30 Vrijdag [Januari I925| Us! geld te semffluiaislisehe propaganda ROT en den ketel Uil list Valikaaia Vlaanderen en Amerika Luik en de tentoonstelling van 1930 Onze Missionarissen Be nieuwe reis van de Thysvilie Bij overeenkomst bepaalds wisselkoers Nationaal verbond tegen tering Een transatlantische luchtscheepvaartlijn Oorlogsschade met intrest Be Ferry-bed van Zeebruggé Voor do Oud-Strijders leuwjaarsgsSea venr den Paus XXXI' JAARGANG NUMMER 25 Kerkstraat, O en 21, Aat.st. Tol. lil T~> /Ti. r^-TFST jBj. T~> j 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. V an Nuffel-De Gendï IJ. ■Zon op 7,26, oodar <.43| Eerst» Kwartier den 311 Publiciteit buiten het Arr. AALST DE HISTORIE VAN DÉN Volgens de socialistische PfU" ple zou de Russische regeering meer dan 2 1 2 milliard jaarlijks aanwenden voor de IHe Interna tionale. Een Russisch economist, Mar koff, gespecialiseerd in finan- cieele zaken, stelt vast, door eene grondige studie van de begrooting der Sovjets-republiek, dat de Russische regeering jaarlijks aan de IHe .of Communistische Inter nationale 200 millioen roebel goud schenkt, 't is te zeggen 2 milliard 500 millioen frank papier Dit alles voor de Communi stische propaganda in de gansche wereld, want de werking betreft zoowel Europa als de andere we- relddeelen, zoowel de volkeren van blank ras als die van de andere ras sen, zoowel Europeanen als Ame rikanen. zoowel Afrikanen als Aziaten. Het oog van Moskou is overal. Het officieel orgaan der Sovjets Het Economisch Leven heeft getracht dit te loochenen en het argument van Markoff te weer leggen, zégt de Peuple maar het is er niet in gelukt. De commissaris van financiën Sokolnidof heeft in een rapport erkend dat het gouvernement in den vreemde 200 millioen roehei goud verteert, zonder het gebruik van dit geld aan te duiden. Welnu, de onderhoud van am bassades en zendingen kost slechts anderhalf millioen. Waar 'gaat de rest dan heen? Natuurlijk naar die communistische propaganda, Want de balans van den buiten- landsehén handel sluit in boni. Men heeft in 1923-1924 uitge voerd voor 340 millioen roebel goud en ingevoerd voor 208 mil lioen. Men kan dus onmogelijk de aanwending der boventallige 200 millioen uitleggen door aankoopen in den vreemde gedaan. Wij nemen met genoegen ken nis van de aanklacht van onzen socialistischen confrater tegen het geld verbrassen van eene regee- ring, die de milliarden verteert aan propaganda en hare eigen bewo ners van honger laat omkomen. Maar... het geeft ons den indruk van den pot die aan den ketel ver wijt dat hij zwart ziet. Want het is niet om het belang van Rusland of van het Russische volk dat onze socialisten de hande lingen der Bolsjewistische kop stukken aanklagen; 't is omdat vooral hun eigen winkel door den concurrent van over de deur is be dreigd Want al die Internationalen, de eene al wat meer dan de andere hebben ten doel de bestaande orde omver te werpen. De ITe benijdt de IHe dat zij het al zoo ver gebracht lieeft mees ter te zijn in Rusland en vrij over de kas te beschikken om haar plan van wereldverovering uit te wer ken. Internationaal voelend, interna tionaal denkend, internationaal strijdend» staat liet te bezien wat de lie wel zou uitrichten als zij in de positie van de IHe verkeerde. Wij betrouwen zoo min den pot als den ketel, want zc zien allebei zwart... of rood' Agentschap Haras, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Bue de Riohelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, I.on dree E. C. 4. "Rij gelegenheid van de bekrachti ging van het Concordaat tusschen Beieren en den H. Stoel, werden harte lijke telegrammen van gelukwensclien jy-ewisseld tusschen Kard. Gasparri en T)r Held, minister-president van Beie ren. 's Pausen staatssecretaris en het Staatsblad van Beieren brachten hulde aan den Apostolisclien Nuntius Mgr Pacclli, wien het wellukken der lange Cu moeizame onderhandelingen grootendeels te danken is. Tot Aartsbisschop van Genova werd benoemd Mgr Minoretti, bisschop van Crema, die" een voorname rol speelt in de sociale beweging van Italië. De vertegenwoordiging van den H Stoel op het eeuwfeest van Vasco da Gama, dat te Lissabon gevierd wordt, geschiedt op verzoek van de Portu geesohe regeering. Aan Z. E. Kardinaal Ragonesi, eere voorzitter van het cómiteit ter viering van het eeuwfeest van Kardinaal Con- salvi, zond de II. Vader 'een schrijven, waarin 1-Iij hulde brengt aan de uitste kende gaven en aan de groote verdien sten van den onsterf el ijken staatsecre taris in zijn grootsche taak ten bate van de Kerk, van den Pausclijkcn Staat en van de Eeuwige JSta'd. De brief werd door Kardinaal Ragonesi voorge lezen op de plechtige feestzitting, wel Je den 1G dezer plaats had in de kerk van Sint-Marcellus, waar Kardinaal Consalvi's stoffelijk overschot berust. De Hn Vader ontving o. a. den; pastoor van Sint Jan van Lateraan met een afvaardiging 'der parochiale wer ken, en drukte in zijn toespraak den wenscli uit, dat zijn toehoorders «zich waardige parochianen mogen toonen van de moederkerk der wereld, van den Paus, van den stedehouder Christi: de kinderen door 'den weg der 'deugd, der zuiverheid', der gehoorzaamheid te be wandelen; de kinderen van Maria door dien naam eer aan te doen, niet alleen door de kenteekens die zij dragen, maar ook door haren levenswandel en haar gedrag; de jongelingen door. zich' een oprecht christelijk geweten te vormen; de katholieke mannen door er naar te streven aan de familie en de maatschappij een stevigen christelij ken grondslag teverschaffen; de huis vaders, de huismoeders, met een woord allen, door op ieder gebied voor het goede te ijveren en door het voor beeld van een christelijk leven te ge ven De H. Vader ontving nog de lee raars en studenten van het Pauselijk Oostersch Instituut, met hunnen voor- zilt erT pater d'Herbigny. De H. Vader uitte zijn innige voldoening over het groote werk dat groote voordeelen oplevert aan de zielen, aan het veree- nigde als aan 't gescheiden Oosten, aan de schapen 'die nog ver van den schaapstal vertoeven en 'die de Godde lijke Herder met 'deze woorden uit noodigl: c dat zij een schaapskooi en een Herder worden Het Oostersch' Instituut telt heden 70 leerlingen, wel ke meer dan 25 naties en veel klooster- gemeenten vertegenwoordigen. Werden nog door den Paus ontvan gen: een groep bedevaarders van Tu rijn, wien Hij met nadruk om gebeden vroeg, wijl de behoeften der Kerk, dor zielen en der volken groot zijn. De jongelingen van het «Collegium Tharsicei», die Hij wees op bun heer lijk ideaal; een rein leven, dat eon echt martelaarschap heoten mag. Er is niet alleen het martelaarschap van het Moed en van het leven, het hoogste cfTer dat men brengen kan. Daar is nog menig ander martelaarschap, niet even heerlijk en roemrijk, niet even zeer* beroemd, en toch een martelaar schap, voor God wellicht soms even verdienstelijk, wijl het voortdurend al liet besef vergt van de verantwoor delijkheid, van 's levens waardigheid en van het goddelijk gezag; wijl het dagen, maanden en jaren duurt onder de oogen van God alleen, te midden van steeds weerkeerendc moeilijkheden, in de spanning van de aanhoudende dagelijksche oefening van den stcc'ds' trouw vervulden plicht, van de nooit vermoeide waakzaamheid. Met reden heeft Sint-Augustinus gezeid, dat dit teekenen zijn van martelaarschap, omdat er meer clan een teeken van martelaarschap is.»' Daar het feit dat het Werk" tot 'de voortplanting des GeJooTs van Parijs cn Lyon naar Rome werd overgebracht, aan minister Herriot een welkome ge legenheid bood om de feilen in een valsch daglicht te stellen en in 't Par k-ment een aanval te doen op 't Vali- kaan, publiceert de Osservatore Ro mano »(24 Januari)' een hoofdartikel en eenen brief van Mgr Boudinhon, Fransfhman en ondervoorzitter yan het Werk; 't is een terechtwijzing, welke niet alleen de valsche beschuldi ging den kop indrukken zal, maar ook den zoo prikkelbaren Franscliman ge ruststellen moet. In 't jaar 1918 vie len er separatistische strekkingen waar te nemen, welke dreigden aan het Werk zijn internationaal karakter te ontnemen. Het 'overbrengen van \t Werk naar het middelpunt van 't ca- fholicisme was het ecnige middel ge worden om zulk gevaar af te wieren. In gemoede mag verzekerd worden, dat in 't Werk nooit een beslissing geno men werd van aard om klachten der Fransche missiën uit te lokken.» Het bestuur telt van rechtswege twee Fransche leden, waaronder een onder voorzitter is. Gent, 28 Jan. Gedurende het' ver- loopen jaar is liet cijfer der handelsbe trekkingen tusschen de beide Vlaan deren en Amerika in hooge mate geste gen. Naar de 'statistieken opgemaakt 'door het Amerikaansch consulaat te Gent, :'s dit cijfer gestegen met G7.029.000 fr. Waar in '1923 het. '171.980,000 fr. be droeg, klom het in )1921 tot 212,615.000 fr. Tiet. geldt hier enkel de koopwaren in Amerika uit. Vlaanderen ingevoerd en voortgebracht in Vlaanderen zelve. Het Amerikaansch consulaat te Gent houdt zich steeds ter beschikking van de belanghebbende nijveraars om alle noodige inhchdngen te verschaffen. M. Theunis heeft Woensdag, "de af vaardiging ontvangen van het comiteit lot inrichting eener tentoonstelling te Luik in 1930. Van de afvaardiging maakten 'deel de Luiksche ministers Neujean en Tschoffen, de burgemeester van Luik, de meeste parlementsleden van het Luiksche bchooroTidu tot de 'drie par tijen. M. Neujean verdedigde warm 'de ini tiatie van Luik. Uit het onderhoud blijkt dat. de offi- oicele vraag der Luiksche groep een nieuwen toestand heeft geschapen, waarvan rekening dient gehouden. M. Theunis meent dat de Luiksche voorstellen alle aandacht waardig zijn en dat het noodig is zoo spoedig moge lijk eene verstandhouding tusschen Brussel, Antwerpen en Luik tot stand te brengen. Vandaag heeft zich de E. H. J. Sak', overste der Saleziaansclie Missiën in Congo, te Rotterdam ingescheept. Hij is Vergezeld door zes andere missiona rissen de EE. HU. Noël, Van den Dyck, Delacroix, Bruynen, en de Broeders Bauret en Tliys, electriciens en pas werkers. Met hen gaan ook mede twee hoveniers, de heeren Tielens en Wet- zols bestemd voor de landbouwschool der Kafubu. Dank zij deze nieuwe hulp aan per soneel, zal de E. H. Sak zijne prachtige beroepschool van F.lisabethstad kun nen uitbreiden en twee nieuwe missie posten stichten in het Zuid-Oosten v' Katanga. Zooals wij gisteren hebben gemeld zal de Kongöboot Thysvilie op 7 Februari uit- Antwerpen naar Kongo afvaren en nergens aanlanden. Er zijn ook wijzigingen gebracht in de samenstelling van het personeel. Het is kapitein Bosquet, die liet be vel zal voeren over de Thysvilie met de eerste officier M. Balbare. M. Genbels, eerste officier van de Thysvilie is nu toegevoegd aan de nieuwe boot Windier door de maat schappij aangekocht. Waarschijnlijk zal de 'ordedienst onzer groote koloniale lijn zekere wij zigingen in den loop van het jaar on dergaan. De Compagnie Beige Maritime du Congo zal in plaats van zes reizen, er zeven doen cn zekere aanlegplaat sen afschaffen, zooals Casablanca. De snelle reis 'die nu 'de Thysvilie» zal doen zal als proef dienen. De maatschappij zal yoorzclccr 'de blienteel van Frankrijk verliezen, maar zij aanziet de snelle verbinding Tan België mot de kolonie als meefc be langrijk» De bij 'overeenkomst bepaalde wis selkoers. toe te passen hij het vaststel den van den prijs (in Fransche franks), der van 1 tot 15 Februari 1925' af te •geven internationale samengestelde reisbiljetten is de volgende '1 gulden of 7,51 Fransche franks. I Zwitsersche frank of 3,58 Fr. fr. II lire of 0,77 Fransche franks. 1 Schelling of 4,44 Fransche fr. 1 Penning of 0,37 Fransche franks :'l Deensche Kroon of 3,32 Fran. fr. '1 Tjecho-Slowaksche of 0,56 Fr. fr, 1 Zwcedsche Kroon of 5,01 Fr. fr. Het Staatsblad van heden, Donder dag, meldt dat een koninklijk besluit 'van 24 December 1924 een toelage van vier honderd vijftig duizend (450.000) frank verleent aan het Nationaal Ver bond tegen de tering, te Brussel, om bel te helpen 'de tering te bestrijden. De Engelsche Star meldt dat Dr Echner, Duitsch luchtvaart-deskundige (die de Zeppelinreis naar Amerika on dernam te Londen aangekomen is waar hij zich met Engelsclie deskundi gen zou onderhouden. Zijn bezoek lieeft ten 'doel de Engel sche meening te kennen betreffende het ontwerp tot inrichting van een rcgel- matigen transatlantischen dienst van luchtschepen. In samenwerking met een belang rijk Amorikaansehe syndikaat, zou men twee maal per week een reis heen cn weer Chicago-New-York-Hamburg Ondernemen. ■vV- DE UITBETALING De minister van Ekonomische Zaken werd in de Kamer volgende vraag ge steld, welke veel geteisterden zal aan belangen Tiet meeren'deel der vonnissen van 'de rechtbanken voor oorlogsschade, ofschoon zij vergoeding verleenen voor de schade aan de geteisterden veroor zaakt, verleenen eveneens intresten op de sommen te storten krachtens arti kel 50 der wet. Het ministerie van fi nanciën betaalt 'de vergoedingen met ongehoorde vertraging, en de intresten nog langzamer. Het meerendeel der ge teisterden zijn verplicht geld te leenen, in afwachting dat de Belgische Staat hen wel wil betalen en voor die leenin gen betalen zij een interest van 6, 6 en 7 t. h., terwijl zij van den Staat llcclits 5 t. h. zullen trekken. Daaren boven blijkt het dat de Staat, wanneer hij die interesten aan de geteisterden betaalt, liun de belasting op do roeren- tic zaken afhoudt, of 2 t. h. op dc som 'der interesten. Zou de minister willen zoggen of die jammerlijke toestand werkelijk bestaat en zoo ja, of hij zou willen gedaan maken met dat schan daal en de geteisterden terug te betalen v&t hun ten onrechte afgehouden werd. De minister heeft 'daarop geant woord De uitbetaling van 'de vergoe dingen wegens oorlogsschade ge schiedt door de zorgen van liet minis terie van Ekonomische Zaken. Dit eischtc in een zeker getal gevallen van het beheer der Schatkist en van's Lands schuld, de aflevering van titels op naam die verrichtingen zijn klaar wat imijn ministerie betreft. De uitbetaling van 'de interesten, "hoorendc tot de titels op naam, moet door liet beheer der Schatkist gedaan Worden, dat zich ijverig bezig houdt met de betaling van de intresten voor bet tweede halfjaar '1924. Het is niet mogelijk op vaste datum en alle recht hebbenden tcrzelfdertijd de sommen té betalen 'die hun toekomen. Die interes ten zijn volgens het geval verschuldigd aan de tHularissen, aan de houders der overdrachten of aan de schuldeischers pandhouders. Daaruit volgt dat er voor elke der geopende rekeningen, na het einde van elk halfjaar, inlichtingen door het beheer dor Schatkist moeten gevraagd worden van het hoofdkantoor der overdrachten en pandgevingen, in gesteld door de wet van 10 Mei 1919. Die voorzorgen worden genomen in het belang der titularissen zelf die. zonder die waarborgen, hun schuldvordering bij geldschieters niat souden kunnen verhandelen, f Jicn dor drio Ferry-booten die den dienst doen tusschen Zeebrugge cn Harwich werd in een der 'droge dokken gebracht om nagezien te worden. - Zooals wij het destijds meldden is het schip voorafgaandelijk te Hoboken hersteld geworden. De personen die belang in de scheepvaart stellen, en dio nog geen gelegenheid hadden dat ei genaardig schip te Zeebrugge te zien, kunnen het nu gaan bewonderen. Het dek is zoodanig aangelegd dat er 18 wagons op kunnen geplaatst worden en het ziet er ifit als een kleine statie, zoo talrijk zijn de sporen en de wissels die er op liggen. r>e wet van 24 Juii 1024 voorziet de" instelling van eene Commissie welke voor opdracht hoeft alle modaliteiten van toepassing van deze wet le onder zoeken in verband-jmet de voordeden welke aan de oud-slrijders-staalsa- genten worden toegekend. Zoo .wordt door de wet vastgesteld dat wanneer een oudstrijder niet meer geschikt is si,in vroegere bestuurlijke bediening uit te oefenen, hem eene gelijkaardige bediening moet worden bezorgd. Wel nu, de Commissie zal erover hebben uitspraak te doen. M. Poullet, minister van hinncn- landsche zaken, heeft Woensdag nxir- gen deze Commissie aangesteld. De Commissie beslaat uit HH. Herrver. oud-minister van binnenlandsche za ken Dainoiseaux, gouverneur der pro vincie Henegouwen, en. Braem, alge meen beheerder van spoorwegen, als ook uit vertegenwoordigers can de or ganisatie der oud-strijders, invalieden. weggevoerden en politifeke gevangenen. De V.O.S. zou vertegenwoordigd zijn door M. Vertongen, de weggevoerden door hun voorzitter en de polilieke ge vangenen door M. Smeesters. In een korte toespraak wees de mi nister op het doei van de Commissie, waarna deze hare werkzaamheden aan gevangen heeft. Twaalfde lijst. Ovcpdr. 'der vorige lijsten, fr. GO.728 Mevr. Wed. Simokis-Ancion, Lubbeek, 100 E. H. Verschèurc, pastoor, Wvt- schaele, 25 M. en Mevr. J. Verhaegïie, Wervick. '100; Dr Jansscns, Leuven, 50; Kanunnik De Brouwer, Maredsous, 100; H. Vader zegen ons, 25 Kanunnik De- hois, vik.-gen., Namen, 50 Kanunnik Ca wet, vik.-gen., Namen, 50 burg graaf en burggravin de Baré de Como- gne, Fooz-W., 50 een kanunnik van Namen. 30 het Groot Seminarie, Na men, 124,34 M. Gocmaerc-Tilleux, F.rpenf, 100 M. Georges Goemaero, Erpent, 100 Mevr. Ern. Meldt, Namen, 200 M. Ch. Malengreau, Jambes. 100: M. V, Thibaut, Namen. 100 M. An- ciaux, Champion, 50 M. P. Jeanmart, notaris, Namen, 100 M. Ed. de Villcrs, l'-fasbourg. Seilles, 50 M. E. Attout, Namen. 100 M. A. de Piffrpont Sur- n.ont de Voisberglie, senator, 100 M. Fr. Gërard, notaris, Gcmbloers, 100 M. J. Delforche, Bergen, 25 M. J. Si meons, T.uik, 55 Mej. Cïëm. Renibrv, Luik, 100 Kanunnik Lescouhier, id., 200 Abdij van Maredret, 100 naam loos. IToogstaede, 30 graaf en gra vin Visart de Bocarmé, Brugge 200 Boonef-Hecking, Leuven, 100 M. en Mevr. Vital Lebrun, Gent, 100 Mevr. Theod. Moens de Hase, id.. 100 graaf Ooethals, id., 100; graaf Paul Goclhnls, :d., 100 H. F., id., 100 M. en Mevr. 3-'. Brcydel, id., 100 M. en Mevr. T)e Guvpcr Rembrv, Evergem, 100 graaf en gravin J. 'de Hemptinne, Gent, 200 God weze meer gekend en bemind, 75 Voor eene bekeering. 25 baron en ba rones Tibbnuf, Brussel, 100 Dr. Edm. octhals, Wolver!liem, 100 M. en Mevr. Eug. de Hemptinne, '100 aan den Paus der Liefdadigheid, 300 M. en Mevr. O. Jansscns, dosterzeele, 100; Naamloos, Gent, 100 id.,ld., 50 Mov. Wed. G. D.. Gent, 100 M. en Mevr. Jacques De Brouwer, id., 100 ter core van het H. Hart, Meirelbcke, 250 naf Os. Morctus Plantin dc Bouchout'. 100 A. D., Antwerpen, 200 Dr. A. Van de Werve, 200 M. Conrad Van de Wor- ve, 100 Ed. P. Antwerpen, 100 H. V., zegen Marie cn Maurice. 100 M. D. Gonsetle, Gossolies, 20 uit liefde voor do Kerk, St. Genois, 10 H. V. zegen Genevieve cn hare tante, 10 T,'. C., 5 M. P., Wegimont, Roisteipne, 10 P. 3. Y-, 10 K. U. De Beule. pastoor, Qoslackcr, 20 Uit Rumbeke, 20. Totaal fr. 66,747,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1