Vrijdag Febr. 1925 OVER POLARKEN Frankrijk en 't Valikaan Beroemde bibliotheek verkocht De algemeene verkiezin gen op 5 April De strijd der Fransehe Katholieken De opstand in Turksch Koerdistan De gezondheidstoestand van Hl. Mussolini Onze Veestapel 80 millioen frank boete! In het Cenler Voor de Zondagrusl XXXI* JAARGA.no NUMMER 49 Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffp.l-De Gendt H. Uooorinas Zon op 6,39, cndar 5,29 f Eerste Kwartier dan 2 Publiciteit buiten het Air. AALST Agenlschap Havag, Adolf Maxlaan, 13, te BramL Eue de Riohelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. (Vervolg.) Mgr. HélenousJd, de poolsche zendeling in Frankrijk, bleef lung de eenige poolsche priester in de Noorderstreek van Frankrijk en hij doorliep zoo een weinigje alle gouwen waar Polakken te vinden waren, Eindelijk vestigde hij zich met ter woon te Bruay, nevens de hulpkerk der oude stad en die ter- zelfdertijd als kapel dient voor het klooster der Zusters van Liefde of grijze zusters. Daar houdt hij zijn bureel dat druk hezocht wordt en waar alle nooden geklaagd en ge lenigd worden, 'k Heb dat met mijn eigen oogen gezien en met mijn eigen ooren gehoord, waar lijk 't is de moeite weerd dm het geduld van Monseigneur te besta- tigen en zijne goedheid en zacht moedigheid gade te slaan. Nu hij moet er niet veel op zien ojn milde aalmoezen uit te deelen want zijn gouvernement betaalt hem rede lijk vet en daarbij hij is schattig rijk van zijn eigen want 't is een telg van groote en edele familie. Juist daarom ook en uit edelmoe digheid en opofferingsgeest vroeg hij aan zijn Bisschop om hier bij dat arm verlaten werkvolk te ko men arbeiden, tot zaligheid hun ner ziel en tot tijdelijk welzijn van hun persoon. Priester Helenöwski kreeg den titel r an Monseigneur slechts twep jaren geleden. Borne stond zulks toe om hem te beloonen voor zijn diensten bewezen bi j de verlatene Poolsche werkers in Frankrijk. Ter eere van zijn volk en om meer goed te doen onder zijn volk draagt hij die weeruigheid en de uitwendige purpere kenteekens, maar daarom laat hij nitf na zijn moto te bezigen om gauwer, rap per en spoediger zijn christenen te kunnen bedienen en zijn helden werk te kunnen afleggen. Dag en nacht is hij gereed om per moto de verste hoeken van zijn hem toever trouwd gebied te bezoeken en in geestelijken, in niaatschappelijken en in lichamelijken nood zijn braaf volk hulp en bijstand te bieden. Zijn bureel ziet er vreemd uit met al zijn aankondigingen, verwitti gingen, aanbevelingen, landkaar ten, zichten van doorloopen en doorkruiste streken, photos van zijn geliefde parochianen, ver spreid in zoo talrijke fransdie pa rochiën. Voor de fransehe pastoors is hij ook een hulp en steun en troost en voor de vlaamsche aal moezeniers en rondreizende zende lingen in 't Noorden van 't Fran sche is hij een hertevriend, een ge zel, een medebroeder onledig niet hetzelfde zendelingswerk. Indien de Polakken en lamingen ginder zoowel overeenkomen, hoe zouden de Poolsche priesters en Vlaam sche geestelijken niet malkaar on dersteunen, hulp bieden en alle mogelijke diensten bewijzen. Ook zijn volk. dat ten deele wat Duitsch spreekt, geeft ook somtijds werk aan de Vlaamsche priesters in dep biechtstoel en 't luistert gretig de vlaamsche sermoenen af. De Polakken bezitten ook scho len in Frankrijk en wel in 't bij zonder te Bruay en omliggende. Poolsche Grijze Zusters onder wijzen er de poolsche kinders in t poolse!:. Zoo blijven die men senen hun eigen karakter bewaren, hun goede zeden indachtig en ferm gehecht aan hun taal en land. De katholieke godsdienst is bi j de Po lakken zoowel als bij de Vlamin gen de hoofdzaak, ('t Moeit zoo bij alle volkeren wezen). Zoo blijven de polaksclie kinderen gevrij waard tegen de fransühe slechte scholen, waar men noch bidt noch catechismusonderricht geeft en dus niet ontvangt, 't Is te hopen dat zulke toestand zal mogen blij ven duren en dat liet vrijmetser laarsbestuur van Frankrijk die zusters niet zal doen veihuizcn en die Poolsche scholen niet zal slui ten. Ge ziet dus van hier hoeveel werk Mgr Helenöwski te verrich ten heeft, want hij moet ook al die scholen bezoeken, aan die kinderen godsdienstonderricht geven, de zusters besturen enz. Verlof kent hij niet en sedert jaren keerde hij niet meer terug naar Polen om zijn familie een bezoek te brengen want hij vond daartoe den tijd niet, Dit was zijne eigenmondige ver klaring. Nu die brave geestelijke leeft in, door, voor, van zijn volk. Hij is er naar gegroeid, hij zal er voor en hij leven en sterven. Spij tig dat zulke priesters moeten ver ouderen. Tot hiertoe werkte hij in volle gezondheid, met mloed en vreugde en zijn nog jonge leeftijd (hij is zoo ten lialven de dertig) maken zijn omgang nog aantrek kelijker en aangenamer. Eindelijk 't is een openhertige, troostrijke, eenvoudige, plezierige vriend, bij zonderlijk voor de eerweerde on derpastoors van Bruay, in wiens gezelschap hij leeft en aan wiens tafel hij aanzit, tenzij hij op St. Jozef moet dienst doen of in eene andere plaats het woord Gods verkondigt, biecht hoort of eenig ander ministerie uitoefent. Dit voorstel om de eetmalen der Bruaysche geestelijken te deelen, ging van hem zelf uit en sedert ja-(riek K.Tjoi.Lgxige grtoclit. dopr dc fir EENE OVEREENKOMST Be kwestie van het Fransclï gezant schap bij Z. H. den Paus zou in Frank rijk kortelings weer te berde gebracht worden. M. de Monzie, radikaal-socialistisch senator, en vriend van Herriot, heeft te Rome een bezoek afgelegd en zou door Herriot zelf gelast geweest zijn te onderzoeken of er tussclien Frankrijk en het Valikaan geene overeenkomst zou kunnen gesloten worden, welke el keen zou bevredigen. M. de Monzie is nu uil Rome te Parijs weergekeerd. Ofschoon hij behoort tot de partij van Herriot heeft, hij steeds de noodzakelijkheid van het behoud van liet Fransch gezantschap te Rome krachtdadig verdedigd, omdat hij van oordeel was, dat Frankrijk overal moet vertegenwoordigd zijn, waar liet er op aankomt Fransclic belangen te ver'de digen. Twee maand geleden lieeft hij zijne zienswijze nog verdedigd in 'de lo gic der Fransolie vrijdenkers. Tegen over liet geweldig verzet van de radi- kaal-socialisten en van de framassons gaf hij toe dat de kwestie zou kunnen opgelost worden door eene overeen komst, waarbij de gezant te Rome zóu vervangen worden door een zaakgelas tigde, niet alleen voor Elzas-Lotharin gen, maar voor heel Frankrijk. En 't is daarop dat M. de Monzie dóór Herriot, naar Rome afgevaardigd werd. M. de Monzie lieeft, daar onderbande lingen gevoerd en heeft, verklaard dat de IT. Stoel zijne goedkeuring zou ge hecht hebben aan zijn voorslel, name lijk, de vervanging van den gezant door een Zaakgelastigde, op voorwaarde 'dat de Fransehe regeering de nunciatuur te Parijs behoudt. Naar dc Times mededeelt, is 'do beroemde bibliotheek van wijlen Frede- ren ontlast hij die arme priesters van een zwaren last met te voor zien in menige spijs en ze zelfs op een lekker glas je wijn en eene fij ne sigaar op zijn poolsoh te ont halen. ('t Vervolgt.) MARC. Het staat thans vast dat de algemce ne. verkiezingen op 5 April e.k. zullen plaats hebben. Het decreet op de ontbinding der. Kamers zal hoogst waarschijnlijk op Vrijdag 6 Maart in de Kamer worden voorgelezen door M. Theunis... tenzij de Senaat de bespreking niet zou geëin digd hebben van verschillende wets voorstellen welke door de Kamer wer den overgemaakt. Dc aanranders der katholieken voor de rechtbank van Marseille. Marseille, 25 Febr. Dr Closon ën de Italiaan Raphael Smario, die aange houden werden op 9 Februari in den loop dor bloedige onlusten na de con- ferencie van generaal de Castelnau, verschenen heden morgen voor de Cor- rectionneele Rechtbank, voorgezeten door M. Brun. De voorzitter ondervraagt Dr Closon. De betichte zegt hoe hij op de plaats der onlusten kwam cn verklaart zich niet tc herinneren pastoor Chauvet geslagen hebben. Dan wordt Smario ondervraagd. Hij as drager van een browning. De he chte teekent. heftig verzet aan tegen do beschuldiging li ij lieeft niemand geslagen en werd zelf vermoord' Ten slotte wordt het volgende vonnis geveld Dr Closson wordt veroordeeld ïot vier maanden gevang voorwaardelijk en 100 fr. boete. Smario tot 8 maanden gevang niet voorwaardelijk *en 200 fr. boete. De burgerlijke partijen bekomen voor den chauffeur Gaubert 500 fr. voor den eerw h. Chauvet 1000 fr., bij wijze van provisie een deskundige zal later de gevolgen der opgoloopen mis handelingen bepalen. Er vonden geen incidenten plaats^ ma Rosenbach voor ongeveer 300.000 dollar. In die bibliotheek bevindt zich o. a. de eerste Shakespeare-folio, de vol ledige eerste uitgaven van de werken van Charles Lamb en van Kipling en talrijke kostbare autografen b.v. ccn lange brief van George Washington, waarvan dc waarde wordt geschat op •1500 dollar, brieven van Poe en Keats, handschriften van .Walter Scott en Thackèrav. I Parijs, 25 Febr. Uit Angora wordt gemeld dat het Anatolisch persagent schap liet volgend bericht openbaar maakte Een zekere sheik Saïd, die misbruik maakt van dc gocdgeloovigheid en on wetendheid van het volk, heeft onder voorwendsels van godsdienstigen aard in de streek van Guendjebolie en Elasis een opstand verwekt. De Turksclie, regeering heeft' de noo- dige maatregelen genomen tot herstel van de orde en heeft den staat van be- leg in die streek afgekondigd. De volkspartij heeft in een bijeen komst van 24 januari de regeerings- maatregelen geheel goedgekeurd. Londen, 25 Febr. Het Reuter- agentschap ontvangt het volgend snel- bericht Conslantinópel, 25 Febr. Kharpoet is in handen der opstandelingen geval len. De loeslaTid van M. Mussolini, 'die aan influenza lijdt, is merkelijk verbe terd. De geneesheeren bevelen hem nochtans eene langere rust aan. Hij zal 'slechts toekomende week zijne werk zaamheden kunnen hervatten. -V r-O minister van landbouw, af Brabant West-V 1. Oost-VI. Henegouw Luik Limburg Een zekere Henri M., wonende rue de Maubeuge te Parijs, oud 24 jaar, ver scheen dezer 'dagen voor de 10e Kamer van de Correctioneele rechtbank aldaar. Hij stond terecht wegens ongcoorloof- den handel in goud, frauduleuzen in voer en ontduiking van do omzetbelas ting, en werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en een boete van... 80 miljoen frank. In 1921 verliet betichte liet ouderlijk huis en begon hij zijn lucratieven han del in buitenlandsch geld. Hij impor teerde goud cn zilver ter waarde van ongeveer 34 miljoen frank, voor het meerendeel uit Duitscliland en werd eerst «ontdekt», toen de inspectie 'der veiligsheidspolicie bij drie groote smel lers van edele metalen te Parijs belang rijke overtredingen der wet op de fisca le aangiften vaststelde4 M. Ruzelle, kondigt eene belangrijke statistiek over onzen veestapel. De inlichtingen, daarin verleend, beantwoorden aan de volgende vragen: Welk is het getal paarden, melk koeien en ander hoornvee, verkens van meer dan twee maanden oud, schapen, geiten, konijnen en kiekens, in elke provincie van Belgie in .19.13 of .1914 en 1923 of 1924? Welk is omtrent de waarde van elke dierensoort? En welk is liet getal sterf ten der dieren van min dan een jaar oud? Welke som geld is er per jaar aan die verschillende (lierenrassen be steed door het gouvernement cn pro vinciën?. Hoeveel is er betaald aan toelagen en premien van elke dierensoort in de prijskamp die heeft plaats gehad in 1924 in het Halfeeuwfcestgcbouw te Brussel? Paarden, hoornvee en varkens. De hierna volgende tabel, geeft de optelling per provincie yan paarden, hoornvee cn varkens: Paarden Hoornvee Varkens Provinc. 1913 1923 1913 1923 1913 1923 Antwerpen 191624 16,502 160,455 142,23 95,311 56,073 39>267 36,486 226,963 210,099 *76,546 199,441- 34.4*5 30.955 278,410 202,710 258,103 178,256 28,244 31,530 308,977 282,903 336,638 302.043 51.607 42,602 249.329 *77.002 59.998 46,9; 22.825 17,981 187,860 187,420 "174,224 96,709 18,982 15.051 138,468 128,925 136.186 117 225 Luxemburg 23,178 17.508 153,*9* 132.412 95,554 93.613 Namen 30,020 27.691 145,831 139.234 79.763 86,102 De bovenstaande berekeningen, ge nu op datum van 31 December, ver meiden zonder onderscheid de dieren Van allen leeftijd. De jaarlijkSc-he statistiek' neemt' 'dc prhapen, gieten, konijnen en het pluim gedierte niet op. Dc- jongste inlichtin gen betreffende het getal 'dezer dieren zijn verschaft door de algemeene land bouwtelling van 19 J0. DE PRIJZEN. Volgens het statistisch jaarboek' van Belgie. jaar 1922, was de gemiddelde prijs dor dieren verkocht in 1922 op de jaarmarkten cn markten des lands Voor de volwassen paarden, 2,330 frank voor de ossen, 1,653 frank voor de melkkoeien, 1,544 frank voor de kalveren, 371 frank voor de varkens, 406 frank voor do. schapen, 114 frank. DE STERFTE. De landbouwtelling van '1910, 'de laatste die sterfgevallen heeft opgeno men, vermeldt Sterfgevallen van paarden ónder He 'drie jaar, '4,795 sterfgevallen van runddicren minder dan één jaar oud, 50,060 sterfgevallen' yan zwijnen waarvan 206,965 onder twee maand, 236,530 sterfgevallen van woldieren minder dan 'één jaar oud, 2,320 sterf gevallen van bokken, geilen en jonge geiten, 5.287. VERBETERINGSPREMIES. Gedurende het dienstjaar 1924, werd door het departement van landbouw uitbetaald voor de verbetering der huis dieren Paardenrassen, '437,259 f. '14; h'oorn- veerassen, 459,550 fr. 97; geitenrassen, '44,499 fr. 75 c.; gevogelte en konijnen- ras, 146,460 fr; 86 c.; zwijnrassen 2,927 fr. 43 hondenrassen, 650 frank. Mijn 'departement bezit 'de gegevens niet voor wat betreft de uitgaven ge daan door de provinciën. De nationale prijskamp vóór paarden en dc nationale prijskamp voor rundvee en geitenrassen, welke in Juni 1924 in het Halfeeuwfeestgebouw plaats gehad hebben, werden oncierscheidelijk inge richt, door do koninklijke maatschappij van hef Belgisch Trekpaard en het Na tionaal Verbond der Veekwecksyndika- ten. Mijn 'departement verleent geene pré-" rniën ter gelegenheid dezer prijskam pen, maar kent aan de inrichtende maatschappijen een subsidie toe om de onkosten dezer ondernemingen te hel pen dekken. In 1924, ontvingen fo dien einde' 'de maatschappij Het, Belgisch Trekpaard, 50,000 fr.; het Nationaal Verbond der Veekwceksyndikaten, 69,000 frank. Deze sommen zijn reeds begrepen In 'dc hierboven yermcldc. uitgaven, Hier zullen de kolenprijzcn, tc begin oren van Maandag aanslaande, mot 10 fr. per 1000 kilos dalen dc Joonen der, mijnwerkers zullen met G t. h. vermin derd worden deze die boven werken zullen hun salaris met 2 t. h. zien ver minderen. -:oqo: MM. de volksvertegenwoordigers Vcrgels.R. De Bruyne, Marck, Rubbcns, Van Isacker en Van Hoeck hebben een wetsvoorstel neergelegd tot wijziging van de art. .14, 15 en 16 der wet van 1-, Juli 1905 op dc Zondagrust in de nij verheids- en handelsondernemingen. Zij wenschen gemelde artikels als volgt te doen luiden: Art. 14. Dc hoofden van onderne ming, die de voorschriften van ariikcï S, te en 3e lid, of de besluiten genomen Ier uitvoering van artikel 8, 2e lid. overtreden, worden gestraft met eene geldboete van 200 tot 500 fr. De hoofden van ondernoming, be stuurders, zaakvoerders of gelastig- öen die de andere voorschriften én van Öeze wet én van de besluiten be treffende hare uitvoering overtreden, worden gestraft met eene gevangen- zitting van acht dagen tot eene maand. De geldboete wordt zooveel malen toegepast als er personen in overtre ding van de wet of van de te barer uitvoering genomen besluiten gebe zigd worden, zonder dat de som der straffen 5,000 fr. mag overschrijden. Art. 15. De hoofden van onderne ming, bestuurders, zaakvoerders of gelastigden, die liet uit kraehte van deze wet ingesteld toezicht belemme ren, worden gestraft met eene geld boete van 200 tot 500 fr., of met eene gevangenzitting van acht dagen tot eene maand, onverminderd, zoo er grond voor is, 'de toepassing van de straffen vermeld in de artikelen 264' lot. 274 van het Strafwetboek. Art. 16. Ingeval van herhaling binnen yijf jaren volgende op eene uit kraehte van deze wet uitgesproken- veroordeeling, kunnen do straffen, in de twee voorgaande artikelen bepaald, op het dubbel worden gebracht voor de eerste herhaling, op het driedubbel voor de tweede cn Op het vierdubbel voor de volgende overtredingen, zon der 'dat de geldboeten 40,000 fr. mo gen overschrijden. ae w In 'de TOELICHTING doet M. Ver- gels opmerken dat de wet van 17 Juli 1905 op de Zondagrust in de nijver heids- en handelsondernemingen in werking is getreden op een tijdstip 'dat de ekonomische Omstandigheden blijkbaar niet konden vergeleken wor den met 'die van heden. En hij ver volgt: «Daaruit volgt dat 'de strafbe palingen, voorzien door de artikelen 14 tot 16 van gezegde wet, tot aan den oorlog volstaan hebben 'om haar te doen naleven. Het begrip der Zondag rust is, trouwens, zoozeer in de zeden doorgedrongen dat men, voor wat de industrieelc ondernemingen betreft, slechts betrekkelijk zeldzame mis bruiken vaststelt. Dit is, eilaas niet meer het geval voor wat 'de handels zaken betreft, ten minste voor den kleinhandel. Men moet ook' 'in aan merking nemen dat 'de waardevermin dering van den frank welke, ondanks de wet van 24 Juli '1921, waarbij het bedrag der strafboelen met twin tig deciemen werd vermeerderd - een blijkbare onevenredigheid heeft gevestigd tusschen de thans toege paste boelen en de winsten door de overtreders verwezenlijkt. In som mige gedeelten dier agglomeraties, welk een groot getal van kleinhan delsmagazijnen tellen, is men getuige van een ware afleiding der kliëntcele ten bate van handelaars die" niet aar zelen hun personeel 's Zondags 's morgends bezig to houden in strijd met de beslaande verbodsbepalingen. «Die overtredingen hebben, inzon derheid voor gevolg een aanzienlijk nadeel te veroorzaken aan de klein handelaars, die dc bestaande regle menten meer eerbiedigen, en liet ge bezigde personeel te beroovcn van de lïlondagrust waarop het recht heeft volgens 'de wet. Het is dus zoowel in 'dezes belang als in dat der gewetens volle bedrijfshoofden, dat het noodig is aan dien toestand oen einde 1e stel len. I-Iet eonigc afdoende middel daar toe schijnt tc zijn: de verscherping der straffen wier toepassing dc aldus verwezenlijkte ongeoorloofde winsten, moet te niet doen»,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1