DE NACHTRAVEN Schatkistbons 5 Leeningen der Verwoeste Gewesten Een vliegtuig in de Seine gestort Aardbeving in Hongarije Zoekt gij eene plaatsing - gedisconteerd op 6 maanden Sneeuwstorm in Amerika Geheimzinnige brand ie Bottelaere Een gevecht tusschen politie en dieven te Antwerpen Doodeüjke val te Temsehe Zonderling treffen Icodelijk ongeluk I® Wommelghem De slachtoffers der mijn Verleent uwen steun De ontvreemding ten nadeel® der provincie Luik Elixir De Kempenaar Eedevaart naar Rem® Te 8 ure 's avonds was men nog al- JLijd bezig den ballori te vullen. Men voonag bet vertrek voor 9. ure ipf zelfs nog later. i (Van al' 8 uur was tie wind evenwel in ten waar tempeest, ontaard en de toe schouwers zagen hoe onder de geweldi ge rukwinden, de ballon om en weer geslingerd- werd, als wanhopige pogin gen aanwendend om te ontsnappen. Wel 100 soldaten waren noodig om tic koorden vast te houden, toen men Iiot schuifje aanbracht. Maar het was alsof de ontketende jplementen den spot dreven met het ,w?rk der menschen. De storm sloeg fl.cn. ballon letterlijk op den kant, beuk te er op en bleef er óp beuken, tot hij om zoo te zeggen geheel in het net $verd verwrongen. Door een aanraking met 'de klep werd het r.et verscheurd, de ballon wrong zich los uit de banden die hem' geketend hielden en plots schoot liet gevaarte de lucht in, eindelijk vrij, al leen. Op minder dan enkele; seconden .was hij verdwenen. Een uur nadien vond men liet totale ledige omhulsel op een kilometer af stand van de plaats der opstijging le- 'rug op het grondgebied van Jette. Volgens de eenen is het omhuldsel 'gesprongen, volgens de andere is het onbeschadigd. 3Jet is een geweldige tegenslag voor 'de lucht.vaarders en niet minder voor do heeren Vaxolaire, die zoo vrijgevig 'deze proefneming tot liet neerhalen 'van de records onder hunne bescher ming hadden genomen. Men beraamt op 30.000 fr. 'de kósten var. de re«s en een groot deel daarvan is reddeloos verloren. "Zoodra zij'kennis lfadden gekregen \an liet ongeval hebben heeren gebroe ders Vaxclaire Veenstra verwittigd dat rij hem (1e noodige geldmiddelen ter beschikking stellen om de proefneming ie -herkansen. Drie lotingen zullen in 'den loop de- »er maand plaats hebben ter Nationale Dank, telkenmale om 40 uur-'s mor gens, te welen: 10 Februari: 33e loting der 2e lee-' ring (5 t. h. van 1922): een lot van £.'>0,000 frank en twee loten van 100.000 frank. i 20 Februari: 2ie loting der 3e lee ning ,(5 t.h.- van 1933): twee loten van 50.000 frank en vijftien loten van '10 <>00 frank. 28 Februari: 34e loting 'der 'ie lee- n'ng (4 t. h. van 1921V:: 'één lot van r.cn millioen frank'. DE MEKANICIEN GEDOOD. DE BESTUURDER ZWAAR GEKWETST Parijs, 1 Febr. Een tragisch vliegongeval had gisterochtend te 11 ïiur plaats tegenover de renbaan van T.ongchamps nabij Parijs. Een marine-officier was in het wa- Kcrvliegluig Blériot nr 19 opgestegen aan dc Quai Galicne te Suresnes aan do. Seine. Hij was vergezeld door zijn mekanicien, zekeren Faucheur. Nadat.het vliegtuig eenige minuten 'in do. lucht was, dook het in de Seine. 3>o vliegtuigbestuurder Amanricli kon zich redden, maar hij had een boen ge broken. De mekanicien kon men eerst een uuv later opvisehen. Over de oorzaken van het 'ongeval frijn de deskundigen het niet eens. Do mekanicien Julien Faucheur, was iaren oud, Hij was weduwnaar en woonde in dc rue du Général te Bou logne. EEN VERHAAL UIT ONZE DAGEN door, Dr August Snieders 3 ste yervolg. Ik ben niet ie spreken... Maar ïuon, wacht... Zeg dat hij hier komc... freon, ik wil hem niet hier zien: zeg dal iiij wachte, totdat, ik u verwittig. De huisknecht heeft de kamer ver laten. Gedurende eenige oogenblikken woe len do tcgonslrijdigste denkbeelden bliksemsnel door Bronveld's hoofd; maar wat er ook moge woelen, de slot bom iv'. altijd Speelschuld is heilig; Speelschuld moet onmiddelijk betaald gorden, of men is in den kring der bpelcrs geschandvlekt; men is geban nen, men is als een ge<neene schurk gebrandmerkt!» Zonderling eergevoel! die h'eeren sullen den armen leverancier van eer lijk werk, maanden lang naar eenc gr cop zilverstukken laten wachten, misschien hem zelfs niet betalen; maar wal zij 's nachtverdobbelen, moet, .voor het weer nacht is, betaald zijn. Speelzucht, niet. zelden diövcn- fcrbtild. noemen- zij ecreschuld'f Driftig grijpt Bronveld naar den SCHOORSTEENEN INGESTORT TE ECER. Boedapest, 31 Jan. De sismogrff- fische toestellen van Boedapest wezen om 8 uur 7 op een aardbeving.in de nabijheid. Zij duurde 7 minuten, met bewegingen van 22mm. De aardbeving werd het sterkst gevoeld te Eger, waar verscheidene schoorsteenen* zijn inge stort; een vrouw werd gekwetst door een instortend plafond. Ook. te Gyoen- gyces Miskole en Satroaljajheivwer den de schokken terug gevoeld; te Boedapest minder hevig. Alleen te Eger werden de huizen beschadigd. De inwoners dier stad vluchtten de straat op. Om 8 uur 30 een nieuwe, minder snelle aardbeving te Eger. Op verschil lende plaatsen is paniek uilgebroken. voor uw beschikbaar geld, schrijft in op de ALLE VERKEER GESTREMD. Londen,l Fcbr. liet noordelijk ge deelte van den Staat New-York is ge teisterd door den felsten sneeuw storm van de laatste 20 jaar. Het was gistermiddag om vijf uur beginnen te sneeuwen en den volgenden ochtend lag de sneeuw drie voet hoog. Op som mige plaatsen hod de wind de sneeuw 20 voet hoog op elkaar gestapeld. In 'de door den sneeuwstorm geteisterde streken staan het spoorwegverkeer en het verkeer te water stil. De 20ste Century Express moest het na acht uur tobben, opgeven.. Dit was sinds de invoering van die snelverbin- ling tusschen New-York on Chicago nog slechts eenmaal vroeger geschied. Bij Syracuse sliepen honderden men sehen in de spoorwagens die niet ver der konden. Dc Hudson voert langs New-York (stad)' zooveel ijs af, dat- een overtocht per veerpont, die anders S minuten duurt thans een .uur en een kwartier vereischt. In New-York (stad), zelf ligt slechts 2 duim sneeuw.. Enkele dagen gelqdeij was te Bölte- laere brand uitgebroken in het, huis be trokken door August De Beir, zijn vrouw Marie Seeuws, eri hun vier kin deren. De helft van de woning 'brandde uit, waardoor de aangerichte schade nogal aanzienlijk was. Dit gebeurde omstreeks 10 uur 's avonds. Tengevolge van zekere geruchten werd een gerechterlijk onderzoek inge steld. Het parket, saamgesteld uit de hee ren Van den Bogaerde, substituut van den prokureur des Konings. Van Hau- wermeiren, onderzoeksrechter, P. yan Dousselaeré, griffier, begaf zich' ter plaatse om verscheidene getuigen en ook de echfgenooten De Beir te on dervragen. De man houdt, staande dat zijn vrouw, die hem slecht behandelt, het huis met. petroleum zou hebben bego ten. De vrouw loochent echter de fei ten. De vier kinderen zeggen 'dat bun moeder het huis niet in brand heeft ge stoken. De vrouw werd voorloopig 'in vrij heid gelaten, maar het onderzoek wordt voortgezet. bellentrekker en schier op hetzelfde oogenblik komt de huisknecht terug. Laat den knecht van den directeur binnenkomen. De bediende, stijf in zijn met zilver galon bezet kleed, ofschoon zijn mees ter eenige jaren geleden geen ander galon kende 'dan de scheuren in broek cn mouwen, slaat weldra, onbeweeg lijk als een lantaarnpaal, aan de deur en reikt Bronveld ene gesloten brief over. Met minachting staart Adelbert. óp den gegalonncerden knecht van den duitschen geldman, die zich', in zijne weelde, een aristocratisclien toon wil geven. Bronveld scheurt, den brief ópen," werpt een enkelen blik op het geschre vene, verfrommelt het papier en steekt het. in de diépe zakken van zijnen kamerrok. Dan gaat hij naar het, meesterstuk; zijne hand beeft nu hij het vastgrijpt on van den muur tracht los te haken, vdclhert heeft het prachtige werk ver spild en de duitschc Shylock cischt fle aflevering van 't geen hij... gewon nen heeft. Eenige slagen met 'de kaart en het meesterstuk, het familiehciligdoni, is het'eigendom van den duitsc-hen geld wolf, terwijl het vroeger .voor geen geld te koop was. Bah, heeft Murg gezegd, wat geeft De agenten Dorikens en Eeokels be merkten hij hun rondo aan de dokken een drietal dokkers, dié de stoomboot c Montpclier verlieten met een pak, dat zooals later bleek, een compleet porseleinen stel bleek te bevatten. De dokkers werden achtervolgd tot op 'de Paardenmarkt. Daar de agenten wanhoopten de verhelers te vinden, hielden zij de achtervolgden staan. Op dit oogenblik gingen vier onbe kenden voorbij, die de agenten begon nen te-smaden, en hun wilden beletten hun ambt uit te oefenen. Terwijl de agent Èeckels' 'de 'drie die ven in bedwang hield, eisc-hte de agent Dorikens dc cenzelvigheidskaart der onbekenden die hem voor alle ant woord op het lijf vielen, ten gronde smeten cn hem sloegen en stampten waar zij hem raken konden. Agent Eeckcls, die zijn maat niet kon helpen, loste een jraar revolver schoten in de lucht, waarop' 'de yier aanranders het hazenpad kozen. Agent Dorikens kon nochtans een liunner An bedwang houden, die te sa men met, de drie dieven werd opgeleid. Politieofficier Lautcm deed bij de oneerlijke dokkers, zekeren Van T., en zijn schoonzoon V., wppende Handels- steeg en den zoon Yan T.., wonende Eli- sabethsslraat, een huiszoeking, die een belangrijke partij glazep. aan de dok ken ontvreemd, deed ontdekken. De aangehouden aanrander De M., wonende Selderstraat en zijn broer, wonende Onderw-ijsstr.aat, die de vlucht kon nemen, doch-herkend werd, zullen zich' met de oneerlijke dokkers voor de Rechtbank te verantwoorden hebben. De twee aanranders die 'de vlucht konden nemen, worden opgezocht. Weduwe Yan Waiïwe, wonende Kou- Terstraat te Temsehe, wós in den kelder: gegaan ten einde daar het noodige te halen lot het bereiden van het eet maal. Pas was zij den kelder ingestapt, of haar 16jarig 'dochtertje, dal in de keuken werkzaam was, hoorde een dof fen slag. Verschrikt, sVield'e zij toe en vond haar moeder bewoegloos op den grond liggen. Als builen Zich zeiven, riep het meisje aanstonds om hulp. 'Gcburen snelden naar liet gasthuis# juist rechtover de wönin'g der wed. Van Wa'uwe gele gén, tob. einde er genees kundige hulp té gaan haïcri. Twee gc- neesheeren kwamen dadelijk mode naar de plaats 'des onlieflf/j^dó'èh kónden nog slechts 'den dood vaststellen. Haar ruggraat was gebroken. Zooals wij meldden trok men Vrij dag uit de waters nahijgde Hooden To- lenkaai twee lijken op. Zaterdagmor gen, zijn nabij het Gerechtshof twee personen schielijk overleden. Het was rond 7 uur 50, dat De Vilder Jan, geboren te Rijssel op 20 April 1867, gaswerkman, wonende Gasmeter- laan 69, met een wagentje aldaar kwam aangereden. De ongelukkige zak te ineen cn stierf bijna oogenblikkclijk. De bijgeroepen geneesheer schrijft den dood loc aan een hartkwaal. Het lijk werd daar liet doodenhuis der Bijloke overgebracht. Twee uur later kwam Gerard Bruyn- je, 67 jaar, wonende lïpyerstraat,3, met een stootwagen, geladen niet oude meu belen. gereden op den Ncderkoutcr hij was vergezeld van zijn neef. Gekomen ter hoogte der Kctelbrug naast het ge rechtshof, zakte de man eensklaps ten gronde. Overgebracht in een der loka- u dien lap versleten en renteloos lin nen! Zoo dacht ook Bronveld 's nachts, doch andere 'denkbeelden wellen in hem op, nu hij de schilderij in het vol le daglicht aanschouwt. Met onvaste hand haakt hij einde lijk de schilderij van den muur, werpt er een lafelklced over. als wil hij de weenende beeltenis voor zijn oog ver bergen en zegt tot den knecht: Neem dit en... hij meent er een grof woord bij te voegen; docli hij. weerhoudt zijne tong. Na 'die woorden wendt lïij zich' óm, en schijnt, in die houding te zullen wachten, totdat het. misdrijf want «wat hij gedaan heeft ik een misdrijf gansch zal voltrokken'; zijn. Als do knecht zal weggegaan zijn, zal hij de kamer sluiten, om alzoo te beletten dat er iets van de verdwijning bemerkt worde en middelerwijl zal hij geld trachten te vinden om het fami liestuk weer in handen te krijgen. Een gevaarlijke getuige verschijnt echter in de kamer, op het oogenblik dat de knecht van Bikkel liet tafeb- t'.leed om de schilderij slaat; die ge tuige is Ronald. f .Wet? roept de jongen, neemt die vreemde knecht moeders schoone' schilderij mee? De vader verschrikt eri wendt zich driftig om; liij ziet den jongen staan met strak gespannen gelaat en fonke len van het' Klein Justiciepalcis, kon een toegesneld geneesheer enkel den dood vaststellen, veroorzaakt door eene hartkwaal. Een erg ongeluk gebeurde in dc ge meente Wommelghem. Een Sjarigc knaap L. Van den Bosch", werd er door eenen brouwerswagen verrast en over reden. De rechterbil werd door de zwaar geladen wagen vermorzeld cn het kleine slachtoffer werd bij hoog dringendheid naar het St. Erasmus- gaslhuis overgebracht. De knaap heeft cr nog eene heelkundige bewerking on dergaan, 'doch niettegenstaande alle hulpmiddelen is de knaap kort nadien overleden. In de kolenmijn van t.Winlerslag Is een ijselijk ongeluk gebeurd. De werk man Lodewijk Dupont, wonende fe Has selt, Beekstraat, was in een gaanderij aan den arbeid, toen een zware schoor- baik kantelde en de man trof. Dupont werd vreeselijk verpletterd. Hij werd naar het verbandhuis overgebracht, waar hij ondanks 'de beste zorgen, overleed. Dupont was 49 jaar oud, ge huwd en vader van acht kinderen. aan de Kunstanaars en Nijveraars die deelnemen aan de Internationale Tentoonstelling te Parijs in 1925. Men Uoope loten van de Oftlcieele Tombola In alle Postkantoren. Prijs per lot: EEN FRANK Tien frank het boekje met nummer op het dekblad. EEN SLACHTOFFER VAN HET LIEDERLIJK LEVEN. Wij deelden reeds mede, dat een af deel ingoverste van het provinciaal goe- vernement, met name Victor Caulet, beschuldigd een som 300 tot 400 dui zend frank te liebbcn ontvreemd, ten nadoele van voornoemd beheer, zich te Luik bij de politie kwam gevangen ge ven. Caulet had gedurende eenigen tijd te Parijs verbleven, na hét plegen van ëen diefstal in Juni j.k Mejuffrouw Cli'., wo nende St. Gillisstraaft te: Luik, vergezel de hem, doch wist niets van den dief stal. Caulet eon oud-advokaaf, genoot het vertrouwen van den gewezen gouver neur, den heer Pet.y de Thozée. Hij trok een flinke jaarwedde, doch overhan digde slechts 500 frank per maand aan zijn gezin. Tijdens 'de jongste ondervraging door den onderzoeksrechter, legde Cau let volledige bekentenissen af. Toen hij te Luik terugkwam, vond hij in zijn brievenbus een gezegeld papier. Hij is namelijk betrokken in een bur gerlijk proces. Drie jaar geleden, ver kocht. een zekere Van W., een door het gerécht vervolgde leverancier van den vijand, een huis aan den heer G., die liet cjv zijn- beurt aan Caulet verkocht. Van W., werd veroordeeld tot het be talen van 200,000 frank- schadeloos stelling. Hij vraagt thans aan dc bur gerlijke rechtbank de vernietiging van den verkoop. VVV Jacques Neefs, Antwerpen. 29375-2 lend oog, zooals de knaap zich voor doet, als liij in eene hevige opgewon denheid verkeert. Stil, zegt de vader in verwarring en hij voeg?, erbij: het schilderstuk moet gerestaureerd worden. Zeg niets. De knaap gaat andermaal niet strak oog, elke beweging van den knecht na. Deze omwikkelt hetschilderstuk ge lijk een doodkistje dat hi> moet weg dragen. Snel verlaat Ronald dc kamer eri ijlt ?icf vertrek zijner moeder binnen, en nu de vreemde knecht, met de schil derij onder den arm, berieden aan den trap komt, staat mevrouw, streng doch kalm, hem of te wachten. Waar brengt ge die 'schilderij qeen?.vraagt zij. Naar mijnen meester, mevrouw. Wie is uw meester? De bankdirecteur, heer Bikkel. Wie heeft' 2e u ter hand gesteld? Mijnheer Bronveld in persoon. 't Is wel. Mevrouw begrijpt wat er gebeurd is: bet kostbare sf.uk gaat den weg óp, waarin reeds zooveel kostbaars en wie.weet wat al! verdwenen i9. Een oögcnblik is zij geneigd er de hand op te leggen en te beletten dat het fami liestuk het huis worde uitgedragen; doch neen! De vróuw beeft' cigehw'aardeT zij wil niet dat die. knecht getuige zij van de ye.ruedering bMrs ecblgenQojs, yan BISDOMMEN .GENT EN BRUGGE, ter gelegenheid van het HEILIG JAAR. De Bedevaart vastgesteld van Zater dag 26 Septemb. tot Zaterdag 10 Octob. is ingericht onder de liooge bcscher- ïaing van IIJL DD. Iloogw. dc Bisschop pen van Gent en Brugge cn hel Eorc- voorzitterscliap van den heer Minister J. Van den Heuvel, gewezen Bclgiseho Gezant bij den H. Stoel. Uitvoerend Komiteit voor het Bisdom Gent. Voorzitter Z. E. H. Van den Glicyn, Geestelijk Bestuurder der Bedevaart. .Onder-Voorzitters Ridder de Gliel- linck d' Elseghcm, Senator M. Evlenbosch, Senator. Schatbewaarder J. Van Nuffel, Be stuurder van De Volksstem Aalst. (Leden ZZ. EE. HH. Kan. Dc Ruyver, Pastoor van St. Baafs, te Gent en Coppietors, Pastoor-Deken, Aalst Graaf Ch, de Hemptinne, Gent, Voorzitter van St. Pieterspenning Graaf J. de Hemptinne, Gent De Valkcneer, schepen, Aalst Fr. Van de Kcrckhove, Aalst, Voorwaarden en prijzen der reis. De reis slaat onder de leiding van het Agentschap Th. Cook and Son, dat zich van Belgisch Spoorwegmaterieel mét spijswagen verzekerd heeft. Al de rij tuigen zullen dus rechtstreeks doorrij den tot Rome, derwijze dat iedere be devaarder, gedurende licel de reis zoo wel heen als terug, zijne zelfde plaats in den trein zal behouden. De prijs is vastgesteld als volgt 2c klas trein met hotel yan allereersten rang 2140 Fr. 2e klas trein met hotel van eersten rang 1850 Fr. 3e klas trein met hotel yan tweeden rang 1500 Fr. De Bedevaarders van het Bisdom Gent schrijven in Te Gent, bij M. G. Dubrulle, (Druk kerij St. Augustinus)1, Zonnestraat, of bij M. W. Silfer# Boekhandelaar, Kruis straat, 1. i Te Aalst, bij M. Jean Vari Nuffel, Drukker, Kerkstraat, 9-21'. Te Eekloo, bij M. J. Roegiers, Brug- schestraat, 27. Te Ninove, bij Jufv. 'C. Fransman, Burchtstraat, 35. Te Rcnse, bij E. II. Delcoïgrie, Pries terstraat. Te St. Nikolaas, bij M. 'A'dvókaat' Mnurits Meert. Te Dendermondc, bij M. Aug. Cam- bier, Werf, 3. Te Audenaerde, bij M. 'A. De Paepé, Schepen. Te Geeraardsbergen bij M. .Vincenfl Van Bossuyt. Bij zijne inschrijving moet 'de Bede vaarder eene borg van 100 fr. storten, welke later vari de reiskosten afgetrok ken wordt, en enkel terugbetaald wordt, indien "de Bedevaarder door een geval van heirkracht aan de reis moet ver zaken. De prijs 'der reis móet' gesfort wór den voor 1 September door postcheck op rekening N. 138559, van M. Jan Vari Nuffel, 9-21, Kerkstraat, 'Aalst. Omstandige en geïllustreerde pros pectussen der Bedevaart worden kos-> teloos gestuurd aan allé "aanvragers. het huiselijk" leed eri lijden, van 'den twist en de tweedracht, die er heer- schen; zij wil nog de ee£ eri de faam: van Bronveld redden. 't Is wel, heeft ze gezegdóri Wendt' zicli om, want haar oog is vochtig eri haar hart jaagt zoö geweldig, dat zij! door het onstuimig geklop "dreigf ver raden te worden. Nu zij alleen is, bersten bare tranen' los, minder om het verloren juweel dan wel om den diepen val, die schande, het gemis van eergevoel, waartoe haar, echtgenoot gekomen is^ Als de kalmte is teruggekeerd, wil' zij Adelbert zien; zij gaat naar zijne kamer; 'doch de speler heeft, boven op den trap verborgen, het tooneel tus schen zijne vrouw en den knecht, be luisterd cn snel heeft hij zich uit do voeten gemaakt'. In de kamer vindt mevrouw kleinen Ronald, die bezig i9 met eene ingelijste print, aan den muur te liaken, daar waar het meesterstuk gehangen heeft.- Wat doet ge, kind?, yraagt dé moeder. NVordE voortgezet. De volgende werken zijn reeds op nieuw verschenen i 'Anna Dieu-le-; feut, Scherpenhouvel, De Gasthuisnon en Oud Speelgoed I. Te verkrijgen in Voor God en 't Volk' Huidavetlerstraat 2i, eerste yeidiep, AnLwerpeoj

De Volksstem | 1925 | | pagina 2