50 Dinsdag Sept 1924 Het goede voorbeeld Pauselijke edenkpenningen Alaarschalk Foch over de besnoeiing van de bewapeningen ge De Zondag-rust de voor beenhouwers Groote onvoorzichtigheid De godsdienstkwestie in Frankrijk .P.T.T.enZ, Het Congres yan den I^ationaien Strijdersbond Koninklijke verjaardag De Venus van Vico -vw De nieuwe Zeppelin te gen het einde der week naar Amerika Kerkstraat, O en 21, Aalst. XXX' JAARGANG NUMMER 213 Tel. 114 DAGrBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Ndffel-De Genot H. Sophia Zon op 5,51 Zon af 5,31 Eerate Kwartier den 5 publiciteit buiten het Arr. AALST is Agentschap Havas, Adolf Mailaan, 18, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dree E. .C. 4- Spiegelt, u aan goede voorbeel den, schreef S. Panlus, want de kwade zijn talrijk en ontbreken u niet. Veest de navolgers der eerste christenen die leefden in een wereld zoo slecht en bedorven als de onze. Zij waren vijanden voor de boozen, met wien ze moesten omgaan en de uitzinnige ongeloo- vigen waren verergerd in 't Chri- stikruis... God van dat zedeloos volk was hun buik, hunne eere Was hunnle schande en terwijl zij 't aardsche alleen verzinden, zoo >vas hun einde ook verderf en eeuwigen ondergang. Wij ook komen dikwijls in aan raking niet zulke menschen, dfe roemen op slecht leven, op gemee- nen en gekken handel en wandel, die den tegel loslaten aan ik-, heb-, bant-, drift en genotzucht. Zij im mers verfoeien en vergeten, de dwazen, wat God en Godsdienst aangaat en kleven aan alles wat wereld, duivel en eigen bedorven yleesch opleveren en voorstellen. 't IS AAN ONS!, sterk te staan met 't goede te doen, 't kwade te verfoeien, te streven naar christelijke volmaaktheid! Zulks moet ons einde, ons doel we zen... dat betaamt aan ware chri stenen die moeten het goede voor beeld geven en het nakomen. 't Goede voorbeeld MOET meer en meer gegeven worden, krachtiger bestaan en voortduren. Is dit middel het beste niet ter zaligheid en ter verbetering van ons volk. 't Is plicht ook aan ieder een het goede voorbeeld te geven! Immers .Tesus zelf begon te doen en dan te leeren. 't Evangelie leert: Ik heb u een voorbeeld ge geven opdat gij het doet, als ik u gedaan heb. St. l'aulus schrijft: Dat eenieder zijn naaste, ,door zijn voorbeeld stiehte. En in 't Schrift staat ook geschreven dat de boom, flic geen goede vruchten draagt zal uitgeroeid worden. «De voorbeel den, zegt St. Augustinus getuigen gemakkelijker dan de woorden want 't is gemakkelijker om zeg gen en moeilijker om doen!» ('Door voorbeelden, preekte St. 'Jan Guldenmond, bekeert men meer zielen dan door mirakelen.» Onze vlaamsche spreuken ko men er ook tusschen om 't goede voorbeeld aan te prediken«Woor den teekken doch voorbeelden trekken; Zoo de ouden zongen, zoo piepen de jongen; Beleefd van mond en ras ter hoed, kost tecinig 'en doet secr veel goed. 'i GOEDE VOORBEELD heeft invloed op den geest ook op 't hert; 't zet eene onweerstaanba re zielskracht hij «Wat die en gene doet waarom zou ik dat niet doen We gelooven liever, rapper en veeleer en veelmeer ons oogen dan ons ooren, want men zegt: 't en is maar van hooren zeggen en dus- Een meester zal veel tijd ver slijten om met woorden aan den leerling iets wijs te maken... 't zien van 't uitgevoerde werk zal den meester door den leerling doen evenaren, ja terstond! Op een zon daar pakt er misschien hoege naamd niets en woorden maken op hem geenen indruk 't voorbeeld van een diep kristen niensch brengt bekeering te wege. DE ONDERVINDING ook springt bij om de kracht van :t goede voorbeeld te bewijzen: St. Jan Baptist deed geen mirakelen, hield geen verheven sermoenen; bij zei de waarheid; de nijpende waarheid hield hij voor; bij hem en door hem geen aantrekkelijk heid doch Joannes droeg een kleed van kemelshaar en een lederen gordel en sprinkhanen en wilden honing at hij en water dronk hij. Zijn heilig leven stichtte. De zalige Vianney, pastoor van Ars, was onbekwaam en onge leerd en nochtans wat goed bracht hij niet te wege door stichting en voorbeeld. Zooals St. Augustinus zei en deed moeten we ook ten uitvoer brengen«Ik kan ook wat anderen doen en wat anderen mij tot voor beeld opdienen.» «Xog eens wij zouden niet kun nen wat kinderen en vrouwen doen.» «Onthoudt het: De onwe tenden staan op en gaan ten He mel en wij zonder hert met onze wetenschap, wij leven in bloed en modder.» Onderzoekt u en hekent dat wij godvruchtig, zedig, milddadig, liefdadig en verduldig wierden door de goede voorheelden. Waar om dan geaarzeld en gewacht om te toonen wat wij zijn, wat we kunnen, wat we moeten geven van goede voorbeelden? Het goede voorbeeld is de redding van ons volk en van onze Samenleving, ('t Vervolgt.) MARC. 0 d.d. uit Home meldt, wordt er behalve de herdenkirvgsme- rlaille van bet Heilig Jaar en die van de Missie-Tentoonstelling, nog een •bijzondere gedenkpenning geslagen ali belooning voor de personen, die zullen hebben bijgedragen tot bot suc ces van '"t Heilig Jaar, vooral door bet vooibereiden van bedevaarten. Bij bijzondere beschikking van Z. H. den Paus mogen de titularissen die medail le'dragen in zijne tegenwoordigheid. Maarschalk Foch beeft aan de t«Re- vue Hdb'dcmadaire» verklaard: «Geen besnoeiing van de bewape ningen, zonder veiligheidswaarborgen, en deze zullen blijken ij del te zijn, zoo lang de Mogendheden, die het mee£t redhtstreskscb belang bij 't behoud van den vrede hebben, niet den door- dag geven bij de 'beslissingen van Ge neve. Bovendien hangt de verminde ring van Frankrijk's bewapening op de eerste plaafe af van Duitsoliland's ontwapening. Dan, men 'kan er niet aan denken, het toezicht op de ontwa pening van Duitschland over te laten aan den Volkenbond, voordat de in ventaris van Duitsehland's bewapening ;eheel is opgemaakt.» Kaar men M. Tsohoffen, minister van nijver, beid en arbeid, heeft een «nationale kommissie der beenhouwerijinge steld, bestaande uit twaalf leden, zes beenhouwer-hazen en zes gasten, onder voorzitterschap van M. Bru'ggemanis, \1 gemeen bestuurder in het ministerie. De kommissie moet de kwestie dér Zondalgrust in het ,beenhouvj(eribedrijf bestudeeren en er vetoing over uitbren gen, waarna de minister en ongetwij feld het Parlement er uitspraak zullen cvér doen. Hoe menigmaal heeft iedereen niet reeds bemerkt dat wielrijders, auto mobilisten, enz., bij het vallen van den avond, zelfs in vollen nacht, hun ne lantaarns niet aansteken. I)ie on achtzaamheid is dikwerf de oorzaak van erge ongelukken en heeft niet zelden doodelijke gevolgen. Men hemde nog den redkten kant, het ge vaar blijft niettemin zeer groot, want rnen kan van achter aangereden wfor- den door een sneller varend automo biel of rijtuig dat soms ook van licht beroofd is. Alle wetten en reglementen aan gaande de politie van liet gerij ver. plichten strenge voerlieden op stram den rechten kant te houden. Niette genstaande dit ziet men gedurig die voorschriften gekrenkt. Eene andere igrove onvoorzichtig heid wordt begaan dcor voerlieden die ld apen d op hun kar of walgen zit ten. de richting van den gang aan bun trekdier overlatende. Het is dan niet te verwonderen dat de slaper soms aan het een of ander kruispunt ruw wakker geitohud wordt in botsing met een an der rijtuig. Gelukkig dan als hii er zöiider veel erg van afkomt. Voerlieden, onthoudt u van alcohol en al te overvloedige maaltijden; zij zijn de oorzaak dat de vaak u onderwe: ovenalt. Eïi mocht go soms neiging gevoelen om te sluimeren, denk dan wat men in Spanje doet met de veer lieden die men, slapende top hun rij tuig, tegen komt. StilJekens neemt men liet paard of muilezel bij den breidel en zachtjes wordt het gespan in tegenovergestelde richting terug gestuurd. Het gebeurt dan ook niet zel den dat de slaper, bi i liet wakker schieten, na urenlang rijden, op zijn •vertrekpunt terug aanlandt. .'ANTWOORD VAN M. 1IBRRIOT AAN HE CARDINADEN Parijs, 28 Sept. De ministerraad vergaderde op de Quai d'Orsaj en keurde het antwoord goed door M. Heirriot op den brief der cardinalen gegeven. Dit antwoord luidt ab volgt-: Gij hebt mij de eer aaiigedaan mij ne aandacht in te itoepen op de diepe ontroering die de verklaringen der re- geering zou verwekt hebben bij de Fransche katholieken en de opmerking medegedeeld die aan h'eeren cardinalen ngegeven zijn daor hun geloof en hunne vader!andsdblieffde Het is mij gansch onmogelijk aan te nemen dat de door rnijne regeering voorziene maatregelen een gevaar ztou- den kunnen daarstellen, zooals gij schrijft, voor den binnenlandtschen vrede, de rechtvaardigheid en 'de vrij heid. Wij eeibiedigen diep elke over tuiging Wij roake.g .sgeen inbreuk, en zullen niet dulden dat inbreuk gemaakt wtorde, op de vrijheid van eeredienst, welke door ons1 moet gewaarborgd worden. Heel ons bestuur, de ambtenaren van allen rang, zijn verzekerd dat zij onge. hinderd hun geloof mogen belijden. Moetet op cenig punt van het gebied de uitoefening van den katholieken eeredienst belemmeiid worden, zouden wij zonder aarzelen tussc'henkomen om liaar te verzekeren. De eeibied van alle overtuiging, in het algemeen raam der wetten, noemen wij de vrijheid, en volgens ons. het eénig beginsel waar op men den binnenlandschen vrede en do nationale broederlijkheid moeit vestigen. Evenwel, vast besloten de rechten van bot individueel geweten te be. schermen, is het ook onzen plicht de rechten van den Staat te waarborgen. Wij «gelooven aan het noodzakelijke der scheiding van het geestelijke en liet tijdelijke. Indien wij ons onteëggen van tussrihen te komen in alles wat do leiding dep gewetens aangaat, nemén vrij niet aan dat de buitenlandsehe. of binnen landsche belangen van het Fransche volk verdedigd worden in naam van een ander geraig dan dit der nationale souvereiniteit. Deze leer, welke de onafhankelijk heid van den Staat ten gronde ligt, is niet alleen deze van de Fransche De volutie, zij werd uitgeoefend door de gróote ministers van het oude regiem, inzonderheid door Richelieu en Maza- rin. Zij schaadt geen enkel der wette lijke belangen en in het Oosten bijv. is bet Frankrijk dat het katholicisme beschermen moet, niet het katholicisme dat Frankrijk moet beschermen. Hetzelfde voor wat betreft onze drie lieiiwonnen departementenwij zijn van oordeel dat de Elzassers en Lotha- rngers zelf met de centrale macht de zoo talrijke vraagstukken moeten rege len, welke door hun terugkeer tot het Vaderland geschapen zijn. Elzas heeft niet te vreezen voOr wat den godsdienst betreft Het heeft er alle Ibelang bij alleen beroep te doen op de gelegenheid welke de regeering het toedraagt. Voor wat de (gtodsjdienstige gemeen ten betreft, zullen Uwe Eminentioö er zich niet over verwonderen dat de re- gebring de wet verdedigt en er aan ge hecht blijft. De kloosterlingen die hun plichten deden in den otorlég, zoo- als de andere Fransdhen, verdienen zooals hen, allen eerbied. Hun persoonlijk recht, vrij öp den grond yap, het vaderland £e leven wordt op geenferlei wijze aangetast. Zoo deze leerstelsels niet overeenstemmen met deze welke Uwe Eminenties mij uiteen zetten, worden zij toch ingegeven dotor een even grootC zorg van (binnenland- sdhe vrede en vrijheid. De regeering die ik voorzit, keurt alle vormen van onverdraagzaamheid af. Wij meenen dat het beste middel om de conflicten te vermijden is, met zorg de onaantastbare, rechten van het geweten en de onvervreemdbare rech ten van den Staat te sohciden. (Get.) HERRIOT. 'DE TWEEDE PLECHTIGE JAAR, IJzfeilitiohting tie Aalst UITGAVE VAN EEN NIEUW BOEKJE DER POSTTAEIEV'EN. Het beheer van Posterijen herinnert dat een nieuwe uitgave van het boekje der pcfcltarieven, waarin benevens be doelde tarieven, de voornaamste tele, graaf- en telciföonredhten alsmede chc voor de kleine pakken vermeld staan,' tegen 25 centiem het exemplaar in al de postkantoren te koop is. Dit boekje is eveneens verkrijgbaar bij de bestellers op dienstronde en bij de spoorwegbedienden die met den verkoop van liet Officieel Treinboek belast zijn. De N.8.B. vergaderde Zondag morgen in congres, onder voorzitterschap van M. Aerts, ondervoorzitter; aangezegd om half 10 begon de zitting eerst kwaart voor 11 uur. M. AERTS gaf eerst lezing van eene verklaring waarbij het bestuur «en bloc» zijn ontslag geeft. Onze wenscb, zegt hij, is dat zij die ons opvolgen be ier zullen doen, M. JANNE is verheugd over cfeze verklaring; door te wijzen op het door het bestuur volbrachte werk, heeft M. Aerts mij gewroken voor den aangeda- netr smaad. (I.uide toej.) M. GERARD, in naam van het be stuur, schandvlekt d'en veldtocht tégen M. Janne. Een voorstel om onmiddelijk tot de kiezing van een nieuw bestuur over te gaan, "wordt bij eenparigheid aange nomen. De voorzitter doet overgaan tot de stemming en de zitting wordt geschorste In de namiddagzittiug wordt het resultaat opgegeven van de stemming voor de leden van dén beheerraad. 'Zijn gekozen: MM. Pietto, Luik (470 stemmen), De Praetere. Gent (480), Gerard, Namen (435), allen uittredende leden; Wildiers, Antwer- (pén (417), De Barsy (406). Aerts. Me- elielen (395), Mortens, 'Leuven (346"), De Hert, AaLst (346), enz. Vervolgens worden gekozen als af gevaardigden voor de Fidac: MM. De- pTaetere, Heuse, Delacolette, Aerts en Mertens. M. Aerts betreurt dat bet aantal Vla mingen niet gven {grtoot is als dit der Walen. Deze verklaring brengt heel wat herrie teweeg. Een andere redenaar zégt dat de Vlamingen zich zullen terugtrekken* indien zij niet even talrijk als de Wa len vertegenwoordigd zijn in den be heerraad. M. Pictte wordt verzocht door een gedeelte der aanwezigen, den vborzit- terszetel in te nemén. Deze spreekt dan eene kleine rede uit waarin hij een beroep doet op de eendracht tusschen alle leden .der fede ratie van oud strijders. Een Lufeohe afgevaardigde stelt voor, als teeken van vorzjoenin'g, zegt hij, aan het hoofd der Federatie een Viaming te plaatsen, want de Walen vragen niet heter dan de hand te rij ken aan hunne Vlaamsche hroedem. Na hem nemen Pög enkele anderen het woord, wat voor gevolg heeft dat er weer beroering in de zaai heerscht. Ten slotte «wordt voorgesteld de zit ting voor een kwartier öp te heffen. Bij de herneming neemt M. De Praetere het woord (toej.)'. Hij zegt dat men een expériment gaat beproeven en dat votorloopig het Iboheer zal worden waargenomen door den heeT Aerts, als voorzitter en de bh. Hermant en Pirtot- ton. Dit voorstel wordt echter niet dbor allen m'ct geestdrift aangenomen. Een spreker verwijt M. Aerts, dat hij ruzie lieeft «willen stoken tusschen Vlamin gen en Walen. M. Piette tracht do kalmte te 'doen Keerschen. Ten slotte wordt 'het voor stel van M. D.epraetere toch aangeno, men^ D llE N iST dfer zal plaats hébben op 6cn October (Ver loren Maandag) ten 9 1/2 uur in St. Martenskerk. Als verleden jaar wordt, achter de geestelijke en wereldlijke overheid, zal plaats hobbén op Gen October (Ver koor en de midderibeuk vobr de weezen, voor de weduwen en moeder-s der. slachtoffers, zij worden eerbiedig verzocht dc eereteek ens hunner be treurden te dragen, voor de oorlogsver minkten, alle oud.strijdcrs en opge. cisclilen. We verhopen dat geen enkele krititelij'ke familie van stad er onverte- g'envvoordigd zal zijn. Het is nu de tiende verjaring van de uitbreking van den oorlog cn 4 jaar lang heeft liet daarop geklonken «jufcxpie aii bout» ten einde toe. En gaarn of noodc, wil len of niet, 't was van moeten. r Die vaderlandscho plicht heeft aan 100.000 Belgen het leven gekost. To- genover dat offer weegt een bloed schuld van dankbaarheid nog steeds onbetaald, op het land. Wat men tot nu loc gedaan heeft is nevens de kwestie en ten bate der levenden. Do dooden waren enkel een gelegenheid. «WIE ONDER U. vroeg de Zaligma ker. ZAL ZIJN KIND EEN STEEN GEVEN ALS HET U BROOD VRAAGT?» Ons Vaderland héejfb veel steenen monumenten gegeven aan zijn kinderen, die nog iminer wachten op het batood der ziel, otp hun ne bevrijding. Aalst late nogmaals zijn geloof luide sprekenGeen achterblijvers, geen wejgloopers!, geen zelfzuchtige vitteifc, maar allen edelmoedig, gelijk onze dooden het waren. Geen enkele kristen e familie Van AaLst sta 'buiten het werk dor IJzer- luiehting en bclade haarzelf met schande. Voor en na den dienst zal men kun nen inschrijven in de Sakristij van St. Maarten?. Van nu tot 6 October lig gen inschri jvi n gslijkten in al de katho lieke onderwijsgestichten van de elad,M* het lokaal van de Juffrouwen conjgre- gatie, Kla.pptra.at en te Mijlbeek, kli niek bij Mej. M. Roggeman. Men' morke wel: men schrijft maar éénmaal in. Dc bijdrage is ook maar eene te geven. Namens de afdceling Aalst. Donderdag 2 October aanstaande, het de Terjaardag van het huwelijk van den Koning en de Koningin dor Bel, gen. Een Griekech beeldhouwwerk uit dé groote eeuw der Helleensdhe kunst is gevonden geworden te. Vico: een schit terende Venus. Vico is een schilderachtig dorp aan de kust van de Oolf van Napels, ligt tuspchen Pompeji en Sorrenüo, op en- :ele kilometers van Castellama.ro. Casteliamare is gebouwd op het puin* van Stabies dat, gelijk P-ompeji, in ?t jaar 79 onder de lava bedolven werd. Vast. moeten er villaf? hebben gestaan tusschen Castellamare en Vicot en komt het beeld uit een dier woningen voort. Wanneer de opigravingen te Pompeji klaar zijn en men ook Ie Castellamare zal gaan zoeken zullen nog nieuwo kunstschatten worden gevonden. De Venus van Vico ia waarschijnlijk maas een begin. De gezagvoerder van don nieuwen' Zeppelin Z. R. III, deelt mede, dat het ludhtsehip tegen het einde van de vol. gend'e weet klaar zal zijn voor zijn tooht naar de Vereenigöe Stalen. Scihip en motoren hebben dé proef vlucht goed doorstaan. Het Schip heeft tijdens de vlucht mefer dan 1000 leg. vocht uit de lucht op|gezo|gen, die tij. dens een tociht bij zonnig weier, of door verluchten verwijderd konden worden. Naar gemeld woédt zal 'het reuzen, luchtschip, vcoïultcr over 'den Oceaan j'de reis te ondernemen, Rijnland, Bel. gië en Neord Frankrijk overvliegen,.

De Volksstem | 1924 | | pagina 1