25 Aschwoensdag en de Vasten Woensdag Febr. 1925 Het Verbond der Katholieke Vereeuigingen Herstel vraagstuk iieiistarraad naar Twee eilanden verkocht Op den spoorweg Voor de automobilisten v Brief uit Rome Rijke goudmijn ontdekt Gelukkig Land XXXI" JAARGANG NUMMER 47 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 1 U - H>^.C3-3BX_,^l.3Z> - 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffej-De Gend* Publiciteit buiten het Air, AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, —'Hue de Riobelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. Walburg is Zon op 6,43, ouder 5.2G Eerste Kwartier den 2 Het strooien of opleggen of het Kruismaken op 't voorhoofd der geloovigen of op de kruin der prie sters niet aseh is thans sedert on heuglijke tijden algemeen'in de II, Kerk, Dit is geene bijgeloovige gewoonte maar eene godsdienstige plechtigheid, en door het voorbeeld der Patriarken en Profeten volko men gewettigd. Ja, ten allen tijde, gebruikten de volkeren de aseh ten teeken van boetveerdigheid en be rouw over hunne bedreven misda den, en aldus bestrooien de Kini- vieters hunne hoofden met aseh, om daardoor Voor hunne ongerechtig heden den Heere te verzoenen. De uitdeeling der aseh aan alle geloo vigen zonder onderscheid werd, ten jare 1091, in de Kerkvergade ring van Benevento bevolen, opdat iedereen uit deze innerlijke ziels- vermaningen een groot geestelijk voordeel zou trekken. En inder daad. deze plechtigheid is zinne beeldig en veelbeteekenend. Daar door wordt immers d'en stervelin gen de broosheid en nietigheid huns levens, de weerde en bestemming huns liehaams herinnerd, wanneer de priester zegt Gedenk, memcli, dat gij stof siijt, en in stof suit toer derkeerenDaarom zegt Sint Is'r doms met gevoelen: Men deelt bun de aseh uit, opdat zij gedenken 'dat zij slechts stof en ascli zijn. lie- scliouteen tcij dus, in deze asehhet vonnis des doods,hetwelk zij ten ge' volge der zonden, moeten onder' gaan.» 'Algemeen houdt men het er voor dat de H. Paus Gregorius op het einde zijns levens geboden lieqft den Vasten met Aschwoensdag te beginnen. Gedurende de eerste ja ren zijner regeering ving den boet- tijd slechts den opvolgenden Maandag aan; en, daar er 's Zon dags niet gevast wordt, waren er maar zes-en- dertig vastendagen voor Pasehen. Deze 36 dagen noemt die H. Paus de tienden van het gansche jaar, die wij den Hee re verschuldigd zijn, en Hem moe ten opdragen, met ze op eene bij zondere wijze door vasten, ver sterving, gebeden en andere goede werken, te heiligen. Doch om tot het getal van veertig vastenda gen te komen, voegde hij bij de be staande zes-en dertig, de vier da gen welke den Zondag van Qua dragesima voorgingen. De veer- tigdaagsehe Vasten is eene instel ling der Apostelen en de geloovi gen van alle tijden hebben hem steeds heiliglijk overgebracht. De II. Kerk volgde daarin het voor- beeld van Christus die, voor dat Hij zijne prediking begon, 40 da gen en 40 pachten vastte in de woes tijn. t Zijn de 40 dagen voor Pa sehen, welke bij voorkeur tot den V asten bepaald zijn, daarvoor worden de volgende redenen opge geven: Ten eerste de H. Kerk koos daartoe dc Lente uit, omdat dit jaargetijde zekeren invloed op s ntenschen hartstochten uitoefent en hij dus een bijzonder middel aan de hand moet nemen om die onge regelde driften te temjnen Welnu dooi- den vasten te onderhouden en ten minste vleesch te derven be- dwingen wij de zondige lusten en noodzaken wij het vleesch zich aan den geest te onderwerpen. I en tweede, volgens de verorde ning der vierde algemeene kerk vergadering van Lateranen, is het de geloovigen geboden van gedu rende den Paaschti jd tot de II. IJ. Sacramenten der Biecht en des Al taars te naderen; dus vinden wi; in om ons daartoe te bereiden. Want door boete en versterving maken wij ons weerdig om van onze vori ge -boosheden ontslaging te heko men, en worden wij ernstig ver maand om, in het .toekomende, zorgvuldiger op ons zeiven te let ten. Ten derde, dit tijdstip is 't be langrijkste van het kerkelijk jaar, gezien het ons tk-n dood en de ver rijzenis van Jesus Christus herin nert, en onze verlossing en zalig making voor oogen -brengt. Der halve betaamt het dat wij ons, met eene voornaime zorg en godvruch tige strengheid, tot het vieren van die verhevene Geheimen weerdig- lijk voorbereiden, daar wij voor het Kcrstmisfeest wel 'eene berei ding van de vier weken des Ad vents gedaan hebben. Jesus is op aarde gekomen tot ons hci-1 en "ge storven tot uitboeting onzer zon den; indien wij ons geheugen wat die minnelijke Zaligmaker gedaan en geleden heeft, moeten wij dan insgelijks niet geeme met Hem iets lijden en Hem gedurende de zen heiligen tijd niet openlijk be tuigen, dat wij den goeden wil heb ben van ons reehtzinniglijk te be teren? MARC. De aanstaande vergadering der afge vaardigden van het Verbond der Katho lieke Vereenigingen en Kringen zal plaats hebben te Brussel Palria {Broekstraat, 23), den :Woensdag 4 Maart a.s. ten 10 ure voormiddag. Aan de dagorde slaan 1. Redevoering door M. Passlecq, advokaat bij het Hof van Beroep over het Parlementarisme 2. De politieke toestand. Men rekent op eene talrijke opkomst van de afgevaar digden. ONTVANGSTEN EN UITGAVEN. De algemeene agent voor de betalin gen van het herstel deelt de volgende cijfers mede, vastgesteld op 31 Januari laatstleden. Ontvangsten in Januari '100,317,607 mark. Totaal der ontvangsten op 31 Ja nuari 394,581,255 mark. Betalingen in Januari 103,315,348 mark. Totaal der uitgaven op 31 Janua ri 381 mijjoen 396,118 mark. Saldo in geld op de Rijksbank op 31 Jan. 13,183,107 mark. Dc betalingen voor rekening van Frankrijk in Januari gedaan bedragen •17,275,636 mark. Totaal op 31 Januari 161,434,030 mark. Dc betalingen voor rekening aan Bel- gie in Januari gedaan bodragen 9,334,866 mark. Totaal bedrag op 31 Januari 34,855,171 mark. De uitgaven voor rekening der com missie van herstel in Januari bedragen 395,555 mark. Totaal bedrag op 31 Ja nuari 3,296,640 mark. Dc uitgaven voor rekening der krijgs- commissie in Januari bedragen 1.333,333 mark. Totaal bedrag op 31 Januari 6 miljoen. De uitgaven voor den 'dienst 'der bui tenlandsche Duitsche leening in Jan. 7.354 mark. Totaal bedrag op 31 Ja nuari 21,833 mark. DE DUITSCHE VRAAG. In zake der vraag door Duitseliers ge steld om op de geallieerde Conferentie toegelaten te worden is men van oor deel clat de Duitsehers niet moeten ge hoord worden over de onderdeden van 'net verdrag van Versailles, in 'dit ge val de ontruiming van Keulen en liet krijgstoezieht. De Duitsehers konden wel uitgenoö- digd worden wanneer de besprekingen zullen gedaan zijn onder de geallieerden onderling en zullen bepaald hebben de wijze waarop men de uitvoering "der Vraagstukken inziet. DE WETGEVENDE KIEZINGEN HESSEN PLAATS OP 5 APRIL. Indien zich niets onverhoeds voor doet zullen de wetgevende kiezingen plaats hebben op 5 April aldus zegde ons een lid der regeering na den minis terraad die Maandag namiddag heeft plaats gehad van 3 tot 7 ure onder voor zitterschap van den eersten minister. Dc ontbinding der Kamers zal op 12 Maart geschieden. Wij vroegen den minister of lus- schcn de ontbinding en de kiezing niet don tijdverloop zou moeien zijn yan\ veertig dagen. Hei antwoord hierop was dat volgens de thans geldende kieswet de kiczingen moeten plaats hebben binnen de 40 da gen volgende op de ontbinding der Ka mer. De minister van Buitenlandsche Za ken bracht den raad op 'de hoogte van den toestand der economische onder, handelingen met Frankrijk en Duitsch- land. Betreffende de werkzaamheden der Kamer wenschen de ministers dat 'de 3 volgende wetsontwerpen een voorrang bekomen in de Kamer De Amerikaansche Ironing: liet wets ontwerp over Urundi en Ruanda bet wetsontwerp betreffende Eupen en Mai med y. Voor dit laatste zal de rc-geering dc vertrouwenskwo v stellen Do ministers hebben ook besloten dat al de leden der regeering welke zullen vrij zijn, tegenwoordig zullen zijn op de lijkplochtigheic^ van Staatsminister ïïelleputte. i -v.v-.x ,,i idiinuii, ii" 'i iir e.en asten, het gesehikste middel motelijk bosch WAT ER NOG AF TE LEGGEN BLIJFT. Wij hebben gisteren in onze Laatste Berichten medegedeeld dat luitenant Thicffry en zijne gezellen te Gao aange komen zijn. Op 12 Februari uit Brussel vertrok ken, hebben onze dappere landgenooten dus op 10 dagen 4290 kim. afgelegd, waarvan 2000 hoven de woestijn. Er blijven thans nog volgende toch ten af te. leggen vooraleer zij het eind doel hunner reis zullen bereikt hebben: Gao-Zinder (t 150 kim.) Zinder-Fort. Lamy (860 klm.J Fort I.nmy-Banghi (1100 kim.)) Banghi-Kinshaslia (900 kim.) 't Is vooral deze laatste tocht welke dc lastigste en gevaarlijkste zal zijn naar er geen middel is onder weg te j landen, heel de streek sléchts een on- Op 27 Maart zullen twee eilanden in het Zwitsersch gedeelte van het Lago Magiore te Lucarno, in veiling komen. Die eilanden zijn het St. Pancratius- eiland (22.000 vierkante meters) en het. St. Appolinaris-eiland (5.000 vierkante meters) Op het eerste bevindt zich" eene kapel en andere gebouwen. De inzcl is M0.000 fr. '(Zwitsersche franks). Bericht aan dc liefhebbers Het Beheer van Spoorwegen is thans werkzaam aan de herziening van dc dienstregeling der reizigerstreinen voor het aanstaande zomerseizoen. Hel zal tot. einde Maart a.s. dankbaar alle voor stellen aanvaarden welke de gemeente besturen, handelskamers, groepeerin gen en particulieren mochten te. doen hebben. De Koninklijke Automobiel-Club van Belgie beeft, een dienst van rechterlij ken bijstand ingericht. De leden van den Club kunneji zich bij dezen dienst laten inschrijven. Zij zullen eene bij zondere bijdrage betalen mits welke hunne verdediging voor overtredingen van de wegenispolicie in België en het Gfool-IIërtogdom Luxemburg" zal voorgedragen worden. Anderzijds zal de Club', namens dc bij gemclden dienst aangesloten leden, kosteloos proces inspannen lot vergoe ding van schade aan ben of aan hunnen eigendom veroorzaakt door een auto mobiel-ongeval verwekt door de schuld van een derden persoon. Alhoewel 'de groote plechtigheden van liet Heilig Jaar, namelijk de zalig en heiligverklaringen, nog niet zijn aangebroken, hebben de bedevaarders welke de aanvangsperiode van -dit Jaar kwamen bijwonen, niet nagelaten van de hen aangeboden gelegenheid ruim schoots gebruik te maken om de godsdienstige praal der Pauselijke diensten te komen bewonderen, eene onvergelijkbare praal, en door haar zelve, en door bet raam waarin zij zich ontvouwt, namelijk St. Pieters basiliek. Alzoo werd 'de dc-rde verjaring der kroning van Pi u's XI op 13 Februari gevierd met de grootsche plechtigheid, die men in liturgische bewoordingen noemt r de pauselijke kapel. Gewoonlijk had deze plechtigheid plaats in de Sixlijnsehe kapel waar de voor de geloovigen voorbehouden ruimte slechts beperkt is. Dit jaar had zij plaats in St. Pieters, waar de Paus zijne intrede 'deed met, de ontplooiing van al den luister van den geestelijken, militairen en burgerlijken stoet, ge dragen op de «Sedia gestatoria» en de tiaar op het hoofd. Z. H. woonde pontificaal de Mis bij gezongen door Z. E. cardinaai Loca- tëiii, geassisteerd door drie kanunnik- ken van de patriarchale basilieken. Na, den Pauselijken zegen, door den H. Vader gegeven, werd de stoet hervormd en keerde de Paus t*rug naar liet Va- ükaansch paleis, begroet door de 'on bedwingbare toejuichingen der menig te, die de basiliek vulde en welke groo lendeels uit bedevaarders bestond. Die mogen zeggen dat zij een cenig schouwspel te zien hebben gekregen. den Paus bijzonder aanbevolen in dc bul van het Jubeljaar terugkeer der afgescheiden Kerken lot de katholieke eenheid, het verkrijgen van den waren vrede en instelling van eenen staat van zaken die overeenkomstig is met da rechten der Katholieke Kerk in de U. Plaatsen van Palestina. t Is naar ik meen een nieuw feit. in de' gebruiken van het Romeinsch Hof, een predikant het woord te hooren voeren in tegenwoordigheid van den Paus. De redenaar heeft overigens zijn ambt op de meest welsprekende en de meest ge lukkige wijze waargenomen. De ser moenen werden afgewisseld door ge zangen en motetten op volmaakte wij ze in plain-chant uitgevoerd door een koor dat was gevormd door tie semina ries en geestelijke colleges van Rome. Dit machtig liturgisch gezang maak te een overweldigden indruk onder de gewelven der basiliek en dit gezongen gebed kwam mij zelf aangrijpender voor dan de heerlijke gezangen in de Sixlijnsehe kapel. Zelden heb ik eene plechtigheid bij gewoond, alzoo doordrongen van een weergaloos gevoel ygn jngo<ogenhcid en. godsvrucht* Ongeveer vijftig jaren geleden voor zegde een godvruchtige kluizenaar dat men nabij den berg Amiata rond Cro- setto een goudmijn zou ontdekken die deze 'der Klondyke in Alaska ver rijkdom zou overtreffen. Zijne voorspelling werd bewaarheid cn onlangs vond een boer die een wa terput aan liet delven was, verschillige prachtige goudklompen in een dikken goudader van verschillige meters leng te. Veel volk is naar de plaats getrok ken in de hoop van een nieuwe Klondy ke te stichten. De kluizenaar voorspelde in 1877 dat er daar genoeg goud zou gevonden worden om al dc landen der wereld aan te koopen. Het spreekt vart zelf dat 'de ontdekking groote ontroering .verwekt; heeft over geheel Italië. .vormend» Vermindering der belastingen. Bij dc heropening van het Parlement van Nieuwland, in de hoofdstad 81. Jan- van-Nieuwland, heeft de eerste minister meegedeeld dat het land zich mag ver heugen in een grooten bloei van han del en nijverheid. Nieuwland telt' bijna' geen werkloozen meer, 'dc financieele toestand is uitstekend. Bijgevolg stelt de minister voor de belastingen te ver minderen. .Gelukkige NieuwlaiTdeirs 1 Bescheidener, maar niet' minder en misschien nog 'dieper ontroerend, is de plechtigheid geweest die plaats had in den namiddag van 13 Februari en die bestond in de uur aanbidding van het H. Sacrament 'door de schaar van priesters en geloovigen, samen met' den H. Vader zelf. Dit plechtig aan biddingsuur besloot eene gansche reeks aanbiddingen en conferenties ingericht door den Eucharistischen Bond van den Vrede, en tegelijkertijd had Pius XI 'deze gelegenheid waarge nomen om aan St. Pieters zijn eerste bezoek te doen. bestemd voor bet ver werven der aflaten van het Jiibilé. De plechtigheid was 'dus van intens godvruchtigen aard, in zekere mate van penitcntieelen aard. Zijne Heiligheid, met eene flam beeuw in 'de hand, kwam neerknielen op "den dorpel van de II. Poort en trad vervolgens 'de basiliek binnen, gevolgd 'door 17 cardinalcn in paarsche klee'dij (wat voor de leden van het H. College de kleur is van 'den boetetijd); alsook' door talrijke bisschoppen en prelaten. Nadat 'de Paus een gelcgenhe'idsan- tifoon liad aangeheven, is dc aldus ge vormde stoet, die vergezeld was van pe lotons der Zwitsersche Wacht en der edelwacht, alsmee van talrijke 'digni tarissen der pauselijke hofhout-ing, on der den zang van de «Miserere» naar de H. Sacramentskapel gegaan, waar Z. U. het Oremus zong. Vervolgens op 'de sedia' gestatoria V 'dragen, doch eenvoudig geklee met de roode rnozet 'en 'de witte soulaan, be reikte de Paus hot altaar 'der belijdenis, waar het II. Sacrai.Jent was tentoonge steld en waar de Pans geknield I.leef zitten, met al dc deelnemers van den stoet. Vlakbij was oen predikstoel opgericht van waar pater di Lorenzo, vaa de Con gregatie der Priesters van het' II. Sa crament in den loop van het aanbid- 'dingsuur vier kleine aanspraken hield in dewelke hij aan de vergaderde ge loovigen den zin der plechtigheid uit legde. Als doel 'der gebeden 'duidde de ge wijde gprekep 'de inzicht en aan, 'door En terwijl alzoo het Katholiek eii Pauselijke Rome zich overgaf aan do diepst godsdienstige uitingen van het christen leven hield de Ilaliaansche re geering zich, op hare wijze, bok bezig met zaken van de Kerk en ik moet zeg gen dat zij het deed op een zeer geluk kige wijze. Inderdaad, eene commissie is 'door de regeering ingesteld geworden om de .geestelijke wetgeving van Italië in overeenstemming te brengen met 'de cïschen van den tegenwoordigen tijd. Talrijke bevoegde personen werden ge roepen om 'deel Je maken van deze commissie en, onder meer, drie prela ten, behoorend lot de kapittels der pa triarchale basilieken van Rome M. Roccc, minister van jus tide,heeft de eerste zitting van die commissie voorgezeten, en heeft haar aangesteld met eene goede redevoering, waarin hij zegde dat 't lijd was af te breken met do handelingen der vroegere regee ringen, die ingegeven waren door omen geest van wantrouwen tegenover 'de Kerk en de vooringenomenheid van eenen door, louter stoffelijkheid doordrongen tijd. Hij riep de aandacht vnn dc leien 'c'er commissie op 3e vraagstukken die l et onderwprp hacer studiën moesten uitmaken cn dewelke waren 'f. Dc rechtstoestand der geestelijke ci den, waarin met des te meer reden voorzien moet worden, aangezien, in do bevrijde gewesten, 'de wetgeving 'do rechtspersoonlijkheid van gezegde or den erkent 2. De vraagpunten betreffende hef.' koninklijke. placet en het exequa tur die de bron zijn geweest van zoo veel moeilijkheden met de Kerk 3. De noodzakelijkheid om 'op eene meer met den tijd overeenstemmende wijze te voorzien jn den economischen toestand van de geestelijkheid. De redevoering, ik herhaal het, was opgevat in eenen geest 'die als goed mag betiteld worden, hoezeer men ook' moge zeggen dat zij meer ingegeven was door politieke overwegingen dan door doctrinale en katholieke opvattin gen. Desaangaan'de "stelt de "c Osservatore Romano vast 'dat de Giornale d'Ita- lia buiten de waarheid is, waar zij staande houdt dat de 'commissie wel den aard hoeft ecner tusschen dén H. Stoel en de Italiaansclie regeering ge concordeerde vergadering. Inderdaad, 'de prelaten, die van de" commissie deel maken werden niet aan geduid door den H. Stoel en zij behoo- ren niet tot de leidende kringen van de Romeinsche Curio. De H. Stoel heeft'- zelfs niet gemeend te kunnen instem men met de benoeming van prelaten, tot deze kringen behoorend, als leden der commissie. Hef. is niet minder waar, voegt het 'officieus orgaan van het Yatikaan er bij, dat de prelaten, die benoemd wer- 'den, eene bijzondere bevoegdheid bezit ten om zich bezig te houden met de vraagpunten die aan de beraadslagin gen der commissie onderworpen zijn, maar deze heeft eene zending die meer behoort tot het domein der feiten 'dan tot het domein van bet recht. De Osservatorc Romano begroet' dus welwillend de commissie, maar houdt er aan te doen uitschijnen, 'dat. cc geen sprake is van bot opmaken van een concordaat, en vast te stellen, dat de samenstelling van die commissie, geen verandering brengt in de positie van den H. Stoel tegenover, de ItaWaansche regeering.

De Volksstem | 1925 | | pagina 1