f I Overlijden van den lieer Feiix Oe Hert O m -- Over verboden wapens Vrijdag' Febr. 4925 1 DE POLITIEKE TOESTAND TE ANTWERPEN iseawiaarsgiffea vaar dan Pass DE VOLKSSTEM XXXI' JAARGANG NUMMER 31 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tol. 114 33A-G-B3LiAD I S CENTIEMEW WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Amandus |Zon op 7,16, ondor 4,5|| Voll# Maan den 8 publiciteit buiten het Air. AALST b Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, t<j Bruföel. Eue 'de Riohelieu^ Paxije, Bream's Buildings, 6, I/pridres E. C. 4. V BURGEMEESTER DER STAD AALST OFFICIER IN DE LEOPOLDSORDE De stad Aalst is in rouw gedompeld. De lieer burge meester Ijelix DE HERT, is .Woensdag avond overle den, De droeve mare verspreidde zicli Donderdag morgend bliksemsnel door de stad en verwekte algemeene ontroe ring. Immers M. Felix DE HERT was een Aelstersoh figuur in den vollen zin des w-oords, Wie herinnert zich niet de grootsdie en gulhartige wijze, waarop de Heer Felix DE HERT onthaald werd, toen Mj op 21 Juli 1919 officieel aangesteld werd als burgemeester onZer stad Meer dan 36 jaren.maakte de beer Felix DE HERT deiel van den gemeenteraad en dat lange tijdperk be wijst ten overvloede dat hij bet vertrouwen genoot zijrief medeburgers. In Januari 1903 werd hij tot scbepene van Onderwijs en Schoone Kunsten gekozen en wat bij vooral op gebied van onderwijs gedaan beeft, zal niet zoo licht geëvenaard worden. Ook beeft onder zijne leiding bet onderwijs, zoowel het vrij dan het officieele, bier cene nooit geken de uitbreiding genomen. Ook op Kunstgebied deed zijne heerlijke werking zich voelen en steeds was hij bezorgd om den kunstzin in onze stad te ontwikkelen. Zoo is de stad niet alleen door zijn toedoen met menig kunstwerk verrijkt, zoo droeg hij het zijne bij, om de oude kunstgevels van be staande gebouwen van vernieling te redden, zoo wist hij de beoefening der muziek in alle standen der samenle ving aan te moedigen en te verspreiden. De Akademie en het Muziekkonservatorium zullen steeds twee parels blijven aan de eerekroon zijner onvermoeibare werk" zaaniheid. Burgemeester benoemd bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1919, Ka het aftreden van wijlen M. Leon Ghceraerdts, was hij geroepen, om dezes grootsc'h jverk voort te zetten in moeilijke omstandigheden, M, Felix DE HERT was immers pas zelf uit hei ge vangenschap waarin de Vijand hem maanden lang ge houden had, teruggekeerd. Onze nijverheid was zoo goed als totaal vernield, alles nroest hermaakt, hernieuwd wor den. Doch met zijne.karaktervolle rtandr.istigfhéld en zijne grondige ervarenheid Zette hij zidh vol moed aan het werk. Èn dat ook zijne politieke tegenstrevers Vertrou wen hadden in zijn heilzaam werken, getuigden de woor den welke in de aanstellingszïtting als burgemeester, hem door den heer De Windt toegestuurd werden De teugels van 't stadsbestuur werden aan een goled en rechtzinnig man toevertrouwd. De leden der minderheid stellen vertrouwen in uwe leiding....» En dat vertrouwen is niet beschaamd geword'en. Wel zijn nog alle moeilijkheden niet overwonnen, doch een ruim deel is uit de baan geruimd en niet fierheid mocht hij terug blikken op den weg afgelegd onder zijn Uk- stuur, Ook zal de stad Aalst zijn aandenken in eere bewaren, Bfhoorende tot c'ene overtuigd katholieke en diepge- loovige christene familie, welke ons reeds in 1817 een pastoor-deken, de Z.E.H. Petrus Engelbertus De Hert, schonk, had M. Felix DE HERT reeds van zijn pril ste jeugd in de rangen der Katholieke strijders p,ost ge vat,. Volkomen onbaatzuchtig cn énkel liet goedé voor 't oog hebbend, deed hij zich spoedig gelden en werd hem behalve een mandaat van' gemeenteraadslid, ook nog dat van provincieraadslid toevertrouwd. Ook was hij lange jaren plaatsvervangend senator. Voorzitter van al wat onze stad aan Katholieke 'en liefdadigheidswerken telt, wist hij deze ook te doen bloei en. Ook zal zijn afsterven algemeen betreurd worden. Terecht mag wel van den heer Felix DE HERT <rë- zegd worden dat hij zijne loopbaan wel vervuld heefteen dat de Opperste Rechter hem hierboven loon naar wer ken zal schenken. He Volksstem neemt van harte deel in het smartelijk verlies dat zijne teergeliefde kinderen en naastbestaan- den komt te treffen en bidt hen, hier de rechtzinnige blijken van rouwbeklag te willen aanvaarden, :§0§: SLECHTS EENE KATHOLIEKE LIJST VOOR DE WETGEVENDE VERKIE ZINGEN. STAATSMINISTER SEGERS GAAT ALS GECOÖPTEERD SENATOR OVER IN DEN SENAAT, Dé onderhandelingen, die sedert enkele weken gevoerd werden tus schen de twee Katholieke groepen in het arrondissement Antwerpen zijn afgeloopen en het geschil is beslecht geworden door den ver zteningsraad aan donweïken het werd onderworpen. De toedracht der zaak wordt uitgelegd in de volgende mededee- ling, dewelke wij gisteren in den loop van den dag ontvangen heb ben. IN DE KATHOLIEKE EN GRONDWETTELIJKE VEREENIGING Het bestuui'seomïteit der Ka tholieke Grond\vtett!dlij|ké Uej-ee niging van Antwerpen vergaderde Maandag avond, 2 dezér, onder het voorzitterschap van den! heer Staatsminister Segers. Deze laatste gaf verslag over de ondeilhandeTingein, die gevoeild werden door de afgevaardigden der Vereëniging (Katholieke Par tij) tot de groep, voorgezeten door den heer Van Cauwelaert (Ver- eenigde Katholieken) Uit deze Onderban'dëlingén blijkt dat de gïoep Van Cauwe laert tot akkoord is om,als ge- meeiischappelijk programma bij de wetgevende Verkiezingen hét programma te aanvaarden'dat onlangs wérd opgesteld door jhet Katholiek Verbond, hetwelke Jn al de katholieke dagbladen is afge kondigd en dat onder andere, 's lands eenhdid bevestigt (één gou vernement, één parlement, één centraal bestuur, één legér, één magistratuur), terwijl hét tevens de gelijkheid in recht en in feit van Vlamingen en Walen uitroept. Van den anderen kant zal elk van beide groepen hare sélfstanr diglicid bewaren en het- recht bezit ten haar afzonderlijk prtogTtonma te verdedigen, steeds blijvend bin nen bet raam van bet algemeen programma van' het Katholiek V erbond. De beidé groepten zouden tot overeenstemming kanten betref fende de algemeene leiding van den kiesveldtocht, Voor de commissie van verzoe ning, ingesteld door het Katholiek Verfeond, hebben del afgevaardig den de manier besproken op de welke het zou behporen de ge meenschappelijke lijstén voor de Kamer en voor den Senaat op te maken. Zij hebben zich ook bezig gebonden met de vraag die door het Katholiek Verbond werd uit gedrukt, wat aangaat de candida- tuur van den heter Staatsminister Segers.. Het Katholiek Verbond hééft Feddratie der ItafLoËdke Vieree- nigingen en Kringen, waarvan de heer Segers de voorzitter is, zou den hem door coöptatie in den Se naat willen zien treden, derwijze dat hij zicli op een Verhevener standpunt zou kunnen plaatsen en zich meer volledig wijden aan 'de algemeene leiding van" de Katho lieke Partij van het land. Het Katholiek' Verbond heeft ten dien' einde aan de Katholieke Vereeniging van Antwerpen af-; schrift gezonden van hét proces- verbaal zijner laatste zitting lui dend als volgt v J< De Verzoeningscommissie sa- mengasteld uit 'heeren Poullet, Helleputte, Van de Vyvere en Libbreeht, geeft verslag aan 'het bureel van het Katholiek Ver- bond, Na de afvaardiging van beide groepen geboord te hebben, ste]- len de leden der Verzoenings- i) conlmïssie vast, dat beide met een' rechtzinnig verlangen tot heréeniging bdzield saj'ri: Beider programma's zijn best overeen te brengen. Beide groepen im m'ers hebllen het kiésprogram- ma van het Katholiek, Vejrbonid aangenomen. Zij zijn het ook eens op dit punt om elk zijn bijzonder programma te verder digen, in den geest van het Ka tholiek Verbond. Wat de samen- stelling der lijsten betreft, hier schijnt liet hun moeilijk zoo niet onmogelijk beider zienswijze overeen te brengén. Zij oordee- len dat, in die voorwaarden, zij 'hun zending als beëindigd moe- ten beschouwen. (Get.) Poullet, Helleputte, Van de Vyvere, Libbreeht. Het Liïeel van het Katholiek Verbond na kennis genomen te hebben van het verslag der ver zoeningscommissie, is van Oor deel dat een poging moet worden aangewend in het belang van a ganscli de katholieke partij en van het Katholiek Verbond, In die voorwaarden meent het Katholiek Verbon'd Oen 1 driir genden oproep te moeten doen aan de Katholieke 'Assosiatie van zou verzetten liegen IdeZe oplos sing dat haar voorzitter en af- Antwerpen opdat zij zich niet gevaardigde, Staatsminister Se gers, aan de keuze van de katho- lieke Senaatsgroep door coopta- tie zou voorgesteld worde. Zoo zal hij zich meer aan de algemeene belangen der kaïho lieke partij kunnen wijden en aan het bestuur van het Katlio liek Verbond waarvan hij tot voorzitter is parigesteld. Na eene gedachten-wisseling be treffende deze m'éd!edeéling toefeft de Katholieke Verëenigin'g na bij monde van verscheidene led'en van haar bestuui'seomiteit harc| diepste erkentelijkheid te hebben uitgedrukt voor de diensten Welke de heer Segers niet opgehouden heeft haar te bewijzen in den loop van een onafgebroken mandaat van 25 jaren, en na haar diep spijt te hebben uitgedrukt, dat de heer Segers, met het oog op de hoogtere belangen der partij zich in de on mogelijkheid gesteld ziet nog ver der te aanvaarden van ïjedht- streeks door de Katholieke V;er- eeniging van Antwerpen als can- didaat te worden aangeduid -aan baren mandataris zijne vrijheid teruggeschonken, alhoewel den wenseh uitdrukkend dat hij voor zitter van de Vereeniging zon blij ven. De Heer Segers zal dus op het initiatief van het Katholiek Ver bond en van de Federatie der Ka tholieke Vereen'igingen en Krin gen bij wegte der coöptatie aan de keuze zijner vrienden van den Se naat worden voorgesteld. Het comiteit der Vereenïging nam vervolgens kennis van een schrijven van den heer Van Cau welaert, waarbij deze laat weten dat zijn groep 'liet ermede eens is om, ah gemeenschappelijke basis van de kiestcerking bij de aan staande verkiesingen het door het Katholiek Verbond opgemaakte, programma te aanvaarden. De eandidaten van zijne groep zullen zich verbinden, geen enkel gedaeht te verdedigen dat in strijd zou wezen derwijze voort te zet ten, 'dat de toenadenng tusschen beide groepen doelmatig en duur zaam worde. Het eomiteit besluit zijne in stemming hiermede uit te druk ken en zich met de andere groep- in verbinding te stellen om de laatste bijzonderheden betreffende den aanstaanden kiesstrijd te regelen. Het besloot tevens Vrijdag 13 dezer te vergaderen, om over te gaan tot de aanduiding zijner ean didaten -voor de Kamer en voor den Senaat. 100; Barones de Beersel, 100; H. Clément, Ste. Re- Barones L'. 'de Door 'den procureur 'gfeneraaT bij het beroepshof te Brussel, werd als antwoord op een schrijven van den korps-commandant der Belgische gendarmerie ter kennis gebracht, dat zekere omzichtigheid in acht dient genomen bij het afzoeken van zakken bij wanbedrijven of op kermissen, bals, slakingen, enz. Tot besluit, vindt bij, in overleg met den minister van Justicie, dat de gendarmerie, maar de zakken, mag af zoeken van de personen, die zij ont moet, als er bewijzen bestaan, welke ar doen vermoeden dat die perso nen, waarvan 'de omstandigheden niet toelaten ze te verdenken een misdaad of een wanbedrijf gepleegd te heb ben. - Het' is maar redelijk dat rustige, vreedzame menschen niet lastig ge vallen worden met een lijfonderzoek, wat echter anders is als men weet of verzekerd is, met vulgaire bandieten te doen te hebben. Ook op zekere gemeenten waar kermissen en feesten gegeven worden is fyet afzoeken noodzakelijk, want in de rneesle gevallen, komen zekere soort, lieden er gewapend en om ruzie te maken en te vechten. VIJFTIENDE MJ ST. Overdracht der vorige lijsten: fr. 77.157.34; Congregatie van de H. Maagd, Aubel, 50; Bank, Peruwelz, 50; Jules \V. R. de F., 50; Eerw. Pa ters Redemptoristen, 560; Konfcren- cic van St. yincentius Paulo, St. Jos- se, 332; L. V. R. 50; M. De Brie August, 50; M. en Mevr. Fr. Huy- brechts, Brussel, Roest d! Alkemade, Hart, zegen ons, 25; nilde, *100; Baron Villenfagne de Vogelsanck, 500; M. J„ Van Alderwerelt-'Houtuyn, 50; ]Da- men van Maria, TJkkcl, 200; Dr Ma- tagnc, Brussel, 100; D. F. M. A. Luik, Durnal, 100; A. S., Brussel, 25; M. en 500; Baudouin, 50; Edm. Capelle, Mevr. Feiix Beckers, '100; M. H. 100; J. M. B., Antwerpen, Berchem, 25; Ter eere van het H. Hart, Geeraerds- bergen, '100; G. Waterloos, Gent, 50; De Brabandere V., Gent, '100; Resi dentie O. L. Vr. van yiaanderen, Gent, 100; M. Jos. Libbreeht, senator, id., 100; B. Z., Gent, 100; M. en Mevr. Masselies, Deerlijk. '100; M. en Mevr. Watcrloos-Fiéve, Gent, '100; C. B. T. Ranst, 100; Ter eere van het H. Hart, voor eene genezing, 20; M. Albert' Snoeck, Gent, 20; A. B. Belcele, 20; A. D. D. Kortrijk, 10; wVoor eene gene zing, Wygmael, 5; Opdat de H. Maagd mij de gevraagde gunst zou yerleenen, 5; God zegene mijne familie, 5; M. G. Ti., '10; Jacques 'en Colette Hersens, 10; L. S. 20; Twee Derde "or'delingen, van Sint-Franciscus, 10; Naamloos, Gent, 20; A. B., Antwerpen, 20. Totaal: fr. 82.344.34. i

De Volksstem | 1925 | | pagina 1