19 Donderdag Febr. 192S Nationale Bank v. Belgie Bij den Koning UH het Vatikaan D' Claus voor de Assisen Ambachten en Neringen Staatsminister M. Helle- putte berecht Grooter Brussel Een kunstmuseum in de kelders Landbouwbelangen XXXI'JAARGANG NUMMER 42 Kerkstraat, 9 en „1. Aalst. Tel, lil DA.GBLA.3D 15 CENTIEMEN WEKELWKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffbl-Db GeRdT rurrrtr-tniiMiiii itr~irr H. Bonifaciua Zon op 6,64, ondar 5,16 Nieuwe Main den 23 publiciteit buiten het Ajt. AALST K Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Eue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Inn dree E. C. 4. li Wij ontvangen het verslag yan den heer gouverneur der Nationa le Bank van Belgie, hetwelk in naam van den bdheerAtad zal neer gelegd worden in de algemeene vergadering van 23 Februari en dat handelt over de Verrichtingen van het jaar 1924. Er wordt in gewezen op de vete gebeurtenissen van financieele or de, welke dit jaar hebben geken merkt en in eersten rang op de spe culatieve manoeuver, die dreigde den doodslag aan den Franschen frank te geven, en de tegenaanval die, met evenveel krachtdadigheid als meesterschap, tegen de daling- speeuleerders werd ingezet. Onze devise onderging eerst den weerbots van den aanval, dan van den tegenaanval. Het verslag behandelt vervol gens den toestand van den wissel. Zijn er in onzen economischen toestand aanleidingen om eenen zoo ongunstigen wisselstand te recht vaardigen Neen, zegt het verslag afdoen de teekenen laten toie het tegen deel te gelooven. Het land werkt feitelijk be staat er sedert drie jaren geen werkloosheid de haven van Ant werp en gaat voortdurend vooruit; de productie neemt toe op alle ge bied de staat onzer handelsba lans doiet zich onder een minder on rustwekkend licht voor. De indruk die zich veropenbaart zoowel uit de statistieken als uit de feiten, aan de praktijk der zajcen ontleend, is dat wij het einde der periode Van herophouta raken en. dat wij een meer normalen toestand benaderen. Wat de internationale betrekkin gen aangaat, keert de toepassing der Dawesplannen een der be langrijkst factors van onzekerheid van ons af en vormt alzoo een ele ment van nauwkeurigheid en stabi liteit. Ten dezen titel kan men het aanschouwen als een vooruitgang, ondanks de zware toegevingen die het meebrengt voor het land. Deze staat van zaken schijnt zich te weerspiegelen in de strekking van den wissel.Sedert het begin van Augustus heeft de Belgische frank zich enkel binnen beperkte grenzen bewogen. De dalende beweging schijnt gestremd. De inspanning, cp alle gebied gedaan, schijnt dus vruchten af te werpen. Ook dient gewezen op het her- stol der openbare; financien, welk blijkt uit het instellen van eene ge zonde en evenwichtige begrooting. Ook op muntgebied gaat de sai- neeriug traag maar gestadig voor uit. De door den Staat aan de Bank gedane stortingen, te gelden op het voorschot voor de intrekking der marken, beliepen dit jaar 100 mil joen en het totaal der terugbeta ling bereikt dus 000 miljoen, zijnde meer dan 10 0 0 van de schuld. Indien het bedrag der in omloop zijnde bankbiljetten niet: vermin derde in vergelijking met het vorig jaar, en veeleer nog heeft toegeno: men, dan is het omdat de levensbe langen der nijverheid eene zekere verruiming der tussehenkomfet van de Bank in zake disconto noodzake lijk maakten. De verhooging van het getal in omloop zijnde bankbiljetten is geen aan Belgie alleen eigen ver schijnsel. De Bnnque de France en de Italinnnsche Bank. voor hetzelf de verschijnsel staande, hebben bet opgelost in denzelfden geest. In Frankrijk en in Italië, zoowel als ui Belgie, is het deel der biljet ten, voor rekening van den Staat uitgegeven verminderd, maar het deel, uitgegeven om aan de vraag voor handel en nijverheid te beant woorden nam toe. Evenwel, bezorgd om den fidu- eiairen omloop niet nog 'liooger te doen klimmen, heeft de Bank niet opgehouden eene strenge disconto- politiek te beoefenen, Het is onder den druk van onafwendbare nood zakelijkheden van monetairen aard dat zij aldus heeft gehandeld, Ook wensehen wij dat de Staat de mogelijkheid vindt de terugbe taling van zijne schuld te bespoe digen en aldus nieuw krediet tö on zer beschikking stelt welk wij ten beste zullen benuttigen voor "de voortbrengst van het land. Het is ook te betreuren dat in ons land krediet-verhooging door het Instituut van uitgifte bijna steeds gelijk staat met gelijke vermeerdering der wezenlijk uitge geven biljetten wanneer dit sa mentreffen bepaald niet onvermij delijk is. Het is even betreurenswaardig dat, niettegenstaande de aange wende pogingen het gebruik van den check nog, niet meer algemeien geworden is. ITet is eenieders plicht hiertoe bij te dragen met hierin het goede voorbeeld te geven; De politiek voortzettend welke de geleidelijke versterking van het metaal inkassa ten doel heeft, heb ben we dit jaar het goud gedeelte kunnen vergroóten. Wij hebben namelijk een gedeelte gekocht van liet in Congo voortgebrachte goud. De vermeerdering van het inkassa is gevoelig 333.793,730 fr. 45 op 31 Decem ber 1923. 376 295.993 fr. 16 op 31 Decem ber 1924. Hoe legt men nu uit dat met aan vang van bet jaar 1924 de dollar tot 31.60 konjdimmen t Is dat, buiten de invloeden van positieven of stoffelijken aard die op het peil van den wissel hun uit werking hebben, er andere zijn van moreelen of psychologiscben aard, wier uitwerking op een munt van geforceerde kwoteering soms be slissend is. Heel de zwakte van pa pieren munt kan op een gegeven oogenblik voortkomen van het wan trouwen dat het, ten rechte of ten onrechte, geeft aan deze die er bin nen of buiten de grenzen de hou ders van zijn. M. Hautain, liet gebruik van de onlangs in de Vereenigde Staten gesloten leening uiteengelegd heb bende, besluit Maar zoo het stemmen der wet de leening en de uitvoering van dit programma toelatend, van aard is om voor ons geld een sfcevigen dam daar te steljen, dan moet men toch herhalen dat zij in geen geval een bepaaldelijke oplossing brengt aan het muntvraagstuk van ons land. Zij ontslaat in geen enkel opzicht van de verplichting om met een on onderbroken volharding en met nog meer wilskracht dan te voren, die princiepen die wij tot grondslag legden onzer pogingen en van ons hepen in zaken van munt, door te drijven. Het is onmogelijk door maatre gelen van technisch en aard, een strekking tot dalen van het geld te verhelpen, zoo zij veroorzaakt wordt door ware economische oor zaken. Om er de bepaaldelijke verbete ring van te verzekeren moet men voor alles werken op de diepe grondvesten die de waarde bepa len. Voor alles moet bet evenwicht der begrooting verdedigd worden cn. behouden ten koste van wat ook. Anderzijds, is het noodig dat heft land zijn poging doordrijve om zijn voortbrenging te vermeerde ren en komen tot een waar even wicht zijner betalingen-balans. Laat ons hopen dat de moeilijke onderhandelingen die de regeering thans doordrijft ,tot gunstige uit slagen voeren en dat de handelsver dragen, zooveel mogelijk op de vrijhandelgrondbeginselen ge steund, die den voorspoed van Ons land voor gevolg hadden, aan de voortbrengers zouden toelaten bun plaats op de internationale mark ten, met al luin kansen, te herne men. In ieder geval is liet noodzake lijk dat de regeering haar politiek van terugbetaling aan de bank van de voorschotten op het intrekken der marken voortzette en zooveel mogelijk bespoedige. Zulke politiek is vooreerst noodzakelijk voor wat het eigenlijk muntstandpunt zelf betreft, ten einde de hoeveelheid in omloop gebrachte bankbriefjes te verminderen of de hoedanigheid ervan te verbeteren. Zi j is ook noodzakelijk om aan de bank toe te laten in de mate der coneurentie, den geldelijken steun te venneer- deren aan den handel en nijverheid en de thans onvermijdbare streng heid te verminderen barer politiek in zake disconto. Bij slot van rekening vertoont het jaar 1924 talrijke teek en ei i van zuivering en terugkeer naar den normalen toestand. Wij hopen dat de pogingen gedurende dit jaar ge daan, met wilskracht zuilen voort gezet worden in 1925 en dat zi,i nieuwe vruchten zullen afwerpen. Do Koning- heeft. Dinsdag morgen M. Moyersoen, minister van Economi sche Zaken, ontvangen. VERTREK VAN DE «ANVERSVILLE». De Belgische postboot «Anversville»' vertrok Dinsdag voormiddag om half negen naar Congo met 230 passagiers en een volle lading materieel, waaron der veel voor de spoorwegen. Op het voordek vbert de boot eenige groote kisten mede waarin deelen van <£n vliegmacliien verpakt zijn. Als deklast werden ook een groot aantal le dige ijzeren vate1?, voor de verzending van palmolie bestemd, medegenomen. De reis van den gouverneur. Een dcpeche, in het ministerie van Koloniën aangekomen, meldt dat M. Rutten, algemeen gouverneur van Congo, zijne inspectiereis voortzet tende, te Elisabethvillo aangekomen is. Verzekeringen. De minister van koloniën heeft be sloten dat, voor de verzendingen of cargo-magazijnen geen vergunning' meer noodig is te beginnen van 15 Maart. Het regiem' der vergunningen was door de omstandigheden opgelegd. Het vormde een hinderpaal voor de econo misehe werkzaamheid en tevens eene bron van misbruiken cn plagerijen. HET PROCES DER EERBIEDWAAR DIGE BERNADETTE SOUSIROU8 Rome, .16 Febr..Morgen zal op bet .Vatikaan een voorbereidende ver gadering van de Congregatie der Rit ten plaats hebben, tot. bespreking van de mirakelen, toegeschreven aan de voorspraak van de Eerbiedwaardige Bernadeüe Soubirous. Gedurige Aanbidding. Z. H. Paus Pius XI heeft Zondag zijn eerste bezoek van liet Jubeljaar in St Pieters willen laten samen gaan met de Gedurige Aanbidding, ingericht door den Eurharislischen Bond van liet Gebed. De Heilige Vader daalde ten 4 ure af in den gang van St. Pieter, gevolgd door zestien Kardinalen in koorgewaad en door een zeker getal Bisschoppen en prelaten. Op den drempel van de Heilige Poort zegde de Paus het gebed «Actionès nostras»' op en het «Veni Sancfa Spiritus»'. Vervolgens begaf hij zich met liet geleide naar de ka pel van het Heilig Sakrament, onder het zingen van de «Miserere», dat aan geheven werd door Mgr Respighi, Pre- fekt van de Pauselijke plechtigheden. Ka eenige oogenblikken aanbidding voor het Tabernakel, zong de H. Vader het gebod: «God in het Heilig Sakra ment, tegenwoordig». Daarna ontdeed H. zich van den rooden mantel en ng in de Basiliek, voorafgegaan van d.? Prelaten, Bisschoppen en Kardina len. Een aanzienlijk getal gcloovigen had bijzondere toelating verkregen tot de Basiliek, zoodat 'de reusachtige kerk goed bezet was. Tusschen de zijbeuk en het Pauselijk altaar en achter het faldistorium» waren bidstoelen ge zet voor den Paus cn voor de Kardina len, die er gingen knielen. Het Heilig Sakrament. was uitgesteld op het au- taar der Belijdenis. Een machtig koor, samengesteld uit cschola» van ver schillende kollegies, van kloosterlin gen en van de Seminaries van Rome, veerde eenige lofzangen uit. zooals: in de kelders van 'de Jubelpark-miv» seums een beter lot afwachten. Terloops weze herinnerd, dat do Duitschers, toen ze even Dixmuide konden bezetten, gedeelten van den vernielden predikstoel weggehaald hebben. Een specialist herstelde na derhand dezen prachlkansel in het klooster van de zusters van O. L. V. to Tielt. Naderhand werd het naar, Duitschland verzonden. De Belgische regeering heeft thans c'en terugkeer yan dezen predikstoel geëischt. i Op f» Maart zal voor het assisenhof van Brabant verschijnen, Dr A. Claus, die lid van den Raad van Vlaanderen was en daarvoor reeds bij verstek werd veroordeeld. Hij zal verdedigd worden door Mr Jules Destrëe en Mr Bervoets. M. de substituut Ost treedt als be schuldiger op. M. Moyersoen, minister van ekono- mische zaken, heeft den Hoogcren Raad van Ambachten en Neringen ver zocht om zijn advies over de maatrege len, die moeten genomen worden voor, do verbetering en de uitbreiding van de beroepsopleiding ir. liet werkhuis, 't is te zeggen ivoor den leertijd. De tijding dat M. Helleputte. Staats minister, oud-minister en Kamerlid voor Tongeren-Maeseyck, Dinsdag morgen met de Heilige Sacramenten bediend werd, lieeft in de Kamer groo te ontroering verwekt. Wij hebben dadelijk om nieuws ge vraagd aan den Belgischen Boeren bond, waar ons het bericht bevestigd werd dat M. Helleputte, die heel en al hersteld scheen van dc longontsteking waaraan hij voor enkele maanden ge leden had, thans hervallen was. De achtbare Staatsminister was *Tu es Petras»-,, lu* «Adora l«', enz.; ree(Js belet geneert "aan do "be'grafenis, enz. Tusschen de zangen in hield dc plechtigheid van E. II. Mcllaerts. sliet- ter van den Boerenbond, deel te ne- Eerw. Pater Di Lorenzo tot viermaal toe eene aanspraak. Na het «Tantum ergo» en 'den zegen, werd er nog een bverprachtige lofzang uitgevoerd Z. H. dc Paus bleef een volle uur iri aanbidding voor het Heilig Sakrament, Dan nam hij plaats in de «sedia gesta foria» en voorafgegaan van een stoet Kardinalen, Bisschoppen en Prelaten, keerde hij naar zijne appartementen terug. Naar schatting hebherf ruim 30.000 gcloovigen hun biduur gehouden in St. Pieters. M. Max heeft uit naam van de bij zondere commissie, belast met het on derzoek van liet wetsvoorstel, waarbij het gedeelte van het grondgebied der gemeente St- Pieters-Jette, waarop het Brugmannhospitaal is gelegen, aan de stad Brussel wordt overgedragen, ver- rlag uitgebracht.. Een overeenkomst is getroffen tus schen de twee gemeenten, waarbij Brussel het recht heeft tot dc naasting van dit gebied, alsmede van een stuk grond van den hoofdingang tot de ver lenging van do Laubospinstraat over te gaan. In ruil hiervoor bekomt St- Pieters Jette '16 hektaren 68 aren grond, gelegen tusschen de oude grens en de nieuwe laan, tusschen de Ilouba- de-Stroopcrlaan en het kruispunt van ce Romeinsche-, en Merchtemschc steenwegen. Elke gemeente verbindt zich' op haar grondgebied de straten, die door de an- Brusselsche bladen brengen 'de vol gende meldenswaardige zaak aan den dag: M. Mcchant, kabinetsoverste van het ministerie van Economische Zaken, ontdekte dezer dagen in de kelders van het Jubelpark-Museum tweehonderd vijftig kisten. Toen men de kisten openbrak, vond men prachtig houtsnijwerk, bronzen en marmeren kunstvoorwerpen, af komstig van de SinUMaarten's-kathe- draal en van de St. Pieterskerk te leper, marmeren beeldjes van 'den kansel, de orgelkast cn 'de wonder, schoon gesneden koorzitplaatsen van de kerk van Loo, welke dagteekenen 'uit het jaar 1704, cn een groote ge schiedkundige waarde hebben. Al de voorwerpen zijn over 't algemeen in goeden slaat. M. Moyersoen, minister van Econo mische Zaken, is de schatten gaan be zichtigen en heeft aan M. Van Goid- senhove, staatskommissaris opgedra gen, een lijst van al liet gevondene aan te leggen. Over de herkomst van deze kunst schatten wordt vernomen dat verschei dene personen, einde 1914, eenige oude kunstvoorwerpen uit leper, Nieuwpoort, en Loo weghaalden cn naar Haver en Parijs overbrachten- De bouwmeester Dhuicque richtte daarop een dienst in en stelde zich in verbinding met de geallieerde troepen, om uit de frontstreek te redden wat te redden was. Al de voorwerpen werden ondergebracht, in het museum van de coratieve kunsten cn in het Petit-Pa- leis, te. Parijs, werden ze zelfs tentoon gesteld. Na den oorlog keerden vele van de geredde schatten terug uilgenomen de- men. Doch. Maandag avond en Dinsdag morgen verslechtte zijn toestand zoo danig dat de geneesheer hem de HH. Sacramenten liet- toedienen. In zijn omgeving hecrscht de groot ste onrust over het verder verloop der ziekte. Wij Wen'scheri 'dat ditmaal nog het krachtig gestel van M. Helleputte de ziekte zal te boven komen. QUATRE QUART. Quatrc quart is een fijn gebak, dat op de beste kermistafel niet mag ont breken, en de grootste lekkerbek met graagte eet. Het wordt vervaardigd uit vier eieren, een kwart kilo boter, een kwart kilo gerezen suiker, cn een kwart kilo fijne bloem. Hoe dit gebak in landbouw te pas komt Toch wel. De" plant bestaat uit vier hoofdbestanddeelen stikstof, fos- foorzuur, potasch" cn kalk. De plant hoeft dus deze vier bestanddcelen in evenredige maat in den grond aan te treffen, om tot hare volle ontwikkeling te komen zij zijn evcnnoodzakelijk, in de vereischte verhouding, juist zoo ols dc eierim, de boter, het suiker en de hfócm in de aangegevene evenredigheid noodzakelijk zijn, opdat het gebak het gepaste voluum zoude hebben en de hoedanigheid in niets te wensehen overlaten. Geen enkel bestanddeel kan een ander, zelfs niet in de minste maa£ vervangen. En is dit waar voor dc qua- tro quart, zulks is niet minder waar voor wat betreft de stiksfof, hot fos- foorzuur, de potasch en (fe kalk in be trek tot de ontwikkeling en de hoeda nigheid der plant. Bijgevolg, met dc Lente cn Zomer- bemestingen mag niet verwaarloosd worden eene voldoende hoeveelheid zwavelzuren ammoniak, super- of ba sisch fosfaat, en sylviniet van Elzas of ehl^prpotasch in don grond ter beschik king der planten te stellen. De zwavel zure ammoniak wordt hij voorkeur eertien tot acht dagen voor dc zaaiing of de planting toegepast, cn als de grond voldoende vochtig is liet super fosfaat en de chloorpotasch insgelijks best in mengeling met den zwavelzuren ammoniak, het basisch fosfaat en de sylviniet. zes weken voor de planting of do zaaiing. De kalk wordt in de zandgronden om do drie- vier, en in de zware gronden dcre gemeente waren ontworpen, te jB verlengen of aan te leggen* e vf*n .pcr' -00 on Nieuwpoort, die j om de vijf-zes jaren toegepast. jze nog niet konden bewaren, zoodat zej Intensiever,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1