Het overlijden van den heer Burgemeester Felix DE HERT Zondag 8 Februari Maadag 9 Februari 1925 ONS ANTWOORD tlli bei Vatikaan Onze Sociale wetgeving Nieuwjaarsgiften voor den Paus STAD AALST Zitting van den Gemeenteraad van Vrijdag 6 Febr. H.Joannus ran Mat. Zon op 7,13 onder 4,58 H. Appolina Zon op 7,11 onder 4,58 Volle Maan den 8 publiciteit buiten bet Air. AALST t: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, to Brussel. Rue 'do Richelieu, Parijs, Bream's Building 6, I*>n dree E. C. 4. XXXI' JAARGANG NUMMER 33 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 TT» AK A TT» J 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Ndffel-Db Gendt 1 De schrijver yan het hnti-i dienstig artikel in het liberaal blad yan Aalst heeft op 1 Februari gepoogd zij ne daad van onverdraagzaamheid goed JLe praten. Doch hij is daardoor erg met de logica in de war geraakt. Hij ontdekt immers dat eene civiele begraving, waar allo godsdienstige Icenteekenen worden geweerd, en de 'doode met trommel en fluit ter aarde „wordt besteld, geon anti-godsdienstige betooging ie. Ik meen toch rdat anti godsdienstig beleckent, een woo.rd pf 'daad die de positieve uitdrukking der buldebetrekkingen met God, met jChristus en Zijne Kerk loochent. Een jnensch die van God, noch Zijn gebod jsril weten, die nooit geen voet ïn de kerk zet, die alle teekens yan gods dienst uit zijn huis weert, die den priester buiten kegelt of zijne 'deur f/opr hem sluit hij belangrijke levens gebeurtenissen, die mensch noemt men ongodsdienstig en antigodsdienstig, \vant. in waarheid wie voor Christus niet is, is er tegen. De schrijver van Ons Blad V is ook niet tegen den Godsdienst, 'maar toch kan er geen week voorbijgaan, zonder 'dat hij uitdrukkingen bezigt, die kwet send zijn voor Christus en Zijne pries ters. - Overigens, om anti-godsdienstig te 'zijn is liet niet'noodig eene positieve 'daad te stellen het is genoeg iets te yerzuimen. het is genoeg zekere daden niet te stellen om anti-godsdienstig te •zijn. Dat is zoo ongeveer lijk de man nen van 'de moraal met het gezond ver- stand, die noch moorden, noch bran den, maar die hun eerste plicht tegen over God verzuimen. Eliwel; wat is eene civiele begra ving Dat is in werkelijkheid eene be .tooging van verlichte bollen waarin deze de katholieke begraving willen naapen en meenen Christus en Zijne Kerk te kunnen missen die het Kruis yervangen door een truweel, de litur gische gebeden 'door ketelmuziek' en die aan hef, graf den afgestorvene fa- ten zinken met het onbeduidende en hartverscheurende woord hij ruste zacht in de aarde Ais het daarmee alles is 'T Wat een droevig leven voor menschen 'die geen geloof hebben Zeker, het is niet im mer de schuld van 'den betreffende. Doch hef is eene daa"d van ongods dienstigheid. eene daad van vijand schap tegenover de Kerk, op zulke wijze een mensch' te begraven Het is rog eens de rechtstreeksche verloo chening van Christus en Zijne Kerk, van de onsterfelijkheid der ziel,, van de noodzakelijke betrekking tusschcn God en den mensch En dan zou, die schrijve laar willen beweren, dat Scene civiele begraving niet anti-gods'diens- tig is Dat er Katholieken zijn, 'die hun plicht niet doen, dat is van uwentwe ge een flauw argument', dat niets te gen den godsdienst bewijst overi gens eene zaak waarmede gij u niet hebt in te laten, daar gij u in naam der vrijheid van alle plichten denkt 'ontslagen. De Broeder-Overste (integendeel en 'dc weczenkinderen zijn gebonden door oen plicht, hunnen godsdienst niet to verloochenen of zijdelings te bespot ten. Tn het privaat blijven zij den overledene dankbaar, 'doch deze daad >an piëteit mochten ze door geen pu blieke anti-godsdienstige betoo'ging verloochenen Het is van uwentwege eene "daa'd van 'onverdraagzaamheid, "door eene pu blieke betooging, arme weezenkinderen lo dwingen tot de keuze tusschen ge wetensplicht en eene anti-godsdiensti ge daad. Anti-godsdienstig wil zeggen, cchrijvolaar, togen den Godsdienst,' niet godsdienstig. Laat hier geen haarklieven om anti 'of niet. Bekent, eenvoudig, dat gij uit onverdraagzaamheid, de weezenkindo- !rcn in eene anti-godsdienstige betoo ging wiïdet meesleuren. SENECA. Dc heilig- en Zaligverklaringen. liet is nu zeker dat cr in den loop van dees jaar, liet Heilig Jaar, vijf tien plechtigheden van heiiig en za ligverklaringen zullen plaats hebben: 'drie voor Italië, eene voor Duitsch- lantl, eene voor Spanje en tien voor Frankrijk. De datums der plechtigheden van heilig- on zaligverklaringen worden altijd vastgesteld door Z. II. den Paus zelf, er. kunnen lot op het laatste oogenblik door ITem gewijzigd wor den. Toch mag van van nu af zeggen, zooniet als zeker, dan ten minste toch al3 zeer. waarschijnlijk, dat 'de da tums als yolgt vastgesteld 'zijn:; '19 April, zaligverklaring yan Mgr Gia- nclli, een ltaliaanseh Redemptorist; 26 April, zaligverklaring yan Mgr. Strambi, ltaliaanseh Passionist; .3 Mei, zaligverklaring van den Italiaan- schen priester Cafasso; '10 Mei, zalig verklaring van de Spaansche. kloos terzuster Michelina van liet Heilig Sakrament. Het zou kunnen gebeuren dat deze laatste zaligverklaring zou vervangen worden door die yan de kloosterzuster van Orange, waarop dan eenige weken later 'die yan Zuster Michelina zou geschieden. Op 17 Mei, heiligverklaring van Zuster Thcresia van het Kindeken Je sus; 21 Mei Mei, heiligverklaring van den gelukzaligen Canisius; 24 Mei, heiligverklaring van do gelukzalige Magdalena Postel cn Moeder I^arat; 31 Mei, heiligverklaring van 'den ge il ukzaligen Joannes-Hapt ist'a LVian« nev, pastoor van Ars, en Eudes. .Van af 7 Juni, zullen van Zondag tot Zon dag, verschillende zaligverklaringen plaats hebben, 'doch 'de juiste 'datum is nog niet gekend. Het zijn: Berna- dette Soubirous, Pater Aymard, Mgr Imbert, die de marteldood stierf op Korea, en de Fransche 'Jesuietcn die in Canada hun leven gaven yoor, het geloof. De vaststelling van" 'de juiste 'da tums zal afhangen van de vervulling der laatste pleegvormen door de Kon- gregatie van den Ritus en van de be slissing van den Paus. Door sommi gen is 'den wensch" geopperd 'dat een 'deel der plechtigheden van heilig- en zaligverklaring zou geschieden in 'de maand September of in October.: Passiespelen te Rome. Een mededeeling is bekend ge maakt, welke de belangstelling zal wekken van 'de pelgrims naar Rome. De «Opera Bonomelli». een sedert lang goed bekende katholieke veree- niging ter bescherming yan Italiaan- sclie uitwijkelingen, zal van '1 Maart sf tot aan het sluiten van het Heilig Jaar in het Adrianustlieater, in 'de on- middclijke nabijheid van het Vati kaan, een passiespel: [«Het lijden Ohristi», in 'drie deelcn, van Alberto Colantuni, laten opvoeren. Dit werk is gesteund op zorgvuldi ge studiën van bijbelteksten, van het Ileilig Land en van de Joodsche ge schiedenis ten tijde van Christus. Dc voorstelling zal in enkele ge deelten muziekaal begeleid Worden, liet muziekaal gedeelte zal onder lei ding staan van Mgr Pcrosi, 'den be kenden komponist. Bovengenoemd passiespel Is reeds le Milaan met 'den grootsten bijval en onder ontzaglijken toeloop ten (too- neele gevoerd'. De eerste opvoering van hef. passiespel wordt te Rome met groot spanning en verwachting tege moet gezien. Men beweert ten onrechte dat se dert Mr Waulers het Ministerie van Nijverheid en Arbeid Verliet, 'er niets meer werd gedaan in sociaal opzicht. De feiten beantwoorden, hoe sterk onder het beheer van MM. Moyersoen en Tscho'ffen, onze .sociale wetgeving! werd uitgebreid: A. PENSIOEN WETTEN* met. I. Wet op de 'ouderdomspensioenen a)' vermeerdering van het pensioen. b)]'pensioen voor weduwen en wee zen. II. Wet' op het pensioen 'der mijn werkers met a) aanzienlijke vermeerdering. b); pensioen voor weduwen en wee zen. III. Het wetsvoorstel op liet pen sioen der bedienden. B. WET op het bedieningskontrakt van 7 Augustus 1922. C. Budgelaire wetten, premiën toe kennende van 2.000 tot 3.600 frank', aan de weinig bemiddelde personen die zich' zelf een huis bouwen. Idem aan dezelfde die een huis" koö- pen dat door eene aangenomene maatschappij werd opgebouwd. Idem afscliaffing ten voordeeüe 'de zer Jaatsten, van de overschrijvings rechten. P. Verschillende budgelaire Wet ten waarbij een half milliard subsie don werden verleend voor den op bouw van goedk.oope woningen. E. WET van 6 Augustus 1925, wel ke de versmelting van 'dc erkende mntualistische vcrcenigingen, qq ver bonden toelaat, F. WET van 26 December [1923, regelende de plaatsing yan de gelden der. erkende mutualistische; bonden* P. WET yan 30 September. [1921 welke de .overeenkomst goedkeur! be treffende onderscheidenlijk:; den ouderdom van aanneming 'der kinde ren tot den fabriekarbeid; het nacht werk der kinderen in de nijverheid; en den nachtarbeid der vrouwen, op gemaakt te .Washington tijdens de In ternationale Conferentie van 'den 'Ar beid, en onderteekend te Parijs den 21 Januari [1921, door België en Frank rijk. II. .WET Van T December '1922 Tocpassing der Fransch-Belgische overeenkomst, [iiï zake het ouder domspensioen der mijnwerkers. I WET op "de yerdeeling der elec- trieke energie. J. Wetsontwerp op den verkoop van kantwerken .{aangenomen door den Senaat). K. Wetsontwerp op liet toezicht der. levensverzekeringsmaatschappijen, ten einde de zware misbruiken te ver mijden waarvan de wcrkersfamiliën thans slachtoffers zijn, (reeds door den Senaat aangenomen.)] 'L'. Wetsontwerp' öpj de Werkrecli- tersra'den. - Uitbreiding dezer rechtsmachten (reeds door den Se naat aangenomen)". M. Id. op liet gebruik van loodwit en andere loods toffen. N. Id. houdende herziening 'der Wet op de werkongevallen. O. Wetsontwerp ter goedkeuring} van de met Frankrijk getroffene over eenkomst, en dc bekrachtiging inhou dende van het Verdrag van Geneve op den wekelijksclïen rustdag. P. Ontwerp ter bekrachtiging yan de door de Arbeïdsconferencie aan genomene "aanbeveling, betrekkelijk de inrichting van het. arbeidsopzicht. Q. Koninklijk Besluit waarbij het voordeel van de Zonda^ru'st uitge breid wordt tot de magazijnbedienden dei* Anlwerpsche, Luiksche en Gent- sche agglomeraties'. SüBSIEDEX. Gedurende ét C jaren van M. Waü- ters '1919-1920-1921. Maatschappijen van Onderlingen Bijstand J 33.745.000 Ouderdomspen sioenen 221.950.000 Verzekering tegerï Werkloosheid Ar beidsbeurzen: 24.345.000 Werkmanswoningen: 56.Sl88.0p0 Beroepsonderwijs:. 24.771.137 361.Q99.137 Gedurende dc 3 jaren van MM. Moyer soen en Tschoffen 1922-1923-1924 Maatschappijen van Onderlingen Bijstand? 50.896.000 Ouderdomspen sioenen 323.775.000 Verzekering tegen Werkloosheid. Ar beidsbeurzen:" 28.745.000 Werkmanswoningen, 500.000.000 Beroepsonderwijsr43.019.200 546.435.200 EN INTENTIE VOOR DE JUBILEE MIS. ZESTIENDE LIJST. 'Overdracht der vorige lijsten: fr. 82.344.32; Mevr. Orb an Lechat, Luik, 100; Familie «Bosteels, Ninove, 50; Aspirant van 't Derde Orde, 25; Naamloos, Adinkerke, [100; Twee broeders priesters, 100; M. Bertrand Ernest, Leuven, 25; M. cn Mevr. J. van Zeobroeck de Nethen, 250; Baron cn Barones de Trannoy, [100; Mevr. van Caillie Servetyns, Brugge, '100; Rid der en Mevr. van de Wallc, 100; Ter nagedachtenis van den E. H. Créve- coeur, pastoor van Avennes, 100; M. J. van den Bosch, Wetteren, 20; Depot voor de Bank in 'den Hemel, 25; Ter eere van het. H. Hart, 25; Ter nage dachtenis van M. en Mevr. Em. van Hoorde, 200; M. en Mevr. Alfred de Streel, 100; M. en Mevr. Biquet, Heusden, 50; Kanunnik ff., Namen, 50; M. en Mevr. P. Moens de Hase, Aalst, 100; Baron de Rosée,'Brussel, 100; Kanunnik Boon, Mechelen, 60; Mevr. Desclée, Maredsous, 100; Voor de zielerust van mijn echtgenoot, Nij- „vel, 50; Familie P. Verhoeven, Brus sel, 50; Mevr. 'de Vigneron Gisler, 50; M. en Mevr. de Radiguès, Brussel 100; II. V. zegen ons, Bael«n-Wezel, 25; M. Felix de Hert, Aalst, 100. De zitting wordt geopend om 7, ure, 'door M. Van Opdenbosch, De ze tel yan den heer yoorzitler is met rouwfloers omhangen en blijft onbe zet. MM. De Smet, katholiek en Flips, socialist, door ziekte weerhouden zijn afwezig. Heel de .vergadering 'staat' recht wanneer M. Van Opdenbosch dienst doende voorzitter de eerste het woord neemt en zich yolgender wijze .uit drukt: Mevrouw, Mijnheer en, De dood heeft op het onverwachts den eersten Magistraat der stad Aalst getroffen. Verleden Maandag was liij nog met ons in de zitting van het schepencol lege; hij ha<i de ziekenkamer verlaten om op zijn post te zijn; met ongewo ne vinnigheid verdedigde hij zijn stcl'ling. Woensdagmorgen hoorden we van het toenemen zijner, ziekte; Woensdag in 'den avond had de dood haar werk voltrokken. Het Schepencollege heeft zijn ze tel met rouwfloers behangen. Hoewel afwezig zien we hem daarin, leidend onze soms woelige vergaderingen met zooveel toegevendheid, met zooveel vaderlijke goedheid dat die wel soms naar zwakheid geleken. Zelden ontbrak hij; alleen als 9e ziekte hem belette hier te zijn of als andere dringende bezigheden hem ophielden liet hij zich versclioonen. M. Felix De Hert werd gemeente raadslid den 20n November '1890, in vervanging van M. De. Wolf-Coevoet. Den 8 Januari [1900 werd hij tot schepen verkozen in vervanging yan M. De Clippele. In April 1919 werd hij Burgemees ter in vervanging van M. Ghecraerdts. Gedurende 'do bezetting werd tiij door de Duitschers gegrepen en opge sloten in de gevangenis te Turnhout, gedurende 90 dagen. Daar kreeg zijn kloek gestel een klop, waaronder hij lijden zou tot aan hef. biltere einde. Hij was zeer begaan met 'de wel vaart en den bloei zijner geboorte stad. Vooral haar schoonheid, haar kunstgrootheid hield hij öp 't 'oog. Hij beminde zijn Aalst zoo hij 't noemde, lijk een kind zijn moeder liefheeft; zijn leven 'door heeft hij met. heerlijke toewijding gearbeid 'aan 9e verfraaiing 2?ijner vaderstad. Burgemeester Dc Hert was feen veelbelezen man; het' was 'een genot met hem te praten over om het even welke literatuur- De gemeenteraadsleden zullen zich nog herinneren de prachtige rede voeringen 'door Kern uitgesproken ter gelegenheid van het. Weezencongres en van het groote „Vlaamscli weten schappelijk congres: het waren mo dellen, waarin 'doortintelden 't Schoonste solidariteitsgevoel en 't gezapigste humor. Wij buigen diep liet hoofd cn weri- sclion dat zijn gedachtenis in zegen blijve bij zijn medeburgers. _M. DE VALKENEER, fccliepene, r.am dan het woord èn zegde* Mijne Heereff 'en achtbare Collegas'. Als kollega, kóm Ik', met bedrukt gemoed, eene eerbiedige cn erkentelij ke hulde brengen, aan hem die gedu rende meer dan 35 jaren, 'deel ge maakt heeft, yan dezen stedelijken raad. In '1890 werd hij 'door het 'Aal st ersch kiezerskorps in den gemeen teraad afgevaardigd, in Japuari 19O0 werd hij door zijne collegas tot het ambt van Schepene van Onderwijs en Schoonc Kunsten gekozen en 'den 24 Mei 1919 werd hij 'door Koninklijk Besluit tot het ambt van burgemees ter der stad Aalst yerheven. Twintig jaren 'dus, heeft hij zich toegewijd, aan de geestontwikkeling der Aalslersche demokratische jeugd, hare instellingen uitgebreid, en al het zijne bijgébracht om dat onderwijs, cie de vorming van 'den mensch uit maakt en hem volledigt, te volmaken. Op kunstgebied 'ook is hij niet ach tergebleven, want buiten het onder wijs voorgeschreven door het staats programma, richtte, liij ook prakti- Einad.ag MöOlg ïan tli, 154* IjjsLjsctic tecrgixnsep, in, die daa teerling meer en meer bekwaam maakten, het vak waartoe hij zich .wilde be stemmen. Burgemeester De Hert behoorde tot eene van die oude yiaamsche fami- lien, hij kende en beminde den Aal- stenaar zijn stadgenoot hun leven was het zijne, hij voelde in hem die oude yiaamsclie ziel die 'den Aalste- naar kenschetst, en die hij door zijn wijs en voorzichtig beleid, wist in to volgen, te beteugelen en te voldoen. Gedurende de bezetting voelde hij hun lijden en hunne smarten, cn gelijk veel andere vaderlanders maakte hij kennis met de strengheid van dc ge vangenis en de hardheid yan den ker ker. Burgemeester Dc Hert was een lijdzaam man; alhoew-el in het poli tiek leven diep gemengd, was hij ge kend .voor zijns groote verdraagzaam heid, en men zal mij niet tegenspre ken als ik zeg, dat hij altijd de groot ste eerbied heeft gehad voor 'de per sonen en de gedachten van dezen dio aan eene andere meening toebehoor den en die hij op politiek terrein be streed, en het ideaal naar het welk streefde als burgemeester, ideaal dat hij voelde en hem meest bekommerde dat was: 'de grootheid zijner geboor testad en het welzijn zijner stadsge- nooten. Verleden Maandag nog Was hij In ons midden in den sehepenraad, meer opgewekt dan ooit. In den nacht van Maandag tot Dinsdag, werd hij door, de ziekte verrast. Vrienden en familie 'dachten dat zijne kloeke gezondheid, zijn stalen lichaamsbouw, gepaard met do zor gen die hem omringden, 'de loop van de ziekte zouden weerhouden en over winnen. Maar Helaas de onverbiddelijke 'cloo'd, 'die niemand ontziet* onver schillig 'den 'ouderdom, onverschillig de plaats die men op deze wereld heeft bekleed, liet hem niet toe, aan die on afgebroken wet van M mensclielijkc leven, te ontsnappen. Woensdag avond verwisselde hij liet tijdelijk met het eeuwig leven. Heden betreuren wij "duê samen liet afsterven van onzen gewezen Voor- zilter; dc genegenheid 'die wij voor hem koesterden, zal zijne gedachtenis steeds bijblijven, en zijnen naam zal met liefde door 'de leden van den raad, herdacht worden Ik heb gezegd. UI. NICHELS. Tn naam 9er sö- pialistische partij sluit ik mij aan bij do hulde gebracht aan dc nagedachte nis van den eersten magistraat der stad. Het was een verdraagzaam man, van gemakkelijken omgang. Alhoewel wij öp politiek jgebied vijanden waren, waren wij toch broe derlijk vereenigd in de verdediging der belangen van 'de stad. Wij betreu ren dus ook om zijn overlijden. DE HEER BARON DE BETHUNEj namens de rechterzijde, hield volgen de rede: Het is met een gevoelen van innige en welgemeende droefheid dat ik, in naam van de Rechterzijde van den Gemeenteraad, eene hartelijke en welverdiende hulde aan de nagedach tenis van onzen welbeminden en ver kleefden Burgemeester, den Heer Fe lix De Hert, kom toebrengen! De bevolking der gansche stad, welke ook hare meening weze, aan welke rangschikking der maatschap pij ze ook toebehoore, was ever enkoio dagen diep getroffen toen de droevo mare zich verspreidde dat Felix Do Kcrt plotseling, gevaarlijk in zijne le venskrachten aangeslagen was. Bij iedereen ontstond de hoep dat do kloeke gesteltenis van onzen burge meester de ziekte zou overwinnen cn dat wij het geluk zouden gehad heb ben hem volkomen hersteld in ons mfdden terug te zien cn hem nog lan ge jaren aan hot hoofd van 't stadsbe stuur Te zien Ijveren. De Goddelijke Voorzienigheid heeft er ongelukkig lijk anders over beschikt. Toen hij tot het verheven ambt van' hei, Burgemeesterschap 'geroepen was, op den dag zijner aanstelling, had Felix Dc HorL door een treffend woord de wending en het karakter, 'dat hij verlangde aan zijn bestuur to geven, gekenschetst, wanneer hij uit riep: Ik zal voor U allen niet alleen een burgemeester maar ook een bur.- g;ervadec wezen

De Volksstem | 1925 | | pagina 1