17 Dinsdag Febr. 1925 THEODOOR BOTREL voor den Pans Te Zeebrugge Bij de Politiecommissarissen Luitenaut Thieffry schiet niet op Bedevaart naar Bonte Nationale betooging Communistisch gevaar 40,000 fr. tractement Zomertijd Hoog geplaatste... dief Kerkstraat, 9 en 21, Aai,ST. Tel. 114 XXXI' JAARGANG NUMMER 40 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitprever: J. Van Nüffel-Db Gendt publiciteit buiten het Aw, AALST l: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te BratseL. Kue de Rióhelieu, Parijs, - Bream's Buildings, 6, Ixmdres E. C. 4. H. Faustinus Zpn op 6,58, ouder 5,13 Niouwe Maan den 23 Ren 'eclite liedjeszanger, een grappige kluchtzanger is onbe taalbaar want oprechte, deugde lijke, zuivere leute en plezier mioe ten bestaan, zijn aan te prijzen en yerdienen ondersteuning. Verheugt en verblijdt u, schreef St. Paulus, doch maakt vreugde in den Heer, Dat verstond, begreep en oefent uit de befaamde, de in Frankrijk en in België beroemde kunstzan ger Theodoor Botrel, 't Is een Bre toen van den reebten stam die zingt en voordraagt in 't bretoens en in 't franseh. Natuurlijk heeft hij zijn bretonsche stempel, aard, ka rakter bewaard en daarmee is hij thuis in Vlaanderen waar hij titans bier en daar zijn zangen aanheft ten voordeele van goede verken en om te ondersteunen christelijke ondernemingen. Ik zeg dat hij geeme bij 't vlaamsche katholiek of beter bij 't katholiek vlaamsche volk verblijft om de grtede redejn 'dat het er bij hem in zijn gewesten toegaat gelijk hier. Immers zoove le zaken stemmen hier en ginder overeen. Godsdienst, talrijke huis gezinnen, vaderlandsche deugden, ouderwetsehe gebruiken, over- oudsche gewoonten en kldadij, prachtige kerken en gebouwen door voorvaderen opgericht blij ven er immer bij beide volkeren in eere. Wanneer Botrel hier rondgaat om het gopde lied te zingen en overal steunt in zijn liedjes pp wat hem het naast ter herte ligt zooals God, Vaderland, familie, zedige mode, deftig vermaak, enz. dan moet hij geroemd worden en ver dient hij onzen lof en dank voor 't goede dat hij doet en tevege brengt. 't Is geen boulevardier»geen zanger naar de laatste dwaze onze dige mode, maar een echte christen die niets becfogt dan God te ver heerlijken, zijn evenjmefisch te stichten en kerk en land te roemen en te prijzen, 't Is een hertevriend van België. Botrel is eene levende harp, zei de provencaalsche dichter Mistral, en wij mogen er hedendaags bij- voegen dat hij ook een levende Ida' roen is. Onze gevierde Bretoensche dich ter en zanger zag het eerste levens licht te Dinan in het departeiment der Cóies du Nord. Zijn vader, grootvader, en al zijne oom en wa ren smeden. Hij zelf meende eerst dat ambacht voort te zeiten, want toen hij elf jaar oud was moest hij op stiel hij een slotmaker. Daarna vinden wij hem bij een steenkap per, op het bureel van een zeever zekering en eindelijk als pennelik- ker en boodschapper bij nen avouéof zaakvoerder. Eens 1 jaren oud trad hij in dienst bij leger als vrijwilliger van het 41e linieregiment te Remies en bij het einde van zijn dieflstnaning ver kreeg hij een ambt in eene ijze- rcmvegcompagnie waar hij negen volle jaren in dienst bleef. Binst dezen tijd wierd hij zijn wezenlij ke roeping gewaar. Hoe hij van smid cn spoorweg bediende zoo een kunstmatig dich ter, muzikant cn zanger werd is moeilijk om nagaan. Dat brak zoo plotselings uit op een Scptember- avond van 't jaar 189(5. Dan trad 'lij op ah liedjesmnker en zanger. In 1898 gaf hij zijn eerste werk Uit: Chansons dc ches v.ons (Liorle- kr-ns van bij ons) door dc Fransehe Academie bekroond cil door druk ker Ondet van Parijs over tijd uit gegeven voor de honderdste maal. Zulks wil zeggen dat er honderd duizend exemplaren tot hiertoe van de pers kwamen. Een echt rckonl I Met het liedje La Paimpo' laise alleen, welk iedere fransch- man en vele Belgen kennen, zin gen en fluiten bekwam hij de faam die hem toekomt. Zonder onder breking en zonder moeite gaf Bo trel in 't licht volgende zangboeken, toch zoo schoon met platen en figu ren opgeluisterd en waarvan de muziek toch zoo duidelijk en aan trekkelijk is: Chansons de la Fleur de Lys. (Liedjes der Leliebloem) Coups de Clairon (klaroen ge schal), Chanson-s en sabots (kloef- kensliederen)Chansons en den telles (spellewerklied jes)Les Alouettes (de Leeüwêrikken) door de Akademie bekroond, Chansons de Jean que Chante (liedjes van zingende Jan), Chansons des Clo' chers a jour, (liederen der door schijnende kerktorens), Chansons de la Veïllée (avondgezelschaplied' jes) en hij gaf oök uit kleine dra mas: Le Poignardj Chantepie, Jean Kcrmor, Maina, Le Depart de Jehanne, Monsieur l'Aumonier, Fleur d'Ajonc, Doric en Lena, Notrc'Dame Gneselin enz. In 1908 stichtte hij zijn schoon, prachtig en zegevierend tijd schrift: La Bonne Chanson. het goede Lied, hetwelkschipbreuk leed met den oorlog doch dat thans zooveel te noodiger en trillender dan weleer, wederom uitkomt en geeft iedere maand drie of vier liederen van onzen zanger (twee zijn altijd uitgegeven) en acht of tien werkjes van treffelijke fran sehe zangers en verders een tihea- terstukje, alleenspraken, grillige en geestige kluchtlied jes, gedich ten enz. in één woord 50 fr. muziek voor 3 franken abonnement per maand. En alles overdeftig. Toen de oorlog uitbrak, alhoe wel Botrel geheel en gansoh ont slagen en vrij was van den militai ren dienst, nam hij nochtans eten nieuw engagement bij het 41e re giment voetvolk. Hij doorliep al de veldrustplaatsen, al de loop grachten van al de frontlinies, werd driemaal op hooger bevel aan t leger bekend gemaakt, verkreeg het Oorlogskruis en de Krijgsme- dalie om «in Frankrijk, in Belgie, in'Italië, in 't Oosten, schitterende bewijzen gegeven te hebben van zijne onvermoeibare zeflfiopoffe- ring en zijn volkomen.misprijzen van alle gevaar Zoo één dorper katholiek, een godsdienstig man verdient nog meer dan eer, roem en bedanking. MARC. EN INTENTIE VOOR DE JUBILEE MIS. NEGENTIENDE LIJST, 'Overdracht der vorige lijsten: fr. ;i 05.991.84; I. Bruneel Evcraert, Steenockerzeel, 50; A. D. L- Brussel, mont. Mon'-St. Aubert, 100; II. Vader, 25; M. en Mevr. A. de la Croix d'Orgi- zegen ons huisgezin, Leuven, 25; Gees telijkheid yan Poperinglie, '135; Om eene gunst, Poperinglie, 50; Naamloos, Rumbcke. 100; M. E. .Volkhemer, Ant werpen, 100; M. J. van Laere, Sweeve-. zeele, 50; M. en Mevr. Urb. Vermeire, Hamme, 100; Voor het geluk van ons getienen, 100; Dochters van den H. 'Jo zef, Strombeek-Bever, 100; M. en Mej. Dilis, Antwerpen, 100; M. en Mevr. Maur. Grosfils, Gosselies, 50; Naam loos, Anseroeul,_25; M. E. Van Maller ghom. Nukerkc, 100; Naamloos, Mee-- sen, 25: Kongregatie der Onbevlekte Ontvangenis, Hasselt, 25; Familie Gar pentier, Luik, 25; M. en Mevr. L'. Rye landt, Brugge, 100; Baron en Barones Jansens de Bisthove. id., 100; D. M. G. id., 100; Z. E. H. Vandenberghe, vik.- gen., id., '100; Z. E. H. De Sclirevel, vik.- gen.. id., 100; Kanunnik A. Yserbyt, id., 100; E. H. J. Vermaut, id., 100 Mevr Van de Putte-Dambre, 50; Ridder en Mevr. P. Schactzen, Tongeren, 100; Cff. Payen en geestelijkheid, Templeuve, 200; MM. en Mej. Bellemans, Antwer pen, 200; Parochianen Morhet, 100; E. H. Had. Annove, Morhet, 25; A. L'., Sa- vertthem, 50; M. Flor. Sauvage. Jenef- fe-Momal, 50^ Naamloos, Heyst-op- den-Berg, 100; Ter eere van het H. Hart, 50: R. IJ. Montignies A. S. 5; Naamloos, Alsemberg. 5; Onkel Emile, Wuesl-Wezel, 10; MM. Collard, Jjïer- stal, 5; Naamloos, Doornik, 5; Ch. Mer- levedc, Poperinglie, 10; Mevr. Rcmacle, Evgen-Brakel, 5: E. B., Aeken, '10; Louis Terlinckx, 5; Een familie van Celles, 10; F. Goppens, Meldert, 20; Aalmoezen verarmt rniot, 20 tv, V. 20; Naamloos, 5; Ter eere van L. H. II. 4; Naamloos, 2.50. Totaal: fr. 103.142.34 Voor inschrijvingen kan men zich wenden tot het bureel van 'dit blad, 'of op de poslchccrekening n. 38279, te. Brussel. De nieuwe glasfabriek van Zeebrug ge zal met Juni aanslaande in wer ing treden. De laatste werken yvorden thans uitgevoerd. 't Belooft .een der bijzonderste nij verheidsgestichten der streek tc zijn, het zal volgens de moderne behoeften ingericht zijn, met rondom de fabriek- woningen voor de bedienden en werk lieden, eene feestzaal, een park, enz. De inrichtingen beslaan 7 hectaren en liggen nevens de zeevaart, voor het gemak van lossen en inschepen. 't Zullen ervaren Waalsche werklie den zijn die deze belangrijke nijver heid zullen in gang steken. Men zal er uitsluitelijk het nijver- Geidsglasruilen vervaardigen, bestemd voor Amerika, 'Japan en Chi- na. Naar -men ons verzekerd zal de in richting in volle werking 3000 arbei ders kunnen bezigen. Een goede zaak dus voor Zeebrugge. HET Men scint'uit Perpignan: Dc luitenant vlieger ThieiTry, leider dor zending Brussel-Belgisch Congo, besloot zjjn vertrek tot Dinsdag uit te stellen ingevolge de weerberichten uit Spanje en Noord-Afrika toegekomen. Stormweer gaat er gepaard met een geweldigen Noord-Wésten wind. Dc loods tzal gebruik maken van 'dit oponthoud 'om het vliegtuig "«Prinses Maric José» na te zien. De leden der Belgische zending wer den in de Acro-Glub der Oostelijke Py- re-neën ontvangen. ALGEMEEN KONGRES TE BRUSSEL. Het Nationaal Yerbond van Politie- kommissarissen en Adjunkt-Kommis- sarissen houdt te Brussel een alge meen kongres. Aanleiding van 'dit kongres is de af schaffing van politie-kommissarissen in sommige gemeenten. Het doel is de volgende punten te on derzoeken: vastheid van het ambt, meer eerbied van wege de overheden, stichting van een pensioenkas, rege ling van de benoeming van de politie officieren in de' nationale orden. De eerste vergadering werd gehou den in het bondslokaal, Elsensclien steenweg, 25, Zaterdagvoormiddag. Aan het bureel hadden plaats geno men: de hh. Fransen (Tienen), voor zitter; Tayaert dc Borms (Brussel)', endervoorzitter; Bruló (Schaarbeek) algemeen sckretaris: De Keyser (Schaarbeek, toegevoegd sekretaris; Adam (Schaarbeek)', algemeen pen ningmeester; Van de Winkel (Aalst), afgevaardigde voor de Vlaamsche landstreek; Dewez (Jumet)', afgevaar digde voor dc Waalsche landstreek. De h. VOORZITTER verwelkomt de kongresleden en ook de hh Mart eau (Donain)', ondervoorzitter, en Saul- nier (Parijs)', algemeen sekretaris van het Verbond van Politie-kommis sarissen van Frankrijk. Na een woord van dank door den K. MARTEAU, worejt overgegaan tot de bespreking van de verslagen, -V BISDOMMEN GENT EN BRUGGE* ter gelegenheid van Itèt" HEILIG JAAR. De Bedevaart vastgesteld van Zater dag 26 Septemb. tot Zaterdag 10 Octob. is ingericht onder dc hooge bescher ming van HH. DD. Hoogw. de Bisschop pen van Gent cn Brugge en het Ecre- voorzitterschap van den heer Minister, IL, Van den Heuvel, gewezen Belgische Gezant bij den H. Stoel. Voomaarden en prijzen der reis. De reis staat onder de leiding van liet Agentschap Th. Cook and Son, dat zicli van Belgisch Spoorwegmaterieel met spijswagen verzekerd heeft. Al de rij tuigen zullen dus rechtstreeks doorrij den tot Rome, derwijze dat iedere be devaarder, gedurende heel de reis zoo wel heen als terug, zijne zelfde plaats in den trein zal befiouden. De bepaalde wegwijzer welke hem} acht dagen voor het vertrek zal ter hand gesteld worden, draagt een num- pier overeenstemmend met dc plaats hem voorbehouden in het comparti ment. De prijs is vastgesteld als volgt 2e yas trein met hotel van allereersten rang 2140 Fr. 2e klas trein met hotel van eersten rang 1850 Fr. 3e klas trein met hotel yan tweeden rang 1500 Fr. ter gelegenheid der zilveren bruiloft van HH. MUI. de Koning en de Koningin. Eene zware beschuldiging. De vraag mag wel eens gesteld wor don, of de bevoegde overheid weet wat gevaar er in België bestaat, en, in dien zij het weet, of zij de noodigc maatregelen neemt om alle pogingen tot wanorde te beletten? Weet de bevoegde overheid, vraagt en Brusselsch blad, dat er in het tol bestuur te Antwerpen eene «communi stische ce!» bestaat, en dat een con troleur en een onder-luitenant der douanen ervan deel uit maken. Weet gij, vraagt hetzelfde blad, dat het lokaal der communistische par tij gelegen is in hetzelfde gebouw, waar de spoorwegwerklicden vergaderen, en zulks in de onmiddelijkc nabijheid van he! gebouw der Duitsche scheepvaart lijnen? Weet gij dat er eene «commurii- st.iseho cel» bestaat in liet bestuur van de Marine, Ie Brussel, en dal een afdee- lingsoverste ervan lid zou zijn? Indien zij het niet weet, dat zij het dan nu yernome.». trekken De Fransehe Kamerleden lans 27.000 fr. tractement. Sommigen vinden het onvoldoende en vragen 40,000 fr. Tegen 40.000 fr. zullen er wel komen die aan de kiezers den naam zullen beloven. Naar men uit Parijs meldt, zeggen sommige bladen, zouden er onderhan delingen gaande zijn tusschcn Frank rijk. Engeland en België omtrent, het aannemen van een gemeenschappelij- ken datum voor het invoeren van den zomertijd. Die datum zou 1 April kun nen zijn. Een hooge ambtenaar van den her- inzamelingsdienst, Guillaume Y., is op mandaat van den onderzoeksrechter aangehouden. Sedert ecnigen tijd reeds hield de hoogere controoldienst van den spoor weg eene nauwkeurige herziening van de verschillende herinzamelingsdien- slen. Zonderlinge feiten werden ontdekt cn voornamelijk in den omtrek van Luik. Do ontvreemd in gen gaan de 200,000 frank le boven. Y.. word in de gevangen!* van, Luik opgesloten* Uitvoerend Komiteit voor het Bisdom Gent. (Voorzitter Z. E. II. Van den Ghcyn, Geestelijk Bestuurder der Bedevaart. Onder-Voorzitters Ridder de Glicl- linck d' Elseghem, Senator M. Evlenbosch, Senator. Schatbewaarder J. Van Nuffel, Be stuurder van De Volksstem Aalst. •Lieden ZZ. EE; HH. Kan. De Ruyver, Pastoor van St. Baafs, te Gent en Goppieters, Pastoor-Deken, Aalst Graaf Gh. de Hemplinne, Gent, Voorzitter van St. Pieterspenning Graaf J. de Hemptinne, Gent De Valkeneer, schepen, Aalst Fr. Van de Kerckhove, Aalst. De Bedevaarders van het Bisdom Gent schrijven in Te Gent, bij M. G. Dubrullc, (Druk kerij St. Augustinus)Zonnestraal, of bij M. W. Siffer, Boekhandelaar, Kruis straat. i. Te Aalst, bij M. Jean Van Nuffel, Drukker, Kerkstraat, 9-21, Te Eekloo, bij M. 'J. Roegiers, Brug- Schcstraat, 27. Te Ninove, bij Jufv, C. Fransman, Burchtstraat, 35. Te Ronse, bij E. H: Delcoigne, Pries terstraat. - Te St. Nikolaas, hij M. Advokaat Maurits Meert. Te Dendermonde, bij M. Aug. Cam- bier, Werf, 3. Te Audenaerde, bij M. A'. De Paepe, Schepen. Te Geeraardsbergen bij M. Vincent Van Bossuyt. INSCHRIJVING VOOR DP? BEDEVAART. De inschrijving moet geschieden vóór 15 Juni aanslaande, daar het aantal bedevaarders strikt beperkt is, er de plaatsen in de hotels minstens drie maand op voorhand moeten be sproken zijn, tengevolge van den groo- ten volkstoeloop tc Rome, gedurende het H. Jaar en 'de verblijfsmoeilijkhe- dsn welke er uit voortspruiten. Na 15 Juni, zal hel agentschap Cook nog enkel inschrijvingen aanvaarden, in zooverre zij nog over vrije plaatsen beschikt. Bij zijne inschrijving moet de Bede vaarder eene borg van 100 fr. storten, welke later van de reiskosten afgetrok ken wordt, en enkel terugbetaald wordt, indien de Bedevaarder door een geval van heirkracht aan de reis moet ver zaken. Iedere Bedevaarder moet een in- schrijvingsbulletijn invullen, waarop 'jij tevens ook den of de personen kan aanduiden met welke hij wil reizen, doch hij moet- zijn signalement opge ven volgens de aanduidingen op zijne identiteitskaart vermeld. Deze forma liteit ontslaat hem van allen rcispas. evenwel moei. iedereen in bezit zijn van twee kaar.tcn, volstrekt noodig in Italië. De prijs dor reis moet gestort wor den voor t September door postcheek I op rekening N. 138559, van M. Jan Yan n O t Trnrlrcf rntl Wij hebben reeds cenige weken aan gekondigd, dat door het initiatief van de koninklijke maatschappij La Grande Harmonie te Brussel, er een nationale betooging zal plaats vinden, om do zilveren bruiloft van onze Vor sten t.e vieren. Met het doel aan 'deze betooging een echt nationaal karakter te geven en opdat alle inspanningen haar grootsch en indrukwekkend zouden maken, is er door een eenstemmig besluit overeen gekomen, dat er geen andere zou geor ganiseerd worden ter gelegenheid van het koninklijk jubileum. Provinciale en gemeente». -\omi- teiten zullen binnen kort in werking treden, opdat er in het kleinste dorp een handelende groep zou bestaan, die belast is met het verzamelen van de toetredingen. Dc inschrijving is algemeen bepaald geworden op 1 fr. Het zal evenwel toe gelaten zijn grootere bijdragen te ge ven, die zullen vastgesteld worden door het uitvoerend comiteit. Daar onze vorsten beslist geweigerd hebben geschenken in ontvangst te ne men. is er besloten, dat de opbrengst van de inschrijving zal worden over handigd aan den Koning en aan de Ko ningin, om besteed te worden aan wer ken van algemeen belang. Het bestendig kantoor van maat schappijen tot vermaak en 'de Federale .Vereeniging van de Belgische Maat schappijen hebben besloten hun krach ten te vcrcenigcn met die van dc Bel gische vrouwen en zij zullen zich meer speciaal heiasten om inschrijvingen van mannen -te verzamelen. Er blijft ons slechts over onze lezers i Nuffel, 9-21, Kerkstraat, Aalst, uit le noodipren, dit weldadig werk te j Omstandige en geilluslreordo pros- verwezenlijken, 'door allen zondeJC uit-j pectussen dér Bedevaart worden kos- 1 zondering in te schrijven* teloos gestuurd aan alle 'aanvragers,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1