de heele on dervinding bij bet onderwijs opgedaan, met de uitslagen der studies, en psychologische eigen schappen en neigingen van het kind, en dan de ouders in alle oprechtheid inlichten over den te volgen weg. XVaarom zouden bijv, de zoo werkzame Katholieke schoolco- miteden die tegen geen «nieuwig heden opzien als ze maar bevor- lijk zijn voor de toekomst der jeugd, zulks niet eens beproeven? Men neme inlichtingen over fin- richting en samenstelling in Hol land en dan vooruit: De ouders laten weten dat zij zich voor de be roepskeuze hunner kinderen kun nen wenden daar en daar, dien of dien dag. Dat ware voor allen eene wel daad, BERLIJN OFFICIEEL GEWLAA 1 iSOIT IJWD Londen, 7 Sept. Op last van den heer Herriot heeft do lieer de Mate rie. Fran ach gezant fe Berlijn 'zich gis teren naar 'het Ondersecretariaat van Bnitenkindlsdlie Zaken hegoven, en den hear von Malbzahn, hc.stendig ondeitie- crehvrb, gezegd, dat ide verzending van de Duiteche nota;, waarin de verant woordelijkheid voor den oorlog wordt geloochend, in Frankrijk slechten inr druk aou maken, vooral qp dit oogen- bli'k, en dat het voor de belangen van Duitschland heter ware, de nota in te houden, von Maltzahn veriheolde niet-, 'Jat het Duitsdh gouvernement zelf te gen de verzending van de nota was ge kant, maar dat het zich gebonden acht te door de verzekeringen, aan de na tionalisten gegeven; dozen hadden do nota gemaakt tot eon hunner voorwaar den voor de aanneming van het D/twes- plan. Men meent te weten, 'dat Kanselier Marx en de heer Stresomann, die op dit oogenhlik in verlof zijn, telegra fisch zijn verwittigd, en dat men hun heeft gevraagd, of de nota al dan mot aan do Geallieerden zal worden toege zonden. Kaar men verneemt, woirdt voorfe aan Reuter geseind, heeft Lcrd d'Ajbor- non nog geen last gekregen van Mae Donald om dezelfde vertoqgen afe zijn Fransche ambtgenoot tot het Duitóch. gouvernement te richten,. In het Wonder-oord Lourdes heeft men weer eens eene merkwaardige ge nezing aan te stippen, te danken aan de voorspraak van de zoete Moeder- Maagd. De ltaliaansche bedevaart ib sinds cenige dagen te Lourdes. Onder de talrijke bedevaarders bevindt zich liet meisje Maria ChappG, 23 jaar oud, wo nende te Mila°n. Sedert 10 jaren leed- zij aan beenderziektehet rechterbeen vooral was "tug aangetast en het onge lukkig meisje waft in de onmogelijk heid een skip te verzetten. De genees- beeren die haar verzorgden hadden aile hoop opgegeven en zelf een getuig schrift gctcekend, waarin zij zegden dat de zieke ongeneesbaar was. Jufvrouw Chappn. geene hoop meer hebbend in de mensehcü.ikc weten schap," stelde nu al haar vertrouwen op God en -ze had als e n voorgevoel, dat, móest ze naar Lourdes kunnen ver voerd worden, zij daar door de voor bidding van Maria wel zou geholpen worden. Op het herhaald aanzoek xan de lij- cleres, werd ze met den bedevaarders- trein meegevoerd. De ongelukkige kwam te Loivrdek itefö in een toestand die de gencesihcercn allerbedenkeliist voorkwam. Men droeg haar onmidde- lijik naar de bron, waar zij onderge dompeld werd. 't Scheen niet gehaat te 'hebben en men bracht het meisje op den weg waar de processie moest voor hij komen. Juist toon het Heilig Sa- krament voorbi j gedragen werd, stond Mcj. Ohnppa plotseling op en zij, die sedert jaren geen stap meer had kun nen doen. wandelde nu over en weder met alle gemakkelijkheid. -Zij begaf zich naar hot Bureel der Vaststellingen, waar de genecsheeren moesten beken nen dat er van de kwaal geen lipoor meer te bespeuren was. Het nieuws dier wonderbare gene zing verspreidde ezieli bliksemsnel. En de 'geestdriftige Italianen gaven 'hunne vreugde lucht door h-e- aanheffen van lofzangen, de Moeder Gods ter cere 1 -WV :§0§: MAOTELUIN. FRANS. Wel Jan, zijt gij daar? Ge- ziet er zoo vermoeid uit Zijt ge op reis geweest JAN. 'Neen Frans, ik kom van de' markt, en dan nog te voet. 't Is waar lijk warm, en ik ben inderdaad ver moeid. FRANS. Willen we hier wat ru(4- (en, vriend, en een (weinig praten "t Spant er nu toch zoo niet. JAN. Aangenomen Frans, en laat ons inlussdhcn een verversching ne men.... Maar a propos. Franfci, ik 'heb etr reeds aan gedacht; ik (zóu dit jua-r wel eens mastel ui n zaaien. Wat is uwe zienswijze daarover FRANS. Wat ik daarover denk Jan, wel doodeenvoudig dat zulks, veel ie weinig gebeurt. Men .bekomt daar door eene goede opbrengst tarwe, en op don lioop toe een opbrengst aan rogge, wel te verstaan als men niet te dicht zaait., wat ongelukkig maar al te veel het geval is; 100 k'gr zaaigraan, in de verhouding van 1 kgr. rogge voor 0 kgr. tarwe, zijn ruimschoots voldoendo per hectare. JAN. Dat is ook mijn gedacht mend. En hoe dient er hier te werk gegaan voor de bemesting FRANS. Voor de goede en stevi ge ontxvik'kcling der planten, en om een goede opbrengst, te bekomen, moet ge een volledige bemesting aanwen den. Stikstof voor den volledige groei, en fosfoorzuur en potasdh voor de hoeveel heid en de hoedanigheid der opbrengst Naar mijn inzien ware het bclit per hectare 150 tot 200 kgr. zwavelzuur ammoniak te gebruiken met. 600-000 kgr. superfosfaat- en 500-000 kgr. sylvi- niot. Deze meststoffen worden zorgvuldig dooreen gemengd en op den omigeploeg- don akker regelmatig uitgestrooid en ingecjgd. Na den winter, zoo vroeg mogelijk, dient men nog 100 kgr. zwavelzuur ammoniak toe. Ziedaar vriend Volgt goed die on derrichtingen, en de goede uitslag iö verzekerd. JAN. Ik dank Frans '1 zoo ge zegd, zoo gedaan cn tot gelukkig we derzien. DIXI, Genève, 8 Sopt. De vergadering biedt de koortsige spanning niet meer der vorige dagen. Bij de opening zijn slechts enkele afgevaardigden aanwezig en 't publiek is schaars. 'De bespreking loopt rustig van sta pel. Négen redenaars zijn ingeschreven. Te 10 u. 3/4 opent M. 'Motta de zit ting. M. A'dor (Zwitserland) herinnert aan de werkzaamheden van den bond en dringt aan op het bouwen van het lokaal van den Volkenbond. Spreker liet zich vervolgens geest driftig uit over de stichting xan het In ternationaal gerechtshof. Om te eindi gen handelt hij over de amnestisehe kwestie. M. Marks de Wurtemberg, namens Zweden, handelt over de irol die den Bond vervulde inzake internationaal ïodht, inzake x-ervoerwegen en doorvoer tijdens, de conferentie*? xTan Barcelona en Genève. Maandag morgend ontving de Ko ning baron Guiliaume, gezant xun Bel- gic in Griekenland, met wien hij een lang onderhoud had. M. Van de Vyvere, ontslagnemend minister van 'Elkonomisëlie (Zaken, werd*denzelfden dag, ten 11 ure door het Staatshoofd ontvangen. M. Van dc Vyvere zal morgen, Woensdag zijn plaatsvervanger, M. Moyerspen, aan Zjine Majesteit (voorstellen. 'Ei- is al eenigen tijd sprake van, om c-en van de fantasiën van Jules Verne, de reis naar do maan, in werkelijkheid cm te zetten. Men is de zaak eens gaan narekenen. Het denkbeeld zit in de lucht, want er zijn reeds twee geleerden, onafhan kelijk van elkaar, tot het Be-luit geko men dat men een projectiel naar de maan kan. schieten. Maar zoowel pro fessor Goddard, van C'Iack Univeaftitiy in Amerika, als de Duitsche schrijver Oberth, erkennen dat men daarvoor geen gewone kogels moet nemen, zoo als Jules Verne doet. De aanvangs- sneïheid van dit projectiel moet nieJ door - eene ontploffing zoo hoog worden opgedreven, dat het dc grens van de aantrekkingskracht der aarde bereikt: tegen deze voorwaarde is de techniek nog niet opgewalitscn. Gemak kelijker gaat het met een vuurpijl. Men schiet dit toestel met kleine snel heid af en na zekeren tijd splitst het uit ziich zelf ecen nieuwen raket af die met nieuwe kradlit de reis voortzet. En zoo vervolgent. Vólgens de beschouwingen -Van Öber'li moet het geheel volgens Verne, mogelijk zijn menschen mee te nemen. De aanvarigsnelheid behoeft hoogs tens 11 kilometers per seconde te be dragen. Als brandstof wordt vloeibare zuurstof en een mengsel van water on alköol gebruikt. Oberth gaat zelfs na, of de inzittende in het projectiel vol doende zuurstof kunnen meenemen om liet qp de almcrifeerloaze maan eenigen tijd uit te houden en een nieuw vuur pijl apparaat 'te 'houwen om zich weer terug te schieten. 'De kosten zijn evenwel te hoog om spoedig eene proef te walgen. Een vuur pijl met plaats \oor twee personen xvedgt 400 ton, heeft 25 ton alkooi en 4 ton xdoeibare (zuurstof noodig en ko(?t 00-0.000 gulden voorqotrlqgprijs. Londen, 8 Sept. Naar de «Times» uit Shanghai verneemt leidt het Chi- neesche Roode Kruk een x-oortduren- den stroom van vluchtelingen en ge wonden naar Slinnghai. Shanghai, 8 Sept. Tehan-Tsö- Ling heeft een proclamatie uitgevaar digd waarin hij o.m. 't volgende ver- klaai't Niettegenstaande het Ghinecsche volk te lijden .heeft van militaire On derdrukking en negen -tiende van de woningen in de provincies Tohet- chouan, Iloeman, Ivwang-Si en Kwan- toung zijn geplunderd, niettegenstaan de de droogte en overistirooming tien provincies hebben geteisterd, hebben Tsao-koen en Wou-Pcifou niet het minste medelijden gotoond en zelfs den Igrulwel van den oorlog gebracht over stréken, die tot nu tp_Q pietj waren ge teisterd, Zooals bekend is, 'heeft prinses Louise van Cob ui g tegen de erfgena men van liaar echtgenopt, den je ins van Cdburg-Gotha, een procol inge- sipanncn, dat voor de Koninklijke Ta felen te Boedapest wordt 'behandeld. I In dit proces is thans een onver wachte wending 'gekomen. Beklaagd weiden prins Cvril van Bulgarije, Philip Josias cn aartshertogin Doro thea van Sleeswijk Holstcin. De laatste is echter door het verscheiden van prin- fvs Louise x-an Cóburg, de erfgename van deze geworden, zoodat zij nu hij het proces in een a tweeledige positio komt: zij is tegelijk -beklaagde en oj>- x'olgster in reohten van haar moedor. De Koninklijke Tafelen hebben zich in x-erband hiermee tot aartshertogin Dorothea gewend met liet ver/ook wel te willen beslissen of zij als be klaagde. dan wel als eisoheres wil optre den. Zoolang deze (beslissing niet is genomen, kan het proces geen voort gang hebben. .'Zooals men weet heeft M. Al ions' Siffer, schepene der haven van Gent, grootsehe ontwerpen opgevat, strekken de tot 'liet 'boulwen cenor nicuxve zee sluis te Ternouzen, tot het aanloggen van nieuwe 'dokken en (kaaien op het grondgebied der gemeente Oostacker en liet inlijven der beide oevers van ;t (kanaal van Ternouzen bij het groud- geb:e<k xan Gent. De oevers te Zelzaete zquden' niet ingelijfd w-oi'don daar in die gemeente liet kanaal dwars door de doipplaats loopt. In de zaak zijn dus de gemeenten^ Oostaöker, Tordonck, W yneikei -St. Kruis, Ertvelde, Cluyzen en Evergom betrokken. Men xvect dat het inlijx'en x*an grond gebied door de 'wetgeving moot, beslist en x'oorafg'aandelijk veel formaliteiten moeten xervuld wórden. Onder meer zijn de adviezen van de provincie en do gemeenten in te winnen. Daarmede is men nu x'olop bezig. Onder voorzitter schap xan den heer Gouverneur hebben rc-edls eenige bijeenkomsten plaatis ge had tuKSchcn afgevaardigden der ge meenten en der stad Gent. Tot een voorstel x-an overeenkomst is men ech ter nog niet gekomen, in hoofdzaak hierom, dat de gemeenten liever geen grondgebied zouden afstaan. Gent oordeelt nochtans 'dat zulk's voor de uitbreiding der ha\renö eene dringende noodzakelijkheid is, evenals het als on'billijik 'mag beschouwd wor den dat de 'gemeenten x-oordeel treÖcken uit de nijveriieidsinriahtinlgen welke zich langs 't kanaal gevestigd hebben, wijl zij zich voor het aanleggen, onder houden en veoheteren van dien machti gen vaartweg geen de rainfrte opoffe ring moecten getroosten. Het inrichtend koaniteit hoeft in zij ne laatste zitting het besluit genomen, den Zondag 14 September aanstaande, over te gaan tot de plechtige inhuldi ging van het 'bij inschrijving opge richte praalgraf, ter gedenkenis van den betreurden volksvriend Karei Ly baert. Men zal x-ergadoron stipt ten 10. ure 's morgends, voor het gemeente huis, te Sint Amandsberg, om zich van daar naar het -kerkhof te Ibeigoven. Het gemeentebestuur van Sintr Amanctóberg, dat zicili zeer bereidlwillig loonde x'oor het afstaan van den gé- schikten grond tot oprichting van heft monument, is ook zoo bereidwillig ge weest. als buitengewone uabzJondering toe te staan, dat er bij deze gelegenheid eene redevoering iiitgetproken worde door den voorzitter x*an het inrichtings- komiteit, M. Gustaaf D'Hocdt, ondloc uitdrukkelijke voorwaarde zich te ont houden x-an alle politieke zinspelingen. De hulde welke aan de nagedachte nis van Karei Lybaert, op 14 Septem ber zal gebracht worden, zal duts, zooala het 'behoort, uitsluitelijk de beteekenig hél>ben van eene loutere xTiendénbetoó- ging waaraan al de vereerders en vrien den van Karei Lybaert kunnen en mó gen deel nemen. - De -maatschappijen die x'óornëmcn* zijn zich bij de onthulling te laten xretr- tegenwoordigen, worden verzocht eene deputatie te zenden zonder vaandel of, kartel. Enkel zullen rouwkronen óf palmtakken bij hetj praalgraf mogea neergelegd morden.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1