Ontbinding der Kamers Zondag 1 Maart Maandag 2 Maart 1925 SINT JOZEFSMAAND Hef vrauwenstemrecht De winnaar van een miljoen Prinses Marie-José Nieuwjaarsgütoa voor fes Faas De vliegtocht naar Belgisch Congo Vrachtauto in een vifrien De scheeve foren van Pisa KAÜEB Zeebrugge v Nieuw onderzoek eener oude misdaad Erg ongeval te Etterbeek De zaak Coppée Een auto in de Zenne De langste tunnel van Europa Een Kamerlid meer Belgische belangen in Spanje Auto-ongeval te Moves Bankbediende op den loop XXXI' JAARGANG NUMMER 51 K&rkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GBLA.D IS CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendï H. Al bin us Zon op 6,35 onder 5',32 H. Simplicius Zon op 6,33 onder 5,34 Eerste Kwartier den 2 publiciteit buiten, het Air. AALST i: Agentschap Haras, Adolf Maxlaan, 13, to Brusel. Rue de Richelieu,- Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. De' heerlijkheid en de macht van St- ETozef zijn overbekend en 't vieren van dien Rechtveerdige uitstek is thans algemeen in de H. Kerk. De godsvrucht kende hem de maand Meert toe om zijn Oeredicnst op bijzondere wijze te doen bloeien en de geloovigen bleven niet ten achter om het hunne bij te dragen om 'door \ereering, smeekingen en lofbe- tuigingen den Voedstervader van Jesus en den Bruidegom van Maria, gelijk het behoort en Hij het yerdient, te bejege nen. De heerlijkheid en de macht die 'deze heilige geniet in den hemel kömen hier uit voort dat hij eens als het weerdige hoofd der H. Familie reeds op aarde het naast bij Jesus en Maria was, en zoo lang hij leefde de trouwe gezel bleef ,van hunnen arbeid, van hun lijden en hun verblijden. Vergeet niet dat men viert de zeven 'droefheden en de zeven vreugden van den armen timmerman. Het staat dus ook boven allen twijfel, zoo getuigt de H, Bernardinus van Sienna, dat Ons Heer hem in den hemel die gemeenzaamheid en dien tee deren eerbied niet weigert waarmede Hij hem op 'deze aarde vereerde, als c-cn eerbiedig kind ten aanzien van zij non vader, en dit. naar evenredigheid van zijne geschiktheid om te genieten .welke volmaaktheid is.»; Welke genaden hebben wij al niet te verwachten van zijne voorspraak? ,Wij kunnen die allen hopen, roept de H. Theresia uit, terwijl zij verzekert dat zij zelf daarvan de gelukkige ondervin ding heeft opgedaan en iedereen aan raadt. om dit insgelijks te 'doen. Ik smeek, voegt zij er bij, om 'de liefde Gods, dat al wie mij niet op mijn woord gelooft, zelf daarvan de proef neme. Immers S. Jozef is de patroon en de leidsman van een godsdienstig leven, hij is de verzekeraar van een goeden dood en de hoop yan het toekomstig eeuwig Leven. De eerste Jozef, zoon van Jacob, ver bórg zich voor zijne broeder» tot dat hci-.oogcn.bii.lc. gekomen was van-zich' bekend të maken. Het is bijna even zoo gegaan met dén II. 'Aartsvader, 'den echtgenoot van Maria; vermits 'door eene geheime beschikking des hemels, 'deze heilige als het ware verborgen is 'geweest in de Kerk Gods gedurende .vijftien eeuwen dat is totdat er ten 'de zen opzichte niet liet minste gevaar van dwaling meer bestond; toen ver toonde de H. Jozef zich aan 'de wereld als .een schitterend gesternte vol ma- jjesteit; ik bedoel 'dat vele vermaarde schrijvers en vele heilige menschen, Hem met groote zorg bekend maakten. Niemand nochtans werkte daartoe zoo- Veel en met zulk beste gevolg als de Se raf ijnsche Moeder der Carmelusorde, 'de groote II. Theresia. Wat heeft zij niet gedaan, gezegd, geschreven 'opdat 'de H. 'Jozef, naar verdienste gekend en geëerd wierd! Aan haar heeft men het feest te danken dat rde II. Kerk 'daarvan viert. Zij ondernam nooit iels zonder den bijstand in ie roepen van den Heilige, dien zij haren Vader en haar Heer noem'de. Dertien 'kloosters van hare eigene stichting wijdde zij toe aan dezen Aartsvader en 'stelde ze onder zijne machtige bescher ming. Ilaar ijver voor Hem, bleek nog meer na haren dood. Eenige kloosters Uitermate verheugd over de heiligver klaring van hunne stichtster en hunne moeder, wilden den naam van "deze hei lige geven aan hunne kerken; óp bevel van den Provinciaal den titel dien zij vroeger droegen wegnemende, name lijk de titel yan St. Jozef. Dit mishaag de groótelijks aan 'deze heilige her vormster: en toon zij in "de stad Avila nrln de' eerw. Moeder Isabella van St. Dominius verscheen gaf zij haar 'dit hevel: Gij zult. aan Vader Provinciaal bekend maken dat hij mijnen naam van do kloosters wëgncme en ten tweede male dien van Sint Jozef, welken zij vróeger droegen, moet teruggeven. Sinte'Theresia was de gunstelinge van Sint Jozef, getuige daarvan de veelvul dige verschijningen waarmede hij haar véreerde en de ontelbare genaden die hij haar verleende. Dit staat be schreven in 't leven van S. 'Jozef door zijne uitstekende vereerster opgesteld. ITicr zullen wij slechts molding maken van de gunsten bij ha-on dood ontvan gen: men zag haar zich hemelwaarts verheffen in de gedaante van eene duif; en eon doodo boom die nabij hare cel Stonrl drooor bladeren en bloeide als de staf van St. Jozef. Laat ons nut trekken uit de verma ningen, aanwakkeringen en voorbeel den van Sinfc Theresia, indien wij de bescherming, de hulp en den bijstand van den H. Jozef willen verwerven. LWe mogen deze Carmelictenmoeder yer- kiezen als onze middelaarster bij den Heiligen echtgenoot der H. Maagd. Dan zullen wij voor ons zien verwezenlij ken wat. altijd waarheid voor Theresia is geweest en wat ze zelf zoo dikwijls bekende en in haar leven neerpende: Nooit vroeg ik iets 'door .tusschen- komst van Sint Jozef, zonder het te ver krijgen MARC. Uit de beste bron vernemen we dat. "de eerste minister zinnens is liet Parle ment te ontbinden deze week, en niet op 12 Maart zooals eerst gemeld was. De ontbinding zal plaats hebben Don derdag of ten laatste Vrijdag a.s. Aldus zullen de algemeene verkiezin gen zeker kunnen plaats hebben op 5 April. De nieuwe Kamers zouden op 28 April bijeengeroepen worden. In de beraadslaging van Donderda ter Kamer' over het vrouwenstemrcclit, heeft gezelken Plcrard.het rood depute ken, zich bijzonder onderscheiden door de zoo hevige als domme wijze waarop hij het kiesrecht voor de vrouwen be- kampte. .Weer liet hij liooren dat de Zon alleen voor hem moet. schijnen. Als groot bezwaar tegen het verleenen van het kiesrecht aan onze brave vrouwen haalde het ventje- aan dat de plaats der vrouwen thuis is in de keuken en niet in het kiesbureel.Maar, als het rood fis ken dat inderdaad meent, waarom dan trommelen de socialisten bij elke be tooging welke zij houden en dat ge beurt niet zelden de vrouwen op om haar. te dwingen uren en uren lang door de straten achter de roode vod te lavee ren T Bewijs der onbenulligheid van het, deputéken ligt, in de armzaligheid van zijne argumenten jYVanneer toch" zullen de knapen leeren zwijgen als groote menschen spreken RUMEENSCH GELEERDE. De Koning en do Koningin hebben Donderdag avond de voordracht bijge woond, die door prof. Jorga gegeven werd over 'de geschiedenis van Rume- nie. Na dé voordracht hebben zij zich lang met den voordrachtgever onderhouden. Ook de ministers Hymans en Kolf woonde 'de yoordracht bij. Het lot van 1 miljoen van de leening der "Verwoeste Gewesten, trekking Ja nuari 1923, was tel nu toe niet afge haald. Nu is de gelukkige winnaar gevonden, namelijk Jan Cacnen, opzichter aan de zinkfabriek te Overp.elt. 't Is een man van 50 jaar met 5 kinderen, allen reeds groot, 't Lot werd verkocht door de Centrale Bank van Limburg, bijkantoor Neerpelt. Caenen is Nederlander van geboorte, doeh verblijft ruim 20 jaren bier te lande. Hij had een zoon vrijwilli ger in 't Belgisch leger. VOOR DE BIBLIOTHEEK VAN LEUVEN '<t Daily News nPIdt dat "de Rylands Boekery te Manchester eene nieuwe gift van 1500 hoeken aan de Bibliotheek der Hoogeschool van Leuven zond. wat het aantal boeken, tot hiertoe gestuurd, brengt iot een totaal van 49,000, Sedert hare intrede in de wereld, toen z-j op 't hofbal met de gezant van Enge- land, deken der afgezanlen, haar eer- ijlen dans deed, heeft prinses Marie- JosiS twee nieuwe dansfeesten bijge- woond. Het eerste in 'de zaal der koncerlen voor edellieden gegeven het tweede, in het gezantschap van Frankrijk. Do prinses is niet enkel zeer bedreven in het uitoefenen der kunst aan, Terpsi chore gewijd, maar zij is tevens zeer den dans genegen. Zelden of nooit slaat zij een 'dans' over, het blank is op haar balcarnet uit gesloten Beelden sommigen zïeli in,, 'dat het dansen veeleer bij haar als een plicht r.ioet worden aangezien, zoo vergissen zij zich, want bij het dansen straalt het genoegen in de oogen onzer jonge prin ses, die iedereen door hare bevalligheid en lieftalligheid heeft weten te bekoren. DRIE EN TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 118.826.34; Mevr. Le Hon, 100; H. .Va der, zegen ons, tWez, 2-5; M. en Mevr. Alb. lleptia, Brussel, '100; M. Ghys- breclit-De Rue, Sleydinge, 100; M. Diet vorst, St- Joost-ten-Noode, 30; Pastoor en eenige parochianen van Ramscapellc bij Heyst, 165; Naamloos, 200; Om de bescherming van de Geluk zalige Theresia van het Kind Jesus, te bekomen, 100; Uit de stad Loo, 50; H Vader, zegen ons huisgezin, 50; E. H. De Bruyn, rustend pastoor, Schoorisse, 100; Onbekend, 93; Gravin M. de Lieli- ^ervelde, Ternath, 100 Kongregatie der Jonge Dochters, Thielt, 150; Mevr. Kanunnik A. De Meester, Brugge, 100; Wed. Dossogne en familie, Gent, '100; C. Houba Serville, Eprave, 50.; Kollege iN, D. de Bellcvue, Dinant, 500 M. A. Boets, Antwerpen, '100; E. H. L. Slien- non, Dolombreux, 100; Naamloos, Brugge, 300; Uit Antoing, 25; Eene fa milie van Jebanster, Verviers, '100; Mej. M. T., Gent, 50; II. E. 'de Veirman, pastoor. Meerbeke, 25; M. en Mevr. Em. de Cambry de Baudimont, Gent, '100; M. Paul Bracq, Aalst, 200; Konferencie der EE. HH. pastoors van Proven, St- Jan ter Biezen, Walou; rustende pastoors van Marckegem en Oostvlct- teren, '115; E. H. onderpastoor van Leyscle, 25 Naamloos, Eerneghem, '15; E. H. DehaufTe, pastoor. Saint-Sauveur, 20: Eene meid, Ronse, '10; Dank aan 't II. Hart, 5; Naamloos, Schellebelle, 10; A. 'de 'Jaeger, Gent, '10; Naamloos, 2; Een priester uit 't bisdom Gent, '15; L. V. C„ 7,50; M. D., Gent, 5; Eene dienstmeid, id., 5; Tot mijne intentie, Leuven, '10; II. H., 20; Naamloos, Wö- luwe, 10; Naamloos, Verviers, 20; Om Gods zegen te bekomen, id., 3; Voor eene bekeering, 5; Uit Verviers, 5; O.-ÏJ. Vrouw van Lourdes, genees onze dier bare zieke, id., 5; Ter cere van de Ge lukzalige Theresia van het Kind Jesus, '10; Mej. Mario Dullaert, Gent, 5; Mej. Marlhe Dullaertv id., 5; Mej. Hortcnsé Dullaert, id., 5; Onbekend, Watou, 10. Totaal: fr. 122.326.84, Voor Inschrijvingen kan men zicR benden tot het bureel van 'dit blad, ot op üe pösfchecrekening n. 38279, te Brussel. PORLOGSINVALIEDEN. Dé grijze eer.zelvigheidskaarten, waarvan nog een groot aantal oorlogs- invalieden, gewezen militairen voorzien zijn, blijven geldig tot en met ,3.1 Mei aanstaande. Zooals wij gisteren in onze Laatste Berichten reeds meldden is luitenant Thieffry en zijne gezellen te Niamey aangekomen. Te Niamey hebben zij eenige Euro peanen aangetroffen en, zóoals Thief fry geseind heeft, c-nder hen de twee ge- gekwetste Fransche officiers, die aan de beterhand zijn. De Prinses Marie-José is nu 'dus op de plaats, waar 'de Fransche zending het ten gevolge van een ongeluk moest opgeven. Ongetwijfeld had Thieffry ver der kunnen vliegen dan tot Niamey, doch hij heeft er aan gehouden zijne oud-wa penbroeders kolonels Goys en yuillc- min, kapiteins Pelletier d'Oisy en Da- *gneaux te gaan begroeten. Ook werd hij door ben geestdriftig onthaald. Thans heeft het toestel «Marie-José» 5,170 kilometers afgelegd. Nog 3,440 km. moet gedaan worden, 't zij van Nia mey naar Kinshasa over het Tchad- Meer. De eerste vlucht zal waarschijn lijk gaan van Niamey naar Madaoua, '480 km., of naar Zinder, 270 km. verder dan Madaoua. De .tocht tot Zinder schijnt betrekkelijk gemakkelijk te zul len zijn. Moeilijker zal het gaan in de gewesten van het Tehad-Meer, maar de luchtvaarders zijn vol moed en rekenen er vast op de zware reis ongehinderd tot een goed einde te brengen. 't Is wat wij hem van harte wehselierï. Donderdag had te Gontich een auto- ongeluk plaats, dat gelukkiglijk enkel stoffelijke schade veroorzaakt heeft. Een vrachtauto wilde van den Me- chelschen steenweg de Drdbslraat in rijden. De voerder, zijn stuur niet meer, meester op dien korten draai, en mis schien wel ten gevolge van den regen, kwam met zijn wagen te recht in de vitrien van 't hoekhuis, een porselein winkel. 't Was een gerinkel van glas en porselein dat hooren en zien verging. Geheel de vitrien en uilstalling werd verbrijzeld. De schade is dan ook yrij aanzienlijk. GEEN ONMIDDEL1JK GEVAAR VOOR INSTORTING, MAAR... Rome, 26 Febr. Omtrent dé on rustwekkende berichten die in omloop werden gebracht over het gevaar eener mogelijke instorting van den scheeven toren van Pisa, deelt de Tribuna de volgende inlichtingen mede Eene bijzondere commissie Heeft rde kwestie bestudeerd zij heeft vastge steld dat eene nauwelijks merkbare overhelling zich inderdaad heeft voor gedaan, maar die toch geen onmiddelijl» gevaar oplevert. De. commissie heeft bevonden dat deze overhelling, in den loop der eeuwen verminderd, veroor zaakt is door de werken onder 'dén grond, n.l. door 'de waterleiding die men Onophoudelijk zal moeten nazien én bewaken. De inhuldiging van het Engelscïï gé- denkmaal op 23 April aanstaande, zal plaats hebben in tegenwoordigheid van Koning Albert en van prins Henry van Engeland, die naar Zeebrugge komt aan boord van een kruiser, vergezeld yan verschillende destroyers. Aan de in drukwekkende plechtigheid nemen eveneens deel admiraal Keyes, admiraal Beaty, maarschalk Douglas Haig, de zeeofficieren en 200 overlevende solda ten yan den roemrijken aanval. NIEUWE VOORZITTER. De Association libérale van Brussel verkoos burgemeester Max tot voorzit ter ter vervanging \an den aftredenden voorzitter M. Lemonnier* In 'dé mörgen'dzitting yan yrijdag werd de Amerikaansche leening van 100 miljoen dollars goedgekeurd, évenals 't krediet van 1 miljoen voor de slacht offers der overstrooming en de wijzi gingen aan de scheidsgrenzen 'der ge meenten Gentbrugge, Destelbergen en Eeusden. In de namïddagzitting werff dé be spreking over het pensioen der bedien den voortgezet. De artikelen van het wetsontweri» rwerden aangenomen. VEREERENDE BENOEMING. Dé Paus heeft den titel van protonö- taris apostolicus verleend aan Mgr Van Roey, vicaris-generaal yan het aarts bisdom. Men zal zich herinneren, dat m 1922 - twee douaniers te Blangies, op de Fran sche grens, vermoord werden door smokkelaars en dat de lijken 's anderen daags gevonden werden. Het parket van Bergen, dat lang in ?t ronde tastte en verscheidene verdachten (aanhield en weer losliet, schoen einde lijk de zaak te klasseeren. Thans echter duikt zij andermaal op en opnieuw heeft het parket zich naar Blangies begeven, om het onderzoek te hervatten. Mevrouw S.f vergezeld van twee fa milieleden, bracht een bezoek aan ;een in aanbouw zijnde achterhuis aan de Ivroonlaan te Etterbeek, toen op de der de verdieping, de plankenvloer instort te. Mevrouw S. kwam op de beneden verdieping terecht en liep levensge vaarlijke kwetsuren op. Zij werd ster vend opgenomen en naar het hospitaal gebracht. De twee andere personen wer den licht gewond. Raadslid De Haene werd aangeduid, om verslag uit te brengen nopens dg verzoeken om verbreking van de uit spraak van het assisenhof, zooals ze door baron Coppée .werden ingediend. De li. D. en een \riend, wonende te Luik, reden per auto óver den Ant- werpschen steenweg te Brussel, naar het Noordstation toe. Zij sloegen do Volkstraat in, maar voorbij de Zangers straat, tengevolge van een verkeerde zwenking, kwam de wagen tegen de leu ning van de Zennebrug terecht. De auto bleef gelukkig aan de brugleuning ha peren, zoodat beide mannen zich uit hun neteligen toestand konden redden. Een weinig later, ondanks de pogingen van verscheidene personen, plofte het voertuig in het water. 24 KILOMETER LENGTE. Een tunnel van 24 kilometer lengte zal gehoord worden door den lïoogsten berg van Schotland, den Ben Navis, ten einde liet water van'liet Loch Laggan en het Loch Treig te leiden naar de hydro-eieclrische statie yan de North British Aluminium Cy. te Fort William. De tunnel zal 4 kil. langer zijn dan de beroemde Simplon-funnel en dus 'de langste yan Europa worden. Ingevolge een amendement van M. Prosper Poullet, bij het wetsontwerp, waarbij het statuut van Eupen, Malme- dy en St. Vitli wordt geregeld, zal het getal volksvertegenwoordigers 'in liet arrondissement Verviers te verkiezen van 5 op 6 worden gebracht. Zulks wordt verrechtvaardigd door "de plotselinge en belangrijke vermeerde ring der b'evolking van de kiesomschrij ving. Het getal te Verkiezen volksvertegen woordigers zou dus voor gansch" het land .187, in plaats yan 186 bedragen* Naar een nieuwe modus v!v8ndi In de streek der appelsienenteelt, rondom Valencia, hebben de belangheb benden een mededeeling ontvangen van uit. Madrid, volgens dewelke de com missie 'der handelstractaten een gunstig advies zou gogevcn hebben betreffende het aannemen der laatste voorstellen van het Belgisch gouvernement. Het directorium heeft het beslu'it nog niet bekrachtigd. Dit uitstel schijnt te bewijzen dat de regeering van Madrid geneigd is om opwerpingen in te bren gen tegen het voorstel. Aangezien deze opwerpingen slechts betrekking kun nen hebben op punten van onderge schikt belang voor den Belgisch-Spaan- schen handel, mag men 'de hoop koeste ren dat de nieuwe modus vivendi korte lings zal onderteckend worden. Bovenstaande tijding wordt ons me degedeeld door het Bullelijn van de Bel gische Handelskamer in Spanje welke haar zetel heeft te Barcelona. Uit Brussel wordt gemeld d.iJ. 27 Fe bruari. De regeering van Madrid heeft aan de Belgische een zeer volledig dos sier gezonden zijner nieuwe Voorstellen rakende het opmaken van*eene overeen komst tusschen beide landen. Het departement van buitenlandsclic zaken bestudeert thans deze voorstel len* Op den straatweg van Edingcn naar Zinig, te Hoves, had een auto-ongeval plaats. De fietser Dossché, woonachtig te Edingen, reed over voornoemde weg huiswaarts, tocii hij omvergeworpen werd door de auto van den li. S., nijve raar te Houdeng-Goegnies. De autobestuurder remde dadelijk", doch tengevolge van 'den regen slipte het voertuig en raakte den schouder, van het slachtoffer. De fietser werd opgenomen met gebroken sloutelbeen en inwendige kwetsuren. Na genees kundige hulp ter plaatse, werd het slachtoffer huiswaarts gebracht. Een onderzoek 13 ingesteld naar de verantwoordelijkheid. DE DIEF AANGEHOUDEN TE BOUILLON. Eenige tijd geleden werd een bedien de ziek van eene bank van Thienen, ze kere Petit, geboren den 28 Septembei* 1891. Een zijner kollegas die licm verving, stelde talrijke onregelmatigheden in do boeken vast, zooals valschhcid in ge schriften en ontvreemdingen, beloopend tot, de som van 600.000 fr. De oneerlijke becMende, die. vernam dat een onderzoek tegen hem aan gang was, muisde er van onder de policio van Brussel heeft het kereltje aange houden in een hotel te Bouillon, waar hij afgestapt was onder den naam van Henri Vouillemin. Do bediende heeft bekend dat hij 600.000 fr. verloren heeft in het speku- Ieeren 'op fondsen. Toen hij uit Thie nen vluchtte had nog 3800 fr, Hij is in. bet gevang opgesloten,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1