5 Se BelgiSGhe Bisschapen en de 'Ylaamsche kwestie Dinschg Maart 1925 In het Valikaan Ophefmakend geval Niet tegen den godsdienst De Australische cadetten voor don Paus De dood van president Ebert Een afstammeling van Van Dyck in Thibet? Een nieuw model van luchtschip Ontzettende ramp hij Rio de Janeiro Vergoeding Oproep door 't Comileit voor den Calvarieberg van den IJzer XXXI* JAARGANG NUMMER 52 Kerkstraat, O en 21. Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 15 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.75 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot publiciteit buiten het Ajr, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Eue de Richelieu, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. II. As'.erius Zon op 6,31, onder 5,3;> Vollo tylaan den 10 In den Vastenbrief door de Bel gische Bisschoppen gericht tot de ilooinsch Katholieken van het land, treffen wij volgende zinsne den aan betrekkelijk de Vlaam sehe Kwestie. De Vlaamsclie kwestie verdeelt ons, Voornamelijk pas na den oor log, is die verdeeldheid bijzonder scherp geworden; die toestand duurt immer voort en verergert .wellicht nog onder de jeugd der hoogeséholen. Waar schuilt nu de oorzaak dier verdeeldheid? Moet zij toegeschreven worden aan ze kere bcpu." 'de grieven, waarvan de Vlaamsclie bevolking de her •stelling vraagt in zake van onder wijs'. van gerecht en van dienst plicht in het leger? .Misschien ook nog draagt in zekere mate daartoe bij het hitter aandenken welk het Vlaaftische volk bewaard heeft van het dikwijls zoo traag erkennen zijner rechten in het verleden. Edoch, naar de meening van hen, die in staat zijn dieper in de ziel van het Vlaamsehe volk te dringen, ligt de ware grief nog el ders en heeft zij een meer alge meen karakter. Reeds in een gemeen.sehappe- lijken brief in het jaar 1906, waren de Belgische bisschoppen allen T akkoord om te verklaren dat het vooral noodig is de Vlaamsehe 'taal in België te waardceren en nog meer te doen waardceren. Vandaag zouden wij er volgaarne bijvoegen, dat het ten allereerste geldt het Vlaamische volk of, zoo gij dit liever hoort, lietgene men overoengékanfe.n is tie hejeten «de Vlaamsehe ziel» te waar- deeren en meer te doen waardee- ren. De eenheid van het Belgisch va derland werd niet alleenlijk ge maakt uit wetgeving, uit orde en tucht, uit uitwendigef dienstbetoo- gingen of uit gezamenlijken ar beid zijde aan zijde; zij is gemaakt of beter gezegd, zij zal tot stand konden uit wederzijdsclw sympa" thieke en volkomen kennis, uit een van heide kanten gevoeld verlan gen. te willen gelijkerwijs deel hebben m een zelfde opklimming naar een hooger ideaal, De Vlaming-en vragen niet dat men aan de Walen ontneme hun invloed of hunne rechten. Zij hou den niet op dit te herhalen en som tijds zelfs op 't allervinnigste; hun aandacht bedoelt geen andere lie den, zij bepaalt zieli bij hun eigen alleen. Maar zij hegeeren niet als Belgen van ondergeschikten rang behandeld te worden, nagenoeg ais arme bloedverwanten in den huize van «parvenus» En inderdaad, hun verleden, zou ■dit verleden achter het verleden van Walonie staan? Hebben zij ook niet, zij, nu beroemdheden op hei gebied van kunsten? Kunnen zij ook niet hun onwankelbare trouw aan het katholieke leven doen geiden? En pas van gisteren is het geleden, onder de overrom peling van den vreemden indrin ger. hebben zij dan niet bijna allen het degelijk heivijs geleverd van bewonderenswaardige onbaat zuchtigheid in hunnen eerbied voor het eenige wettig gezag des lands? En is het uit hunne rangen niet dat ons leger zijn sterkste aandee- len heeft getrokken?. .'Wij kunnen niet aannemen, dat die gevoelens in onze Vlaamsehe jeugd van lieden zouden uitge doofd wezen. Er zijn ja, langs de beide tinten van den grensmuur, vooroordee- len, gebrek aan wederzij dschd kennis en wantrouwen dat daaruit ontstaan is, ongetwijfeld; maar wij kunnen onmogelijk gelooven dat bij de eenen en de andere, bij allen, het hoogste verlangen niet wezen zou, maatschappelijke en christelijke broederliefde onder elkaar te zien heerseken, In dien toestand, welke wij maar kort en bondig voorstellen, valt er geen bepaald heelmiddel aan te wenden. Ook is het ons in zicht niet er een toe te passen, zelfs niet er een aan te duiden. Maar wij drukken op deze algémeene raad geving: 'Walen en Vlamingen leert beter eikander kennen, broederli j - ker elkander begrijpen, en weder zijdsch uwe wettige verlangens eerbiedigen en betracliten. Gij zijt broeders: behandelt elkander niet als vreemdelingen. De vrede van België is maai' tegen dien prijs mogelijk. De ware nationale voor spoed hangt er van afs V Z. H. Paus Pius XI lïeeft 'de predi kers, 'die gedurende den H. Vasten in Rome de meditaties zullen houden, in hijzonder gehoor ontvangen. Voor het gehoor hebben zij eerst voor 'den Kar dinaal-Vikaris den gebruikelijken eed afgelegd. In een toespraak 'tot' de Vastehpre- dikers wees de H. Vader er 'op, hoe de prediking altijd een hoogst verheven zaak' is geweest. Dit jaar, zoo zegde Zijne Heiligheid, zijn er daarenboven gansch' bijzondere omstandigheden die den Vastentijd dubbel heilig maken. Immers, het is de Vasten van het Hei lige Jaar en dat Heilige Jaar moet in derdaad een jaar zijn, 'dat de zielen heiligt. Die Sleien-heiliging nu kan niet .verkregen worden, tenzij verwezenlijkt worden de twee 'doelen van 'dat 'ëéne program"? verbeteren het kwade, en doen bat goede. Dit moet hel program zijn' van ieder Christen in 'dit Heilig Jaar en de pastoors en de predikers moeten den geloovigcn rdat program inprenten, omdat van 'do Verwezenlijking ervan niet alleen 'afhangt hun heiliging maar ook 'de VerhofJrmg van liet gebed der gansche Crïstenfamilie en derhalve ook de verhooring van 'die wenschen, voor welker vervulling de Paus gevraagd lïeeft gedurende liet Heilig 'Jaar te bid den. 5" 'Gij moet lïen allen Teeren hidden, ?.egdc 'do Heilige Vader, voor 'den Paus, overeenkomstig de intenties van den Paus, en gij moogt lïun 'de verzekering geven, 'dat bok de Paus voor hen zal bidden, zooals 1-Iij altijd heeft gedaan en met nog meer vaderlijke genegen heid zal doen gedurende den H. Vasten tijd van het Heilige Jaar.V 'VN/V- Een hooge Staatsambtenaar In het gedrang. Te Brussel is een zaakje in onder zoek, dat nogal ophef zal maken in de ininisterieele bureelen, daar er een der hooge ambtenaars hij in het gedrang is gekomen. Deze, zekere M., een der bij zonderste bestuurders in het ministerie van koloniën, woonachtig te Brussel, baatte hier, in vennootschap, op het De Coninekplein, eenc bewaarplaats uit voor automobielen. Deze bestuurder zou van dezen toe stand erg misbruik gemaakt hebben, in zooverre van te Brussel verschillende wissels uit te geven, zonder 'dat er eeni ge voorraad was. De Banken hebben toen klacht neergelegd bij het parket van Brussel, dat zich' verder met de zaak heeft bezig gehouden. Het gevolg ervan is niet lang uitge bleven en Zaterdag is het parket van Brussel met den onderzoeksrechter M. De Beyl en den substituut Vercammen, naar Antwerpen gekomen en, te zamen met den onderzoeksrechter M. De Cock rn den substituut M. Lejeune, werd een bezoek gebracht in de bewaarplaats van automobielen op het De Coninek plein. Het parket was tevens .vergezeld van den deskundigen boekhouder M. Tournez. Tn de garage werden al do boeken aangeslagen.dio verder naar Brussel zullen gezonden worden voor nazicht. De socialisten, 'die beweren niet te gen den godsdienst te zijn, hebben weer eens hunne anticlerikale ooren laten zien in de Kamer, (zitting van 25 Februari 1.1.)', door de protcsteeren tegen de «partijdige bevestigingen voorkomende in den bisschoppelijken Vastenbrief, betreffende 't economisch liberalisme en het socialisme.» De pretenticiise en socialistische M. Picrard had hete over de ongepaste verklaringen der Bisschoppen». En zijn vriend Mathieu voegt er bij, dat «de taal' der Bisschoppen onduldbaar is». En Piérard dikt dan nog aan door, te beweren, dat dusdanige daden in ons tand oorlog doen losbreken. Patroon Van der Velde is van oordeel «dat de Vastenbrief feitelijk eene echte kiesre- claam is», en Bovesse zet de kroon op dit oordeel door te zeggen «dat het eenen grove onbetamelijkheid is»1. Ten slotte teekent de heer Vander- velde namens 'de gansche socialistische groep verzet aan «tegen de inmenging van de hoogcre geestelijkheid in onzen politieken strijd». Nu kennen wij liet 'advies van 'de roode heeren. Er is geen vergissing mogelijk. Zij zijn niet tegen den gods dienst, zoolang deze hen niet hindert. De Vlaamsehe socialisten hebben voor zichtig gezwegen. Die moeten binnen kort op de meezenvangst. Zij vinden het eene slechte taktiek, blijkbaar, van de katholieken te ontstemmen. Uit dit alles blijkt, dat de Vasten brief wel raak geweest is I- der '«Young Australia League»' zullen den 16 Maart te 11 ure te Brussel aan komen en zich rechtstreeks naar de Mi litaire School begeven, waar zij gedu rende hun verblijf in België zullen lo- geeren. Den 19en gaan zij naar Ieperen, den 20en naar Waterloo, den 21 en naar Brugge, den 2Z6rT<-ci 23en naar Luik en Verviers, den 25en en 26en naar Ant werpen. Den 27en vertrekken zij naar Enge land. De president der Duitsclïe Republiek is Zaterdag morgend overleden. LAATSTE LEVENSUREN. Om 9 uur Zaterdag morgen werd te Berlijn het volgend bulletijn uitgege ven: Te X, uur dezen morgen is 'de buik- vliesontsteking van president Ebert plotseling verergerd. De krachten van den lijder verminderden snel. De ge- neesheeren achten zijn toestand hope loos. Uit officieuse bron Werd later 'iiï 'den morgen gemeld dat president Ebert te 9 u. 55 is overleden, zonder terug tot' het bewustzijn te zijn gekomen. Mevrouw Ebert, zijne kinderen, zijn Schoonzoon Dr Jenicke en de staatsse cretaris I)r Meisner bevonden zich aan het sterfbed. DE LIJKPLECHTIGHEDEN. De overbrenging van het stoffelijk overschot naar 't presidentieel paleis, geschiedde Zaterdag nacht. De rijks- weer vormde een eeregeleide. Een af- deeling der rijksweer ging voor 'de haar uit, en een andere afdeeling volgde. Achter 'de baar volgde ook de familie van 'den overledene. Het lijk werd geplaatst iff "de werkka mer van 'den president, in welke kamer zoo weinig mogelijk verandering aan gebracht werd. Officieren van tie rijksweer ïïou'deri bij de lijkbaar de wacht. De groote rouwplechtiglïeid Is óp Woensdag bepaald. Hierbij zal de rijks kanselier, M. Luther, namens de rijks- regeering een rede houden. Het lijk zal van het Anhalter BalïnïïöT naar Heidelberg vervoerd worden. Het was 'den wensch' van Ebert, in zijn va derstad te worden begraven. Rijkskan selier Luthcr heeft witfe rozen op de baar gelegd. s»? w m liet bureel van 'den rijkspresident deelt mede, 'dat de teraardebestelling te Heidelberg zal plaats vinden op het schoon gelegen bergkerkhof aan de Rohrbachstrassc. Een speciale trein zal 'de familie 'daarheen brengen. De verdere regeling van de plechtigheid hangt af van de bepalingen in het testament van Ebert - dat nog gcop_end móet worden. J EN INTENTIE VOOR DE JUBILEE MIS. VIER EN TWINTIGSTE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 122.326.84; De Zusters Kanunniker- sen, Arlon, 100: M. en Mevr. Maurice De Brouwer, 100 jOnhekend,Essen, 100'; H. Vader, zegen mij, Eecloo, 25; Mevr. Waulers. de Besterfehl en kinderen, Bergen, 50; Naamloos, 50; Om een kind, Baardegem, 25; Uit Ouckene, 30; Van weg e St. Viiicentius Genootschap, Gils, 50^ M. en Mevr. 'Joseph Go'emaere, 100; E. P. Provinciaal van liet Gezel schap Jesu, 200; S. Denis, W. V. L., 50; Ridder en Mev.Papelans de Monclioyen, 25; J)amen van Ste-Juliana, Brussel, 50; Naamloos, Leuven, 50; L. Ti., 100; M. en Mevr. D. de Pret Roose de Cales- berg, 100; R.' 25; R. G., 25; M. en Mevr. Lcon Joly, 100; Baron René van der Eist, 100; Naamloos, Peer, 25; M. en Mevr. Ilaeck, 25; M. en Mevr. Ernest d'Hoop, 100; Kongregatie 'der Kinderen van Maria, Brussel, 71; De Ursulinnen, Vilvoorde/ 100; D. Q., Bonseeours, 50; Mevr.-V. Wery, Bergen, 30; Zusters en kinderen Annuntiaten, Veurne, 150; M. H. de Trahan, Moulins Yvoir, '100; Mej. M. en J. Lonay, Fooz, 25; H. Vader, ze gen mijne inzichten, 25; Naamloos, 5; Ter nagedachtenis mijner dierbare overledenen, 20;.A. 'A'. D. B., '10; M. M. cn A. L., Aywaille, 5; A. S., 20; T. B. Leuven, 20; Jubileemis, 5; II. D., 5; Uit Maeseyck, '10; H. Hart, 2cgen ons, 20; Voor de toekomst van Marcelle', 20; A. B.. Elsene, 21; Uit Pont-ü-Cclles, '10; Uit. Masnuy-SUJean, '10; P. S. F., Ver viers, 10; M. V. F. V. S., Aalst, 5; Trou we vrienden, Brugge, 5;H. V., zegen ons huisgezin, Hackcndover, 5; Onbekend, Gits, 10; Wed. uit Antwerpen", 10; Voor de bekeering. Haren, 5; Cyriel De Froy, Geeraardshergen, 5; Z. G. A. M. D. G. Wevelghem, '10; H. Gcrardus, verlïoor mij, Oostende, 5; H. Vader, zegen ónze broodwinning, 5.50; F. D. S. B. 5; II. T. A. 5; Opdat de H. Vader óns zou zege nen, Bergen, '10; P. D., Bergen, 10; Naamloos, 5; id., '10; Ida Tack, Dickel- venne, 3; Naamloos, Marquain, 5. Totaal: fr. 124.787.34. Voor Inschrijvingen Kan men zicH wenden tot het bureel van 'dit blad, óf OR 'de pos! checrekening n. 98279, I© Brussel. Een 'Amerikaansclï ontdekkingsrei ziger, M. Eugeen Lamb, It it Thibet, te ruggekeerd, verklaarde 'dat hij bij de grens van dit land een katholiek mis- sionnaris ontmoette die een reeht- streeksche afstammeling is van An- toon Van Dyck', 'den wereldberoemden Vlaamschen kunstschilder,- In Engeland Is 'aanvang, gemaakt met den bouw van een nieuw type luchtschip, dat geheel zal afwijken yan alle bestaande modellen. De bestuurder, het personeel en de passagiers zullen worden onder ge bracht in de romp van het luchtschip, waardoor 'de snelheid ongeveer tien mijlen per uur grooter zal zijn en minder brandstof gebruikt worden tengevolge van den geringen weer stand der lucht, die gemakkelijker af vloeit- langs den bijna gladden onder kant van het nieuwe luchtschip, dan langs het geraamte of de salons, die tot nu toe onder het omhulsel hingen. De bestuurder zal zijn plaats hebben in den kop van het schip, de beman ning en de passagiers zullen in het midden van het schip worden onder ebraclit in de ruimte beneden de gas- balons, die tot nu toe ongebruikt bleef. Dit nieuwe type wordt gebouwd door een bijzondere maatschappij, die twee schepen zal afleveren voor proef nemingen op de Imperial Airship-baan. Men verwacht, dat het schip over een jaar geleed zal zijn. Zoo het nieuwe type aan de ver wachtingen beantwoordt, zullen alle bestaande types verouderd zijn, en Engeland dat tegen liet einde van den oorlog geen belang meer stelde in de luchtschepen, zal dan op dit gebied de eerst© plaaU innemen, Uit Rio de Janeiro wordt geseind dat een bergplaats van springstoffen tot ontploffing gekomen is te Mitheroy, in tie nabijheid van Rio de Janeiro. Volgens de eerste berichten die over de ramp spreken, zijn er honderd dóo- dert en zeshonderd gekwetsten gevatter, terwijl hij de 3000 huizen vernield wer den. j We zegden reeds dat de ontploffings ramp te Nietherohy veroorzaakt werd door een brand in een bij het Gajti-ci- land geankerd lichlerschip, die" spoedig s ook andere in de nabijheid liggende schepen aantastte en ten slolte over sloeg op de pakhuizen op den vasten wal. In deze pakhuizen was petrool en benzine opgeslagen, alsmede een voor- rand dynamiet, kort daarop volgden de eerste ontploffingen, welke daarna voortduurden tot zeven uur des avonds. In totaal zijn driehonderd kisten met dynamiet in de lucht gevlogen. De uitwerking der hevige ontplof in'- gen was ontzettend. Duizenden huizen zijn verwoest. Ook hot Phoenix-theater in Rio de Janeiro, dat toch op vrij groo- lorl afstand van den haard der ontplof fingen is gelegen, stortte door den ge weldigen luchtdruk ineen. De schade wordt op vele millioenen geraamd. De gehecle militaire en burgerlijk© geneeskundige staf van Rio-'de-Janeiró in op .het oogenblik' in ac^ic om hulp te verleenen aan de slachtoffers. Over het aantal gedoode en gewonde personen loopen 'de berichten nog uit een. Sommigen spreken van honderden dooden en gekwetsten, terwijl van den onderen kant Wordt gemeld, dat het aantal gewonden ongeveer 300 be draagt, terwijl dat der ge'dooden slechts 10 bedraagt. Het Staatsblad van 28 Februari Kon digt het volgende koninklijk besluit af: Bij wijziging der koninklijke beslui ten van 31 December 1896 en van 4 November 1920, wordt het bedrag van de vergoeding voor de afgevaardigden der bedienaren van de eerediensten, die belast zijn met de lessen in den gods dienst en in de zedenleer aan de lagere gemeentescholen, met ingang van 1' Januari 1925, op vier honderd vijftig frank gebracht, per jaar en per klasse». [Volgens 'den wensch van Z. D. II. Monseigneur Waffelaert, kwam eene commissie tot stand voor het oprichten van den Calvarieberg op de boorden van 'den IJzcr. Al do steden tot de kleinste gemeen ten van ons land, hebben reeds een gedenkteeken, en daar waar zooveel duizen.de streden en vielen is er niets. 't Is daar meer dan elders dat het behoort, het offer onzer dappere jon gens te herdenken door een gedenk teeken dat zat geplaatst worden tus- schen den welbekenden bloemmolen (minoterie)! cn de loopgracht der. dooden (boyau de la mort)'. Op dit roemvol .veld zal Dixmude's Calvarieberg zich" verheffen, met zijn zegenend gebaar. Dozen die daar voor bijgaan zullen tot nadenken genoopt worden en bidden voor onze dierbare gesneuvelden uit 'den groolen oorlog. Om dit grootsclï ontwerp te verwezen lijken en op Aanvraag van den bis schop van Brugge zijn reeds in ver schillende groote sleden omhalingen gedaan, óveral is de oproep mild be antwoord geweest. Uw aller welwillende medewerking is gevraagd om het ontwerp rucht baar te maken cn giften daartoe in te; zamelen. Klein en groot, arm eri rijk zal aldus' in staat zijn onzen oproep, te beant woorden. Vergeten wij nooit' dat de va'derlan'd- sche bodem' van die streek bezaait is met do beenderen van onzo dappere helden gestorven voor 'onze eer cii vrijheid. Do Calva'rhTbeTff van 'den Uzér moet het vaderlandslievend wprk van allo erkentelijke Belgen'zijn. De giften mogen gezonden worden? Risdom van Brugge of aan Z. E. H. Van ■Jen Abeele, pastoor-deken van Dixmu- do of zijne poslehftque-rekening nr.- 103 212. alsook aaac het bureel yam ons blad,

De Volksstem | 1925 | | pagina 1