Zondag 28 Decern. Maandag 29 Decemb. 1924 Maatschappij «De Bokkenrijders» Katholieke Vereeniging Arrondissement Aalst Het Heilig Jaar Gasontploffing te Antwerpen W REIS NAAR ROME- EN ITALIË Goed en kwaad Be drama's der Zee De moord vau den Berg #an 't Hof te Brussel Geheimzinnig overlijden Voor een solferstekje Doodelijk auto-ongeluk Erge ontploffing te A'ngleur Automobielongeluk te Hamme Geheimzinnig geval Een sloutmcncdige inbreker In de Matigheidsbond XXX» JAARGANG NUMMER 300 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - DAGBLAD - 15 CENTIEMEN WEKELUKS 0.75 Uitgever: J. Van Nctfel-Pb Gsnm Publiciteit buiten bet Abt. AALST K Agentaefcap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Bruwel. Rue de Kiohelten, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dree E. C. 4. HII. Onn. Kinderen Zon op 7,A6 onijer 3,59 H. Elfonora Zon op 7,46 ond»r 4,03 Laatste Kwartier den 1 -'Heden ZONDAG 28 DE CEMBER vieren de Bokken rijders liaar jaarlijksek feest. Dit jaar zal liet feest een bij zonder" luisterrijk karakter dra gen, ze vieren immers bet DIA MANTEN JUBELEEEST, als KATHOLIEKEN STRIJ DER van hunnen achtbaren Voorzitter, beer ACHI EI, EE MAN. Te dier gelegenheid zal hem tijdens bet middagmaal een her- in'nleningsgesdbenk aangeboden worden. Dei feestelijkheden gijn ge schikt als volgt: Om TIEN ure H. Mis van dankzegging. Na de Mis kleine uitstap, Mu ziek aan 't hoofd Men vergadere daarvoor ten lokale. Katholieken Kring, Groo- te Markt. T'S, te 9 l/2 ure. Om Een ure stipt, BANKET. VAN HET UITSLAG VAN DEN POLL. Vrij.lag had in de lokalen van de Katholieke Yv'erkmans- en Burgers- kringen. Korte Zouts traaf,, «alhier, de aangekondigde Poll plaats yout de rangschikking der kandidaten vaar de aanstaande wetgevende verkiezingen. Dit de verst afgelegen hoekeu van het arrondissement waren de afge vaardigden buitengewoon talrijk op gekomen, aldus bewijs gevend, dat zij ten volle bewust waren van het groot belang van den Poll. Ook heersehte-er in de zaal ongemeene drukte, toen M. Joseph De Clercq,voorzitter der Katho lieke Vereeniging rond 2 ure de Vergadering opende. Aan het bufecl bemerkten wij nog benevens de uit tredende gekozenen, Z. Ex. R. Moyer- soon, minister van Ekonomische Za ken, en de heeren kandidaten, M. De Hert, burgemeester der stad Aalst, oaron della Faille, burgemees ter van El?ne, Flamant, burgemees ter van Geeraardsbergen, Dr. Rnh- bens. van Cede, enz. Nadat Z. Exc. M. Moyersoen, dé af gevaardigden verwelkomd en bedankt had voor hunne talrijke opkomst, ver leende M. De Clercq achtereenvolgens het woord aan de uittredende gekoze nen en de nieuwe kandidaten, die be knopt hun programma uitlegden. M. De Hert verklaarde zich terug te irekken ten voordeele van baron della Faille. Daarna werden zonder strijd kandi daat uitgeroepen: Kamer voor de eerste plaats baron Louis 'de Betlmnef voor 'de tweede plaats M. Petrus Van Schuylënbergli, beiden uittredende volksvertegen woordigers. De Poll oor de clerde plaats gaf 611 stemmen op 856 geldige stemmen aan 3VL Ferdinand Van Nieuwentiove, van Geeraardsbergen, uittredend Volksvertegenwoordiger, tegen 245- uit gebracht op naam van M. Flamant. De vijfde plaats werd niet betwist en zon der. strijd toegewezen aan heer Dr. Ft-ubbens. Senaat: Hier was geen strijd en de kandidaten werden als volgt aange duid: Eerste plaats M. Joseph De Clercq, .uittredend senator: tweede plaats komt toe aan Oudenaarde; 'derde plaats baron della Faille; vier de plaats komt' toe aan Oudenaarde. De plaatsvervangers zullen 'door het bureel der Kift hol ieke Vereeni ging aangeduid worden. De uitslag van den PoJÏ werd op geestdriftig gejuich' onthaald, dat nog toenam, toen M. Flamant 'den heer Van Nfeuwenhovc zijne gelukwen- sehon aanbood. NI. Van Niouwenhove bedankte de aanwezigen voor den blijk van ver trouwen hem toegebracht en beloofde ook in 'de tqekomst steeds zijn plicht te zullen doen. Rfl. IVïoyersoen wenschle M. Flamant geluk om zijn spontaan optreden en drukte de hoop uit, nu M. Flamant de vierde kandidatuur bekleedt, de vier kandidaten zegevierend uit de stern- bus te zien komen. M. De Clercq in naam 'der Katholie ke Vereeniging, bedankte minister Moyersoen voor. de knappe wijze waarop hij de werkingen van den Poll geleid had. Hij bracht verder hulde aan den heer minister voor al het goe de dat hij teweegbracht voor het land en bijzonderlijk voor het arrondisse ment Aalst, Eindigende zette hij de aanwezigen aan, nu in volte eendracht en samenwerking ten strijde te trek ken. Stormachtige toejuichingen be aamden dien oproep en onder den grootsten geestdrift werd 'deze heer lijke vergadering, welke hei puik der. Katholieke strijders yereenigd bad, geheven* DE OPENING DER H. POORT. NADERE BIJZONDERHEDEN Een konfrater ontving van zijnen medewerker, le Rome, volgende bij zonderheden over. de plechtigheden in St. Pieterskerk: De Pauselijke Stoet. Langzaam en statig trad de Pause lijke stoet nader'. Deze werd geopend door het Kruis en eene eerewacht Pauselijke troepen, en gevolgd door: de eerc-kapelaans, de gemijterde ab ten, de oversten der kloosterorden, de kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, voorafgaande de sedia gestatoria waarop Z. H. de Paus ge zeten was. De Heilige Vader droeg eene prachtige t:aar, schitterend van edel gesteenten en hield in de linkerband een brandende kaars, terwijl hij met' de rechterhand de menigte zegende. De '«sedia gestatoria»' 'was omringd door eene eerewacht pauselijke' troe pen, schitterend van de hcllebarden, helmen en kleurenrijke uniformen. Z. H. de Paus was diep' ontroerd en met een vaderlijke goedheid blikte hij neder op do geknielde menigte, welke hij onophoudend zegende. De Paus stapte uit de «sedia gesta toria» en ging plaats nemen onder 'den troon, opgericht "nevens 'de Heilige Poort, terwijl het koor der Sixtijnsche Kapel heD -'«Vervr Creator»' aanhief. «Aperite PortasL'. Dan gebeurde liet grootsche feit 'der christenheid. De Heilige Vader, verge zeld «oor Z. Eni. Kardinaal Merry del Val, aartspriester der Basiliek, en Z. Eni. Kardinaal Oreste Giorgi, Groot- Penitenliarius, daalclc langzaam de lieden van den troon af en toog voor tij de tribuun, waar ook de zuster va.n den Paus had plaats genomen. Het «ogenblik was aangrijpend. De klokken verspreidden hunne jubel klanken over de stad en hunne blijde toonen galm'deïi" binnen 'de Basiliek', waar zij versmolten met' de klanken der zilveren trompetten eh 'de gewïidc gezangen der Sixtijnsch'e Kapel. Z H. de Paus hield stil voor 'de'1' Heilige Poort. De. Kardinaal Peniten. liarius 'overhandigde den Heiligen Va der den Gouden Hamer. Driemaal sloeg de Paus met 'den Hamer op 'de Heilige Poort, daarbij telkens 'de ri- tueele ver sen van den profeet Isaïus opzeggende. Bij het derde vers «Ape rite Portas quoniant nobiscum est Do minus» viel het koper kruis uit den muur en onmiddelijk daarop viel de Heilige Poort open. Het Heilig 'Jaar was geopend! Het koor der Sixtijnsch'e Kapel hief dan den psalm aan: «Jubilate Deo omnis terrae!», terwijl de Heilige Vader, met het. Kruis in. de eene en do brandende kaars in de andere hand langzaam en statig door de Heilige Poort toog, binnenwaarts de Basiliek van Sir.t Pieters. De indrukwekkende stoet vergezelde Zijne Heiligheid. De basi'iek bood een treffend en aanblik. Duizenden en 'duizenden ge loovigen waren geknield. Heel de ba siliek was eene schittering van licht'. De Heilige Vader deed zijne intrede in de Basiliek bij bet zingen van het «Te Deum», terwijl de klokken de wereld verkondden, dal het jaar van gratie en genade was geopend. Heel de Eeuwige Stad was in jubel! Op de Sint-Pïetrrs plaats verdrongen zich' meer dan 60.000 geloovigen, die in vervoering juichten om de blijde gebeurtenis. De Heilige Vader begaf zich' naar de Heilige Sakramentskapel, waar Hij in aanbidding nederknielde, terwijl het koor het Te Deum voort. zong. Na het lof- en danklied beklom Zij ne Heiligheid 'den predikstoel ei schonk de geloovigen Zijn Vaderlij ken Zegen. Een onbeschrijflijk ge juich steeg op onder de wijde gewelven Ten Z. IT. de Paus was het voorwerp van eene grootsche ovatie. De Pauselijke stoet werd dan her vormd en leidde den. Heiligen Vader terug naar het .Vatikaan, Dc menigte bleef heel 'den dag bui tengewoon talrijk in de Basiliek cn Rome bood meer 'dan ooit het uitzicht van do wereldstad, van waaruit over alle landen het licht straalt, 'dat hel menschdom geleiden zal op den w.eg naar. do redding en de zaligmaking, In de drie andere Basilieken Te gelijktijdig hadden in drie ande re basilieken dezelfde plechtigheden plaats. Hunne Eminencies do Kardi- nane! Lai, Vannutel'i en Pompili ver tegenwoordigden er Zijne Heiligheid, In Sinte- Maria de Meerdere .werd de Heilige Poort geopend door. Z. Em. Kardinaal Vannutelli, 'die ook in '1000 de Heilige Poort heeft geopend en ge sloten. De kardinaal' is thans 89, jaar oud. In '1 fft l.eeft' Zijne Eminëncio' 'de Heilige Poort gesloten bij middel van een gouden .t ruwe eitje. alsdan aange boden Sour M. den baron d'Erp, die reen 'gekant van Beigui was bij' den Heiligen iticel. Dijt truwceltje was ba- d'Eip aangeboden geworden, door eene griep, Belgen in Persic, bij de eerste-sjeinlegging f.M-.nr yan Re VVerreTj.e>, len tijde dat baron d'E/p in P„erz'8 gezant yan Bclgiö was'. Toen 'de heer, Boreï, wonende' op de tweede verdieping yan het buis Hui- dcvettërstr&at, 59, Donderdag huis- Avaarts keerde, werd hij een sterken gasreuk gewaar, komende uit de ycr- trekken yan de; eerste verdieping, be woond door; de echtelingen Chieni, beiden afwezig. De heer Borei ging in de keuken der eerste verdieping en toen liij licht maakte had een hevige ontploffing plaats, waardoor, brand ontstond. De man kon het yertrek niet meer verlaten en riep oih hulp. Een voor bijganger, Arthur Bouwijzer, wonen de Lange Gasthuisstraat, 3', hoorde het hulpgeschreeuw, beukte 'de voor deur in en gelukte er in het slacbtofr fer te bevrijden. De lieer Borel werd gewond nan hoofd en handen en werd 'door. Dr Loë verpleegd. De brandweer Was inmiddels ge waarschuwd en doofde het vüur.- De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. ROME JUBELJAAR 1925. 26 September-10 October. ingericht cloor bet Kath. Dagblad Do Volksstem en uitgevoerd door het ge kend Reisagentschap r« THOS COOK AND SON VERHOOR BIJ Z. H PAUS PIUS XI. VIJF DAGEN TE HOME. if>: s s Gezien liet aantal plaatsen beperkt is, worden de personen, die zouden yerlangen de reis mede te maken, ver docht zich zoo spoedig mogelijk te la ten inschrijven. ,Wij zullen hen 'dan de prospektussen 'en verdere inlichtin gen laten gewordeit. WV Gevolgen van den afslag der steenkolen. Men heeft vernomen dat de huisko len met 10 per cent zijn afgeslagen. Ook in het Limburgsche kolenbekken is die afslag er gekomen en men ver- waoht 'dat de prijzen nog zullen dalen. Die afslag wordt toegeschreven aan 'de verslapping 'der nijverheden, die hunne kolenbestellingen aanzienlijk hebben verminderd. De prijsdaling zal "door de verbrui kers met groot genoegen vernomen worden. Anderzijds heeft zij ook" haren slechten kant, namelijk' voor 'de werklieden. De koolmijnen willen 'den afslag uitsparen met bezuiniging voor onkosten. Zoo' werden "dees week te Winterslag 70 bovengrondarbeiders afgedankt. Nog ongeveer 300 andere loopen gevaar, afgedankt te worden. Voor andere werklieden zal er loons afslag toegepast worden. Men weet nog niet hoeveel. Dit moest Zaterdag beslist worden. NEGEN EN TWINTIG HOOGLEE RAARS IN EEN SCHIPBREUK OMCE KOMEN De Izvestia meldt, dat al de pro fessors der Hoogeschool van Novo- rossisk, ten getalle van 21» met heel hun familie, tijdens een schipbreuk op de Zwarte Zee omgekomen zijn. De Hoogeschool van Novorossisk had haar deuren gesloten bij gebrek aan kredieten en de professors kwestie hadden zich' met hun familie ingescheept met bestemming voor Odessa, waar zij een nieuwe betrek king hoopten te vin'den. De schipbreuk had plaats tijdens een geweldigen storm. Antoinette Denis, 'de md'ordsnaar- stcr van me j. Will, Berg van 't Hof te "Brussel, verkeert sedert nare aan houding m een toestand 'die veel weg heeft van een doodslaap. Die toestand verergert gedurig, zoodat men een noodlottigen afloop vreest'. De vrouw ijlt. heel dikwijls, gelooft dat zij bp de koerspleinen is, roept de namen van paarden en valt ten slotte, afgemat, terug in een staat van verdooving. Dan is bet onmogelijk haar. te. 'doen ont waken. Madeleine Bouveyn, van Deinze, was; onlangs gestorven en allerlei geruch ten over dit overlijden deden de ronde. Het parket yan Gent gaf bevel het lijk te ontgraven; h'ccren wetsdokters Le Boucq en yan Durme deden de ïijkschduwing cn stelden yast dat de vrouw overleden was tengevolge ,van verwikkelingen 'door het breken van 'den rechter arm; dit lidmaat was ge broken tengevolge van! Slagen welke zij bekemeu had, toegebracht met een emmer door dc genaamde Alphonsiné Bekaert; deze werd overigens reeds voor liet feit verwezen tot 7 jnaan'd gevang. Toelating tot begraven werd gege ven. Een nieuw onderzoek is thans ge opend. Donderdagavond hadden de bewo ners van een huis der Napelstraat te Antwerpen, Kerstmis gevierd. Op ze ker. oogenblik vroeg de huurder van het eerste verdiep aan de huurlinge van het 2de, een solferstekje om zijn lamp aan te steken. Naar aanleiding yan dit solferstekje ontstond er een ruzie» on weldra geraakte men hand gemeen. Het ging er zoo hevig toe, dat drie der betrokken personen, zekere A. TC. 52 jaar, M. H,, 24 jaar, en M. Cï. oud !4i jaar, allerlei kwetsuren oplie pen, 'die een verzorging in het Noor- der verb and hu is noodzakelijk maakten. De politie heeft daarenboven nog een proces-verbaal opgemaakt. te Sint-Gillis. Donderdag wilde de 10-jarige J.am'- fcert Jozef, wonende Villcrsstraa't. 22, de Forisnylaan oversteken te Sint- Gillis, 1oen hij opeens gevat werd dooi den auto bestuurd door chauffeur De Decker. De jongeling werd erg ge wond 'opgenomen en naar het hospi taal der Molièrelaan gebracht, waar. hij, ondanks de beste zorgen, >n den nacht overleed. Vrijdag morgen is ïn 'de statie een «bonbonne» nafta, op. waggon gela den, ontploft. Den 28jarigen werkman S. werden de beide beenen afgerukt. Twee andere werklieden zijn zeer g verbrand aan 'de lianden en aan het gelaat. De ruiten vaii 'de measle' ÏÏuizen in den omtrek 'der statie zijn allen uit geslagen.- Op Kerstdag was M. Mantels, be stuurder. van liet vellenfabriek té Hamme. atn het verhuizen per autö- eamion naar L'okeren; gekomen zijnde in de Moerheióe, moest hij de riggels van den tram' overrijden; 'dé auto glidderde uit en kwam terecht op een, in de nabijheid staanden hoorn* Mad. Mantels "die bij den chauffeur zat, vloog door *den schok',, met h'et hoofd door de ruit" en bekwam een groole wonde» aan het hoofd, waardoor1 zij veel bloed verloor. Een geneesheer in allerhaast geroepen heeft haar ver zorgd. Zekere Delandre Guillaume, ha- venweriiman, oud 42 jaar, en wonende te Burght op de Heirbaan, had Dins dag avond aan de dokken te Antwer pen, bier meenen te 'drinken uit eene bus. Een half uur of zoowat na het verbruik, werd de man onpasselijk en kfeegt zeer erge krampen in den buik,' waarna hij ten gronde zeeg. Nadat hij een weinig hersteld was, keerde hij naar huis terug, doch bleef ;ich ongesteld gevoelen en Woensdag morgend, on* '10 ure, gaf Jiij 'den geest.,' terwijl hij döor de hevigste pijnen ge marteld werd. Een gezel van voornoemde, 2ckere Guslaaf Vercauteren, die ook van het bier moet gedronken hebben, werd eveneens onpasselijk en ligt ziek te l ed.' Gelukkiglijk hadden de genees kundige zorgen bij hem een voldoende uitwerksel en hoopt men den man té kunnen redden. Men verliest zich" in gissingen no pens 'do oorzaak der twee ongelukken, doch' er wordt verondersteld dat de twee lieden heel wat anders dan bier moeten gedronken hebben en 'dat ver giftiging earzaak yan het overlijden u ia- Donderdagavond kWam een kerel, die beweerde Simon Dbars le heeten, 23 jaar oud, van Nymegem (Holland) een kamer huren bij M. De B JBrabant- ■Slraat te St, Joost-ten-Noodc'. Toen de meid rond middernacht' naar boven ging, vond zij den huur ling op de kamer van haren patroon de meubelen aan 't doorsnuffelen. De kerel sprong op haar toe, greep haar. bij de keel en wierp haar ten gronde, waarna hij de ylucht* nam met eeno som van 5.000 frank in bankbiljetten. Op het hulpgeroep der meid zetten de klanten den dief achterna. Toen de Hollander zag dat hij ging gesnapt worde.n, wierp hij J.ijn buit in een keldergat. Hij werd honderd me ter verder geyat en opgesloten. Verslag over. de Algemeens Vergade ring van het Kruisverbond on de Maria-Vereeniging van Aalst en Omstreken. :Do Matigheidsbond hield Zondag 1.1. zijn Algemeene yergadering. Een honderdtal leden waren opgekomen. De ijverige iVoorzitter, de Heer, Dr. Hoorens, moest spijtig genoeg, door officieels cijfers aan de hand, bewij zen 'dat' het. alcoolverbruik" weer. 'ge stegen is. Hij legde, uit boe er over het alcoolverbruik gezonde' gedach ten #diencn verspreid té worden. Eer stens, door elk lid afzonderlijk en ten tweede, door den Bond. Ieder, zal er fier op gaan, het ken- leeken te dragen van Kruisverbondcr, of lid yan Alafïa-Verecniging. Kennissen en vrienden winnen voor, de drankbestrijding door woord en voorbeeld; 'door het lezen en versprei den van Jïooger. op.»; door almanak De Vijand cn het gebruiken yan antialcooliscKë zichtkaarten. Na een algeipeené bespreking werd besloten:' -1, Dat de bond een warme oproep zou doen tot 'dé onderwijzers en bij gepaste gelegenheid, zooals dé oudersavonden tot de vaders én moc- deTS ónt van kinders; ën leerlingen ge heel-onthouders te vormen, ten min ste tot hun zestien jaar. 2. In avond scholen en patronaten .voordrachten met lichtbeelden ie geven 3. In dé maand Februari een anti-alkotisch'ë vertoonTng te geven. 4'. Regelmatig naar de dagbladen artikels over den.' drank eri zijn gevolgen oo te sturen, 5. .Van de kincmabéstuurdcrs te beko men, 'dat tusscben 'de vertooningen ge paste* spreuken en korte statistieken over 'het 'drankmisbruik op het doek verschijnen. 6. In de stad, fabrieken cn schoTèn gepaste plakbrieven te hangen. Op voorstel van Dr. Hoorens werd insgelijks besloten een smeekschrift te zenden naar Kamer en Senaat, om' voor dc onderwijzers, dë opvoeders der jeugd, een redelijke jaarwedde té vragen. Drie leerlingen-onthouders uit den "4en graad der Stadsmeisjesschool droegen een aandoenlijk stukje voor? De Dronkaard De heer voorzitter sloot de vergade ring na de lokale pers bedankt lë hebben voor bet bereidwillig aankon digen der vergaderingen en het opne men jder, verstegen qji anclee artikel^

De Volksstem | 1924 | | pagina 1