10 Dinsdag Febr. 1925 8e in Frankrijk Toestand van don Landbouw De tannrespesulaties in Amerika Congo Een onderhond Baldwin—Her— riot—Theunis te Londen voor den Paus De paardenhandel In ds Litnburgsche koolmijnen De prijzen der Cigaretien De Breeders der ehïisfene scholen Over de voordracht van Pater CaHewaert XXXI' JAARGANG NUMMER 34 A T"*> iS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nctfel-Db Gendt Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 Publiciteit buiten het Ajr. AALST ïTïgente«hap Havas, Adolf Maslaan, 13, to Brunei, Rue 'de Richelieu, Tarijg, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4, H. Scholastica Zon op 7,10, onder 5,0i Laatste Kwartier den 16 GASTHUI SZU STER S TOT HEENGAAN, GEDWONGEN .WRAAKROEPENDE PLAGERIJEN. Op lieel den aardbodem is voor zeker geen afschuwelijker ras te vinden dan dit der godsdienstha ters. Als die rekels er zich eens aan zetten hunne woede bot te vieren, dan ontzien ze niets en niemand. De edelste, b éwfrndjerén s wa a lidig- ste menschen moeten dan vallen als slachtoffers van dien haat en de vervolgers klampen zich dan aan hunne prooi vast als echte bloed zuigers,, De ongehoords^ plage rijen weten die ellendelingen uit te vinden om diegenen te sarren .welke zij willen ten ondgr bren gen. Getuigen hiervan de feiten Welke wij hier gaan aanhalen. De dertig Zusters van Onze- Lieve Vrouw Boodschap, die het godshuis bedienen van' Saint- Vlie, in de Jura, hebben zich ver plicht gezien hun ontslag in te die nen, daar er geene plagerijen ge spaard werden 0111 dat ontslag af te dwingen, Zeggen wij maar van eerstaf dat die beslissing eene ge weldige opschudding verwekt heeft in heel de streek, waar de Zusters de algemeene achting en genegen heid verworven hebben door hunrie toewijding aan de zieken die hun toevertrouwd werden, en door den geest van zelfopoffering die) deze Engelen van Naastenliefde beziel de en waarvan zij dikwerf 'het be wijs leverden. De reden van het weggaan dei- Zusters is te zoeken m de vervol gingen, waaraan zijl blootglesteld waren van wege het bestuur van 't godshuis. Er was daar een ge mengd syndikaat gevojrflijd van mannen en vrouwen, Deze wisten wel dat zij de Zus ters nooit in hunne rangen zouden kunnen inlijven en daarom hadden zij gezwox-en hun heengaan te be werken. Er wérd eene geheime aan klacht tegen de Zusters ingediend bij 't ministerie van arbeid, De brave vrouwen werden er in be ticht dat zij de bewaaksters dwon gen naar de mis te gaan. Dat was eene valsehe aanklacht nooit had een der Zusters drukking uitge oefend op iemand van het perso neel. En, als nu een dier Engelen toch eens de bewaaksters moest ge vraagd hebben de mis bij te wonen, dan zou zulks nog niet kunnen be schouwd worden als eene misdaad! Eene tweede aanklacht werd ge daan. Ditmaal gold het eene grove zaak in de zalen toevertrouwd aan de Zusters, werd er gebeden Peinst maar ééns na, vriend lezer, welk akelig m'isdrijf de zieke mensehen doen bidden, 'hen herin nei-en dat er na dit leven nog een ander, een beter is De arme lij ders opwekken om hunne smarten niet gelatenheid te verduren, hun doen betrouwen op God Die misdaad zou dan ook ge straft worden. De Zusters kregen van hoogerhand, bevel niet meer luid te laten bidden. Nog meer. er werd uitdrukkelijk bevolen de kruis- en heiligbeelden, alles wat maar eenigszins aan den gods dienst kan doen denken, uit de za len te verwijderen. De onderpre- fekt van -het lmkerblok kwam in persoon naar het godéhuis en zteg- de tot de Zusters «Als er nog eene derde aanklacht uitkomt, dan zullen er straffen uitgedeeld wor den. Weldra kwaimen dei btecHien'den van het godshuis do kruisbeelden afhaken, de lieiligbaekldn wegha len en alles wat de aitme ziéken op hun lijdensbed een troost is. De Overste van de Zusters, die in het IMoedeitliuis te CJhafceil verblijft, Weeft aan doktor Blêioi, bestuur der van heit god$iu|is geschréven dat zij besloten heeft de Zusters naar een ander verblijf te sturen. Na al hetgeen er gebeurd is, kon er geen spraak meer van zijn die vrouwen te laten in eeiri piidden, waar zij nog zelf niet hunnen tol van liefde mogen betalen aan hun Schepper. De Zusters^ullen dus heengaan. Zij kunnen van, nu af reeds weg nidtteriliri willeh zij' hun droevig lot nog dragen tot 15 April, om het bestuur den tijd te laten het noodig getal ziekendiensters aan te werven. De Zusters konden nu zeggen oog voor oog, tand voor tand Ze doen het niet, omldat ze weten dat de wraak onchristelijk is, omdat ze de arme lijders niet willen in den steek laten. En Ze zullen Oog ruim twee maanden een toestand verduren die heel zwaar is, maar het is uit liefde voor hun lijdenden evenmensch en dat ver goed zooveel. Het heengaan der Zusters zal de uitgaven van het godshuis mer kelijk doen stijgen en zal de zieken geen voordeel aanbrengen wel in tegendeel. Maar kan de verwereldlijking ooit duur genoeg betaald worden. >/V* IN JANUARI 1925 Volgens do verslagen 'der Rijkslancï- kundigen. Weergesteldheid Het weder is mis tig en nat geweest. Buiten enkele be trekkelijk lichte nachtvorsten was de temperatuur zacht. Stand der gewassen De winter graangewassen. bleven zich ontwikke len en zien er zeer krachtig uit: In de lage gronden, heeft de overtollige nat tigheid de teelten beschadigd. In ze kere streken hebben de late zaaiingen geleden van de verwoestingen der slakken en raven. De voedergewassen en de weiden zien er zeer schoon uit. Bijna overal zet men de jonge dieren, eenigc uren per dag, op de weiden. Men bevestigt dat de teelt der suï- kerbeet zal verminderd worden, dit jaar, ten bate van het vlas, de aardap pelen en de graangewassen. 'Alhoewel de gronden in 't algemeen zeer nat zijn, wat het vervoer en hef uitspreiden van stalmest moeilijker maakt, is men volop bezig met het ploegen. Groote hoeveelheden fosfoor- en no- taschmesten zijn gestrooid geweest gedurende deze maand. Het dorschen der graangewassen werd in gunstige omstandigheden voltrokken. Veeuitbating. De zeer vodrdeelT- ge weergesteldheid heeft toegelaten de kosten te verminderen van de voeding der huisdieren die bijzonder lioog ko men te staan 'door de uitnemende duur te der krachtvoeders. De opslag van mager vee zeer gevraagd voor "He weiden terwijl de prijzen van het vet vee blijven dalen, bekommert zeer de vetleggers. Mond- en klauwzeer schijnt te yermindoren. Toestand der markt Onder 'den in vloed der zeer hooge prijzen 'die be taald worden in Amerika, blijven 'de granen zeer duur. De prijs der boter loont neiging (ot klimmen 'de eieren zijn in afslag ten gevolge van over vloediger aanbod. Men betaalt per 100 kilos- tarwe 422-129 fr.: rogge 110-115 fr. gerst 116-120; haver 100-105 paardenboonen 115 fr.; aardappielen, 47-55 hooi 25-32; slroo 17-20 ei- chorciboonen 90-92 tabak (WervieqT 6.50 fr. het kilo boter 17-20 fr. het kilo eieren (einde der maand) 0.58- P,G2 fr. Slachtdieren Vette ossen le kwali teit. 5-5,50 fr. het kilo koeien en stie ren 3,50-4,50 fr. kalveren 4,50-7,50 fr.; zwijnen 5,50-6,50 fr. Biggen (8-9 weken). 00-110 fr. 'i/stuk* Men meldt uit Montreal Winnepeg's spieculatiewoede op tarwe, die de prijzen hooger opgedre ven heeft dan ooit 'net geval was .m de laatste jaren, kwam Dinsdag tot een einde, met zware verliezen, yoor, de speculeerders, yolgend op iAver- poolkabels die eene daling meldden, loopend tot 10 cent per bushel. Na koortsachtige op en neergolvm- gen sloot men 1 Ys cent lager dan de hoogste prijzen van daags te yoren. De sensatiewekkende bres in de tar- weprijzen vertegenwoordigde zware verliezen yoor de speculeerders, ter wijl het algemeen resultaat blijkt uit te loopen op een solieder worden van de markt. W W T, Uit gezaghebbende bron wordt uit Washington gemeld dat in den Senaat eene resolutie zal worden ingediend, vragende een onderzoek in te stellen over de manipulatie van tarwe door. speculeerders, nadat 'de pachters hun nen oogst hebben verkocht. .Voorstellers van de motie voeren aan dat de pachters 85 per cent van de tarwe beneden 107 cents op do markt brachten, terwijl de speculeerders 90 cents per bushel winst opeischteri.; Va öp 'de markt van Chicago Heeft' men verleden week 'de volgende schomme lingen kunnen waarnemen in de lar- v/eprijzen 2 Februari (193 3 Februari '180 V-s r4 Februari .194 Ys 5 Februari 192 Ys Op 'de markt van NeW-York 2 Februari 224 3 Februari 222 761 '4 Februari 222 5 Februari 215 Ys De gunstige verwachtingen van den oogst in Argentine moeten voor een groot 'deel tussol/eft zijn voor de da ling in dc prijzen naar het 'schijnt hebben daar groote .verschepingen plaats gehad. DE PRIJS DER AMERIKAANSCHÊ TARWE DAALT. Londen, 7 Febr. Reuter verneemt uit New-York De plotselinge- daling van de tarweprijzen wordt hieraan toegeschreven, dat. de uitvoerders van hot testament van Julius Fleischmann order hadden gegeven om al de tarwe- stocks die tot de nalatenschap behoor den. op de markt te werpen Talrijke speculanten zijn geheel ten gronde ge richt anderen hebben zware verlie- 'zen geleden. Julius Fleischmann, de VGistkonïngS" is Donderdag 1.1. plotseling overleden. VERTREK DER JHY8VILLE De pakelboot Thysvillc van de Compagnie Beige Maritime du Congo, die wegens hare dubbele stranding en de borstelwerken in droge dok moest gaan, is Zaterdag morgen TT uur uit Antwerpen naar Congo vertrokken. Zooals men weef legt zij onder weg in geen enkele haven aan en stoomt rechtstreeks door naar Congo. Veel yolk was aanwezig bij hef .ver trek. Aan boord bevonden zicK '193 pasa- giers. 99 in Te en 94 in 2e klas. Onder de passagiers een groot getal beamb ten van het ministerie van koloniën en vertegenwoordigers van handelsmaat schappijen, benevens ook' de eerw pa ter J. Haustrate, van de Missie van Scheut, die reeds 20 jaar missieleven in dc Belgische kolonie telt, cn zich thans begeeft naar Bossa-Bahia', 'den Iïoogen Congo, met het doel eene nieuwe missie le stichten. Dc fhysville heeft eene volle la ding, vooral spoorwegmateriaal. Op het voordek waren geladen, vier plat- formes van spoorwegwagons, en een vliegtuig, bestemd voor den vliegdienst in Kinshassa. Dit vliegtuig is van het type Sabena, waarmede luitenant Thieffry een reis naar Congo gaat on dernemen, en waarvan in den loop 'fier week in de dagbladen werd melding ge maakt. Nog zeven 'dergelijke vliegtui gen moeten naar Congo verzonden wor den. Aan de vertrekplaats was er veel volk aanwezig. Opgemerkt de hecren dc Tabuenca, De Ceulenacre, bestuur ders cn Van Goubergen, volmachtdra ger bij de C.B.M.C., do ocrw pater Cruyent yan da Missies yan, Scheut, Volgens de '«Petit 'Journal»" is )ïet bijna zeker dat een ..Samenkomst le Londen plaats zal hebben tusschen de heeren Baldwin, Herriot cn Theunis, rond het einde der maand Februari, of waarschijnlijker nog in 't begin van Maart, ten einde de voorwaarden te regelen der ontruiming van de Keul- sche zone. Het schijnt inderdaad verzekerd te zijn dat de regeering yan Londen aan dringen zal opdat men een soort ka lender van de Duitsche ontwapening zou opmaken, krachtens welke het rijk zijne militaire verplichtingen zou vol brengen op data's welke over een zeker aantal maanden verdeeld zouden zijn. Van hunnen kant zouden de geallieer den zich verbinden Keulen op den laat- sten vervaldag te ontruimon indien Duitschland getrouw de voorziene voor waarden nakomt. ZESTIENDE LIJST. M. 'J. Montens d'Oosterwyck, Vcrviers, 100; M. A. Fruytier, Wacrmaerclc, 40; M. TJ. Van Houtle Mathvs, Thourout, 25; G. S., .100; J. en A. Vermecrsch, 50; M. J. Delbaere, Kortrijk, 100; Middelbare school St. J.ozefsgëst'ichf, Iseghem, leerlingen, 70; ld. leeraars, 70; Naamloos, Couckelaere, '100; Ge nootschap van St. yincentius Paulo, Arendonck, 50; De leeraars, Nieuw- poort, 25; E. H. J. Mateusen, Iloog- straeten, 100 Ad. Steverlvnck, Vichte 60;N. V., te D., 50; 'J. R. Verviers, '10; E. H. Smeets, pastoor, Pellaines, 20; Voor de genezing eenër moeder met 6 kinderen, 10; Naamloos, Laroche, 40; M. 'J. De Clerck, Leuven, 20; On bekend, Avelghem, 20; P. Coppens, Molenbeek, 20; E. Magosse, St. Gene- sius-Rhode, 10; H. Vader zegen onze familie, Thourout, 20; Een vlasbe- werkcr Bisseghem, 5? IJ. Goedenó, Antwerpen, '10; M. Ch. Delïez, 'Julen- ville, 20: IJ. II., Antwerpen, TO; M. A. van 'de Chinste, bestuurder, Lessen, 10; Naamloos, Doirsche, '10; M. G. Dubuisson, Elouges, 5. Totaal: fr. 85.789.34. Gedurende de eerste elf maanden van 1924 werden 19,257 paarden uit gevoerd, voor een gezamenlijk bedrag van 79 miljoen 950,000 frank, alsook ^2275 veulens voor 4 miljoen 400.000 fr. De uitvoer ging vooral naar Duitsch land. Dc eerste paardenmarkt van dit jaar heeft op de Zuidlaan te Brussel plaats, op 41 Maart. De andere groote markten kworden aangekondigd voor 8 April, 13 Mei, 9 September, 7 October en 4 Nov. Verleden week werden door 'de ko lenmijn van Winterslag te Genck on geveer 200 bovengrondsche arbeiders afgedankt. De oorzaak zou zijn, dat de bemuring der galerijen, welke ver vaardigd is in gewapend beton, de ver- eischte hardheid en het weerstandsver mogen gedurende den wintertijd niet verkrijgen. Dc arbeiders aan dit werk kunnen voorloopig gemist worden. Bo vendien, daar de kolenvoorraden niet verminderen wegens den invoer van Duitsche kolen, is er ook spraak' van 500 ondergrondsche arbeiders, af te danken. HET BRUSSELSCH PARKET, GRIJPT IN. De cigarettenprijzen zijn in" 'de laat ste jaren tamelijk hoog gestegen, te hoog zelfs naar het oordeel van de eï- garettenverkoopers, die beweren - dat de fabrikanten al te groote winsten ma ken. De fabrikanten. Hunnerzijds, wijzen op de verhoogde invoerrechten, op de grondstoffen en verder op 'de taksen die in de prijzen begrepen zijn. Daarop hebben cigarettenwinkels dé pakjes beneden den prijs verkocht, om 'druk op de fabrikanten te oefenen. Maar nu hebben de fabrikanten gé antwoord dat zij niet goedkooper kun nen afzetten en voegen erbij Gij verkoopt tegen lageren prijs dan wij hebben vastgesteld 'dat is uw recht ons recht is het u van de lijst onzer klanten te schrappen. Daar de klanten geen genoegen Had den met dit antwoord, werd eene klacht bij het parket van Brussel neergelegd, liet consortium der fabrikanten dat de prijzen vaststelt, had gerekend zon der dc wet van 18 Juli 1924, die groe peeringen van personen verbiedt, met, het doel hooger prjjzen te behouden of op te drijven. Het parket, vertegenwoordigd door de bh. Bareel, onderzoeksrechter Ganshof, substituut en Van Stevens, officier van de rechterlijke 'politic, deed huiszoeking bij verscheidene fa- hrikarilen en sloeg zekere dokumenlen aan. Het QP.dcrzo.ek SEor&t ^orl&ezej. Het was bp 26 Januari, twee honderd jaar geleden dat deinrichting van de Broeders der Christene Scholen van weg Rome de bulle «.In apostollica di gnitatis soJio ontvingen, waardoor, hun regel werd goedgekeurd. De geestelijke zonen van 'Joannes. Ëaptisla 'de La Salie, oefenen nu, on danks talrijke hinderlagen cn tegen spoeden, 'die dc goede christene wer ken altijd ontmoetten, hun apostolaat uit. in meer 'dan 800 scholen, over meer, dan 200.000 kinderen. Zij zijn verspreid over alle'jporden der wereld. Zij tellen in Europa ,427; scholen met 91.900 leerlingen in Amerika 282 scholen met 81.000 leer lingen in Azië 55 scholen met 21,350 leerlingen in Afrika 53 scholen met T5.000 leerlingen; in Oceanic .7. scholen met .1.400 leerlingen. HET CATHOLICI8ME IN IERLAND. De Redenaar Hij is werkelijk «De Redenaar» in de zuiverste en breedste opvatting van het woord, en men weet werkelijk niet, zoodanig de essentieele begrippen van dit woord zich in hem samensmelten en zich onderling aanvullen, wat of men het meest bewon^jren moet van zijn helklare visie van het ondcrwerp- in dit geval de katholieke philoso phic die hij als 't ware zonder de min ste geestesinspanning noch vertwij feling begrijpt cn doorpeilt, van zijne (diepe psychologie en scherpen obser vatie-geest, of van de rijke oratorische taal, onderlijnd door prachtig en al tijd passend gebaar, waardoor hij zij- re toehoorders, als op vleugels, naar onvermoede spheren yan waarheid en vrede, meevoert. Zijne prachtige gestalte, zijn kla- roenende stem, de wit en zwart scha keering zijner dominikanen pij ca- dreerend met een bijna rasechte ro- meinsche gelaatexipressie, geven den toehoorder als 't ware den indruk dc hoogverhevene-streng wetenschappe lijke philosophic (eenvoudige, alie- daagsche, spontane conservatie der. oude wijsgeeren)1 door één van hen uit de oudheid opgestaan ik denk aan Plato, Cicero al wandelend in den g'ans van marmeren zuilengangen, te hooren verkonden. Zijn taal zelve schijnt van het. oude classicisme haren harmonischen, ik zcu haast zeggen, haren architectura- len vorm te ontleeden en het is een al lerzuiverst en onbegrensd genot, hem met onovertrefbare maitrise van een standpunt uit le zien vertrekken, om ten slotte, doorheen een prachtige aaneenschakeling van omschrijvende, bepalende en onderling onderge schikte zinnen waarin de hoofckhie- dachte schijnt te zullen wegzinken, deze plots als een lichtstraal, pijlrecht, hel en onvergankelijk te zien optoove- reh. Dat hij handele over geschiedenis, Maatschappijleer, Godsdienst, Esthe tiek, alles weet hij met dezelfde mees terlijke behoersohing en helklare con ceptie te behandelen, een conceptie c":'e schijnt torenhoog boven het te be handelen onderwerp te troonen en liet als in arendsvlucht wijd uitgespreid, met zijne vertakkingen, 'diepten en hoogten, voor zich uitgestrekt, ziet lig gen. Hij 9preckt derhalve meteen met zoo een diep innerlijke convictie, met zoo een voorliefde voor zijn onderwerp, dat zijne eigene overtuiging tegenover zijn toehoorders zoo een overhalende kracht uitoefent, dat men bijna onbe wust, overstelpt door de macht van zijn woord, bij 't weggaan na een toe spraak van hem moet bekennen, zoo- fels hij van zichzelf kon getuigen spre kend over zijn verblijf in Ierland wat katholieker en beter te zijn geworden bap YQQi&Aftjk Wqc Spec Nee iYletuv

De Volksstem | 1925 | | pagina 1