Priesterlijke benoemingen Zondag 7 December Maandag 8 Decemberl 1924 Onze Lieve Vrouw Onbevlekte Ontvangenis Uit hel Vaflkaan Geldsmokkel aan de evens De koelinstelliugeti Het oorlogspook De Wonderdoenster van Vorst Een molen ingestort Zonderlinge geschie denis te Antwerpen Aankomst van het schoolschip te Antwerpen Huishuurwét De verduisteringen op de Srheldebauk tc Antwerpen De landverhuizing in November De bende der Cagoulen De winner van 't miljoen Bloedig drama te Liedekcrke XXX* JAARGANG NUMMER 283 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ncefel-Db Genpt 'publiciteit "ouitcn liet Air. AALST Agentetfliap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Bruteel, Ttue de Eialaelieu, Tarijs, Bream's Buildings, 6, I.on dres E. C. 4. H. Ambrosiufl Zon op 7,33 onder 3,53 O. L. Vr. Onbevl. Only. Zon op 7,34 onder 3,53 Volle Maan den 10 :oOo: Het huidig feest is Maria's grootste feest, gezien het voorrecht Rarer Onbevlekte Ontvangenis. Tuiniers Maria is geheel sehoon en de vlek der erfzonde is niet in haar. l)e bevrijding der erfzonde jverd aan Maria alleen geschonken. Dit geloofspunt wordt ons voor gehouden als volgt: Van den eer sten stond van haar bestaan, door eene bijzondere® genade der Al macht en een uitstekend voorrecht in 't vooruitzicht der verdiensten van Jesus Christus werd Maria be vrijd en ongeschonden gehouden van alle vlek der erfzonde. Alle andere mensehen of nako melingen van Adam zijn van na ture kinderen der gramschap, zegt de Apostel, dat is, door de erfzon de waarmede zij van den eersten stond huns bestanns af besmet zijn, liet voorwerp van Gods ongenoe gen. Zoo bleef Maria ook bevrijd van de ellenden des levens en van den dood, alsook van de wonden dei- ziel, welke de gevolgen der erfzon de zijn. Die wonden noemt m'eri: ver blindheid in 't verstand, boosheid in den wil, krankheid in den strijd voor 't goed. genegenheid tot 't kwaad. Zeker krijgen wij ver giffenis van de erfzonde en van al le andere voorgaande zonden en ook van de pijnen daartoe staande, doch we blijven toch aan de won den der ziel aan de ellenden des le vens en den dood onderworpen. De H. Maagd Maria werd dus bevrij d hij hare ontvangenis van alle kwaad want de voorbestemde Moeder Gods mocht geen oogen- Mik zuchten onder satans juk of macht, maar meer nog, in den ver- hevensten graad, werd versierd met de heiligmakende gratie en al de bovennatuurlijke deugden en gaven die haar tot de uitmuntende weerdigheid van Moeder van God zouden bereiden. Reeds het Concilie van Trente zegde dat er uitzondering bestond Voor Maria wegens de erfzonde die alle mensehen aangeboren wordt, doch 't Geloofspunt barer Onbe vlekte Ontvangenis werdt ver klaard door Z H. Paus Pius IX op 8 December 1854. 't Was in Sint Pieterskerk, in 't hijwezen van 120 prelaten en eene .ontelbare menigte geestelijken en Wereldlij ken uit alle natiën, dat dit schitte rend voorrecht der Moeder Gods aan de gansche christenheid werd verkondigd. Nooit was Pius IX zoo gelukkig, ja gelukkiger dan op den dag zijner priesterwijding, zoo verklaarde Hij zelf te Imola, zijne oude bisschopsstad. Geheel de christenwereld door werd dat geloofspunt van het -voorrecht met ongehoorden geestdrift begroet en Vlaanderens jaarboeken zullen eeuwig de gedachtenis bewaren van de prachtige feesten die hier in 18.5.5 en inzonder te Gent en in hare heiligdommen overal gevierd werden. Herinneren wij ons hier terloops 't jubeljaar 1904 ter eere van Maria Onbevlekt en wat men deed ter barer eere. Dit voorrecht wordt nog immer met geestdrift en uitnemende godsvrucht op heden gevierd, 't Is wel omdat we aan Maria verkleefd zijn en zij de hoop) is der liopeloo zen. Op 25 Maart 185S kwam O. I,. Vrouw zelf dit geloofspunt beves tigen. 't Meisje van Soubirous kwam volgens gewoonte ter grot] van Massabielle om die wondere «dame» te zien en te hooren. Zoo dikwijls reeds had 'het haar naam gevraagd en gesmeekt olm te weten hoe de verschijning heette, Doch. tot hiertoe maakte de witte vrouw in stralen gehuld zich niet bekend. Nochtans op het Boodschapfefoït herhaalde Bernadette de smee king en de verschijning antwoor- de: «Ik hen de Onbevlekte Ont vangenis!» Eene eervolle benoeming* "He E P. Gratiaan De Schepper, van Sluis, Belgisch kapucien, wiens familie goed gekend is in liet. bisdom Brugge en zelf in verschillende kloosters van zijn orde in België de beste herinne ringen heeft achtergelaten, is door Z. II. den Paus met eene zoo vleiende als verdiende onderscheiding vereerd ge worden. Deze geleerde kloosterling, die ven oud-leerling isyvan ZrEm. Kardi naal Mercier, in het Hooger Instituut van .Wijsbegeerte te Leuven, geeft se dert verscheidene jaren een leergang "van maatschappelijke wetenschappen in het internationaal Appolinariuskol- loge te Rome.De H.Yader heeft hem ge last denzelfden leergang tc geven in 'de Akademie der Westelijke Edelen, een instituut van hooger onderwijs, v, aar de toekomende leden van de pau selijke diplomatic opgeleid worden. Deze benoeming heeft al de leden van 'de Belgische kolonie verheugd en zal ook in Belg ie met veel geitoegen verno men worden. Wij Aalstenaars bijzonderlijk, kun nen ons in 'deze vérèerendo benoeming ten volle verheugen. E. P. Gratiaan is immers te Aalst geen onbekende, daar hij hier alle ja ren een deel zijner verlofdagen komt doorbrengen. 't Is rok de E. Gratiaan, 'die ons, meenten ziel men bier en daar aan <H,0en wij Uvee jaar geMcn eene rcis vensters e Hier koopt men ziIvergeHTnaar-Rome ondernomen hadden met eenige vrienden, ginds overal lot gids Maria Onbevlekt Ontvangen aangeroepen en gebeden want ge zien haar voorrecht is Onze He- melmoeder almachtig, De Smee- kende Almacht wil, kan en zal ons verleenen naar ziel en lichaam wat we noodig hebben en indien we volharden zal ze eens wezen voor ons de deur des Hemels waar wij met Haar zullen heerselien in eeuwigheid. MARC, Sinds eenige tijd gaat liot smokkelen van zilverelf geld aan de Nedqrland- sche-Belgischc grens zeer druk. In verschillende Nederlandsche grensge- hedendaag- :oopt aan het dubbel van den schen koers Om reden dat liet' 'door het Hooger bestuur verboden is handel té drijven in geldwaarden, maken de grensbe- dienden van beide landen, dag en nacht jacht op de oneerlijke kerels. Langs de baan van Hulst bemerkten "de Nederlandsche fiscus-agenten, een langen mageren persoon, die er noch tans, zoo diklijvig uitzag. Zij wilden van dien kerel meer weten. Door zijne diklijvigheid was vluchten Voor hem onmogelijk en hij werd aangehouden.' Bij het eerste onderzoek werd vastge steld, dat zijn winterjas, in al de plaat sen dik zat van zilvergeld. In zijne, overige klecren, kousen, schoenen en onderbroek was het nog erger... Den 'oneerlijken vaderlander was een Belg, die volgens zijne verklaring, het geld nu en dan in kleine hoeveel heid over de grens had gesmokkeld naar het huis van een vriend. Nu was hij met ganscli' de prooi op gang, om dieper in Nederland meer winst te doen. Na dat alles was aangeslagen is de gast met een proces-verbaal inge rekend.; HET AANBOD DER BANQUE ■v D'OUTREIWER AANVAARD. De bijzondere commissie uit de Ka mer, .Vrijdag namiddag vergaderd, om liet regeeringsontwerp te onderzoeken, er toe strekkend het technisch beheer der koelinslellingen van den Staat aan, de privaatnijverheid af 'te-staan, heeft met 4 stemmen legen 2 de soumissie van de Banque 'd'Outremer. aangeno men. M. Tscliofferi woonde de zitting bij M. Wauwermans zal Dinsdag zijn Verslag neerleggen. RUSLAND MOBILISEERT. Bevel werd gegeven oorlogsmateriaal en stikgassen te vervaardigen. Het Petit Journal deelt volgend telegram uit Lönden mede Men meldt, uit Stockholm dat. 'de sov jets de gedeeltelijke mobilisatie yan het rood leger afgekondigd hebben. Dit besluit wordt naar het schijnt toegeschreven aan de onrust der sov jet-overheden door den huidigen inter nationalen toestand ingeboezemd. Men zou naar het schijnt, aan de nij- veraars order gegeven hebben oorlogs- materieel en in 't bijzonder stikgassen te fabri koeren. Het kanon buldert aan de Estiandsche grens. Do Daily Express publiceert vol gend telegram uit Moskou Men meldt uit Leningrad dat men in deze- stad een geweldig kanongebulder hoort, komende van de Esthlandsche grens waar op het oogenblik gevechten zouden geleverd worden. Alhoewel de mededeeling uit" Reval verklaard dat ,de communistische re volutie onderdrukt en de orde hersteld is, ontwaart men nog steeds van aan do. grens branden in het centrum van het land. diende en ons aan den H. Vader voor stelde. Wij nópen wel, hem toekomend jaar, bij ons bezoek aan Rome, ter gelegen heid van het 'Jubeljaar, ons opnieuw in hei aangenaam en gulhartig gezel schap van den E.P. Gratiaan te mogen bevinden en bieden hem thans onze welgemeende gelukwcnsétfén aan. Wij Hebben geméld hoe Bertlfa Maz- rek onverantwoordelijk werd bevonden en volgens de dokters in een bijzonder gesticht diende opgenomen Wij verne men-thans dat zij, met toelating van minister Masson, naar Bergen is. over- gebrach t. VIJF DOODEN. 12 GEKWETSTEN. Men meldt uit Madrid aan het «Jour nal dat tijdens een tempeest 'dat In den nacht van Woensdag op Donder dag over Spanje woedde, het dak van een molen weggerukt werd en liet gan sche gebouw vervolgens instorttf. De derlien bewoners, 'de molenaar zijn vrouw, en tien kinderen werden onder de puincn bedolven. Vijf kjnderen werden op den slag ge dood de vader, de moeder en de vijf andere kinderen werden zwaar ge kwetst'. Een elfde kind was er in gelukt te ontsnappen om hulp te gaan'halen. I)e Antwerpsche politie heeft een onderzoek geopend over een zonderlin- ge zaak. Met de boeken van den burger lijken stand van Antwerpen-Linkeroe ver na te zien, vernam zij dat in 'den woonwagen van een HoIIandsehen scheerslijper, op St. 'Anneken staande, buiten den Hollander en zijne vrouw, do cchtgenooten N..., ook een 'jongen Belg verblijft, zekere Emiel D..-., 15 jaar oud, geboren te Sint-N'ikolaas, én wiens ouders men weet niet waar. wo nen. De politie vernam 'dat tóen 'de knaap nauwelijks vijf maanden oud was, zijn vader, eveneens zwerver, zich met N..? in eene herberg in Zeeland bevond, en dat de twee mannen 'overeenkwamen, na nogal lange onderhandelingen, 'dat net kind aan het Hollandsch geziii zou afgestaan worden, voor rond de yijf franks én een halve flesch' bier 1 Sinds leefde het kind bij rde Hollan ders cn vernam nooit meer Sets van zijn ouders. De policié is er evenwel in gelukt Ie weten te komen 'dat 'de móe der, enkele 'dagen na Öe verdwijning jan haar kind, zinneloos geworden is zij stierf in een krankzinnigenhuis. De Hollander, 'door de policie onder vraagd loochende het kind gekocht te hebben er zou alleen kwestie van aan neming zijn. Het parket van 'Antwerpen dóet 'den vader opzoeken, die, denkt men, in den omtrek dec stad verblijven moéti L'Avenir werd Vrijdag voormiddag te Antwerpen verwacht, maar volgens een draa.dbericht uit Vlissingen, lag de boot 's morgens ten anker nabij het vuurschip De .Wandelaar uit oor zaak van do mist. Uit Vlissingen kwam bericht toe, neldcnde dat. de sleepboot die L'Avenir Vrijdag morgen moest gaan halen om het te Vlissingen binnen te sloepen, Wegens een Zuid-Westerstorm niet buitengevaren is. Het schip komt Zaterdag mórgen, te 9 uur, le Antwerpen toe. De moerplanls die. voor het school schip aangeduid werd, is Nr 28, aan de Rijnkaai. De Association Maritime Beige had reeds uitnoodi^ingen rondgezon den voor het bezoek aan het schip .Vrij-, dag morgen, bij.de aankomst. Natuurlijk zijn 'die kaarten 'geldig voor de vertraagde aankomst, Later vernemen wij 'dat Het Scliool- schi^ Vrijdag namiddag voor anker ng ïn het Middelgat én Zaterdag morgen te 'Antwerpen is aangekomen. Talrijke faniiliën van, cadetten be vonden zich sedert Donderdag avond in de stad om zonen cn broeders af le vrachten. Het verslag van M. Marck betreffen de de huishuurwet is ingediend. Het 'doét volgende voorstellen r:' '1. Op 125 0/0, instee van op 150 0/0, zóoals de Senaat had gestemd, 'de ver meerdering der huishuur brengen. 2. De gemeenten van minder dan 5000 zielen binnen het raam der wet houden. 3. De Huishuren van minder dan 1500 fr. onder hét regiem der. nieuwe wet brengen. Op bevel van het parket, werd giste ren andermaal huiszoeking gedaan bij de twee aangehouden, De R..., en S..., alsook bij oenen wisselagent der Fal- conplein,* die voor De R... beurpopcra- tiën zou verricht li ebben. De boeken yan den wisselagent werden aangesla gen en zullen onderzocht worden. De andere huiszoekingen brachten niets op. De tweede aangehoudene S... be weert enkel uit vriendschap van De R... de valsehe inschrijvingen te hebben verricht. Dit komt aan het parket heci onwaarschijnlijk voor, daar het heer schap, niettegenstaande hij slechts 700 fr. wedde had per maand, toch gelegen heid vond om per auto te gaan rijden en flink verteer maakte. BISDOM° GENT. Benoemingen Tot pastoor te Hahs- donck, E. II. Heyse, pastoor te Melsen. Te Melsen, tot pastoor, E. II. De Bock, onderpastoor te Gentbrugge. Te Syn- gkem, tot pastoor E. II. Mertens, on derpastoor te Gentbrugge. Bestuurder der Visitatie te Langér- brugge E. II; De Smet, pastoor te Synghem der visitatie te Gavere E. H. Behiels, pastoor te Haasdonck. Tn 'dé maand November scheepten' G96 landverhuizers t.c Antwerpen in cn 78 verlieten Belgie om elders voor. hunne beslemming te vertrekken. Per nationaliteit bestonden die land verhuizers uit 15 4 Belgen, T46 Polen, '108 Amerikanen, 60 Duitscliers, 36 Ru- menen, 32 Russen, 26 Hongaren, 25 Zwitsers, 20 Luxemburgers, 20 Tsje- eho-Slawakken, '15 Hollanders, 43. En- gelschen, enz. Per schip vertrokken" ér 6 mot' 'dé f Croix naar Buenos-Ayres '4 met de Hoedich naar Montevideo '130 met de Zeeland én 220 met de Belgenland naar New-York*; 224 •net de Melita en 68 met de Min- nedosa» naar Canada 10 met de «Mal- te naar Zuid-Amerik'a en 34 met 'de Gothland naar Centraal Amerika. In de '11 eerste maanden vertrokken 12.203 landverhuizers langs de haven yan Antwerpen, uitblijven. Voor het Assisenhof van Fransch- Noorden is 'de zaak dec A Bende dei; Cagoulcn afgeloopen. Deze bende bad in FranscH-Noorderi eene gansche reeks misdrijven, moor den, inbraken, diefstallen, aanrandin gen, enz. gepleegd. Heel do bende werd verklikt door een der aangehouden bandieten, Jules Den dooven, en een twintigtal leden, zoo mannen als vrou wen, werden aangehouden en versche nen voor het Assisenhof, De debatten duurden verscheidend dagen en volgend vonnis werd geveld - Henri Olivier is ter dood veroordeeld en zal het hoofd afgehouwen worden op een openbare plaats van Rijssel. Jules Pollet is veroordeeld tot le venslangen dwangarbeid. Jules Dendooven is veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en 20 jaar ontzeg ging van verblijf. Eugeen Morant.,15 jaar dwangarbeid en 20 jaar ontzegging vattvprblijf. Floris Lecocq, 10 jaar dwangarbeid cn 20 jaar ontzegging. Emilc Benlein, 10 jaar opsluiting. Remv Terrvn, 5 jaar gevang. Voor 'dezen laatste heeft de jury een verzoek om genade geteekend. Twaalf betichten werden vrijge sproken. De gelukkige winner van bet mil joen der. laatste trekking van de lee ning der verwoeste gewesten 1921, 14. .li. is M. Maurits Van de Sompel, af- Komstig van Nieuwpoort, bestuurder, van een handelshuis eu sedert, den oorlog verblijvend le Oostende, Euph- rosine Becrnaerlstraat. .Verleden jaar, ?s er ook een lot ten deel gevallen aan een inwoner yan Nieuwpoort, name lijk aan M. Braet, die 250.000 frank won. TWEE MIJNWERKERS ERG GEKWETST. Een bloedig 'drama heeft Donderdag gemeente Liedekcrke in opschud ding gebracht. Ter gelegenheid van Het mijnwer- kersfeest op Slc-Barbaradag, waren vier koolputters die te Denderleeuw wonen, naar Liedékerke gekomen. De herbergen waren vol volk en overal werd er gefeest. Na talrijke herbergen bezocht te hebben, bevonden de vier, mijnwerkers zich rond 10 ure 's avonds, in staat van dronkenschap. Bij 't verlaten cener herberg, Lie'dé- horkestraal, ontstond twist tussclien de genaamden Jozef Deleeuw cn Frans Troch'. Van woorden kwam het lot da den. De twee mannen grepen elkaar^j^, vast en Delceuw, ziende dat hij het onderspit ging delven haalde een lie renaar te voorschijn en plofte het mes verscheidene keeren in het hoofd van zijn tegenstrever. Op het hulpge roep van Troch, snelden de twee an deren toe die nog in de herberg waren. Wat er naderhand nog gebeurd is zal door het onderzoek moeten uitge maakt worden. In alle geval, rond 11! ure, vonden mijnwerkers 'die nog op; herbergbezoek waren, twee mannen bewusteloos op de straatsteenen in een bloedplas uitgestrekt liggen. I-Ict wa ren Frans Troch en Jozef Delceuw.- De eerste werd in deerniswekkenden toe- jsland opgenomen. Zijn bloed vloeide uit een vreselijke wonde onder het lin ker oog. Wat Deleeuw betreft hij scheen er niet heter aan toe dan zijn gezel. De twee slachtoffers werden on- middelijk overgebracht naar eene kli niek, waar hun de noodige zorgen toe gediend werden. Deleeuw was óver Heel het lichaam gekneusd.Hij moet duchtig veel schop pen of stokslagen gekregen hebben. Vrijdag morgend werd de toestand der iwèe oiigelukkigen bedenkelijk gcoor- deelÏÏ. Geen van beiden kon onder vraagd worden. De gendarmerie heeft het eerste onderzoek ingesteld, maar. geen wapen gevonden ter plaats van het drama. Men denkt dat de twee an dere mijnwerkers die gevlucht zijn, het wapen meegenomen hebben en men weet. niet wie van de twee als een ra zende te werk is gegaan om Deleeuw zoo schrikkelijk toe te takelen. De per soonsbeschrijving der twee gevlochten is overal rondgezonden en hun aan houding zal waarschijnlijk niet lang

De Volksstem | 1924 | | pagina 1