7 Zaterdag Fel)i*. 1925 Frankrijk en het Vaiikaan Bisschopswijding Amerika en de Universiteit van Leuven Kaotnijverheid De bespreking over Bestuurlijke Amnestie in. Uit Rome Nog de zaakDe May Aanzienlijke diamantdiefstal te Antwerpen Congo Confrontatie aan de grens Kerkstraat, 9 en 21, Aafst. Tel. 114 XXXI® JAARGANG NÜMMER 32 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 6.75 Uitgever: J. Vak Nuffel-De Gendc Publiciteit buiten liet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brjksel. Eue de Riohelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, I.on dres E. C. 4. Ï7"ii'n,.iiii ie. riiliirla^mSt/ H. Romualdus Zoo op 7,14, onder 4,56 Vollo Maan den 8 Hek nieuws, dat de Fransclie regeering de ambassade bij het Vatikaan afgeschaft heeft, zal zon der twijfel eenen diepen indruk verwekken, niet alleen in Frank rijk, maar in de gansclie Katholie ke wereld, Deze treurige daad, gesteld door cene anti-godsdienstige regeering, zal een bijzonder leed zijn voor de katholieken van Elzas en Lotha ringen, die de beste betrekkingen inet het Vatikaan wensdhen te on derhouden. Frankrijk denkt mfet den wenseh van 6 miljoen katho lieken van die nieuwe wingewesten geen rekening te moeten houden, en dat een eenvoudig en tijdelijk gezantschap voldoende moet blij 'ken.... Frankrijk' komt, na zijne Vér- keerde handelingen in Syrië, eenen nieuwen misslag te begaan tegen het Katholicisme. Bet schijnt te vergeten,dat het Katholiek Geloof sedert den oorlog van dag tot dag reusachtig sterker wordt,, en dat de zedelijke macht van den Paus zich uitstrekt over de gansche wereld Wij moetien ook betreuren, dat ér een Fransehe priester gevonden werd, om in de Kamer de zedelij ke macht van den Paus in twijfel te komen trekken. Die priestei- député is niemand minder dan 1' abbé Lemire, die onder den oor log reeds stilaan afgleed op de ge vaarlijke hélling van het imperia listisch extremisme, hetgeen ons dan ook niet moet verwonderen dat die abbé zekere argumentén aanhaalt tegen het Pausdom, om 'de Almacht van de staatssouverei- n iteit te verdedigen. Die abbé Lemire is miristefiS 'eene halve eeuw ten achter iri de conceptie van het moderne inter nationaal publiek recht, en het is spijtig, dat zulke mensohen zich piet eerst beter voorlichten en be denken, vooraleer hunne giedacjh- ten zoo blindelings te komen vel— dedigen... Priester Lemire houdt "er ook ei genaardige gedachten op na, over hetgeen de rol van eenen ambas sadeur moet zijn aan het Vatikaan. Onze gezant moet hoog en luid kunnen spreken te Rome zieg- dc hij. Stillek'ens aan, M. Ie député du Nord Sedert wannéér zou één Fransehe diplomaat de les te spel len hebben in bet Vatikaan Gij zijt waarlijk mis, M. Le mire, en het grootste bewijs dat ge het verkeerd voor hebt, is het feit, 'dat gij alleen de goedkeuring hebt weten weg te dragen van de natio nalisten en van de radieo-socialis tische regeering. die u een loya ler) vijand noemen... Wij hebben intusscben het recht ér anders over te denken dan gij. Wij meenen dat Frankrijk, uit haat voor den katholieken gods dienst, eenen nieuwen en grooten misslag begaan heeft, met zijn ge zantschap uit Rome terug te trek ken. Frankrijk heeft, meer dan gie lijk welk land van de wereld, rust en vrede noodig. om zijne bloedige wonden van onder den oorlog Ie kunnen lieelen Frankrijk is ook het land dat meest te vreezen heeft van eiken nieuwen oorlog, omdat een nieuwe oorlog den totalen on dergang van dit land zou kunnen tl aanstellen. Welnu, de eenigc ze delijke macht, die in staat is den vrede te bewerkstelligen in de we reld is liet Pausdom. In plaats van die macht te willen afbreken cm „krenken, bad Frankrijk veel wij zer gehandeld niet de' macht van bet Vatikaan te steunen en te ver meerderen, en bijzonderlijk mfet de intieme gevoelens van een groot gedeelte zijner bevolking niet diep en bloedig te krenken Frankrijk is, door eigen schuld, op eenen slechten weg. en wij drukken de innige hoop uit, dat het eoo vroeg mogelijk tot berouw en inkeer zou komen vooraleer het te laat zij^ Mgr De Cleeme, van de Missies; van Scheut onlangs benoemd tot Aposlo- lisch-Vikaris van Leopoldsville (Con go); zal op 24 Februari aanstaande de. Bisschopswijding ontvangen 'uit de handen van Z. Em. Kardinaal Mer oier. De plechtigheid zal plaats heb ben in Onze-Lieve-Vrouwkerk te Ant werpen.; i De rector van de L'euvensche Uni versiteit, Mgr. Ladeuze, doet in een brief, die de New-York Times af kondigt, beroep op de hulp yan 'den ge wezen voorzitter van het Belgisch hulp-comité, den secretaris yan han del, Herbert Hoover. Zooals u weet schrijft Mgr Ladeuze, is de opbouw van de bibliotheek der Leuvensche Universiteit een werk dat een groep Amerikanen, aan wier hoofd prof. Ni cholas Murray Butler stond op zich genomen heeft. Vier jaar geleden is daarmede begonnen, maar het werk dat slechts een derde van de voltooiing bereikt heeft, is stil blijven staan. Men lieeft ons 'doen weten, 'dat het voorloopig onmogelijk is, met den bouw verder te gaan, omdat de noodi- ge fondsen ontbreken. '«Het [Belgische hulp-comiteit' heeft 20 miljoen Belgische franks voor den herbouw van de bibliotheek bijgedra gen, en Hoever heeft eerst, onlangs uit andere bronnen 50.000 dollar vergaard en voor dit doel overgedragen. Mgr Ladeuze zegt verder in zijn brief Het was oorspronkelijk een geheel Amerikaanscli plan, een Ame- rikaansche belofte, cn wij- hebben het gevoel, dat misschien u en uwe colle ga's genoeg belang in 'de zaak zouden hebben om uw hulp beschikbaar te stellen ten einde voor ons de noodige fondsen bijeen te brengen ter herstel ling van onze bibliotheek. Niets wat u ooit voor Belgie ondernomen heeft, is slechts ten deeïe gedaan. Het is voor namelijk daarom dat we ons tot u wen den». De New-York Times F wijdt aan den bovenslaandcn brief een hoofdar tikel, waarin het blad zegt Er schuilt geen verwijt in het beroep, dat de rector van de Leuvensclie Universi teit op Hoover doet. Hij vraagt hulp, om geld ter herstelling van de Leuven sche blibliotheek te verzamelen. Het werk had eigenlijk 'in Augustus '1925 gereed moeten zijn. Dan wordt het vijfhonderd jarig beslaan gevierd. Het had een geschenk moeten zijn van het Amerikaansch volk aan het Belgische volk, als een teeken van onze bewon dering voor de heldhaftigheid en den inoed van Belgie. «Ook moest het 'dienen als 'een ge- denkteeken voor gesneuvelde Ameri- kaansche soldaten. Duizenden perso nen hebben tot dit (loei reeds bijgedra gen. Veel geld is vooral van scholen en kerken hiervoor ingekomen.- Maar nog is de volle som op lange niet bij een. Het is niet meer 'dan natuurlijk, zoo gaat de Times verder, dat de Belgen zich' tot, den secretaris Hoover wenden. Wat Hoover tijdons den oor log voor hen gedaan heeft, zullen zij nooit vergeten. Hoover heeft altijd zijn belangstelling in Belgie behouden. En vooral had hij een warme belangstel ling voor den herbouw van Belgie. '«Herbouwing van do universiteit ehj voor zoover dat mogelijk is, herplaat sing van 'de verloren werken uit 'de universiteits-bibliotheek vallen zeker geheel binnen het kader dezer belang stelling. Wanneer Hoover er toe over zou gaan gevolg te geven aan het ver zoek van 'de Belgen, dan zal zijn moei te zeker niet onbekroond blijven. Nog moeten er 500.000 dollar verzameld worden. Wij mogen niet. vergeten, dat het cene belofte is, die hef, Amerikaah- Frho volk 70S jaar geleden aan kardi naal Merrier heeft gedaan». Het lijdt, geen twijfel of velen zullen er te vinden zijn. die Hoover in deze nieuwe taak willen bijstaan, De "ophoopirig van de kolënvoórira- den hebben, sinds eenige weken, een gfoole. verlamming op de markten veroorzaakt. Het feit 'dat van de 360,170 ton kolen 'die de cokesovens verbruiken, het grootste aandeel uit het buitenland afkomstig 'is, draagt bet zijne bij om de krisis te .verscher pen. Einde December bedroegen 'de voor raden kolen '4,129,100 ton, zijnde 207,630 Ion meer dan 'de vorige maand. In de Kempen is 'de yërlïou ding nog grooter. Iedere maand noemt 'de voorraad aldaar met 3,410 ton toe, zoodat er thans reeds 142,000 ton kolen opgestapeld liggen. Een tweede, niet minder ongunstig Verschijnsel is 'de ongenade waarin sommige bijprodukten bij de koopers gevallen zijn. Wel bedroeg 'de voort- brengst van briketten en eitjes in De cember '150,630 ton tegen '147,920 Öe vorige maand, maar 'dit cijfer valt' nog in de verste verte niet te verge lijken bij het cijfer 217,920 dat in 1913 gemiddeld bereikt werd. Met het oog 'op 'deze kritieke ver houdingen verwacht imeri zich' aan een al ge me ene prijsverlaging van '10 fr., vooral omdat ook 'de loonen zullen herzien worden. Intusscben is 'er w'einig bedrijvig heid öp de markt, ook' ten gevolge van 'de buitenlandsche mededinging. VÖor de briketten ligt' verdere prijs daling voor de hand, terwjil 'de eitjes haast niet meer worden gevraagd. Ja !Neen.: Dnth". [15 '4 [1' [43 [4 <12 A 3 [IS 2 (4 4' 2 2 6 9. i7j 78 23 [49 De Ivamerafdeelingen hebben Don derdag het voorstel Blavier op de be stuurlijke amnestie besp:rokcn. Het voorstel werd met 78 tegen 23 stemmen en 19 onthoudingen goed gekeurd. Verslaggevers zijn bh. Die- voet,, Marck, Eeckclacrs, Ilubbens,! Doms en Colleaux. De uitslag van de 'Stemming was 'de volgende: Afdeeling. I II. iv« ,v. lVI, Wij geven hier enkele bijzonderhe den over die bespreking. Ie afd. Aangenomen met 15 stemmen tegen 4 en '1 onthoudin; .Verslaggever Van Dievoet, Warme verdediging door 'den hli. Van Cauwe- laert cn Van Die'yoet tegen de libera len, wier woordvoerder de heer Claes was. He 'afd. 'Aangenomen met' '13 stemmen tegen 5 en 4 onthoudingen. Tfc h. Blavier gaf een korte uiteenzet ting van zijn voorstel. Het werd be- kampt door de heeren Lamborelle en Broun, die vonden dat er. geen on recht begaan was. De lib. Marck en Blavier weerleg den de liberale opwerpingen, waarna cJc h. minister Van 'de .Vyvere 'een prachtige -uiteenzetting gaf van het' bedreven onrecht en het lijden der gebroodroofden. Om redenen van rechtvaardigheid en voor den vrede en de eendracht m hef land vraagt de li. minister dat men liet voorstel Taan- neme. Onthouding van eenige socialisten. Ulo afd. Aangenomen met 12 stemmen tegen '4 en 3 onthoudingen. Verslaggever dc h". Eeckelaers. AI de socialisten stemden voor. Ve le katholieken afwezig. De h*. Masson, minister van Rechtswezen, stemde voor onder, yborbehoud van eeiiige wijzigingen. IVe afd.'iAangenomen met '18 stommen eri 2 onthoudingen. Tegen stand vanwege 'de liberalen. Verdedi ging door 'den H. Riibbens, die als verslaggever werd aangeduid. 1 Ye afd. iAangenomen met' '14 stemmen tegen 2 en 2 onthoudingen. Verslaggever 'de h. Doms'. VJe afd. Verworpen mei 0 stem men legen 9 en 7 onthoudingen. Ver slaggever 'de li. Colleaux. Bckampt 'door de liberaal Pierco eri de; socialisten Mathieu, Leonard, Berlez en 'den Vlaming Mostacrt' (front)'. M. Picard was afwezig. Ver dediging 'door 'de hb. Ramaeckcrs en Soudan. Verslaggever, 'de b. Colleau*, De Bedevaarten van het H. Jaar. Het is oprecht pijnlijk vast te stel len dat, terwijl liet officieele Frank rijk aldus zicli tegen den H. Stoel keert, het Vatikaan in Duitschland cene geheel andere stemming ont-* moet. Inderdaad een allervoordeeligst concordaat is zoo pas gesloten tus- schen den II. Stoel en Beieren. Het godsdienstonderwijs 'der jeugd in de lagere scholen, de vrijheid van den H. Stoel in de benoeming der bisschop pen, de economische toestand tier geestelijkheid, het orthodoxe onder wijs van den godsdienst in de Staals- 'faculteiten vari godsgeleerdheid, in een woord, al 'de levensbelangen cder Katholieke Kerk zÜjri volkomen ge waarborgd in dit concordaat. Van een anderen kant nemen 'de Duitsche katholieken de eerste plaats in bij de organisatie 'der bedevaarten van het H. Jaar. Indien ik mij niet be drieg zullen er een 60tal bedevaarten worden ingericht en het Duitsche bc- stuurscomileit, he'eft hotels afge huurd om zijn bedevaarders onder (lak te brengen. Kortom, cr is daar eene nieuwe uiting van den organisa tiegeest, die de Duitsc,hcr3 onbetwist baar bezitten. .Tot hiertoe is 'de toevloed van bede vaarders in ?t algemeen niet zeer aanzienlijk en 'dit feit is te wijten deels aan liet seizoen, deels aan den economischen en politieken toestand. Overigens, bet Heilig Jaar is' pas be gonnen en wij zijn nog ver yan zijn toppunt verwijderd. Toch' kwamen er reeds eenige be langrijke bedevaarten toe, o. a. 'die van Argentinië en Mexico en ver scheidene uit het Noorden van Italië. De parochiën vari Rome beginnen ook hunne collectieve bezoeken aan de basilieken, voorafgegaan door mis siën in de parochiekerken. Binnen kort verwacht men de bedevaart der, Poolsche Jeugd. EEN ONVERWACHTE ONTKNOO PING. STUYCK OVERLEDEN. De zaak van den in stukken gcsne, "den man werd voor eenige dagen op nieuw opgerakeld, toen men vernani dat J. B. Stuycfc, de vrijgesproken verdachte, krankzinnig Igeworden was. Uit St-Niklaas komt nu het bericht dat 'de ongelukkige 'aldaar overleden is. STUYCK WEIGERDE TE ETEN Het tragisch overlijden van J. B. Stuvek heeft te St. Niklaas groote ont roering verwekt. Verleden week werd 'Ce krankzinnige aldaar in het St. Ilieronymusgesticht ondergebracht. Stuyck bleef hardnekkig beweren den moord -bedreven te hebben en weigerde alle voedsel. Weldra leed hij aan toevallen'tot liij Woensdag avond, uitgeput, overleed. VOOR 10,000 FRANK VERDWENEN. De bewoners vari 'een huis der Bleek'erijstraat le Antwerpen, zagen rond middernacht eenige personen binnendringen in de diamantslijpe rij van den heer Geerts. Door angst aangegrepen bleven 'de menschen echter thuis, zonder 'een' hand uit te steken of zelfs maar 'de politie te waarschuwen. Den volgenden morgen bij de Her vatting van het werk, werd vastge steld, dat een aantal steentjes ver dwenen waren'. Men vermoc'dt 'dal zich Iemand In liet gebouw heeft' laten opsluiten. Langs 'de drijfriemen zijn de mede plichtigen vervolgens langs het twee de verdiep binnen gedrongen. De 'diamantsteenen werden uit' 'de doppen gehaald. Een werkjeydat meer dan 'een uur moet geduurd nebben. In 15 zalen werden kastjes open gebroken cn haalde men de steenen yit de doppen. Volgens oen eerste schatting zou den er voor meer 'dan 10,000 frank edelgesteenten verdwenen zijn. De heer Wolff, politieofficier 'der Ge wijk, ging Ier plaats een onderzoek" instellen'. De rechterlijke politto werd verwittigd, 'die zich zou gelasten fev'.it het opnemen 'der vingerafdrukken. Over de vermoedens der. poli lift kan nieA Mwrdfin uitgeweid*. AANKOMST DER ANVERSV1LLE De Congoboot Anversville»; kwam Donderdag om tien uur te Antwerpen aan, haar 56sle terugreis eindigende, ender de leiding van kapitein Mom-- mens. Ilct schip meerde aan 'de d'Herbou- Villekaai, nummer 7, en ontscheepte 58 passagiers van-eerste klas, .49. yan tweede klas en 5 yan derde. Onderweg waren reeds 39 reizigers' In dc verscliillemle aanlegplaatsen af geslapi, waaronder 48 te La Pal lice. Uit oorzaak van de afgelegenheid der landingsplaats, waren slechts familieleden en yrienden der passa giers ter: plaatse. De lading beslaat uit 'de-volgende goederen: Copalgom 508 ton; palm- pitten 4600 ton; caoutchouc 59 ton; olie 310; cacao 60; koffie 36; kruiden 2; ivoor 19; ricinuszaden '14; sezaam- zaad 51; katoen 4 02; aracliidenzaad 43; bullapenza .1; hout V44 ton en 15 ton allerhande waren, waaronder 40,0 kilo goud. Wij hebben in een vorig nummer, -j namen der voornaamste passa giers volgens een telegram uit Dakar, opgegeven. Vermelden ,wij enkel nog: de Eerw. Paters J. De Meyere, A. Nefkens, G. Van der Donckt en de Eerw. Broeders H. Van Gierdegom, T. Van den Bran do en G. Verkest, van de Missies van Scheut; de Eerw. Pater A. Van der Haegen, van het Redemptoristenorde cn de Eerw. Zusters yan Liefde. Aan boord bevond zich ook M. A'. Rellebaut, yan eene studiereis weder keerend, zoon van luitenant-gene raal Hellebaut, bevelhebber der krijgsomschrijving van Antwerpen, die zijnen zoon bij 'de aankomst van het schip afwachtte. Aan boord waren ook twee luipaar den en een groote aap geladen, welke terugkeerende passagiers hadden meegebracht. W t*j M De passagiers brengen niet' veel nieuws mee uit de kolonie. Men meldt dat de minister van ko- ïoniën -met den gouverneur-generaal M Rutten, maatregelen noemt om het gebruik van alkooldrankcn in ons Afnkaansch domein nog te vermin- eieren. Er is sprake van onderhande lingen tusschen de mogendheden, die oezittingen in Afrika hebben, om een gemeenschappelijk regiem in te voe ren. M. Carton zou zich met dit 'doel binnen kort naar Parijs begeven om met zijnen Franschen collega van ko loniën te beraadslagen. Jlen meld! de samenstelling van de regie der Mayumbespoorwegen, met een kapitaal van 15 millioen, dewelke dc uitbating, thans door de diensten der kolonie verricht, zou overnemen en liet spoorwegnet Mavumbo uit. r-reiden. Dc missie Citroön-Ifaar'dt-Du- breuil zet hare reis met rups-autos ooor Oebanghi en Uéllé voort. Maar men zou ongelijk' hebben zich' in to beelden 'dat dit 'de eerste rups-autos zijn die men hier ziet. De Cotonco be zit er eene sedert eenïgen tijd voor het vervoer van katoen in Uólié. Kaar de. Groote Meren is èene derde cargoboot van 300 ton gezonden, be stemd om het vlootmatcrieel op den bovenarm te volledigen. Men weet 'dat er 'daar eene nieuwe loomboot vaart, 'de «Prince Ldopold. die naar het zeggen van ooggetuigen het schoonste schip is 'dat men in die buurt ooit te zien kreeg. Het zusterschip van 'die boot', de «Prince Charles*" thans in aanbouw bij Cockerill te Hoboken, is bestemd voor de vaart tu6schen Ponthierville en Kindu. Aan 'de grens te Essclien had een samenkomst plaats van den lieer offi cier van justitie de Schutter van Rot terdam, den heer officier van justitie Couvé van Breda, den heer onder zoeksrechter Van Stratum uit Ant werpen verschillende politieautori teiten, alsmede onderofficieren der, Ilollandsche zoowel als de Belgische gendarmen. Voorts waren herwaarts vele personen zoowel uit Holland als België ontboden om als getuigo op te treden in een alhier voortgezet onder zoek in een bekenden grooten diefstal, geruimen tijd geleden in de nabijheid van Antwerpen gepleegd,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1