Zaterdag Januari 1925; GEZOND LEVEN Dood van Kardinaal Giorgi De pensioenen der wedu wen en weezen van de opgeëischten De reis van den Koning- naar de Sahara Een vechtpartij in de Franséhe Kamer De Belgische financies Nederland houwt in het geheim duikbooten voor Duifschland Ministerie van Sp. V. T. T, en Z. Het noodweer De studiedagen van den Belgischen Boerenbond irt iëixoigcjij XXXI'JAARGANG NUMMER 2 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGiSLAD I 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75Uitgever: J. Van Ncffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST iï Agentschap ïïavas, Adolf Maxlaan, 13, te Brjüsel. Kue de Kichelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, 1 on dres E. C. 4. fl. Genovova ZoDop 7,46, onder 4,0b| Volle Maan den 10 Overoude meerlingen en inge wortelde levensgewoonten uit roeien, is eene taak, die alleenlijk na harden arbeid en groote in- spsimiing gelukt. Heel bijzonder is dat 't geval, als het de gezondheid des lichaams betrefL Hier toch lieerschen de 'dwaze gewoonten en gebruiken; alle redeneeren en schrijven is vruchteloos, want het was altijd zoo en moet dus altijd zoo blijven. Ons menschelijk lichaam noeli- thans laat heel wat met zich sleu ren: het laat zich veel welgevallen en en het duurt lang, voor dat bet zijn diensten weigert. Maar als de zaak eenmaal is misloopen, komt goede raad meestal te laat. Voor komen is gemakkelijker. Ken Jer hoofdvoorwaarden voor een gezond leven is frissche lucht. Daarom zijn wij van oordcel dat in de school de kinderen de waarde van frissche lucht niet ge noeg duidelijk kaft gemaakt wor den. Ons lichaam met zijn lieer lijke inrichting, wijst ons gedurig op de behoefte aan frissche lucht. Eten en driftken.kunnen wij ta melijk lang geheel achterlaten; maar ademt eens niet; hoelang zult ge dat volhouden? Het bloed is 't levenssap van ons lichaam. Is liet bloed slecht, dan ontstaan allerlei ziekten, de mcnsch wordt slap en kan zijn werk niet meer doen. Wilt ge gezond bloed en daar door lichamelijke gezondheid be zitten, zorgt dan voor goede lucht, zij reinigt 't bloed.scheidt de slechte ziekelijke stoffen daaruit af en neemt ze bij liet uitademen uit 't lichaam mede weg. Hoe zui verder en onbedorvenner de lucht is, des te beter kan ze hare taak volbrengen. Is zij echter slecht en bedorven, dan kan ze onmogelijk liet bloed reinigendan verontrei nig! en vergiftigt zij het bloed en alzoo lieel den mensdli. Onze ademhalingsorganen, de longen, zijn zoo kunstig en teer gemaakt en daarom ook zoo licht voor de meest verschillende slechte invloeden toegankelijk, dat we geen zorgen genoeg kunnen heb ben voor den toevoer van goede lucht. Hoe reiniger en onhedorvener de lucht is des te dieper kan zij in de longen dringen. De longblaas jes zijn zoo fijn, dat wij ze met liet bloote oog niet kunnen waar nemen; daartoe is een sterk ver grootglas noodig. Toch moet de lucht daarjn komen. Is dus stof en onraad in de lucht, die wij inade men. dan worden die fijne blaas jes verstopt en het einde daarvan is longziekte. In deze kleine blaasjes hdeft ook de zuivering van 't bloed plaats; zijn ze dus ziek of verstopt, hoe kan dan het bloi-J gereinigd worden Dus voor alles de vensters open. De voornaamste regel moet dus zijn liever wat meer koude dan slechte lucht. Als men in den winter menige huiskamer binnentreedt, dan zijn de ramen zoo dicht mogelijk ge sloten; dubbele ramen hdeft men zelfs in enkele huizen en dan zijn er nog kussens op de vensterban ken gelegd, of elk reetje is er met papier of katoen dicht 'gestopt, op dat er toch maar geen frissche lucht zou binnentreden. In ,'lie kamer zelf hangen de. uile. slecht riekende kleercn en mutsen; nok wordt er nog in ge werkt, de kookketel staat op de kachel, dan komt de uitwaseming van de aanwezigen, kortom, eene lucht cm er in te stikken. Indien men eenen der aanwezi gen op den voet trapte, zou hij moord en brand roepen en hij zou kwaad zijn, Maar in do woonka mei*, zit hij heel kalm en vergif tigt zieh met de slechte lucht en voelt zich daarbij heel wel, De vensters open, gij doet an ders groot nadeel aan u en aan de uwen. Vroeger had men ramen die boven bief konden geopend wor den. Dat was een dwaling en on zin. Juist door het openen der bo venramen ontwijkt de sjechte en bedorven lucht, Lucht voor alles ook de slaap kamers goed uit en tevens uw. bed den en zorgt in heel uw huis voor frissche gezonde lucht. Maakt ook van uwe kinderen geen -huiskatten maar jaagt ze naar buiten en laat ze spelen in Gods vrije natuur. Meent toch niet, wanneer het neusje wat blauw jen de ooren rood zijn, dat uw kinders seffens gaan sterven, Laat ze eens vroo- lijk lachen en leert aan de kinde ren zelf, wat hun goed doet. Kin deren die den meesten tijd bij kachel en in de kamer zitten of werken moeten, worden licht ver kouden als ze eens buiten komfen. Indien het niet volstrekt noodig is, laat dan uwe kinderen niet in de kamer werken. Geeft hun wat veld, geeft hun den tijd om op de bezigheid in den tuin of op het straat of veld te kunnen loopen en springen naar hartelust. In de binnenkamers versukkelen de kin deren naar ziel en lichaam, ziekte en zwakheid zijn dan dikwijls de treurige gevolgen. Ieder trachte naar krachten zooveel goede frissche lucht te be komen als 't zijn kan. Ademt ook dikwijls en lang eenige keeren achter elkander als gij in 't veld of bosch zijt, en ge zult ondervin den hoezeer gij uwe gezondheid daarmee versterkt. -VW- GROOTPEN1TENTIER. In ons vorig nurnraor hebben wij bet overlijden gemeld vaa kardinaal Gior- ffi- De eerbiedwaardige kerkprins, groot- penitentier. leed aan longontsteking en zijn afsterven zal diep betreurd wor den door den H. Vader, die zich besten dig op de boogie liet houden van den toestand van don hoogen zieke. Kardinaal Oresti Giorgi werd gebo ren op 19 Mei 1856 on word in 1916 onder l:et pontifikaat van Bencdictus XV in den kardinaalsstand verheven. De afgestorvene was apostolisch" groot-penitentier en hier za! een woord toelichting niet overbodig zijn. De apostolische penitenteric, ifet al lerhoogste reeht in de Kerk, dewelke door den Pans met zijn recht van te binden en ontbinden bekleed is, kornt voor van in de eerste tijden, ja van af den oorsprong der Kerk. ha verscheidene w-ijzigingen in den loop der eenwen te hebben ondergaan, kreeg ,1e Peniienterie onder Benedic.' lus XIV een vasten vorm en een onver anderlijk statuut. Zij is de penitentiaire Kamer, 'de pauselijke vierschaar over de peniten tiezaken, die dispensatiën verleent en aflaatbullen uitvaardiga zooals de kardinaal-penitentier de waardigbeids- bekleeder is die, in naam van den Pans, dispensatie of absolutie geeft in de «ca sus reservati s gevallen die de Paus zich ter beslissing beeft voorbehou den 011 welke door de Peniienterie zijn onderzocht!'. Kortom. I is aan die Iioogc vier schaar dal. de macht is verleend een suur uit tc vaardigen, van beloften te ontslaan, van oeden te ontbinden, hu welijke ontbonden te verklaren of ge bonden te ooi-doelen, allo zedelijke ge vallen die aan het oordeel van den Hei ligen Stoel zijn, onderworpen. In do Kamerzitting van 23 Decem ber 11, werd ee.n wetsvoorstel bespro ken strekkende lot het. verlengen voor het jaar. 1925 van den duurtetoeslag aan dc titularissen wan burgerlijke pensioenen De heer yolksvertegcn woordiger RUBBEN'S heelt te dier !egenhe»d de volgende -woorden tot mi nister Theunis gerich,' 7 Er bestaat een zeeft belangwekkende klas van gepensionneerden die no; steeds geen duurtetoeslag genie*en Het zijn de weduwen en weezen der burgerlijke slachtoffers van den 'oor log, do verminkte opgeeiscliten en som mige verminkte politieke gevangenen, in één woord a4 'deze die oen pensioen bekomen hebben krachtens een vonni van een rechtbank van oorlogschade. Inderdaad, den 17 April 1924 werd bij Koainklijk Besluit een duurletoe slag verleend aan de bezitters van mi iitairo pensioenen. Ongelukkiglijk kon den de weduwen en weezen van de geeisehïen daar niet van genieten. An derzijds schonk de wet van 30 Apri' daaropvolgende een pensioen aan 'de titularissen van 'de civiele cn coloniale pensioenen. Nogmaals de voornoemde belanghebbende vielen er buiten. Dit ir een jammerlijke toestand, zooveel meer dat 'de meesten dier personen tot de arbeidersklas behooren en de duur te van het leven ien zeerste voelen. Daarom vraag ik aan 'den achtbaren heer Minister van Geldwezen of hij niet ten spoedigste dij leemte, die bij na een onrecht is, zou kunnen vullen Daarop antwoordde onmiddelijk Mi nister THEUNIS Ik houd eraan den achtbaren heer. Rubbens onmiddelijk gerust te stellen nu dat de commissie the gelast was met de perequatie der wedden haar werk geëindigd heeft, zal de regeering een commissie aanstellen voor de perequa tie der pensioenen- öiü"0 commissie zal onder .andere de zaak 'der weduwen en Weezen van de burgerlijke slachtoffers Van, den oorlog onderzoeken. uit Marseille naar Algiers 'den 3 den 5 zal de reis naar Colomb-Béehar naar Tomboectoe, met de volgende etappen geschieden Beni-Abbes, Timon'di, Adrar, Ouel- ien, Tessalit, Tabankort, Gao en Bam ba. Yan 'do karavaan, bestaande tiif een tiental autos ten hoogste, zullen 'een dertigtal personen deel uitmaken. Vol gens do elaopen zal men gebruik ma ken van rupsaulos of van gewone au tos. Koning Albert zal incognito reizen, doch er zullen nochtans tc Colomb Bé- char en te Tomboectoe ontvangsten plaats hebben, waaraan maarschalk Pétain 'deel zal nemen. De voorwaarden van de terugreis zijn nog niet vastgesteld het is moge- jk dat maarschalk Pétain langs Dakar erugkecren zal. En wat onzen Koning betreft is er spraak dat liij per vlicg- machien naar Algiers zal lerugkeeren, Woensdag morgend werd, in de Franscue Kamer, de bespreking her nomen ovcd het amnestieontwerp, 'door den Senaat teruggezonden. Nauwelijks was de zitting geopend, of er ontstond een hevig incident. M. Bertlion, kommunistisch Kamerlid, die zieh aan de tribuun bevond, be'.cedi do de officiers. Hij werd onderbroken door M. Balanant, vertegenwoordiger van den Finistère, 'die hem aanraadde van op dien loon niet voort te gaan. Het geklop met de deksels van 'de lessenaars belette, op zeker o'ogenbJik, le hoeren wat er gezegd werd door M. Simon Raynaud, radikaal-socialist van de Loire, en het antwoord dat hem M. Balanant gaf, doch men zag plots M. Simon Raynaud zijne bank verlaten en op M. Balanant toespringen, die hem afwachtte, en die hem een vuistslag in volle gelaat toebracht, zoodat hem een tand gebroken werd. Dc huissiers kwa men iusschen om do vechters tc schei den. M. Painlevé. die zitting voorzat, maande zijn koilegas lot kalmte aan.enj M. Berihoii kon zijne redevoering voortzetten* TERUGBETALING AAN DE NATIONALE BANK. De regeering heeft Woensdag aan de Nationale Bank eene som van 50 mil joen frank terugbetaald op de vroeger ontvangen voorschotten. De Nationale Bank had na den wa penstilstand, zooals men weet aan den Staat het noodigc geld bezorgd om dc Duitscho marken van binst de bezet- Jing uit den omloop te trekken. Sedertdien was de regeering er 'op uit die schulden jegens de Nationale Bank geleidelijk verminderen, en in 1923 werd een wet gestemd .voor dc .stichting van een bijzonder delging fonds. Een krediet van 50 miljoen was voor zien op de begrooting van 1924 voor de terugbetalingen aan de Nationale Bank Gezegde som werd reeds gestort in do eerste zes maand van het jaar. De nu gestorte 50 miljoen brengen de gedarn aflossing van dit jaar on 100 miljoen Tot hiertoe werd in 't' geheel aan 'de Nationale Bank terugbetaald 'de som van 664 miljoen. De Farïj/cr Matin publiceert vol gende mededeeling van een zijner cor respondenten in Holland Ik weet uit een bijzonder geloof waardige bron 'dat. een der belangrijk ste scheepstimmerwerven yan Rotter dam sedert, cenigen tijd -onderdeden bouwt, van duikbooten .voor Duitseh land bestemd. EEN LOGENSTRAFFING. De N.R.C. meldt hierover liet vol gende 'Ofschoon de dwaasheid van het bericht er dik op ligt, hebben wij ons t en overvloede nog tot de firma Will on •gewend, om inlichting. De firma Wilton machtigt ons, uit baar naam mede te deolen,dat het be richt geheel uit de lucht gegrepen iss AANNEMING VAN DE POSTSPOED- STUKKEN TER BESTEMMING VAN HET BUITENLAND. De postspoeöstukken ter bestem ming van 't buitenland moesten tot nog toe uitsluitelijk aan de winketten yan de pos!kan-'oren afgegeven worden. Deze zendingen zullen voortaan op Zondagen en gelijkgestelde dagen 'door de telegraafkantoren aangenomen wor den op risico van cïe afzenders'. POSTTARIEVEN IN DUITSCHLAND Met ingang van i Januari is" liet ta rief voor uit Duitschland naar het bui tenland verzonden brieven en post kaarten, behoudens deze voor de Bel gische postkantoren die minder 'dan 30 kilometer van het kantoor van her komst verwijderd zijn, vastgesteld als volgt Brieven iï tot 20 gram, 25 pfennig per 20 gram, 15 pfennig. Postkaarten f; 15 pfennig. 'Aan de andere taksen werd niets veranderd. HERDRUK VAN HET BOEKJE DER POSTTARIEVEN. Eene nieuwe uitgave van liet boekje dor posttarieven wordt tegen 25 ccn- icm hei exemplaar in al do postkan- eren te koop gesteld. Men kan het insgelijks bekomen bij de bestellers op dieustronde en bij de spoorwegbedienden die met den ver- oop van hot. Officieel Treinboek" be last. zijn. Het hoekje bevat insgelijks 'de tarie- van voor kleine pakken en postcolü, alsmede de ielegraafl aksen en de, nieuwe telefoontarieven. ZEERAMPEN. Dc EngeIsche stoomboot Bury le Hamburg aangekomen uit Grimsby, nam op sleeptouw de Duitsche stoom boot, llermia die met gebroken roer hulpeloos ronddreef in de Noordzee. De c Bury moest echter na twee uren sleepens wegens 'den storm 'de sleeptros loswerperi. Dc "Jïermia is later opgepikt door er» toger en naar Hamburg gesleept. Het Jlaliaansche st. Bohème vanr Bona naar Rotterdam bevindt zich in 1 ontredderden staat op 47°32 N. en 6*16 Lorienf op 'de rotsen strandde, is door. het orkaan letterlijk afgebroken bij hooge tij staat het schip nu geheel on der water. Dc lading spoelt aan wal. De J9 koppen der bemanning werden tijdig van boord gehaald door een to ger van Lorient. Het draadloos station van Quassant' heeft een S.O.S. opgevangen yan de. Spaanscho stoomboot Alfredo dio eergisteren mei avary aan de mach io nen in nood verkeerde nabij Oucssant. Yerscbciiene booten en togers trok ken uit om hulp le brengen. Toger;" Witte Zee s> beeft in een geweldig or kaan 24 uren vruchteloos naar liet in nood verkoerende schip gezocht. Yolgens ren bericht uit Tarijs zou dc Eng. st. Malina yan Teneriffe naar Garston, nabij de Alfredo zijn. Het motorschip Atlantic ;s me.t 'de voorruimen vol water en met verlk s van een gedeelte deklast door de sleep boot Lady Brassey in de haven van Harwich gesleept. Een sleepboot zal met het Aroigcnd hoogwater het schip; aan den grond zetten, waarna men wa ter uit zal r.ompen. W. Dc transatlantieker 'Aquilania V beeft 43 uren lang tegen liet orkaan moeten kampen en hare snelheid werd er gevoelig door verminderd. De Noorselic stoomboot c Saturn 5", met eene lading gedroogdc.i viscfr en levertraan van Noorwegen naar Bor deaux, die op 'de Frjtrische kost nob ij DE EERSTE DAG. De Studiedagen door den Bel gischen Boerenbond jaarlijksch rond Kerstmis ie Leuven gehouden, nebben dit jaar. hun gewonen bijval, nog over troffen. Er waren bij de zeshonderd 'deelne mers, afgevaardigden der plaatselijke gilden. Zondag namiddag, na een plechtig .lof te vier uur in O. L'. Yrouw ter Rre- diklieeren, had de openingszittint? plaats. 'Als vorige jaren zou Kan. Luytgao- rens, algemeen Secretaris, al de ver gaderingen leiden. Staatsminister Helleputte Hield op; 'de hem eigen gemoedelijke cn inslaan de wijze de openingstoespraak. Hij beet de aanwezigen van harte welkom en weerlegde dan pittig als hij dat kan al de praatjes 'die den laatsten tijd coor zekere pers tegen den Eoeren- bond werden verspreid. De Boeren bond zou in sommige arrondissemen ten, te Nijvcl bijv. politicken 'dwang uitoefenen; hij zou Wallonië mot ge weld willen yèrvlaamschen; Eupen en Malrnedy verduitschcn; het beheer, eer Antwerpsche elcctriscbe trams afgekocht hebben en geleidelijk dc hand wijlen leggen op heel hef. Bel gisch nijverheids- en fmanticwezen". Indien de Boerenbond deze praatjes- verzinsels van 't begin tot het einde, onbeantwoord liet, dan 'deed bij zulks; niet omdat geen afdoend antwoord te geven was, maar, omdat hij er aan' hield alles je vermijden wat vooral in •t Arrondissement Nijvel 'den toestand had kunnen toespitten cn overigens etrouw aan zijn leuze; Doe wel en zie niet om Maar dit bewijzen 'do praatjes al Past 'de Boerenbond wordt ais een geweldige macht aangezien 'in het' land. Dat is hij ook, maar een macht' ten goede. En die macht zal hij toonen. wanneer op 2ri Paaschdag aanstaande 100.000 boeren door 'de straten van Leuven zullen togen, vierend zijn. 35 bestaansjubileum. Het groote onderwerp aan" 'de 'dagor de van de Studiedagen van dit jaar is. de Sanienaankoop in den lapdbouw- E. II. Colpacrt, landbouwingenieur, zou het inleiden meteen les, waarin' •iij vooral deed uitschijnen de .betee- enis in sociaal opzicht van den sa- menaankoop 'die er verre van is een. fouter economische aangelegenheid te zijn. De samenaankoop toch" dwingt' den handel lot meer eerlijkheid crë rechtvaardigheid; liij vervordert b[T een bnrechlstreekschè wijze de bnt- wikkeJing "der beroepskennis, 'da Ver heuging der landbouwopbrengsl ert mot 'den welstand 'der boerenbevolking de in- en uitwendige Verfraaiing yan' gansclï het landelijk leven. Maar bo venal is hij 'dc spil waarop 'feitelijk* gansch 'de maatschappelijke organisa tie en actie in den landbouw rust'. De' hoerengilden, 'die op soejaal gebied lie'i bedrijvigst zijn, zijn 'deze waar 'de aankoopafdeeling bet bloeiendst is. Ook' de uitgebreide veelzijdige sociale wer- ')king welke hij thans in heel 't yiaam- sclfc land voert. De Samenaankoop is in liet, örga- nische corr.pleks daf de Boerenbond vormt en waarvan al 'de deeïen het hun' bijdragen tot betzelfde 'doel dc zedelij ke economische en maatschappelijke verheffing van den boerenstand, de 'schragende ruggegraat'. Een welgeslaagde liederavond be sloot dozen eersten, Studiedag,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1