M Z. M. de Koning en Minister Moyersoen in de verwoeste Dinsdag Febr. 1923 De haniel in oorlogswapens Kieuwe lasten in Frankrijk Frankrijk en 't Vatikaan vaar üsü De strijd der Fransshe Katholieken Het SOjarig jubelfeest \an het Davidsfonds Maarschalk Foch te Leuven Nieuwe koollaag ontdekt in Limburg 't Loon der mijnwerkers De vliegtocht naar Belgisch Congo M. Joris HelicpuUe Misdaad of ongeluk? "T -r*ii ri- wywMrraw.Brrr Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 XXXI> JAARGANG NUMMER 46 DAGBLAD - IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J, Van Nuffel-De Geni>t publiciteit buiten het Air. AALST. 2 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te BrulseeL Bue de Riohelieu^ jParijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. Mathias Zon op 6,45, onder 5,24 Eerste Kwartier den 2 :oOo:— [Waarlijk, de Volkenbond beeft op dit oogenblik niet veel geluk in zijne ondernemingen; Na het ver werpen van bet Protocol van Ge' nève door Engeland, zooals het werd opgesteld in de laatste Alge nieene Vergadering van 1924, en na den slechten uitslag bekomen in dc opium-conferentie, die na 13 weken arbeid, hare werking heeft moeten opzeggen, ontmoet de Com missie van Ontwapening, die de re geling van den privaten handel in oorlogswapens op haar program geschreven heeft, de grootste moei lijkheden Zooals men weet, was liet 't in zicht van den Volkenbond van den privaten handel in wapens te doen verbieden, of ten minste van hem te onderwerpen aan de Controol van den Staat. Op het eerste zidit schijnt deze regeling de algemeene goedkeuring te moeten wegdragen, maar bij een nader onderzoek, stond men weldra, juist gelijk voor de kwestie van de opium voor gsoo- te moeilijkheden van stoffelijken aard. De handel in oorlogswapens is iminers zeer winstgevend voor ze kere landen en bijzonderlijk, sedert dat het aan DuitseUand, door het Versaifles-verdrag verboden is, van oorlogsmateriaal te vervaardigen en uit te voeren. De groote tegenstanders van de regeling van den handel in oorlogs wapens zijn Engeland en Italië, en de Commissie heeft zidi moeten tevreden stellen met eene resolutie, die aan de Staten zou opleggen, eene ernstige controol op den han del en den uitvoer van de wapens te houden, ten einde elke gdheime fa bricatie te keer te gaan. Tiet is zelfs niet noodig van diep in den grond der zaken te gaan, om te bemerken, dat zulke controol boel ontoereikend en zelfs van gee- ne beteekenis is. Deze controol be staat immers nu reeds, daar al de landen een ernstig toezicht houden op den in- en uitvoer van alle pro- dukten, en dat wapens munitie^ juist van deze produkten zijn, die nooit kunnen gesmokkeld worden. De Regeering zijn dus heel en al op de hoogte van de fabricatie en'| van den bande] in oorlogsmateriaal maar dat wil niet zeggen, dat zij van zin zijn deze gegevens mede te deelen aan bet Algemeen Sekreta naat van den Volkenbond. Inderdaad, moest eene eerlijke regeering de bestemming ,en de hoeveelheid van elk oorlogsmate riaal openbaar maken, dan zou dit land buiten twijfel onmiddelijfc bet grootste gedeelte van zijne cliën teel verliezen, want niettegenstaan de de voorschriften van het art. 8 van bet Pakt, zeggende dat de ge heime fabrikatie van oorlogswa pens zware opwerpingen venvekt, en dat de landen verplicht zijn de ladder van hunne bewapeningen eerlijk te doen kennen, blijft 'het een feit. dat bijna geen enkel land deze voorschriften getrouw heeft nageleefd Het is dus te vreezen, dat de Commissie van Ontwapening wei nig of niets zal bereiken, door de resolutie, die zij komt voor te schrijven nopens den handel in oor j ogswapens Het komt hier nogmaals klaar voor den geest, hoe moeilijk het is, om tot eene overeenkomst te komen m dc kleinste zaken, en hoe zwaar bet valt om eene oplossing te vinden op kwesties, die bij het eerste zicht zoo eenvoudig en zoo gemakkelijk voorkomen. Zoolang men in de zui vere theorie blijft, is bet gemakke lijk om sehoone verdragen en ron kende akkoorden voor te schrijven, maar van zodhaast dat er bijzonde re belangen in betrokken zijn, wordt elke overeenkomst een on mogelijk iets. Waarlijk, de groote Mogendhe den hebben niets geleerd met den oorlog zij kunnen zidh nog geene geringe opoffering getroosten om grootere rampen te voorkomen Treurig.... EN ZOO ZAL! HET IN BELGiE OOK GAAN. Radicalen en socialisten liepen storm tegen Poincaré onder den roep tWeg met de belastingen I En 'de Fransehen lieten zich over bluffen en brachten Herriot aan het be wind. 1"v" Ziehier dé stenografie van 'de verkla ring die M. (Jlómentel, minister van financien uit het kabinet-Herriot', op Donderdag 19 .Februari, in de Kamer aflegde jf Misschien zullen er zelfs bijzonde re inkomsten moeten worden gevon den. Misschien zal ik" het land 'om een nieuwe inspanning moeien verzoeken, :*n een vorm, 'die op het oogenblik moet worden gezocht verhooging van de belastingen, de inkomsten-belasting en de bijzondere belastingen of alie ande re wijzen, in overeenstemming met het geheele volk" vast te stellen, om Frank- rijk" te bevrijden, om de mogelijkheid te verschaffen van in vrijheid te leven en in vrede te werken. Ziedaar, dat zijn monschéri 'dié 'de Fransche bevolking van den druk der belastingen gingen bevrijden. Niet alleen behielden zij al 'de lasten van Poincaré, maar nu brengen zij er nog een hcele boel bij. Belgische kiezers, 'denkt aan Het voorbeeld der Fransche radicalen, zoo ge. niet van 'den drup in den regen wilt loopen. KARDINAAL DUBOIS BIJ DEN PAUS. Rome, 22 Febr. Zoodra hij té Rome aankwam, begaf Mgr. Dubois, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, zich naar het Vatikaan, waar .hij een langdurig onderhoud met den Heili gen Vader had. mis. EN INTENTIE VOOR DE JUBILEE 22ste Lijst. Overdr. 'der vorige lijsten 115.961,34, Craaf en Gravin Arnold Le Grelle 500; M. cn Mevr. V. Brifaut, Brussel, loo' J. V. II., Brussel, 100 Een Derde Or- deling, Leuven. 50 M. en Mevr. Tel- dekens, Brussel, 50 Graaf en Gravin Alb. Le Grelle, Antwerpen, 100 M. en Mevr. Armand Laurent, Fareionnes, 0 EE. HH. pastoors cn onderpas toors der parochiën van Ingelmunster M. AlfrParidaens, onderpastoor St. Joost, 100 M. A. de Necker, Ant werpen, 100 Sansén-Vanneste, Pope- rmghc. 25 Dre Van der Beken, Fas- teel, 100 Mej. Augusta Spruyt, Ant werpen, 100 Luitenant Hennes, Bu- derich (A.P.O.T, 50 Mevr. G. 'de Ger- lacho de Gomerie, 125 Mevr. Beha- ghcl, 100 Voor de goede aankomst van André, 25 Baron en Barones J. del Marmol, Dinant, '100 Union Ca- tholique, Etterbeek, 100 Opdat het H Tïarf, enz. Denderhautem. 100 Naam loos, Oostende. 100 Geldomhaling in de kerk van het H. Sakrament, 355 M. Fasbinder, Langdorp, 150 Naam loos, Calonnc, 5 Opdat het H. Hart ons bescherme, Cambron-Cas.teau,'. 5; Voor eene genezing, Tngelmunstcr, 20; L. Kavc, Slavelot, 5 H. Vader zegen mijne 7 kinderen, 10 L. L'., Bouchout, 20 'Jeanne en Robert, 5 Anna De ITaen, 5 Eene novice van het Derde- Orde, 5 A.S.B., 20 H. Vader zegen mijn huisgezin, 20 If. R., Adinkerke, 20 Ter nagedachtenis mijner ouders, 10 Uit Verviers, 20 Opdat het H. Hart ons ter hulp kome, 20. Totaal fr. 118.826,34. Voor inschrijvingen kan men zieff wenden tot het bureel van dit blad, öf op de po at checrekening n. 38279, te Brussel. Zijne Majesteit vergezeld door M. Moyersoen, minister van ekonomische zaken, dezes, kabinetsoyerste en kapi tein baron Goffinet, 'ordonnancierif- fieicr, is 's avonds, ten ,7 ure 52 te Oos tende aangekomen. De Koning was in klein uniform Van generaal. Met zijn gevolg heeft hij zich dadelijk per auto naar het chalet op den Zeedijk bege ven en er. den nacht overgebracht. NAAR DE HERREZEN STEDEN. Zaterdag morgend heeft 'de Koning zich naar Nieuwpoort, Ramscapelle Dixmude cn Roeselaere begeven. In deze laatste stad nam de Vorst het ont bijt bij den burgemeester, M. Mahieu. Overal op den doortocht van den Ko ning heerschte er groote 'drukte. Te Roesselaeré, bladen en Meenen waren de straten bevlagd en Zijne Majesteit werd er geestdriftig toegejuicht. Na mens de ge me enten es turen werden re devoeringen uitgesproken. Er wérden den Vorst ook smeekschriften ter. hand gesteld. TE YPER. Z. M. 'de Koning en M. rdé minister Moyersoen zijn Zaterdag namiddag, rond 3 ure te Yper aangekomen. De Koning werd aan het stadhuis verwel komd 'door den burgemeester M. Golaért, omringd van het schepenkol lege, de gemeenteraad en de afgevaar digden van de maatschappijen der stad. Alles was ïn het Vlaamsch, Zoo- als het betaamt in onze Vlaamsche stede. Het 'smeekschrift dat' den Ko ning overhandigd werd en 'dat al de Ypcrsche grieven behelst, was insge lijks in het Vlaamsch". Het antwoord klonk vriendelijk en welgepast. Daar na werd er een bezoek gebracht, door de goed bevlagde straten, aan onze heropbouwde stede en de vorst toonde zich uiterst tevreden. Zeker zal Zijne Majesteit' ép aan houden jeene bijzondere aandacht te ve rile enen aan zijne 'diepgeteistërde slede, en 't zal wel noodig zijn ook, want, niettegenstaande al den iever die de fronfbewoners bezielt, zal liet hun onmogelijk zijn den vroegeren herop bloei weder te verkrijgen 'indien er yan hoogcrhan'd geene hulp aangebe den wordt. Zijne Majesteit eindigde zijn Bezoek" aan de verwoeste gewesten, 'die' thans volop herleven, te Mcenon, waar Hij rond '4 ure namiddag aankwam. DANKBETUIGINGEN DES KONINGS. De Koning was overvoldaan over het gemoedelijk, hartelijk, warm onthaal dat hem op 'die omreis te beurt is ge vallen en hetwelk nogal spreekt veor de sympathie eri "de gehechtheid der bevolking voor zijnen persoon. Zijne Majesteit heeft minister Moyersoen geluk 'gewenseht met den vboruitgang 'der werken en hem gelast zijn dan!; te willen brengen aan zijne begaafde medewerkers' en ambtenaren van zijn departement. DE DAGORDE VAN HET CONGRES DER RADICALEN EN RADICAAL SOCIALISTEN. Te Grenoble vergaderden de geest verwanten van M. Herriot in. 'congres en stemden dagorden met de vleet. In bet stemmen van dagorden zijn inder daad de radicalen heel sterk'. In eene van die dagorden wordt hé Bloc National voorgesteld als trachtend het credie.t van Frankrijk te ondermij nen om terug het bewind te veroveren. Midden van al dien ma^onnieken woordcnomhaal ontwaart men ook' eenen oproep "die gericht is tot alle anti-clericalc krachten Nu was men benieuwd van te weten welk een oor deel het radicaal congres zou uitspré ken over de anti-clericale moorden van Marseille en of het 'den moed zou heb ben het afmaken van medeburgers, 'ook al waren die katholiek", af te keuren Ge zijt cr*wel mee. De aangenomen dagorde luidt tex- tuecl Het congres verzoekt "dé re geering, F tegen de opstandige generaals en in- V zonderheid tegen generaal 'de Castel- V nau, 'de strafbepalingen te nemen die F in haar bereik liggen en al dé noodigé maatregelen te nemen om onlusten F té dempen. F De generaals die van 'de Logé deel- nVak'en dat zijn 'de helden; generaals die naar de mis gaan, gelijk Castelnau, en die voor de katholieken hunne vrijheid als burgers opeischen, dat zijn oproer lingen. Voor 'dé vermoorde katholieken geen woord 'deelneming 't is overigens le gen de katholieken 'dat men de regee ring aanzoekt op té tre'den. En zoo'n bende fanatieker^ beweert de partij van licht én vooruitgang te zijn III Brussel, 22 Febr. Het 50jarig ju belfeest dor Brusselsche afdeeling van bet Davidsfonds werd heden gevierd Waren aanwezig Mgr. De Wachter, als vertegenwoordiger van kardinaal Mercier, de eerw. h'. Boon, algemeen voorzitter van het Davidsfonds, pro fessor aan de' Ijeuvensche Hooge- school, enz. Redevoeringen' werden uitgesproken 'door Staatsminister ,Van 'de Vyvere welke tevens een gebed deed ter ge dachtenis van den heden overleden eerevoorzitter M. Helleputté verder door M. De Baere, Mgr. De Wachter eri door M. Van Grieken, voorzitter 'der Laekensche afdeeling.; Het bezoek van maarschalk Foch te Leuven, voor de overhandiging van hét Fransch oorlogskruis aan de stad Leuven, moest plaats hebben in de maand Maart. Wij vernemen dat deze gebeurtenis thans definitief bepaald is op einde April, r1 EEN KOOLFUT TE STOCKROY. Op 500 meters diepte. Op nijverheids- en c-konomisch* gé- bied is er Zaterdag uit Limburg een ophefmakend nieuws toegekomen. Za terdag morgen, ten 3 ure, hebben de boringen te Stockroy 'den verheugen- öc-n uitslag opgeleverd, dat aldaar op 500 meters eene steenkoollaag van 97 centimeters dikte is ontdekt gewor den. Deze laag is heelemaal vatbaar voor uitbating, want de koollaag ligt onder 'eene vaste steenlaag, zoodat het boren van gaanderijen en schachten kan gebeuren zonder gevaar voor in stortingen. De plaats van dezen nieu wen koolput is gelegen op een boog scheut van het kanaal. Dit heugelijk nieuws is 'dapper ge vierd geworden. Op den kerktoren van Stockroy wapperde de nationale vlag. Stockroy gaat nu op zijn beurt een groot nijverheidscentrum yyorden. Donderdag aanstaande zal te Brussel een kongres der mijnwerkers gehou den worden, warop de voorstellen van loonsvermindering, 'door de bazen ge daan, zullèn onderzocht worden. GEEN VOORBARIGE VREES. Velen denken reeds 'dat. luitenant Thieffry en zijne dappere gezellen een ongeluk overkomen is, om'dat zij nog geen tijding konden geven over hunne reis. Wij hebben reeds ïn een vorig num mer gemeld, dat zulks het gevolg ïs van liet onklaar geraken van den post van draadloozcn telegraaf te Colomb-Bé- char. Men zou dus moeten wachten tot Thieffry te Bourem, aan den Niger, aan kwam om bericht over hem te krijgen. Van Colomb-Béchar naar Bourem is dc Afstand 2000 kim. Onderweg zijn er vijf b'evoorradings- plaatsen, namelijk Beni-Abbès, A'drar, Ouallen, Tessalit en Taban Kort. Zooals men weef. is de Prinses Ma rie José Donderdag morgend uit Co lomb-Béchar vertrokken en naar alle waarschijnlijkheid zal het vliegtuig nog "denzeJfdcn dag te Adrar geland zijn. In de* veronderstelling dat luitenant Thieffry dagelijks 500 kim aflegt, zou hij slechts Zondag avond te Bourem aangekomen zijn. Er dient echter ook rekening gehouden te worden dat hij eenig oponthoud kan gehad hebben, 't zij .door ongeval aan bet toestel, 't zij 'door de weergest.elt.cnis en dan Icon hij onmogelijk voor Maandag avond te Bourem zijn. Men ziet dus, dat er vol strekt geen reden is, om zich ongerust te maken. Eene 'depeche uit Leuven meldt Leuven, 22 Februari. M. de mi nister Hellepulte is dezen morgen ten 8 ure overleden. LAAT8TE OOGENBLIKKEN VAN M. HELLEPUTTE. Vrijdag morgen ontving do zieke zijn dokter en vriend M. Ausloos, cn toen jyces hij al lachende met eene hand naar de andere welke reeds mei lamheid was geslagen. Zaterdag morgend echter verloor de zieke kennis, 's Avonds was zijn toe stand op het uiterste en Zondag om kwaart na acht ure stierf hij zonder kennis le hebben hernomen. Benevens een zijnen armen was ook zijn tong met lamheid geslagen, zoodat liij do laatste dagen geen enkel woord meer heeft kunnen zeggen. Zijn geest bloef nochtans tot Zaterdag morgen zoo helder mogelijk.- M. Hellepulte rnocht bij zijn liëneh- gaan op eene schitterende loopbaan te rugwijzen. Te Gent geboren op 31' 'Angustué' 1852, studerde hij bij de hoogeschool zijner geboortestad. Dadelijk na deze als burgerlijk' inge nieur te hebben verlaten, kwam bij in dienst 'der wegen en werken en kwam vervolgens ïn de hoogeschool van Leu ven, waar hij den cursus gaf van bur gerlijke genie. Tegelijk met zïjri optreden ïn de po litiek kwam hij ook in de maatschappe lijke werken. Hij stichtte Cé Gent den Kleinh'ande- laarsbond on vervolgens den Belgi schen Volksbond. In de pers stichtte hij L'Action Dé- mocratique én XXe Siècle Het arrondissement Tongeren-Maa seik zond hem in '1889 naar de Kamer en zoo groot was zijn invloed, 'dat liij van drie verschillende ministeries 'deel- maakte, én telkens in andere departe menten namelijk, dat van spoorwegen, van landbouw en van openbare werken- Intusscherf lïad 'J. Helleputté met Schollaert "de Volksbank van Leuven gesticht, die bijzonder ten dienste stond 'der kleinere mensclien welke ïn dien tijd moeilijk hun toevlucht konden nemen tot de groote banken. 't Is in die hoedanigheid dat wij lïem1 nog "onlangs ie 'Aalst zagen op 'de ver gadering van den beheerraad der Bur- gérsbank van Aelst. Doch reeds lang waren wij in naliwe betrekkingen met hem en wij ook ver liezen in hem een 'oude trouwe vriend. m ea tv Zijné eenge fout, zegt een liberaal bla'd, was 'die, van nooit' tevreden te zijn over zïchzelveri. Zijn laatste ministerie beleefde Hij in den Havrë". Zijn sterk' gestel, moedig hart' ë'n wakkeren geest, zegevierden over datge ne, wat velen neerdrukte, zelfs ook na' zijne ziekte van liet verleden jaar, zoo danig "dat zijne dood voor ons, ondanks zijn 73jarigen ouderdom nog eene ver rassing was. Waarschijnlijk" zal 'de begrafenis- Donderdag a.s. plaats hebben. De 'deurwachter 'der middelbare' school van Chafclineau riep rond 1 uur 's middags dc hulp in van een ge neesheer om zijne vrouw te komen ver zorgen aan wie een ongeluk was over komen. De ongelukkige was echter dood als de geneesheer ter plaatse kwam. Boven de linkerborst had zij eene diepe wonde door een revolverschot veroor zaakt. Maar die dood kwam het parket' zoo verdacht voor, dat het den deurwachter Emile Bedrand onder aanhoudingsman daat plaatsje voor moord. 'Bcrtrand is een groote wapenliefheb"- bcr en behendig schutter. Hij verklaart) dat een schot is afgegaan toen hij een revolver aan bet kuischen was. Dio kogel trof zijne vrouw in de hartstreek". Bertrand was een dronkaard en was over twintig jaar reeds opgesloten voor. aanvallen van delirium tremens. Maar jinders kwamen 'de echtelingen goed overeen en er had dien dag ook geen twist plaats gegrepen. Men kan dat ook niet gissen waarom Bertrand zijne; vrouw zou hebben gedoodi

De Volksstem | 1925 | | pagina 1