24 Woensdag Dec. 1924 Verkeerd uitgevallen liftislerrasl Tot vereenvoudiging Het communistisch gevaar Aislag op de huiskolen Een nest van bolsje wisten te Genck Vergadering va» de Christene Volkspartij Overbrenging van soldatenlijven Dood van... een paard Slrenge koude in Amerika Eene geheimzinnige zaak Spijtige vergissing XXX' JAARGANG NDMMHR 2S7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 1 14 DAG BLAD i 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot 'puWiritcit buiten, liet Air. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Brussel. Bus., da Richelieu, Papjs, Bream's Buildings, 6, I.ondreg E. C. 4. ~7iW 1 'Él H. Deipluau» Zonop 7,45, ender 3,57 Nieuwe Maan den 25 Tiet grootste vraagstuk, dat liooger en al klaarder oprijst uit tien tt arboel van na den wereldoor log, schijnt niet meer de kwestie te zijn van den tdgemeenen vrede, van de algemeene ontwapening, maar wel deze zullen de zaken de bovenhand krijgen, of zal trots al les de zedelijke opbeuring zegevie ren De voornaamste bekommernis van groot en klein, zoowel bij sim pele mensehen als bij staatsman nen en regeeringen, is meer gericht langs den kant der stoffelijke be langen. Iedereen wil mee doen in den dans rond het Gouden Kalf, ieder een wil fortuin maken, 't is gelijk ten welke koste. Men zou zeggen dat de miljardenkoorts zich hier uit Amerika heeft overgezet, en dat wij allen ervan moeten besmet worden. Dit verschijnsel is een van de droevigste teleurstellingen van na den oorlog. Men had het zoo niet gemeend, niet waar Wel integendeel. Ge durende den woesten strijd waren er velen tot inkeer gekomen, onder het gebulder van 't ka.non. De wet moest veranderen. Dat ging te ver. De veroveringszucht van Duitsch- land, die heel Europa te vuur en te zweerd zette en die zooveel leed en ellende schiep, deed die oogen open gaan op de dwaasheid van den eenen. op de boosheid van den an deren vurige voornemens werden genomen om te trachten een ande re zedelijkheid over de wereld te doen heerschen. Overeenkomst, eerlijkheid, gerechtigheid, naas tenliefde zouden voor goed den vre de bevestigen. De eindelooze wor steling had den strijdlust uitgeput: de gemoederen leenden zich ten volle tot het ideaal van voorzitter Wilson men zou nu betere tijden ingaan men ging nu den weg der' wijsheid, den weg der zedelijke verheffing bewandelen. Onze samenleving zou een soort van tempel worden waar al de boosheid zou uit verwijderd blij- yen, waarin alle deugden zouden worden beoefend en vereerd. Men had het begrepen en erkend, ten cindelijke er was geen ander mid del om het mensehdom te redden en gelukkig te maken Die verhevene waarheid, uit het zicht van tullooze gruwelen en uit dagen van smartelooze droefheden geboren, is zoo .spoedig vergeten geworden Het duurde niet lang of de oude begeerlijkheid van vroeger kwam stilaan boven, kwam allengskens aan de schoonste voornemens kna gen, kwam de noodzakelijkheid van het hernemen der zaken voorwen den stelde de gevaarlijkste toe gevingen voor ten gunste van den stichter der algemeene ellende. En aldus geroeht men er toe de schuld te verbloemen, en de verantwoor delijkheid te doen afschaffen tezel- vertijd als de opgelegde bogte. Zoodanig dat nauwelijks zes jaren na de nederlaag van Duitsehland, dit laatste weer dreigend opkomt en voortdurend ons werelddeel in onrust houdt. Moet men daarover verwonderd zijn Was het niet te verwachten dat de toestand in het kwade zou kee- ren wanneer men de geldmannen zich met de zaken liet bemoeien, wanneer men de kooplieden toeliet hun kraam op te slaan in' dm tc-m- pel voor de zedelijke opbeuring al leen bestemd Inderdaad in alle onderhande lingen, besprekingen, overeenkom sten en makelarijen, sedert den oorlog tussehen de Verbondenen en Duitsehland gevoerd en gesloten is er enkel spraak geweest van stof felijke belangen, van leeningen en van vergunninen en van handels verdrag-en, enz. Maar van tot in keer te komen, maar van het volk uit zijn dwaling te helpen, maar van die zucht tot weerwraak af te leggen met die gevaarlijke .hoo- veerdigheid, daajvan is geen spraak geweest. Aan den bitsigen ge moedstoestand van binst den oorlog is nog niets veranderd. De vijan delijkheid duurt nog immer voort; zij verwacht maar eene gunstige gelegenheid ohi weer uit te breken. Maar daarentegen moet men be kennen dat de zaken goed marchee- ren. Op de algemeene onrust, op de ellende der deftige lieden, wor den nog altijd fortuinen gebouwd. Misbruiken en deugenieteri j en worden door dc vingers gekeken men mag de commercie niet ver hinderen 't is trouwens zij die onze frank moet oprichten. Wanneer men dit schouwspel gade slaat, moet men dan verwon derd zijn over den gouddorst en de ziekte van weelde en slemperij die ons een wereldje bereiden zooals de historij er heeft gezien, die ver ging in verbittering, in verwoes ting en in puinen, duizende jaren nadien met de verbazing weerge vonden-J Van hooger band worden er ons schoone voorbeelden gegeven 1 Vindt gij 't niet 'WV DER BESTUURLIJKE PAPJERBE- KLADDERIJ hooft M. Poullet, minister van binneri- 'Jandschc zaken besloten, de provinci ale besturen en de arrondissemenls-' commissariaten te ontlasten van een aantal zalcen, die zonder hunne tus- schenkomsf. afgehandeld kunnen wor den. r«La Liberie* bevat een nieuwe op hefmakende onthulling inzake de communistische revolutionaire be dreiging in Frankrijk. Het blad meldt namelijk dat te Amiens, tijdens een huiszoeking m den zetel van een der communistische cel len der Somme, de politie een docu ment ontdekt heeft, dat duidelijk be wijst dat de revohilic te Amiens en omgeving op het punt stond verwezen lijkt te worden. Buiten dit hoogst belangrijk 'docu ment heeft men in den loop van huis zoekingen in dezelfde streek oer.ige vertrouwelijke omzendbrieven in han den gekregen. Een dezer schriften legt aan de com munistische jeugd op de kazernen te bezetten met den steun der «cel» van het regiment. '«Men zal, beveelt de bFief, önmidde- 1 ijk. al de officieren en onderofficieren der wacht moeten aanhouden, en op staanden voet milraillcusen op de da ken plaatsen om eiken tegenaanval af te slaan. Die vrceselijk'e onthullingen lïebben t.c Amiens een wel te begrijpen ont roering vp.rwekt. De bevolking was er verre af te vermoeden, wat er haar te wachten stond. Ook is er zonder 'dralen een heilzame reactie bij het publiek ontslaan. Op initiatief van een groep burgers, werd op staanden voet een «Bond van maatschappelijk verweer» gevormd die thans rond dc 5000 leden teil, 't zij burgers, handelaars, studenten, werk lieden, en (alrijke personen van allen rang en stand. De -communistische) befoóging 'die Zondagnamiddag te Parijs plaats had, \erlicp zonder incident. Een stoet van rond de 5000 deelne mers vormde zich aan de Porte du Prd- 5t. Gervais; allen 'droegen de commu nistische bloem in het knopsgat. Op verschillende plaatsen werden openlucht meet ingen gehouden; 'dc or de werd nergens gestoord, De ministerraad hield gisteren éen vergadering onder voorzitterschap \an den eersten minister. De minister van buUenlandselie za ken heeft gesproken van de vergade ring van den Volkenbond, die plaats had te Rome. De minister betoogde dat deze vergadering voor doel had de con ferentie voor de bewapeningbeperking voor to bereiden. Op voorstel van den Engclscbcn mi nister van buitenlandse he zaken werd besloten 'dat deze conferentie zou ver daagd woeden tot in de maand Maarl van liet vólgende jaar, daar de kwestie nog niet voldoende.onderzocht was ge worden door de Ëngelsclie regeering. Voort zegde de minister dat En gelse h-Fransche betrekkingen thans van uitstekenden aard zijn. De minister voegde er nog aan toe dat li ij dc gelegenheid had te baat ge nomen om met een Britsehen minister ook het vraagstuk van de veiligheid van ons land le bespreken, ten einde tot een Franscii-Belgisch'-Engelsch verbond le i?omenv Daarna hield de raad zich" nog bezig met de orde der parlementaire werk zaamheden en met andere zaken van administratieven aard. Aldus de officicele mededeeling. HET AANTAL' AMBTENAREN Wij vernemen nog 'dat dc raad zich bezig gehouden heeft met de kwestie der ambtenaren. .Waarschijnlijk zul len maatregelen genomen worden waardoor het aantal ambtenaren in sommige 'departementen zal vermin derd worden door een slotwet, waarvan wij destijds in dit blad hebben gespro ken. De raad was' eensgezind om het wetsontwerp betreffende het vrou wenkiesrecht voor de provincie op de dagorde te plaatsen. Nochtans zal eerst' het wetsont werp betreffende de nieuwe loonrege ling moeten behandeld worden. M. ITymans sprak ook over 'de econo mische relaties van ons land met Frankrijk en Spanje. Men hoopt nog altijd dat hot geschil met het laatste land in der minne zal geschikt worden. Een goed nieuws voor do huivrou-, wen; Maandag werd in verschillende mijnstreken yan ons land officieel aangekondigd dat de prijzen yan de buiskolen, afslaan. Het is de eerste afslag óp de kolen, die reeds zoo lang door het publiek verwacht werd. Den 1 Februari a.s, zal er nog een nieuwe afsalg komen. Men weet dat het goedkooper wor den van de kolen, beschouwd wordt air. oen eersten stap naar de verzachting van het duur leven. In de Nijverhcidsbeurs" van Charle roi, waar de afslag officieel aangekon digd word, verschilt deze van 5 tot 10 frank per Ton, volgens de kwaliteit. In het Center zijn al de soorten van rh'uiskoien, uitgenomen de «musschcn- koppen» in prijs verminderd; in de streek van La Louviere is 'de «tout-ve- nant» inst 10 fr. in prijs gedaald; in de «treek van IJois-du-Luc, le. Ilouöeng, met 8 lr. TT it statistieken blijkt 'dat "er begin December van dit jaar bij de 20,000 vreemde werklieden in ons land oen loonende bezigheid vonden. In Lim burg bedraagt bun aantal 46 t. h. .van de werkliedenbevolking. Men heeft met die gasten Vrij veel last: vechtpartijen, diefstallen, af- truggelarijen en andere misdrijven. Daarbij schijnen zij het niet te la ten. Ook aan politieke drijverijen be zondigen zij zich en wel van deze soort, zooals wij in het '«Nieuws .van 'den Dag* lezenr Dank aan hot 'Schrander 'en scherp toezicht 'der politie van Genck, heeft deze daar eenc bolch'evistischc vcroe- niging van Russische samenzweerders ontdekt. De zaak j.s uitgelekt ten ge volge van een twist, welke onder 'die' bolchevisten was opgerezen. De leider van dien soviëtkring is een Russisch ingenieur, die 2ich' schuil hield onder de vermomming van een eenvoudig mijnwerker. De 'feiten', welke ontdekt zijn, moeten van gewichtigen aard zijn, want het parket heeft de zaak in handen genomen en zet' het onderzoek icyer.ig voorL ,T£ BRUSSEL' HET VERBOND MET DE KATHOLIEKE VEREEN1GING GOEDGEKEURD. De Christene Volkspartij van Brus sel vergaderde Zondag namiddag on der voorzitterschap van M. Van Die voet, volksvertegenwoordiger. Na de redevoeringen van den voorzit ter, van M. VAN CAMPENHOUL'na mens de landbouwers van M. VER- GELSf, volksvertegenwoordiger, namens de werklieden on van M. BAUVVE- LAERTS, namens den VlaamscKen Bond, werd het Verbond met de katho lieke Associatie bij eenparigheid toe gejuicht. REDE VAN M. VAN DE VYVERE. Spreker zegt dat de Brusselsobe ka tholieken een groole daad hebben ge steld. Thans hebt ge bewezen dat ge uwen strijd niet gevoerd hebt om te verdeel-en ge hebt uw recht doen gel den vier jaar geleden en heden herstelt gè de eenheid met uwe broeders. Ook de Katholieke Associatie-1 l'.ecft haren plicht verstaan en vervuld. Hetgeen we hier hebben gehoord was 'de laai van de liefde die zegepraalt ever haat en tweedracht. T'vv voorbeeld zal. de andere arrondissementen aanzetten de eendracht te verwezenlijken. 't Is in da katholieke partij dat uwe wenschen zullen voldoening vinden. Onze partij is samengesteld uit men- schen die niet volmaakt zijn dat weten we beter dan iemand. Er zijn er die meer aan de oude begrippen houden andere willen nieuwe hervormingen in voeren en hebben over sommige kwes ties b re ede re opvattingen. Spreker zegt dan dat het nnii-elen- ealisme niet dood is. Hot lot der onder wijzers en de geestelijken moet verbe terd werden. Moesten we 7n den kiesstrijd versla gen worden, dan zouden dc liberalen hun goede gevoelens van thans wel la ten varen. Onze eenige waarborg is on ze macht door de kiezing. Een ander gevaar is het 'communis me, hetwelk de merischclijko waardig heid en de onschendbaarheid der fa milie bedreigt. Naast het communisme, hebben we het socialistisch" gevaar. De katholieke partij zal steeds een polilick voeren van socialen vooruit gang. Aan degenen "die óns zouden vragen of al de katholieken de eenheid des lands voorstaan, dan antwoorden we 'dat de katholieken geen lessen van va derlandsliefde hebben ontvangen. Zoo als het Katholiek Verbond het zegt, willen we eenheid in óns land. Met droefheid 'denkt spreker aan de genen die ïn plaats met. ons mede te werken in 'den sclioot des vaderlands, om onze rechten te verkrijgen, een daad van wanhoop stellen Ze willen een nieuw doel stellen en ze willen de Belgische natie uiteen scheuren. Ze doen zooals do verloren zoon 1 ze vra gen hun erfdeel en willen heengaan. De verloren zcon moest ten slotte zich" met zwijnenvoe'dseï voeden en kwam terug tot zijn vader. De socialisten werken som? wel vöör de arbeiders, maar...- er is een reukske aan. Ze willen geen vrede, maar haat. Ze willen een socialistischcn Staat voorbereiden. ■We zijn geen militaristen, maar we Willen een solicd leger, want het ge vaar ïs niet geweken. Over "de belastingen zegt spreker 'dat do katholieke partij een herziening be oogt van het belastingstelsel. Sommi ge belastingen werden misschien wel wat 'overhaast en met weinig overleg gestemd. In dc levensduurte zijn de middelen der regecring gering. De prachtvoortbrehgsèTeh %oudeh moeten belast worden, zoodat we aan 't buitenland geen groole sommen' zou den geven voor zijde, wijn, enz. Eindigend zegt spreker 'dat Het" he den een feestdag is voor 'onze partij, want waar tweedracht heèrscht'e" is er eendracht gekomen. (Langd. toej.y Na eenige woorden van 'den voorzit ter wordt de vergadering gesloten. VERGADERING DER KATHOLIEKE ASSOCIATIE VAN BRUSSEL. Een vergadering'heeft heden plaats geliad van 'de afgevaardigden 'der Ka tholieke Yereenigingcn yan het arron dissement. De vergadering heeft het plan goed gekeurd yan liet verbond tussehen dc Kristene volkspartij en do Katholieke 'Associatie. Redevoeringen Werden uitgesproken 'door. M. Thibba'4.t cu Repkin4 Daarna werd op voorstel van M. Coelst, schepen van Brussel, de volgen de dagorde aangenomen. Het arrondissementscomiteif. wensoht' hel bureel van de associatie geluk naar, aanleiding van de herstelde eenheid, brengt den wonsch uit dat nog verdere onderhandelingen zullen gehouden worden met andere groepen op voor waarde dat deze dc nationale eenheid, de godsdienstvrijheid, de grondwet, de familie en den eigendom eerbiedigen, zoodat de katholieke lijst als .'iet ware 'een bloc zou vormen. De dienst der militaire begrafenis sen is begonnen met bet ontgraven an 69 lijken van gesneuvelde Bel gische soldaten die nog op de oude be graafplaats van Oostende liggen. Zij zullen gerangschikt worden om het perk dat hun te midden voorbereid is. Op de graven van de lijken die door, de gezinnen niet opgeëisehl 'worden, zullen zerken geplaatst worden ten koste van den Staat. Met' de onlgra- vingcn worden vele onbekenden ber kend door de plakken met hun slam- bceknummer, die gebonden worden door de bedienden, die een premie ont vangen voor ieder herkend lijk. Het agentschap Quiquet korr.t ons melding maken van een «afsterven»', dat in dc wereld der paardenliefheb bers op'nef zal maken. De prachtige hengst «Tndigène dé Uognoul», die herhaalde malen de be- houdspremie van .700 fr. behaalde, is doocT. Het was een zoon van «Indigent© de Gilbecq» en eene merrie van Manage, en was nog geen 14 jaar oud. net is een groot verlies voor den eigenaar, M, Coheur, van Ilognoul. Parijs. 22 Dec. r— Uit New-York wordt aan dc bladen gemeld, dat in de westelijke Staten hevige koude den dood van 20 personen, en stoffelijke schade ten bedrage van 10 millioen dollar veroorzaakt heeft. Duizenden werklieden hebben hun keetcn moeten crlatcn, om in liefdadigheidsgestich ten een onderkomen te zoeken. Dc temperatuur is op sommige punten tot 35° (Fahrenheit); onder nul gedaald. Parijs, 22 Dec. Zaterdag avond bracht men in het policiebureel een deftig gekleeden man die men uitgestrekt had gevonden na bij den muur van Montjae, op de baan Parijs-Orleans. Hij was geheel ver dwaasd. Men stelde vast dat de opge brachte persoon Jean Gerard Plum- baus >vas, een Belgisch garagist. Ifij vertelde dat hij op 10 December; toen hij langs de Place Victor Hugo te' Parijs kwam om naar de Pantin te gaan, door verschillende kerels aange vallen werd, die hem in een taxi wier pen en chloroformeerden. Zij brachten hem in eén huis op den buiten, waar men hem ;n een kamer 'opsloot met lechts één zoldervenster. Tien dagen bleef hij op een matras uitgestrekt. Zaterdag kwamen zijn aanranders hem opzoeken, chloroformeerden hem' andermaal en voerden hem in een auto weg. Zij lieten hem nabij Orleans achter, daar waar 'de gendarmen hem vonden. Hij was beroofd geworden van" eeué" van eenc som van 1 !,500 fr. Plumhausr erkende geen enkele zijner aanran ders. Bij denkt niet 'dat men tegen over beroepsdieven staat, noch" dat zijn aanranders een persoonlijke wraak wilden plegen. Buiten de geldsom" Werd M. Plum- baus ook bestolen van zijn overjas en van zijn h'oed. Bij liet ter pers leggen vernemerf wij dat het iot van een half miljoen der trekking van de Verwoeste Gewesten '1923, NIET gewonnen is door M. Vryens, van Hasselt. De eerste mel ding berustte op eene vergissing van den zoogezegden winner. Het uilgelot nummer was dit van zijn voorloopigen titel, die natuurlijk niet in aanmerking komt. M. Moet droevig zijn als men 'denkt een halve miljonnair te zijn, zoo plots te vernemen dat het niet waai: ia*

De Volksstem | 1924 | | pagina 1