17 Woensdag Sept 1924 Een kiik naar boven Rumeesche ministers en dito fondsen Ds slaking hi ds Bondage EEN REFERENDUM ONDER DE ARBEIDERS «Joodsche Godslastering Buurtspoorwegen en autobus-diensten 'tHoogste hotel v. Europa) Magliabecchi, Duitschland en de verant woordelijkheid van den oorlog Kloosterzusters ter eere 1913 hei Vatikaan XXX» JAARGANG nummer 207 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GrBLA.D IO CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Lamborlua IZctn op 5,32 Zon af 5,59 [Laatste Kwartier den 20 Publiciteit buiten bet Ait. AAL.ST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. 'Augustus is weer ten einde. Is Zij de maand, waarin boscli en veld en weide ons zooveel schoons te aanschouwen geven, zij is even eens de maand, die hij avond on zen blik naar boven trekt om den helderen sterrenhemel te bewonde ren die in onvergelijkbare pracht welft boven onze hooi'den.Wat een ruimte, wat een diepte O bet kan niet anders of door alle eeu wen lie'en beeft de mensehheid vol ontzag en bewondering naar den hemel opgezien en uit de onbe grijpelijke grootheid en pracht van hetgeen zich daar voor zijn bewonderend oog ontvouwde be grepen zijn eigen nietigheid en de macht en majesteit van den Heer des Heelals. Een lange reeks van eeuwen te rug bracht de koninklijke psalmist David dit reeds tot uitdrukking in de woorden vol waarheid en vro men zin De hemelen verkon den de glorie Gods en het uitspan sel getuigt van het werk Zijner handen. En toch, hoe gebrekkig was Davids kennis van den ster renhemel. hoe kinderlijk naief de voorstelling die hij zich maakt van den bouw des Heelals. Zeker, ook voor het sterk gewapend oog van den hedendaagschen sterrekundi- ge, die met zijn kijker in de ein- delooze ruimte blikt en met wis kundige zekerheid den stand dei- planeten van ons zonnestelsel vast stelt, afstanden meet en diepten pijlt, blijven er nog geheimen ge noeg over. En vele zijn de vragen met betrekking tot aantal, afstand, afmeting, lichtsterkte, beweging, enz. van de hemellichamen waarop ook de geleerdste sterrekundigen voorals nog het antwoord schuldig blijven en mogelijk wel nimmer zullen kunnen geven. Dit alles geeft echter geenszins het recht om met zekere gering schatting over het werk en de ken nis der sterrenkundigen te spre ken. De wetenschap dankt hun veel. Met het bloote oog kan de mensch niet meer dan een paar duizend sterren aan den liemel waarnemen; voor het met de ster- rekijker gewapend oog groeit dat aantal tot miljoenen. Als men nu denkt aan de reus achtige afmetingen van zooveel miljoenen hemellichamen, dan zou de vraag kunnen rijzen, hoe die allen een plaats kunnen vinden in de hemelruimte en zich bewegen zonder elkander te storen, Dit is slechts mogelijk door de onmete lijkheid der ruimte. Die ruimte is zoo groot, dat de sterren daarin op ontzagelijke afstanden van elkan der kunnen staan. Zouden wij de sterren willen voorstellen door speldekoppen van 2 m/m. in door snede, dan zouden die speldekop pen geplaatst moeten worden op onderlinge afstanden van meer dan 100 Kim. Op die manier zou men een beeld krijgen van de on begrijpelijke ijlheid van het heel al. Om een voorbeeld te noemen: de afstand van de aarde tot de zon bedraagt 150 miljoen Kim, zoodat een kanonkogel drie volle jaren noodig zou hebben om dien af stand af te leggen. Een sneltrein zou er vijfhon derd jaar over doen. En toch is die afstand slechts een onbedui dende. want onder de sterren is c-nze naaste buur in het heelal twee miljoen maal zoover van ons ver wijderd als de zon. Om dien huur te bezoeken zouden we duizend miljoen jaren in een sneltrein moeten reizen, Hoe meer men zïeli over deze onmetelijke afstanden Verwon dert aldus prof, Nijland, des te grooter zal ook de bewondering moeten worden voor het mensclie- lijk vernuft, dat door redeneering heeft kunnen vinden, wat voor rechtstreeksche mating verbor gen bleef, En laat ons er aan toevoegen des te grooter zal ook de bewondering en eerbied moeten worden door de eeuwige Wijsheid en macht, die het wonderbare plan van het Heelal opvatte en ten uit voer bracht. De Rumccnsche minister van finan ciën, M. Bratiano,.en 'die van nijver heid en handel zijn thans te Brussel. In de statie werden ze Zaterdag namid dag 'bij (hun aankomst verwelkomd door den Rumeepschen gezant, mini ster Moyersoen, M. Pirmez,M. Lepreux, ondergouverneur der Nationale Bank en een ambtenaar van 't ministerie van builenlandsche zaken. Zooals men weet zijn or in België veel Rumeensjche Staatsfondsen en se dert den oorlog werden daarvan de in teresten nog niet betaald, hetgeen ver wondering beeft gebaard, daar men Rumenie volstrekt geen arm land kan noemen. De oorlog beeft dit land zeer vergroot, zoodat het bijna een groot macht is geworden: nog een reden te meer om ordentelijk hun schulden te betalen. Desondanks of misschien daarom werden de Rumeensche ministers met veel lof betuigingen begroet door M. Moyersoen, waarna ze naar hun hotel trokken. Denzelfden dag werden ze nog in bijzonder gehoor ontvangen door den Koning, in 't paleis te Brus sel. M. Bratïano beeft geruststellende verklaringen afgelegd aan een confra ter. Hij zégde o.m. «We zullen do koe pons der obligaties betalen sedert 1915, want Rumenie wil zijn goede faam in c-ere houden!!» Geen enkel land eer biedigde beter zijn verplichtingen als schuldenaar! De twee regeeringen zijn afgesproken dat de kwestie te Brussel worde geregeld. De houders van Ru- mccnsche titels zullen verzocht worden zich op ons gezantschap aan te mel den. De Belgen vooral hebben zich op onze Staatsfondsen geworpen, daar men overtuigd was dat het goede pa pieren zijn. Men heeft alzoo titels doen circuleeren zonder certificaat van oor sprong; men 'heeft gespeculeerd en on voorzichtigheden begaan Aldus de Rumeensche minister.* Ge ziet, voor een leugentje is hij niet bang. Rumenië heeft best zijn verplichtingen nagekomen maar hij vergeet dat zijn 'buur de Bulgaar reeds sedert lang zijn achterstallige in teresten heeft betaaid. Onze ministers zouden wel eens de zaken kunnen zeggen zooals ze waar lijk zijn, in plaats van in habiet en ediaut de forme altijd maar te buigen ën amen te zeggen wanneer een buiten- landsche minister arriveert.Doze zeggen wel wat ze te zeggen hebben en... zélfs nog meer. We willen onze faam in eere hou den, lezen we hooger. Spijtig dat 4$ niet wabvroeger sedert 191S zijn er nu al zes jaar voorbij die gevoelh heid betoonden voor hun /«point d'hojiüKsr». Maar... beter laat dan nooit. -WV In heb Volkshuis te Hornu had Maandagnamiddag een algemeene vergadering plaats van de stakers waar op o.m. aanwezig waren de bh. Ach. Delattre, L. Piérard, Alf, Brenez en Banhier. Onmiddelijk werd overgegaan tot de bespreking van de kwestie inzake het al of niet houden van een referendum. Besloten werd met 66 tegen 25 stemmen het in te richten Woensdag a. a. van 8 u. 's morgends tot 1 u. 's namiddag*. De volledige uitslag zal 's namiddags om 4 uur bekend gemaakt worden in dealgemeene vergadering der stakers die alsdan zal plaats hebben te Hornu. De stemming is verplicht yoor elk gesyndikeerd mijnwerken Het 'katholiek dagblad y Rakih Say an te Jerusalem verschijnende, teekent verzet aan tegen de aanslagen door de Joden gepleegd op de heilige plaatsen van Palestina. De békeering tot het katholicism van M. Herzl, zoon van den stichter van het sionism, heeft de woede ontketend van het Joodsche zoodje, dat het En- gelsch protektoraat in Palestina binnen smokkelt. Hun dagbladDoor Hayom chrijft de hevigste beleedigingen je gens M. Herzl en de gruwelijkste godslasteringen tegen Christus en zijne Onbevlekte Moeder. Ter gelegenheid van het Joodsche feeqt van Simon de Rechtvaardige, hadden de Joden een kruis opgericht en er een mannekijn op genageld, wel ke Christus moest verbeelden. De Jo den leverden zich rondom 't kruis aan allerlei buitensporigheden over. Gedu rende heel den dag sleenigden en foe- leëdigden zij het kruis. Des avonds overgoten zi j het met petrool en staken het in brand. Tijdens het bezoek van Z. Em. Kar dinaal Giorgi, door den Paus met eene bijzondere zending te Jerusalem gelast, hébben de Joden een film doen vertoo- uen, waarin het kardinaalskleed door het slijk en het bloed (gesleurd wordt. •De algemeene vergadering van aan deelhouders der Nationale Maatschap pij van Buurtspoorwegen heeft dus ha re (goedkeuring gehecht aan de statu tenwijziging en het 'bijkomend artikel, welke onlangs door de Wetgeving werd lésitemd. en waaifoij o.m. aan de Na: tionale Maatschappij toelating ver leend wordt om autobiisdiensten in te richten en uit te baten. Dezo autobusdiensten zullen in do eerste plaats, ingericht worden tusechen de -gemeenten die/ na onderling over- legy zulks aan de Nationale Maatschap pij aanvragen. Na de schrikkelijke ongelukken, die zich dezer dagen met private autobus sen in Holland cn in Engeland voor deden, mag men er zich over verheu gen dat de inrichting- van zulke ver voerdiensten door eene ernstige maat schappij als de N. M. van Buurtspoor wegen wordt ter 'hand genomen. Het privaat initiatief heeft stellig op dit gebied reeds groote diensten be wezen, getuige b.v. de inrichting der autobus-diensten in de Antwerpsche ag glomeratie en van zekere diensten in de provincie. Dooh daarnevens zijn er tal van andere diensten ontstaan, die niet alleen zeer willekeurig werken, maar 'bovendien dikwijls den reiziger geenerlei waarborg van veiligheid ge ven. Het optreden Van de Nat. Maat schappij van Buurtspoorwegen (die zich opleigt haar autobussenmateriëel om de 10 jaar te vernieuwen) zal bier- in wat meer orde brengen en tevens aan 't publiek de noodige waarborgen van veiligheid bieden, welke tot heden nogal dikwijls uit het oog werden ver loren. (Bouwkroniek.) (Zondag werd plechtig het hoogst ge- Ieigcn (hotel van Europa ingehuldigd. Het is in het Oberland van Berne gelegen boven op den ijsberg Aletsch en aan den voet van den top van de Jnngfrau, op 3.460 meters hoogte. ZOO ONSCHULDIG ALS EEN LAM Een verklaring, onder meer gctcc- kend door prof. Hans Delbruck en door graaf von Montgeles, beweert dat het beste middel om het vraagstuk der verantwoordelijkheid van den oorlog op te lossen in de voortzetting ligt der internationale wetenschappelijke jbe spreking welke dit onderwerp behan delt. De bnderleekcnaars der verklaring beweren de volgende punten te kun nen bewijzen: 1. In 1914 was Duitschland verre van een 'bewapening te hebben in ver houding met -zijne nationale en econo mische machten 2. De Franschc cn Russische régee- rin'gen waren tot den oorlog besloten voor Diuitschland hem verklaard had en voor het gemobiliseerd had. De zoogenaamde terugtocht der Fran sche troepen op 10 km. der grens, had niet ten doel den oorlog te vermijden, maar te doen gelooven dat Duitsch land de aanvaller was! Aldus een Havas-bericht uit Berlijn. "VVe wachten op de bewijzen... Mis schien wel zullen zij ook door A en B. trachten uit te leggen dat België den Duitschen kolos aanviel?, Kanselier M. Marx, uit Berlijn weer gekeerd, nam deel aan den kabinets raad bijeengeroepen om de kwestie te bespreken der mededeeling aan de mogendheden der nota betrekkelijk de Verantwoordelijkheid van Duitsch land aan den oorlog. Op 20 September aanstaande zal in een dér schoonste wijken van de Ame- rikiaansohc stad Washington een ge- dentteeken opgericht worden aan de Zusters van de Slagvelden. Dat gedenk teeken zal den helden moed en de zelfopoffering herinnoren waarvan tijdens den strijd tusséhen de Zuid en Noord Amerikaansche Staten, blijk gegeven weid. door de Klooster zuster? van de twaalf Orden, gesticht door Moedor Selon. Elk van die twaalf Ordien is voorgesteld, op een broftzen lialf verheven beeldwerk, door eene godsdienstige figuur. Onder 'die figuur staan de worden gestift Zij hebben dé stervenden bijgestaan, 'de gekwetsten verzorgd, de gevangenen getroost, in den naam van Christus de dórstigen gelaafd. Z. Em. Kardinaal O'Connell zal bij de inhuldiging van het igedenkteeken bet woord voeren. ?t Is in het protêstantsche Amerika dat men een gedenkteeken opricht aan de heldhaftige kloosterzusters. In het katholieke Frankrijk jaagt men die Engelen van naastenliefde Weg en nog wel in naam van de vrijheid. MéOryvaar, zonderlinge tegenstelling d NIEUWE KERK. De «Osservatore Romano» wijdt een artikel aan het vraagstuk van den bouw van eon niéuwe kerk bij 't Sanc tuarium en de .Scale Santa cn zegt on der meer: Dat de ruimte van de kerk, welke grenst aan het Sanctuarium, dat be roemd is om zijn oudheid en zijn tra ditie, veel te klein is, is algemeen vast gesteld. De kerk onder de regeering van Raus Sixtus V gebouwd, kan het ontelbare aantal geloovigen, dat het Sanctuarium bezoekt, niet meer bevat ten. Reeds de Pausen Pins IX, Leo XIII, Pius X en Benediktus den XV hébben zich met deze kwestie be zig. gehouden. Talrijke ontwerpen wer den voorgelegd, doch oorzaken van verschillenden en emstigen aard héb ben altijd de uitvoering ervan belem merd. -r- 1 Thans heeft de bouwmeester der Pauselijke paleizen, M. Schneider, een ontwerp ingediend, dat door de Pause lijke oudheidkundige kommissie is goedgekeurd. JZ. H. Paus Pius XI heeft de uitvoe ring van dit plan aangemoedigd en het volgend eigenhandig schrijven aan toégëvoegd: «Van iganscher harte verlecnen Wij den Apostolischen Zegen aan Onze be minde zonen de paters Possionisten, de bewakers van het beroemde gedenktee ken van Christus' lijden (do Scala San ta), die vertrouwend op de Goddelijke Voorzienigheid en de vrijgevigheid der bezoekers, den bouw van de.kerk, noodig geworden door het steeds toene mend getal geloovigen, op zieh zullen nemen. Wij zegenen van 'gansdher harte ook hen, 'die aan zulk een heilige onderneming zullen medewerken. De «Sancta Sanctorum» of liet «Sanctuarium,» het heilige der heili gen, is de vroegere bijzondere kapél der Pausen in de St-Jan van Latera- nen, méér bekend door zijn ontzaglij ken schat van relikwieën. De Scala Santa, de heilige trap, is de 28 treden liodge uit wit Tytrisch marmer gehou wen trap afkomstig uit het (gerechtshof van Jerusalemer zou daarop bloed van Jesus rijn gevloeid. De nieuwe kerk zal ter hoogte van de Sancte Sanctorum verrijzen en door ïniddel van twee 'gangen met de Six- tijnsphs kapel yojfbonden worden. :qOo: De beroemde FlorentijnsdLc biblio thecaris Anthonius Magliabecchi, van wien verhaald wordt, dat hij al de boe ken, gelezen had, die in zijn tijd be stonden, werd den 28 of 29 October 1033 te Florence geboren van ouders, die tot een 'geringen stand behoorden. Hij had lezen noch schrijven geleerd, toen hij, als knaap, in dienst trad bij een man, die groenten cn vruchten veikockt. Een boékverkooper, die in de buurt woonde, zag den knaap dik wijls bladen van oude boeken, welke als scheurpapier in den winkel van zijn meester rondzwierven, met aandacht beschouwen'hij sprak hem aan en be merkte dat de jonge Magliabecchi een onbedwingbare 'begeerte had, om to weten wat al die voor hem nog onbe grijpelijke hieroglyphén behelsden, en dat hij niets vuriger wenachte dan zijn leven te midden van boeken te slijten, Ilij nam liem in dienst, leerde hem lezen en 'had de zelfvoldoening binnen zeer korten tijd 'hem tot een uitne mend bediende te vormen. QUagliabeeohi legde zicli nooit toe op eenige bepaalde studie, maar hij las ai de boeken die hem in handen kwa men met een verwonderlijke vlugheid,, en onthield niettemin zoo nauwkeurig al wat hij las, dat hij zich zelfs de ei genaardige spelling Van sommige woorden bij den een of anderen schrij ver herinnerde. 'Zijn buitengewoon geheugen trok weldra de opmerkzaamheid van (Eir- mini, den bibliothecaris van den kar dinaal de Medicus en van Marrai, dia dezelfde betrekking vervulde bij den groothertog van Toskane, en beiden brachten 'hem in aanraking met de ge leerden van zijn ti jd en zelfs met liet hof. Sedert dien 'tijd begon zijn naam algemeene bekendheid te verkrijgen. 'Eén, Florenlijnsdlie schrijver, dia aan Magliabecchi een. handschrift, dat hij voor de pers gereed gemaakt had, ter lezing had gegeven, beklaagde zich, eenigen tijd nadat liij het terug ont vangen had, dat hij :liet ongeluk had gehad het kwijt te raken, en veraodht Malgiiabccchi, voor zoover hij zieh het oorspronkelijk werk herinnerde, 05 voor hem een kopie van te maken. Deze nam bereidwillig (de taak ég zidh en volbracht die zoo nauwgezet, dat aan zijn kopie niet alleen geen en kel (woord ontbrak, daar dat zei fa niet het geringste door hem aan de stpelling was veranderd. Magliabecéhi werd weldra de vraag baak der geleerden. Wanneer bijvoor beeld een geestelijke een lofrede op» een heilige wilde schrijven, dan begaf hij zich (bij Magliabeochi, en deze gaf hem oögenbli'kkelijk op bij welke schrijvers hij de noodige inlichtingen kon vinden en zelfs de bladzijden hunner weiken waarop die inlichtingen voorkwamen. k CosmJo III benoemde hem tot zijit bibliothecaris, en weldra wa3 er geen boek in de verzameling van den groot hertog, in de Laurent ij nsdhe biblio theek en in de boekerijen van Leopold en Francisco (Maria, de twee kardina len van Toskane, waarvan Magliabec- chi nieb den inhoud en zelfs de» plaats nauwkeurig kende. Crescemberi beweende eens, bij eena bij een verschil van gevoelen of een zeker gedicht in druk verschenen ware of niet, dat het niet bestond, omdat Magliabecchi het nooit (had gezien. Op fcekeren 'dag vroeg de groothertog aan zijn bibliothecaris 10f hij hem niet een zeer zeldzaam (werk zou kunnen bezorgen. 'Neen, uw doorluchtigheid», antwoordde Magliabecchi, want er be staat slechts een exemplaar van, en dat bevindt zich.in de .boekerij van den Grooten Heer te Constantinopelhet staat het zevende boek op de tweede plank aan uw rechterhand, als ge de zaal binnenkomt. Magliabecchi overleed den 14 Juli 1714. Hij vermaakte een schoone boe kenverzameling, die hij zelf gemaakt had, ten openbare nutte, benevens een som geld tot onderhoud er van. Deze boekerij, die naar hem de Bilbliotheca Maglialbecchiana werd genoemd, groei de dod!r de toevoeging van eenige ande re verzamelingen en door de mildda digheid van eenige der groothertogen spoedig .aan tot een dor belangrijkst^ bibliotheken van ©.itopa.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1