Minister Moyersoen en den heropbouw van Belgie 28 Zaterdag Febr. 1925 Hel Zomeruur De kolenmarkt Eenc erge zaak op til Uil hei Vatikaan Ministerie van Landbouw Gongo Privaatzaak Kerkstraat, 9 en 21, Aai.st. Tel. 114 XXXI' JAARGANG NUMMER SO 13-A.C3-3BS_jA.jD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Grant H. Romanus |Zon op 6,37, ondar 5,30 Eerste Kwartier dan 2 (Publiciteit buiten bet Air. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Bruflsel. Eue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, I-ondree E. C. 4. Bedevoering gehouden in de Senaat - Zitting van Woensdag 25 Februari, door Z. Exc. Minister Moyersoen, bij de bespreking der begrooting van Ekono- rnische Zaken De verslaggever heeft de bedrijvig heid van de onderscheiden betrokken departementen wel willen loven. Is liet wellicht, omdat hij hoopt dat deze bc- grooting de laatste begrooting zal zijn van het departement van economische zaken? Heeft hij aan den minister een bloemengarve cn een rouwkrans willen geven? .Wat er ook van zij, daar ik geen enkel bandeel genomen heb in de werken uit gevoerd door dit departement, waarvan ik de likwidatie voortzet, is het mij ge makkelijk te zeggen dat 'de toegebrach te hulde verdiend is.Men staat verbaasd .voQr het overmachtig werk van den we deropbouw die binnen zoo korte jaren in de verwoeste gewesten werd verwe zenlijkt. Daar waar in 1918 het bestaan yan sommige gemeenten slechts door een paal te midden van verspreidde 'steenbrokken werd aangeduid, zijn nieuwe dorpen verrezen en is de land houw opnieuw bloeiend geworden. De hulde aan mijne voorgangers gebracht is dus rijkelijk verdiend. (Talrijke blij ken van goedkeuring) Aan de commissie heb" ik inlichtingen •Verstrekt over de openbare gebouwen. Op 1.300 openbare gebouwen die ver nield werden, zijn er nog enkel 69 op te bouwen op 100.000 huizen nog enkel 3,500.Eerlang is de dienst der verwoeste 'gewesten met zijn werk klaar. Wat de oorlogsschade betreft, bleven er op 31 januari 1925, 350,000 zaken te onderzoeken waarvan 232,000 betref fende schaden van min dan 1,000 frank 'rn 11,000 betreffende schaden van 20.000 tot 100,000 frank; 3,000 zaken betreffende schaden van meer dan !100,000 frank. De zaken, waarvan het bedrag hene- 'den 1,000 frank is, zullen zoo spoedig mogelijk worden geregeld. Daarmede zijn sommige Sf.aatscom.rn issa rissen uitsluitend belast. Drie rechtbanken zijn met haar werk" klaar. Ik vraag 'de toelating, daar waar de rechtbank bijna klaar is, de zaken aan de rechtbanken van een naburig arrondissement te mogen overmaken. In den loop van dit jaar hoop ik een aanzienlijk getal zaken te regelen en daarvoor behoef ik minder dan een milliard. Tegen de wijze van betalen werd 'eenig bezwaar ingebracht. De heer Nolf kloeg erover 'dat' som mige schade in titels en niet in baar geld werd betaald. In een omzendbrief Van het verbond der coöperatieven voor oorlogsschade, 'dagteckenend van 30 October 1924, worden de beperkende maatregelen medegedeeld welke bet de- •parlement beeft getroffen, terwijl in :ncn volgenden omzendbrief wordt bc ?paald dat de titels op naam, die ver goedingen boven de '15,000 frank ver ^egenwoordigen, 'door bet verbond niet -uitbetaald zouden kunnen worden. De maatschappijen, wier schade 'dat cij ■?*er overtreft, moeten zich thans wen don tot de naliondle vereeniging voor 'orediot aan de nijverheid om bare titels to vereffenen, wanneer het nijverheids 'of handelsschade geldt. Wij betalen eveneens in baar geld al les wat de wederbelegging betreft. Wat de ni.jverheidsschade aangaat zal de. eredietvereeniging.betalen zoo- 'dra de Amerikaansche leening door de Kamers goedgekeurd zal zijn. De lieer Nolf heeft gevraagd welke politiek de regeefing volgde inzake liet uitwisselen van titels tegen prestaties in natiira. Dat stelsel kan niet worden toegepast omdat het tot speculatie aan leiding zou geven. De achterstallige interesten zullen 'in titels aan toonder worden uitbetaald. Men kan niefeischen dat de Staat nog 20 tot 25 t. h. van bet bedrag der ver goeding in geld zou bijvoegen. De vroe ger betaalde interesten zullen verder betaald worden. Wat de wederbeleg ging aangaat, zijn er geene achterstal len, aangezien de berekening dadelijk plaats heeft. Graaf de Brouchoven tie Bergeyck klopp: dat, op het. stuk van stoffeerende niou-belen hef weoldebegrip van rekbare verklaring vatbaar was. De rechtbanken beoordeelcn souve- rem wat al of niet weelde is. Als weelde beschouwen zij niet alleen de meubelen eener tweede woning, maar ook die oenor eerste woning, die aan de gewone] liet Ieyen niet beant- bchoeften van woorden. Het geachte lid vraagt dat de ver goedingen in geld zouden worden be taald, wanneer er geen wederbelegging is. In beginsel worden al deze vergoe dingen in titels betaald. In buil ongewo ne gevallen nochtans heeft men beta ling in geld toegelaten. Men heeft ook gevraagd of men, met titels van oorlogsschade, de belastin gen niet betalen mocht. Met 'den mini- sier van financien werd overeengeko men dal de titels van oorlogsschade op naam, zouden worden aangenomen voor sommige belastingen. Deze toela ting mag men echter niet uitbreiden tot al de belastingen, want 'dan zouden de titels aan toonder verhandeld worden en de minister van financiën zqiu geen geld meer ontvangen om de Staatsamb tenaren te betalen. Graaf de Brouchoven 'dé Bergeyck". De titels mogen niet voor 193G wor den verhandeld. De heer fflopersoen, minister van economische zaken. Het zijn titels aan toonder en zij mogen niet op de beurs worden verhandeld, maar dan zouden zij op een officieuse markt wor den gebracht. De lieer Nolf besprak de toestand der stad Yper; op de begrooting van open bare wérken komt een crediet van 950,000 frank voor, voor "deze 'stad, cn op de begrooting der verhaalbare uit gaven een crediet van 1 millioen voor het kanaal van de Yperlee naar den Yzer. Wij hebben" een half milliard voor de vb 1 kswoningen u i I gegeven. De lieer Henricot heeft gevraagd dat de titels voor oorlogsschade als borg stelling zouden kunnen dienen. De mi nister van financiën heeft mij daareven laten weten dat hij ze voortaan zal aan nemen voor een bedrag van 90 t. h". hunner .nominale waarde. Burggraaf Yilain XIIII klaagt over 'de oorlogsschade opgeëisclit door som mige gemeenten, nl. wat betreft het ge rij en de opvorderingen. De organieke wet op de oorlogsscha de voorziet geen bijzondere behande ling voor de gemeen!en, die toch eigen lijk slechts kunnen beschouwd worden als afhangende van dc rechten, hunner inwoners. 'Als zij zelf de leveringen, aan den vijand te bezorgen, lieb'ben betaald, dan hebben zij slechts gehandeld als tus- henpersoon tusschen de bezettende macht en hare bewoners. Volgens den geest van 'de Overeen komst van den Haag wendt de bezetter zich tot 't gemeentebestuur om 'de las er van de bezetting zoo billijk moge lijk te verdoelen onder de bewoners van de gemeente. Als het vervoerkosten betreft dan wordt steeds het volgende onderscheid gemaakt: Wanneer de kosten van dit vervoer kunnen beschouwd worden als kosten de prijs der door de gemeente te leve ren stoffen, dan mag de gemeente be schouwd worden als hebbende deze stoffen rechtstreeks verstrekt alsook de vervoerkosten, die over het alge meen worden terugbetaald. Dit. geldt bijv. voor steenkolen, brandhout, enz. In een ander geval worden ook 'de vervoerkosten door de rechtbanken te rugbetaald, wanneer de betaling op uitdrukkelijk bevel van den bezetter is geschied. Jn dit geval geeft de dwang, aan die betaling het karakter eener rcchtstreeksche schade, ten zelfden ti tel als het in beslag nemen van het geld. In dc overige gevallen, waarin de. gemeente bare inwoners schadeloos heeft, gesteld voor het door hen ver richte vervoer, geldt het eenc gewone d.'onstvc-rslrekking die, naar luid dep wet. dp de oorlogsschade, niet moet worden vergoed. Wat betreft de om zendbrieven van den gouverneur van Hencgouw valt. op (e merken dat zij voor de wet van 10 Mei 1919 werden verzonden. Deze wet maakt geen on derscheid tusschen gemeenten en par ticulieren. Over het algemeen worden de ge meenten vergoed voor de kosten van herstelling aan particuliere woningen, door do gemeente door Duil/che troe-. pen of diensten opgevorderd. Sommige rechtbanken maken een onderscheid: zij vergoeden de stoffelij ke verstrekkingen door de gemeente gedaan, en weigeren dc gewone dienst verstrekkingen der inwoners te vergoe den. Naar mijne opvatting is deze ver klaring glad verkeerd. Ten slotte werd mijne aandacht door den heer Beauduin gevestigd op de stad Leuven. Als regel geldt dat de Staat het tekort of een gedeelte yan liet. tekort dekt van de gewone begrooting der. aangenomen gemeenten. De stad Leuven die tot April 1924 werd aangenomen, vraagt dat haar bet tekort- der dienstjaren -1922 en 1923 terugbeiaal^zou worden. Dat tekort bedraagt 3,496,000 frank. Doch de stad heeft van het ministerie van binnen- landsche zaken een toelage van 1 mil lioen 977,000 frank ontvangen. Nu is liet zaak te weten of die som niet in mindering moet komen van bet tekort 'der begrooting. In afwachting lat een oplossing wordt gevonden hoop ik het verschil, zegge 1,500,000 frank, aan de stad Leuven te kunnen uitkec- ren. De heer Beauduin. Dat is al licel wat! De heer Moyersoen, minister van economische zaken. De heer Beau duin heeft gewezen op de noodzakelijk heid om de brug te Waasten lierop te bouwen. Dit werk is volstrekt noodig. Naar men weet is 1 millioen uitgetrok ken op de begrooting der verhaalbare uitgaven om dit werk uit te voeren. Eerlang za! daarmee worden begonnen. De heer Braffort heeft het geringe aantal paarden, tot wederbelegging aangenomen, gegispt. De hoeveelhe den werden bepaald na overleg met de landbouwcooperatieven. Ziehier wat ik hem moet antwoorden: 1. Het geringe aantal paarden tot wederbelegging aangenomen. 2. De verplichting aan de landbou wers opgelegd met verschil tusschen de waarde der ïn 1914 weggenomen dieren en die 'der dieren 'door den her- zamelingsdienst teruggegeven. Wat bet eerste punt betreft, werden de cijfers vastgesteld na de onderhan delingen waaraan vertegenwoordigers der coöperatieven en dus ook talrijke landbouwers deel namen. Inzake het tweede punt is 'dé toe stand, waarover 'de beer Braffort klaagt, het gevolg der grondslagen door den wetgever op het stuk' van schadeloosstelling aangenomen. Als geen wederbelegging wordt toe gestaan, dan wordt de waarde berekend volgens deze van het voorwerp op 1 Augustus 1914, zonder te letten op de schommelingen 'die aan rden oorlogs toestand (e wijten zijn. Daaruit volgt. rdat, indien 'de geteis terde een paard heeft ontvangen dat een grooter waarde heeft dan de wettelijke waarde van het weggenomen 'dief, hij het verschil aan den Staat yer- schuldigd is. De heer Vercruyssé cri ridder 'dé Ohellinck d'Elseghem hebben van den minister van financien reeds een ant woord ontvangen. Wij zullen 'onder zoeken of het niet mogelijk is aan do gemeenten de achterstallige interesten der titels van oorlosschade te betalen. De heer Lisbaert. Blijft nog het verschil tusschen den interest, dien deze gemeenten van den Staat ontvan gen, en dien welke zij aan de banken moeten betalen. De beer Moyersoen, minister van economische zaken. De lieer Mousty heeft, ons gesproken over de haksteen- werf to Gosselies. In antwoord op tal rijke vragen heb ik gezegd wat de toe stand was. Volgens liet programma, dat aan hang 1920 door den minister van bin- nonlandsche zaken is vastgesteld ge worden, was voorzien dat al of haast al de openbare gebouwen en particulie- ro woningen, die dcor den oorlog ge heel of gedeeltelijk waren vernield, zeer spoedig heropgericht worden door de zorg van den Staat. Onder die voorwaarden werd de noodzakelijkheid onder liet oog gezien, om spoedig in dc reusachtige behoeften van allerlei ma terialen en nl. aan baksteen te voor zien, die er gevolg zouden zijn van dat programma. De verwoeste streken konden onmogelijk 'de noodigc hoeveel heid opbrengen, tengevolge van de verwoesting van het land, de crisis in de nijverheid, de belangrijkheid van de te gebruiken kapitalen. schade, niet in zijn geheel kon uitge voerd worden. Het was een droombeeld en wie had toen geen illusies? Mini sters, regeering, parlement hebben il lusies gekoesterd. Grondige wijzigingen werden toege bracht aan het programma van 1920, wanneer dc dienst der verwoeste ge westen naar het ministerie van econo mische zaken overging. Dit departe ment kwam te staan. Alsdan konden de materialen niet worden gebruikt zooals men aanvankelijk had voorzien. Ook moet worden gezegd dat deze vooruit zichten geen rekening schijnen te hou den met het moeilijk vervoer van boe- rensteenen over groote afstanden. Ik heb zelfs vergaderingen voorgezé ten waar uitgezien werd naar middelen om onze voorraden aan baksteen te gelde te maken. Men spreekt van 264 millioen baksteenen. Men moet eerst zien waaruit die voorraad bestaat. Het grootste aantal bevindt zicli in dé verwoeste streken van Vlaanderen er zijn er 143 millioen. In West-Vlaan- cleren zijn er 4,400,000; in Brabant, '47 millioen; in Henegouw, 56,500,000; in de provincie Luik; 1,700,000; in de pro vincie Namen, 12,000,000. ■Wij meenen dat men 60 tot 80 mil lioen baksteenen zal kunnen gebruiken voor herstellingen door den Staat te verrichten. Aan den anderen kant zal men voor het bouwen van zekere wer ken bet gebruiken van die baksteenen ipleggcn. Wij hebben' bij 'dé maatschappijen voor goedkoope woningen aangedron gen opdat zij ook die steenen zouden gebruiken. Le Soir meldt, Rat in overeenkomst* met Frankrijk, het zomeruur op 28 Maart aanstaande in voege zal treden. WOENSDAG1N DRUKKEN TE BRUSSEL! Dc afdeeling kolen werd Woensdag ter Beurs te Brussel minder 'druk be zocht dan naar gewoonte. Dit misschien wel tengevolge van Karnaval. Verscheidene kategoriën kolen liepen achteruit. De nijverheidskolen daalde met 10 fr. op de laatste noteering de huiskolen met 15 fr. op de prijzen van November en December.Aan de briketten was het zelfde lot beschoren, tengevolge van de Engelschc medodigiug in de havens. Eitjes werden niet verhandeld. De co- kesprijzen konden met moeite stand houden. De vraag blijft achterwege de voortbrengst zal waarschijnlijk beperkt worden. In het justiciepalcis van Brussel liep! het gerucht dat eenc erge zaak, waarin zelfs een magistraat, gemengd is, op liet punt is los te barsten. 't Geldt ecne kwestie van oorlogs schade. Men noemt namen en zegt dut liet algemeen parket het inzicht heeft, hot. volle licht in de zaak te brengen. BELGISCHE BEDEVAARTGANGERS BIJ DEN PAUS. Rome, 26 Febr. De Paus heeft de Belgische bedevaart ontvangen, welke hem werd voorgesteld door Mgr. Cau- c-hie. LEERGANGEN EN VOORDRACHTEN OVER TUINBOUW. Het beheer van Landbouw richt, elk jaar op zijne kosten, cursussen en voor drachten in over fruit- groente- en bloe menteelt. De aanvragen strekkende tot liet be komen van dergelijke leergangen en voordrachten voor 1925-1926 moeten in het Ministerie van Landbouw toekomen voor 15 Mei aanstaande. Na dezen da tum wordt er geene rekening rt^r me de gehouden. Te dezer gelegenheid, wordt er aan 'de belanghebbende gemeente-besturen cn vereenigingen herinnerd dat zij ter be schikking van den les- of.voordrachtge ver-hoeven te. stellen eeft genoegzaam ruime zaal alsook een behoorlijk aan- gclegden en beplanten tuin. Alle belanghebbende^, worden ver zocht hunne aanvraag rechtstreeks tot het Departement van Landbouw, Tuin- nouwdienst, te richten. In verschillende streken zal men dit Ook werden al'jaar prijskampen van hoven of van de steenbakkers van het land uitgenoo- I bloemenversiering inrichten, digd bij te dragen tot de bestellingen door het. departement van binnenland- schc zaken gedaan. Hunne medewer king werd slechts verkregen tegen sommige voordcelon. Later werd ech ter erkend, dat dit Over hel algemeen verleent het Mi nisterie van Landbouw toelagen voor die beloogingen. Te dien einde moeten de belanghcb- bende maatschappijen voor 15 Maart ruime programma,hunne aanvraag doen geworden aan den 'Aankomst van de Ellsabethville Gisteren namiddag, rond 5 uur, is do Belgische stoomboot t Elisabethville V, kapitein Thirifays, van Congo hier aan gekomen. Het schip is op reis opgehou den gewordcij door eenen geweldigen storm, die in de Golf van Gascon je woedde. Aan boord bevonden zicli 102 passa giers. Te La Palice waren reeds 54 pas sagiers ontscheept. Het schip dat. aan afdak 11 gemeerd werd had3184 ton koloniale produkteii aan boord, waaronder 421 ton palmolie, 1900 ton palmnoten. .1 ton vellen, 127; Ion caoutchouc, 54 ton copal, 15 ton ivoor. 33 ton koffie, 66 ton hout en 400 kilos goud. Aan boord bevond zicli tevens liet lijk van den Italiaan Mora, die te Maf.adi was overleden. Het lijk zal vorder naar Genua verzonden worden. 2e zijn tegen den godsdienst niet. Terwijl de socialisten in hunne kies- propaganda over daken en boonicn schreeuwen dat zij tegen 'den gods dienst niet zijn, rukken zij zich ander zijds zelf het masker der valschlieid af, met geene enkele gelegenheid te laten voorbijgaan, zonder hunnen haat tegen den godsdienst te laten oplaaien. Citoyen Ernest, de socialistische volksvertegenwoordiger, die zicli in Wet parlement een specialiteit heeft ver worven van allerlei vieze dingen, zooals de lijkenverbranding, enz., heeft weer al wat gevonden, waarmede hij meende don godsdienst een fermen duw te kun nen toebrengen. Denk eens na, die roo- (ïe gezel had vernomen dat er in de Bel gische scholen der Duitschc bezetting catechi'sïmiSles werd gegeven en dat, de leerlingen er verplicht zijn een zwaren voorschoot te dragen, zooals in de kloosterscholen!! Ook had hij gehoord dat dé kinderen daar bidden en dat zelfs een krijgsaalmoezenier in 'de scholen dierf komen! O gruwel! De roode gezel, 'die niet té- fren 'den godsdienst is, kan niet. dulden dat de schoolkinderen bidden, klooster- voorschoten dragen, enz.! En in een roode koleire heeft hij den minister ge vraagd «Ts het waar 'dat lïet' gebed verplicht is aan het begin en het einde der lessen in de scholen van het B. L.? Dat Heilig Sakramentsdag tot een wettelijken feestdag verheven is? Dat jonge meis jes er verplicht zijn hoog toegesloten zwarte voorschoten te dragen, met lan ge mouwen, zooals in 'de kloosterscho len Dat. de leerlingen in de rij naar de mis geleid worden? Dat er, buiten den bij de wet voorgeschreven godsdienst- leergang nog bijkomende catechismus- lossen gegeven worden? Dat de almoe- zenicr, die van rechtswege lid is van den raad van beheer, de lesuren be paalt? Dat hij zelfs de onderwijzers verplicht hem lo vervangen in de gods dienstlos?»" Citoyen Ernest heeft !in het Parle ment reeds zooveel blauwkens opgeloo- pen, dat wij niet begrijpen hóe bij tel kens weer zijn schenen zwart wil loo- pon op den flauwen kul, dien hij zicli laat wijs maken. De minister heeft hem nu ook weer een duchtige afstraffing gegeven met het volgend antwoord: «i. Neen; 2. Neen. Er is hier sprake van een buitengewoon vrijaf gewettigd door gcpastlieidsredcncn, vrijaf dat ook wordt toegestaan in de Franscbe. scholen van Rijnland alsook in tal van officieclc burcclcn; 3 Gelet op het ge mengd karakter van de middelbare school te Aken, werd besloten dat de jufvrouwen «een zwarten voorschoot, met mouwen naar het aan de Belgische normaalscholen gebruikt model» zou den dragen; 4. Neen. In zekere steden, en op de uitdrukkelijke aanvraag der ouders, nemen enkele personen vrijwil lig den last op zich, kinderen naar de kerk te leiden; 5. Neen. Aan de school van Crefeld wordt buiten de klasuren een vrijen kursus gegeven; 6. Neen. De uurroosters worden door het bestuur der instellingen vastgesteld en aan het onderzoek van het Rijksschpolopzicht dal trouwens werd opgemaakt zonder i Tuinbouwconsulent van den Staat of j onderworpen7. Neen. Ta zekere scho- <Ja! op voldoende wijze rekening werd j rechtstreeks aan bet, Ministerie van len vervangt'de onderwijzer of dc on gehouden met dc wet 0£ dc oorlogs-J Landbouw (Tuinbouwdicnsl);, derwijzeres vrijwillig den godsdienst- 1 leeraar.jt

De Volksstem | 1925 | | pagina 1