DE POLlTIEKETOESTAfiD SfHsorwegsnlvasigsisnin 192$ De Duitsehe levens verzekeringen Wat een Amerikaan zegde De anti-klerrkalen aan 't werk Reuzenlekomotief Rouw in den Boerenbond Een luchtbal ontsnapt Kortstraat, 9 en 21, Aat.st. Tol. 114 xxxi" jaargang nummer 28 T-> A, «T5-T=ST Agy T-S |5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot H. Blasius |Zon op 7,21, onder 4,50 Volle Maan den 8 Publiciteit buiten het Air. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, to Bruösel. Rue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Ix>n dreg E. C. 4. Sedert éenigen tijd was er in parlementaire kringen een zekere zenuwachtigheid waar te nemen, waarvan de voornaamste oorzaak was de kwestie van het vrouwen- stemrecht voor de provincie. Waarom zou men jjunneii zeg gen, heeft deze zaak aanleiding ge geven tot zooveel herrie, vermits de belangstelling in het land voor die hervorming uiterst gering is. Het antwoord hierop is dat de invoering van het vrouwenstem recht voor de provincie, volgens sommigen, versti'ekkelnde politie ke gevolgen kan hebben. In 1921 werd door M. Colaert, volksvertegenwoordiger van leper, een wetsvoorstel ingediend, 't welk stemrecht moest verleenen voor de provincie aan de vrouwen. De Ka nier verwierp dit voorstel Daar de katholieken destijds de meerder heid hadden in den Senaat, werd bet in de liooge vergadering aange nomen. Gevolg conflict tusschen de beide Kamers, Ka veel moei lijkheden werd het geschil ten slotte opgelost door een nieuw feit een twintigtal socialisten verbon den zich een voorstel tot provin- cia a 1 "vrouwenstem recti t goed te keuren voor de Messingen van 1923. De groote meerderheid van de socialistische en de gansche libera le linkerzijde bleven evenwel vijan dig staan tegenover deze hervor ming. Waarom? Omdat de samen stelling van de provincieraden on vermijdelijk invloed moet hebben op de samenstelling van den Se naat. De liberalen en socialisten vree- zc-n dat, indien de vrouwen deel nemen aan de provinciale kiezin gen, de meerderheid hen dan ziou kunnen ontsnappen in sommige provinciale raden, waar ze thans de baas zijn. En daar een gedeelte van de se natoren moet aangesteld worden door de provincieraden, zou de mogelijkheid ontstaan, dat er een katholieke meerderheid kwam in •wil Senaat. Immers, op 93 Se naatsleden, zijn er 42 katholieken. Er ontbreken dus slechts eenige zetels, om de meerderheid te be machtigen. En als men anderzijds overweegt dat er 40 senatoren aan geduid werde'n door de provincie raden, en dat, in der hukligen Se naat, van, die 40 er 21 katholieken zijn, zal mén begrijpen welke de reden is waarom de tegenstanders van provinciaal stemrecht met te genzin deze kwestie op de dagorde der Kamer plaatsen. lie Rechterzijde heeft logisch gehandeld. Uit bovenstaande blijkt dus zonneklaar, ten eerste, dat in 1921 een overeenkomst was getroffein om de kwestie van bet provinciaal vrouwenstemrecht te beslechten voor de kiezingen van 1925. Wel wetende dat de liberalen tegen deze Wervonriing gekant zijn, heb„- ben de katholieken de kwestie zoo lang mogelijk uitgesteld. Vermits we nu voor de kiezingen staan, was er geen verder uitstel meer moge lijk. zoodat bet volstrekt noodig was de kwestie op de Kamerdag orde te plaatsen. Er is evenwel nog èen andere reden. Er bestaat thans geen pror vinciale kieswet, tenzij de oude. Nu dit jaar niet alleen een wetge vende, doch' ook een provinciale kiezing moet plaats hébben, moet ook voor Mei a. s. een provinciale kieswet opgesteld en gestemd wor den. De kwestie of de vrouwen zullen meestemmen of niet, zal te vens besproken worden, en is dus een onderdeel der provinciale kies wet. Men ziet hieruit dat de handel wijze der katholieke groep volko men logisch is. Zooals gisteren de achtbare heer Rombauts, volks vertegenwoordiger voor Turn hout, ons zegde: de katholieken plaatsen zich in het teek en der wet geving. Uit bovenstaande vloeit èen tweede conclusie en wel dat de li beralen zoowel als de socialisten, die tegen hebben gestemd, om po litieke doeleinden gehandeld heb ben; zij vreezen namelijk, dat deze hervorming voor gevolg zal heb ben dat de meerderheid in sommi ge provincieraden en misschien in (Jen Senaat naar rechts zou overgaan, 't Is natuurlijk hun recht de hervorming te bestrijden, temeer daar zij ze reeds bekampten in 1921. Doeh de katholieke Kamer- groep heeft ook volledig haar recht doen gelden, zooals hooger werd aangetoond. De liberale, ministers schijnen dit overigens te hebben ingezien, vermits zij hun ontslag «tiet heb ben gegeven. Uit bovenstaande blijkt nog boe verkeerd dat de liberale heer Coeq oordeelt, wanneer hij de door de katholieken uitgebrachte stem- ming een heimelijke aanval noemt tegen de liberale groep en dat dus alle bondgenootschap met de rechterzijde moet verbroken wor den. 1 Vimheer men de gebeurte nissen nagaat, welke zich in 1921 hebben voorgedaan, blijkt zonne klaar dat de beoordeeling onjuist Een storm in 'een glas water. De vraag is nu welk de gevol gen zullen zijn. Naar onze sneening, niet van groot praktisch belang. In ieder geval schijnt vast te staan dat er voor de aanstaande wetgevende hiezingen geen andere regeering meer zal Icomen. Indien de liberale ministers bun ontslag zouden geven, zouden ze heel waarschijnlijk tot aan de kiezing voorloopig bun ambt blij ven waarnemen tot afhandeling der zaken. Het eenige gevolg in dit geval, zou kunnnen zijn dan de datum der kiezingen wat ver vroegd zou worden. Overigens de liberale ministers hebben zelf verklaard, dat ze hun ontslag slechts zullen geven, wan neer het, vrouwenstemrecht door den Senaat is aangenomen. Anderzijds wget men dat in de Kamer eerst de perekwatie wordt behandeld, wat ongeveer veertien dagen zal duren; dan komt de pro- cinciale kieswet aan de beurt. De ze wet moet daarna in den Senaat besproken worden en gestemd. Wanneer dit alles zal gebeurd zijn zullen we zoover niet meer van de kiezingen van M:ei verwijderd zijn. Zoodat, praktisch, alles onge- veer zal afloopen, alsof er geen rumöerig debat had plaats gehad en men in de Kamer 'geen ruzie had gemaakt. IJet totaal bedrag der ontvangsten Van den spoorweg bedroeg: In 1922 fr. 1125 millioeri In 1923 fr. '1267 millioeri In 1924 fr. 1686 millioen Men heeft dus in 1924, '420 miltTöen meer ontvangen dan in '1923 en 560 millioen meer dan in 1922. Wat de ontvangsten voor reizigers- vervoer aangaat, ziehier de cijfers; In 1923 fr. 354 millioen, In 1924 fr. 458 millioen.; En voor koopwarenvervoer: 1 In 1923 fr. 854 millioeri. In 1921 fr. 1122 millipeni :«0§: EEN NIEUW PROCES. Donderdag morgen is yoor. de Duitsch-Belgisclie. arbitrale recht bank het groot proces der Duitsehe levensverzekeringen herbegonnen. Daags na den oorlog bevonden de 10,000 Belgen, die .levensverzekerin gen bij Duitsehe maatschappijen had den, dat zij liet slachtoffer waren yan den toestand. Inderdaad, Belgie had voor'1914 geen ccntroolwet. op de Duitsehe verzeke ringsmaatschappijen en gedurende den oorlog trokken die maatschappijen hier weg, geen reserven latend, alles mee nemend wat zij konden meenemen. België dat zijüe aangehoorigen niet wilde blootstellen aan de devalorisatie van de mark, verbrak de contracten en Duitschland toen men liet betaling der verschuldigde polissen vroeg, weigerde in Belgische franks te betalen wat het schuldig was, aanvoerend dat men met de premies aangekochte waarden in Duitsehe fondsen had geplaatst kor tom, het wilde betalen in marken Natuurlijk namen de Belgische ver zekerden het niet aan en hi 'Juni '1924 werd het procos te Genève gepleit. On gelukkiglijk stierf de yoorzitter der rechtbank, vo.or bij zijn vonnis bad ge veld cn zoo moet heel het proces te Parijs herbeginnen. Voor Belgie treden op M. Bégault, voorzitter van het Verbond der Belgi sche actuarisseri, bijgestaan door MMrs Mahieu, vader en zoon, bij wie zich morgen zal komen voegen Mr Jaspar, oud-minister. De rechtbank bestaat uit M. Geux, voorzitter der rechtbank van Lausan ne, met als bijzitters, M. Fauquet, Bel gisch raadsheer bij het Beroepshof en M. Koene, Duitsch magistraat. De agent der Belgische regeering is M. Sartinj, advocaat-generaal te Brus sel en die der Duitsehe regeering M. Lenliard, gcrechtsraadsheer te Frank furt. De door de Duitsehers geleverde cij fers geven als reserven, einde 1919, fr. 52,716,591 in kapitaal. Belgie neemt dit totaal aan waarbij te voegen 5 p.c. aan intresten sedert 1 Januari 1920; De Duitscliers bieden aan te--beta len in Duitsehe waarden gekocht in papiermarken wij vragen Belgische franks of waarden voor 'den aankoop berekend op onzen frank. Mr Mahieu, zoon, zal de wiskunde 'en rechtskundige theorie der levensverze keringscontracten pleiten Mr Mahieu, vader, het analystisch standpunt cn 'de toepassing yan het verdrag van Ver sailles Mr. Jaspar her synthetisch standpunt. Men gelooft dat liet proces drie dagen zal duren. De verdedigers der maatschappijen, Mrs. F. Gaye, Partsch en Uppcnkamp pleiten dat de verzekeringsmaatschap pijen onmogelijk het gevraagde bedrag kunnen uitbetalen, des te meer, 'daar z?'j voortaan op Belgisch gebied geen zaken meer mogen doen. M. Uppenkamp betwist' nog, 'dat de Duitsehe staat niet kan verantwoorde lijk gesteld worden voor de verzeke ringsmaatschappijen. Mr. JASPAR, oud-minister, heeft Vrijdag namiddag en Zaterdagmorgen, gedurende meer dan '4 uren in naam van den Belgischen Staat het goed recht van de Belgische verzekerden verdedigd. Ilij begint met als eerste fout' aan de Duitsehe compagnies ie verwijten jn België verzekeringen te hebben geslo ten in franks en hunne reserven te hebben samengesteld in marken. Indien België de polissen vernietigd heeft, dan is dit omdat er in België geen enkel waarborg bestond en we gens de mogelijkheid eener gewilde ilgcmeeno failliet der Duitsclie maat schappijen. M. Jaspar geeft het volledig relaas der notas die tusschen de Belgische re geeringen en de mogendheden desaan- gaande- werden gewisseld, in 1919, toen hij minister yan buitenlandsche zaken was, met het' 'doel de belangen der Belgische yerzekerden te vrijwa ren. De 'door België opgestelde tekst is een door al de geallieerden aangeno men* tekst. Nooit heeft de Belgische Staat eeni ge maatregel genomen die indruischen zou tegen de belangen zijner landge- rioolen, zooals, de Diiitsche thesis, yopr il oudt, i Deze stelling is tegen alle gezonden zin vooruilgezet en 't is diep immoreel machtige Duitsehe maatschappijen te Zien, die weigeren aan kleine rente- nierkens te betalen, wat zij hen ver schuldigd zijn. ■■Gelukliiglijk is de Belgische regee- rmg tusschen gekomen. Het is eene schande de Duitsehe compagnies te zien profiteeren van het betrouwen, dat de Belgische regeerin- ,gen voor 1914 in hen stelden, 'om van daag te weigeren te betalen. De groote fout der. Duitsehe com pagnies, met het oog op hunne wetge ving, is geweest 'dat zij in Belgie ge contracteerd hebben in franks. De ver niezen die zij thans lijden zijn het ge- .velg hunner eigen fout. De Duitsehe verzekeringsmaat schappijen zullen liet noodige deel van het actief moeten afdragen om de Bel gische verzekerden voor alle verlies te behoeden. België wil niet beslag leggen op heel liet actief, ten nadcele van alle. verzekerden. De Belgische Staat wil zijne schuldvordering vaststellen. Hij haalt dc laatste balans der Vic toria van Berlijn aan, bedragend 149 millioen marken goud, met een boni van 10 millioen marken goud. Geeft ons die, zegt Mr Jaspar;" wij zullen niemand ruïneeren en de Bel gische Staat zal de gevraagde 50 mil lioen in Belgische franks hebben. Alleen voor de Victoria van Berlijn vinden wij in den bilan van 1923 een gebouw geschat, voor de 2/3 zijner werkelijke waarde, 14 millioen mark goud, 't zij een gebouw van 21 millioen of 100 millioen in Belgische franks. Geeft ons een hypotheek voor "de helft ervar. vn wij zijn betaald en 'dal door 'ééne maatschappij op de 22. Om te sluiten brengt Mr. Jaspar eene verontwaardigd protest uit tegen dé bewering der tegenpartij, 'die den eisch der Belgische regeering als schaamteloos heeft durven betitelen. Wij vragen dood eenvoudig dat schat rijk© Duitsehe maatschappijen geen arme Belgische, burgers zouden be stelen. w Zaterdag namiddag heeft Mr GAYE verontschuldigingen aangeboden voor Ce woorden schaamteloos door de Duitsehe maatschappijen gebezigd en zegt dat die uitdrukking liunnc gedach ten overschreden heeft. Daarna spraken nog M. SARTINI, voor den Belgischen staat en M. LEN- ÏJARD, voor den Duitschen Staat, om 1de pleidooien van heide partijen te be krachtigen. De voorzitter sloot hierop 'de 'debat ten, beide partijen aanzettend de mo gelijkheid eener transactie in te zien. Uitspraak binnen de maand. M. Yves Guyot, de gekende Fransche economist, kondigt in een tijdschrift volgende, regelen af, welke het goed is te onthouden: 4 Juii 1776 is een 'der groote ge schiedkundige 'dagen en jaarlijks vie ren alle Amerikanen den verjaardag van hunne onafhankelijkheid. Het is liun nationale feestdag independence Day Te Parijs wordt dien 'dag 'door 'de Amerikaansche Handelskamer een banket gehouden. Op 4 Juli 1918 was* de voorzitter Honorable Walter Berry, en hij hield er volgende toespraak: Mijne vrienden van Frankrijk, voor onze intrede in den oorlog en wij zijn er pas ingetreden hebben c!e Vereenigde Staten u geldelijke voor schotten toegestaan. Heden beseffen wij ten volle, dat gij gedurende vier jaren voor ons gestreden hebt. Dus waren die voorschotten yoor ons zei ven. Wij leenden aan ons eigen. Dus moeten die voorschotten tot den laat- sten dollar vernietigd worden», En hij voegde er bij: Vermits liet, «voor ons» was, dat uwe steden geplunderd werden, dat uwe hoogovens afgebroken werden, dat uwe werkplaatsen en fabrieken ont redderd werden, is het aan ons ze op ie houwen. En wij zullen het doen. En wanneer wij dat alles zullen gedaan hebben, zullen wij naar ons Vaderland terugkeeren, nog Frankrijk dankend, omdat liet de wereld van het pangor- manism heeft verlost». Alle aanwezige Amerikanen juich ten die woorden geestdriftig toe. Wij vragen enkel, deze woorden, tijdens den oorlog uitgosp'roken door een hoog geplaatst Amerikaan, even te vergelijken, met den cisch om spoedi ge betaling ons door. scnatoc Borah toegestuurd». VERGADERING DER LIBERALE FE DERATIE VAN BRUSSEL. Weer anticlericale uitlatingen. De Liberale Federatie kwam Zondag bijeen om dc candidaturen voor deu. Senaat té bespreken. M. Feron zegde dat hij een vurig verdediger is van de wereldlijke school, maar hij meent dat de toelagen voor de vrije scholen niet moeien verdwijnen door radicale afschaffing, maar wet door geleidelijke uitdooving. Voor het oogenblik staan wij voor een feit, en ik zeg tot mijne vrienden: Laat ons geen vërdeeling 'doen ont staan in onze rangen over dit feit. Laat ons. integendeel, zelf leeken- scholen stichten waar ze niet bestaan en een strTfng toezicht vragen op de vrije scholen. M. Huvsmans zegde dat men zoo spoedig mogelijk naar de onzijdige eri wereldlijke school moet terugkeeren', sooreerst door afschaffing der toela gen aan de vrije scholen, daar waar. a?j sectarisch of activistisch" werk ver richten. M. Huysmari-Van den Nest op vraag van M. Smetten, zegde dat hij onvoor waardelijk de dagorde van den Onder wijzersbond bijtreedt. Men weet dat 'deze dagorde 'de af schaffing der vrije scholen omvat. M. Anspach-Puissant, een ander candidaat zegt dat hij alle toelagen aan de vrije scholen zal weigeren. Alen ziet dat de lieeren libéralen, zelfs zij die zich' gematigd heeten, beslist den anti-clericalen weg willen ins'aaiL l)ë Franscho Compagnie 'de l'Est sJelde Donderdag Jn hare spoonveg- siaiie fe Parijs de nieuwe reuzenloko- motief f.en toon gebouwd in hare werk huizen te Epernav. Dit machien door 'de ingenieurs de euperpacifique 4100.1 genoemd, heeft 25 m. 30 lengte; het heeft 8 paar ge koppelde wielen van t m. 95 doorsne de en kan een trein van 400 ton slepen met. een snelheid yan 420 kilometer, per uur. De tender dor superpacifique kan 32 kuh. meier water bevatten, en 10.000 kil. kolen, meer dan genoeg om in een trok den afstand Parijs-Nancv af te leggen. Vrijdag morgen is te Buikom de Z. E. H. 'J. Mellaerts, stichter; van den thans zoo bloeienden Belgischen Boe renbond. in den ouderdom van S0 jaren overleden. De eerste Boerengilde werd op 26 Januari 1878 gesticht te St-Alfons- Goor, door den E. H. Mellaerts, al.sdan pastoor dier parochie. In 1882 werd hij naar Leuven ver plaatst cn bekwam er de medewerking der heeren Hellopulte en Schollacrt. Tn 1895 werd 'de eerw. h'. Mellaerts Diocesaan bestuurder der landbouw- gilden van geheel het aartsbisdom en in 1897 werd hij benoemd tot ridder, der Leopoldsorde. De E. H. Mellaerts was ook de stich ter in ons land der Spaar- en Leengil- den naar het stelsel RaifTeisen, en van dc vee- en landverzekering. in den schoot van 'den Boerenbond. kil] 0R Zaterdag namiddag zouden dc lucht reizigers Veenstra en Jacquemolfo eene poging doen om de duur- en af- s:andrekords der luchtballen te be machtigen. Zij zouden van de hoog vlakte van Koekelberg opstijgen. Het weder sloeg echter tegen en toen' Üe ballon schier gevuld was, gerankte Iu'j door een rukwind los en ging al leen de hoogte in. Ziehier nadere bijzonderheden over, dit ongeluk, dat gelukkiglijk enkel stoffelijke schade heeft veroorzaakt, maar waardoor de poging van Veen stra minstens voor een maand is ver schoven. Het vullen van den ballon is waarlijk* met grooten tegenslag gopjard gegaan. Het oxygeen, dat in ijzeren bussen ter pT?tïits gebracht was, werd al spoe dig onvoldoende bevonden. De ballon wilde maar niet omhoog. De opstij ging, welke tegen 4 ure voorzien was, moest weeral uitgesteld worden. Als dan werd het oxigeen. vervangen doop, gewoon vcrlichlingsgaz uit de nabij gelegen tanks van Koeckelberg. De op stijging werd dan voorzien tusselicn .Xi en 8 ute, 's axeftda^

De Volksstem | 1925 | | pagina 1