9 Dinsdag Dec, 19 »4 Nijverheid en Handel Voor de werklieden die naar Frankrijk gaan Broodkwestie Een spoedige betaling der oorlogschulden Het idealisme der communisten De Fransch-Belg'ische betrekkingen M. Herriot te Roubaix uitgejouwd Nachtarbeid Het Statuut der Gemeentebedienden Ministerie van Landbouw XXX* JAARGANG NUMMER 284 Kerkstraat, 9 en 21, Aam*. - Tel. 114 - DAGBLAD - 15 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.75- Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit Kuilen liet Ajt. AALST S Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Eue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. li. Leocaiia Zon op 7,35 Zon af 3,52 Volle Maan den 10 Het is algemeen geweten dat een gevaarlijke crisis in nijverheid en handel tot de aanstaande moge lijkheid behoort; niemand kan de nakende toekomst verzekeren, maar eenieder moet zijn best doen om het dreigend ineenzakken on zer nijverheid af te wenden. Na den oorlog is België betrek kelijk goed opgeknapt, dank zij de opbeuring van de nijverheden, maar al die voordeelen kunnen spoedig in den niet verzinken, wanneer ex* niet de hand gehouden wordt aan den bloei van ons voort- brengstvermogen. Het verval van de nijverheid beteekent armoede en ellende voor allen, voor den voortbrenger, voor den verkooper, voor den bandels- reiziger, voor den bediende, voor den werkman. Die gewone koude opsomming loont genoeg dat alle man daarin betrokken is; de nijverheid. waarbij de landbouwnijverheid geen uitzondering maakt, is de levensbron van heel onze bevol king: iedereen beeft er ten over vloede belang bij. Ook hoort men hedendaags veel kommervolle gesprekken over de onzekerheid van de naaste toe komst; de voortbrenger is bang van veel grondstoffen aan te koo- pen of van zijne werkhuizen uit te breidendc winkelier durft niet te veel indoen; de zakeman is beang stigd om bet verre te wagen, Deze bekommering komt al drukkend en terughoudend inwer ken op onze nijverheid. Zelfs in den landbouw onder gaat men den invloed van deze schroomvalligheid. De strijd tegen het mogelijk verval onzer nijverheid moet dus krachtdadig doorgedreven wor den, In deze lijn zijn de politieke ge beurtenissen niet van belang ont bloot en 't zal noodig zijn dat de partijen toekomend jaar een dui delijk verklai-end program voor brengen, betrekkelijk hunne voor stellen en inzichten ten opzichte van alle nijverheid en handel. Het geldt hier geen particulier belang, maar het algemeen' wel zijn van de bevolking in baar ge heel. Het is een kwestie van zijn of niet zijn De ondervinding heeft geleerd dat de afbrekende politiek van het socialism immer noodlottig was voor de nijverheid; niet alleen ten onzent, maar vooral in sommige landen bewerkten zij den dood van de nijverheid onder alle vormen. Wie zijn belang bemint, 't zij burger, boer of werkman, zal de socialistische theoriën en praktij ken bekampen, want alle standen hebben in de economische wel- vaart gezamenlijke en onafsclieid- bai-e belangen. Onze bevolking zat toekomend jaar goed nadenken, de econo mische programmas der verschil lende pai-tijen overwegen en ter stemming gaan met een bewust overtuigen en talmen ernst. WS- O Met 't oog óp de communistische woelingen in Frankrijk, en op de strenge maatregelen, dientengevolge genomen, -sullen ónze werklieden, die de grens willen overgaan, .wèl doen. voor hun vertrek zeer nauwkeurig te onderzoeken of te lalen onderzoeken, of hunne papieren wel behoorlijk in orde zijn. De kleinste onregelmatig heid stolt hen bloot aan afwijzing op de grens, of, later, aan uitzetting.; Mededeeling van het ministerie van Nijverheid en Arbeid Vooraleer de bijzonderheden ge kend zijn van het ontwerp der regee ring, betreffende don handel in brood en meel, hebben zekere gfocpeeringen en bijzonder belanghebbenden in de pers artikels laten verschijnen die het ontwerp beknibbelen, onder voorwend sel dat de regeering de bevolking grnisbrood wil doen verbruiken. De regeering heeft nooit dergelij ke)! maatregel in *t. vooruitzicht ge nomen. President Coolidge gaf zijn .tweede boodschap aan het 6Sst.e congres. De •boodschap is in beide Huizen voorge lezen door een ambtenaar, omdat de president 'des namiddags te Chicago een veetentoonstelling móest openen. De boodschap wijst voornamelijk op versobering in de publieke* uitgaven, ten einde na de huidige congTeszitting tot verdere belastingsvermindering over te kunnen gaan, beveelt opnieuw Amerika's deelneming aan Jiet wcreld- gerecliishof aan. en drukt het verlan gen uit, dat Amerika andere naties bij zal slaan en mee zal werken aan de bevordering en handhaving van den wereldvrede. De president zou de nieuwe immi- gratiewet om menschlievende redenen gaarne wat rekbaarder zien gemaakt, ten einde meer vrijheid te vorleenen voor de toelating van familieleden van reeds in Amerika gevestigde personen. De president herhaalt niet zijn aan sporing van de vorige boodschap no pens de registratie van vreemdelin gen. Aangaande leger en vloot verklaarde de president: Ik ben tegen iedere poli tiek van wedijver in het houwen en handhaven van bewapening ter zee en te land, en ik zal mij kanten tegen iedere poging om tot dè oude metho den en standaarden terug te keeren. ITet is de algemeene wensch van het Amerikaunsche volk, den vrede te be vorderen, maar het' wenscht niet te worden betrokken in de politieke twist vragen van anderen. Evenmin is Ame rika geneigd lid te worden van den Volkenbond en de verplichting te aan vaarden door het Bondstatuiit opge legd. Omtrent Het Permanent Hof van In ternationale 'Justitie zegt de presi dent: Ik geloof dat. het een duurzaam voordeel aan Amerika zal geven en de stabilisatie van andere naties zal be vorderen, als wij aan liet protocol, waarbij dat, hof werd ingesteld, onze toetreding betuigen op de voorwaar den, uiteengezet in een aanbeveling, thans bij den Senaat aanhangig, cn waarbij dit land niet gehouden zal zijn aan oen oordeelvelling van het hof nó pens zaken, welke niet vrijwillig door Amerika erheen verwezen worden. Coolidge wijst daarbij op de resolutie van senator Pepper, waarbij de toe treding van Amerika ook" afhankelijk wordt gemaakt van een afscheiding van het internationaal hof van den Volkenbond en van een nieuwe metho de van het kiezen van de internationale rechters. Nopens 'de ontwapeningsconferentie merkt de president op: Ik was van moening, dat wij met goede hoop de andere groole mogendheden hadden kunnen uitnoodigen tot een nieuwe conferentie over dat onderwerp, zoo dra de uitvoering van het huidige her- slelplan er een geschikte gelegenheid voor bood, maar wegens de voorstellen door andere regeëringen gedaan voor een Europeesche conferentie zal het noodig zijn, de uitkomsten daarvan af Ie wachten. De president hecht zijn goedkeurin- aan de pogingen tot codificatie van liet volkenrecht, en blijkt ook in te stemmen met liet voorstel van senator Borali, om agressieve oorlogen buiten »c!e wet te verklaren', welk voorstel hij met symphatie Ier onderzoek aanbe veelt. Ten slotte gewaagt 'de president van do. buitenlandsche schulden aan Amc rikn. II«j vraagt het congres den duur der wettelijk ingestelde fiindeerings- comrnissie, welke in Februari 1925 af loopt, te verlengen, cn voegt er hij: Ik hen teff en annuleering van die schul den en acht het in het belang van de welvaart der wereld, dat die schulden zoo spoedig mogelijk gelikwideerd en afbetaald worden. De al te beruchte communist' Karl lladek, kómt na lang op den achter grond gebleven te zijn weer yan zich' te doen spreken en bet schandaal waarin hij betrokken is baart groote opschudding. Radek wordt ervan be licht bezoldigd le zijn door de Engel- sohe regeering. Het zou hij wezen die de Zinovieff-brief naar Londen stuur de, brief die het Engelsch-RussiscK incident voor gevolg had. Sedert geruimen lijd hadden de. bolsjewistische overheden bemerkt, dat zoodra een besluit van eenig be lang door het uitvoerend sovjet-comi- teit getroffen werd, de inhoud van het besluit op geheimzinnige wijze aan de Britsche regeering werd. overgemaakt. Een onderzoek door de Tchéka inge steld voerde tot het besluit dat de da ders van die uitlatingen vooraanstaan de bolsjewistische leiders waren. Onlangs' hield men ocne vrouw aan, die in ruil harer in vrijheidstelling bc- ioofde belangrijke verklaringen om trent. Radek te 'doen. De vrouw werd dus op vrije voeten gesteld en om de opzoekingen steu nend op hare gezeg'dens te vergemak kelijken, vertrouwde men aan Radek een verre zending 1oe. Het. politic-onderzoek Is voltrok ken. Daaruit spruit voort idat Karl Ra'dek sinds jaren door Engeland bezoldigd wordt. Bij zijn terugkeer uit Moskou van bespieding beschuldigd, bracht Karl Radek tegenbeschuldigingen uit. Hij zegde 'dat groote banken van Westelijk Europa dokumenten in handen had den, die zoo zij afgekondigd worden, een ongezien groot schandaal zullen teweegbrengen. Die dokumenlen zouden 'onder meer bewijzen dat Trotsky, o. a. belangrijke sommen van Amerikaansehe finan ciers ontving. Wcnschend de zaak in 'den doofpot te steken trokken .de sovjetoverheden de klachten in die tegen Radek' uitge bracht werden. DE INDRUK DOOR DE* VERKLARIN- RINGEN VAN M. HYMANS IN DE FRANSCHE COMMISSIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN TE WEEGGEBRACHT. De Parijzer briefwisselaar van het Bclga-agcntschap verneemt dat 'de verklaringen door M. Hymans in de commissie-van buitenlandsche zaken gedaan een gunstigen indruk in Frankrijk teweeg brachten. Dit was vooral het geval voor wat betrof den oproep tot de openbare meening van heide landen om deze van de noodza kelijkheid van een economisch" libera lisme te overtuigen; Bovendien deed men aan dien brief wisselaar, toen hij zich' vergewissen wou of men te Parijs de noodzakelijk heid van zulke politiek wel juist gevat had, opmerken, dat tusschen beide landen onderhandelingen hernomen werden, ter algemeene verbetering van het thans in voege zijnde «modus vivendisf. Het -Fransch" Handelsministerie Ver wacht dat zekere ingevingen zullen gedaan worden door Het ministerie van buitenlandsche zaken. Voegen wij hier aan toe dat de nieu we Fransche toltarieven in druk zijn. De afkondiging ervan werd enkel ver Iraagd door do lengte der verslagen van de parlementaire 'debatten en van de'dokumenten die er betrekking 'op Jrftbben. De publicatie der tabels zal eerlang geschieden. Die tarieven even wel vooraleer zij in toepassing komen moeten door het Parlement goedge keurd zijn'. 'Anderzijds voorzien de gedachten wisselingen die plaats vonden in den loop der Fransche-Duifseh'e onder- handelingen voor het sluiten van een handelsverdrag, de evcntucele 'deelna me van de Belgisehe-Luxcmhurgsche Unie aan een algemeene politiek voor trelcere grondstoffen, zonder dat uit gesloten blijve een economische óvdr eenkomst met. andere landen zooals Engeland en Italië. Zeggen wij eindelijk dat. elk' gedacht van een tollinie door Frankrijk sinds lang opgegeven werd. Maar in de nijverheids- en Handels- middens denkt men dat, een praotisohe overeenkomst mogelijk' is tusschen de vrijhandelsprinciepen van België en de noodzakelijke protectionistische- begrippen van Frankrijk, Parijs, 7 Dec. Herriot' door MM. Francois Albert en Loueheur .vergezeld, begaf zich naar Roubaix. Nele dagbladschrijvers maakten de reis mede, daar bewéerd werd dat katholieken, cn communisten irachlen zouden de reis te storen. In den tiein van Jd, Herriot had de communist1 M. Alarcel Cachin plaats genomen. Aan een dagbladschrijver verklaarde h>'j: «Htniot en de anderen begrijp ik. Die houden er een opini op na en ver dedigen die. M. Labas evenwel zal mij loeren kennen.» Labas, socialistisch" afgevaardigde van liet Noorden, benaderde een oogen- blik het communisme maar bestrijdt hel thans op krachtdadige wijze. Na de ontvangst van M. Herriot in de statie van Roubaix door de overhe den, werd een sloei gevormd. Die stoet bestond uit twintig rijtui gen die langs de Statiestraat naar het ladhuis reden. Daar de communisten gemeld had den dat. zij een protestbetooging zou den houden, waren op den doortocht Ir enge maatregelen getroffen. De me- nigle werd door een versterkte politie macht en gendarmen op afstand ge houden. Niettegenstaande 'dien yoor- zorgmaatregel werd den voorzitter van den raad op geweldige wijze uitge bouwd. Gefluit en gehuil steeg boven de kreten «Leve 'den vrede» uit. Op vele plaatsen hadden botsingen plaats en talrijke aanhoudingen gebeurden. Op het stadhuis wees AI. Herriot er op dat hij enkel voor den vrede streeft cn wees op 'de moeilijkheden die hij ondervindt. Een feestmaal sloot de plechtigheid. M. HERRIOT EN DE COMMUNISTEN. De politie treft maatregelen. Pariis, 7-Dee. Geen riie«*ve huiszoekingen yonden plaats. Dc rechterlijke politie confereerde met verschillende commissarissen bij den hbs'.uurder van den opsporings dienst. De bestuurder der algemeene veiligheid onderhield zich met zijne bij zonde vsl e medewerkers Zes 'der aangehouden Belgen werden op hun verzoek naar de grens gebracht. Kapitein Sadoul te Orleans. Orleans, 7. Dec. Kapitein Sadoul kwam te '1.20 ure 's morgens aan. Daar het. krijgsgevang afgeschaft is, werd hij in het gevang der Rue Verte opgesloten. Hij is on derworpen aan het regiem der inbe- sphuldiging gestelde officieren. Guilbeaux wil naar Frankrijk weer- keeren. Parijs, 7 Dec. De iri 1919 voor verstandhouding niet den vijand ter dood veroordeelde gewezen kapitein Henry Guilbeaux, die Sadoul lot aan de grens vergezelde, volgde, daar gekomen, zijn vriend niet verder. Nochtans weet men bij 'de algemee ne veiligheid 'dat hij liet plan niet op gaf naar Frankrijk weer te keeren. ATaalregelen werden getroffen en over geheel dc grensstreken seinde men aan al de bevoegde overheden 'dat Guil beaux liet inzicht had naar Frankrijk weer te keeren. vZijn persoonsbeschrij ving werd overgemaakt en meteen \t hevel om het verkeer der reizigers aan een verscherpt toezicht te onderwer ken. :oOo: H>t is Woensdag, 17 December, a'. s., dat ctctrrlikels dezer wet in de Kamer vullen besproken worden. Het is nie voor de gemeenten met 5000 inwoners, maar wel voor deze met minder dan 3.500 inwoners dat er, voorwat dc toe passing der wet betreft,, uitzondering gevraagd wordt, omdat deze gemeen ten, volgens Al. Heyman o. a verklaar de, dikwijls te arm te zijn, cn ook om dat buiten den gemeent.esckretaris en den gemeenteontvanger, bij 'die meenten geen personeel in bediening is. Wat de bedienden van weldadig- 'hoidsdtenslen en godshuisraden be treft, het wetsontwerp, is op hen niet toepasselijk* IJct Staatsblad van Heden. Zondag, kondigt het yolgende Koninklijk be sluit af: In de Ijzerfabrieken, *in de zink-, lood- cn ziiversméllerijen, in de zink,- pletlerijen, alsmede in de werkplaat sen waar ijzeren en stalen buizen worden vervaardigd, mogen personen boven de 16 jaar, 's avonds na Tien uur. cn 's morgends voor vijf uur war den gebezigd, voor .werken die uit hun aard, dag cn nacht, zonder onderbre king dienen voortgezet. De nachtarbeid van bedoelde perso nen dient in beginsel, tot één wee i op. drie beperkt te blijven; evenwel, zoo het werd met twee ploegen is ingelicht, mogen deze personen, 'éën week op twee, nachtarbeid verrichten.^ Toestand van 'den Landbouw girJuren- de November 1924 (volgens de versla gen der Staatslandbouwkumügen.)] Weergestelheid: Na. dc zew over vloedige regens van het begin der, maand, die in sommige validen be langrijke overstroomingen veroor zaakten, volgden eenige dagen met nog al. sterke vorst. Nadien, was het weder, schoon en zacht. In zijn gebed geno men, was November gunstig >\:or den. v landbouw. Stand der culturen: Het uitrooien en het vervoeren der suikcrbeelen werden in zeer gunstige voorwaarden voltrok ken. De landbouwers zijn tevreden over de opbrengsten; het gehalte aan suiker is verhoogd gedurende de maand cn schommelt tusschen 17-17, 5 0/0. Ten gevolge van het mooi weder, dat de zaaiing 'der wintergranen mo gelijk maakte, meldt men uit verschil- lige streken eene uitbreiding van de teelt der tarwe. Vermoedelijk zal de oppervlakte, te bezaaien met suiker- beeten, toekomend jaar, minder be langrijk zijn 'dan in 1924, terwijl an dere teelten, zóoals 'de^graangewassen, de aardappelen en het vlas, uitbreiding zullen nemen. Niettegenstaande eenige schade, veroorzaakt door 'de slakken, staan 'de zaaiingen der wintorgraange- wassen in 't algemeen, zeer schoon. Alen huurt reeds gronden om vlas te zaaien aanstaande lente; men betaalt per bedaar 2.000- 2500 fr.; daarin be grepen alle werk met het gespan en de levering van stroo. Alen voorziet dat de tabakteelt, toekomend jaar, eene uit breiding zal nemen in het Wervicq- che. De planten geteelt tot groene be mesting zijn ten beste gelukt, Dc kla vervelden en de weiden hebben een zeer goed uitzicht; Het gebruik" van veredelde zaaizaden verspreidt zich" algemeen, en de cul tuur gebruikt steeds grootere hoe veelheden scheikundige meststoffen". De landbouwers bereiden hunne ak kers, in uitmuntende voorwaarden, voor de lcntezaaiingen. Het uitdor- schen tier granen met 'de machine, komt overal snel in voege. Veeuitbating: Het vetmesten van het vee heeft slechte uitslagen geleverd; nochtans blijft deze uitbating noodig in sommige boerderijen, ten einde dé groote hoeveelheden beetkoppen en pulp te benuttigen en ook om mes! te bekomen. De voorfbrengst van melk blijft voordeeliger, en het is 'dan ook niet te verwonderen dat er meer en meer melkingsmachincs in werking gesteld worden. Melkkoeien in volle opbrengst 2ijn 2eer gezocht, aan hooge prijzen. De biggen zijn zeer in prijs gedaald, wat' den kweek aanzienlijk vermindert'. Alond- en klauwzeer verhinderen steeds ernstig de vcoverhandclingen. Er is minder vraag naar handels- paarden en 'de prijzen zijn iets of wat. gedaald, maar goedgebouwde jonge dieren blijven gezocht voor het binnen land. Markt der bijzonderste landbouw producten. De granen blijven aan hoo ge prijzen, veranderlijk' volgens de Kwaliteit, ATen noteert per 100 K° Tar we: 110-122; rogge 105-110; gerst: 115-117haver9G-99aardappelen 42-55; stroo (zeer gevraagd) 17-19: hooi (in opslag) 20-30; tabak: (Wor- vieq) 7.50 fr. 't, kilo: hop: Aalst: 500 fr.. Poncringhe: 4 50 fr., per baal van 50 K.; boter 17,50-19,50 fr. het k. eieren 0,95-1.10 fr. 't stuk. Slachtvee: (het vet vee is in afslag)' het kilo, levend gewicht: Ossen: 3,50-5 stieren en koeien: 3-4; kalveren: 4.75- 6,20; zwijnen: 6,25-7; biggen (8-10 weken oud).; 50.-12Ö U\ 't stuk»

De Volksstem | 1924 | | pagina 1