Nijveraars en Handelaars Donderdag Febr. 1928 De Kaïheïisken in Amerika De katholieke eendracht te Meoheten Belgische Bedevaarten van het Heilig Jaar *- Moiienvangers in de Kempen De Koningin te Antwerpen De stortingen van Duitschland in 1924 Kerkstraat, O en 21, Aalst. XXXI* JAARGANG NUMMER 36 Tel. 114 T~> A f^-FST A T~> 5 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gkndï J'ublieiteit buiten het Ait. AALST i: Agentschap JIavas, Adolf Jfexlaan, 13, tö Brussel. JKw 9® Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. H. Bulaiia Zon op 7,06, onder 5,04 Laatste Kwartier den 16 Het I nternaluonrfal Eutjhari- fctisch Congres, dat in 1926 te Cïn~ icago wordt gejhouden, wordt >op jverkdadige wij/ie door de Am£- rikaansche katholieken voorbe reid. Het Zal sdhrïjft Z. F>n. Kardinaal JVIundelein, Aartsbis schop van Chicago, een groot* scihe gebeurtenis zijn, én voor 'Chicago, én voor de Vüiteenigde Staten. Men verwacht te Chicago verschillende Kardinalen, een AOOtal Aartsbisschoppen ejn Bis* sclyppen, duizenden priesters en vin miljoen geloovigen. Vobr 100 jaren was Cljiicago slechts een groepje huizen aan den boord van het Miehigan* Meer gelegen. Op dit oögeinbllik telt ze meer dan drie millioen in woners: ze bekleedt dus, wat hare 'btVolking betreft. d(\n tweeden rang in de Vereenigde Staten, en den vierden rang in de gansche wereld!., Chicago bezit tegenwoor dig 292 kerken. He groote zittingen van helt Kongites zullen in het Stadium plaats hebben in de Eucharisti sche sluitprocessie in 'het park dat een omvang heeft van mleer dan vier mijlen van het semi narie van Area. Schikkingen worden genomen om snel en ge makkelijk een millioen persoden 'daarheen te brengen. Be ijzerenwegmaatschappijen hebben besloten het aantal treinen te vermeerderen en nieuwe sporen aan te leggen; 4000 Pulmann- rijtuiigen worden ter beschikking der reizigers gesteld, én de ritten zullen reehtstredksdh, zonder op onthoud, geschieden. 't Was op 26 October 1674, dat één Fransche Jezuïet, de E. Pater Marquette, die éjérste mfefe stichtte op de oevers van de Illi nois. In 1683 verkregen de katho lieken van Chicago van Mgr Ro- sali, Bisschop van Sint Louis, dat teen priester bestendig in hun mid den zou verblijven. In 1843 beval liet voltallig concilie van Balti more, de stichting van een bisdom te Chicago aap: He H. Stoel wil ligde hun aanvraag gunstig in en den 28n Kovdmber 1843, wterld het bisdom gesticht. De eerste bisschop was Mgr Quarter, uit 'Xew 'York. Den 10 Sleptelmjber 1880 weid bet bisdom tot aarts bisdom verheven. Mgr Féehan was de eerste aartsbisschop. Volgens het Amierïkaansdh katholiek jaarboek van 1924, telt het aartsbisdom Chicago, 691 priesters, 477 kloosterlingen, 349 kerken en kapellen, 5 noviciaten, 1 seminarie met 190 sdminaristen, 230 parochiale scholen met 154,767 leerlingen, en 1,150.000 katholieke'a. Dé huidige burge meester van Chicago is een katho liek: Al. .Tozeph Deva. Ditzelfde Anvérikaaniscjh kaljhlb- liek jaarboek van 1924, schat het aantal katholieken in de Veree nigde Staten op 24 millioen. De katholieke hiërarchie telt: 4 kar dinalen 14 Aartsbisschoppen 105 Bisschoppen, 20 abten, 18.000 wereldlijke priesters en 6 000 kloosterlingen. Er zijn 11,500 kerken, 109 seminarian met 9.500 seminaristen, 6.388 pa rochiale scholen, met 1.900.000 leerlingen, 910 toevluchtsoorden voor weezen, met 49.000 weezen. De universiteit heeft beloofd een heiligdom ter eere van O. L. I' rouw Onbevlekt Ontvangenis op te richten. Zij heeft reeds 21 buizen voor studenten, bestuurd door kloosterlingen, gebouwd! 354 instellingen zijn aan de uni versiteit gehécht. De 4 Kardinalen en dé 63 Aartsbisschoppen en Biisdhbp- pen, in de katholieke universiteit van Washington in September vereenigd, hebben zich bezig ge houden met talrijke kwestiën: nieuwe instelling voor de missiën; protest tegen de vervolgingen in Rusland en Cuatemala; komiteit voor het II. Jaar; oorlog en we de! lieekënapostolaat; school- kwestiën; sociale werkingdruk pers; wetten en wetsontwerpen. Maandag avond zijn in 't lokaal der Katholieke Associatie, O. L. Vrouw- straat, onder het voorzitterschap van ridder Desa in, burgemeester, vier af gevaardigden der Katholieke Nationa le Yereeniging samengekomen met vier afgevaardigden der Grondwette lijke Associatie, ten einde een terrein tot eene gemeenschappelijke verstand houding tusschen 'de twee fracties der katholieke partij te vinden. De gedane gedaclitcnwisseling heeft den indruk gelaten 'dat men denkt in eene verstandhouding gelukt te zijn. Dit zouden de grondslagen zijn Een cartel zou tusschen de twee Associa ties gevormd worden, 't is te zeggen een verstandelijk samengaan van de twee groepen in den volgenden zin. Als programma zou aangenomen worden het programma der Katholieke Lnie te Brussel. Elke groep zou zijne zelfstandigheid bewaren, maar aan de Nationalen zouden insgelijks feifge- vaardigden toegestaan worden b.ij de Arrondissementsassociatic. Op de gemeenzame lijst zou aan de Nat ionalen een kandidaat gegeven worden. Tot daar voor het arrondissement (Kamer ep Senaütvcrkiezingjen.)' Voor de gemeente is de bespreking nog zoo ver niet gevorderd. Hier zou nochtans ook een kartel gevormd wor den. met een middenbestuur uit afge vaardigden der twee groepen a rato von 1 op 20 leden wier wezenlijk lid schap voorafgaandelijk regelmatig zóu nagezien worden. Dit alles zijn tot hiertoe ontwerpen die door beide groepen moeten onder zocht worden. Zaterdag zullen de voor stellen aan de beraadslaging van den .Landbouwersgroep onderworplen wor den. Zooals men bemerkt, volgt men te Mechclen 'de stappen van Brussel, Ant werpen en Oudenaerde. 't Ware te hopen dat er in gansch het land overal slechts eene katholie ke lijst voorgesteld werd. Een en ander over de wintergraange- wassen. Eenieder is er volkomen van over tuigd dat, ter oorzake der overvloedi ge stortregens tijdens dezen winter, de graangewassen over 't algemeen veel geleden hebben, en de gronden fel zijn uitgeloogd. Een overvloedige oogst is onmogelijk zoo de landbou wers niet zorgen voor een .doelmatige herstelling door een goede lentebe mesting. Is stikstof onmisbaar voor een goe de üitstruikïng en volledige en spoe dige ontwikkelihg der plantjes, 'fos- toorzuiir en potascK zijn even nood zakelijk voor de groote en goede op brengsten. Zoodra 'de grond 'dus eenigszins daartoe geschikt is, zal men per hec tare '125 tot 150 kgr. zwavelzuur am moniak strooien; 100 tot. 150 super-, fosfaat en 100 tot, 125 kgr. chloorpot- asch worden insgelijks met voordeel aangewend. Deze meststoffen worden innig vermengd, en zoo gelijk moge- Lik uitgestrooid. Kon men daarna de voren een weinig uitnemen, en jde weggenomen aarde .op "de plantjes uitstrooien, en met een omgekeerde eg de meststoitTen eenigszins dekken. (Je uilslag zou des te beter zijn. Het zwavelzuur ammoniak zal voldoende opgelost worden, ende stikstof zal zich behoorlijk in don grond versprei den. Fosfoorzuur en pofasch zullen hun volledig uitwerksel geven, zoo dat pen voldoende opbrenst verzekerd is Welaan, dan landbouwers niet ge aarzeld; mve belangen staan hier on 'i spel; aan u dus den gegeven raad gced te volgen^ PIXI, De 'deelnoming van België aan" het Heilig Jaar blijkt zeer schitterend tc zullen zijn, van nu af is het zeker dat de oproep van den Heiligen \ader om de geloovigen in dezen tijd van gena de naar Rome te doen komen, ten on zont met de warmste belangstelling onthaald wordt. Hier volgt de lijst der nationale be devaarten, aan dewelke tot op lieden het Nationaal Comiteit yan het Heilig daar (N.O.H.J.) ingesteld overeen komstig de IioORïschc voorschriften cn werkend onder het voorzitterschap van den Hertog van Ursel, zijn óffi- cieele bescherming verleend heeft r? 1. Bedevaart van Namen 1 tot 12 Mei, ingericht ónder het voorzitter schap van Z. H. Mgr. Heylcn, Bisschop van Namen. Al de plaatsen zijn reeds ingenomen. 2. Bedevaart van Antwerpen 3 tot 14 Mei, onder het eerevoorzitterschap van Z. E. Kardinaal Mercier en het werkelijk voorzitterschap van Mgr Van Itoey, Vicaris-generaal. 3.-Bedevaart der Damen van het Hei lig Hart, 9 Mei tot 2 Juni, uitsluitend voorbehouden voor Vrouwen, wijl dit tijdstip samenvalt met de wetgeven de en provinciale kiezingen. 4. Bedevaart Brussel-Doorn ijk, 2 tot J3 September, onder het eere-voorzit terschap van Z. E. Kardinaal Mercier en van Z. H. Mgr. Rasneur, Bisschop van Doornijk, en het werkelijk voorzit terschap van Z. H. Mgr. De Wachter, Bisschop van Dionysias. 5. Bedevaart Brugge-Gent 26 Sep tember tot 10 October, onder het eere voorzitterschap van Z. H. Mgr Waffe- laert, Bisschop van Brugge en van Z. H. Mgr. Seghers, Bisschop van Gent. C. Bedevaart 'der Katholieke 'Jeugd, die te Rome zal vertoeven van '11 tot 20 September, om deel te nemen aan het Internationaal Congres der Katho lieke Jeugd. 7. Bedevaart van Luik, van '12 tot 23 October, onder liet voorzitterschap van Z. H. Mgr Kerkhofs, Bisschop coadjutor van Z. H. Mgr Ruiten, Bis schop van Luik en Eüperi-Malmedy. Om eene inschrijving te nemen 'en al de noodige inlichtingen le bekomen, wende men zich aan de volgende se cretariaten: 1) Namen M. Lejeune, Vivïlle- straat. 10, Aarlen. 2) Antwerpen: Baron de Waha Bail- lonville, 51, Kammenstraat, Antwer pen. 3) Damen van het Heilig Hart Klooster van het Heilig Hart, ,Théodo- restraat, St. Pieters-Jette. 4/ Brussel-Doornijk Agentschap Le Globe Louisalaan, 3, Brussel. M. Fannès, Madeliefjesstraat, 75, Schaerbeek, E.H. Kanunnik. Parot, La Louvière. 5) Brugge-Gent. M. Louis Reylandt, Schepene, 9. Nieuwstraat, Brugge en MM, Beyacrt, uitgevers, Brugge. E. II. Kanunnik Van den Gheyn, Gent, M. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 9-21, Aalst. G) Leuven Algemeen Secretariaat van den A.C.J.B., 126 Thicnschestraat, Leuven. 7) Luik. M. Etienne Lamarche, 95, Ruc Louvrex, Luik. BERICHT. Voor inlichtingen van algemeenen aard, wende men zicli tot het Algemeen Secretariaat E. H. Ba- retle. 126, rs Landsroemlaan, Gansho ren-Brussel. De reizigers die wensohen 'de ver mindering toegestaan op de Italiaan- sche spoorwegen te genieten, (30 0/0 als zij afzonderlijk reizen, '40 0/0 voor 'groepen van ten minste 50, 50 0/0 voor groepen van 400 man)' moeten zich', voorzien van een persoonlijke kaart, tessera ferroviaria, die afgeleverd wordt door de boven vermelde secre tariaten tegen "den prijs van 25 fr. Daarboven om toegelaten te worden tot de pauselijke audiëntie en lot de godsdienstplechtigheden in liet Vati- caan en in de Basilieken, alsook om kosteloos toegang te hebben tot de Missie-tentoonstelling cn andere voordeden te genieten, moet elke be devaarder voorzien zijn van eene «be- devaardorskaart. op eigen naam. De ze kaart kost 5 fr., cn is tc verkrijgen bij de zelfde Secretariaten, op vertoon coner aanbeveling van den pastoor der parochie en eener tessera ferrovia ria Zij mag dienen als passe-port voor Italië. De reizigers die zich laten inschrij ven op eene der hoven vermelde bede vaarten, zullen de tess_era ferroyia- rJT S fc'rï de' 3? bedevaartskaart tont- cangen yan liet inrichtingscomiteit de zer be'devaarL ;Voor, het gemak 'def bedevaarders zal de bank Crédit Anversois zon der kosten, in al liare zetels en bijhui zen, checks in omloop brengen, betaal baar in Italië aan al. de winketten yan de Banco di Roma In de omstreken van Hoogstraten en Wuestwezel ziet men tegenwoordig vplen met riek of schup de akkers be werken, met het doel om mollen te vangen. Er wordt zelfs een handel in mollenvellcn gedreven. Voor een mol-? lenvel wordt tot 2 fr. per stuk betaald, zoodat sommige daar een aardigen Stuiver mee verdienen. Weten die lieden 'dan niet dat de mol door de wet beschermd wordt dat het vangen ervan verboden is omdat hij zich voedt met insecten, 'die yoor den landbouw schadelijk zijn X DE BUITENGEWONE WAARBORG van de obligaties 6 h. van ao •wordt verzokerd 1) door het kapitaal van do Nationale Vereeni- ging der Nijveraars en Handelaars; 2) door een jaarlijksclie storting van G per duizend gedaan door de Vereenigd® Nijveraars en Handelaars 3) door de inschrijving op de Begrooting van de Openbare Schuld van de annuiteit noodig voor den dienst der uitkeering en van den intrest der obligaties. Deze waarborg maakt deze obligaties zêer aantrekkelijk. SCHRIJFT IN GEESTDRIFTIG ONTHAAL. Dinsdag middag is H. M. de Koningin te Antwerpen aangekomen. De stad was bevlagd. Het was ten li ure dat de Vorstin, per Hofauto, in het Paleis der Meir toekwam, vergezeld van de gra vin de Caraman Chimay, eoredame. In een tweeden auto bevonden zich graaf de Lannoy en baron de Traux de War- din. Aan de stadsgrens liad geene ont vangst, plaats, doch op de Meir ver drong zich eene talrijke menigte, die de Koningin geestdriftig toejuichte. De Vorstin moest zich op het balkon van het Paleis vertoonen, wat de ova tie nog deed verdubbelen. DE KONINGIN OP BEZOEK. DE GEESTDRIFTIGE MENIGTE OVERROMPELT DE POLITIE. In afwachting dat de Koningin op bezoek zou gaan, was van half twee reeds eene dichte menigte voor het ko ninklijk paleis der Meir geschaard, in de hoop van de geliefde Koningin van naderbij te kunnen zien. Terwijl inlusschen maar voortdu rend bloemengarven werden aange bracht, kwamen de automobielen toe met den heer gouverneur baron Hol voet, vergezeld van den greffier M. .Sehobbens, alsook met M. Frans Van 'Cauwelaert, burgemeeslery vergezeld van den stadssecretaris M. Gyselinck, die hunne diensten aan Hare Majesteit kwamen aanbieden. Kort, voor half drie, verscheen onze -Vorstin op het balcon en gepaard mét -haren vriendelijken glimlach wierp ze aan de juichende menigte, handgiroe- t.en toe. Langs alle kanten was het volk ■toegestroomd en moeilijk was het voor de politie, onder bevel van den hoofd commissaris M. Pergoot, met 'den commissaris, M. De Smet, de noodige orde voor het paleis te handhaven. Onmiddelijk daarop kwam er bewe ging in het portaal en Hare Majesteit ging op bezoek naar enkele inrichtin gen voor goedkoope woonsten. Zij was ditmaal in grijzen laken mantel gehuld, bezet met bonte kraag en manclions in petit-gris, terwijl ze baar helmliocdje had behouden. Bij haar had plaats ge nomen de gravin de Caraman 'de Chi may. De volgenden auto was ingeno men door graaf Lannoy en baron de Trau de Ward in. Nauwelijks waren de aulos buiten het paleis, of de talrijke menigte brak in de meest geestdriftige toejuichingen los, waaraan geen einde scheen te ko men en in crescendo toenam. Er werd gedrongen, om Haar moer ran nader bij te kunnen zien. De politie werkte tegen en opeens als 'door eene onweer staanbare golf, werd zij door de me nigte overrompeld en het rijtuig van de Koningin werd in oenen oogwenk geheel omsingeld en kon geen duim breed vorderen. De steeds voortjui- chcnde cn met hoeden en zakdoeken', zwaaiende menigte, had het rijtuig to taal gebiokcerd. j Gaat achteruit I keelde een poli tieagent aan een paar vrouwen, Och, meneerke, laat z'ons maar eens zien, was het antwoord en reik halzend tuurden ze naar de auto om ook eens onze geliefde Vorstin van nader bij le kunnen zien. Onze Koningin scheen maar hoege naamd niet verontrust door deze over rompeling en zoolang de menigte ook het rijtuig ingesloten h I'd, zoolang ook groette ze met minzamen lach do onvermoeibare juichende mannen, vrouwen, meisjes cn kinderen. Nimmer nog zagen we zulken geest drift als gisteren. Waren wc nog in vroegere jaren, wanneer met het prachlspan werd uitgereden, we ge- loovcn dat 'dezelfde menigte de paar den zouden uitgespannen hebben. Na veel moeite gelukte, men er ten slotte in, stapje voor stapje den weg open te maken en in dit tempo, moest den weg werden voortgezet over de gansche Meir tot aan de Huidevetter- straat. Dan eerst kon voor goed wor den doorgereden een agent per mo torrijwiel voorop, vervolgens het rij tuig van den heer burgemeester, van den gouverneur, gevolgd door dat van de Koningin en baar gevolg, omringd door twee agenten per motorrijwiel. Bij de verschillende bezoeken 'die Hare Majesteit afgelegd heeft was zij vergezeld van M. de goeverneur en M. den Burgemeester. Heden Woesdag, in 'den voormiddag zal de Koningin het Gasthuis Maria- Louiza, dat door 'Jufvr. Teichman ge sticht is, bezoeken. Ten 2 ure 's namiddags zal Ilare Majesteit een bezoek brengen aan de Landbouwschool, door 'de provincie in het Rivierenhof gesticht, gelegen in het nieuw Zuiderkwartier der sta'd. Het is 'daar dat 'de leden van "de bestendige deputatie en van 'den provincialen raad aan 'de Vorstin hunne hulde zul len bieden. Ten 8 ure 's avonds zal 'de Konin gin eene gala-vertooning in 'den Ko ninklijken yiaamschen Opera bijwo nen. Er dient opgemerkt le worden dat de bloemen die den salon van het Pa leis vullen door de maatschappijen en de bijzonderste families der Schelde- stad gezonden werden. M. du Bus 'de WarnafTe stelde in de Kamer de volgende vraag: e In de begrooting der verhaalbare uitgaven 1924 wordt er als raming van ontvangsten een som aange- 'duid van '1.500 millioen frank, zijn- de de Vermoedelijke opbrengst der Duitsehe leveringen in natura en der Duitsehe stortingen in specie. In de algemeene toelichting der begrooting gaf men te verslaan dat dit cijfer eerder als. een bevestiging van recht 'dan een eigenlijke be- grootingsraming wérd opgegeven. Is de minister nog niet in staat te verklaren in hoeverre het bedrag »der ontvangsten, voorzien in de be- grooling der verhaalbare uitgaven voor 1924, kon bereikt worden?» Ziehier het antwoord door 'den heer minister op deze interessante vraag gegeven Antwoord Het is eclif. 'dat 3e raming van 1,500 millioen ontvangsten die in de begrooting der verhaalbare uitga- v ven voor 1924 voorkomt, hoege- j-naamd niet op vasten grond berusl- te.» In de algemeene toelichting 'der be grooting, die dagteckent van October 1923, werd 'daarvan de reden opgege ven als volgt: w Wat de Duitsehe leveringen in natura en de Duitsehe stortingen in specie betreft, blijkt het 'duidelijk dat er thans geen enkele ernstige raming, zelfs niet bij benadering, kan be proefd worden van wat zij in 1924 zullen opbrengen»'. De regeering liad diensvolgens als voorziene ontvangsten uitgetrokken een bedrag gelijk aan bet saldo onzer, prioriteit op 31 Augustus 1923, bere kend tegen de zeer gematigde waarde van 2,75 fr. voor 1 geudmark. Feitelijk zijn de begroolingsvoer- uitzichton te boven gegaan. De wer kelijke stortingen, gedaan in de Staatskas wegens de opbrengst der Duitsehe leveringen in n&fura en we gens de stortingen in gelde, .te hech ten aan de begrooting van 1924, be reiken inderdaad 1,821 millioen in ronde cijfers. Van dit bedrag is oen som van 409 millioen de tegenwaarde der leveringen in natura*

De Volksstem | 1925 | | pagina 1