44 't Legercontingent voor 1925 Donderdag Dec. 1924 Voor en na Lophem De Mémoires van Staatsminister Woeste Nationaal Somites! voor het Hsiiig Jaar -REIS NAAR ROME- EN ITALIË De Rechterzi jden van hel Parlement XXX* JAARGANG NUMMER 286 Tel. 114 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genkt Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brufesel. 11 uo de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, I.on dres E. C. 4. H. Da ma jus Zon op 7,37 Zon af 3,52 Laatste Kwartier den 481 xQx De Regeering stelt liet gemid- cield maximumgetal voor van 82 duizend 300 man, met inbegrip an de troepen voor het 4e bezet- tingsgebied in Rijnland. Dit getal begrijpt Vrijwilligers en opnieuwdienlen- den 18.000, Miliciens 56.500 Wederopgeroepenen voor de schietoefening en manoeuvers 7 800 Hieromtrent is liet gepast eraan lc- herinneren,dat: in 1923, 't leger contingent 111,000 man bedroeg. Voor 1924, werd dit getal vermin derd tot 74.000, Die aanzienlijke vermindering was liet gevolg van le) Het einde van het..stelsel der jaarli jkscdie oproeping van twee Liassen of van anderhalve klasse 2e) De toepassing van het bij zonder inlij vtngsstelsel, ingevoerd Vanaf de klasse 1923, stelsel, dat verband 'hield met de Rhurbezet- ting en de geregelde aflossing van de bezettingseenlieden, door geoe fende manschappen, Dit stelsel legde de verplichting cp: om de vier maanden, tot de in lijving bi j de legerkorpsen over te gaan. Het werd voor de eerste maal toegepast in 1924 de Ie en 1 ie legerkorpsen, in plaats van de miliciens op 't einde van 1923 bin nen te roepen, zooals het onder liet gewoon stelsel liadde moeten ge beuren, lijfde ze eerst oridersclici- uelijk 4 en 8 maanden later in. zeg ge einde Maart en einde Juli 1924. Ongeveer vier maanden lang was er geen enkele milicien bij liet le legerkorps. Hieruit, is, gevolgd, dal ér, in 1924', veel minder aanwezigen wa ren, weshalve het contingent tot 74.000 man kon ingekrompen wor den. Wegens de .voorziene ontruiming van de Ruhr, hoefde artikpl 87 van de wet op de militie niet toegepast, en kon de werkelijke diensttijd op twaalf maanden vastgesteld wor den. Daarentegen legt zij de ver plichting op andermaal het inlij- vingsstelsel te wijzigen en voor al de eenheden de dubbele jaarlijk- sche inlijving aan te nemen Hel is inderdaad,onontbeerlijk: le) In al de korpsen een besten dige kern van manschappen voor handen te hebben, die liunne aan vankelijke opleiding hebben vol eind 2e) Ren'zekere ineenscliuiving te verzekeren tussc'hen de heide dee- len van het contingent, zondat de nlgemcene diensten ononderbro ken kunnen doorwerken. In strijd met wat voor de klasse 1923 geschiedde legt liet nieuwe stelsel dus de verplichting op de oproeping van de klasse 192-4 te vervroegen. Uit dien hoofde zullen sommige legerkorpsen gedurende een zeke ren tijd, in 1925 anderhalve klasse onder de wapens hebben. 1925 is dus buitengewoon over voerd vermist hel eenerzijds, de miliciens begrijpt van de klasse 1923, die later worden binnenge roepen en anderzijds, niet alleen de klasse 1924 maar ook talrijke elementen van de klasse 1925. 1925 dient dus beschouwd als een tijdperk, om, zonder ernstige moei lijkheden, van het oud stelsel tot liet nieuwe te kunnen overgaan. Het is niet van belang ontbloot er van stonden aan op te wi jzen, dat liet contingent 1926 merkelijk zal kiV.inen verminderd worden, en dat iv.t gemiddeld jaarlijksch contin gent, vanaf 1927. waarschijnlijk teil hoogste 71 000 man zal bedra gen, de wederopgeroepenen voor voor de schietoefeningen en ma noeuvers niet inbegrepen. In 1925 zullen de wederoproe- pingen plaats hebben volgons het beproefd nieuw stelsel, waarbij al de militairen hunne tweede weder- oproep mg moeten voleinden bij ac tieven eenheden Zij zullen dus gelden voor de klasse 1922 en de klasse 1920. evenals, bij uitzonde ring, voor de militairen van klasse 1921, die in 1924 niet werden bin nengeroepen, en voor de hulpsol daten van de troepenkorpsen der klasse 1921. Deze laatste twee ca- tegoriiin brengen 1600 aanwezigen meer bij. Doc-h die wederoproepingen. wat de klasse 1921 betreft.. zijn nood zakelijk om, vanaf 1926. een regel matig stelsel van wederoproepin gen te kunnen invoeren, en wat de hulpsoldaten van 1921 van liet vierde legerkorps aangaat, om de algemeene diensten in het begin van de vervroegde inlijving der eontigenten van 1924 te verzeke ren. - - Wat de klasse van 1920 betreft, kan de wederoproeping niet uitge steld worden, doordat deze moet geschieden voor dat die klasse haast moet overgaan tot de aanvulling? reserve, Ten aai izien van die omstandig heden, zal de wederoproeping uit «lijk in 1926.moeten plaats heb ben maar in den loop van 1926 moet de wettelijke wederoproeping van twee andere klassen (1923 en 1921) voorzien worden. IVog meer dan in 1925 zouden er dan in 1926 manschappen te veel zijn. vermits er dan drie volledige wederopge- roepeii klassen zouden binnen zi jn. Trouwens, het te veel wederopge roepenen, in 1925. wordt ruim schoots vergoed door de winst be haald op de wederoproepingen in 1924, en door de beslissing af te zien van de wederoproeping van de klassen van voor 1920, die wette- hjh, nog gemiddeld voor drie we ken moesten binnenkomen De landbouw-studiekring. Opvallend is hei, dat er onder do landelijke bevolking, en vooral onder de jongere landbouwers, meer bewe ging komt. en meer lust lot studie. Hel gefal onverschilligen is nog groot, da;.raan valt niet (e twijfelen, maar het aantal vooruitstrevende boeren neemt siilaan toe: dat stellen wij vast op de Vergaderingen t an hoerengilden, melkeri jjeo'cn, landbouwcommissien, sludiekr.ngen, enz. En dat belooft veei voor do toekomst, en voor de Bel gische landbouwnijverheid. Over cenigc dagen hadden wij liet. geluk en het genoegen de vergadering hij te wonen van de leden van de land- bouw-stüdiekring. Er werd daar gesproken over' ver edeling van het zaad, over wmtervoe- doring, bemesting, enz., en wij moeten rechtuit bekennen dat wij daar hoogst pratkische en nuttige mededeelingen hebben gehoord. Iets wat bijzónder onze aandacht trok was liet bespreken van zwavelzuur ammoniak Er ont stond een woordenwisseling tusschen twe-c flinke landbouwers over de voor waarden noodig, om zwavelzuren am moniak in werking ie brengen. Klaar en duidelijk" begrepen wij dat er drie agenten noodig zijn opdat deze meststof hare volledige werking geve namelijk* lucht, vocht en warmte. En onmiddolijk daarna volgden deze prak tische besluiten: ge zult liet zwavel zuur ammoniak nooit onderploegvn; goed ineggen is voldoende, omdat deze vette alsdan beteren toevoer lieeft van lucht, on omdat or op die diepte roods \oldoonde vocht is om het zout op te lossen. Warmte zal er ook voldoende voorhanden zijn vooral in "de lente 'c zomors en in don herfst; ten andore do -snlpcterzuurgisling zal ophouden zoo do lemporaluur beneden de V .laait, on dat is het groot voordeel de zer meststof, omdat er van de stik'siof Y« winters niets verloren gaat in den ondergi ond door laÜP.oging, \vat niet kan gezegd worden voor alle andere stikstofhoudende meststoffen, en men vergete niet dat het zwavelzuur ammo niak best werkt in gronden die een vol doende hoeveelheid kalk inhQnden.i Ge moet met ons bekennen, niet waar, lieve lezer, dat zulke besprekin gen onder landbouwers hoogst be langrijk zijn. Wij kunnen dus de land bouwerszonen niet genoeg aanraden dergelijke vergaderingen bij te wonen. DIXI. <%/VV Waalsc-ho provinciohladon melden, dat wijlen graaf Woeste gec-enkschrif- len nagelaten heeft De gedenkschrif ten zijn'in twee deele.i gesplitst, liet eerste-deel werd- gansch door den Staatsman geschreven en behandelt zijn politieke loopbaan tot bij hot uit breken van den oorlog-. Het tweede dool js oma soort van dagboek vol kantt.ee- keningon en nota's over gewichtige teschciden, welke betrekking hebben cp de Daitsche bezetting. Ziehier de nadere bijzonderheden van een van voornoemde bladen, Le Rappel, van Charleroi, over het tweede deel dezer gedenkschriften: Maar dan volgt hot tweede gedeelte \an zijn herinneringen, en dat zal, als het ooit wordt gepubliceerd, door ons geslacht met hartstochtelijke belang stelling gelezen worden: want niets is 'minder zeker dari de indruk, samen vloeiende met dien van het eerste ge deelte. van die. passages zijner herin neringen, welke betrekking hebben op de periode van 1884 lot aan zijn over lijden. Do tes tarnen Lu i t. voe rd e i op vrienden stellen zich do vraag, of 't wel raad zaam is? dat laatste gedeelte te laten verschijnen. Immers, Woeste spreekt er minder dan zekere documenten, be slaande uit t»en ütwivangrijk.j en ietwat zonderlinge- briefwisseling, waarin men onverachte onthullingen vindt aangaande de gebeurtenissen en de personen die erbij betrokken waren. Deze periode omvat o. n. een zeer gewichligen. brief, door Woeste aan een minister van Slate ingericht, op liet oogenblik dat de ballingschap van bet gouvernement te Havre ten einde liep. Die minister, later door zijn vrienden op schandelijke wijze in den- steek gelalen, overgeleverd aan een bomplöt, dpi ten deel had, lïem in 'de pogen van 't land, welks afgod hij was geweest, en tot de redding waarvan hij cp een zeer tragisch" oogenblik onzer geschiedenis bad bijgedragen, zwart Je maken. die minister ontving ver- rouwelijke mededeelingen aangaande den toestand van België onder de be zetting, inlichtingen, die voor hem een waarschuwing in betrekking tof de sa menzwering van Lophem waren. liet afscliuwol'jke gedoe, dat zou plaats vinden, dank aan 'de medeplichtigheid \an zekere mannen der rechterzijde, wordt ei in voorspeld. De brief waar schuwt legen manreuvers en verras singen; er wordt, in gewezen op geva ren, die niet zoozeer de nog majoritai re rechterzijde, als wel het belang van 't Vaderland bedreigen. Er wordt ook in gesproken over de scherpe vormen, die. de Vlaamsclie kwestie had aange nomen. Verder wordt in dien brief aan gaande de Vlaamsclie kwestie een spoedeischende oplossing aan de band gedaan, voor de Vlamingen veel edel moediger dan die, welke later te laat werd aangenomen. Ten slotte worden in den zeer langen brief man nen, die thans nog leven en die op dit oogenblik veel invloed cp de openbare meening uitoefenen, niet minder scherpziend beoordeeld dan 'de gebeur tenissen. Men begrijpt dat zijn erfgenamen ertegen opzien, zulke bladzijden in het licht te geven: zij zouden veel lawaai veroorzaken. De oordeefen over die mannen blijven schrikkelijk". De heer DelacrnbC kan erover meespreken; hij werd door hem uit het openbaar leven verjaagd, blijft le Parijs verborgen in de Herstel-kommissie, als in balling schap. Hoe diep verachtte Woeste de lamlendigheid van dien geïmprov'i- seerden minister, die, toeïï hij door de katholieken van Namen kandidaat was gesteld, weigerde den bisschop van zijn toekomstig arrondissement offi cieel zijn eerbied te betuigen omdat bij Delacroix- lid was van een tripartitisch" gouvernement alsof Vandcrvtdde, toenmaals minister van Rechtswezen, ervoor terugdeinsde, in let .Volkshuis zijn kameraden te gaan aanmoedigen 1 Wat oen tijd van schan de en treurigheid!... Door. 'die boeiende herinneringen vaart onafgebroken de adem van Woeste's diep godsdiensligen geest; men hoort er de kreten in van zijn Kart, dat lijdt, en strijd en zegepraalt voor de heerschappij jyan Christus. Men hoort er kreten van onbeschfijf- ijke droefheid onmiddelijk gevolgd door de uiting der blijdschap van het offer, gebraent voor .een liemelsch ge luk, dat hij wil verdienen. Zijn men- schelijke ellende, zij behoort tol dat «intiem» lijden, waarover het aan der den niet geoorloofd zou mogen zijn te spreken, die ellende werd door so cialistische beroopslasleraars, als door een Dcmblon, ontsluierd... Maar bij beschouwde die individus en die be- ieedigingen uit de hoogte: bij had z.'jn anker in den hemel geworpen. Op O. II. Hemelvaart 1 1. werd, zoo- :,ïs men weel, volgens een oud gebruik van den Apostolischen Stool, de aan- zeggingsbufle uitgevaardigd van het Jubileum, dat, sinds Sixlus IV 1475 alle 23 jaar terugkeert. Het 2le Heilig Jaar door den Pans verkondigd, zal den 25 December a.s_. beginnen en eindigen met Kerstmis 1925. De vele en buitengewone afla ten verleend aan de geloovigcR die, in deze tijdruimte, de reis naar Rome on dernemen, hebben steeds het christe lijk vólk in groote scharen derwaarts gelokt. Van deze pelgrimstoeloop uit alle vvcrelddeelen naar 'de Eeuwige. Stad, maakt de geschiedenis melding. Eer tijds, hij gebrek aan vervoermiddelen, -trokken de bedevaarten te voqt naar Rome, en er wordt verhaald o.a., lioe de H. Brigitla, op die wijze, tijdens het tweede Jubileum van 1350, van uit het diepste van Zweden met honderden landgenooten naar Rome optoog. In 'de moderne tijden overtrof natuurlijk het aula! bedevaarders dat der vorige eeuwen. In het laatste Heilig Jaar ge opend door Leo Xllf. kwamen er over het miljoen pelgrims, en Rome heeft de herinnering bewaard aan ontzagclijke processies, door bisschoppen aange leid, wëïke, ónder het zingen van Miserere, de basilieken bezochten. In vooruitzicht 'der talrijke karava nen, die in het aanstaande Heilig Jaar naar Rome zullen afreizen, werd, ten Yatikane, een Middencomileit gevormd, ender voorzitterschap van Mgr. Piz- zardo, substituut voor cle gewone zaken der Stoatssecrctarie, om voorberei dingsmaatregelen le treffen Er werd o.a. besloten tot het afleveren eener tessera of eenige identiteitskaart, wel ke prijsvermindering zal geven op de spdorwogcu, en als toegangsbewijs moet 'dmnen'voor de heiligverklaringen :n St. Pietersbasiliek, liet pauselijk er-hoor. en de missietentoonstelling. Naar aanleiding van dit middenco mileit te Rome, en op initiatief van Z. Em. Kardinaal 'Mercier, heeft ons Epis copaat het Belgisch. Nationaal Comi- teit voor het Heilig 'Jaar gesticht, sa mengesteld uit vertegenwoordigers 'der onderscheidene bisdommen, met het doel de bedevaarten naar Rome te be vorderen en te regelen. Hieronder de naamlijst der leden r: Nationaal Gomileit voor Eet Heilig Jaar onder de hooge Bescherming van Z. E. Kardinaal Mercier, 'aartsbis schop van Mechëlen Z. D. H Mgr. Waffelaart, bisschop van Brugge Z. D. II. Mgr. Heylcn, bisschop van Na men Z. D. H. Mgr. Ruiten, bisschop van Luik', Eupen en Malmedy J Z. D. H. Mgr Scghers, bisschop van Gent. Z.D. }I. Mgr Rasneur, bisschop van Doornik. Eerevoorzitter K Z. Ex. Mgr Micara, Pauselijke Nuntius te Brussel. Voorzitter 5 Mgr de Hertog 'd'Ursel, Senator. Algemeen-Secretaris' 7 Mgr E. Van Roey, Groolvikaris yan het aartsbis dom Mecholcn. Voor het Bisdom Gent Z. E. II. Kan. Van den Ghevn, ie Gent; Graaf Joseph de Hemptinne, burge meester van St. Dcnijs-Wesfrem M. ICylenbosch, Senator te Gent. Op aanvraag van Hertog d'Ursel, heeft Z. Ex. Mgr Micara, 'den 25 No vember, ten paleize der mininatuur, het Nationaal Gomileit officieel aange steld. In een korte toespraak h'eevt de ze hooge. waardigheidsbekleder voor namelijk nadruk gelegd, leden van het. Comiteit in hun eervolle en heerlijke zending aan te wakkeren, op hel bijzondfi£ deel dat Q» H, Vader de Paus in en door het Heilig 'Jaaj hoopt verwezenlijkt te zien: de beves tiging des Vredes en der Staten een dracht, do terugkeer der verdwaalden tot do eenheid van her. katholiek ge loof, het herstel van den l»etreurens- waardigen toestand in hot Heilig Land. De I-Iertog d'Ursel gaf aan don ver tegenwoordiger van den II. Stoel dó verzekering, dat België op schitteren de wijze zou deelnemen aan de groot- sclie geloofs- en godsviuchi.belijdc- nissen van het Heilig Jaar, cn zegde' Hem de vurige medewerking toe van het Comiteit, om aan 's Pausen ver langen re voldoen. Diensvolgens lieeft hot Comiteit on-, m id del ij k de voorstellen van verschei dene inrichtingen wcllce ons officieel patronaat verzochten nagezien en daarna de meest, praktische middelen beraamd tot inrichting, in elk bisdom, van volksbedevaarten, zooals in het bisdom Namen, naar Rome, ijllens het Heilig Jaar. ROME JUBELJAAR 192", September-October. ingericht door het Kath. Daglblad De Volksslem en uitgevoerd door hot ge kend Reisagentschap THOS GOOK AND SON VERHOOR BIJ Z. H, TAUS PIUS XI, VIJF DAGEN TE ROME. Gezien het aantal plaatsen beperkt' is, worden de personen, die zouden erlangen de reis mede te maken, ver zocht zich zoo spoedig mogelijk te la ten inschrijven. .Wij zullen hen dan de prospeklussen en verdere inlichtin gen laten geworden. ALGEMEENE VERGADERING De politieke toestand. De Rechterzijden van Kamer cn .Se naat hebben Dinsdag eene algemeens vergadering gehouden, voor de voort zetting der belangrijke besprekingen van verleden week over de gewichtige" politieke vraagAkken van het oogen blik, bijzonder over de nieuwe belas tingen, welke M. Theunis vraagt voor de tenuitvoerbrenging der nieuwe staatswedden. De senators en kamer leden waren talrijk opgekomen. M.; Theunis woonde de vergadering bij. Besparingen. Het woord werd eerst gevoerd door? M. Fieüillien, die wees op de dringende noodzakelijkheid van ecne politiek van besparingen. Er zijn reeds bezuinigin gen verwezenlijkt, doch men moet op den ingeslagen weg voortgaan. M.. vFieuillien duidde verscheidene posten aan, op dewelke er nog geld kan uitge spaard worden, ónder andere op de1 vergoedingen voor bijgevoegd werk cru de tijdelijke bedieningen. "Er mag ook terecht geklaagd worden óver het feit! dat er eene som van 707,000 frank wordt verslonden 'door het personeel en de algemeene onkosten van het'1 Werk der Oorlogsinvaliedon. Die som van 797,000 frank vertegenwoordigt 10, per cent van de regeeringstcelage aan dit zoo belangrijk werk. Andere posten, nog kunnen merkelijk verminderd I worden. Het vrouwenstemrechl M. Berryer sprak vervolgens oven hel vrouwenstemrecht. In rene flinke redevoering deed hij de rechtvaardig heid dezer hervorming uitschijnen en drong aan dat cr met hare verwezen lijking niet. meer zou getalmd worden, DC F4NANCIEELE POLITIEK. Redevoering van Rfl. Vande Vyvere. Daarna hield M. Vande Vyvere, staatsminister, eene groote redevoe ring over de flnancieele politiek. El keen kent de hooge bevoegdheid in die kwestie van M. Vande Vyvere, die des tijds minister van financies is geweest en met zulk wijs beleid 's lands schat kist heeft beheerd. Zijne redevoering werd dan ook met de grootste aandacht1 aanhoord en heeft op de aanwezigen^ een diepen indruk gemaakt. M. Vande Vy\crc begon met de ver klaringen dat de regecring al het mo gelijke gedaan heeft orn onzen flnan- cieelen toestand te verbeteren. Maar, men is er niet in gelukt onzo bcgrooting een stevig en vast even- ten einde de wicht te verschaffen De oorzaak daar van ligt in het feit, dat 's lands inkom- ,stcn gesteund zijn op liet inkomen van de natie. Welnu,, daj, inkpmen ia seis.^

De Volksstem | 1924 | | pagina 1